Uitwassen van het „spoils system Charles Thayer ten strijde Jf|i tegen de dilettanten in de JsjT* rf 1 buitenlandse dienst der Verenigde Staten A Waar Lincoln honderd jaar geleden de eerste stap deed naar het Witte Huis Rockefeller wil geen „tweede man' zijn A' Vice-president is verzekerd van de benoeming REPUBLIKEINEN ZULLEN IN CHICAGO NIXON TOT HUN KANDIDAAT MAKEN Na Ike: Jack of Dick? Spaghettikoning wordt opera-bas ZATERDAG 23 JULI 1960 PAGINA 9 Ia Chicago werd in 1860 Abraham Lincoln be noemd tot Republikeins kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. Nu, een eeuw later, wordt in de hoofdstad van de staat Illinois opnieuw een Republikeinse conventie gehouden. Lincoln was de eerste Republikein die president van de Verenigde Staten werd; Nixon hoopt straks de veertiende te zijn. Onder de negentien presidenten die Amerika de laatste honderd jaar gehad heeft, waren slechts zes Democraten. Maar nadat de Demo craat Franklin D. Roosevelt in 1932 als opvolger werd gekozen van de Republikein Herbert C. Hoover heeft het twintig jaar geduurd voor er weer een lid van de „Grand Old Party" in het Witte Huis kwam. in 1952 vonden de Amerikaanse kiezers het „time for a chan ge", en zij kozen Dwight D. Eisenhower, in plaats van Adlai Steven son tot opvolger van Truman. Inmiddels werd Eisenhower in 1956 herkozen, maar aangezien een Amerikaanse president tegenwoordig nog maar twee ambtster mijnen mag hebben, moeten de Republikeinen nu een nieuwe kandi daat aanwijzen. Dat zal hen niet veel moeite kosten. De conventie, die maandag in het „International Amphitheater" te Chicago be gint, zal ongetwijfeld de huidige vice-president, Richard M. Nixon, benoemen. Nixon zal gemakkelijk aan de 666 stemmen toekomen, die hij nodig heeft voor de benoeming. 7 an de kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap worden y steevast de meest uiteenlopende beloften gevergd. Hun advi seurs en campagneleiders huldigen namelijk de opvatting, dat de kiezer in de Verenigde Staten zijn stem zo duur mogelijk verkoopt. Lang niet alle beloften worden intussen ingelost, ook niet als de kandidaat in kwestie uiteindelijk het Witte Huis bereikt. De kiezer wordt dan voorgehouden, dat hij had moeten inzien, dat een deel van ^sjeLhosioVakyY 'verrekken* eTh „campaign oratory" was, de kandidaat afge alle toezeggingen z.g. „campaign oratory" was, dwongen door de tactische eisen van het ogenblik. Maar er zijn ook beloften, die de kandidaten geheel vrijwillig afleggen en evenzeer vergeten. Tot deze categorie behoort de verklaring, dat zij de buiten- landso dienst van de Verenigde Staten bij voorkeur zullen bevolken met beroepsdiplomaten en dat zij geen carrière-diplomaten zullen ontslaan ten behoeve van rijke en/of verdienstelijke amateurs. Maar ook sinds de Rogers Act van 1924 zijn op zijn minst nog alle hoofden van buitenlandse missies der Verenigde Staten verplicht na de presidentsverkiezingen hun ontslag in te dienen. Wanneer de nieuwe politieke meesters van het State Department dan na de stembuszege krijgsraad gaan houden met de permanente directeur van de afdeling PeAnnplp 7akpn en zii worden geconfronteerd met zo'n overvloed aan vacatures, dan is het voor hen niet eenvoudig - en tot dusver nog altijd onmogelijk geheel weerstand te bieden aan de verleidingen van het „spoils system": de praktijk om diensten, in politicis ver leend, te belonen met een openbaar ambt. Als de nieuwe president van de Verenigde Staten straks behoefte zou gevoelen zich een dui delijk beeld te vormen van de nadelen, die aan de toepassing van liet sDoiïs system" in de buitenlandse dienst zijn verbonden, dan zyhfrhet boek aanbevolen van zijn landgenoot en diplomaat-in- ruste Charles Thaver, „Diplomat (Michael Joseph, London 196U, 25s net). Harold Nicolson, de vermaarde Britse autoriteit in alle zaken de diplomatie betreffende, zegt in zijn in eiding, dat het bij zijn weten het eerste min of meer volledige boek is over de diplomatie, dat geschreven is door een Amerikaans beioepsdiplomaat en vanuit een Amerikaanse gezichtshoek. In ieder geval is het een hoogst onderhoudend boek. wacht Tito nog altijd op de invitatie Als de nieuwe president van de U.S. behoefte zou gevoelen De argeloosheid van de talloze dilettanten Symbool der Republikeinen Richard M. Nixon, de vice-president van de Verenigde Staten, en zijn ecritgenote. Oud-president Truman heeft gezegd, dat de uitslag van de Democratische conventie reeds vast stond vóór de vergadering begonnen was. Volgens hem was de benoeming van Kennedy maar een formaliteit, en kon men de DIPLOMAAT WORDEN OP ADVIES VAN PSYCHIATER Eén ding is volstrekt duidelijk. De argeloosheid van de talloze dilettanten, die optreden als Amerikaanse diploma ten, heeft Thayer niet tot mildheid kun nen stemmen. Het systeem, dat hun verschijning mogelijk maakt, verfoeit hij en hij roddelt er naar hartelust over. „Een oude vriend van mij", zo ver telt hij, ,,die vele jaren bij de buiten landse dienst was geweest, vond, dat de promotie langzaam ging en dat zijn kansen om via de normale carrière tot een ambassadeurspost te komen gering waren. Hij nam toen ontslag uit de dienst en maakte een flinke som gelds over aan de Republikeinse partij. Bin nen enkele maanden had hij een goede ambassade". Een ander staaltje is dat van de af gevaardigde uit New York, die onge noegen kreeg met de plaatselijke partij- bazen. Zij boden hem de ambassade in Nieuw-Zeeland of die in Portugal aan. als hij zijn zetel in het Huis zou afstaan en zich niet herkiesbaar zou stellen. De man achtte het ondenkbaar, dat de eer ste de beste partijbons op zulke een wil lekeurige wijze zou kunnen beschikken over de toewijzing van ambassades en hij ging bij het State Department op informatie uit. Tot zijn niet geringe ver bazing werd hem daar meegedeeld, dat beide posten inderdaad ter beschikking stonden van de partij in New York. Toch wees hij het aanbod af en Thayer meldt ons met voldoening, dat hij nog steeds een vooraanstaand lid is van het Amerikaanse Congres. Enige tijd geleden vroeg en kreeg een zakenman, hoofd van een welgestelde familie in Amerika, de leiding van een Ambassade in een primitief, afgelegen land. Toen hem door een vriend werd gevraagd, waarom h(j zijn comfortabel bestaan in Delaware verwisselde voor ®en smerige Aziatische stad, antwoord- e hjj: „Mijn psychiater heeft het mp aangeraden". De meest 'gevraagde diplomatieke posten zijn echter meestal die in d Londen, Parijs, Rome en Ma- JjDd. Maar ook de zogenaamde „foren- bh-ambassades" in Ottawa, Mexico Ci- ty en (tot voor kort blijkbaar) Havan na, vanwaar de titularis gemakkelijk even naar zijn Kantoor in New York ksn om zijn particuliere zaken te beharti gen zijn zeer in trek. Meestal zien de amateur-ambassa deurs geen kans zich op een enigszins behoorlijke wijze op hun nieuwe taak voor te bereiden. Het komt voor. dat d. pas benoemde diplomaat met in staat is de naam uit te spreken van het lana, waar hij naar toe gaat, of van de hoog ste gezagsdragers daar ter plaatse, uat laatste is b.v. de textielfabrikant Gluck overkomen, die ambassadeur werd op Ceylon en geen kans zag de naam Bandaranaike (de later vermoorde pre mier) te noemen. Een andere dilettant, die de ambassade in Belgrado had ver worven, pochte er tegenover zijn vrien- regering te mogen vertegenwoordigen. - en hfj verwarde aanhoudend de Masaryks met de Karageorgevitsjs. Het optreden van de amateurs in de Amerikaanse diplomatie leidt ook wel eens tot ernstiger rampen dan deze Thayer heeft het zelf meegemaakt, hoe de eerste Amerikaanse ambassadeur die bij maarschalk Tito werd geaccredi teerd, zodanig onder de bekoring kwam van de persoonlijke charme van het Joegoslavische staatshoofd, dat hij hem met voorbijzien van alle instructies eri politieke prudentie, spontaan uitnodigde voor een bezoek aan Amerika. Thayer die als tolk fungeerde, probeerde nog wel de invitatie wat in het onbestemde te trekken, maar hij had het ongeluk, dat Tito sinds enige tijd Engelse les had genomen. Daar had de maarschalk blijk baar juist voldoende van opgestoken om hem op zijn vingers te kunnen tik ken. Slechts het toeval, dat kort daarop president Roosevelt stierf, stelde het State Department in staat de uitnodi ging op de lange baan te schuiven. Vol gens betrouwbare berichten wacht Tito nog altiid op een hernieuwde invitatie. De laatste jaren hebben plaatsver vangende chefs de mission te Parijs en Londen, carrière-diplomaten met niets dan hun salarissen en enkele hoogst noodzakelijke toelagen, om overplaat sing moeten vragen, aangezien zij niet in staat waren het verschil te dekken tu-sen hun inkomen en hun onkosten. e amateur-diplomaten acht Thayer vooral berucht om hun gebrek aan behoedzaamheid en hun gebrek aan geduld. Zo werd Ame rika tijdens de conferentie van Potsdam in de Commissie voor de Duitse Her stelbetalingen vertegenwoordigd door een oliemagnaat uit Texas. Tijdens de laatste bewogen uren van de conferen tie slaagden de Russen erin het akkoord over de herstelbetalingen te voorzien van een clausule, waardoor bepaalde Oostenrijkse bezittingen kwamen te val len in de categorie van Duitse activa, waarover de Russen herstelbetalingen konden eisen. Toen het Amerikaanse commissie-lid later naar aanleiding van deze blunder werd ondervraagd, ant woordde hij op licht verontschuldigende toon: „Het schijnt, dat we dit punt over het hoofd hebben gezien in onze haast om weg te komen". Jarenlang heb ben de Verenigde Staten in bittere be rusting toegezien, hoe de Russen ette lijke miljoenen „herstelbetalingen" uit Oostenrijk haalden, enkel en alleen om dat de Amerikaanse vertegenwoordiger destijds zo'n haast had gehad „om weg te komen". Aan de andere kant is de Amerikaan se buitenlandse dienst in zijn tegen woordige vorm ondenkbaar zonder de diensten van rijke amateurs. Vóór de Rogers Act van 1924 kon het gebeuren, dat een jongeman, die werd aangewe zen als secretaris in Tokio, tot de ont dekking kwam, dat zijn jaarsalaris aan zienlijk minder bedroeg dan de scheeps- passage naar zijn standplaats, die hü notabene zelf moest betalen. Maar ook thans, nu er een korps van Amerikaan se beroepsdiplomaten bestaat, zijn vol gens Thayer slechts vier van de veer tien Amerikaanse ambassadeurs op be langrijke Westeuropese posten uit de carrière voortgekomen. Dat is enerzijds het gevolg van het „spoils system", maar anderzijds van de schrielheid van Amerikaanse Congres. Dat ver wacht namelijk van een groot aantal van zijn vertegenwoordigers in het bui tenland dat zij uit eigen middelen on kosten bestrijden, die eigenlijk door de Amerikaanse schatkist gedragen zouden moeten worden. De ambassades te Londen, Parijs, Ro me en Madrid zijn in dit verband be- nicht (en niet alleen de Amerikaanse!). Op die posten zijn de uitgaven drie tot vier keer zo groot als de bedragen, die er op de Amerikaanse begroting voor zyn uitgetrokken. De Amerikaanse am bassadeur in Parijs bijvoorbeeld kan er van uit gaan, dat hfj ieder jaar zes tig- a zeventigduizend dollar mag neer tellen voor het voorrecht zijn vrekkige Is het Amerikaanse Congres in ge breke blijft al het geld te fourne ren, dat nodig is voor de buiten landse dienst, dan zullen de rijke dilet tanten een noodzakelijkheid blijven. Of de buitenlandse regeringen daar in het algemeen erg over gesticht zijn, is een tweede. Thayer vertelt, hoe de Romei nen eens een sportinstructeur als am bassadeur naar Rhodos zonden. De be stuurders van het eiland beklaagden zich daar bitter over en uiteindelijk werd de ambassadeur vervangen. Tweeduizend jaar later, zo stelt Thayer tevreden vast, volgden de Lu xemburgers, na eerst een hele reeks Amerikaanse scherts-diplomaten te heb ben geduld, het voorbeeld van Rhodos en het resultaat was even gunstig. Op soort gelijke wijze heeft ook Canada zich we ten te verzekeren van een Amerikaanse carrière-diplomaat. Overigens maken de buitenlandse re geringen niet onder alle omstandighe den bezwaar tegen het ontbreken van Amerikaanse beroepsdiplomaten. Op de conferentie van Cairo van 1943 bevond er zich in het gevolg van president Roosevelt, met uitzondering van de tol ken geen enkele vertegenwoordiger van de Amerikaanse carrière. Het gevolg was, dat telkens, wanneer het nodig werd een öntwerp-akkoord op te stellen, deze taak werd opgedragen aan sir An thony Eden, die er dan uiteraard wel voor zorgde, dat Groot-Brittannië volle dig aan zijn trekken kwam. Wat Charles Thayer wil aantonen, is dat het „spoils system", toegepast iri de buitenlandse dienst, uiteindelijk ruïneus is voor de Amerikaanse belan gen. Hij laat een voorstandster van het huidige stelsel aan het woord, mevrouw Clare Boothe Luce, die zelf haar land in Rome heeft vertegenwoordigd: „In de 181 jaar van onze diplomatieke ge schiedenis heeft Amerika de onherroe pelijke diplomatieke blunder nog niet begaan". Doch alleen om er zelf aan toe te voegen: „Had Lord Raglan, de Brit se commandant op de Krim, beter voor zijn officieren kunnen pleiten, toen de Lichte Brigade chargeerde in het Dal des Doods?" H. J. NEUMAN. conventie slechts als een „farce" be schouwen. In feite heeft de bijeen komst in Los Angeles wel degelijk een spannend verloop gehad, vooral om dat er op het laatste ogenblik nog een krachtige beweging was ontstaan van lieden die de benoeming van Ken nedy wilden tegenhouden. Wat Tru man van de Democratische conventie heeft beweerd, is veel meer toepasse lijk op de komende Republikeinse con ventie, zoals terecht door de Republi keinse gouverneur van New York, Nel son A. Rockefeller, is opgemerkt. In 1964 Toen Rockefeller in 1958 een indruk wekkende overwinning had behaald bij de gouverneursverkiezingen in zijn staat, zag het er aanvankelijk naar uit, dat hij met Nixon zou kunnen wedijve ren om de Republikeinse kandidatuur voor het presidentschap. Rockefeller had getoond, dat hij ook stemmen kon verwerven van Democratisch-ge- zinde kiezers. Maar binnen de Republi keinse partij is de laatste paar jaren de positie van Nixon zo sterk gewor den dat Rockefeller er wijselijk van af gezien heeft in de voorverkiezingen te gen Nixon in het strijdperk te treden. De gouverneur van New York, die maar vijf jaar ouder is dan de vice- president, hoopt kennelijk in 1964 meer kans te hebben. Als Nixon in novem ber van dit jaar verslagen zou worden, zou Rockefeller over vier jaar wel licht met succes kunnen dingen naar de Republikeinse kandidatuur en het presidentschap. Nelson A. Rockefeller, de gouverneur van de staat New York. ele vooraanstaande Republikei nen hebben Rockefeller trach ten te bewegen een kandidatuur voor het vice-presidentschap te aan vaarden. Als hij iets voor deze functie gevoeld had, zou zijn benoeming tot „tweede man" nu al evenzeer vastge staan hebben, als de benoeming van Nixon tot gegadigde voor het Witte Huis. Maar Rockefeller heeft deze week nog eens uitdrukkelijk verklaard, iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiii lllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIT dat hij niet gekozen wil worden tot Nixons „running mate". Zelfs als Ei senhower een dringend beroep op hem zou doen kandidaat voor het vice-presi dentschap te worden, zou hij zich niet van zijn stuk laten brengen. Een Re publikeins team Nixon-Rockefeller zou een krachtige campagne kunnen voe ren tegen het Democratische team Ken nedy-Johnson, zo is onder meer door de Republikeinse gouverneur van New Hampshire, Powell, opgemerkt. Maar Nixon zal volgende week een andere „running mate" moeten kiezen. „Running mate" Voor de kandidatuur voor het vice- presidentschap worden op het ogenblik vooral drie namen genoemd. Henry Cabot Lodge jr., de Amerikaanse ge delegeerde bij de Verenigde Naties, heeft uiteraard grote ervaring op het gebied van de buitenlandse politiek. In de zeven jaar dat hij de V.S. in de Eisenhower is dat anders geworden. Ni xon heeft de kans gekregen een belang rijke rol te spelen, en hij heeft die kans met beide handen aangegrepen. Hij heeft als Eisenhowers vertegenwoordi ger verscheidene wereldreizen gemaakt en hij heeft vele Amerikanen geïmpo neerd door de manier waarop hij in de zomer van het vorig jaar met Khroesj- tsjev debatteerde over de „American way of life" en het communistische systeem. (Het beroemde gesprek in de „keuken" van de Amerikaanse tentoon stelling in Moskou). Senator Thruston B. Morton uit tucky. Ken V.N. vertegenwoordigt, heeft hij voor al de Russen goed leren kennen. Een andere gegadigde voor de func tie van „running mate" senator Thrus ton B. Morton uit Kentucky is even eens een specialist op het gebied van de internationale betrekkingen. In de eerste jaren van de regering-Eisenho- wer is hij, onder Dulles, onderminis- Henry Cabot Lodge Jr., Amerikaans gedelegeerde in de Verenigde Naties. ter van Buitenlandse Zaken geweest. Hij is in 1956 in de senaat gekomen, en hjj is op het ogenblik tevens voor zitter van het Nationaal Comité van de Republikeinse Partij. Tenslotte bestaat nog de mogelijk heid, dat de Republikeinse kandida tuur voor het vice-presidentschap ten deel zal vallen aan de minister van Arbeid, James P. Mitchell. Mitchell, die katholiek is, zou, als Nixon's „tweede man", de katholieke Kennedy wellicht stemmen van katholieken kun nen ontworstelen. De minister geniet krachtige steun van Christopher Del Sesto, de gouverneur van de staat Rhode Island, een geloofsgenoot. Del Sesto heeft echter verklaard, dat zijn voorkeur voor Mitchell niet op de eer ste plaats bepaald wordt door diens re ligie, maar vooral door de overweging dat de minister stemmen voor Nixon zou kunnen winnen in arbeiderskrin gen. ls in het midden van de volgende week Nixon formeel tot Republi- kleins kandidaat voor het president schap zal zijn benoemd, kan de finale van de wedloop naar het Witte Huis be ginnen. Wie zal op 8 november de overwinning behalen? Volgens het jongste opinie-on derzoek van George Gallup staat Jack Kennedy er beter voor dan Dick Nixon. De senator uit Massachusetts zou, vol gens een Gallup Poll van begin juli, 52 pet van het totaal aantal stemmen krij gen, en de vice-president 48 pet. Begin juni lag echter Nixon nog vóór op Ken nedy met 51 tegen 49 procent. Gallup veronderstelt, dat het ongelukkige ver loop van Eisenhowers reis naar het Ver re Oosten vorige maand de stemming in Amerika ten gunste van Kennedy heeft doen omslaan. Gallup is van me ning, dat het verloop van de wereldpoli tiek in de komende drie maanden van meer invloed kan zijn op de uitslag van de verkiezingen dan de verkiezings campagnes der beide kandidaten. De ze opvatting wordt gedeeld door David Lawrence, een der politieke commen tators in de New York Herald Tribune. Inderdaad had Eisenhower zijn op zienbarende overwinning van 1956 ongetwijfeld voor een belangrijk deel te danken aan de Suez-affaire en het optreden van de Russen in Hongarije. Vele kiezers waren van mening, dat er oorlogsgevaar was, en dat Ameri ka onder deze omstandigheden het best door een oud-generaal geleid kon worden. Zij vonden ook, dat men niet van president moest wisselen tijdens een grote internationale crisis. Zo zou Wilson in 1916 misschien niet herkozen zijn, als de eerste wereldoorlog niet in volle gang was geweest, en zo stap ten de Amerikanen in de tweede we reldoorlog over het sterke bezwaar te gen meer dan twee ambtstermijnen heen toen zij Roosevelt, zowel in 1940 als in 1944 in functie lieten. Veertien jaar Kennedy en Nixon zitten precies even lang in de nationale politiek. Zij werden veertien jaar geleden tegelijk tot lid van het Huis van Afgevaardigden gekozen Maar Nixon werd twee jaar eerder se nator dan zijn democratische rivaal De potentiële Republikeinse kandidaat is slechts vier jaar ouder dan Kenne dy, maar hij heeft op het gebied van de binnenlandse en buitenlandse politiek enorm veel ervaring kunnen opdoen, om dat hij al ruim zever, jaar vice-presideni is. Het Amerikaanse vice-president schap had in het verleden weinig te be tekenen, maar onder het bewind van ls Nixon in het Witte Huis komt zal het de eerste keer zijn sinds de verkiezing van Martin van Bu ren in 1836, dat een vice-president tot president gekozen wordt. Wel zijn er in de tussentijd vice-presidenten door de dood van de president aan de top ge komen waaronder Theodore Roosevelt, Calvin Cooüdge en Harry S. Truman. Als Kennedy straks de verkiezingen wint, zal het de eerste keer zijn sinds 1920, toen Warren Harding president werd, dat een senator rechtstreeks naar het presidentschap overstapt. Rond de 45 Als de 43-jarige Kennedy in het Witte Huis zou komen, zou hij op één na de jongste president zijn uit de geschiede nis van de Verenigde Staten. (Theodore Roosevelt was 42 toen hjj de verkie zingen van 1900 won). Als de 47-jarige Nixon Eisenhower opvolgt, krijgt Ame rika een president die even oud is als Cleveland was in 1884. (Tot de drie jong ste presidenten die de V.S. ooit hebben gehad, behoort ook Ulysses S. Grant, die in 1870 op 46-jarige leeftijd tot de hoogste functie in het land geroepen werd). L meeste presidenten van Ame rika waren boven de vijftig, toen zij voor de eerste keer gekozen werden, maar Eisenhower die in november 1952 62 was behoorde tot de vier oudste. Zowel Nixon als Kennedy zijn een ge neratie jonger dan de tegenwoordige president van Amerika. De leeftijd van de nieuwe bewoner van het Witte Huis zal rond de 45 liggen; twee jaar er bo ven of twee jaar er onder. HANS BRONKHORST James P. Mitchell, minister van Arbeid. Giovanni Butoni, een 68-jarige mil jonair en fabrikant van spaghet ti en macaroni, heeft aan boord VrTn -J16* Amerikaanse passagiersschip „United States", waarmee hij van New ork op weg naar Europa is, be kendgemaakt zijn zakelijke .oopbaan op te geven en operazanger te zullen za' 'n '1e' najaar bfj de 'v i ^entre Opera Company" in New York debuteren in de basrol van Don Basilio in „De Barbier van Sevilla". Om de geldelijke voordelen doet Bu toni het niet. 50 procent van zijn ver diensten als operazanger gaan naar een tehuis voor bejaarde en behoeftige musici in Amerika en de andere 50 procen* naar een soortgelijke instel ing in Italië. Butoni zei. dat hij de laatste tien jaar zanglessen heeft ge- haa in Parijs en Rome. Mevrouw Butoni is vierkant tegen .'.e plannen van haar man. „Mijn vrouw zegt, dat zij niet van plan ls mijn de- buu' bij te wonen. Ze gaat dan naar Europa. Maar ik ben een koppig mens. Als ik niet doe wat ik wil. krijg ik het benauwd", aldus de spaghetti- koning.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9