„SharpeviUe neeft ons aan het denken gezet" VERZET TEGEN „APARTHEID ONDER DE THEOLOGEN w Vele predikanten spreken niet meer over „de theologische fundering Ons is siek aan vrees 888 Bijna een ton voor Enschede M Visser nieuwe coryfee in de Sternklasse Abraham gezien Reportage door Link van Bruggen XIV HHC profiteert van spelregelfout Slotdag Nieuw Loosdrechtweek Protest gewonnen Eerste century in de testmatch DINSDAG 26 JULI 1960 PAGINA SharpeviUe heeft niet alleen de wereld beroerd. De lange rij doden gewonden daar heeft ook ons aan het denken gezet". l:e man» die dit tegen me zei, was een nog jonge predikant van de ederduits Hervormde Kerk. En behalve van hem, hoorde ik ook j de mond van andere voorgangers van de drie Afrikaanse kerken ^et verheugende geluid van zelfkritiek en zelfonderzoek, dat hopen- Jl]k het voorspel van een heroriëntering wordt. Men vergisse zich niet: de calvinistische kerken van Zuid-Afrika, die zestig procent van de blanke bevolking in godsdienstig opzicht vertegenwoordigen, hebben hun in de historie en in de traditie verankerde opvattingen over de apartheid niet prijsgegeven. Er is echter een tendens waar neembaar, die erop wijst, dat er met meer schroom dan vroeger over de Bijbelse fundering van het segregatie-beleid gesproken wordt. Indien tegenwoordig door theologen op de noodzaak van rassen scheiding wordt gewezen, dan geschiedt dit over 't algemeen meer met praktische dan met schriftuurlijk-eksegetische argumenten. Dat bij de geestelijke leiders der drie Afrikaanse kerken (Neder duits Hervormde, Nederduits Gereformeerde en Gereformeerde Kerk) een nieuw .licht aan het doorbreken is, kan om meer dan een reden als belangrijk worden gekenschetst. Door de eeuwen heen zijn in Zuid-Afrika de begrippen kerk en staat steeds dichter naar elkaar toegegroeid. Het roepingsgevoel van de kerk is min of meer met dat van de staat vereenzelvigd, met name met dat van de Nationale Partij. Leerstellig gevormd rasgevoel en nationaal bewustzijn zijn nauw met elkaar verstrengeld, terwijl het Afrikanerdom altijd een rijke voedingsbodem in het Oude Testament heeft gevonden, in 't bijzonder in de strijd van Israël tegen de omringende heidense volkeren. Eenheid Sportflitsen Gemeente helpt bij de aankoop van spelers Wierstra wil werelduur record aanvallen Biljarttraining rendabel? Henk Visser klaagt steen en been Olympisch dorp met militair accent Nu de praktijk Stirling Moss al weer in de race-auto Van der Gaag naar A.G.O.V.V. „Walgelijk" klimaat Olympische hymne Atletiekploeg zonder Henk Visser Tennisleraren snel uitgeschakeld Hairos II naar Amerika ie wekelijks bij de wielerpo- pulaires in het Olympisch Sta dion een vaste avond voor het trainen van baanrenners, waarbij pu bliek tegen gereduceerde prijs aanwe zig kan zijn de verrichtingen van de amateur- en profstayers gadeslaat en de conclusies daaruit koppelt aan resul taten van officiële wedstrijden, kan niet anders constateren dan dat de na tionale stayerskampioen, de 31-jarige Amsterdamse advokatenzoon Martin Wierstra in blakende vorm steekt. Een gunstig perspectief voor de komende wereldkampioenschappen in Karl Marx- stad. Maar hoewel Wierstra uiteraard het oog op dit belangrijke evenement gericht houdt, spelen zijn gedachten nu reeds met het voornemen om in sep tember een serieuze aanval te doen op het werelduurrecord (94.016 km.) en de toptijd 100 km (1 uur 3 min. 43 sec.), welke nog steeds op naam staan van de Duitser Walther Lohmann, die deze prestaties verrichtte op 45-jarige leef tijd. Het ligt in Wierstra's bedoeling zijn poging te ondernemen op de baan van het Olympisch Stadion. Zoals de zaken ,,Het zijn dingen, die diep gebrand zijn in de ziel", zei een predikant van de Nederduits Gereformeerde Kerk in Kaapstad. ,,De patriarchale liefde van het Oude Testament 't heeft de Afri kaner over 't algemeen meer aangetrok ken dan de gelijkheidsliefde van het Nieuwe Testament. Christus is vaak in Mozes getransponeerd; strijd en vergelding hebben dikwijls meer aan dacht voor zich opgeëist dan verzoening en vergeving". Ik moet het helaas er kennen: we hebben net Abraham ge zien. En het is beslist een grote stap om van Abraham naar Christus te ko men". „We hebben het calvinisme in ons bloed", verklaarde een andere domi nee „geslachten en geslachten lang. We moeten echter zien het in ons hart terug te krijgen". Ander accent De apartheid in de kerken heeft sinds kort een heel ander accent ge kregen. Over de theologische funde ring ervan wordt door talloze predikan ten niet meer gesproken, hoewel deze, vooral voor het kerkvolk op het platte land, nog altijd werkelijkheid is. In het negatieve vormt dit wel het bewijs, dat men met een probleem zit, dat een nieuwe oplossing behoeft. In de Neder duits Hervormde Kerk b.v. wordt op de Synode sterke druk uitgeoefend om een artikel uit de kerkwet te schrap pen, waarin staat, dat de N.H.K. uit sluitend een kerk voor blanken is. Een en ander dateert nog uit een tijd, toen algemeen werd aangenomen, dat de ïïi j i a el scheiding naar huidskleur voor- Schreef. De eenheid in Christus werd wel beleden, doch als een onzichtbare demonstratie. Op aarde, zo concludeer de men uit een reeks van twijfelachtig geïnterpreteerde Bijbelteksten, moes ten op goddelijk bevel barrières tussen de rassen worden geplaatst, niet alleen op staatkundig en maatschappelijk ge bied, maar op het arbeidsterrein van de kerken. Een interview met ds. W. A. Land- man scriba van de Synode van de Nederduits Gereformeerde Kerk maakt de kentering, waarom het hier gaat duidelijk. Od de vraag, waarom er aparte ker ken voor blanken en niet-blanken be staan, antwoordde hij: De N G K was oorspronkelijk een intér-raciale kerk. Omdat de niet-blan ken h£t echter buitengewoon moeilijk vonden de preken te volgen, werd be sloten tot aparte diensten over te gaan, waarin een vereenvoudigde taal werd ge bruikt. De niet-blanken werden met ge weerd, als ze de gewone kerk diensten wensten bij te wonen. hechtte de kerk niet haar goedkeuring aan een scheiding, die mteltutend ?P de huidskleur was gebaseerd Sj.e®^ s grote terughoudendheid stond ze apar te faciliteiten in dezelfde gemeente toe als een praktische oplossing der geldende omstandigheden. De »P diensten voor niet-blanken ont"' t den zich tot aparte gemeenten en t - slotte werd een aparte kerk geinstit eerd met eigen ambtsdragers. JwiKeie gemeenten gaven er de voorkeur aa in de moederkerk te blijven. Tot op ae huidige dag zenden ze hun vertegen woordiger naar de ouderlingenbyeen komsten en de Synode". „De eerste aparte kerk voor nie|" blanken werd bijna een eeuw geleden uit praktische en niet uit theologische overwegingen gevormd. Het experi ment werd een succes en uit het ge volgde beleid kwamen geleidelijk apar te kerken voor de verschillende etnisc ie groepen tevoorschijn. Op 't ogenblik hebben we voor deze verbanden n.et minder dan tien aparte kerken. In elk hiervan wordt de eigen taal gebruikt en ze worden met de dag meer zelf- verzorgend en zelfstandiger". „Het Evangelie is het gewijde zaad, dat op het land wordt uitgestrooid. Het zaad is overal ter wereld gelijk, maar de oogst draagt, buiten de kenmerken van het zaad, de kenmerken van de bodem, of deze nu in Europa, Azië of Afrika ligt. Onze inheemse kerken heb ben reeds hun eigen, karakteristieke kerkelijke dicipline, die van de onze verschilt". „Alleen op deze wijze kan het chris tendom inheems worden in plaats van een geïmporteerde potplant te blijven. We moeten hen (de niet-blanken) lei ding geven, maar we hebben niet het recht hun onze eigen, specifiek wester se vorm van christendom op te drin gen". Het antwoord op de vraag, hoe de theologische fundering van het kerkelij ke apartheidsbeleid is, is voor de wind, die er momenteel waait, al even ty perend. „In de Nederduits Gereformeerde Kerk", aldus ds. Landman, „geven we er de voorkeur aan van eigensoortige ontwikkeling in plaats van apartheid te spreken. Ik heb al naar voren ge bracht, dat we, lang geleden, uit prak tische en niet uit theologische overwe gingen inheemse kerken hebben inge steld". „Dit botst niet met ons standpunt ten aanzien van de eenheid van alle christenen in Christus. Deze eenheid bestaat reeds in Christus en wordt niet gevonden in de geïnstitutioneerde of ge organiseerde kerk. Wij geloven in een geestelijke eenheid, die sterker, werke lijker en dynamischer is dan vriend schap, „goodwill" of samenwerking. Deze eenheid kan niet vernietigd wor den door de veelheid van kerken". „Wij blijven volhouden, dat de instel ling en de ontwikkeling van onafhan kelijke, inheemse kerken, teneinde het Evangelie aan de niet-Dlanke rassen van Zuid-Afrika te brengen, noodzake lijk en ook in overeenstemming is met het wezen van de Kerk van Christus... Tevens houden we eraan vast, dat nie mand op grond van ras en kleur van Een Zoeloe-vrouw in traditionele klederdracht op haar land in een van de reservaten uitgesloten mag worden", andere christelijke kerken aanbidding v „Met de andere christelijke kerken in Zuid-Afrika belijden we, dat er in onze raciale betrekkingen een groot verschil tussen principe en praktijk is. Tegelijkertijd voelen we heel goed, dat de ons opgelegde beleving van de een heid in Christus de dingen niet zal ver beteren, maar meer kwaad dan goed zal doen". Uitgesproken tegenstanders van de apartheid in kerk zowel als in staat en maatschappij zijn de profes soren Ben Marias, B. B. Keet en A. S. Geyser. Ze vervullen allen een theo logische leeropdracht en :e hebben zich stuk voor stuk felle bestrijders ge toond, die het open veld niet mijden. Prof. Marias, die in Pretoria staat, schreef nog niet zolang geleden in „Christianity To-day": „De Bijbel fs niet rassenbewust; h« is niet gevoelig voor ras ais zodanig. Of de Bijbel iets bepaalds over rassen zegt, valt te betwijfelen, zeker in de moderne, biologische zin. In het Oude zowel als in het Nieuwe Testament is geloofsvertrouwen het enige, werkelij ke prominente. De beslissende catego rieën in de Bijbel zijn mensen, die ge loven en niet geloven geen raciale eenheden". Geen scheiding Professor Keet van Stellenbosch valt het apartheidsbeleid van kerk en staat al jarenlang in woord en geschrift aan. In zijn bekende boek „Whither South Africa" geeft hij de Afrikaners, die de segregatie met Bijbelteksten menen te kunnen steunen, ten antwoord: „In de Bijbel worden er tussen de vol keren geen scheidslijnen getrokken, be halve die, welke tussen Israël en de hei denen bestonden, doch die door de komst van Christus zijn weggevallen. Als Chris ten is het daarom onze plicht de lijnen van scheiding uit te wissen, waarbij schei ding niet het zelfde als verscheiden heid is Iedereen is volgens de Bijbel mijn naaste, tot welk ras, volk of na tie hij of zij ook moge behoren. Ik moet dan ook in staat worden gesteld met mijn naaste te verkeren". D® jongstevan de belangrijkste drie kerkelijke leiders, die in oppositie ziin gegaan, is professor Geyser, nieuw- testamenticus aan de universiteit van Pretoria. Met beurtelings felle en be wogen woorden hekelt hij de apartheid als systeem waarbij zijn tegenstanders met een vloed van bewijzen worden overstelpt, die een hard oordeel vellen over de godsdienstige, morele en prak tische kanten ervan. In „Hervormde Teologische Stu dies" van apnl van dit jaar - het feit, dat hh dit kerkelpke tijdschrift mocht gebruiken, is wel een bewijs van het zelfonderzoek, dat in de Afrikaanse ker ken gaande is rafelt hij in een Arbeiders van de Tsoemeb-kopermijnen. onder ogen houdt, dat de blanke cul tuur en de blanke geestesgoederen vergif voor hem zijn? „Die outeur verwar eenheid met eendersheid, ge lijkwaardigheid met gelijkheid, kuituur met Christendom, nasie met Kerk en onderskeidenheid met geskeidenheid", aldus prof. Geyser. Deze geestelijke voortrekkers, die zich door hun woorden en daden bui ten de Afrikaners als groep hebben ge plaatst, zijn niet- zo eenzaam meer als ze vroeger waren. Er hebben zich klei ne, interkerkelijke studiekringen ge vormd: groepjes van predikanten, die verontrust zijn geworden. Hun getal is nog klein, maar er zit toch groei in, ondanks de tegenwerking van verschil lende kerkeraden. Een besloten bijeenkomst van een van deze kringen heb ik in Pretoria mogen meemaken. Van tevoren werd me echter gezegd, dat ik wel verslag mocht doen, doch geen namen noemen mocht. De tijd wfls hier nog niet rijp voor en er zouden ernstige moeilijkhe den voor de betrokkenen uit kunnen voortvloeien. Een mantel Een hoogleraar, een fijnzinnig mens en theoloog, hield een betoog over het begrip christelijk-nationaal, dat hij als een contradictio in termi nis betitelde. „Natie betekent bloed verwantschap en is zo exclusief, dat iemand, die er niet bijhoort zich uitlandig, ellendig, voelt. Christendom staat tegenover alles wat nationaal of sectarisch is, omdat het uitslui tend, universeel is". De referent waarschuwde voor het gevaar van eigengerechtigheid, speciaal christe lijke eigengerechtigheid. De Chris tus-dienst werd hierdoor niet meer dan een mantel, die aan- of uitge- vlijmscherpe kritiek van dertig pagi na's het boek „Eiesoortige Ontwikke ling tot Volksdiens" uiteen, dat door de theoloog en apartheidsvoorvechter, prof. dr. A. B. du Preez, is geschreven Exclusieve blanke, kerken, waar een niet-blanke gelovige niet mag ko men om samen met andere christe nen te bidden, is volgens prof. Geyser „onder alle historiese omstandighede, ook die huidige, uit elke Bijbelse en teologiese benadering, onverdedig baar". De Schrift geeft geen enkel hou vast voor apartheid, doch bestrijdt de ze juist. Wat voor mftns in die door „Godgewilde voog van die Naturel in Suid-Afrika" (zoals prof. Du Preez herhaaldelijk zegt) eigenlijk, als hg de nog onvolwassen en onrijpe met-blanke aanzegt zich elders eigensoortig te gaan ontwikkelen en hem bovendien trokken kon worden. Wat hebben wij als christenen in Zuid-Afrika gedaan zo vroeg hij zich af, om mede-chris tenen als Albert Loetoeli (African National Congress) en Hannah Stan ton (voormalig leidster van de Toe- belong-missie) voor gevangenneming, resp. verbanning te behoeden? „We hebben het recht ons te handhaven, maar niet ten koste van anderen. We hebben het recht om te sterven, maar niet om te laten sterven. We hebben het recht om te lijden, maar niet om te laten lijden". „Ons is siek aan vrees", zei een pre dikant tijdens de bespreking. „Ons is bang voor ons kerkvolk, voor Oom Adriaan en voor Oom Piet Broeders" zo voegde deze dominee er vol zelfkri tiek aan toe, „voor een groot deel moe ten we onszelf blameren. Er heeft veel aan onze prediking gemankeerd". (NADRUK VERBODEN) DEN HAAG, 26 juli De wedstrij den, die het Nederlands honkbalteam op woensdag 27 juli (Haarlem) en don derdag 28 juli (Amsterdam) zou spe len tegen de Amerikaanse legerploeg Baumholder Blue Rangers zijn afgelast. Een van de negentien toeschouwers die zondag gewond zijn geraakt toen de Belgische coureur Jean JSaveniers (alias Jean Blanc) tijdens een auto race in Salerno (It.) verongelukte is aan zijn verwondingen overleden. In een „olympische oefenpartij" heeft de hockeyploeg van Indië in Colombo met 5—1 gewonnen van Ceylon. Het spel van de Indiërs stelde teleur. Rusland zal 300 atleten afvaardigen naar de Olympische Spelen in Rome. Ingeschreven werd voor vrijwel alle evenementen. In de tweede ronde (Amerikaanse zo ne) van het tennistoernooi om de Davis Cup heeft Venezuela met 3—2 van Nieuw Zeeland gewonnen. De Japanse zwemploeg voor de Olym pische Spelen bestaat uit 14 heren en 7 dames. Frankrijk wees 13 heren en 9 dames aan. De uitslagen van de maandagavond in de hoofdklasse gespeelde waterpolo- wedstrijden luiden: dames: HZC-AZPC 5-4 en heren: Neptunus (Arnhem)-Kik- vorsen 2-9. ENSCHEDE, 26 juli De gemeente raad van Enschede heeft maandagavond besloten „Sportclub Enschede" een kort lopende geldlening te verstrekken tot een bedrag van 99.900,-. De vereniging zal dit geld gebruiken voor de aankoop van spelers. Het besluit werd genomen in een spoedeisende raadsvergadering. Voor de raadsleden gold als zwaarste argument het feit, dat de exploitatie van het ge meentelijk stadion „Diekman" er bij ge baat is, als ..Sportclub Enschede" een plaats in de Ere-divisie blijft behouden. op het ogenblik liggen, heeft de nationa le kampioen tevens wereldrecordhou der op de 10 km. met 6.28,3, vorig jaar in Milaan gevestigd de toestemming van de Stadiondirectie in zijn zak, mits hij alle aan de poging verbonden kos ten zelf draagt. Wanneer men Wierstra vraagt, hoe hij daar over denkt, trekt er een lach over zijn gezicht. „Óch, ik ben van plan daarover nog eens met di recteur Bessem te praten. Het ligt in mijn bedoeling voor elkaar te krijgen, dat de aanval door publiek zal worden bijgewoond. Daarmee zou de kostenfac tor belangrijk kunnen worden gedrukt." Voorlopig neemt de Amsterdammer iedere gelegenheid te baat om veelvul dig en serieus te trainen. „Het nieuwe materiaal voldoet uitstekend en de sa menwerking met mijn gangmaker Van Ingelghem laat niets te wensen over" en vraagt zich nieuwsgierig af of de vijf trainingslessen voor de sterkste Nederlandse biljart spelers rendement zullen opleveren. On der leiding van twee gerenommeerde oefenmeesters, de Belg Marcel van Leemput en onze landgenoot Soliën, heeft de biljartélite in de Amsterdam se sociëteit „Kras" in strikte afzonde ring de fijnere technieken van het ede le spel bestudeerd. Zij worden geacht deze maanden het geleerde in praktijk te brengen, waarna op 17 en 18 septem ber de resultaten aan het licht moeten komen tijdens een hiervoor speciaal ge organiseerd trainingstoernooi in de Rot terdamse biljartzaal van „Engels". Tini Wijnen, Hans Vultink, Jaap Ligt- hart, Piet de Leeuw jr. en Wim Soeter- boek waren elk vijf lesuren in de gele genheid iets op te steken van het onbe twiste meesterschap van Van Leemput. Hoewel zelf bekwame biljarters hebben zij zich gerealiseerd, dat aan hun speel wijze nog talloze fouten kleven. De Bel gische prof heeft hen naar huis gestuurd met het dringende advies dagelijks een paar uur serieus te gaan biljarten, geen partijen, maar individueel en zeer geconcentreerd. Of de f 2.500,-, die de K.N.V.B. voor de training der topspelers heeft kun nen uittrekken dank zij een subsidie uit de voetbalpool, goed besteed zullen zijn, hangt nu volledig af van de ijver der betrokkenen. Helaas zjjn zij echter niet altijd in de gelegenheid enige uren vrij te maken voor het groene laken. De Alkmaarder Ligthart bijvoorbeeld, onmiskenbaar een talentvol speler, heeft juist in deze zomerse maanden de han den vol in het hotelbedrijf, terwijl Vul tink met soortgelijke problemen kampt. Daarom dient men voorzichtig te zijn met zjjn verwachtingen voor het ko mende biljartseizoen. De opleiding van de jongleurs met keu en ivoor staat nog in het beginstadium en voorlopig is het verstandig de resultaten met een gere serveerd optimisme tegemoet te zien. w (Van onze zeilmedewerker) LOOSDRECHT, 26 juli De snelle groei van de Sternkiasse, waarin de zeil- nunimers al tot boven de 250 zijn ge komen, is ook uit de deelname aan de Nieuw Loosdrechtweek duidelijk te le zen. Waren er in 1957 twee, in .1958 twaalf en een jaar later 20 inschrijvin gen voor deze klasse van plastic jollen, dit jaar, waarin Het Witte Huis zijn 25-jarig bestaan viert, was het Stern- veld met 25 scheepjes al een der groot ste van de twaalf A-klassen. Telkens weer duiken onder de deelnemers weer nieuwe kopstukken op. In Nieuw Loos- drecht was liet J. Visser, die door een tweede plaats op de slotdag achter H van der Rest, juist voldoende punten behaalde voor de hoofdprijs. Snelle groei vertoont ook de Flying Junior. De parmantige bootjes vormden bij Loosdrecht voor het eerst een veld van vijftien, waarin de hoofdprijs voor de nestor Giilcher was, ondanks zijn afwe zigheid op de laatste dag. Noordanus, mej. A. Vunderink en G. A. van Mont- frans legden in de slotrace beslag op de eerste drie plaatsten. Henk Kraan, bij de start der Vliegen de Hollanders het vlotst weg, lag hal verwege baan L bij boei acht op de vierde plas al zeer ver voor. Achter hem passeerden daar Dick de Kat, Jan Stenhuis, Alers en Jager, van wie Alers tenslotte achter Kraan als tweede fi nishte. De Kat werd derde, Stenhuis vierde en Ulrik Jager vijfde. De hoofd prijs was echter voor de Zuid Afrikaan Köger, die op de slotdag niet van de partij kon zijn. Een ruim verdiende trofee verhuis de naar Oude Wetering. Jan van Sta veren wist namelijk zijn derde zege in successie te behalen in de Sharpy-klas- se. Na voortdurend op kop te hebben gelegen won hij met grote voorsprong voor Borra (viermaal tweede!) en Goet- jes. Ook Rolf v. d. Baumen behaalde zjjn derde overwinning, zodat hij de hoofdprijs in de Valkenklasse bemach tigde. Halverwege lag zijn „Bounty II" al ver voor de rest van het veld, waarin na diverse plaatsverwisselingen Scher- pel jr. als tweede, Hoppe als derde er Prins als vierde finishten. Hans Willems' voorsprong in de slot race der Finnjollen bedroeg meer dan vijf minuten, nadat hij halverwege de baan de vijf minuten eerder gestarte Streepjachten al had overtroefd. Twee de werd Boeschoten, derde Bakker. Met zijn drie overwinningen verdiende Wil lems de hoofdprijs duobei en dwars. Jan Bodegraven ,die eindelijk zijn eer ste zege behaalde in het Streepveld, bleef daarmede in de puntentelling juist boven Ozinga, die in de beslissende ra ce Dwarshuis (2) en van Rietschoten (3) had moeten laten voorgaan. Res ting had aan een derde plaats in de Vrijheidsklasse achter Onnes en Van der Laan voldoende voor de hoofdprijs. Hij had daarvoor slechts Romke de Vries achter zich te houden en in deze opzet slaagde hij na felle strijd, waarin protest niet uitbleef. Met de fraaie score van 1-4-1-1 waarvan de slechtste prestatie voor de hoofdprijsberekening nog wegvalt liet M. Blok geen twijfel aan zijn suprema tie in de Pampusklasse. Zijn laatste zege bracht hem weer aanzienlijk eer der langs de starttoren terug dan Arendse en Bessling, die de volgende plaatsen veroverden. Speckmann deed het zo mogelijk nog beter, door 12-voets- jollencracks als vader en zoon van 't Hoogerhuys opnieuw achter zich te la ten. Zijn hoofdprijs, waarin de beman ning Zant uiteraard deelt, is even ver rassend als verdiend. Wim Hoveling nam in de Jeugdklasse ook de laatste race voor zijn rekening. J. van Helle mond (2) en J. Swart (3) konden hem voor de hoofdprijs al niet meer bedrei gen. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM, 26 juli De honkbalont moeting O.V.V.O.-H.H.C., welke door O.V.V.O. na verlenging met 5—4 werd gewonnen, en waarbij H.H.C. een pro test indiende wegens een spelregelfout, zal gedeeltelijk worden overgespeeld. De wedstrijd zal worden hervat in de achtste innings met een voorsprong van 3—1 voor H.H.C. MANCHESTER, 26 juli Het Zuid- afrikaanse cricketteam had maandag, de vierde dag van de wedstrijd, na de eerste innings van de vierde testmatch tegen Engeland I een achterstand van slechts 31 runs. De Zuidafrikanen be reikten namelijk een score van 229 runs, vooral dank zij de 109 runs de eer ste century in de serie van McLean. Engeland was zaterdag all out voor 260 runs. In de voortzetting scoorde Enge land later op de dag 50 runs voor het verlies van twee wickets. Engeland heeft in de testserie een voorsprong van 30. SILVERSTONE, 26 juli De Engel se auto-coureur Stirling Moss, die on langs bij de strijd om de Grote Prjjs van België op het circuit van Fran- corchamps ernstig gewond raakte, heeft maandag voor het eerst na zijn ongeluk weer een race-auto bestuurd. Moss reed op het circuit van Silversto- ne in een Lotus en een Cooper met een snelheid van 200 km per uur. APELDOORN, 26 juli De besturen van AGOVV en BVV hebben maandag avond overeenstemming bereikt over een transfer van de Bossche voetballer Van der Gaag naar AGOVV. MARTIN WIERSTRA Ik ben gek op Nederland, maar het klimaat hier is walgelijk". De bruin gebrande Amsterdamse atleet Henk Visser heeft reden om te klagen. Na een langdurig verblijf In het warme Californië, waar de temperatuur maan denlang niet onder de 25 graden pleegt te komen, hebben zjjn fijngevoelige been spieren direkt heftig geprotesteerd te gen de verandering. Visser kwam zon dag voor de tweede maal op de sintel- baan sinds zijn terugkeer. De vorige week in Luik sprong hij in kou en re gen zeven meter 67 ver, dit keer in Einhoven weigerden y zijn spieren hun taak. Op de 100 meter strompelde hij kort na de start als een geslagen man van de sintels. Kramp, een verrekking, een scheur tje misschien? Men weet nog niet hoe ernstig de blessure van de 29-jarige Amsterdammer zal blijken. Zijn trai ner de heer Hes Grewer, maakt zich in ieder geval veel zorgen. „Henk heeft altijd last van dergelijke dingen, vroe ger al moest hij er dikwijls door op geven. Ik hoop weer vlug met hem te kunnen trainen, maar dan alleen wan neer er wat zon is. Men denkt wellicht, dat hjj zich in Eindhoven heeft gefor ceerd op de 100 meter. Dat is beslist niet het geval. Hij kan bijzonder snel wegsprinten, dat is ook zijn kracht b(1 het verspringen." Nabij de Tiber tussen de deftige woonwijk Parioli in noordooste lijk Rome en het Foro Italico, een van de grote Olympische stadions, zijn gisteren de poorten ontsloten van het Olympisch dorp. Vijf Japanners en vier Polen waren de eersten van de 8.000 sportlieden, die hun intrek namen in de op zuilen geplaatste gebouwen van het dorp, dat omstreeks de tiende au gustus geheel klaar zal zijn. Italiaanse militaire orkesten speelden de Olympische hymne, terwijl in het dorpscentrum de 87 vlaggen van de deelnemende naties plechtig in top gin gen. Het groepje Japanners en Polen stond er ernstig bij; het vertegenwoor digde de hele sportwereld, die weldra de Italiaanse hoofdstad zal binnenstro men. De burgemeester van het dorp accepteerde het teken van zijn waar digheid, een fraaie ketting. Zjjn naam is Giuseppe Febre en als kolonel en commandant van de militaire academie der bergtroepen weet hij hopelijk ge noeg van organiseren om een succesvol burgervader te worden. Het leger is overigens sterk vertegenwoordigd in het Olympische dorp. De politie bestaat uit officieren, van wie de laagste in rang kapitein is. Buiten het dorp waakt de burgerpolitie en slechts wanneer er gro te moeilijkheden zjjn zal zij door Giusep pe Febre binnen de poorten worden geroepen. DEN HAAG, 26 juli De Nederland se heren-atletiekploeg, die zondag in Forbach tegen Frankrijk B uitkomt, is als volgt samengesteld: 100 m: Hans Smit en Dirks, 200 m: Hans Smit en Bos, 400 m: Van Uden en Moerman, 800 m: Heida en Esajas, 1500 m: Blan- kenstein en Steylen, 5000 m: Delnoye en Keesom, 10.000 m: Kunen en De Bruin, 110 m horden: Kamerbeek en Nederhand, 400 m horden: Parlevliet en Vissers, 3000 m steeple: Koster en Jonkers, 4 x 100 m estafette: Hans Smit, Jaap Smit, Bruin, Bos en Dirks, 4 x 400 m: Van Uden, Moerman, Hooft- man, Groothuis en Van der Knaap, Verspringen: Weisscher en Beelen, ko gelstoten: Koch en Van Wees, discus werpen: Kóch en Kamerbeek, hoog springen: Knol en Van Kleef, polsstok- hoog: Wijs en Gelens, Speerwerpen: Fikkert en Van der Heyden, Hinksta springen: Hofstede en Fischbt Kogelslingeren: Romani en Hamer. EASTBORNE, 26 juli In de eerste ronde van het herenenkelspel van het internationale toernooi voor tennislera ren te Eastborne (Sussex) zijn drit Nederlandse deelnemers uitgeschakeld. Stuhldreyer (Did) versl. Van Beem 6-4, 6-4; Spreitzer (Óóst.) versl. Corstjens 6-4, 6-1 en Hanif Khan (Pak.) versl. Parlevliet 6-4, 6-3. DEN HAAG, 26 juli Hairos II het Nederlandse paard, dat zich reeds heeft verzekerd van het Europees kam pioenschap zal deelnemen aan de draverij om het officieuze wereldkam pioenschap, die 20 augustus op de Roo sevelt Raceway nabij New York wordt gehouden. De koers gaat over 2400 me ter en is gedoteerd met 50.000 dollar. Er starten acht paarden, één Amerikaan, één Canadees en zes Europese, t.w. Jamin (Frankrijk), Tornese (Italië), Icare IV (Italië), Hairos II (Nederland), Ruder Konge (Denemarken) en Ho (Oostenrijk).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9