Ongerustheid onderblijvers in Nederlands Nieuw-Guinea Volgens de „Koerier" te wijten aan de Congo-affaire en aan versnelling zelfbeschikking Fanfani vormt regering Eisenhower daagt Khroesjtsjev uit Verkiezingen in gehele wereld over de vraag: Pro of contra vrijheid? VEROLME'S TROTS: „MINAS GER is vernieuwd en vaart nu proef Jongen knoeit in zijn rapport en verdwijnt spoorloos Cabot Lodge running mate van Nixon? VRIJ GROOT AANTAL REPATRIANTEN „Vrees is zeker niet GEGROND Het weer i. i. VAN K00TEN Tweemaal veto van Russen Helikopter met zes wieken VOOR BIJNA ZEVENTIG MILJOEN VERBOUWD LOOPJONGEN OP AUTOPED Haags zakenman tegen Detwiler WOENSDAG 27 JULI 1960 84ste JAARGANG No. 30580 iHil! HOLLANDIA, 27 juli „Er blijkt onder de groep „blijvers" in Nieuw-Guinea een zekere on gerustheid te bestaan, die zich uit in een vrij groot aantal per sonen dat de laatste tijd naar Nederland vertrekt. Voor zover wij kunnen nagaan zijn er twee factoren op deze ongerustheid van invloed geweest. In de eerste plaats de catastrofale gebeurte nissen in de Congo, en in de tweede plaats de aangekondigde maatregelen tot versnelling van de zelfbeschikking van de bevol king van Nieuw-Guinea". Suède dames- en herenjasjes Veranderlijke wind Aan zee SOLEX-OTO In Veiligheidsraad NEW YORK, 27 juli (A.F.P., Reuter) De Sovjet-Unie heeft gisteravond in de Veiligheidsraad haar veto uitgesproken over het Amerikaanse voorstel om een internationaal onderzoek in te stellen naar het incident met het Amerikaanse verkenningsvlieg tuig van het type RB-47. Ook een Italiaans voorstel om het Inter nationale Rode Kruis zich in ver binding met de twee overlevenden van de Amerikaanse bemanning te laten stellen, werd door een Russisch veto getroffen. Tevoren had de raad een Russische ont werpresolutie afgewezen, waarin een veroordeling van de V.S. werd uitgesproken. CHICAGO 27 juli (Reuter) - President Eisenhower van de Verenigde Staten heeft op de conventie van de Republikeinse partij in Chicago gisteravond voorgesteld onder auspiciën van de V.N. in de gehele wereld een volksstemming te houden over (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 26 juli De grootste varende eenheid van de Braziliaanse Marine, het vlieg dekschep „Minas Gerais", is vanmiddag voor het eerst sinds drie jaar weer op eigen kracht de golven van de zee ingedoken. De Verolme Dok en Scheepsbouw Mij. N.V. in de Botlek heeft sinds 1957 voor 68 miljoen gulden verbouwd en vertimmerd aan het nu vijftien jaar oude schip, een zusterschip van onze „Karei Doorman". De duizend Braziliaanse schepelingen, die met het werf personeel de proefvaart meemaken om alvast met hun schip vertrouwd te raken, zijn zeer trots op hun bodem, dat van zijn klasse thans de modernste is geworden. Nederlandse marinemen sen hebben al moeten erkennen, dat het Brazi liaanse schip moderner en comfortabeler geoutil leerd is en dat de technische voorzieningen die van de „Karei Doorman" overtreffen. De ,JWinas Geraisin volle zee tijdens de proefvaart. (Luchtfoto Aerocarto, Rotterdam). Voorlopige eis: IS aam Cimco veranderen! (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 juli Een Haags zakenman, de heer W. Schul, heeft de strijd aangebon den met de Amerikaanse finan cier en plannenmaker L. Edgard Detwiler, die zich in het middel punt van de internationale be langstelling heeft gesteld in verband met zijn grootscheepse plannen met de Congo. de vraag of men onder het com munisme of in een vrije democra tie wil leven. „De Sovjet-dictator heeft verklaard dat hij op zijn reizen en in zijn redevoeringen van de laatste tijd er in geslaagd is, schade te berokkenen aan het prestige van Amerika. Aangaan de deze kwestie van vergelijkend nationaal prestige daag ik hem uit tot de volgende proef: Is hij bereid in te stemmen met het houden van vrije verkiezingen onder auspiciën van de V.N., waarbij de mensen in elk land en op elk continent zich kunnen uit spreken over één enkele eenvou dige kwestie, n.l. wilt u leven onder een communistisch regime of onder een vrij stelsel, zoals in de V.S. wordt gevonden? Zijn de Sovjets bereid hun prestige in de wereld te meten naar het resul taat van dergelijke verkiezingen? De V.S. zijn daartoe gaarne be reid", aldus de president. Nog steeds onrust in Zuid-Rhodesië BELGISCH KONGO PORT JAMESOf noOla BROKEN HILL «ALOMO SALISBURY UV1NGSTONE WANKIE v u RHODESIA Vbobucmyo v:CTOR,A BEETSJOEANA LAND .TOELI Dis schrijft de „Nieuw-Guinea Koe rier". Het blad vervolgt; „Daar deze maatregelen de invloed van de autoch tone bevolking op de gang van zaken in Nieuw-Guinea ten zeerste zullen ver groten, vrezen sommige Europeanen, dat de ontwikkeling zal uitlopen op een ramp als in de Congo. Daar komt nog by dat velen uit de berichten over de toekomstige Nieuw-Guinea-Raad me nen te mogen concluderen, dat er in dat lichaam geen gekozen Europese af gevaardigden zitting zullen hebben. Het lot van de niet-autochtone groep zou hierdoor geheel in handen der Papöea's gelegd worden". ,,Nu kan men de gebeurtenissen in Congo moeilijk te ernstig opvatten. Wan neer er zekerheid bestond dat de au tochtonen van Nieuw-Guinea zich op de zelfde wijze zouden gaan gedragen als de autochtonen van de Congo nu doen dan zouden we ieder die dit land vaar- w niet anders dan groot gelijk ge ven. Deze zekerheid bestaat echter met en het is bepaald niet zo, dat de aange kondigde maatregelen tot instelling van een Nieuw-Guinea-Raad noodzakelijker wijs tot een catastrofe moeten leiden" Daar de ordonnanties pas van kracht kunnen worden, als de wet op de wijzi- ginc van de bewindsregeling de kamer m Nederland is gepasseerd kunnen er momenteel nog geen definitieve be richten ^geven worden over de wijze waarop de verkiezingen voor de Raad straks in hun werk zullen gaan," aldus het blad. dat vervolgens een overzicht geeft van de waarschijnlijke gang van zaken. Samenstelling van de Raad Het ligt in de bedoeling om de eer- ste Nieuw-Guinea-Raad te laten begin- nen met 28 leden, die in totaal 24 distric ten zullen vertegenwoordigen, lien van Advertentie BARTELJORISSTR HAARLÊM TEL. 13439 LE1DSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235< Verwachting tot donderdagavond Aanvankelijk enkele opklaringen, later bewolkt en plaatselijk enige regen, waarschijnlijk in hoofdzaak in het zuiden van het land. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Weinig verandering in temperatuur. zon; 4.55 - 20.37 maan: 9.58 - 22.29. Morgen tijdelijk wat meer bewolking en vooral langs het zuidelijk deel van ons strand plaatselijk wat lichte regen. Matige wind tussen zuid en zuidwest. Temperatuur 19 a 20 gr., zeewater 18 gr. Vooruitzichten: achter storingsfront dat morgen passeert aanvoer vaft iets warmere oceaanlucht, met perioden van goed strandweer. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder licht bew. 19 14 0 Ypenburg licht bew. 20 14 0 Vlissingen zw. bew. 19 14 0 Eelde zw. bew. 20 10 1 De Bilt onweer 20 12 0 Twente geh. bew. 21 10 0.1 Eindhoven onbew. 21 10 0 Zd.-Limburg zw. bew. 21 13 0.1 Stockholm zw. bew. 20 12 0 Oslo licht bew. 21 15 0.5 Kopenhagen licht bew. 20 13 0 Londen zw. bew. 19 12 0 Amsterdam onweer 20 14 1 Brussel half bew. 21 11 0 Luxemburg zw. bew. 19 12 0 Parijs zw. bew. 22 13 0 Nice zw. bew. 25 21 0 Berlijn half bew. 20 11 3 (.Advertentie) De nieuwe Solex met vol-automatische koppéling 395. Houtplein 18-29 Haarlem Tel. 12000 deze leden worden benoemd, achttien gekozen. Bovendien heeft de gouverneur de bevoegdheid tot zgn. „correctieve" benoeming van leden ten behoeve van belangen of minderheden die in de verkiezingen niet tot hun recht gekomen zijn. De districten waar werkelijk ge kozen zal worden, liggen uiteraard voor al in de kustgebieden, die nu eenmaal het langst onder bestuur zijn. In twaalf van de veertien districten waar gekozen zal worden, zal men ge trapte verkiezingen houden, waarbij dus eerst kiesmannen worden gekozen die op hun beurt later een afgevaardigde naar de raad kiezen. De twee districten waar rechtstreek se verkiezingen zullen worden gehou den zijn de stedelijke centra Hollan- dia en Manokwari, de onderafdeling Hollandia zal, indien de plannen ver wezenlijkt worden, bestaan uit twee kiesdistricten: één die het landelijke deel en één die het stedelijke deel van de onderafdeling bevat. Het stedelijke kiesdistrict zal bestaan uit Europeanen en andere niet-autochtonen en voorts uit de (meest van elders afkomstige) Stadspapoea's. Deze indeling opent zeer zeker de mogelijkheid dat voor Hollandia een niet-autochtoon in de Nieuw-Guinea-Raad zitting zal hebben Hetzelfde geldt voor Manokwari Groep van leiders Niet alleen de juridische, maar vooral ook de practische voorbereiding van de toekomstige verkiezingen betekent een aanzienlijke verzwaring van de taak van het binnenlands bestuur. In grote gebie den moeten kiezerslijsten worden opge steld, hetgeen bij het ontbreken van een burgerlijke stand weinig minder inhoudt dan een volkstelling. Het is in zekere zin een gelukkige omstandigheid dat onge veer tegelijk met de Nieuw-Guinea-Raad ook drie nieuwe streekraden zuilen wor den verkozen, n.l. die van Japen-Waro- pen, Fakfak en Hollandia De vrees, als zou het niet-autochtone element in de Raad niet aan bod kun nen komen, bljjkt in eerste instantie ze ker niet gerechtvaardigd. De verkiezings praktijk zal te zijner tüd moeten uitma ken of de kansen die er voor de niet- autochtonen bestaan, ook inderdaad be nut zullen worden. Wat voorts het uit eindeiijke resultaat van de toekomstige politieke ontwikkeling zal zijn, kan moei lijk voorspeld worden. „De betkenis van de Raad voor Nieuw-Guinea is niet in de laatste plaats, dat de elite van de Nieuw-Guinese bevolking vroegtijdig leert verantwoordelijkheid te dragen voor het welzijn van het land, zodt als de situ atie ooit kritiek mocht worden er een groep van leiders blaar staat, die tegen de problemen is opgewassen", aldus be- suit het blad. ROME, 27 juli (Reuter, AFP) Fanfani, de leider van de linkervleugel van de Italiaanse christen-demoeraten, heeft gisteravond een lijst van minis ters voor een nieuwe Italiaanse regering voorgelegd aan president Gronchi. De vorige week vrijdag kreeg hij van de Italiaanse president de opdracht om een nieuwe regering te vormen nadat de regering-Tambroni was afgetreden. In het nieuwe kabinet zijn alle gros- pen van de christen-democratische partij vertegenwoordigd. In Engeland worden proefnemingen gehouden met een Sikorsky'helikopter met niet minder dan zes wieken. Het toestel kan zich daardoor zeer snel van de grond verheffen. De carrier is in januari 1945 on de werven van Swan, Hunter Wigham Richardson in Engeland als H.M.S. „Vengeance(Wraak) afgebouwd. De Australische Marine kreeg het enkele jaren in bruikleen en de Brazilianen kochten het eind 1956. Toen Verolme enige maanden daarna, in juli 1957, de order tot modernisering van het schip kreeg, was men op Rozenburg nog maar pas begonnen met de bouw van de werf Tegelijk met de werkzaamheden aan het schip werden machinehallen, dok ken en werven opgebouwd. Zo kreeg Maassluis een nieuwe fabriek in Verol me Elektra N.V., die de elektrische uit rusting van de „Minas Gerais" vervaar digde. Een inderhaast op poten gezette tekenkamer leverde vijftienduizend te keningen af. Een van de grootste vernieuwingen was de bouw van een geheel nieuw .eiland", de opbouw aan stuurboord boven het vliegdek. Hier bevinden zich o.m. de commandobrug, het seindek, de radarapparatuur en de vliegcontrole. Aan bakboord vóór op het vliegdek is de bestaande katapult van dertig meter vervangen door een moderne stoomka- tapult van 52 meter lengte. Met deze apparatuur is het mogelijk straaljagers te starten, terwijl het schip stilligt. Slaagt een landend vliegtuig er niet in een van de zes vangkabels te pik ken met zijn haak, dan kan het door starten en opnieuw een landingspoging wagen. Kan een toestel door schade niet op de normale manier landen, dan staan drie vangnetten klaar om piloot Om de enorme aafstanden in het nieuwe luchthavengehouw van de B.E.A. in Kopenhagen sneller te kunnen afleggen heeft men een der employé's uitgerust met een autoped. Van loopjongen tot autoped-berijder il n'y a qu 'tin pas! en jager met een minimum aan schade tot stilstaan te brengen. Voor de straal vliegtuigen zijn landingsspiegels aange bracht, die de piloot de goede aanvlieg- koers geven voor landen. De batsman, die met „paddels" aanwijzingen geeft aan de piloot, is voor de hoge snelheden van het straalvliegtuig te traag. De proeftocht van het grijze oorlogs schip zal een maand duren. Half sep tember vindt de oplevering volgens contract plaats en begin november zal de „Minas Gerais" Rio de Janeiro binnenlopen. Met vier moderne onder zeebootjagers gaat het vliegdekschip een z.g. „hunter-killer-group" vormen Hierbij zoeken de in totaal tien twee- motorige, Amerikaanse anti-onderzee bootvliegtuigen naar hun prooi, die door de jagers worden bestookt met dieptebommen en raketten. Naast de gevechtstoesteUen krijgt het schip de be schikking over vijf helikopters. Het me rendeel der officieren kreeg zijn oplei ding in Amerika. In Nederland om op Valkenburg werd de opleiding'afl gerond. Het onderhoud van het schip zal waarschijnlijk geschieden op de in aan bouw zpnde werf van Verolme in Bra- Veel comfort De vliegdekschepen van de „Colos- S"S. °f „Glory -klasse, waartoe de „Minas Gerais" en Hr. Ms. Karei Doorman" behoren, zijn in de laatste oc .g gebouwd en muntten niet uit door comfort voor de opvarenden Toen wij de „Karei Doorman" van de En gelse marine kochten waren er bijvoor beeld per honderd manschappen slechte enkele toiletten. De „Minas Gerais" heeft air-conditioning gekregen wat in deze „vliegfabriek" als in geen andere oorlogsbodem noodzakelijk is. De kooien, het meubilair, de vloerbedek king, de kleuren, alles kon door de ra dicale verbouwing aangepast worden aan de moderne maatstaven. Rond het hele schip zijn onder de rand van het vliegdek stalen cylinders aangebracht In geval van nood kunnen deze in eeii handomdraai in zee gegooid worden waarop de huls in tweeën uiteen valt en een reddingsvlot zich zelf opblaast Voor het verrichten van zware werkl zaamheden aan dek is als gebruikelijk een mobiele kraan aanwezig die in staat is vliegtuigen van de wal aan boord te hijsen. „Bouwnummer 635" zal met een top snelheid van 25 knopen nog jarenlang een waardevolle aanwinst blijven voor de jonge Braziliaanse marine. Sinds Pearl Harbour heeft men de waarde leren kennen van het vliegdekschip, dat in combinatie met een jagerscherm als „hunter-killer-group" een snel en geducht wapen is geworden. Mede door de komst van de marinestraaljagers, de perfectie van de elektronische ap paratuur en de hoge gevechtswaarde van de moderne onderzeebootjager heeft de komst van het atoom-oorlogs schip het vliegdekschip zeker niet ge devalueerd. De heer Schul is directeur van een internationale onderneming, die bjj af korting dezelfde naam draagt als waar mee de stichting van Detwiler sinds kort door het leven gaat. Beide heten namelijk Cimco, welke afkorting staat voor Commercial and Industrial Mana gement Combination (van de heer Schul) en voor Congo International Management Corporation. De raads man, die de heer Schul in de arm heeft genomen, de heer P. de Prez, heeft Detwiler nu een telegram gestuurd, waarin hij hem attent maakt op het feit dat zijn stichting dezelfde naam draagt als een reeds langer in Den Haag gevestigde onderneming. Geëist wordt, dat deze naam wordt ingetrokken en men beroept zich daar bij op het Unieverdrag van Parijs en op de Amerikaanse wet. Men heeft Detwiler tevens laten weten dat men zich alle rechten op schadevergoeding heeft voorbehouden. De heer Schul wacht nu af wat de reactie zal zijn van de heer Detwiler. Antwoordt hij niet of onbevredigend, dan zullen nadere stappen worden overwogen. Naar de heer De Prez ons mede deelt, zijn er in het verleden al eer der soortgelijke zaken voor het Ameri kaanse Hof gebracht, die er dan op uitliepen dat de overgenomen naam veranderd moest worden. Dit gebeur de bijvoorbeeld bij een Amerikaanse on dernemer die in New York een hotel bouwde, dat hij dezelfde naam gaf als een bekend hotel in Parijs. Ook deze zaak werd door de Amerikaan verloren. Italië De activiteit van de Etna is gisteren grotei geworden. Thans worden gemiddeld vijf tot zes explosies per uur geregistreerd, gepaard met het uitstoten van hete steen- en zandre- gens. (A.F.P.). ARNHEM, 27 juli De politie is er nog niet in geslaagd, te weten te komen waar de zestienjarige Jan Demmink uit Doetinchem zich op houdt. De jongen is sinds vorige week spoorloos, nadat hij in zijn rap port zodanig had geknoeid, dat thuis de indruk werd gevestigd, alsof hij was overgegaan. De zaak werd ver dacht, toen zijn zusje ondanks een beter rapport was blijven zitten. Mevrouw D, ging toen naar het hoofd der school, om eens te horen, hoe de vork nu eigenlijk aan de steel zat. Dat was voor de jongen het sein te verdwijnen, nadat hij honderd gul den van zijn spaarbankboekje had opgenomen. De Doetinchemse politie verzocht via een radiobericht om opsporing; tot dusver zonder resul taat. Zij is van mening, dat de jon gen terug zal komen zodra zijn geld op is. De ouders hebben maandag aan de Duitse televisie een foto met persoonsbeschrijving gezonden, met het verzoek, dit via het televisienet uit te zenden. Gezien het grote aan tal verdwijningen doet men dit bij de Duitse t.v. vrijwel uitsluitend, wan neer het gaat om kinderen beneden tien jaar, zo werd ons van bevoegde zijde verzekerd. De president onthulde verder in zjjn rede, dat hjj van plan is binnenkort met de leiders van beide partijen in het Amerikaans Congres een bijeenkomst te houden over de gebeurtenissen van de laatste tijd, zoals het torpederen van de Parijse topconferentie door de Rus sische premier Khroesjtsjev, en het neerschieten van het Amerikaanse ver- kenningsvliegtuig boven de Barentszee. Het Kremlin, aldus Eisenhower heeft de feiten van deze gebeurtenissen op flag rante wijze verdraaid en de ene crisis na de andere veroorzaakt onder dreige menten met raketten. De programcommissie van de Repu blikeinse partij heeft gisteravond toege geven aan de eis van vice-president Nixon en met 56 tegen 28 stemmen een programmapunt goedgekeurd, waarin wordt aangedrongen op vérgaande be voegdheid vair de federale overheid om in te grijpen ten gunste van de negers. De voorzitter van de programcommis sie, Charles H. Percy, verklaarde dat het programmapunt nu de standpunten omvat waarvoor Nixon zich ingezet heeft hoewel er nog „enkele compromissen" in voorkomen. Het staat nu volkomen vast dat Nixon vandaag zal worden aangewezen tot Re publikeins kandidaat voor het presi dentschap. De enige andere Republikein die er enigszins voor in aanmerking kwam, gouverneur Rockefeller van New York, heeft gisteren meegedeeld, dat hij en zijn New Yorkse delegatie hun 96 stemmen zouden uitbrengen voor Nixon. De gouverneur verklaarde dat als men hem als gegadigde voor de kandidatuur zou voorstellen, hij zal verzoeken zijn naam te cchrappen. Naar van bevoegde zijde wordt verno men is Nixon's persoonlijke keuze voor het vice-presidentschap Henry Cabot Lodge, de huidige vertegenwoordiger van Amerika in de Verenigde Naties. Als enige andere kandidaat hiervoor wordt nog genoemd de nationale voorzit ter van de Republikeinse party, Thrus- ton B. Morton uit Kentucky. Nixon zou hem misschien willen aanvaarden om de afgevaardigden uit het zuiden gunstig te stemmen. BOELAWAYO, 27 juli (Reuter) Voor de derde achtereenvolgende dag is het gisteren te Boelawayo, in Zuid- Rhodesië. tot ernstige ongeregeldheden tussen Afrikanen enerzüds en politie en troepen anderzijds gekomen. De TO- litie moest drie maal het vuur openen, waarby een Afrikaan om het leven kwam. Maandag kwamen zes Afrika nen om het leven en ruim zestig per sonen, allen Afrikanen, werden ge wond. In de Afrikaanse wpken rondom Boelawayo, die tezamen ongeveer 100.000 inwoners tellen, zijn zeven of acht bierhuizen, een zwembad en een fabriek in de as gelegd. De Europe e wyk wordt door troepen bewaakt. De moeilijkheden begonnen zondag, toen de autoriteiten een bijeenkomst van de Nationale democratische partij verboden. Vorige week zijn enkele lei ders van deze partij gearresteerd, het geen toen ook in Salisbury aanleiding was tot ordeverstoringen. Het grootste deel van de Afrikaanse arbeiders van Boelawayo heeft uit protest tegen de arrestaties en het verbod een vergade ring te beleggen het werk neergelegd. De premier van Zuid-Rhodesië, Sir Edgar Whitehead, heeft gisteren :n het parlement verklaard dat enkele (zeven) leiders van de democratische partij „activiteiten overwogen die waarschyniyk de openbare orde in ge vaar zouden brengen". RHODESIA VELT 5 7.5 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM - m m ADVERTENTIE! ARIEf 28 cenis oer milhmel.»- esSs NIFIIWF HAAR FITCPHF M RANT Hituïït nAAiULmouiL uuunani

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1