Utrechtse centrale door radioactiviteit bedreigd Havenarbeider wurgt en verdrinkt 12-jarige jongen Macmillan pareert aanvallen op benoeming van Lord Home Wj „Ik wil filmster worden De Onwillige Held PAUL VLAANDEREN Het geheim van de Safari Pegus: Onbeduidend voorval KLM krijgt lijn op Akkra Standbeeld van Karei de Grote MR. P. EIJSSEN advocaat-generaal Acht jaar geëist Slippende auto grijpt 3 kinderen Verontwaardiging van Labour draagt een enigszins kunstmatig karakter Sjahrir loyaal jegens Soekarno Boni voor lieners Turks-Russisch grensincident ERIC DE NOORMAN DC-8 van de KLM naar Verre Oosten Op Schiphol 34% meer passagiers Sombere vooruit zichten voor de scheepswerven Dief stall bromfiets bij de politie A. A. Poelder Procuratiehouder van fraude verdacht Acht maanden voor Britse aanrander VRIJDAG 29 JULI 1960 PAGINA 2 Huisorgaan van politie onthult Luchtvaartverdrag met Ghana bijna gereed Examens Hoge Raad Scheveningse vecht partij onopgelost In eerste vijf maanden Politieke leiders ten paleize Medestander van Castro in Caracas aan zijn verwondingen bezweken Dodelijke val van werkstudent Huurauto's verkocht, ver zekeringen niet afgesloten 32. De aarzeling van de krijgers bij de dam lijkt Eric een eeuwig heid en hij vreest al, dat ze zijn bluf doorzien, als een van hen benauwd zegt: „Niet schieten." De een na de ander gooit zijn wa pens op de grond. „Hier komen," zegt de Noorman dreigend, „één voor één, met de handen in de hoogte." Als opgejaagde herten voldoen de krijgers aan het bevel. Als ze vlak by zijn, komt Eric kalm uit de donkerte tussen de bomen vandaan. „Zeg de mannen een kring te leggen rond deze plek en de bogen gereed te houden," roept hij achterom, zodat de krijgers van Agar het goed kunnen horen. Dezen loeren schichtig rond en Eric heeft moeite een glim lach te onderdrukken, als hij ziet, dat zijn twee mannen nu hier en dan daar even tussen de struiken opduiken. Die arme kerels lopen zich amechtig om de indruk te wekken, dat er zowat een heel leger opgesteld staat. Maar het maakt inderdaad indruk genoeg op de gevangenen. Op zijn gemak treedt Eric naar voren. „Zo boeventuig," zegt hij grimmig, „je hebt nu gezien, hoe de zaken staan. De vallei loopt onder; er is voor heer Agar maar één uitweg! overgave. En om die bedrieger op de burcht deze boodschap t» brengen, laat ik jullie vrijuit terugkeren. Aan zo'n stel mislukt» krijgslieden hebben wij hier niets. Het is Agar, die we willen hebben. Gaat heen en brengt dat je meester goed aan het verstand. Een tweede aansporing hebben de kerels niet nodig. Ze gaan er als hazen vandoor. Met een kwajongensachtig lachje, wendt Eric zich tot zijn makkers. „Die zijn we kwyt op een nette manier" grinnikt hij. „Ze moesten eens weten, dat we hier niet eens man nen genoeg hebben om hen te bewaken. Reken er maar op, dat ze om zichzelf schoon, te praten, tegen Agar wel een verhaal zullen ophangen van een vreselijke overmacht. Nu is het alleen een kwestie van afwachten. Het moet al heel raar lopen, als we deze strijd niet glansrijk gewonnen hebben." Doch het zal raar lopen, heel raar! Als ik zo ziek was ah (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 28 juli Naar eerst thans tengevolge van een recente publicatie ln het huisorgaan van de Utrechtse po litie is bekend geworden, heeft zich bii de bouw van de nieuwe Pegus-centrale aan de Lage Weide te Utrecht in juni 1958 een vrij ernstig incident voorge daan, dat bijna heeft geleid tot afbraak van het onderhavige gebouw. Bij de controle van de lassen in de buizen van de hoge druk-stoomleidingen ln de nacht van 24 op 25 juni van ge noemd jaar werd als gebruikelijk een aantal röntgenfoto's gemaakt met be hulp van een isotoop. Dit apparaat moest op een nauwkeurig bepaalde af stand van de las worden aangebracht. Aan de tegenovergestelde zijde wordt bij dergelijke proefnemingen een film band bevestigd, waarop door middel van stralen van de isotoop de situatie van de lassen wordt vastgelegd. Bij het plaatsen van de isotoop moet volgens het Utrechts politieblad door de technici een fout zijn gemaakt, die ernstige gevolgen zou gehad kunnen hebben. Men verzuimde namelijk een contactsnoer aan te brengen, dat aan sluiting moest geven op een controle lamp. Hierdoor bemerkte men te laat. dat de isotoop in de afvoerstang bleef steken. Op een gegeven mo ment viel de isotoop uit deze stang en kwam terecht op de negen meter la ger gelegen vloer van de fabriekshal. Onmiddellijk werd alarm gemaakt, het terrein werd door de politie uit SCHIPHOL, 28 juli Na langdurige besprekingen, die reeds in 1957, vlak nadat Ghana onafhankelijk werd, zjjn begonnen, zal zaterdagochtend a.s. in Den Haag een luchtvaartverdrag tus sen Nederland en deze Westafrikaanse staat worden getekend, indien tenmin ste tijdens het laatste overleg de ver wachte overeenstemming wordt be reikt. Dit nieuws is vanochtend bekend ge worden, toen de gevolmachtigd ambas sadeur van Ghana, de heer E. Ayeh Kumi. uit Londen op Schiphol arriveer de. Hfl werd vergezeld door drie landge noten, die eveneens deel uitmaken van deze Ghanese luchtvaartdelegatie. Als het verdrag zaterdag namens Ne derland door minister Luns en namens Ghana door de heer Kumi is getekend, tal de K.L.M. het recht krijgen een lijn dienst op Akkra, de hoofdstad van Gha na, en een centrum van West-Afrika te openen. Verwacht wordt, dat dit gedu rende de komende winter zal geschie den. SCHIPHOL, 28 juli - De DC-8 atraalmachines van de K.L.M. zullen nog dit jaar in gebruik worden geno men op de routes naar het Verre CXs- ten en Australië. Midden oktober krijgt Tokio via de zuidelijke route een DC-8- verbinding met Amsterdam en begin november Singapore. Tenslotte zullen deze straalvliegtui gen midden november naar Biak in Nieuw-Guinea en Sydney in Australië gaan vliegen. HAARLEM, 29 juli Aan de Rijks kweekschool te Haarlem zijn bij de hoofdakte-examens geslaagd voor de Xehele akte: de dames: I. Koolhaas, .mstelveen; E. Kramer, Hyppolytus- hoef; G. Sehoonfeld, Amsterdam; J. Boerhout, Amsterdam; de heren; J. Trompetter, Hyppolvtushoef; P. J. Koenis. Spanbroek; J. Tol, Volendam; H. J. Tomesen, Heemstede; W. J M. Vermeulen, Beverwijk. Voor gedeelte A: H. Griffioen, Am sterdam. Voor gedeelte B: de dames: M. M. Huisman, Texel; G. Th. Wen- tink, Alkmaar; de heren: Th, C. Kap- tijn, Amsterdam; A. M. Molenaar, Vo- lendam; P. H. Kriek, Amsterdam; P. J. Lindeman. Amsterdam; J, Bouw, Enkhuizen; A. J. Jolle, Amsterdam. ?5 vrees voor radioactieve straling afge zet. Eerst toen een deskundige de iso toop weer in zijn beschermende lood- mandel had gedeponeerd, was het ge vaar geweken. Was men de situatie niet tijdig meester geworden, dan had vol gens de schrijver ln het Utrechts politie blad de centrale afgebroken moeten worden wegens radioactieve besmetting en zouden de puinhopen veiligheidshal ve op de bodem van de zee terecht zijn gekomen, ongeacht nog de gevaren, waaraan het bedienend personeel ten gevolge van de radioactieve uitstraling zou zijn blootgesteld geworden. De directie van de Pegus heeft op de ze publicatie in het Utrechts politieblad, die geschreven werd met medewerking van een deskundige van de röntgen- technische dienst te Rotterdam, een dé menti gegeven. Hierin wordt o.m. ver klaard, dat de niet-deskundige schrijver in het Utrechts politieblad de betekenis van een „onbeduidend voorval" sterk heeft overdreven. Volgens dit démenti is er geen sprake van geweest dat er bij de bouw en inrichting van de Pegus- centrale iets uit de hand zou zijn gelo pen, nog minder dat deze nieuwbouw tengevolge van vorengenoemde las-con- trole in gevaar zou zijn gebracht. DEN HAAG, 28 juli By K.B. is be noemd tot advocaat-generaal bij de Ho ge Raad mr. P. Eijssen, raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van justitie. Voorts is benoemd tot vice-president van het gerechtshof te Amsterdam mr. M. Franken, thans raadsheer ln dat ge rechtshof, tot raadsheer in het gerechts hof te Arnhem mr. J. H. Marinus, thans vice-president van de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage en tot rech- ter-plaatsvervanger in de arrondisse mentsrechtbank te 's-Gravenhage mr. F. de Groot, wetenschappelijk ambte naar bij de directie gevangeniswezen van het ministerie van justitie. DEN HAAG, 28 juli De vechtpar tij die zich gistermorgen om vier uur op het Gevers Deynootplein in Scheve- mngen heeft afgespeeld en waarbij een 32-jarige koopman uit Rotterdam is neergeslagen, blijkt een duistere affai re te zijn. De politie hoopt nu maar dat de koopman zelf meer kan vertellen, dan de elkaar tegensprekende getuigen. Hjj is echter zo ernstig gewond, dat hij nog niet gehoord mocht worden. Aanvankelijk werd gezegd dat de klap gegeven zou zijn door iemand die ln een auto met een Zwitsers num merbord was weggereden. Het politie onderzoek heeft uitgewezen dat deze lezing niet juist is. De Zwitser heeft naar de ruzie staan kijken en is op een gegeven ogenblik gewoon weggegaan. De klap die de koopman velde, moet zijn uitgedeeld door een andere omstan der die zich daarna weer tussen het pu bliek heeft gemengd. Zoals gemeld is de ruzie ontstaan doordat de koopman na een bezoek aan een nachtclub zijn rekening niet wilde betalen. Deze was tot 261 gulden opge lopen doordat hij de hele zaak op prij zige consumpties had getracteerd. SCHIPHOL, 27 juli Gedurende de maand mei van dit jaar zijn de ver voerscijfers van Luchthaven Schiphol wederom sterk gestegen in vergelijking met het vorig jaar. Over de eerste 5 maanden van dit jaar ligt het totaal van het passagiers-, vraeht- en postver voer ruim 25 procent hoger dan in de overeenkomstige periode van 1959. De sterkste stijging vertoonde het pas sagiersvervoer. Van 1 januari tot en met 81 mei reisden 486.000 personen van, naar en via de Amsterdamse lucht haven, 84 procent meer dan in de eer ste 5 maanden van het vorig jaar. Vracht- en postvervoer stegen over 5 maanden resp. met 19 en 23 procent. De bekende beeldhouwer Albert Termote is in de werkplaats van de Nederlandsche Spoorwegen bezig de laatste hand te leggen aan het standbeeld van Karei de Grote. Dit beeld zal worden geplaatst in Nijmegen. Het beeldhouwwerk was zo groot, dat hij het niet in zijn werkplaats aan de Voorburgse Herenstraat kon hakken. De foto toont de beeldhouwer voor zijn nieuwe schepping. ROTTERDAM, 28 juli Is de man, die op de avond van de Eerste Kerst dag de 12-jarige Rotterdamse school jongen Jan Uitenbogerd in een volks tuinencomplex door wurging en ver drinking om het leven bracht een ge vaarlijke krankzinnige, handelde hij in een vlaag van verstandsverbijstering of is hij een kille misdadiger, die bereid bleek tot doden, toen de schooljongen dreigde te vertellen over de oneerbare handelingen, welke de man met hem wilde plegen? Over deze vragen moest de Rotterdamse rechtbank zich vanmor- fen beraden. Voor het hekje stond de 1-jarige havenarbeider, die op die noodlottige kerstavond het kind had meegelokt. Een zwijgende, stille figuur, die nu de branie heeft verloren, waar mee hij eens op een bromfiets en met een dolk zichtbaar tussen de riem ge stoken door de straten van Rotterdam „scheurde". BERLICUM, 28 juli Een slippende auto heeft vanmorgen ln Berilcum drie kinderen uit het gezin Pennings gegre pen. Voor het leven van het Jongste kind, een kleuter van twee jaar, wordt gevreesd. gebeurde in een gevaar- de provinciale weg te Het ongeluk lpke bocht in de p: Berlicum. De drie kinderen, resp Nadat de officier, Jhr. mr. D. A. Groeninx van Zoelen tot zijn eis was ge komen acht jaar met aftrek, gevolgd door terbeschikkingstelling aan de re gering maakte de verdachte geen gebruik van de gelegenheid, het laatste woord te spreken. Hij heeft bekend en> zwijgt verder. Lang luisterde men naar de psychia ter, dr. W. A. Vaandrager, die heeft ge tracht zich een beeld te vormen van de ontspoorde man. „Hij is niet krankzin nig, maar het is mogelijk, dat hij han delde in een vlaag van krankzinnigheid. Wel krjjg ik de indruk, dat hfl niet of nagenoeg niet toerekeningsvatbaar is". Bjj de behandeling van de vraag, wat er in de toekomst dient te gebeuren, gin gen noch de president noch de officier voorbij aan het feit dat in het verle den verscheidene ter beschikking ge stelden weliswaar zonder toestemming, maar toch op „gemakkelijke" wijze in de maatschappij terugkeerden. De of ficier las een knipsel voor uit het opspo ringsblad; „Een „patiënt" uit Heiloo is van een wandeling niet teruggekeerd. De man wordt verdacht van moord". De officier meende ook al omdat de thans terecht staande verdachte zich heeft beroepen op zhn kunst van ont vluchten dat een langdurige gevan genisstraf aan de terbeschikkingstel ling vooraf dient te gaan. Het bezwaar van terbeschikkingstelling is, dat de jus titie de misdadiger uit handen geeft. Bovendien meende hij dat de verdach te beslist niet debiel is. Hij heeft zeer wel geweten, dat hij zich niet aan het kind mocht vergrijpen. Uitspraak 10 augustus. (Va onze Londense correspondent) LONDEN, 29 juli Ondanks veel rumoer en vrij veel verbittering kookte het Lagerhuis gisteravond niet over tijdens het korte debat over de benoe ming van de edelman Lord Home tot minister van buitenlandse zaken. De Labourfractie, die niet al te be kwaam is gebleken de laatste tijd in haar taak van parlementaire oppositie, kon deze mooie gelegenheid moeilijk voorbij laten gaan. Maar de woede van Labour had een enigszins synthe tisch karakter. Het debat vond plaats over een Labourmotie voor verdaging van de zitting. Maar dit is een louter technische term. Iedereen legde de motie uit als een motie van afkeuring, gericht tegen de premier. Het Lager huis was dan ook stampvol, en som mige conservatieve leden waren terug gekeerd van vakantie om mee te hel pen de stemmingslobby te vullen. De Labourmotie werd verworpen met een conservatieve meerderheid van 112 stem men. Theoretisch hebben de conservatie ven een totale meerderheid over socia listen en liberalen van 94 stemmen. Aangezien de liberalen eveneens ge kant waren tegen de vreemde benoe ming, is de meerderheid welke de re gering gisteren behaalde treffend en ietwat verassend. Wat de conservatieven betrof, was er gisteren slechts één Lagerhuislid van enig belang, dat protesteerde te gen de benoeming, hetgeen ditzelfde lid niet belette netjes zjjn stem uit te brengen op zijn partijleider. Gaitskell gaf als zijn opinie dat Mac millan geen enkele reden heeft om voor de portefeuille van buitenlandse zaken een lid van het Hogerhuis te kie- DJAKARTA, 28 juli AFPDe lei ders van de twee grote Indonesische po litieke partijen, de socialisten en de Masjumi, hebben heden een beroep ge daan op president Soekarno zijn bedrei ging met ontbinding van de politieke partijen, in nadere beschouwing te wil len nemen. Een week geleden heeft Soekarno de partijleiders ten paleize ontboden en hen toen een week tijd gegeven om hun houding te bepalen jegens de wetgeving op de politieke partijen, door Soekarno eerder in deze maand uitgevaardigd. Deze wetgeving machtigt de president iedere partij te verbieden, die zich niet akkoord verklaart met het staats-begin- sel van de geleide democratie en socia lisering, dan wel weigert zich openlijk te distanciëren van haar leiders, ..ie hebben deelgenomen aan de opstanden in Sumatra en Celebes. De leiders van de socialistische par tij en van de Masjumi hebben heden Soekarno medegedeeld, dat zij bereid zijn aan de gestelde eisen te voldoen. Na de bijeenkomst zei Soetan Sjahrir van de socialistische partij aan de jour nalisten; „Wij hebben de president concrete bewijzen gegeven van ons standpunt en gevoelen ons thans niet meer bedreigd." Een woordvoerder van de Masjumi deelde mede, dat zijn partij een schrif telijke verklaring over haar houding heeft ingediend, zoals de president had verlangd en dat de beslissing daarop nu bij hem ligt. Naar men aanneemt zal president Soe karno de verklaringen der partijen tot een punt van overleg maken in een ver gadering van opperste militaire gezag hebbers, zaterdag te Buitenzorg, alvorens hij een beslissing zal bekendmaken. zen. Volgens Gaitskell zijn er meer be kwame ministers beschikbaar voor bui tenlandse zaken in het Lagerhuis, en hij noemde de ministers Butler, Sandys, Macleod en Maudling. Gaitskell kon eveneens niet nalaten erop te wijzen, dat de huidige Lord Home parlementair privésecretaris is geweest van Cham berlain in de dagen van München en dat hjj zijn toenmalige meester had ver gezeld naar Duitsland voor de bespre kingen met Hitier. De schimpscheuten van Gaitskell vonden grote bijval bij zijn fractie en wekten verontwaardiging bij de conservatieven. Er was geen re actie te bespeuren op het gelaat van I rd Home, die, gezeten op de tribune gereserveerd voor edellieden, toehoor de. Macmillan had het niet al te moeilijk met het weerleggen van Gaitskell's ar gumenten. Hij verklaarde, dat hij moei lijkheden had verwacht en dat hij deze moeilijkheden gemakkelijk uit de weg had kunnen gaan, indien hij er niet van overtuigd was geweest, dat zijn keuze van de nieuwe minister van buitenland se zaken de beste was onder de huidige omstandigheden. En hij redeneerde, dat het Lagerhuis terecht kon verlangen, dat er een officieel woordvoerder voor buitenlandse zaken lid was van het La gerhuis en de rang behoorde te bezitten van lid van het kernkabinet. Hij had aan deze eis voldaan door een lid van het kernkabinet, minister Heath, met de portefeuille van Lord Geheimzegel bewaarder, tot officieel woordvoerder te benoemen in het Lagerhuis. Wat Labour gisteren probeerde te doen en wat het zijne bijdroeg om aan de aanvallen een synthetisch en kunst matig karakter te geven, was nieuw leven in te blazen aan de oude vete tussen „Lords" en „Commons". Mac millan begreep dit en merkte op, tussen neus en lippen, dat hij g.een bijzondere tegenstand had ervaren van de kant van diegenen, die verheffing in de adelstand hadden verworven. Gezien de aanwezigheid van socia listen zoals Graaf Attlee, Lord Morri son, Lord Dalton en een aantal ver edelde vakverenigingsleiders in het Ho gerhuis, krijgen socialistische aanval len op deze senaat steeds meer het karakter van levensvreemde spiegelge vechten. Deze aap kwam op werkelijk fraaie wijze uit de mouw in het Hogerhuis, toen de leider van de socialitische op positie aldaar, Lord Alexander of Hills borough, niet bereid bleek Gaitskell's voorbeeld te volgen door gal te spuwen. In tegenwoordigheid van Lord Home zelf prees hii hem om zijn grote per soonlijke kwaliteiten en oefende hij kri tiek uit op de Britse pers, die nage laten had op deze kwaliteiten te wijzen. LONDEN, 27 juli In „The Finan cial Times" worden de vooruitzichten voor de scheepswerven in de wereld enigszins sopnber beoordeeld, maar het blad meent dat de vraag naar schepen verbijsterend plotseling kan omslaan. Na te hebben opgemerkt dat de scheepswerven in de meeste landen nr r voor twee a drie jaar werk heb ben, schrijft het Londense dagblad dat, tenzij er iets onverwachts gebeurt en hier moet vanzelfsprekend reke ning mee worden gehouden de voor uitzichten voor de tijd na 1963 nogal somber zijn. Voorts ziet het er naar uit dat de concurrentie scherper zal worden. In enkele afdelingen zal de bedrijvigheid goed blijven, de vraag naar passagiers schepen zal worden gehandhaafd, al is het alleen omdat de scheepvaartmaat schappijen hun vloten betrekkelijk snel zullen moeten vervangen en moderni seren, willen zij kunnen concurreren met de luchtvaartmaatschappijen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 juli Een 20-jarige bromfietsdief is zo brutaal geweest zijn gestolen brommer voor enige uren bij de Haagse politie, op het bureau Bui tenhof, ter bewaring af te geven. De wachtcommandant maakte van de rus tige nachtelijke uren gebruik om eens na te gaan of de bromfiets niet als ge stolen stond gesignaleerd. Tot zijn eigen verbazing bleek dit het geval te zijn. Toen de man, een hulp-machine-bank werker uit Delft, de bromfiets terug kwam halen werd hij gelijk ingesloten. Twee dagen later bekende hij de brom mer te hebben gestolen. CARACAS, 29 juli (A.F.P.) De lei der van de Cubaanse revolutionaire be weging in Caracas, De La Cova, die woensdag in zijri woning in de Venezo laanse hoofdstad werd aangeschoten door de politie die hem wilde onder vragen over pro-Cubaanse betogingen van dinsdag, is gisteren aan zijn ver wondingen overleden. VLAARDINGEN, 28 juli De 17-ja- rige Rotterdamse werkstudent H. C. G. de Koning is door het glazen dak van een loods der eerste Nederlandse Coöpe ratieve Kunstmestfabriek Vlaardingen gevallen en op een dertien meter lager gelegen betonnen vloer terecht geko men. Hij was op slag dood. De student, die elders in de fabriek te werk was gesteld, heeft kennelijk op het dak een kijkje willen nemen. Hij is vermoedelijk dichtbij het draadglas- raam uitgegleden. Saoedi-Arabië Prinses Jozah, een der dochters van koning Saoed van Saoedi-Arabië is bij een verkeersonge luk om het leven gekomen, aldus be richt radio Mekka. De auto van d» prinses, waarin zich ook twee van haar zusters en enkele vrouwen van de ko ning bevonden, botste tegen een auto bus. De 25-jarige prinses is in het zieken huis van Ryad aan haar verwondingen overleden (A.F.P.). Voor de komende koude maanden heeft de Parijse bont-mode hoe kan het anders aan de teenager gedacht. Dit kraagloze jasje van Chinees veulen (Ré- villon 20 ans) is afgebiesd in dezelfde kleur notenbruin als de geplooide rok. Ook de baret is van dit zachte veulen bont. Op 1 augustus neemt de 73-jarige A. A. Poelder in de wandeling Daan fscheld van de bioscoop „Cine ma Palace" in de Lange Bis schopstraat te Deventer. Hij heeft er dan een dikke 40 jaar bij dit bedrijf op zitten en vindt het nu welletjes. „Maar al» ze me nodig hebben, kunnen ze me altijd weer ophalen," zegt Daan, die het bedrijf van een eenvoudig opgezet theater waar in de „stomme" gooi- en smijt- films hoogtij vierden, zag uit groeien tot een theater naar de eisen van de tijd. Poelder kan veel over films vertellen en toch zag hij er maar enkele. Het binnen- en buitenlands journaal had zijn geregelde aandacht en ook een goede muziekfilm kon er voor hem nog bij door. Maar voor de rest berust zijn oordeel over de films hoofdzakelijk op de reac ties van het publiek tijdens de vertoning en na afloop als de toeschouwers uit het theater schuifelen. Van dat schuifelen tras in het begin weinig sprake. In de eer ste jaren viel het bezoek niet mee. Hij scheurde de kaartjes aan de ingang af, bracht de bezoekers naar de plaats en kon gemakkelijk op tijd bij de entree terug zijn voor de volgende bezoekers. Was het druk en kwamen er enkele bezoekers tegelijk, dan schoot directeur A. Jansen achter zijn kassa vandaan, scheurde een stuk van de kaartjes af en gaf de bezoekers dan over aan Daan, die al weer op de terugweg was. Is Poelder uit eigen ervaring dus niet zo sterk in het spreken over de ■ertoonde rolprenten, als hij komt te vertellen over zijn belevenissen in de hall en in de zaal is hij zo gauw nog niet klaar. Zo kwam iemand uit de omgeving in de beginperiode aan de kassa met de mededeling, dat hij film acteur wilde worden. „Of men hem maar even in wilde schrijven." Direc teur en portier verzekerden als uit één mond dat hij daarvoor aan de over kant moest zijn in een sigarenwinkel. Steevast komt dan ook het verhaal van de dames, die voor de achter hun gezeten toeschouwers het zicht op het doek blokkeerden. Zij zaten nl. op de rug van de opgeslagen klapstoelen en beweerden niet lager te kunnen zitten. Dezer dagen nntving Poulder uit handen van burgemeester Bolkestein de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Directeur A lansen, die hem slechts node ziet gaan, overhandigde hem een televisie toestel, opdat hij ook eens een oude film zou kunnen zien, terwijl hij hem namens de Ned. Bioscoopbond de nog maar weinig toegekende diamanten speld voor 40 jaar onberispelijke dienst opspeldde. twee, drie en zeven jaar oud, werden door de auto gegrepen en over de heg langs de weg geslingerd. De bestuur ster van de auto, mej. M. W. uit Berli cum, kreeg een shock. De aufo vloog tegen een lichtmast. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG 28 juli De politie heeft een 44-jarige man uit Voorburg aangehouden, die verdacht wordt van fraude op grote schaal. De man had de leiding van een op het Buitenhof in Den Haag gevestigd assurantie- en kredietbedrjjf, waarvan de boeken thans uiterst moeizaam door de re cherche worden ontrafeld. Vast staat op dit ogenblik al, aldus de politie, dat er minstens vijf huur auto's zijn verkocht. Vier auto's zijn af komstig uit Amsterdam. De kans is niet uitgesloten dat de zaak een veel grotere omvang krijgt. Zo zouden er tientallen mensen voor honderden gul dens zijn benadeeld, doordat zt) betaal den voor autoverzekeringen die nooit ge- effectueerd zijn. De procuratiehouder is eerder al ver oordeeld wegens fraude. ISTANBOEL, 28 juli (Rtr., UPI) Turkse en Russische grenswachten hebben dinsdagavond j.l. nabij de Oost- turkse grensplaats Savsat ongeveer twee uur lang schoten uitgewisseld Hierbij zijn geen slachtoffers gevallen Turkse grenswachten zagen .vanaf Russisch gebied vijf personen naderen Zij vroegen hen het wachtwoord, doch de betrokkenen antwoordden niet. Hierop begon men aan beide zijden te schieten. Dit is het eerste grensinci dent sinds de val van de regering Men- deres en het aan de macht komen van het door generaal Gursel geleide mili taire Turkse bewind. De regering-Gur- sel is door de Sovjet-Unie erkend. ROERMOND, 28 juli Hedenmor gen heeft de Roermondse rechtbank de Britse militair van de R.A.F., die on langs een liftend meisje uit Roermond ln de bossen van Herckenbosch heeft aangerand, veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht maanden met aftrek. De eis luidde anderhalf jaar. i'i'i'iiiVr» *111 It t'It LAATMÊ RAPEN, SCHAT- DIAMANTEN l H'J VETER NIET UIT ALS EEN SCHURK MAAR E EN MASSA MEN SEN IN AFRIKA VINDT DIAMANT SMOKKEL NIETS ONEERLUKS.-. PIET, ZOU IK ME NIET zo DRUK MAKEN OVER PAT VLIEGTUIG- TENZU... PIEF. JE BENT ZWAAR ZIEK. MORGENOCHTEND BRENto IK JE NAAR NAIROBI. PAUL, HOE PAN OOK, NEE, MENEER VLAANDEREN. IK BL'JF 0U DE MACHINE /AC HES ER AL M'JN 6ELP INGESTOKEN. PIET MOET MORGEN NAAR EEN ZIEKENHUIS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2