Witkind en erfzoon gelijktijdig gekomen „APARTHEID" STROOKT NIET MET ECONOMISCHE BELANGEN Hoe sterk zijn de krachten die op een alternatief aandringen Eén nieuwe stoelendans is reeds fnuikend voor Curacao's bestuurscollege perutz VCOLOR MINEER HOBBS NEEMT VAKANTIE i „Veelrassige" samenleving Reportage door Link v. Bruggen XV (slot) Vier jaar geëist tegen inbrekers Twee personen verdronken lekkerder... gezonder... ANTILLIAANSE KRONIEK de nieuwe kleurenfilm Met Brabantse buit naar Reeperbahn Acht miljoen voor de vluchtelingen VRIJDAG 29 JULI 1960 PAGINA 3 „En as ons dan tog uiteindelijk as 'n Blank volk aan de Suidkus Van Afrika moet verdwijn en moet vergaan", zo schrijft apartheids- Voorvechter prof. dr. A. B. du Preez in zijn nieuwste boek („Eien- soortige Ontwikkeling tot Volksdiens"), „dan mag ons met vrijmoe digheid in die naam van die Afrikanervolk sê ten aanhore van die ganse wereld dat ons verkies om nie te sterf deur ons eie hand op die noodlottige pad van integrasie-assimilatie nie, maar liever uit die hand van God self vat ons levenslot beskik". Welk een huiveringwek kende tragiek dragen deze woorden uit! Welk een starheid en recht lijnigheid. Welk een geslotenheid voor het compromis. In dit verge zicht wordt de Afrikaner met al zijn typische karaktertrekken uit gebeeld. „Ik hou van een man, die 'n wil heeft wat so vas soos 'n klipsteen staan", heeft de dichter Jan F. E. Cilliers eens geschreven. Er zijn meer mensen zoals professor Du Preez men kan wel zeg gen, dat ze onder de blanken een ontelbaar legioen vormen. „Het is als in een Griekse tragedie", zei de hoofdredacteur van „Die Burger", Piet Cillié, in de Afrikanerclub „Here Sewentien" te Kaap stad. „We staan met de rug tegen de muur, overweldigd als we zijn door de snelheid, waarmee het zwarte nationalisme zich in Afrika heeft ontwikkeld. Als er geen uitweg meer voor ons is, zijn we verplicht ons eruit te schieten. We jagen de zwarten desnoods met geweld naar de reservaten terug, ook al betekent dit, dat we onze hele welvaart en al ons goud in de Oceaan moeten dumpen". my.» op de boterham, SANDWICH Op de boterham... heerlijk en voordelig Grote pot 1,45 Middelpot 0,98 met handige schroefsluiting Ouders naar zieke dochter in Canada Nog minder werklozen in West-Duitsland (Advertentie) met de grote belichtingsspeelruimte! door EDWARD STREETER Het was negen uur, toen de laatste wagen met voor OPKLAPBAAR... gemakkelijk schoon te houden! ITHO-RAAMVENTILATOREN der de neger als arbeidskracht moet de hele weivaart in Zuid-Afrika van de ene dag op de andere verdwijnen. De betekenis hiervan is echter, dat dan het kleine beetje welvaart, dat de stadsneger zich thans in vergelijking met het levenspeil in de Bantoestans verworven heeft, ook niet meer bestaat. Verzet in de vorm van een staking b.v. treft wel in de eerste plaats de stakers. En zij zijn het juist, die zich zover on der de broodlijn bevinden ,dat ze geen cent kunnen missen. Hierbij komt nog, dat de zwarte in Zuid-Afrika geen organisatorische er varing en zelfs geen organisatorische mogelijkheden bezit. Hoe moeilijk de uitroeping van een algemene protest staking is, bewijzen de stakingsacties in het Nederland van de oorlogsjaren wel, die, ondanks de aanwezigheid van talrijke, voor de organisatie belangrij ke kanalen, niet konden slagen. Een zelfde bewijs schuilt in het lijdelijk ver zet dat naar Gandhiaans voorbeeld, in 1952 op grote schaal in de steden van de Unie werd gepleegd, doch dat uit eindelijk tot verscherping van de maat regelen leidde. In de naaste toekomst behoeft van dit soort campagnes niet veel ver- De financiële reus Harry Oppenheimer, wacht te worden. De staat heeft alle die zich openlijk achter de Progressieve machtsmiddelen in handen en heeft be- Partij heeft geschaard. De Afrikaner, die zich gedragen weet door de Nationale Partij, be schouwt elke concessie, die hij de na turel zou doen, als het begin van het «inde van zijn „baasskap" en zelfs van de existentie van de blanke groep. Als het principe van de territoriale apart heid wordt losgelaten, of als de repres sieve wetgeving zou worden verzacht, hebben zijn kinderen volgens hem geen toekomst meer. Elke oplossing,die naar het compromis zoekt, acht hu een aanslag op zijn streven naar zelfhand having, op zijn nationale roepingsbesef ook, dat sterk godsdienstig is getint. Het bewandelen van een tussenweg be staat dan ook niet voor hem. Beleggingen In het vorige artikel is al naar voren gebracht, dat in het bolwerk van de Afrikaanse kerken vroeger met grote Stelligheid onderschreven waarheden aan het wankelen zijn gebracht. Ook in de politieke en in de economische sfeer zijn er bewegingen gaande, die zich te gen de apartheid keren, of, beter: te gen de apartheid, zoals deze door Ma- lan, Strydom en Verwoerd als levens beschouwing ontwikkeld is. Dit bete kent niet, dat er op dit moment al van een gewetensontwaking kan worden ge sproken, die in de naaste toekomst on herroepelijk tot veranderingen moet leiden. Het intellect denkt echter en speurt naar de weg, langs welke Zuid- Afrika zich kan redden van de zelfver nietiging, waarmee het volgens velen bezig is. De krachtigste politieke opponenten van Verwoerd bevinden zich niet in de eerste plaats in de Verenigde Partij, die na de dood van Smuts door Sir do Villiers Graaff wordt geleid. Hoe- wel deze partij in het parlement felle kritiek op het regeringsbeleid uit cneciaal ten aanzien van de voorgeno men uitroeping van de republiek, - heeft zii geen program, waarin aanwy- »£f«ro„ ichuilen, dat het roer wordt om- ISd als de kansen keren. De Brit ten zijn wat het verstaan van de tijd geest betreft, weinig verder dan de loeren Met 'de mond belyden ze een verlicht regime, maar het hart staat er nauwelüks achter. Ze willen de met- blanken wel meer rechten en vruheden geven, doch dit mag met ten koste van de eigen rechten en vryhed g Toch is er een alternatief, n te vorm is dit uitgewerkt d van gressieve Partij, die ond®5„ ^taat dr. Jan van Aswegen Steytler sta^t. Deze groep, die twaalf pa' telt. heeft zich in november partj: vorige jaar van de Verenigde afgescheiden, omdat deze °P jV £lia_ van de bestrijding van het Verw nisme slechts schijnaanvallen dee ver als de zgn. liberalen een zonder enige politieke invloed -J party, die onder leiding van de b de schrijver Alan Paton staat, en de gelykschakeling van elke kingsgroep nastreeft willen de P gressieven zeker niet gaan. Als wei u klok blüvcn terugdraaien, zo steine Steytler, zullen we binnen afzienbare tyd elke vezel van de macht verliezen. Als we daarentegen onze tijd verstaan, met andere woorden onmiddeliyk voor een veelrassige samenleving met inper kingen gaan werken, is er nog toe komst voor onze kinderen. In gepopulariseerde vorm komt het program van de Progressieve Partij °P de volgende punten neer; a. Een nieuwe constitutie, waarin de rechten van elke bevolkingsgroep gewaarborgd zijn; b. Een voorwaardelijk kiesrecht voor iedereen, afhankelijk van bezit of beschavingspeil; c. Een kieslijst, zowel voor blank, bruin als zwart; d. Afschaffing van de territoriale apartheid als dwangsysteem; Openlegging van het onderwijs en de beroepen voor allen; f. Herroeping van de Passenwetten; g. Handhaving van de banden met de Britse Kroon. Oppenheimer In kringen van Britse industriëlen en Intellectuelen is het program van de Progressieve Partij gunstig ontvangen. Harry Oppenheimer, erfgenaam van het gouden diamantrijk van Sir Ernest, heeft zich zelfs openlijk achter Jan Steytler geplaatst, evenals een paar andere financiële reuzen. Pas na de volgende algemene verkiezingen of ficieel in 1963, doch misschien al in 1961 kan worden uitgemaakt, of de opvattingen van de twaalf dissidenten diep genoeg in het electoraat wortelen om gevolgen te kunnen hebben. Als na deel kan in ieder geval naar voren worden gebracht, dat onder het in Zuid-Afrika heersende districtenstelsel splinterpartijen totaal vermorzeld wor den. Ook uit het hart van het zaken-, het bedrijfs- en het vakverenigingsleven zijn na l.iarpeville stemmen opgegaan, die op een spoedig compromis tussen de verschillende bevolkingsgroepen aandringen. Er zijn „welvaartsplan- nen" opgesteld, verzoekschriften inge- diend en besprekingen tussen kopstuk ken georganiseerd. De invloedrijke Handelskamer van Johannesburg heeft de regering laten weten, dat ze tot de volgende erken ningen zal dienen te komen: 1. Dat de zwarte bevolking op het zelf de tijdstip als de witte bevolking in Zuid-Afrika is gearriveerd 2. Dat de Indiërs het land binnengeko men zijn om goedkope suiker voor de blanken te "produceren; 3. Dat de kleurlingen voor een gr ooi deel zjjn ontstaan door vermenging van blank met zwart; 4. Dat de niet-blanken geïntegreerd zjjn in het nationale, economische le ven; 5. Dat de zwarte stadsbevolking deel is van de blanke steden; 6. Dat het van een groot economisch belang is de levensstandaard van de zwarte bevolking te verhogen; 7. Dat er behoefte aan overleg tussen de rassen op elk niveau bestaat; 8. Dat de niet-blanken een zelfde recht hebben om zich Zuidafrikaner te noemen als de blanken; 9. Dat een permanente, veelrassige sa menleving gebouwd dient te wor den, waarin de welvaart allen ten goede komt. „We hebben meer dan honderd jaar in de wolken geleefd," zei de president van de Handelskamer, de heer M. A. G. Ruddock, toen hij deze punten be kend maakte. „Een bocht van negentig graden is onmiddellijk gewenst." Een andere industrieel verklaarde: „De regering zover te krijgen, is een mammoet-taak. Het betekent, dat zij de helft van haar beleidslijn moet op geven." Toenadering Er zijn ook mensen, die toenadering tot de kleurlingen (anderhalf miljoen) en de Indiërs (een half miljoen) willen zoeken. Hun stelling is, dat, als deze beide groepen in het blanke kamp (drie miljoen) kunnen worden getrok ken, de numerieke achteruitstelling ten aanzien van het zwarte plattelands- en stadsproletariaat (tussen de zes en ze ven miljoen) zo goed als te verwaar lozen wordt. Met de reservaat-negers (tussen de drie en vier miljoen) be hoeft volgens hen geen rekening wor den gehouden, althans niet, als men over de bedreiging van „doodstemmen' spreekt. Men ziet het: er zijn ook verheugen de tekenen in Zuid-Afrika. Op veler lei terrein zijn er groepen en personen ann het werk om de waardigheid van de zwartman als individu te herstel len overigens beslist niet alleen op het nniltieke en economische vlak. De aan stoot die b.v. aan het optreden van de politie genomen wordt, is in brede la ven van de blanke bevolking duidelijk voelbaar, en er is dan ook een geroep ontstaan om inperking van de bevoegd heden zomede om strenge bestraffing van degenen, die buiten hun boekje gaan Het moet niet meer kunnen voor komen lo wordt er gezegd, dat negers, die om hun pas worden gevraagd, de ze na controle voor de voeten gesmeten kriifypn Een S6rg63.nt, die tegen z n collega's zegt: „Ik heb trek in kaffer vlees ik ga een zwarte schieten naar voren gekomen m de beruchte Arlow-zaak had op staande voet ont slagen moeten worden. De vraag dringt zich op: Is men met al deze plfnnen, met al deze theorieen, niet te laat? Is de verbittering onder de niet-blanken niet al dusdanig groot, dat de kansen op een toekomstige, har monische samenwerking voorgoed ver keken zyn? „Kan ons nog oor die dinge praat?", heeft Uys Krige jaren geleden gedicht, „Of is dit reeds te laat? Verlos mp van die haat,vrit man, of ek vergaan en jy vergaan, verlos Het is onmogelpk hier geen specula tief antwoord op te geven. Haat, die in liefde is verkeerd, is noch in de ge schiedenis der volkeren, noch in die van de menselijke betrekkingen, een zeldzame figuur. Het African National Congress is een beweging, die tot dus ver samenwerking met en niet over heersing van de blanke voorstond. Het Pan African Congress daarentegen eis te Zuid-Afrika voor de zwarten op en was in feite net zo nationalistisch als de party van Verwoerd. Voordat beide organisaties in het begin van dit jaar verboden werden, wezen verscheidene omstandigheden erop, dat het gematig de zwarte nationalisme van Loetoen net niet tegen het felle zwarte nationalisme van Siboekwo kon houden. Aan de pas- senverbranding b.v. moest Loetoeli wel meedoen, daar zyn aanhangers hem anders voor te slap hadden uitgekreten. Een tweede vraag ligt al evenzeer voor de hand. Zyn de niet-blanken, die numeriek vier keer zo sterk zün als de blanken, in staat de wereld van Ver woerd c.s. in elkaar te doen storten? Is het niet zo, dat ze het hele economi sche leven plat kunnen leggen? Het kan niet ontkend worden: zon- wezen naar het geweer te kunnen grij pen, als de situatie kritiek geoordeeld wordt. Tijdens het bewind van Ver woerd vielen er 160 doden en bijna 2.200 gewonden bij relletjes en opstand jes. En voor de periode sinds 1948 het jaar, waarin de nationalisten aan de macht kwamen moesten deze (of ficiële) cyfers ongeveer met vier ver menigvuldigd worden. Waarheen Zuid-Afrika? Waarheen witkind en erfzoon van Zuid-Afrika? Aan het einde van een artikelenreeks, die uit een verontrust gemoed geschre ven is, en die bedoeld heeft aan te to nen hoe ingewikkeld de problematiek voor de blanken daar is, moeten deze vragen min of meer gesteld worden. De beantwoording ervan zal echter be- invloed worden door het al of niet tot stand brengen van een „new deal", waarvan minister Sauer al voorzichtig gesproken heeft, zy het dat Verwoerd hem hiervoor onmiddeliyk liet desa voueren. Hoe sterk zullen de krachten blijken te zyn, die het apartheidsroer willen bijsturen? In hoeverre zijn de zwarten nog bereid met de blanken sa men te werken, nu de ene zwarte staat na de andere ontspringt en heel zwart Afrika hun steun heeft toegezegd? Het laatste deel van het eerste cou plet van „Die Stem van Suid-Afrika" kan in ieder geval als een hoopgeven de belofte worden gezien. Het volkslied luidt daar: Ons sal antwoord op jou roepstem, Ons sal offer wat jy vra, Ons sal lewe, ons sal sterve, ONS VIR JOU, SUID-AFRIKA. Ken negergezin, dat uit een reservaat is gekomen, en in een lokatie by King- williamstown onderdak heeft gevonden. Advertentie AMSTERDAM, 28 juli Het echt paar Sikkes-Van der Veen uit West- zaan zal zaterdagavond om elf uur van Schiphol naar Vancouver vertrekken om daar hun geëmigreeerde dochter me vrouw Nachbar-Sikkes in Aldersgrove, die ongeneeslpk ziek is geworden, te bezoeken. Deze reis werd het ouder paar mogelijk gemaakt dank zy het noodfonds „Wij komen" in samenwer king met de „Westzaanse gemeenschap". Mevrouw Nachbar-Sikkes, die in 1948 naar Canada emigreerde en moeder is van vier kinderen, lijdt aan een onge- neesiyke bloedziekte. NEURENBERG, 27 juli Op 30 juni j.l. namen in de Westduitse bondsrepu bliek 20.270.600 personen deel aan het arbeidsproces, hetgeen het grootste aan tal is sedert het einde van de oorlog. Het tot dusverre grootste aantal van de herfst van 1959 werd met 135.000 man overtroffen. Aan het eind van het eerste halfjaar van 1960 werkten 13.364.900 mannen en 6.905.700 vrouwen. Tegenover de toeneming van het aan tal werkenden met 239.100 in het tweede kwartaal van dit jaar staat een ver mindering van het aantal werklozen met 122.200. WILLEMSTAD, 29 juli In het nieuwe bestuurscollege van Curagao dat de vorige week donderdag gekozen werd, zijn dus gelijk zich de laatste dag vóór de verkiezingen reeds liet aanzien uitsluitend de Democrati sche Partij en de Konstruktieve Volks partij vertegenwoordigd. Zoals wij reeds berichtten lijkt het niet juist de schuld van het mislukken der pogingen om tot een bredere basis te geraken uitsluitend, of zelfs maar voor het grootste deel, op de oppositie te laden. Het heeft overigens, zoals de „Amigoe" naar aanleiding van de ver kiezingen opmerkte, weinig zin thans de schuldvraag te gaan nameten. Naar de fractieleider van de N.V.P. op de vergadering van de eilandsraad, waarin de verkiezing plaatsvond, verklaarde, waren de Samenwerkende Partijen be reid tot een bestuurscollege in de ver houding twee-twee-één (respectieve lijk Democratische Party, Samenwer kende Partijen, Konstruktieve Volks partij) samen te werken. Doch van de andere zijde wilde men wel eens graag weten wie de vertegenwoordigers van de Samenwerkende Partijen dan wel waren, omdat men daar in geen geval met UNPOCO in zee wenst te gaan. In het besef dat de meerderheid die de regeringspartijen thans behaald heb ben een zeer labiele is en een nieuwe stoelendans voldoende is om het thans wederom „normaal" geachte bestuur ab normaal te maken, is de feestvreugde die zich bij het bekendmaken van de uitslag en het verlaten van de zaal door de oppositie uitte, heel wat getemperd. „Het was geen eerlijke zegepraal na een hartstochtelijk beroep op het volk; hier sprak alleen maar de kille taal der cijfers: elf tegen tien", zegt de „Beurs en Nieuwsberichten". In het besef hiervan zinnen de party- en die thans de meerderheid hebben in de eilandsraad, naar middelen om deze meerderheid wat ruimer te maken. Een van de middelen die hun ten dienste staat Is het benoemen van de Heer Ro- sario tot rekenplichtig ambtenaar, waar door hy gedwongen zou worden öf ont slag te nemen als ambtenaar öf als lid van de eilandsraad te bedanken. (Re- kenplichtige ambtenaren mogen geen lid zyn van de eilandsraad). Aangezien hy nog steeds op de ïyst van de D.P. staat, wordt zijn opvolger by ontslag uit de Raad automatisch een lid van de D.P. De pers van de oppositie, met name van de N.V.P., noemt dit „broodroof" en publiceert alvast een lijst van „reken- plichtige ambtenaren" (eilandsraadsle den van de wederpartij), die de N.V.P. zal benoemen „wanneer de kansen ke ren. Intussen hebben de D.P. en de Kon struktieve Volkspartij in een gezamenlijk communiqué het programma bekendge maakt, dat zij „onder meer" in de reste rende zittingsperiode zullen afwerken. Dat daarbij de nodige reclame is, laat zich begrijpen. Men doet bijvoorbeeld alsof de bouw van een aantal rooms- katholieke scholen iets bijzonders is, ter wijl de gelijkstelling van het onderwijs medebrengt dat deze scholen, mits aan de wettelijke vereisten voldaan wordt, gebouwd moeten worden. De Staten hebben het Voorlopig Ver slag uitgebracht op de ontwerp-lands- verordening tot vaststelling van bijzon dere voorzieningen voor de president van het Hof van Justitie en degenen die tot lid van het Hof worden benoemd. Hierin wordt kritiek geoefend op de nieuw voorgestelde regeling, die een persoonlijke toelage toekent aan de Ne derlandse rechter die tot president of lid van het Hof van Justitie wordt benoemd, omdat dit in feite neerkomt op verho ging van de bezoldiging van betrokkene. Sommige leden stelden de vraag of dit niet in strijd is met artikel 111 van de Staatsregeling waarin wordt bepaald dat de bezoldigingen van de president en de leden van het Hof van Justitie door de Gouverneur worden vastgesteld onder goedkeuring van de Koning. Deze bepaling betreft de bezoldiging van de leden, terwijl de voorgestelde per soonlijke toelage slechts toegekend zal worden aan de nieuwe te benoemen le den. Ook de verlofsregeling voor de Vertaling: F. A. BRUNKLAUS 55 In dit bepaalde geval was het onderwerp van die huldebetuigingen er lang niet zo door gevleid als zyn moeder en grootmoeder. Terwyl hy de schotels met gevulde eieren en met allerlei kleverigs be smeerde toast passeerde, wierp hy een blik vol haat en afkeer op iedere bewonderaarster en bleef boos over zyn schouder kyken, totdat hy uiteindelyk te gen een der aanwezigen opliep en de inhoud van één der schotels op het gras en over de schoenen der gasten glipte. Omdat Peter hun kind niet was, werd dit als by- zonder charmant beschouwd. Vele handen wilden hem naar een vrye stoel trekken, maar de schade was niet meer te herstellen. Beroofd van zyn gewo ne requisieten en niet ongevoelig voor het verminde rend succes, probeerde Peter iets nieuws en begon temidden van de verzamelde gasten met uitgestrekte armen een woeste dans uit te voeren. Mevrouw Hobbs en Susan deden, alsof ze niets za gen, maar toen de een na de ander zich met een papieren zakdoek mayonnaise en jam en vruchten van het gezicht moest vegen, moest mevrouw Hobbs wel actief optreden. „Kom, kindje, het wordt tyd om naar bed te gaan. Pas op! Wat doe je nu weer? (Hemel, het spyt me. Rog zal je dadelyk een ander glas bren gen). Laat dat, Peter. (O, mevrouwtje, ik hoop, dat het geen vlekken geeft! Het is zo'n mooi soort blauw!) Kom nu, Peter, 't Is mooi geweest. Nu gaan we naar bed." Peter verschoöl zich achter een stoel. „Susan, wil jy even Kom, nu geen onzin." „Ik hou niet van je," zei Peter, „en niet van jou, en ook niet van jou Susans hand sloot zich krach tig om zyn knuistje en plotseling was hy uit hun aller midden verdwenen. Een aantal gasten keek verbysterd, terwyl zyn verontwaardigd geschreeuw door de zomerlucht sneed. Meneer Hobbs hield even op met knoeien achter zyn geïmproviseerde cocktailbar. „Ganadige he mel!' zei hy. „Wat is er met dat kind aan de nand?" Beklemd tussen twee bridge-tafeltjes. ,,Hy is moe, het arme schaap," zei mevrouw Hobbs. „Zou ik nog een stevige borrel van je mogen heb ben, Hobbs?" vroeg een hem onbekende kerel met een reusachtige snor. eten, als ze daaromtrent al denkbeelden koesterden. De Turners hadden uit het vuistje moeten eten. Su san en Jane hadden het werk in de keuken op zich genomen. In de huiskamer zaten mevrouw Hobbs en mevrouw Turner weer te praten over de mensen, die ze de vorige zomer op die ranch in Arizona ont moet hadden. Ze waren nu pas goed op dreef en het zou nog uren kunnen duren. Meneer Hobbs rende heen en weer tussen het huis en het terras om hier op de sporen van het feest, waarmee het overdekt was, zo goed mogelyk te doen verdwynen. Meneer Turner begeleidde hem op die tochten als een escorterend gevechtsvliegtuig, nu en dan een paar glazen of een cigarettendoos meenemend, doch meestal enkel maar pratend. „Hoe ouder ik wordt," zei hy, „des te meer raak ik ervan overtuigd, dat het buitenleven iemand alle genoegens verschaft, welke hy zich maar wensen kan en de vryheid bovendien. Lees je Thoreau nog wel eens?" Meneer Hobbs gaf toe, dat hy daar al sinds lang geen gewoonte meer van maakte. „Dat is verkeerd!" riep meneer Turner uit. „Ieder een moet Thoreau op het tafeltje naast zyn bed heb ben liggen. Ik zal je een exemplaar van „Walden" sturen, als ik terug ben. Help me eraan herinneren, dat ik het noteer. Er komt een goedkope uitgave van. Je zult het met plezier opnieuw lezen. Nie mand sinds Thoreau „Zou je de deur even voor me open willen hou den?" viel meneer Hobbs hem in de rede. Hy wrong zich dwars door de deuropening heen, be klemd tussen twee bridge-tafeltjes. Mevrouw Turner riep vroJyk vanuit de huiska mer: „Waarom komen jullie twee kerels hier niet wat uitrusten? Jullie zult wel doodmoe zyn. En mor gen is er weer een dag!" „Geiyk heb je," zei meneer Turner. „Als jullie er geen bezwaar tegen hebt, gaan Emily en ik nu naar bed. Ik weet niet, wat jullie ervan denken, maar wy vinden de morgenstond het beste deel van de dag zo vlak na zonsopgang. Dan is alles nog fris en nieuw. Herinner je je nog, hoe Emily en ik op de ranch iedere morgen vóór het ontbyt een gro te wandeling maakten?" Op de ranch had meneer Hobbs altyd geslapen tot de laatste ontbytbel, zodat hy het zich niet herinner de. „En jy, kerel, ga jy nog niet slapen? Je krijgt een heeriyke slaap van die zeelucht!" „Eerst wil ik die verdraaide rommel opgeruimd hebben," zei meneer Hobbs tamelyk onvriendeiyk „Nou, het spyt me je in de steek te moeten laten' maar je vindt het toch niet erg, hè?" „Helemaal niet," zei meneer Hobbs. (Wordt vervolgd) nieuw te benoemen leden is veel gunsti ger dan die voor de reeds in functie zyn- de leden. Voorts constateert het Voorlopig Ver slag een onbillijkheid ten opzichte van de „landskinderen" die een functie bij de Rechterlijke Macht ambiëren en op wie deze regeling niet van toepassing zal zijn. De voorgestelde regeling wordt, naar de toelichting daarop, in het leven geroepen om personeel uit Nederland naar de Antillen aan te trekken, met name die een rechterlijke functie in Ne derland uitoefenen. Verwijzende naar een mededeling van de minister in de Memorie van Toelich ting verklaarden sommige leden dat zy de zienswijze van de bewindsman niet erg kunnen appreciëren, daar deze er in feite op neerkomt dat de thans in func tie zijnde rechters niet als „ervaren krachten" worden beschouwd en dat de persoonlijke toelage slechts toegekend zal worden voor persoonlijke bekwaam heid of geschiktheid. De bedoelde uitla ting van de minister wordt door de aan het woord zijnde leden dan ook niet erg fraai gevonden tegenover de huidige le den van het Hof van Justitie. Advertentie Alleen hebben een.opklapbaar motorge deelte. Zij zorgen voorfrisse,'natuur zuivere lucht in Uw woning én... zij zijngemakkelijkschoon te maken. Vraagt deskundige voor lichting hij Uw tUktro- installateur. Publikatie "ITHO-SCHIEDAM* (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 28 juli Een hecht samenwerkend team op het terrein van de misdaad vormden de vier Amster dammers, die donderdag voor de Bos sche rechtbank terecht stonden wegens inbraak in een Iimonadefabriek te Maarheeze. De politie had met hnn aanhouding een goede vangst gedaan, want behalve deze inbraak, die hun on der meer een bedrag van 17.000,— opleverde, hadden zij ook dergelijke on dernemingen gepleegd in Den Helder, Oosthuizen, Amsterdam, Lemmer en Huizen. Even eendrachtig als ze in het plegen van hun misdrijven waren ge weest, waren ze het nu ook in het af leggen van hun bekentenis. Hetgeen echter niet kon weerhouden dat de of ficier van justitie, mr. Moons, tegen ieder van hen de zware straf van vier jaar met aftrek van voorarrest eiste. Het viertal was met een auto naar het Zuiden gekomen en nadat gebleken was dat er in Limburg niets te „verdie nen" viel hadden zy het oog op Bra bant gericht. Na de inbraak nam het kwartet een vlieg-retourtje naar Hamburg waar op de Reeperbahn goede sier werd ge maakt van de Brabantse pecunia. Er was by dit alles één fatale fout ge maakt. Toen de techniker die het sny- werk uitvoerde, bang was dat hy zyn handen ging branden, had een collega hem zyn handschoenen geleend die Hy over de zyne aantrok. Die collega heeft daarna een vingerafdruk achtergelaten, die tot gevolg had, dat de politie het stel binnen korte tyd achter slot en gren del had. Uitspraak 11 augustus. ROERMOND, 28 juli De 20-jarige A. van Dinter uit Arnhem, i8 als schip persknecht varend op het motorschip „Beaume" tijdens werkzaamheden te water geraakt en verdronken. Het onge val gebeurde beneden de sluizen by Lin- ne. De rivierpolitie heeft tot laat in de avond naar het stoffelyk overschot ge dregd, echter zonder resultaat. In het kanaal Wessem-Nederweert werd onder de gemeente Thorn het stof felyk overschot gevonden van de 33-jari- ge ongehuwde inwoner van Maarheeze L. JKirkels. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur werd hij met zijn auto voor *n Budel gezien. Tot op dit ogenblik wordt naar de wagen gezocht. Het slachto-fer werd gevonden met een hoofdwond, waarschynlyk veroorzaakt door een scheepsschroef. Het stoffelijk overschot Is naar Roermond overge bracht. De rykspolitie heeft de zaak ln nader onderzoek. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 28 juli De inzamelingen in het kader van het Wereldvluchtelin gen jaar 1959/1960 hebben in Nederland een bedrag van ruim 8.000.000 gulden opgebracht. Hieronder zyn begrepen de regeringsbijdrage, alsmede de akties „Redt een kind", de jeugdaktie „Doe open" en de „Nationale Bevrydings- manifestatie 1960". Buiten laatstge noemde acties om was de opbrengst in de provincie Utrecht 210.814,39. HELMOND, 28 juli Burgemeester en Wethouders alhier hebben de raad voorgesteld een crediet van 2.110.000 gulden beschikbaar te stellen voor bouw en inrichting van een nieuw zwembad annex recreatiecentrum. Voor de be kostiging van dit project zal een geld lening van twee miljoen gulden worden aanvaard van het pensioenfonds der N.V. Van Vlissingen en Co's Katoenfa- brieken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3