Mijn man vindt Heineken het lekkerste bier dat er bestaat...!" OLYMPISCH DORP stad van negen kwartieren gebouwd op ranke, betonnen zuilen Autonoom stukje grond, bestuurd door een kolonel-in-civiel Minister Andreotti een moderne Mardonius? Over zeven heuvels in beschuttend plastic Geweven, gedrukte of geponste ringen en wolvinnen maken indruk in Rome OLYMPISCHE" BUSCHAUFFEURS OLYMPISCHE VOORPRET Krotten met gegolfd plaatijzeren daken opgeruimd voor: Westduitse polo- ploeg naar Rome V ierdaagse-leger in de rege Battistini niet in Acht van Chaam Hans van der Hoek naar Enschede VRIJDAG 29 JULI 1960 PAGINA 9 1 (Van onze Romeinse correspondent) Rome, 29 juli et Olympisch dorp is met enig ceremonieel in ge bruik genomen: het steken bazuinen door een in hagel witte uniformen geklede militaire ^armonie, het blazen van het wat "age en lange Olympische ■.Volkslied" en een korte rede van de voorzitter der Olympische organisatiecommissie, minister Andreotti. In het midden van het stadje, dat in de wijde hoek ligt Van de Via Flaminia en de Tiber, ten noorden van de Milvische brug, zal een granieten of traver- tijnen zuil worden geplaatst met inscriptie: „XVII Olympiade b0". Het is het bescheiden her- hineringsteken aan de brede geste dhr een der nog onderko men hoeken van de Eeuwige Stad, een kampeerplaats van hutten- en barakkenbouwers na de oorlog, te hervormen in een dorp, dat 7000 deelnemers aan de Olympi sche Spelen en 1500 teamleiders en verzorgers gaat herbergen.. Daarna wordt het de woonstede van 1500 gezinnen. Zeseneenhalf- hiiljard lire heeft de bouw gekost en telt men de bijkomende uitga ven mee voor het wegennet, de beplanting en verlichting enz., dan wordt de ronde som van acht miljard bereikt. Voor de immi grantengezinnen, die zich geves tigd hadden in eigen getimmerde krotten met gegolfd plaatijzeren daken, werd een nieuw en goed koop bewoonbaar kwartier ge bouwd, een deel van het 30 mil jarden-werk aan volkswoningen, dat zijn voltooiing nadert. Eervolle nederlaag DE MOS verslagen door Worthington Eindelijk een beslissing Regen spelbreker in tennistoernooi te Hilversum Ebben met Bajazzo achtste in Oostende Hockeyploeg van Indië nu toch naar Rome Wel Mastrotto, Gimmy en Van Steenbergen Eén ding is jammer voor de deelne mers aan de Olympiade: de grasgazons m het dorp en de beplanting zijn nog te J°ng. Over enkele jaren zal het hier een "Tide groene ruimte zijn. Want naar ruimte hebben de architecten gestreefd *n gevonden door alle huizencomplexen van twee tot vijf verdiepingen hoog 7" °P een open onderbouw, „op palen" *e zetten. Zelfs de rijksverkeersweg, die ujvars door het dorp loopt, is aangelegd s een 550 m. lang dubbel viaduct, een werk van prof. Nervi. Ziet men af van de ranke betonnen zuilen, waarop de huizen rusten, dan vormen alleen de in glas gevatte trap penhuizen, waardoor men de appartemen ten kan bereiken, de contacten met de begane grond: verder strekt zich het ge hele terrein, 30.000 vierkante meter, vrij uit. De onderhuizen zijn koele, luchtige gaanderijen. Voor de atleten heeft de Alitalia, de Italiaanse luchtvaartmaat schappij, er blauwe ligstoelen laten neer zetten. Bij de ingebruikname van het dorp zijn wij trap op, trap af geklauterd om de appartementen te bezien. Het zijn twee- tot zeskamerwoningen met ruime keukens en badkamers. Nu staan in elk vertrek een, twee en meestal drie bed den, een kleerkast, stoelen en een tafel, all°s gloednieuw. Het Nederlandse „pas- toe"-meubel heeft er een goede plaats gevonden. De blanke bedden zijn gedekt met degelijke lakens en dekens. Het Ita liaanse leger leende deze goederen aan de Olympiade; het merkje en het plaatje op ieder meubel vertelt dit. Hekken garanderen vrijheid Voor de Olympiadetijd is het dorp autonoom. De afzetting met hekken en gaas is geen beperking, maar een ver dediging van de vrijheid der inwoners. Een kolonel-in-civiel fungeert als tijde lijke burgervader. Een leger van helpers staat klaar: de inwonende verzorgers, die elk land meebrengt, de intermediairs en tolken, de bureaus en diensten, welke het Italiaans Olympisch Comité ter be schikking heeft gesteld, de huishoudsters, koks, bedienden en tenslotte de 900 mi litairen, die met een bataljon jeeps voor het vervoer zorgen en bewakingsdien sten verrichten. Langs de straten en brede pleinen staan •K-V: ROME, 28 juli Bussen bestuurd door „Olympische" chauffeurs hebben vandaag de bevolking van de Italiaan se hoofdstad van en naar het werk ver voerd. De chauffeurs van de gemeente lijke vervoersdienst hadden in de och tend-, middag-, en avondpiekuren korte stakingen georganiseerd om hun eisen voor hogere lonen en betere werkvoor- vvaarden kracht bij te zetten. De stede lijke overheid zat echter niet met de handen in het haar, zoals de stakers hadden verwacht. Zij riep inderhaast de reserves op die in de afgelopen weken zijn getraind om tijdens de Olympische Spelen de extra busdiensten te verzor gen. EASTBOURNE. 28 juli In de hal ve finales herenenkelspel van het toer nooi voor tennisleraren is onze landge noot Joop de Mos uitgeschakeld door Worthington. De als eerste ge plaatste Australiër zegevierde met 2-6, De witte Olympische vlag domineert langs de brede wegen tussen de huizen blokken. De vlaggen van de 86 landen, die vertegenwoordigd zijn op de ko mende Olympische Spelen, wappe ren reeds in het enkele dagen gele den geopende Olympische dorp te Rome. Het ligt in de wijde hoek van de Via Flaminia en de Tiber ten noorden van de Milvische brug, tot voor kort een onderkomen hoek van de Eeuwige Stad. de flatgebouwen. Het stadje telt negen kwartieren, waarvan er acht voor de mannen bestemd zijn en een voor de dames. Hoge metalen hekken geven de grens aan tussen beider territoir. Maar de scheiding tussen kemenade en mannenverblijf geldt niet voor het overdagse verkeer in het dorp. Dan heerst er de hopelijk vreedzame co- existentie der kunnen. Dicht bij de Ponte Flaminio ligt een ronde met koper gedekte hal. Het is de verre na komeling van de oude romeinse basili ca. Hier kan men verwijlen voor ver pozing en gesprek en uiteraard is, naar moderne begrippen, een reusachtige alcoholvrije bar het middelpunt. Later wordt dit gebouw een overdekte markthal. De gebouwen voor de restaurants en keukens zijn slechts voor de tijd der Olympiade. Hun constructie is luchtig. Tien keukens verzorgen twintig restau rants en elke keuken serveert zes soor ten menu's. De Italiaanse kroniek van heden vermeldt niet zonder trots, dat de eerste bewoners van het dorp, Japan ners, zonder aarzelen de Italiaanse tafel mèt spaghetti kozen. Ereplaats voor Griekenland De indeling der flatblokken en ap- partementen heeft de organisatoren het nodige hoofdbreken gekost. De po litiek is hier niet vreemd aan. De Grieken, in wier land de klassieke en de eerste moderne Olympiade gehou den werd, hebben de ereplaatsen te zamen met de Japanners, die in 1964 als gastheren zullen optreden. Britten. Amerikanen en Canadezen logeren bij elkaar in de buurt. In een andere wijk huizen de naties der Slavische tong vallen, plus de Roemenen, Bulgaren.... en de Zwitsers, die blijkbaar geacht worden tegen hen opgewassen te zijn in de conversatie! De vader der moderne Olympiaden, Pierre de Coubertin, had gewild, dat na de Spelen in Griekenland in 1896 Rome een der eerste steden zou zijn, waar zij zich zouden herhalen. Eerst in 1960 is het zover gekomen. Het fraaie en func tioneel gebouwde Olympische dorp, dat in zijn voorgeschiedenis en voor de toe komst verankerd is in een moderne so cial e politiek, is als het ware het huise lijk centrum van de Spelen, het belang rijkste ontmoetingscentrum der jonge generaties van 86 landen. Bij de inge bruikname zeide minister Andreotti te hopen, dat de XVIIe Olympiade te Rome een tijd van vrede en onderling begrip zou bewerkstelligen. Reeds in het oude Hellas werden gedurende de Spelen on derlinge twisten opzij gezet. Van het Olympische dorp moge gezegd worden, wat de nestor der historici, Herodotos, optekende over de Griekse Olympiade: „Mardonius, in wat voor een land hebt ge mij gebracht? Hier strijden mensen niet om nut en gewin, maar uitsluitend om (sportieve) roem." i 6-4, 6-4. In de andere halve eindstrijd ver sloeg Peter Cawthorn (Austr.) de En gelsman Bill Moss met 6-1 6-2. UPSALA, 29 juli -De Westduitse waterpolo-ploeg zal Duitsland vertegen woordigen by de komende Spelen. Dit is het resultaat van de vijfde en beslis sende ontmoeting tussen Oost- en West Duitsland, die donderdag op neutraal terrein - in het Zweedse üpsala plaats vond. West Duitsland won met 31. Het Westduitse zevental had de eer ste twee wedstrüden gewonnen, Oost Duitsland de volgende twee en na vier ontmoetingen was ook het doelgemid- delde gelfk (16—16). HILVERSUM, 28 juli Vandaag werden hier in de morgenuren enkele partijen gespeeld in het internationale tennistoernooi. Daarna was de regen voortdurend spelbreker. De uitslagen waren: herenenkelspel: derde ronde: Davies (GB) versl. Koenig (Zuid-Afri- ka) 6—' 6—1; Petrovic (VS) versloeg Diepraam (Z. Afr.) 6—3 6—1; Gaert- ner (Z.Afr.) versl. Bruloot (België) 6—0 6—2. Damesenkelspel: derde ronde: Re- nee Schuurman (Z.Afr.) versl. mej. Warnke (Did) 63 64; mevr. Vuko- vic-Carr (Z.-Afr.) versl. mej. Ruinen (Ned) 61 60. HAMBURG, 28 juli Na de tweede dag van de schaakwedstrijd West-Duits- land-Rusland, leiden de Russen met 92. De uitslagen waren: Bialas (Did)- Tolusch (R) 10; Unzicker (D.)-Anto- schin (R) v2—V»; Hottes (D)-Krotow (R) 0—1. De partijen Lehmann-Keres, Mohrlok- Tal, Pfeiffer-Geller, Darga-Polugajews- ki en Troeger-Petrosjan werden afge broken. Neen, dit zijn geen Bedoeïnen, maar jeugdige deelnemers aan de Vierdaagse, di donderdag onder zware regenbuien het parcours aflegden en handdoeken te baat namen om niet dl te nat te worden. dat alles werkelijk voor z'n plezier, want als employé van de Franse spoorwe gen heeft hij vrij reizen...... Monsieur Yiala maakt deel uit van het-.trotse- legioen der goudenkruisdra- gers, het er-e-metaal dat iedere loper krygt, die- tien of meerdere malen de vierdaagse heeft volbracht. Ongeslagen aanvoerder van dit veteranen-groepje is de heer P. J. van der Kaay uit Arn hem, die dit jaar voor de 36ste maal op pad is. Als broekje in dit eerbied waardig gezelschap van kiiometerver- slinders wordt vanmiddag na het pas seren van de finish ingelijfd de 66- jarige heer G. Mohr uit Heerlen, die ditmaal zijn prestatie met het gouden kruis beloond ziet. Hü ligt dan altijd nog ver voor op de Lybiër Abdul Kafala (20) en de bei de Pakistaners Mohammed Khurshid (25) en Saiid Cheema (22), die voor het eerst aan dit internationale wandel- festijn deelnemen. Zö zün er voor uit Engeland naar Nymegen gekomen als een welkome onderbreking van hun tweejarige cursus op het gebied van de schoenindustrie, die zy in Engeland vol gen. Hun vak brengt mee, dat zy af en toe zo in eigen en andermans schoeisel zyn verdiept, dat zy de kilometers spe- lenderwys verdu\yen. Dat schoeisel heeft er gisteren van gelust, het heeft etteiyke blaren en pynlyke voeten op geleverd. Daarmee moeten de 11.361 wandelaars, die gisteravond na het slui ten van de startbureaus nog op eigen benen konden staan vandaag het Land van Cuyk mee door, op naar de hon derdduizenden die in Nymegen langs de kant van de weg staan om hen als onoverwinneiyke gladiatoren te bejube len. (Van onze correspondent) NIJMEGEN ,29 juli De Groesbeek- se heuvelen waren nat, de wegen en de bermen waren nat, de toeschpliwers waren nat en bovenal de 11,381 Wande-; laars, die gisterochtend nog de moed vonden om aan de derde dag van de vierdaagse te beginnen. De luchtmacht kapel, die naast de Groesbeekse kerk tegen beter weten in zonnige marsmu ziek speelde, werd nat en alleen de officials en genodigden onder het zeil doeken baldakijn aan de overzyde van de straat zaten droog. Tussen hen door dropen, sopten en zwommen de wande laars voorbij, Groesbeek door de Zeven- heuvelenweg tegemoet: zeven adembe nemende heuvels door een lang, glim mend nat asfaltlint verbonden en zon der ook maar een enkele boom beschut ting. Vriend en vijand, burger en mili tair, mannen ,en vrouwen, toeschouwers en wandelaars, uitvallers en volhou ders heulden met plastic, dat de eigen aardige eigenschap heeft de druppeltjes van een miezerregentje te verzamelen om het dan in een straaltje in de nek, de kousen, sokken of schoenen van de drager te gieten. Toch kon dit aquarium-tafereel, waar in alle wydse vergezichten van het schone Groesbeekse heuvellandschap verdronken, de stemming niet merk baar drukken. Vandaag wacht de triomfantelijke finish die al het leed verzacht, die alle tranen droogt en alle kreukels glad strykt. Ferm zong de in ternationale wandelelite zich een weg door de vertraagde zondvloed, die de dag door hardnekkig en eentonig voort- mottend aanhield. De 54-jarige monsieur Robert Viala uit Parys voor de 24ste maal in Nymegen present negeerde het Hol landse klimaat met een achteloos schouderophalen. Als voorzitter van een Paryse wandelclub en hartstochtelijk loper doet het weer by hem weinig ter zake. Hy heeft al elf keer binnen het Apeldoorn etmaal van Parijs naar Rouaan ge sjouwd en zeven keer van Parys naar Berbay: 150 kilometer in 28 uur. En (Van onze Romeinse correspondent) hoofd. Geen hunner zal een sten verdienen de broeders nu nuwstillende preparaten op floret aanraken, geen leder, tydens de Olympiade een de been gehouden. Op de ,Q dan dat hunner stoere sport- zeer matig daggeldje met het piazza Venezia is men met It owe., zj ju' schoenen, beroeren, geen ko- plakken van zakjes in de in- breken en bouwen aan het e Olympische spelen zijn gel, al was hij maar zo groot richting, die de naam van zeker vijfenzeventigste ont- I J in Rome al een beetje ais een knikker, stoten. Hun „Regina Coeli" draagt. Ro- werp bezig om de Poolse ver- begonnen. De eerste ze- functies lopen van die der rae's nor. keerslanddag daar tot een ge ordend circus te maken. Om ven atleten, vier Japanners en hoogste organisatoren tot de Eenhondcrdenvijftlgduizend --- drie Polen hebben hun intrek feestgangers op de kermis der h Rome „aar ver- de andere dag staan er plaat- in het Olympisch dorp geno- IJdelheid, Roma ludens, vierde ,„ht worHt ner das in au- ies met nieuwe verkeerssche- de zes" cate«°™- gustus Te heVbergenVrygen ma's voor wppr andprp nIpi" men. De vlaggen van de zes- categorie. entachtig deelnemende lan- rond Zde" w^tte^^lympis^Thwie in de komende maanden maar volgens de jongste be- Maar meer dan die vlaggen en de atleten, de echte, die straks de kastanjes uit het hete vuur moeten halen, ge ven de homines iudentes van de tweede, derde en vierde categorie bereids een Olym- piadekleur aan Rome. hier ook maar een pietsie, een richten krijgt de Alma Urbs romité- f gewaand) vleugje wil mee- hen wel allemaal onder dak. Daar zijn_de aef g tellen, zich moet voorzien van De voorbereidingen komen. ma's voor weer andere plei- ër reeds gehesen Het is nu al duidelijk, dat Hel zal wat krap "aan wofden, g® corp^verkeersTOliu""^ er reeus ge_ wip in Ho .mippnc Hp mnpstp hp- corps verKcerspoiiiie is uitgebreid. Minister Andre otti, de president van het Olympisch organisatiecomité, heeft een beroep gedaan op de „gentilezza" der Italianen en in het bijzonder der Ro meinen om mee te helpen aan een soepel verkeer. Rome's centrum is nu eenmaal nauw en haar historische schoon heid weert de moker. De mi nister vroeg verder om alles na te laten, wat een aange naam en ordelijk .erloop der Spelen zou kunnen schaden Dat hij hier ook werkgevers en commissieleden, de ver zorgers, de persmensen, e te sport_attribUten, van wol supporters en de meeL P vinnen en Olympische ringen Men komt ze tegen: s gnon jp borst> mouw en lapel. En met op het borstzakje hun e van een vlag Qp zijn autQ 0, smetteloze lichte costumes geweven, gedrukte of gepons- sommige voorspellingen ten spijt, op tijd klaar. De reusachtige werken aan wegen. bruggen en tunnels zyn op een oor na reusachtfg geborduurd van een schild op de scoote, g^vUd^^ nieT gereed^ De hpt 1?,-,'c Aii.nl,,,... „tat pieigenliike centra Her Snelen periodieke confiic- Olympiade insigne: Rome's Allentwege ziet men Olym eigen Wolvin, Rome's piade-jjsjes, Olympiade-ver- eigenste Romulus en Remus hulzers, Olympiade-hemden in zuigelingenleeftijd in dito Olympiade-menu's, Olympia- houding en de vijf ineenge- de-jeeps. Handel, nijverheid ten en de daaruit voortko- eigenlyke centra der Spelen, de stadia, sportpaleizen, de terl fn 9e aa.aruit zwembaden en de oefenvel- mende «genieuze vormen den, de roeibanen op het Al- houding vlochten ringen. Voorts ont moet U de dragers van „bla zers" met emblemen, de lie den met allerhande echte er verzonnen sportsymbolen op hun mouw of allerhande Olympiade-speldjes in het knoopsgat, de lui met geheel en verkooptalenten hebben zich op de Spelen gericht. Zelfs het gilde der oplichters bracht Olympische experts in het veld, maar de recherche pakte de zaak in het groot aan, de rijen zyn gedecimeerd en in plaats van goede sier te ma- baanse meer, zij liggen te sla pen in de zon, tot de 7000 at leten en de honderdduizenden toeschouwers hen doen ont waken. Naar verluidt worden de Romeinse wethouder en zijn staf, die voor het verkeer ver antwoordelijk zyn, met ver van staken, is duidelijk Trouwens, Rome mag zijn beste beentje wei voorzetten, want als de laatste atleet en :ijn laatste bewonderaar naai huis zijn gegaan, laat Olym piade XVII de stad een ryke erfenis na aan gebouwen, we gen, bruggen, parkeerterref- nutteloze rare petjes op het ken uit verwachte vette win- sterkende middelen en ze- nen en verkeerstunnels. De derde dag van de Apeldoornse vierdaagse is voor de deelnemers niet eenvoudig geweest. De mulle bospaad jes in de omgeving van Assel bleken soms moeilijk te nemen hindernissen, te meer omdat diverse tippelaars last van stijve spieren hadden. Zy bleven aan- vankelyk wat achteraan sukkelen in het wandélpeloton, maar later op de dag Kwamen de gelederen toch weer aardig byeen. Van de 1070 gestarte wandelaars is er deze lag slechts één uitgevallen, zodat het legioen nu nog uit 1060 deel nemers bestaat. OOSTENDE, 28 juli Vandaag is hier een internationaal concours nip- pique begonnen, waaraan o.a. door de Olympische ploegen van de V.S., Frank- ryk en Turkije wordt deelgenomen. In de grote prys Janssens, een internatio nale wedstrijd volgens Barème A, be ëindigden negen ruiters, by wie onze landgenoot Anton Ebben met Bajazzo, foutloos het parkoers, zodat barrage noodzakelyk werd. De eihduitslag werd: 1. G. Morris (V.S.) met Sinjon, 42.4; 2. W. Stein- kraus (V.S.) met Riviera, 44.9; 3. H. Wiley (V.S.) met Master William, 47.4; 4. mej. F. Vanderhaegen (België) met Fidelio 4 str. pnt., 46.1; 5. P. J. D'Orio- ia (Fr.) met Eclair 4 str. pnt., 47,6; 8- S- Koe (Turkije) met Dedal, 4 str. pnt., 54.8 sec.; 7. Lt. col. Fresson (Fr) o116'» <-'rand Veneur, 8 str. pnt., 46.1; 8. Anton Ebben (Ned.) met Bajazzo. 8 str. pnt. 49.9 sec. BOMBAY, 28 juli De Indische hoe- beyploeg, die op last van een recht bank te Bombay een verbod was opge legd om naar Rome voor de Olympi sche spelen te vertrekken - in verband met een geschil tussen het Olympische Comité van Indië en de Wielerfederatie - heeft vandaag toestemming gekregen voor de reis. De rechter heeft het ver bod vernietigd op grond van een ver zoekschrift van het Indische Olympische Comité. (Van onze sportcorrespondent) BREDA, 28 juli De acht van Chaam wordt verreden op woensdag 3 augus tus. In de deelnemerslyst is een kleine verandering gekomen: de Italiaan Bat tistini komt niet, omdat hy op het laat ste ogenblik op verzoek van de Italiaan se ambassadeur in België moet deelne men aan een criterium in Knokke. In plëats van Battistini komen Hans Jun- kermann en Kurt Gimmy. Verder star ten als buitenlandse deelnemers Mas trotto en Pambianco, van Belgische zyde Van Steenbergen, De Cabooter, Van Geneugden en Baans, voorts de vol ledige Nederlandse tourploeg en o.a. Geurt Pos, Leo van der Pluym, Bai Malipaard, Daan de Groot, Rentmees ter en Joop Captein. De wedstryd loopt over 160 km (20 ronden), er zyn bij ae roepsrenners 75 deelnemers. ENSCHEDE, 29 juli De spil van het tweede elftal van Feyenoord, Hans van der Hoek, is voor het komende seizoen gecontracteerd door sportclub Enschede. De transfersom bedraagt 30.000 gulden. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9