FILMJOURNAAL Zó n arme miljonair ..Luchttaxi a.u.b.' op Schiphol Drie personen voor honderd gulden per uur in Cessna Aóenda voor Haarlem en om&evin: H.V.G.B. afdelingskampioen bijeen Hongaren dansen en musiceren Soldaten in nylons TAXI 13000 Vakantiefeest voor de jeugd Guerillastrijd in de rimboe Stormloop der Bedoeïen Reprises en prolongaties Nog twee ruil beurzen Vijftig mille buit bij inbraak Vliegtuig van ,Trek Air" neergestort W aterpolocompetitie Heemsteedse raad een half uur DAUPHINE Garage Den Hout Garage Hardebelt NAAIMACHINES LOKOMOTIVA WOENSDAG IN RETURNMATCH TEGEN EDO Drie kinderen elf jaar lang niet naar buiten ENGEL ZATERDAG 30 JULI 1960 PAGINA 2 Cinema Palace Frans Hals Apotheken en dokters diensten H.H. Missen op zondag in dekenaat Haarlem TR0UPIN voor alle natuursteen zoals grafwerken enz. Roxy Rembrandt Heemsteedse Kunstkring Kijk en rl|d bil Uw Fiat - dealer Test zelf de grotere voordelen van de kleinere FIATS ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN Waterstanden Agenten voor: Hongaar veroordeeld H onder dduizendste toerrit op circuit Films Toneel Nereus 1-AZ '70 1 onbeslist HPC 1 verloor van Het Gooi (3-4) Beslissingswedstrijd DWT 1-DWR 1 Sterke Joegoslavische club op toernee door Nederland In Bloemendaals Openluchttheater TECUMSEH, ONTARIO, 30 juli (Reuter) Een 38-jarige Canadese vrouw heeft drie van haar zes kinderen elf jaar lang thuis gehouden, aldus heeft de politie van deze stad meegedeeld. Aanvankelijk zou de vrouw bang zijn geweest dat men haar met haar grote gezin geen huis had willen verhuren, later zou zij te verlegen zijn geweest om te be kennen dat zij zes en geen drie kinderen had. In Cinema Palace draait komende week de filmcomedie „Soldaten in ny lons". Er zijn sedert de vrouw haar intrede heeft gedaan in het leger talloze films gemaakt over de dwaze mogelijkheden die zich voor kunnen doen als vrouwen de wapenrok aan trekken. In „Soldaten in nylons" heb ben de makers weer een serie van die kluchtige situaties bij elkaar geschraapt en ze zijn er zowaar in geslaagd een film te maken, die de toeschouwer doet vergeten, dat het allemaal kolder is. Veelal is de film grappig en een enkele maal lollig. Het begin is wat traag, maar voor het overige is het een goed stuk werk. Vooral de voorbereiding van de grote inspectie is een knap stuk filmcomedie, met de nadruk op film. Wat het verhaaltje betreft: een luite nant wordt belaagd door de meisjes van het Hulpcorps. Plotseling biijkt zijn vrouw er ook bij te zijn. Hij komt in moeilijkheden, maar bij de grote in spectie komt alles tenslotte weer goed. In Cinema Palace, 18 jaar. (Advertentie) Maandag 1 augustus Terrein Noorder Sportpark, Mr. Jan Gerritszlaan, 10 en 2 uur Gan- zebordspel. Parochiehuis St. Jan, Teylerplein 9 en 11 uur Filmvoorstelling. Speeltuin Kindervreugd, Godfried van Bouillonstraat, 2 en 4 uur Filmvoorstelling. Speeltuin Mariagaarde, Westergracht 9 uur vertrek bustocht naar Oud- Valkeveen. (Kaarten verkrijgbaar op alle speel tuinen en speelterreinen). Haarlem Apotheken: Schoterbosapotheek, Rijks straatweg 19, tel. 50155; Stationsapotheek, Kruisweg 30, tel. 10043; Apotheek Klink hamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Aer- denhout Apotheek, Zandvoortselaan 164 tel. 40758. Doktersdlenst: Indien geen hulp van huisarts belle men fa. Mathot tel. 11990. Wijkverpleging: Wit-Gele kruis, tel 13863. Tandarts: J. M. de Haas, Joh. Wagenaar- laan 44, Heemstede, tel. 39153. Dierenarts: J. Westerman, Hartenlustlaan 7, Bloemendaal, tel. 31555. Zieken vervoer: GGD tel. 14141; Margriet, Turfmarkt, tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: Dr. W. Reurink, Aerden- houtsduinweg 8, tel. 42962. Bloemendaal Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Egberts, Zuider Sta tionsweg 12, tel. 57458. Heemstede Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: W. van der Linde, H Dreef 253, tel. 34606; R. Muller, Raadhuis plein 6, tel. 36550. Overveen Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: P. M. Wijkmans, Juliana- laan 152, tel. 61054. Zandvoort Apotheek: Mevrouw M. J. Kerkhoven- Nieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: H. K. van Es, Kostverlo- renstraat 4, tel. 2058. Santpoort Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 236 Santpoort, tel. 02560-8510. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse apotheek. Bloemendaalsestraatweg 145 Santpoort, tel. 02560-8249. Kathedraal: 6.30. 7.30 9 H„ 11 en 12 uur. St.-Antonius, N Groenmarkt: 6.30. 7.30 8.30 H. 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45. 8, 9.15 H.. 11 en 18 uur (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6. 7.j0. 9. 10.30 H., en 12 uur St.-Jan. A'damstraat: 6.15, 7. 8.15, 9.30 H. 11 en 12.15 uur H. Hart, Kleverpark: 6.30 7.45. 9. 10.30 H., en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30. 7.45, 9.15 H, 10.45, en 12 uur H. Liduina Rijksstraatweg: 6.30, 7.30 9 H.. 10 45 en 12 uur. O. L. Vrouw van VII Smarten en St. Ba- vo, Rijksstraatweg: 6.30 7.30, 8.45 F. 10.15. 11 30 en 18 uur (Avondmis). H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 H., en 11.45 uur BLOEMENDAAL: Allerh. Drieënheld: 7.30 9 H. 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9 10.30 H., en 12 uur AERDENHOUT: 7.30. 9 H. en 11 uur ZANDVOORT: 6.30, 7 30, 8.30, 9.30 H en 11 uur. 19.30 uur Avondmis. Huis in de Duinen: 8.30 uur OVERVEEN: 7. 8 9 H. 10.30 en 11.30 uur HEEMSTEDE. IH. Bavo) 6.30 7 30 8.30 9.40 H. 11 en 12 uur HEEMSTEDE, (O.L. Vr. Hemelvaart) 6.45, 7 45. 8.40 H, 10. 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30. en 10 H BENNEBROEK. (H Jozef): 6.45 8, 9.15 H. en 11 uur VOGELENZANG (O.L.Vr. Hemelvaart): 7.30. 8 30 en 10 uur H (Advertentie) Anno 1898 ZIJL WEG 151 HAARLEM TeL 02500 - 10564 - 20154 - 20750 Flagstones voor tuin en schouwen Raamtabletten - Tafelbladen Eigen BLOKKENZAGERIJ tot 5 ton De oorlog van de Philippino's tegen de Japanners is onderwerp van een film waarin de heldenmoed van de be woners van de Philippjjnen wordt ge toond. Zij deden dat onder leiding van een Amerikaanse luitenant Blackburn, die weigerde zich over te geven en daarna een enorm guerillaleger organi seerde om de Jappen te bevechten. Zij weten zelfs het noordelijk deed van Lu- zon te bevrijden. Men ziet er weinig meer dan gevechtsscènes. Een wat die per gaande tekening van deze strijd om de vrijheid geeft Guerilla in de rim boe" niet. In Frans Hals voor boven de veertien. Wanneer men met een vliegtuig een noodlanding moet maken midden in de onherbergzame Sahara, dan is dat op zich al een avontuur, dat velen niet eens meer kunnen navertellen. Maar wanneer men, trachtend de bewoonde wereld terug te vinden, een stam vijan dige woestijnbewoners tegenkomt, die u het leven trachten te benemen, dan wordt het de hoogste tijd om zijn laat ste wil op schrift te gaan stellen. Welnu, in Roxy kan men deze week een der gelijk avontuur meebeleven. Het spreekt vanzelf, dat de makers van deze avon turenfilm een maximum aan spanning hebben weten te bereiken (14 j.). Vanaf maandag draait in deze bioscoop (al leen 's avonds) „Don Coyote de prairie- wolf', een drieste avonturenfilm, waar van er echter wel dertien in een dozijn gaan (14 j.). In de middagvoorstellin gen wordt in deze bioscoop volgende week „Abbott en Costello en de kanni balen" gedraaid. A.l. Met wat vrolijkheid en muziek, wat grappen en grollen hebben de Duitsers hun zoveelste „lachertje" op het cel luloid vastgelegd. Zij bezitten onderhand een grote routine in dit soort werk en weten precies waar zij de puntjes op de i moeten zetten. Vandaar «lat de liefhebbers van dit gemoedelijke genre zich in Rembrandt met „Zo'n arme miljonair" wel zullen amuseren. Toe gang alle leeftijden. In Studio is de uitstekende documen taire van Herman van der Horst over Suriname, getiteld „Faja Lobbi", ge prolongeerd. Vooraf wordt de herhaal delijk bekroonde documentaire over Nederland „Prijs de Zee" van dezelf de cineast vertoond. A.l. Lido brengt een hervertoning van de dwaze film comedie „De kampioen melkboer" rond de komiek Danny Kaye. A.l. In Luxor kan men de Hollywoodse filmkomieken Stan Laurel en Oliver Hardy terugzien in de gooi- en smijtklucht „IJscotoeris- ten". A.l. Minerva vertoont tot en met morgenavond de charmante Ameri kaanse film „Tea for two" met Doris Day. A.l. Maandag- tot en met woens dagmiddag vertoont men hier „Sjors van de rebellenclub". A.l. Maandag- en dinsdagavond wordt „Porte des Lilas", de bekende film met Pierre Brasseur, gedraaid (14 j.) en woensdag- en don derdagavond „Pikant verlof in Parijs", een speelse showfilm van Amerikaanse makelij. Volw. HAARLEM, 30 juli Naar aanlei ding van de uitstekend geslaagde Ruil beurs in „Het Baken" op donderdag 28 juli bereiken de Haarlemse Raad voor de Jeugd vele verzoeken om in deze vakantie-weken nogmaals een der gelijke ruil-mogelijkheid te organise ren. Medegedeeld kan worden, dat in de komende twee weken nogmaals een tweetal Ruilbeurzen zullen worden ge houden. Op donderdag 4 augustus van 14 tot 17 uur in clubgebouw „Kinder vreugd", Godfried van Bouillonstraat (bij het Slachthuis) Haarlem-Oost. Maandag 8 augustus van 14 tot 17 uur in clubgebouw „D.V.S." aan de Von- delweg bij de Roerdompstraat. Deze beurzen zijn zowel voor kinderen als volwassenen toegankelijk. HAARLEM, 29 juli Ons is geble ken, dat wij in ons artikel over het komende seizoen in de Haarlemse schouwburg bij enige lezers de indruk hebben gewekt, dat de Heemsteedse Kunstkring5 in het vervolg zijn voorstel lingen in de Haarlemse schouwburg gaat geven. Wij willen echter graag dit misverstand uit de weg ruimen. Het gaat slechts om één enkele ballet uitvoering in de Haarlemse schouw burg, die voor leden van de Heem steedse Kunstkring toegankelijk zal worden gesteld. De overige voorstellin gen blijft de Kunstkring uiteraard ver zorgen in het Minervatheater in Heem stede, waar tot op eden steeds gast vrijheid werd genoten. ROTTERDAM, 29 juli Uit de brandkast van een bouwonderneming, gevestigd aan de Heemraadssingel, is vannacht een bedrag van vijftigduizend gulden verdwenen. Toen het personeel vanmorgen op kan toor kwam bleek dat „deskundige" be zoekers de brandkast als een sardine blikje hadden opengesneden. In de safe bevonden zich de loonzakjes van het personeel alsmede wat kasgeld, teza men een bedrag van vijftigduizend gul den. De politie werd direct gealarmeerd en meteen werd een onderzoek begon nen. De Kroon heeft nog overwogen, dat als motief voor deze gratificatie niet kan worden aanvaard een tengevol ge van de schaarste aan arbeidskrach ten meer dan normale krachtsin spanning van het personeel van genoem de gemeente over de gehele linie, om dat ook bij andere overheidsdiensten en in de particuliere sector een bqzon- dere krachtsinspanning van het be schikbare personeel wegens de thans heersende personeelsschaarste een veelvuldig voorkomend verschijnsel is. HAARLEM, 30 juli Vanaf maan dag 1 augustus worden voor de kinde ren in de leeftijd van 6 t.m. 14 jaar door de Haarlemse Raad voor de Jeugd in samenwerking met de Haar lemse Katholieke Vereniging Voor het Gezin en het Haarlems Speeltuin Ver bond 26 filmvoorstellingen gegeven Vertoond zal worden de Arthur Rank- film „Het Vliegende oog". Advertentie geruisloze motor, die ook bovert 60 km snelheid nog fel en pittig accelereert uitstekende wegligging, die grote veiligheid bij hoge snelheid garandeert tot in de finesses verzorgde en smaakvolle afwerking 9? Advertentie SPEKSTRAAT 5 TELEF. 16061 IJMUIDEN Zaterdag 30 juli Hoog water: 7.35 u. en 20.01 u. Laag water: 3.19 u. en 15.32 u. Zondag 31 juli Hoog water: 8.24 u. en 20.54 u. Laag water: 3.58 u. en 16.14 u. Maanstand: Eerste kwartier 13.39 u. Maandag 1 augustus Hoog water: 9.24'u. en 21.55 u. Laag wat-er: 4.47 u. en 17.11 u. Sterk in prijs verlaagd 1 Thans FIAT 500 f3760.- FIAT 600 f4599.- HAARLEM e.o.: Gebr. Beekman Automobielbedrijven, Wagenweg 72, Tel.02500-14160 BLOEMENDAAL e.o.: Gebr. Beekman Automobielbedrijven, Bloemendaalseweg 52, Tel. 02500-54601 BEVERWIJK e.o Automobielbedrijf G.J.C. Dorant, Zeestraat 82, Tel. 02510-3355 SCHIPHOL, 29 juli Opnieuw is een vliegtuig van de Maastrichtse eigenaar van het vliegbedrijf „Trek Air", de 42 jarige Marcel Smeets, die kortgeleden door de rechtbank in vrijheid is gesteld neergestort. Vanmiddag kort na 2 uur botste zijn een-motorige tweedekker PH-N1K van het type „Tiger Moth" tegen een lierkabel, waaraan juist een zweefvliegtuig omhoog getrokken werd, en stortte neer op het vliegveld Teriet bi.' Arnhem. Het toestel werd totaal vernield. De bestuurder, de heer Lie- bers, werd licht gewond. De Tiger Moth" was vanmiddag in verband met de vierdaagse met een reclamesleep in de lucht geweest en had bij wijze van uitzondering ver gunning gekregen om op het zweef- vliegcentrum Teriet te landen. Toen het naar beneden kwam steeg juist een zweefvliegtuig, getrokken door een auto matische lierkabel, op. Nadat de „Tiger Moth" er tegen aan gevlogen was, dook de machine vrijwel rechtstandig naar beneden en boorde zich met de neus in de grond. De rijksluchtvaartdienst stelt in sa menwerking met de dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie op Schiphol een onderzoek naar dit ongeval in. Medegedeeld wordt, dat het betrok ken toestel reeds eerder in een klein ongeval betrokken is geweest. Het was in België gerepareerd en pas weer in gebruik gesteld. 1 Januari werd de PH-NIK door de vlieger J. J. T. Verhoeven van Beek in Limburg naar_ het kleine militaire vliegveld Genk, dich over de Belgische grens bij de gemeente Zwartberg ge vlogen. Aan boord bevond zich als passagier Ben Kleqn, die vier weken later met een ander toestel van „Trek Air" onder de kust van Engeland in zee stortte en om het leven kwam. Deze zag op 1 januari hoe zijn colle ga Verhoeven van het Belgische vlieg veld opsteeg in de PH-NIK voor een reclame-vlucht. Daarbij stijgt het toe stel altijd eerst zonder sleep op, daalt dan tot laag boven het veld, en pikt met een haak de sleep op. Nog voor dit op deze vlucht gebeurde begon de motor echter te sputteren en viel even later op een hoogte van circa 300 voet uit, aldus de verklaring van de be stuurder. Zweefvliegend zette Verhoe ven koers naar een geschikte plek om te landen en slippend naar links naderde hij de grond. Het toestel kwam echter schuin op zijn neus binnen en kele meters tot stilstand en werd zwaar beschadigd. Verhoeven liep geen enkel letsel op. In de afgelopen maanden werd het toestel gerepareerd. Voor zover van middag bekend was het pas sinds kort weer in gebruik. AMSTERDAM, 29 juli De recht bank heeft een 23-jarige in Amsterdam wonende Hongaarse vluchteling ver oordeeld tot een jaar gevang-missstraf, waarvan twee maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en onder toezicht stelling alsmede af trek van de vier maanden voorarrest. Tegen deze instrumentmaker die in 1956 uit zijn vaderland vluchtte, was wegens poging tot doodslag van een vrouw anderhalf jaar geëist. In een sombere stemming en met een gevoel van heimwee naar zijn vaderland had hjj op 20 januari j.l. ongeveer dertien glazen bier gedronken, nadat hij zijn verloofde naar huis had gebracht. In een café op de Zeedijk ontmoette hij een 26-jarige vrouw, met wie hij na enig aarzelen meeging. Op de kamer van de vrouw ontstond 's nacht een woor denwisseling, waarbij hij de vrouw op eens bij de keel greep. Zij bleef enige minuten bewusteloos liggen. De Hon gaar gaf haar tenslotte een klap met een asbak en nam alvorens hij zich uit de voeten maakte nog ongeveer f 45 uit haar portemonnaie. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 29 juli Vanaf .van daag kan men op Schiphol eenvoudig weg „een luchttaxi alstublieft" bestel len. Dan komt er een snel, comfortabel vliegtuigje, een Cessna 182, voorrijden. Desgewenst stapt men er met drie pas sagiers in en dan Iaat men zich naar de plaats van bestemming brengen. Dat hoeft niet een stad met een perfect geoutilleerd vliegveld te zijn, maar dat mag één van die honderd Europese landingsstroken zijn waar men ooit wei eens een vliegtuigje heeft zien binnen komen. In de meeste gevallen dus zal de luchttaxi de passagier vrij dicht bij zijn doel kunnen afzetten en ophalen. Het is Martin's Air Charter die het voor Europa nog unieke initiatief van de luchttaxi's heeft genomen. De directeur, de heer Martin Schro der, vertelde ons dat hij hoopt na een (verwachte) succesvolle start van de luchttaxi meer Cessna's in gebruik te nemen. Deze Cessna biedt plaats aan drie passagiers en een vlieger. De vliegsnelheld is ongeveer driehonderd kilometer per uur. Zon der tussenlanding kan men vanuit Amsterdam bijvoorbeeld Nice berei ken: het vliegbereik is 1200 km. Het luxueus ingerichte toestel is van mo derne vlieginstrumenten voorzien. Men brengt de passagier voor een uur vliegen honderd gulden in reke ning. Heen en terug naar Londen bij voorbeeld komt de passagier op een prijs van ongeveer 240 gulden te staan. Vooral zakenlieden zullen waarschijn lijk graag van de luchttaxi gebruik ma ken. Zij kunnen het toestel net zo lang tot hun beschikking houden als zij zelf willen Een voordeel is het dat men niet afhankelijk is van de vliegdiensten van grote maatschappijen, die vooral m de zomertijd vaak zo vol zijn, dat pas sagiers meermalen naar een volgend Hjntoestel moeten worden verwezen. Meestal zal men met de luchttaxi ook goedkoper uit zijn en dikwijls zal het ook gebeuren dat de Cessna de passa- gier veeï dichter bij de uiteindelijke plaats van bestemming brengt dan de grote luchtvaartmaatschappijen. De instelling van de luchttaxi heeft vooral in de Verenigde Staten een gro te vlucht genomen. Van Europa is op het ogenblik Duitsland bezig met het voorbereiden van luchttaxi's. De eer ste reacties op de luchttaxi's van Mar tin's Air Charter zijn van dien aard dat men uitbreiding mag verwachten. Vanmorgen al is de Cessna voor een vlucht op pad geweest en men heeft al een lijst van opdrachten voor de ko mende tijd. Strikt genomen kan men de taxi een kwartier voor het gewenste vertrek bestellen, maar het kan natuur- ZANDVOORT, 29 juli Vandaag werd de honderdduizendste toerrit met een auto op het circuit van Zandvoort gemaakt. De directeur van het circuit, de heer J. B. Th. Hugenholtz, telde in spanning de binnenrijdende auto's. Nummer 99999 was een Duitse auto. Daar kwam een Nederlandse wagen in het zicht. Het was de nieuwe Fiat 1100 die de heer W. J. Scheffer uit Haarlem pas had aangeschaft. Met zijn verloofde maakte hij een tochtje naar Zandvoort. De heer Hugenholtz bood de verraste automobilist namens de stichting „Touring Zandvoort" een plaquette van het circuit aan, alsmede twee gratis tribune-plaatsen voor alle circuitwedstrijden in 1961. Als no. 100001 passeerde inmiddels een Zweed se auto. In het voorjaar van 1950 werd het circuit opengesteld voor toeristen met auto's en motoren. In april 1955 werd de 50.000ste auto geregistreerd. CINEMA PALACE: Soldaten in nylons, 14 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Elke och tend (beh. zo.) 10.30 uur: Mijn vriend Kazan a.l, FRANS HALS: De Gorillastrijd in de rim boe, 14 jaar; 2, 7 en 9.18 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Di. 2 en 8 uur. LIDO: De kampioen melkboer, alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. LUXOR: IJsco-toeristen, a.l.; 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Do.-cyclus: De vrouw, die de liefde ont dekte, volw. REMBRANDT: Zo'n arme miljonair, a.l.; 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. ROXY: t.m. zo.: 7 en 9.15 uur: Stormloop der Bedoeïen, 14 jaar: Ma. t.m. do. 7 en 9.15 uur: Don Coyote de prairiewolf, 14 jaar; Iedere middag (beh. ma.) Abbott en Costello bij de Kannibalen, a.l. Dag. 2.30 u., zo. 2 en 4.15 uur. STUDIO: Faja Lobbi, a.l. (2de week); 2,15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend (beh. zo.) 1C.30 uur: Va- cantiefilms voor de jeugd. MINERVA: za. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Tea for two, 14 jaar; Ma. t.m. wo. 2.30 uur: Sjors van de Re bellenclub, a.l.; ma. en do. 8.15 uur; Porte des Lilas, 14 jaar; wo. en do. 8,15 uur; Pikant verlof in Parijs, volw. Zondag 31 juli Openluchttheater, 8.15 uur: Toneelgroep Arena in „Spel der Vergissingen". Vleeshal, 2 uur: Poppentheater Merlijn in „De fluit van Bozebol". Zaterdag 6 augustus Openluchttheater, 8.15 uur: Hongaarse Dansgroep „Budapest". Tentoonstellingen Cruquiusmuseum: Historische stoomma chines en grote maquette van Nederland Geopend do. 9—12.30 en 13.3017 uur. Woonhuis Jac. van Looy Kleine Houtweg. Geopend van 1012.30 en van 1.305 uur Zo. 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling en werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals meesterwerken) Geopend van 10—17 en zo. 13—17 uur. Avondopenstelling: op zat. van 9 juli t.m. sept, van 20.3022.30 u. Interieur en stijlkamers met kaarsen verlicht. Teylers Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse School 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, historische na tuurkundige instrumenten, mineralen, 31- toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag behalve maandag van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur Zon en feestdagen 13—16 uur. Museum ,,Het Huis van Looy", KI. Hout weg - hk. Kamperlaan. Reizende ten- toe nstelling onder auspiciën van de UNESCO, getiteld: „Stad en Landschap" (t.m. 31 Juli). Geopend: da. van 1012.30 u en van 13.30—17 u zo. van 14—17 u. kunstzaal „ln 't goede uur", Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerkplein Ten toonstelling van tekeningen van Helga Schussheim (gehele maand juli) Geop dag. (ook zond.) van 10—22 uur Gospels van Filippo Albertoni. (Gehele maand augustus). Kunstcentrum „De Ark" Nieuw Heiligland 3, Wissel-expositie van Haarlemse schil ders (tot en met 7 augustus). Dag. ge opend van 9 tot 17 uur. Vishal, Grote Markt, Ere-tentoonstelling van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Kees Verwey, ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag. Geopend: dagelijks van 1017 uur; Zo.1417 uur (23 juli t/m 4 sept. Vleeshal: Grote Markt: „De wereldgeschie denis leeft in diorama's van dr. W. G. L. Wieringen (3 t.m. 24 aug.) Geopend dag. van 1417 en van 19.3022 uur. Zo. van 1417 uur. HAARLEM, 30 juli Het jubileren de HVGB heeft vrijdagavond beslag op de kampioenstitel gelegd van de tweede klasse heren afdeling B. van de waterpolocompetitie KNZB. Ge speeld werd in Leiden tegen LZC 1. HVGB-midvoor Hogeland opende de score waarna Ouwerkerk de Haarlem mers van repliek diende. Na de her vatting werd al spoedig voor herha ling van fouten de LZC'er Krijgsman de kant opgestuurd en mocht hij toezien hoe door Hogendoorn de spelersmeer derheid werd uitgebuit (1-2). Met de ploegen compleet schoot Ouwerkerk wederom voor LZC raak (2-2). Een strafworp toegewezen aan Hogeland leverde voor HVGB het gewenst resul taat op waarna dezelfde speler met een pracht-schot de overwinning voor HVGB veilig stelde. Over en weer kwam men nog flink in de aanval, maar het bleef bq' een 4-2 overwinning voor HVGB, dat nu gaat spelen voor promo tie naar de tweede klasse. Gespeeld moet worden tegen de kampioen van de tweede klasse afdeling C. waar Po lar Bears en Hengelo hoge ogen op gooien naar het kampioenschap. HEEMSTEDE, 30 juli Ter vast stelling van de kampioen dertweede klasse heren afdeling A van de zomer- waterpolo-competitie KNZB, werd vrij dagavond in de zwemvijver Groenen- daal de wedstrijd Nereus 1 - AZ'70 1 gespeeld. Aan beide kanten werd de strijd met een hoog tempo ingezet. Het technisch beter spelend Nereus had binnen vier minuten reeds een 3-0 voor sprong door doelpunten van Grego- rius, Stam en nogmaals Gregorius. Na dat aan Trimp een vrije worp was toe gewezen, ontstond er enige verwarring in de Nereus-verdediging, waarvan Daatselaar een dankbaar gebruik maakte om de AZ-achterstand te ver kleinen. Ook hierna kon Nereus niet op toeren komen en was het Brink hof, die nogmaals een puntje van de Ne reus voorsprong afknabbelde. Met het lossen van verre schoten door Sikma en Stam probeerde Nereus het verloren terrein te herwinnen het wa> echter verspillen van energie. In de tweede helft schoot Trimp keurig raak voor AZ om kort daarna ook de stand in het voordeel van de Amsterdammers te brengen. Toen beging een AZ-verde- diger de fout om een Nereus-aanvaller vast te grijpen en met de AZ-er op kant verscheen Nereus enige keren goed voor het AZ-doel maar succes bleef uit tot 20 seconden voor het ein de. Toen schoot Schenk onder de lat door en bleef het de resterende tijd 4-4. Na 5 minuten rust werd aan de reglementair voorgeschreven 2x3 mi nuten zuiver spel begonnen. Trimp en Gregorius maakten elk nog een doel punt. Met de stand 5-5 werd van doe len verwisseld, maar tot inschieten kwam het niet. Er zal nu een nieuwe beslissingswedstrijd moeten worden ge speeld. Voor de tweede klasse B. zomerwa- terpolocompetitie KNZB ging in de zwemvijver de wedstrijd HPC 1 - Het Gooi 1. Door snelheid en beter plaat sen was het Gooi de meerdere "in het veld, hetgeen door 4 doelpunten tot uitdrukking kwam in de eerste helf van de strijd. Na de rust werd door Smit een HPC aanval met het maken van een doelpunt afgerond. Kort daar na werd een Gooispeler het verder meespelen door de scheidsrechter ont zegd, waarna door HPC de verkregen spelersmeerderheid werd uitgebuit en Smit en Kabel de HPC achterstand tot 3-4 verkleinde. Met deze uitslag is HPC in de middenmoot van de ranglijst ge ëindigd en Het Gooi op de .weede plaats. De beslissingswedstrijd, die gespeeld moet worden tussen DWT 1 en DWR 1 om vast te stellen welke ploeg op de onderste plaats eindigt van de afdeling A heren van de zomerwaterpolocom- petitie KNZB wordt gespeeld op dins dag 2 augustus des avonds half acht in de zwemvijver Groenendaal in Heemstede. Na afloop van deze wed strijd volgt de beslissingswedstrijd Ne reus 2 - DJK 2. HEEMSTEDE, 29 juli De juliver gadering van de gemeenteraad van Heemstede stond donderdagavond on der voorzitterschap van wethouder E. J. van Lent. Burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard is wegens vacan- tie tot 10 augustus afwezig. Mede op verzoek van het college en de financiële commissie werd besloten het voorstel voor een financiële bijdrage aan de Ko ninklijke Roei- en zeilvereniging „Het Syaarne"van de agenda te voeren. Als dit voorste in een volgende ver gadering weer aan de orde komt zal de commissie tevens hebben nagegaan of het niet mogelijk is tegen 4Vs pet rente aan „Het Spaarne" een geldlening te verstrekken. Het eventueel verlenen van een subsidie zou daarvoor niet beïnvloed mogen worden. Het waren voor het grootste deel ha merstukken die donderdag werden be handeld. Aan het parochiaal kerkbe stuur van O.L. Vr. Hemelvaart worden gelden beschikbaar gesteld voor het aanschaffen van sets en leerboeken ten behoeve van de St. Aloysiusschool, aan de Molenwerfslaan. Het besluit van mei 1958 over een verordening op het reservefonds woningverbetering werd ingetrokken. Voor een triplo-aanhangmaaier werd een krediet van 4750 verleend. De heer Willemse (K.V.P.) meende dat ook een goedkopere machine aange schaft kan worden. Dat kan niet, zei de voorzitter, want er moet met een tractor rekening worden gehouden. De verkoop van twee stukjes bouw grond aan de Hunzelaan maakt het de stichting tot bevordering van de woningbouw in Heemstede mogelijk de eerste vijftig huizen te gaan bou wen aan de Hunzelaan. Bij de rondvraag betreurde de heer Willemse (K. V. P.) het slechte aanzien van een aantal gazons en per ken; de slechte toestand blijkt het ge volg te zijn van bezuiningingsmaatre- gelen. lijk heel goed voorkomen dat men, een luchttaxi bestellend, te horen krijgt dat het vliegtuigje voor enkele uren bezet Is. Martin's Air Charter verzorgt thans met twee Havilland Doves en twee Da- kota's bovendien rondvluchten boven Nederland en chartervluchten voor pas sagiers en vracht naar alle windstre ken. Sedert de tüd dat het bedrijf tal van reclamevluehten met sleepnetten en rook maakte, is het snel gegroeid. (Advertentie) ondanks haar jeugd, pas 4 jaar oud, reeds een begrip. Waarom? 1. Productie 2100 per dag. 2- Aanschaf f 5625. 3. Verbruik 1 liter op 17 km. 4. Afschrijving zeer laag. 5. Wegenbelasting minimum. 6. Veiligheid; 4 portieren met bevei liging voor kinderen; prachtige wegligging en remvermogen. 7. Motor vrijwel geruisloos. 8. Garantie: 6 mnd. incl. arb.loon. 9. Elegant. enz. enz. enz. HOOFD AGENTSCHAP WAGENWEG 166—168 TELEFOON 12138 en 15056. B.-Agentschap: Rijksstraatweg 249 Telef. 57455. Advertentie) VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE Grote Houtstraat 181 Telef. 14444 HAARLEM, 30 juli. - De Haarlemse le Divisieclub EDO gaat woensdag 3 augus tus het voetbalseizoen openen met een wedstrijd op het Noordersportpark te Haarlem tegen Lokomotiva uit Zagreb, één van de sterkste ploegen van Joego slavië, waarin regelmatig internationals uitkomen. Deze ontmoeting geldt als de returnmatch voor de wedstrijd, die EDO in april van dit jaar in Zagreb tegen Lokomotiva speelde. De Haarlemmers verloren toen met 5-1. De Haarlemse voetballiefhebbers, die de laatste jaren van buitenlands voetbal verstoken bleven, zullen woensdagavond ongetwijfeld van voortreffelijk voetbal kunnen genieten. Het spel van Lokomo tiva staat hier borg voor en de EDO-ers hebben zich ernstig voorbereid om hun Joegoslavische tegenstanders zo goed mogelijk partij te kunnen geven. In ver band met de te verwachten drukte wor den te toeschouwers aangeraden tijdig van huis te gaan, hetgeen onnodig wach ten voor de loketten voorkomt. De wed strijd begint 's avonds om kwart voor zeven. EDO komt voor deze wedstrijd in vrij wel dezelfde opstelling uit, als waarmee in het vorig seizoen het kampioenschap van de tweede Divisie werd behaald. De opstelling luidt: Van der Berg; ach ter: Petterson en Berends; midden: Bel- froid, Arnoldi en C. Koene; voor: Spiers, Duivenvoorden, Plaizier, Koek en Leon- hardt. BLOEMENDAAL, 30 juli Het Czardes-festival, dat het Hongaarse en semble „Budapest" gisteravond in het openluchttheater op het plankier bracht, heeft de liefhebbers een paar gezel lige uurtjes bezorgd. Volgens de mode van de na-oorlogse jaren is het gezel schap tien jaar geleden opgericht om ae kostbare restanten van de Hongaar se folklore te bewaren. In zoverre wordt de folkloristische spontaneïteit dus wat geforceerd en wordt het ac cent verlegd naar het gestyleerde the aterwerk. Voor de buitenstaander zijn dat bezwaren, waar hij gemakkelijk overheen stapt. Hij komt tenslotte niet om zelf te dansen de beste manier om de volksdans te genieten maar om te kijken. En op die kijkers zijn de programma's van alle volksdansgroe- en, die onze podia frequenteren, ge- louwd. Het is dus ook gisteravond een kijk spel geworden, maar dan een spel van bijzondere allure. De czardasmelodieën bepaalden het ritme van de avond en dat gaf aan het programma een heel eigen kleur. De toeschouwer werd ge confronteerd met een merkwaardig danspatroon, opgebouwd vaak uit inge wikkelde figuren en zich dan ineens op lossend in een heel simpele finale. Het karakter van de dansen is bij zonder levendig: de man martiaal in gebaar en beweging, die vrouw ont wapenend en zelfbewust tegelijk. Le venslust en melancholie zijn in elkaar verweven, kracht en tederheid vloeien ineen. Het resultaat is een verrassende reproductie van de Hongaarse volks aard, niet omlijst door maar doorde semd met de zo niet in dit geval al tijd opwindende, dan toch meeslepende zigeunermuziek. Daarvoor zorgde een spectaculair zigeunerorkest met een aantal mees ters op de viool en een virtuose cym balist. Misschien lieten deze fameuse mannen zich een enkele keer meer tot routineus dan tot artistiek geweld ver leiden (Hongaarse Rapsodie), hun mu siceren werkte kennelijk inspirerend zonder goedkoop te zijn en zonder een zichtbare jacht op populaire effecten. Enfin, wie er alles van wil zien en horen, kan vanavond nog in het open luchttheater terecht. Hij zal dan ook verrast worden door de variatie in de kleurige costuums. De drie kinderen, die allen te klein voor hun leeftijd zijn, zijn naar het zie kenhuis gebracht. Een arts, die hen heeft onderzocht, verklaarde dat zij „het grootste medische raadsel" zijn, waarvoor hij ooit geplaatst is. De kin deren bleken goed gezond te zijn en niet ondervoed. Ook leden zij niet aan bloedarmoede. Een van de drie een 14-jarige jongen was nog geen 1,20 meter lang. Het oudste van de twee meisjes, dat 18 is, leek net zo oud te zijn als haar 13-jarig zusje. Een kinderarts zei, dat de kinderen een gezonde eetlust hebben en dat uit niets gebleken is, dat zij lichamelijk slecht verzorgd zijn. Ook hij kon niet verklaren, waarom zij beneden de maat zijn. De autoriteiten weten nog niet of en zo ja, welke stappen zij te gen de ouders moeten nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2