VELSEN VAKANTIE plaatsen in één gemeente Villawijkenwandelbossenduinen, vissershaven en polderland Juffie* rrr«: Cabot Lodge weet hoe men Moskou van repliek dient He DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL H IN STAD EN STREEK verscheidenheid van Acht maanden voor boekhouder Zeven jaar ervaring in de Y.N. Rechtbank gelast nieuw onderzoek Ruïne ZATERDAG 30 JULI 1960 PAGINA 3 mÉÊÊÊMi Dankbaar plekje voor H. H. Fotografen Bekoorlijk Huizenblokken v. DUIVENB0DEN V- Stoffelijk overschot mr. W. v. d. Ven gevonden Jubileum-toernooi schaakclub „Het Oosten" Overweg Pijlslaan afgesloten f 12,725 verduisterd (Van een redacteur) 'enry Cabot Lodge Jr., de Republikeinse kandidaat voor het vice-president- schap, heeft grote ervaring op het gebied van het buitenlands beleid. Hij is immers al ruim zeven jaar Amerikaans gedelegeerde in de Verenigde Naties, waar hij herhaaldelijk de degen heeft moeten kruisen met de vertegen woordiger van de Sovjet-Unie. Meisje aangerand Jongetje na aanrijding overleden Cabot Lodge heeft aldus een diep inzicht gekregen in de communis tische politieke strategie. Dezer dagen heeft hij nog een staaltje van zijn kunnen gegeven in het debat over de RB-47, het Ame rikaanse vliegtuig dat ten noor den van Noorwegen is neerge stort, en dat volgens de Russen de grenzen van de Sovjet-Unie zou hebben geschonden. De tele visie-uitzendingen van dit debat hebben Cabot Lodge tijdens de conventie precies de publiciteit gegeven die hij nodig had om de benpeming tot „running mate" te verkrijgen. Als hij dezer dagen in Chicago was geweest, had hij zijn geschiktheid voor het vice-presi- dentschap niet zo goed kunnen bewijzen, als hij dat nu in New York op indirecte wijze heeft ge daan. JL ten van een grote HAARLEM, 30 juli Weinig plaatsen en in dit geval is het misschien beter te spreken van „groep plaatsen", tezamen deel uitmakend van één ge meente zullen er zich op kunnen beroepen binnen haar grenzen zoveel verschillende natuur- en cultuurbeelden te bergen als Velsen. Weinig plaat sen zullen, tengevolge van die verscheidenheid in structuur, tevens een zo verschillend geaarde bevolking hebben. Komend vanuit de richting Haarlem treft men in het zuiden de parkachtige villawijken aan en de wat systemati scher gebouwde forensenkernen. In het hart van Velsen (we spreken in dit artikel slechts over dat deel der gemeente, dat ten zuiden van het Noordzee kanaal ligt) vindt men een aantal bosstroken, temidden waarvan nog riante buitenhuizen staan. Naar het oosten loopt de gemeente uit in een breed poldergebied; in het westen vormen de duinen, met daarachter de zee, de natuurlijke begrenzing. In het noorden de stad IJmuiden, met haar straat complexen en huizenblokken. Daarachter het Noordzeekanaal met het décor van fabrieksschoorstenen op de achtergrond. En dit alles op een grondgebied, dat voor iedere vakantieganger te doorkruisen is. Het mooiste gedeelte van Santpoort, gelegen in het zuiden van Velsen, is wel de Wüstelaan, aan het eind waarvan het stationnetje „Santpoort-zuid" ligt. Ko mend van daar ziet men aan de linker kant van de bochtige en door grote bomen overgroeide weg de villa Spaarn- heuvel, met daar tegenover het land goed „Spaarnberg", waarvan het in 1951 afgebroken huis in vroeger jaren de woning van de heer Wüste was, naar Wie later de laan is genoemd. Op deze plaats staat nu, naar ontwerpen van ar chitect G. H. M. Holt, het Lavigerie College, een seminarie van de witte Paters. Tegenover de oprijlaan daarvan staat het vaal-bruine „Zwitserse Huis waarvan beweerd wordt, dat het m on derdelen vanuit Zwitserland naar hier is overgebracht. Het staat aan de r|Pa van het magnifieke wandelbos „Hpt Burgemeester Rijkenspark". met zijn sprookjesachtige vijver. Aangrenzena aan dit park. en slechts door een beeK daarvan gescheiden, ligt het niet zozeer gecultiveerde wandelgebied Bosbeek, met speelweide en pierebadje en met alweer aan de Wüstelaan gelegen, de schilderachtige boswachterswoning. Op enkele tientallen meters daar vandaan, aan de rand van het bos, maar nog tus sen de bomen en huizen, staat de „Sant- haes". een korenmolen, naar alle waar schijnlijkheid uit het jaar 1779. De wie ken draaien natuurlijk al lang niet meer. maar nog wordt in deze „molen van Klaas Boekei", zij het dan elektrisch, koren gemalen. Interessant is een bezoek aan de Ruïne van Brederode. Haarlemmers kunnen daarvoor het beste met lijn 8 gaan en uitstappen bij de halte „Vel- serend". Via een smal houten brug getje bereikt men de „Burcht van Brederode". Wie echter denkt een im posant ridderslot te zien te krijgen, komt bedrogen uit. Eén toren, de Donjon, is nog grotendeels in tact; van de andere drie bestaan nog slechts de een mensenlengte hoge, resten. Maar voor wie gezegend is met ver beelding en een romantisch hart is het een verrukkelijk oord. De spraak zame rondleider releveert met een ervaring van jaren alle gebeurtenis sen uit het stoffige verleden alsof hij de verwoesting van de burcht in 1426, bij de Hoeksche en Kabeljouw- sche Twisten, zelf had meegemaakt. De oudheidkundige .beslo™mfpinSe" kan men van zich afwissen m hel dere bassins van het zwembad end", dat schuin tegenover de ingang van de ruïne ligt. Er is een dl p inder_ instructiebad, een speelbad, een badje en een kanovijver. Spee wu zonneterras completeren het gen men zich niet aan een bad wagen dan is het misschien wel aardig o krioelende mensenmenigte op ee - stand te bekijken. Daartoe m2,eprBweg ongeveer honderd meter de Heig s opgaan. Het bordje met het waPe" p Bloemendaal, ten teken dat de gem - tegrens is bereikt (voor wat deze rep - tage betreft eigenlijk „verboden g - bied), mag geen reden zijn tot om keren, het prachtige natuurschoon van „Klein Zwitserland" latend voor wat het is. Keert men toch om (en we hopen het voor wat dit artikel betreft), dan krijgt men na een kleine kilometer een prachtig uitzicht over de weilanden met in de verte het dorp Santpoort. U bent dan op de Duin en Kruidbergerweg. die zich in sierlijke bochten langs de duin rand slingert. Wanneer men niet geheel met de si- De boerderijen langs de Duin en Kruid bergerweg zijn een toonbeeld van een voud en landelijke rust. tuatie op de hoogte is, zal men met het vinden van de hoofdingang tot het park „Duin en Kruidberg" enige moeite heb ben. Maar eindelijk leest men op een groen bord: „Ingang wandelpark. Al leen toegankelijk voor houders van kaarten, te verkrijgen bij het hotel, 100 mtr verder". Dit hotel, het voormalige buiten van de familie Cremer, gebouwd in neo-renaissancestijl, ziet men even verderop pralen tussen majestueuze boomgroepen. Wanneer men de weg linksom volgt, passeert men de toe gangspoort tot het landgoed „Kenne- mergaarde", dat in een afschuwelijke staat van verwaarlozing verkeert. Rui ten en deuren zijn met planken dicht getimmerd en de natuur heeft er zich als een cocon in grote wildernis omheen gesponnen. Al jaren loopt men met het plan rond er een tehuis voor chronisch zieken van te maken, maar de kosten voor herstel van het buiten bedragen ruim drie ton. Het koetshuis wordt in tussen nog steeds bewoond, terwijl in het bos er omheen een manége is onder gebracht. Eigenlijk kan men Duin en Kruidberg slechts betreden met een jaarkaart, door middel van een formulier aan te vragen in Amsterdam, maar passanten (in feite alleen bezoekers van het restaurant) kunnen tegen betaling van 50 cent ook wel een middag in het reservaat door brengen. Het duingebied is een broed plaats voor zeldzame vogelsoorten en er is een redelijk goede weg, die dwars door het park naar zee voert. schip achterwege gebleven zijn. Voorbij het kerkje ligt links het raadhuis van Velsen, van waar stervormig naar alle kanten rustieke dorpsstraatjes lopen Langs de vervallen huisjes gaand, staat men plotseling voor een immens breed water, het Noordzeekanaal, de hartader voor de scheepvaart naar Amsterdam. Het panorama dat zich hier aandient is van een zo grootse allure, dat alleen hiervoor een fietstocht van uren lonend zou zijn. Vanaf het station Velsen-Zeeweg leiden verschillende paden door de Herenduinen, met aan het eind daar van het openluchtzwembad. De stad IJmuiden dient zich aan met grote massale huizenblokken, waarvan die langs de duinrand nog maar net be woond zijn. Op de nog zanderige pleinen ziet men her en der de door kinderen van achtergebleven bouw materialen opgetrokken hutten. Enor me pijlen „Strand" wijzen erop dat de zee vlakbij moet zijn. En inder daad, nadat men enkele tientallen meters het duinpad is opgeklommen, ziet men voor zich de wijde zee. Terug gaat uw weg langs de oude oliehaven, de machinefabrieken en be neden langs het oude station, door de nauwe straatjes van héél-oud IJmuiden, naar het sluizencomplex. waarbinnen u, als u een beetje geluk hebt, het schut- Advertentie De beste service bij GedL Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 ten van een grote oceaanstomer kunt meemaken. De eerste verbinding van Amsterdam door het Noordzeekanaal met de zee dateert van 1876. In 1930 werd de Noordersluis, welke de groot ste ter wereld is, in gebruik gesteld. Verder gaat het langs de fabrieken van ruw ijs, over de hobbelige keien, met de oranje avondzon laag over het water. De silhouetten van de vissers beneden aan de wal tekenen zich zwart af tegen de vurige achtergrond, de wind voert de zilte geur over het water en de meeuwen scheren over de zee op zoek naar wat vis. Tussen dit natuur beeld staat het zwartgrijze monument van de visserman, het symbool van een stoer geslacht. In de diepte het red dingsvaartuig „Neeltje Jacoba". En ver derop, bij de visloodsen, de haringvis sers, van vroeg tot laat in de weer met het lossen van hun trawlers. Het op windende bedrijf van het af- en aan rollen van tonnen, het bungelen van de visvaten tussen lucht en water, en het stampende gezeur van de machines die de lier trekken. BLERICK 30 juli Vannacht heb ben familieleden het stoffelijk over schot geïdentificeerd dat gisteren werd aangetroffen in de Maas bij Blerick. Het bleek de 43-jarige Amsterdamse biblio thecaris, mr. W. van der Ven te zijn, die een vakantietocht maakte op de Maas. De heer v. d. Ven was niet ge huwd. HAARLEM, 30 juli De defintieve bezetting van de invitatiegroep by het jubileum schaaktoernooi van de Haar lemse schaakclub Het Oosten is nu bekend. Deelnemers zullen zijn de heren Th. D. van Scheltinga, dr. J. T. Barendregt, C. Orbaan, H. L. Tan, M. Jonkman en B. j. Withuis. Het toer nooi, dat op 9 september in gebouw „Cultura" in Haarlem zal beginnen, zal uiteraard nog meerdere groepen tellen van lagere afdelingen. HAARLEM, 30 juli In verband met herstelwerkzaamheden aan de spoor baan zal de overweg aan de Pijlslaan in de nacht van 7 op 8 augustus geslo ten zijn. Alleen voetgangers zullen van de overweg gebruik kunnen maken. De Hoofdbuurtstraat is een van die schilderachtige vervallen straatjes, waaraan het hart van Oud-Velsen zo rijk is. Vredig steekt de toren van het Willibrorduskerkje boven de pitoresque huisjes uit. AMSTERDAM, 29 juli Een 52-ja- rige Haagse boekhouder is door de rechtbank veroordeeld tot acht maan den gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De boekhouder, die nog nooit met de justitie in aanraking was geweest, heeft als kantoorhouder van een Rotterdamse expeditiefirma in het Bodecentrum te Amsterdam van 1957 tot april 1960 een bedrag van 12.725,. verduisterd. Hjj ontving van diverse bedrijven remboursgelden, waarvan hij een deel in eigen zak stak. Hij was door huwelijksmoeilijk heden en geldgebrek gaan knoeien. Als u Duin en Kruidberg (letterlijk en figuurlijk) links laat liggen, krijgt u een tipje van de „Bollenstreek" te zien. Enkele honderden vierkante meters geestgrond, waarachter zich de uitlopers van de Herenduinen aan dienen. Inmiddels vermoeid geraakte wandelaars zouden wij aanraden van af het stationnetje „Driehuis-Wester- veld" de trein naar Haarlem te ne men. Zij die per fiets erop uit getrok ken zijn, moeten beslist de tocht ver volgen. Door de dorpskern van Drie huis heen komen zij na een drukke verkeersweg te hebben overgestoken op de Driehuizerkerkweg, die op dit punt in bekoorlijkheid zijn weerga niet kent. Jammer genoeg is het er 's zondags erg druk. Men kan dan een van de parallelwegen nemen, waar van er enkele tevens leiden naar de achterzijde van het landgoed „Beecke- steyn". „Beeckesteyn", een representatief bouwwerk uit de achttiende eeuw, dat nu geheel ontluisterd en gehavend, als een grauwe massa langs de weg Haar- lem-Velsen staat. Maar gelukkig komt hierin verandering, want met steun van het Rijk en een onderneming in Velsen is het nodige kapitaal voor de restaura tie bijeengebracht. Over de bestemming van dit landgoed is men het nog niet eens kunnen worden. Naar alle waar schijnlijkheid zal het dienst gaan doen als conferentie-oord. Wel het meest geliefde plekje van Velsen vindt men aan het einde van de Driehuizerkerkweg bij het zogenaamde pompstation. Een dankbaar plekje voor de „H.H. Fotografen" van huwelijks reportages, die er vele malen hun trouwtjes heensiepen voor de onover troffen fotoreeks: vóór het berkeboom pje, naóst het berkeboompje ónder het berkeboompje, enzovoorts. Maar laten we meer aandacht hebben voor het beeld Leda en de Zwaan, dat kortgele den in de met lissen omzoomde vijver is geplaatst. Na het oversteken van de hoofdweg panorama van het Noordzeekanaal, komt men in het oudste deel van Vel- at) ter h00gte van de pontveren geken- sen, daar waar het raadhuis gevestigd merht WOrdt door kranen en houtstapels. is. Daar staat ook het oude kerkje, toe behorend aan de Hervormde Gemeente, maar in zijn oorsprong één van de vijf moederkerken omstreeks het jaar 800 door Sint-Willibrord gesticht. Het kerk je is enige malen verwoest. Omstreeks 1600 is het herbouwd, met dien ver stande, dat de zijbeuken en het tweede biedt een nimmer aflatend schouwspel voor het oog. AMSTERDAM. 29 juli De recht bank heeft een interlocutoir vonnis ge wezen in de zaak tegen een «,4-jarige bloemist, die op 21 april j.l. in het Am sterdamse Bos een 24-jarige onderwij zeres heeft aangerand. De behandeling werd terug verwezen naar de rechter commissaris teneinde door de genees heer-directeur van „Meer en Bosch een nieuw onderzoek te laten instellen naar de gezondheidstoestand van de verdachte, die aan vallende ziekte lijdt. In een psychiatrisch rapport was de rapporteur tot de conclusie gekomen, dat voor deze epilepticus geen genezing meer mogelijk is, hetgeen voor de ver dediger aanleiding was om een nieuw onderzoek door een andere deskundi ge te vragen. De officier van justitie had vijf jaar gevangenisstraf en terbe schikkingstelling van de regering ge- eist. ASSEN, 29 juli De tienjarige Jan Talens uit Gasteren, die in Gieten lo geerde, is gisteravond door een auto aangereden, waardoor hij zulke ernstige verwondingen opliep, dat hij vannacht in het academisch ziekenhuis te Gro ningen is overleden. TFT ie van vakantie terugkomt, W ervaart, dat het leven in zijn TT stad rustig zijn gang is ge gaan. Hij ontkomt zelf niet aan de indruk, dat er nog meer leven in de brouwerij is gekomen, meer la waai ook, in ieder geval meer druk te. Dat was althans mijn ervaring, toen ik uit de stilte van de Bra bantse bossen binnen een paar uur overstapte in het woelige stads beeld van Haarlem. Het vele ge rucht overrompelt je en je weet er niet goed raad mee. Je hebt een aanloop nodig om er weer in te ko men. Maar die aanloop is maar kort. Thuis gekomen vind je een flinke stapel post, waaruit je kan lezen,- dat het leven geen vakantie heeft genomen: van de een ge boortekaartje, van een ander een adreswijziging, van een derde een dankbetuiging voor gelukwensen, en onderwijl merk je, dat het in Bosbeek uitstekend dat ve-tgaena Bosbeek uitstekend gaat en dat ve le anderen een kaart gestuurd heb ben met „Groeten uit Maar de kranten van een paar weken leveren het bewijs hoe oud nieuws helemaal nieuw kan zijn voor wie zich als ver van de we reld heeft afgesloten, bij regen in de melanche van de einoinnnnnn reld heeft afgesloten, bij regen in eindeloze jeugd. Dan verrast het je achteraf te lezen, dat de Fokker feesten volgend jaar toch nog-door gang zullen vinden. Eindelijk dus een comité, dat krachtig de vleu gels heeft uitgeslagen. Hopelijk is het geen wassen geval, want an ders zou het, bij een te hoge vlucht, het comité wel eens precies kunnen vergaan als wijlen de heer Icarus, wiens wassen vleugels in de zon smolten en die in enkele minuten ten dode opgeschreven werd. Intussen treur je over het heen gaan van pater Van Straaten, de na-oorlogse Trinitariër-bij-uitstek en over de J.M.J.-Zusters die een flink en markant stuk schoolge schiedenis in Overveen hebben af geschreven. En het doet je deugd, dat er nog mensen zijn, die met een olijk gezicht over Sinterklaas delibereren, terwijl de man nog zit uit te puffen in een of andere Spaanse zomerresidentie. Maar goed, de winkels zullen hem vijf da gen 's avonds tot tien uur ter be schikking staan. Of het hem wat interesseert, weet ik niet. Hij is nu eenmaal heilige van professie en geen middenstander, al laat hij zich gaarne voor het heilige midden standskarretje spannen. Trekt hij zelf niet, dan doet zijn paard het wel. Misschien kan men in decem ber dan gaan praten over de zomer en eens wat gaan doen aan die ver plichte winkelsluiting waaraan de vreemdeling, hier in Haarlem op vakantie, zich steeds weer moet er geren. Tenslotte is me gebleken, dat het Landjuweel een jaar zal worden uitgesteld. Men komt niet klaar met de voorbereiding van dat gro te en langdurige toneelfeest. Ja, als amateurs zich op een terrein vol klippen en klemmen begeven, blij ken zij spoedig dilettanten te zijn. Waar zijn de mannen van weleer, die misschien minder met organi satie en meer met improvisatie kans zagen een Landjuweel in Haarlem te bezorgen, dat veel roem en eer oogstte? Ik ben bang, dat de huidige organisatoren bewust de improvisatie buiten de deur heb ben gehouden en in hun organisatie verstikt zijn geraakt. Ja, man, dan kraakt er wat. oeveel vreemdelingen dagelijks Haarlem binnenvallen, is mij niet bekend. Hun aantal moet groot zijn, want wie op straat loopt, krijgt de indruk op vakantie in eigen stad te zijn. De mensen, die zich verdringen voor de bali bij de V.V.V. en zich werpen in de ar men van een meelevende vier schaar, gewapend met kasregister en ai, willen natuurlijk allemaal de bus naar Schiphol weten. Maar daarna is het het Frans Halsmu seum, dat toch nog de grootste trekpleister voor Haarlem blijkt te zijn. Nu heb ik niets tegen een mu seum en nog minder tegen Frans Hals, maar ik ga vrezen, dat met het Groot Heiligland voor de mees ten Haarlem heeft afgedaan. Als u die halzen tegenkomt, moet u ze toch maar heel even een zijstraat insturen, misschien, dat zij dan ook het andere Haarlem ontdekken. Ons Haarlem. i een zijstraat Het zal voor de nieuwe president van de Verenigde Staten bijzonder nuttig zijn als hij een man naast zich heeft, die op het terrein van de we reldpolitiek zijn sporen verdiend heeft. De Amerikaanse kiezers zullen in november hun keuze bepalen op een Republikeins „team", dat in staat zal zijn Moskou krachtig van repliek te dienen. Nixon zelf heeft, sinds zijn debat met Khroesjtsjev op de Amerikaanse tentoonstelling in Moskou vorig jaar. de reputatie.dat hij de communisten aan kan. Cabot Lodge is voor Khroesjtsjev ook een geducht tegenstander. De 58-jarige Cabot Lodge is elf jaar ouder dan Nixon, en hij is twaalf jaar eerder in de senaat gekomen. Hij is echter in 1942 als senator afgetreden, omdat hij actief aan de oorlog wilde deelnemen. In 1946 trad hij weer tot de senaat toe, maar toen zijn termijn van zes jaar was beëindigd, werd hi) niet herkozen. In 1952 werd hij versla gen door John F. Kennedy, de man die in de komende verkiezingsstrijd weer zijn grote tegenstander wordt. Het is ook een merkwaardig toeval, dat zo wel in het democratische als in het Re publikeinse team, dat aan de wedloop naar het Witte Huis deelneemt, een politicus uit de staat Massachusetts zit. De beide partijen hebben zich ge houden aan de traditie, dat de kandi daten voor het presidentschap en het vi- ce-presidentschap uit ver van elkaar verwijderde staten komen. Bij de De mocraten zijn dat ditmaal Massachu setts en Texas, en bjj de Republikei nen; Californië en Massachusetts. venals de republikeinse „running mate" Johnson, en in tegenstel ling tot Kennedy en Nixon, is Ca bot Lodge nog een politicus van voor de oorlog. Zijn opvattingen over de rol van de Verenigde Staten in de wereld politiek hebben een opzienbarende evo lutie doorgemaakt. Op het ogenblik is hjj diep overtuigd van de noodzaak, dat Amerika een leidende rol speelt in de internationale ontwikkelingen, maar vroeger dacht hij daar anders over. Voor Pearl Habour was hij nog een „isolationist". In 1940 verzette hij zich tegen Roosevelts plannen voor Ameri kaanse hulp aan Engeland. Cabot Lod ge koesterde toen nog de hoop, dat de V.S. buiten de oorlog zouden kunnen bljjven. Maar toen Amerika eenmaal in de strijd was betrokken, verander de hij van opvatting, en in 1949 heeft d- Republikein Cabot Lodge zich ge heel achter het denkbeeld van een Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie gesteld. Cabot Lodge heeft er. ruim acht jaar geleden, veel toe bijgedragen, dat Eisenhower zich tenslotte be schikbaar stelde voor het president schap. Reeds in januari 1952 zorgde hjj er voor, dat de naam van de ge- generaal op de lijst kwam van de voorverkiezingen in New Hampshire, de „primary", .waarmee het voorspel van de verkiezingscampagne begint. In de eigenlijke verkiezingscampag ne heeft Eisenhower vervolgens veel steun gehad van de ervaren politicus uit Massachusetts, en Cabot Lodge zag zjjn inspanningen beloond met de benoeming tot V.N.-gedelegeerde, een van de voornaamste functies, die de nieuwe president kon aanbieden. Cabot Lodge heeft, evenals Kennedy, gestudeerd op de vermaarde Harvard- universiteit. Beiden komen zij uit fami lies, die in New England 'n vooraanstaan de 'plaats in nemen. Cabot Lodge wordt in de hoofdstad van Massachusetts ge rekend tot de „upper ten": hij is een typische „Boston Brahmin".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3