HONDERDEN TOESCHOUWERS FLAUW GEVALLEN Eucharistisch wereldcongres in gloeiende Aangrijpende de Kerk van hitte geopend plechtigheid waarbij het Oosten ontbreekt m Opleiding maatschappelijk werk wordt sterk verbreed MENEER ROBES- NEEMT VAKANTIE Een kathedraal bouwen E Hartstochtelijke massazang Dienstplicht nog in studie Dader overval bekent Herderlijk schrijven tl In september drie studie-richtingen Agitatie tegen Nederland Öt MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 PAGINA 3 MüNCHEN, 1 aug. Men zou het gisteravond niet geloofd heb ben. De regen gutste met stro men van de hemel en München lag om half elf even verlaten als Amsterdam om twaalf uur. Toch Is gistermorgen het 37ste eucha ristische wereldcongres bij stra- Surinames defensie Cine stud 1960 Prins Bernhard schenkt zilveren medaille Pater Gratia ter Haar O.E.S.A. nam afscheid lend weer geopend. Om tien uur I kardinaal, is d® ^"nfactisc^maY^ f - leven wordt door net practiscn mate- het aantal toeschouwers dat sindsdien door de warmte werd bevangen moet dan ook minstens met vier cijfers geschreven wor den. ft» door EDWARD STREETER Alkmaarse jongen terecht DR. J. VIXSEBOXSE NAAR DJAKARTA In Indonesië Papare c.s. geven een verklaring uit Pastoor EL J. van der Veldt SCHIPHOL, 30 juli De comman dant troepenmacht Suriname, kolonel T. Beets, is vanmiddag, na een verblijf van ruim twee weken in ons land, weer naar Paramaribo teruggekeerd. Vóór zijn vertrek sprak de kolonel op Schip hol tegenover een verslaggever van het A.N.P. een recent bericht uit Parama ribo tegen, volgens hetwelk Surinaam se en Nederlandse autoriteiten overeen stemming zouden hebben bereikt over de opleiding van Surinaamse jongens tot militair. i,De minister-president van Suriname heeft inderdaad een jaar geleden de wens uitgesproken in Suriname een vorm van dienstplicht in te voeren voor nam»a®m1! iongelui. gevestigd in Suri- dtriana kolone] Beets. „In Ne- DpfpnsJL, ?n toen de minister van en de chef van de generale wnarhil Ih hWestlf In studie genomen, aarbij zyi hun steun voor de ontwikke- ling van dit plan toezegden. Maar de besprekingen zgn nog steeds aan de gang, en wel op het hoogste niveau." De kolonel memoreerde, dat hij 19 Juli aanwezig is geweest bij een be spreking over dit onderwerp tussen de chef van de generale staf, luitenant- generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny en de gevolmachtigd minister van Surina me in ons land, mr. dr. R. H. Pos. De besprekingen werden bovendien bijge woond door enkele autoriteiten van het departement van Defensie. Resumerend zeide hij, dat hoewel uitstekende vorderingen worden ge maakt ,,de kwestie het stadium van uitvoering nog niet heeft bereikt," om dat vele facetten nog nader zullen wor den bestudeerd. Voor de regering van Suriname zal de vorm van dienstplicht nog een diepgaande studie vergen. De reis van kolonel Beets naar Ne derland was een normaal jaarlijks rou tine-bezoek. Met de chef van de genera le staf besprak hij diverse militaire on derwerpen. betreflende Suriname. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 1 aug. D®. los-arbeider uit Koedijk, i?e week maandag werd gearresteera in verband met een overval m de nacht van 18 op 179 juli op eten bejaard echt paar in St.-Pancras, heeft zater aj; dag een volledige bekentenis a£g Als motief voor zijn daad gaf hij °P geldnood te verkeren. Hij tp bij deze overval echter niet in Se bemachtigen. jp Het onderzoek naar de dader van overval op de 86-jarige weduwe oipm te Alkmaar in de nacht van 23 op J li, waarbij deze oude dame ISO wei afhandig gemaakt, wordt voortgezet. AMSTERDAM, 1 aug. Z.K.H. prins Bernhard heeft als prijs een zilveren medaille ter beschikking gesteld voor het Internationale Festival van studen- tenfUms, dat door de Algemene Stu denten Vereniging Amsterdam onder de titel inestud 1960 in oktober wordt ge houden. Bovendien heeft het ministerie van O.K. en W. een map met grafische tekeningen over de Deltawerken als prijs toegezegd. De belangstelling uit het buitenland voor dit festival van studentenfilms blijkt veel groter te zijn dan de orga nisatoren zelf aanvankelijk hadden dur ven hopen. Nog steeds komen er inzen dingen binnen. Polen bijvoorbeeld zond een tiental films, waarvan de verto- ningsduur varieert van 7>/« tot 32 mi nuten. Denemarken en Noorwegen ne men met elk twee films deel, terwijl Engeland de reeds binnengekomen in zending met elf films aanvulde. (Van onze correspondent) CULEMBORG, 1 aug. Pater Gra tia ter Haar O.E.S.A., oprichter en di recteur van het Nederlands schriftelijk studiecentrum, die wordt opgevolgd door pater drs. Modestus van Straaten. heeft zondag tijdens een receptie in de aula van het N.S.S.C. in het klooster van de paters Augustijnen afscheid ge nomen. Velen kwamen de scheidende directeur persoonlijk de hand drukken. Burgemeester H. A. J. M. van Konings- bruggen bood pater Gratia ter Haar de ere-penning van de stad Culemborg aan. Onder de vele belangstellenden merkten wij o.m. op pater Drs. E. H.J. van Waesberge O.P., voorzitter van de K.R.O., mr. C. van Keyser, inspecteur van het schriftelijk onderwijs in Neder land. Schriftelijk gaf het Centraal Bu reau van Onderwijs en Opvoeding uit Den Haag bij dit afscheid van zgn be langstelling blijk. Plaatselijke muziek korpsen brachten de scheidende pater •en aubade. kon men al met een gerust hart rialisme bepaald. En, zegt by, als de van tropische hitte spreken en mensen op deze weg verder gaan zou w „„iUoi bet u dan verwonderen als GodI het Misschien zeggen wij iets te veel als wij van een officiële opening spreken. Mgr. Maier, de voorzitter van het uit voerende comité, sprak zelf van een statio urbis, een opening als van een fa miliefeest voor de stad en het bisdom München. De pracht was er echter niet minder om. In de Feldherrnhalle, een open driehoog aan de Odeonsplatz, had men hoog boven de minstens 50.000 toeschouwers een tijdelijk altaar opge slagen. Daar heeft Joseph kardinaal Wendel, geflankeerd door twee stenen leeuwen en standbeelden van de veld heren Tillys en vorst Wredes, een pon tificale hoogmis gecelebreerd zoals men die alleen meemaakt als de Kerk uit- zonderingsgewijs haar plaats in de we reld wil manifesteren. De gehele metershoge achterwand van de driehoog was versierd met berken groen Aan de voeten van het altaar had nien reusachtige toeven gele en wit te gladiolen geplaatst en overal daar voor en daartussen stonden honderden vlaggen van diocesane organisaties. Het plein zelf was versierd met de kleuren van de 22 dekenaten van München waarbij de zwarte vlag van het deke. naat Dachau en verder was heel het perspectief tot ver in de Ludwigstrasse bepaald door een zee van wit-blauwe en geel-rode en zwarte vanen. Uit de ba rokke klokkengaten van de belendende Theatinerkirche keken witgekapte non nen naar beneden en zover het oog reik te was geen venster, hoe hoog ook, on bezet. Om tien uur precies klonken de eer ste bazuinstoten. Vanuit de met groen en vlaggen versierde hoofdingang van de Theatinerkirche zette zich toen een enorme processie in beweging. Voorop acolieten in rood en wit, dan 50 pries ters met cibories om overal onder het volk tot ver in de zijstraten Ons Heer uit te delen en tot slot een rij wereld lijke en kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders, zo bont en zo wereldomspan nend, dat op dat ogenblik de statio ur bis een statio orbis mocht heten. Men slaat de pracht en de praal van zo'n processie bijna met verbijstering gade. Men ziet bisschoppen en prelaten uit bijna aller heren landen. Zij dragen witte, paarse en grijze gewaden. Hun g;oud schittert in de zon en de prach tige ikonen die de mantels van de ver tegenwoordigers der oosterse kerken ver sieren fonkelen als een regenboog van kleuren. Gezicht na gezicht trekt voor bij. Mannen, die de last van een zwaar pontificaat jaar op jaar hebben gedra gen. Verstorven ascetische monniken koppen. Kloosterlingen, die slechts voor het hoogtij der eucharistie hun cel heb ben verlaten. Jonge krachtige missie bisschoppen. Oude prelaten, die een eer lijke vroomheid met een goed leven hebben gecombineerd en zo trekt de stoet voort, tien-, honderdtallen pries ters aan wie de Heer zijn kudde te wei den gaf. Tussen hen in de leken. De ridders van het H. Graf met twee vrou wen, de Maltezer ridders, de Romein se graven en nog een heel leger ande ren die hun werk of hun IJdelheid be loond zien met een plaats in deze pro cessie. Dan plotseling mengt zich onder het geweld schrijden de laatsten, de Dom van Regens burg. Men kent dat geluid misschien van een radiouitzen ding rond kerstmis. Het is hard en metaalachtig. Het is scherp gescan deerd en het dwingt duizenden en dui zenden Duitsers rondom ons tot een hartstochtelijke massazang. Onder dat geweld schreiden de laatsten, de kardinalen naar het altaar. Oude mannen in gloeiend rood. De zingende massa's applaudisseren en als de aller laatste, de aar' bisschop van Mün- ster en Preising, Joseph kardinaal Wendel, zegenend naar het altaar gaat knielen zij. Onmiddellijk daarna begint de Mis, een typische Duitse Betsingmesse. Telkens weer die met bazuinen ondersteunde keiharde inzet van het Regensburger Domkoor, over genomen door de duizenden aanwezi gen en naklinkend tot ver in de zij straten. Na het Evangelie houdt Kardinaal Wendel zijn homilie over het thema van het congres: Pro mundi vita. Het is een homilie zoals wij bij zulke plechtig heden gewend zijn. Misschien meer be stemd voor de theologen dan voor het volk. Eén vraag slechts springt eruit, <}ie ook de gewone congresganger moet hebben aangesproken. Uw God, zegt de oordeel des doods, dat ieder individueel treft, in één keer aan de gehele mens heid zou voltrekken? Hij zou daarvoor zelfs geen vuur of zwavel van de hemel behoeven te laten regenen, het zou genoeg zijn de mensen aan zichzelf over te laten. Na de communie, waarbij de 50 pries ters uittrekken naar de plaatsen, die hen door bordjes aan vishengels wor den aangegeven, eindigt de Mis met een feestelijke processie. In een reus achtige monstrans wordt het Allerhei ligste rondgedragen en zelfs de meer dan duizend persvertegenwoordigers die de plechtigheid volgen knielen als zg van dit laatste schouwspel een „shot maken, dat u in de bioscoop zal ont roeren of irriteren. Middagplechtigheid 's Middags kon men de belangstel lenden niet op 50.000 maar misschien wel op 200.000 man schatten. Toen werd de pauselijke legaat, Gustavo kardinaal Testa, na een sobere ontvangst op het vliegveld door vele en vele duizenden officieel verwelkomd op de Marien- platz aan de voet van het prachtige Go- thische raadhuis Het was gloeiend heet. Bisschoppen verborgen hun gezicht ach ter allerlei papieren, die zij blijvend on der hun calotje probeerden te steken en de onvermoeibare EHBO-mannen draafden af en aan met draagbaren. Toch was het schouwspel grandioos. Het raadhuis was met goud en rode doeken herschapen tot een gloeiend ju- wi 1 en de troon van de kardinaal-le gaat met zijn witzijden binnenbekleding blonk daarin als een kleinood. Daarom heen waren weer vlaggen, spandoeken en heel het geweld van de schitterend in de zon glanzende gewaden. De open auto, waarmee de kardinaal-legaat sa men met kardinaal Wendel arriveerde, werd voorafgegaan en gevolgd door zes man bereden politie. Ondanks de hitte klaterde het applaus tegen de gevels jm- hoog en wie zijn oog daarbij liet weiden, kon zijn blik niet afhouden van een groep 'Beierse nonnen met grote witte kappen half schuilgaande achter de rode poppen van het klokkenspel. Tegen dat décor speelde zich een plechtigheid af, die eerlijk gezegd èn door de temperatuur èn door de te lange toespraak in het latijn het uiter ste vergde van het uithoudingsvermo gen van de door de zon geteisterde massa. Toch zijn wij diep onder de in druk gekomen van het welkomstwoord van kardinaal Wendel. De tweespalt, zo zei hij, die ons land verdeeld houdt heeft ook voor het eucharistische congres geen uitzondering gemaakt. Onderkomens, die door gastvrijheid en christelijke liefde waren klaargemaakt zijn leeggebleven, omdat de gasten die wij verwachtten niet konden ko men. Zelfs de plaatsen aan het altaar die voor hen waren gereserveerd konden niet worden ingenomen Zij staan voor de deuren van het con gres en kunnen niet binnen gaan 'iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiniiiiiiiii UTRECHT, 31 juli In verband met het 37ste Internationale Eucharis tische Congres, dat vandaag in Mün chen begon, publiceerde het Neder landse episcopaat een herderlijk schrij ven, dat in de parochiekerken is voor gelezen. Het episcopaat wijst er in de aan hef van dit schrijven op, dat verte genwoordigers van geheel de Kerk rondom de H. Eucharistie zich in Mün chen verenigen, om in gelovige bezin ning op Christus' bedoelingen de Heer te danken voor dit teken van Zijn blijvende liefde, dat Hij aan Zijn Kerk heeft geschonken „voor het leven der wereld." Hoogtepunten van dit congres zijn de grootse eucharistische plechtighe den, die donderdagavond, vrijdagavond en zaterdagavond telkens om acht uur worden gevierd. De bisschoppen zouden graag zien, dat ook in Nederland de gelovigen zo veel mogelijk met dit congres meele ven. Daarom schrijven zij voor dat vrijdag in alle parochiekerken een Avondmis zal worden gecelebreerd en zij hopen, dat een zeer groot aantal gelovigen de H. Eucharistie zal mee vieren om zich aldus in de geest aan te sluiten bij degenen die in München als vertegenwoordigers van geheel de Kerk rondom het altaar vergaderd zijn. Bij de sluitingsplechtigheid van het congres, zondag 7 augustus zullen de katholieken van alle landen een gelde lijk offer aanbieden aan de Kardinaal- Legaat, dat bestemd is voor de uit breiding van de Kerk in de missie landen. Nederland, dat zo kostbare eucharistische en missionaire traditie bezit, zal hier niet willen achterblij ven. Daarom zal onder de Avondmis van vrijdag een collecte worden gehouden, waarvan een klein gedeelte besteed zal worden voor de onkosten van het congres, maar die overigens geheel bestemd is voor de H. Vader voor de uitbreiding van de Kerk. Aldus dit her derlijk schrijven. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimii Deze verwijzing naar de zwijgende kerk van het Oosten mocht, dachten wjj, bij deze feestelijke opening niet ach terwege blijven. Zij verleent aan het we reldcongres in München de smartelijke achtergrond die bij alle glans niet ver geten mag worden. De kerk van het Oosten is afwezig. Voor haar geldt el ke dag in concreto wat in het Westen nauwelijks wordt verstaan. Dat de barm hartige Samaritaan zoals de kardi naal zei ook nu het slachtoffer niet langs de weg laat liggen als het bereid is in zijn woord te geloven, het woord van het eeuwige leven, dat Hij gege ven heeft toen Hij zijn brood te eten gaf, het brood dat Zijn vlees is, Zijn vlees pro mundi vita, voor het leven der wereld. Dat is andere taal dan ee Münchener avondbladen spreken. Zij spraken tot de zesduizend man van de trammaatschap pij die door het congres hun verlof niet kunnen nemen op het ogenblik dat hun past. Zij spreken tot de Münchener middenstand om hen op te wekken tot vriendelijkheid en gastvrijheid. De gas ten van vandaag zegt de Münchener Abendzeitung, zullen misschien volgend jaar terugkeren als gasten die in Mün chen hun vakantie komen houden. Daar om „auf zur Olympiade der Nettig- keit". Dat echter is niet het thema van het congres. Dat thema is: Pro mundi vita, voor het leven der wereld. ALBERT WELLING m wM De Feldhernnhalle in München tijdens de H. Mis op zondagochtend. (Telefoto) In Breda werd tijdens het concours hippique ook een voetbalwedstrijd gespeeld, door pony's. Het was de pony-afdeling van de Ryvereniging „Bemmel en Om streken" die hier optrad. Dat men in Bemmel de pony een warm hart toedraagt kan men lezen in 's Lands Kroniek van vandaag. EINDHOVEN, 29 juli (K.N.P.) De opleiding aan alle scholen voor maat schappelijk werk in ons land wordt met ingang van 1 september sterk verbreed. In plaats van één studie-richting zullen er in september drie zijn. Naast de be staande richting: maatschappelijk werk zal het mogelijk zijn ook een opleiding te volgen in sociaal-cultureel werk en personeelsaangelegenheden. Tengevolge van deze vrij belangrijke verbreding zal de opleiding, die momenteel ruim drie jaar duurt, worden verlengd tot vier jaar. Bovendien gaan de scholen op twee na voortaan sociale academies heten. De r.-ls. scholen voor maatschap pelijk werk te Amsterdam en Breda gaan zich noemen „Instituut voor So ciale Opleiding". Hét ministerie van maatschappelijk werk, dat deze verbreding van de op leiding mogelijk heeft gemaakt, staat verder toe ook de studie-richting socia le volksgezondheid op te richten. Bin nen de studie-richting maatschappelijk werk zal het mogelijk blijven om zich te specialiseren in de volgende richtin gen: algemeen maatschappelijk werk; kinderbescherming, reclassering en so ciale jeggdzorg; bedrijfs-maatschappe- lijk werk; ziekenhuis-maatschappelijk werk. Het is op dit ogenblik moeilijk te zeg gen hoe zich het opleidingsplan van de sociaal-culturele stichting zal ontwikke len, doch afgestudeerden aan deze nieu we studie-richting zouden bijvoorbeeld functies kunnen gaan verrichten aan volkshogescholen, vormingscentra, dorps- en buurthuizen, verder in vak verenigingen (in de KAB bijvoorbeeld in de culturele secties), jeugdorganisa ties en niet te vergeten functies bij de overheid. Ten aanzien van de studie-richting personeelsaangelegenheden ligt het op leidingsplan iets gemakkelijker. Zo is het een uitgemaakte zaak, dat het per soneelsbeheer, zoals dat op de perso neelsdiensten van de bedrijven wordt gevoerd, een specifieke taak voor man nelijke functionarissen is, bovendien en dat is belangrijker heeft men in deze opleiding meer „houvast", aange zien de praktijk intussen geleerd heeft wat er voor nodig is om een goed per- soneelchef te zijn. - Specialisaties na eersfe studiejaar In de opleiding heeft zich een evolu tie voorgedaan in die zin, dat voor de leerlingen (na het eerste studie-jaar) afhankelijk van aanleg en voorkeur de mogelijkheid bestaat om zich meer in het bijzonder te bekwamen in bepaal de specialisaties of differentiaties, zoals de praktijk van het werk te zien geeft. Uit het inzicht, dat door de praktijk is verkregen, is het streven ontstaan naar een meer direct op het betreffen de werk afgestemd afzonderlijk oplei dingsprogramma, doch als één gecom bineerd opleidingsinstituut, met afzon derlijke studierichtingen. Hiermede was in feite de conceptie van de sociale academie ontstaan. De sociale academie in Eindhoven (bestaande uit een school voor mannen en een voor vrouwen) verkeert in ons land in een unieke positie. Het is het enige instituut, dat een volledig aparte opleiding heeft voor mannen. Toen in 1945 in de lichtstad een school voor maatschappelijk werk werd opgericht overwoog men, dat met de recente ont wikkeling de mannelijke functionaris steeds meer zijn intrede doet in het maatschappelijk werk. Aangezien de plaats van de man in het maatschappe lijk werk een andere is dan die van zjjn vrouwelijke collega, ligt het voor de hand, dat het uitermate gewenst is. Vertaling F. A. BRUSKLAVS '^Meneer Hobbs keek in de bomen langs de weg, ma Tp Zkifkt verkeerd," zei meneer Turner ongedul- naar boven die bossen." Met' de ogen knipperend tegen het licht vermocht meneer Hobbs enkele nietige stipjes boven de bo menin de verte te onderscheiden. Het kon ook aan zijn ogen liggen. Hij zag wel eens meer van die PUrwnp' kun ie daar nu zo zeker van zijn, dat daai wilde eenden vliegen?" vroeg hg. Aan de manier van trekken, zei meneer Turner. mV deed het voor met zijn hand, hoe die beesten ple- c/pn tp vlieaen k kan me met vergissen. We hebben dus nu a drie verschillende soorten. Nu moet Jij het dndeiHkeens proberen. Zo leer je het." Meneer Hobbs schreef de buit in en liep verder, terwiil hii zo ingespannen tussen de bomen en strui ken tuurde dat hij het gevoel had, dat zijn ogen hem tederogenblik uit zijn hoofd konden rollen. „D™ vogels schijnen vandaag thuis te blgven," zei hg om ook iets I®. ^„eer Turner. „Er zitten er hon- HöVSL?'aï* struiken en bomen Maar het zijn alle- derden in die sttuiken Jk dach D aar6 i s ere e nT riep meneeer Hobbs. Hij wVu die „iw meneer Turner gezien hebben, dat z«ngstem bijna als een noodkreet klonk. „Wat was heto 7Pj meneer Turner. „Je zult hier in bimrt^et^ve'efMtóschien °vhiden bosje, hier links van ons, trekken. ïvusscmen vmaen we daar wel iets en ook in het veld bij de kust mêennkarrgesVp0ogoerSleidde"'van de weg af dwars door de velden naar het door meneer Turner aangewezen bos. De toegang werd versperd door een ijzeren hek. Meneer Turner maakte aanstalten om er zich oor- heen te wringen. ,,Daar heb je een P plotseling. Op hélzelfde ogenblik verdween zijn hoofd tuisen de spijlen van het hek en onwillekeurig keek meneer Hobbs naar de grond rond zijn voeten Meneer Turner, die nog pas ha^erweg Meneer hek was wees naar boven en naai links. Meneei Hobbs zag een vogel achter een boom verdwijnen „Dat is een apart soort", zei hij met de overtui- gingskracht van een kenner. „Ja," beaamde meneer Turner, ..dat is de soort met vierkante stippen op de staart. Daar kun je ze aan onderscheiden." ^hr.p, vierkani „Juist", zei meneer Hobbs. Hfc schre<ef vierkiant sestiüDelde valk" op de blocnote. Hy kon niet al te duidelijk schrijven, omdat meneer Turner van geen stilstaan wist en hij slechts met moeite het potlood hanteren kon, terwijl hij door die ruwe karr sporen mMefarbflegeenf bleef meneer Turner stokstijf staar, en rukte zijn verrekijker uit het foudraal. Hu bestu deerde een groepje bomen links van hen en giftoen de kijker aan meneer Hobbs. „Wil je een g g vireo zien?" vroeg hij fluisterend. h H „Ja," fluisterde meneer Hobbs terug. Zgn ha:nden beefden lichtelijk, toen hij de k«ketr bekeek de groep bomen van wortel tot kruin. Aiies wat hij vermocht te zien waren in de zomerwmd ritselende blaren. „Verdraaid!" zei hg, teiwgl 11 meneer Turner de kijker teruggaf. „,Qr,QQ, „Had je er nog nooit een gezien? vroeg meneer Turner. „Nooit," zei meneer Hobbs. „De eerste, die ik van het jaar heb waargenomen. Weet niet waarom. Zo zeldzaam zijn ze toen met. Meneer Hobbs keek teleurgesteld. vroeg hg, „Wil je me nog even de kijkei geven terwijl hij moeite deed om zijn stem normaal te doen klinken. Nu was het zijn beurt om een boom aan zijn linkerhand te bestuderen. „Zie je daarginds die Turner gehoord had, schreef gehoorzaam dode tak? Kijk, daar is een dikkere tak, vlak bij, domp ongeveer tien voet boven de grond." Hij gaf ue kg- ker aan meneer Turner terug. „Volg die tak tot het uiterste tipje. Daar zit een vogel." Zijn stem trilde heel even, als van een koorknaap, die in de nachtmis zijn eerste solo gezongen heeft. „Boerenzwaluwen. Drie tegelijk," zei meneer Tur ner, nadat hij amper de kijker aan zijn ogen ge bracht had. Hij liep het karrespoor volgend, weer met kwieke passen verder. Er viel een lange stilte. Meneer Turner scheen in somber gepeins verzon ken. „Ik miste bijna die vierkant gespikkelde valk," zei hij. „Dit is een slecht seizoen voor me geweest, ook al heb ik meer vogels thuis gebracht dan ooit in deze tijd van het jaar." „Hoeveel zei je ook weer, dat je er gezien had?' vroeg meneer Hobbs, die voelde, dat enige belang stelling hier op z'n plaats was. Tweehonderdvier-en-veertig," zei meneer Turner. „Dat was de stand gisteravond, zoals ik je toen ook heb meegedeeld. En nu met die roodogige vireo erbij wordt het tweehonderdvijf-en-veertig. Xk moet er nog één honderd-en-tien tot -vijftien zien voor het jaar om is. Dat zou geen slecht resultaat zijn. Maar het zijn de vogels, die je mist ,die je hinderen. Dit jaar miste ik er twee om onvergeeflijke redenen. En dat zit me dwars." „Daar kan ik in komen," was meneer Hobbs' be grijpend commentaar. „Eén was in juni," zei meneer Turner. „Zo om streeks de tweede week van juni meen ik. Ik liep door een landschap zoals dit en ik joeg iets op in een akker juist achter mijn linkerschouder. Ik draai de me snel genoeg om. En ik kreeg hem In het oog, maar toen vloog hg weg, en ik weet niet, wat het was." Meneer Hobbs liet dit drama gedurende ver scheidene minuten op zich inwerken. „Verdraaid wat een pech," zei hij eindelijk. „Helemaal niet," zei meneer Turner scherp. „Het was zorgeloosheid. Enkel maar stomme zorgeloos heid. En het tweede geval kwam precies op het zelfde neer. Ik hoorde de roep van die vogel zo dui delijk als ik nu die roerdomp hoor noteer roer domp Meneer Hobbs, die enkel de stem van meneer roer- ook reeds bg de opleiding hiermede re kening te houden. Op grond daarvan is bij de oprichting van het instituut in Eindhoven bewust gekozen voor een af zonderlijke school voor mannen, naast een school voor meisjes. Een ervaring van vijftien jaar heeft in Eindhoven aangetoond, dat degenen die in 1945 tot deze figuur besloten heb ben, inderdaad juist en scherp hebben 'gezien. Het feit, dat mannelijke en vrou welijke leerlingen in Eindhoven op ver schillende onderwijsinstituten zijn onder gebracht, verhindert niet, dat er tussen beide scholen veel contact bestaat. Interessant is nog, dat er momenteel tussen de onderscheiden sociale acade mies en de universiteiten contact be staat omtrent de vraag in hoeverre het mogelijk is om van de sociale acade mie over te stappen naar de universi teit. ALKMAAR, 1 aug. Zaterdagmid dag heeft de politie te Amsterdam aan gehouden de zestienjarige Peter Rom- bout uit Alkmaar, die 13 juni de ouder lijke woning had verlaten en sindsdien spoorloos was. Het onderzoek heeft uit gewezen, dat hij al liftend de Duitse grens had bereikt, vermoedelijk op weg naar Duitsland. Anderhalve week gele den op zijn verjaardag, 20 juli, schreef hij een brief aan zijn ouders, waarin hij mededeelde, dat hg in Amsterdam een werkkring had voor dertig gulden per week en een kamer had gehuurd voor vijfenveertig gulden per maand. Hij vroeg zijn ouders zijn kleren naar een tante in Amsterdam te sturen. Een familielid heeft de politie op de hoogte gebracht van zijn verblijfplaats. De jon gen is thans ingesloten op het bureau van politie te Alkmaar. DEN HAAG, 1 aug. Zaterdag zijn de nieuwe Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiger in Indonesië, dr. J. Vixsevoxe en echtgenote naar Djakar ta vertrokken. Op Schiphol waren bij het vertrek o.a. aanwezig de diplomatieke vertegenwoordiger van Indonesië in Ne derland en mevr. Susanto. LONDEN, 30 juli (U.P.I.) Op ge zag van het persbureau Antara. meldt het persbureau Nieuw-China dat acht tien bekende personen, afkomstig uit West-Irian, een gemeenschappelijke verklaring hebben uitgegeven, waarin bij de Indonesische regering wordt bepleit Nederlands kapitaal in ge- meonschappelijke ondernemingen tn Indonesië over te nemen. De groep, waartoe oud-parlementslid Silas Papa- re behoort, wekt de regering voorts op het zelfde te doen met kapitaal van „andere imperialistische landen" die Nederland hulp bieden. De verklaring is uitgegeven, omdat Nederland, met assistentie van „ande re imperialistische landen", oorlogs schepen en straalvliegtuigen naar West- Irian stuurde voor agressieve activiteit tegen Indonesië. In de verklaring wordt geprotesteerd tegen „deze agressieve activiteit welke de wereldvrede in ge vaar brengt" en met klem wordt ge vraagd de zaak in de veiligheidsraad te brengen en de betrekkingen met Nederland te verbreken. „Nederland onderhoudt betrekkingen met rebellen" MEDAN, 31 juli (U.P.I.) De woordvoerder van de militaire bevel hebber in Atjeh op Sumatra, kapitein Sjah, heeft de Nederlandse regering er van beschuldigd diplomatieke betrek kingen te onderhouden met de Indonesi sche rebellen, door een officiële verte genwoordiger van de R.P.I., een groe pering die van Indonesië een eenheids republiek wil maken en daarbij de steun van de Sumatraanse rebellen en de Da- roel Islam heeft, in Nederland toe te laten. Er is, naar Sjah verklaarde, sprake van „officiële diplomatieke be trekkingen". „Het is duidelijk", aldus de woord voerder, „dat de huidige aktiviteiten van de R.P.I. en de terreurbenden van Daud Beureueh (een noordsumatraans rebellenleider) nauw verband houden met de plannen van de Nederlanders, in het bijzonder waar die de versterking betreffen van het militair potentieel op westelijk Nieuw Guinea". (Wordt vervolgd ind 1958 werd de Franciscaner pas toor H. J. van der Veldt, bijna zestig jaar oud, per K.L.M.-Constel lation van Biak naar Am sterdam gevlogen voor een ernstige maagoperatie binnen een half jaar was hij weer terug, ouder, ma gerder, maar wachtend op de nieuwe bouwopdracht van bisschop Manfred Sta- verman: een kathedraal in Hollandia. Toen hij, een vocation tardive, 33 jaar oud, in In- dië zijn priesterwerk be gon, had hij al gauw met bouwproblemen te maken. In Batavia was de pastoor van Kramat ook degene die het wijd om zich heen grijpende Vincentiuswerk voor de Europese jeugd organiseerde; protestant, katholiek, niets, het kreeg allemaal zijn zorg. Onaf gebroken werkend, kreeg hij de teleurstelling van zijn leven te verwerken, toen een opgeschoten meisje hem aangaf bij de Japanners; maar na mar teling en verhoor lieten de bezetters de steile boe renzoon uit Sloten weer aan zijn werk, dat hij pas in '54 verruilde voor het onstuimige opbloeiende missie-werk in Nieuw- Guinea. Hij vond daar velen van „zijn" jongens en meisjes terug, goea terechtgekomen of verkeerd, godsdienstig of niet, getrouwd of vereenzaamd En naast het herderlijke sociale werk was er weer de organisatorische opdracht, in Sorong, de oliehaven aan Indonesië's grens, droeg hy twee nieuwe kerkjes over toen de Augustijnen het missiewerk in de Vogelkop overnamen. Op Biak stoorde zijn ziekte hem in de bouw van een school In Hollandia geplaatst, waar een modern ziekenhuis met specialisten de gelegenheid bood het werk voort te zetten met voldoende garantie, bouwde hij een klein wit kerkje in de stadswijk Berg en Dal, een kerkje voor een zestig gelovigen, dat met een slank, wit torentje zichtbaar is vanuit de magnifieke Humboldt-baai. Toen kwam het sluitstuk op alle voorgaande opdrachten: een kathedraal binnen Hollandia's havengebied, waar mariniers, Papoea's uit het binnenland en de Europese blijvers en ambtenaren 's zon dags een ouden zinken barak uit de Amerikaanse tijd binnenschuifelen, een noodkerk, die minder is dan wat de Papoea's zelf bouwen in het diepste binnenland. Pastoor Van der Veidt, zelf overtuigd dat de goede stenen kerk m de ambtenarenwijk Noordwijk geen oplossing is voor de problemen van Hol landia's kern en het centrum van de Franciscaanse Missie, bouwt weer. En intussen rijdt hij, het rijbewijs pas in de zak, met harde hand het kleine wagentje, dat hem door het bergachtige Hollandia voert naar de nieuwe wijken en de sloppen-van-de-oorïog, een kudde verzamelend uit Papeoa's, die vanuit het oerwoud naar de stad trokken, Europeanen, die vluchtten uit Indonesië en „Jantjes", die Hollandia een tijdlang als standplaats hebben of er de wal op mogen na een wekenlang verblijf op „Piet Hein", „Groningen' of „Karei Doorman".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3