Warmonders hebben vrij toegang in het wandelbos Kapelaan J. Breedveld rector in Halfweg IN BISSCHOPPELIJK MUSEUM Expositie vanRouault's „Miserere en „Passion" geopend Volendam winnaar in jeugd- toernooi Onze Gezellen' Titelkandidaat DSS speelt donderdag tegen EDO 2 Haarlem speelt met 5 nieuwe lingen tegen Volewijckers TAXI 13000 Kasteel buitencentrum voor de Leidse Universiteit? Vakantiefeest voor de jeugd Duitse T.V. bij mr. Van Fenema Rector N. Reus godsdienstleraar op „Sancta PRIJZEN VAN MASSASOORTEN TULPEN STIJGEN FLINK Dank zij het PVS-lijstje? De Amsterdamse havenplannen Nuttige oefenwedstrijd eindigt gelijk MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 PAGINA 5 „HUYS TE WARMONTnu gemeentebezit warmond, 1 aug. Zaterdag is jjoor notaris J. C. van Eek uit Leiden in tn»»r^a?szaal van het Warmondse ge- ,o„ "u>s de voorlopige koopacte ge- a®seerd van het bekende „Huys te tem?10!?'"- Vanaf vandaag is de ge- »„,e.®nteeigenaresse van het kasteeltje, Lar i de Stichting Zuid-Hollands het optreedt als eigenares van Recreatie Haarlem e.o. Films Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Waterpolo Beslissing D.W.R. D.W.T. in Stoop's Bad R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Interview over actie tegen Duitse opschriften Haarlems Avondlyceum Haarlemse Cricket Bond De bollenstreek gonst van activiteit jai rvan dag tot dag m pr«s kon zien stpgen. En het ziei j Betere soorten Naar Amerika Ballonnenwedstrijd Brand in Treslong te Hillegom Op station Haarlem Bejaarde dame valt van trap Bedrijfsvoetbal 99 SOFTBALL Beverwijk achter Velsen Coen traint weer Beurs van Amsterdam Zandbouwedstrijd ren ■'behorende bos. Het bos zal voor - Zeatieve doeleinden worden gebruikt de inwoners van Warmond krijgen 8, atis toegang tot dit wandelbos, yoor 'ef-ingezetenen zullen tegen geringe 'goeding wandelkaarten beschikbaar borden gesteld. Wat de gemeente Warmond met het ■^steeltje gaat doen, is nog niet bekend. huidige bewoners zullen er nog twee jaar bleven zitten, waarna zij hun m- ,ek zullen nemen in de bijgebouwen ?an„ Het Huys te Warmont". Het ligt {het in de bedoeling van het gemeente bestuur van Warmond om het kasteeltje {elf te gaan exploiteren. Van B. en W. ls althans een voorstel te verwachten 0rn het te verkopen aan een stichting °f een n.v., die het echter slechts zal hiogen gebruiken in overeenstemming "bet de huidige bestemming van het Pand, en met het landschappelijk ka rakter van het bos. Desgevraagd deel de de burgemeester van Warmond, jhr, htr. L. M. E. von Fisenne, ons mee, dat hij een hotelaccommodatie niet passend vond voor het huis. Zijn wjj Juist ingelicht, dan is het de bedoeling Jan het kasteeltje een representatief ouitencentrum te maken voor de Leid de universitaire gemeenschap. De Stichting Zuid-Hollands Land schap begint zo spoedig mogelijk met het treffen van enige voorzieningen, die het bos geschikt zullen maken als openbaar wandelbos. Bij de ingang zal een parkeerterreintje worden aange legd voor minimaal vijftien auto's en Verschillende paden zullen worden op gehoogd. Ook aan de beplanting zal het een en ander worden gedaan. Waarschijnlijk laat in dit najaar zal het bos voor het publiek toegankelijk kun nen worden gesteld. Zaterdag is de voorlopige koopacte gepasseerd. De definitieve acte zal pas gepasseerd kunnen worden na de uinterzitting van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland, die de Stich ting Zuid-Hollands Landschap voor de aankoop een extra subsidie zullen moeten verlenen. Intussen is echter dTeT nieuwe toestand reeds ten^oeri" Het' £ljna 53 ha grote bui" r^n a,-;'a i ys te Warmont" is nu in drie delen gesplitst: het kas teel, dat aan de gemeente Warmond is gekomen en later doorverkocht zal worden; het bijna 23 ha grote bos dat aan de Stichting Zuid-Hollands Land schap komt, en de bijgebouwen, waar over twee jaar de huidige bewoners van het kasteel zich zullen vestigen, en die deze bewoners hebben aange kocht. Verder bestaat het buitengoed uit enkele boerderijen en weilanden in de Hofpolder en de Zwanenburger polder, alsmede op het terrein van het buitengoed. De gemeente wordt eigenaresse van deze hoeven. Ruim twee jaar heeft de gemeente Onderhandeld met de familie Krantz, die thans het kasteel bewoont en ei tot vóór zaterdag eigenaar van was. Op 20 mei van dit jaar besloot de War mondse Raad het hele buitengoed aan te kopen voor 725.000. De bijgebouwen DINSDAG 2 AUGUSTUS Openbare weg, Teylerptón,^ uur^ Stadsdoel^nGntUrSfiirmvoo3rstelling Leonarduszaal, Westergracht, 14 en 16 uur filmvoorstelling Voor de afdelingen Frans Hals, v. O.D., Weltevreden en te Zaanen i - miliedag op speeltuin Weltevred Spaarndamseweg. Aanvang 10 uur. Speeltuin Hof van Eden, Geusevesperstraat, 2 uur fiets- en wandelpuzzeltocni Speeltuin Burcht ter Cleeff, verzamelen hoek Molijnstraat/ Kleverlaan, 9 uur wandeltocht Velserend Speeltuin Elba, Ged. Schalkburgergracht, wedstrijddag (Kaarten verkrijgbaar op alle speel tuinen en speelpleinen). "iillliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillillllllllllliillllllllllHI CINEMA PALACE: Soldaten in nylons. 14 jaar: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Elke och tend (beh. zo.) 10.30 uur: Mijn vriend Kazan, a.l. ÏRANS HALS: De Gorillastrijd in de rim boe, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LlDO: De kampioen melkboer, alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. X.UXOR: IJsco-toeristen, a.l.; 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Do.-cyclusDe vrouw, die de liefde ont dekte, volw. REMBRANDTZo'n arme miljonair, a.l.; 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXYDon Coyote de prairiewolf, 14 jr., 7 en 9.15 uur; iedere middag (beh. ma.) Abott en Costello bij de Kannibalen, a.l. dag. 2.30 uur. STUDIO: Fa ja Lobbi, a.l. (2de week); 2.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30 uur: Vakantiefilms voor de jeugd. MlNERVAMa. t.m. wo. 2.30 uur: Sjorsvan de Rebellenclub, a.l.; ma. en do. 8.15 uur Porte des Lilas, 14 jaar; wo. en do. 8.15 uur: Pikant verlof in Parijs, volw. IJMUIDEN Dinsdag 2 augustus Hoog water: 10.33 u. en 23.09 u. Laag water: 5.51 u. en 18.26 u. BEVALLEN van een zoon: M. Loh- hiann-Leenheer; J. Broertjes-van Leeu wen; F. A. Kropman-Zegwaart; H. van Kampen-Tiggelman; J. H. W. de Ko- hing-van den Huijsen; A. Bosch-Tiggel- hjan; E. de Vlugt-van der Meulen; A. Kruijt-Bunders; K. G. Wijers-van °ijk; G. Brayé-Sluys. -GEHUWD: A. Nieuwhoff en W. G. Boeré, F. Th. A. Teklenburg en C. D. Bannenberg; J. L. van Dansik en L. ^eber; A. B. Jansen en M. F. Roojj; Y E. Nijboer en H. Verwaal; H. H. proeneweg en W. van Buren; F. A. Uiesken en G. G. Prosee. OVERLEDENJ. Kramer, 77 j„ ?rayenesterlaan; J. J. Pootjes, 77 j., ïan Stujjtstraat; M. van Steenis-Snel, 4 j-, Hazepaterslaan. werden aan de familie Krantz terugver- kocht voor f 33.500 en de Stichting Zuid- Hollands Landschap zal 481.000 voor het bos betalen. De familie Krantz moest het goed verkopen wegens boe delscheiding. Door de aankoop door de gemeente is voorkomen, dat het kas teel eventueel door particulieren op on verantwoorde wijze wordt geëxploiteerd. Bovendien krijgt het prachtige wandel bos nu een recreatieve functie, zodat iedereen ervan kan profiteren. Het ver hoogt aldus de aantrekkelijkheid van Warmond. Bovendien is dit voor de he le verre omgeving van belang, want behalve in het duingebied treft men nergens in de Bollenstreek zulk een ideaal wandelterrein. Het kasteeltje dateert uit het midden van de twaalfde eeuw. Vanuit dit leen goed is de heerlijkheid Warmond ge groeid. Ten tijde van de reformatie moet het bezit zijn geweest van de Hol landse admiraal Van Duivenvoorde. Op het dak ziet men nog een admiraalsschip als windwijzer. In 1780 is het kasteel geheel in Lodewijk XVI-stijl gerestau reerd. Vele jaren is het in bezit ge weest van de familie Van Limburg Sti- rum, die het buitengoed in 1901 op de veiling bracht. Het werd toen gekocht door de familie Krantz. HAARLEM, 1 aug. De beslissings wedstrijd DWR-DWT wordt op 2 augus tus niet gespeeld in de zwemvijver Groenendaal maar in Stoop's bad in Overveen, aanvang des avonds half acht. In de zwemvijver Groenendaal in Heemstede wordt op dinsdagavond (half acht) opnieuw gespeeld de beslis singswedstrijd AZ'70-Nereus; de win naar van deze wedstrijd komt op don derdagavond (kwart voor acht) in duel met Sleutelstad uit Leiden voor promo tie naar de eerste klasse; ook deze wedstrijd is vastgesteld in de zwemvij ver Groenendaal in Heemstede. Aanwinsten Nederlandse letterkunde: Brandt Corstius en Jonckheere, De lite ratuur van de Nederlanden in de mo derne tijd; Campert, Bij hoog en bij laag; Charles, Excuseer mijn linkerhand De Corte, Liedjes; Decorte, Van heer Halewijn tot vrouw Griese; Herzberg, Sauls dood; Kelk, Leven van Slauer- hoff: Morriën, Voor wie dit leest; Ro- denko, De sprong van Munchhausen; Si mons, Frederik van Eeden; Verbeeck, De dichter H. Marsman: Vestdijk, De poolse ruiter; Vestdijk, Rembrandt en de engelen; De Vreede, Met huid en hand. ZANDVOORT, 1 aug. De medede ling van de burgemeester van Zand- voort, mr. H. M .van Fenema, dat hij een stap overweegt in verband met de frequent in Zandvoort voorkomende aanduidingen van logiesverstrekkende bedrijven in de Duitse taal, heeft ook in Duitsland de aandacht getrokken. De Keulse televisie kwam de burge meester voor deze kwestie een inter view afnemen. De burgemeester ver klaarde daarbij dat zijn bezwaar hoofd zakelijk gaat tegen het prononcerend karakter van de Duitse opschriften. Hij ziet daarin een onderschatting van de intelligentie der buitenlandse gasten, die geen enkele moeite hebben om de in het Nederlands gestelde opschriften te begrijpen. De stap welke de burge meester overweegt zal mee een over redend karakter dragen. De betrokken pensionhouders en kamerverhuurders zou in overweging gegeven kunnen wor den zich bij hun aankondigingen pri mair van de Nederlandse taal te be dienen. Aan het Haarlems Avondlyceum slaagden voor het Staatsexamen Gym nasium A: de dames C. Mylhoff te Alk maar en K. Keuzekamp te Heemstede. De heren H. Kooge; R. A. Th. Eekhout, A. G. Hoekema te Haarlem. Het Staatsexamen H.B.S. B.: mej. A. G. Koster en de heren H. W. Sonnemans en S. de Graaf allen te Haarlem. Het Staatsexamen H.B.S. A.: de he ren G. Bouwsma, Th. Brasser, J. Post en J. Loog. HAARLEM, 1 aug. Voor de Haar lemse Cricket Bond zijn gespeeld de wedstrijden: Haarlem 4-BMHC. 2. Ge wonnen door Haarlem met 105 runs. Haarlem 4. 150 v. 8. J. Fortgens 83. H. Schlatmann 48x; G. Stratenus 3 v. 30; W. van Ooyen 4 v. 61. BMHC 2 45. J. Vis 22. F. A. G. Lanting 5 v. 18. J. Fort gens 2 v. 9; H. Rigbers 2 v. 8. CVHW 2-Haarlem 5 Gewonnen door Haarlem 5 met 55 runs. CVHW 2. 17. H. Westram 5 v. 6. R. v. d. Sloot 4 V. 9 Haarlem 5. 72. P. Cats 12. R. v. d. Sloot 21x; M. Metier 14; J. D. Leijer Sr. 3 v. 5. E. v. d. Berg 4 v. 35; A. Eefel- man 1 v. 21. H. Oosterhuis 1 v. 1. HAARLEM, 1 aug. De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, heeft kapelaan J. Breed veld van de St. Jansparochie be noemd tot rector van het St. Annage- sticht te Halfweg. Kapelaan Breedveld, die 5 mei 1910 te Delft werd geboren en 6 juni 1936 priester werd gewijd, was kapelaan te Voorburg, Noordwijk, Rotterdam (H. Barbara), Den Haag (H. Agnes) en Limmen. In 1956 werd hij tot kapelaan benoemd van de parochie van St. Jan aan de Amsterdamstraat te Haarlem. Twee jaar geledén kreeg hij opdracht de stichting van een nieuwe parochie voor te bereiden in Parkwijk, waar de kerk van prof. Holt zou wor den gebouwd, toegewijd aan de H. pastoor van Ars. Bouwpastoor Breed veld mocht in zijn functie de voltooiing van het werk niet beleven. Om gezond heidsredenen voelde hij zich genoopt eervol ontslag als bouwpastoor te vra gen. De bisschop verleende hem dat het vorig jaar. Rector Breedveld neemt in Halfweg de plaats in van rector N. Reus, die door de bisschop is benoemd tot gods dienstleraar aan het r.k meisjesly ceum ..Sancta Maria" te Haarlern en tot assistent in de parochie van O.L. Vrouw Rozenkrans en de H. Domimcus aan het Spaame. De nieuwe gods dienstleraar werd 30 december 1921 te Grootebroek geboren en 3 juni 1950 priester gewijd. Na als kapelaan werk- De bollenstreek gonst thans van ac tiviteit. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat bonken de sorteerma- chines. De kwekers leveren hun bollen af en op de kantoren van de expor teurs trekt men zo hier en daar zorge lijke gezichten. Want hoewel de aan voeren op de Lissese veilingen, de HBG en de HOBAHO, nu niet bepaald kinderachtig is, gingen de afgelopen week de prijzen van de tulpen voor al de massasoorten opnieuw om hoog. Dezer dagen werd in do HOBAHO de eerste hyaclnthenveiling gehouden, waarop men goede prijzen besteeedde en later volgde de HBG. Om met de hyacinthen te beginnen: de noteringen kan men niet als maat gevend beschouwen voor het verloop in het verdere seizoen. Het is immers zo, dat het nog wel wat vroeg is voor hyacinthen. De bloem moet er nog in gestookt worden, daardoor krimpt de bol wat. Als de bollen nog vrij nat zijn kan dat wel een centimeter bedragen. De exporteurs houden daar met het besteden van de prijzen uiteraard re kening mee. Niettemin bracht een soort als de roserode Jan Bos die trouwens ook in de voorverkopen al te gen hoge prijzen was verkocht in de maat 19 op tegen de f 40.- per 100 op en achttienen f 35.-. Niet alleen het ro- serood, maar ook het geel is zeer duur. We hebben nog City of Haarlem zien verkopen (zift 19-op) voor niet minder dan f 55.- per 100 en we hoor den een exporteur hardop verzuchten: IX wou dat ik die prijs in het buiten land kon maken". Achttienen van „Ci ty's", zoals deze hyacinth in vakjargon heet veranderden van eigenaar voor t zeventienen voor 45.- en 15-16 voor'f30.- per 100. Voor de dikke bollen van Edelweis werd f 32.- besteed, voor achttienen van deze variëteit f 28.- en voor zeven tienen f21--- Wat negentienen van Bis- rnarek gingen van de hand vpor f 23.- ÏGr 100 De overbekende witte l'Inno- £«nna deed f 22.- voor de maat 19-op f? Achttienen van Delfts Blauw werden afgenomen voor f24. Pink Pearl lag fn dezelfde koers. Een beste partij Ar ent ine Arendsen werd ook aangebo- den- tSe" 15-80d peT IfTvooV Lad? Derby werdf 22.- en f resp. voor negentienen en achttienen. Zoals <*ezegd: de afgelopen week ArdJn de tulpenpryzen een stp- vertoonden de pv y u_ gende tendemu Krelages Triumph Golden Harvest en andere soorten die enkele jaren geleden nog en masse" doordraaiden en m het ,,en masse kwamen. Om te surplus te g soorten jaar ;n voorkomen ,oe(jer vermalen zou de^ moeten worden, besloot het Pro- aen moeit" siergewassen een uitzonderingssoorten te lagere minimum- duktschap lijstje met maken, waarvoor exportprijzen Mudengelden allemaal aan dat lijstje ïs^ Of het is natuurlijk een nefj'^''"gèval'een fenk' dammen' dfe soorten Verleden dat men het komende seizoen wei zonder dat lijstje zal ^^rea'nisaties vergaderingen der vakorganisaties wordt trouwens a'gem,®f" 1? seerd de lijst te laten vervallen. Neem bijvoorbeeld een tulp a's,Uf®{ lages Triumph. De allerbeste kw - teit van de twaalven kwam nog tot 1 - per 100, terwijl voor twaalven van Goi den Harvest tot f 7.- werd besteeia. iE als men weet dat deze tulp de aigeiu- pen winter in de voorverkoop van de hand ging voor f 4,75 en f 5.-, dan kan men begrijpen dat de kweker die in januari of februari een koopbriefje schreef daar spijt van heeft als haren op zijn hoofd. Maar ja, het gebeurl ook wel eens dat hij vergenoegd in zijn handen kan wrijven. Het merk waardige is, dat de betere soorten die de laatste jaren sterk „in the running" waren, thans in verhouding lang niet zo hoog in de markt lagen. Weliswaar kan men 9.50 voor twaalven van Em my Peeck, f 10. -voor Lustige Witwe, f 13.- voor Paris en f 11.. voor Promi nence geen beetje noemen, maar in verhouding met de prijzen van verledec jaar is hier geen stijging te bespeu ren. Eerder het tegendeel. Van de narcissen waren het weer de gele trompetten die graag van de hand gingen. Enen van Golden Harvest brachten bijv. wel meer dan een kwar tje per stuk opp en tweeën f 17.- per 100. Deze soort was echter wei veruit de 'duurste. tam Zo verliep de afgelopen week alles volgens de plannen van de kwekers en kijken thans de exporteurs met argus ogen uit naar het verdere verioop van de markt. Want een belangrijk dee van hen heeft zijn inkoop nog lang met gedekt. En toch duurt het niet lang meer of de eerste kisten zullen in de havens van Lisse, Sassenheim en HU- legom in de schuiten worden geladen, die ze naar de havens van Rotterdam en Amsterdam zullen vervoeren. Daar gaan ze aan boord van de zeeschepen. Rond half augustus zullen de eerste zendingen op weg gaan naar Amerika. De waarschuwingen van prof. van Slog- teren ten spijt... zaam te zijn geweest in Womer, Rot terdam (H. Lambertus) en Amsterdam (H. Vincentius), werd hij in 1958 be noemd tot rector van het St. Annage- sticht te Halfweg. ZANDVOORT, 1 aug. Op woensdag 3 augustus vindt de jaarlijkse ballon wedstrijd plaats van de stichting „Tour- ring Zandvoort". 's Middags om 1 uur zullen de balonnen op de Rotonde wor den opgelaten. De directeur van „Tou ring Zandvoort", de heer Hugenholtz zal daartoe het startschot geven. Deel name staat open voor kinderen van badgasten en inwoners. Aanmelding op dinsdag 2 augustus van 9 tot 1 uur op het bureau van de stichting „Touring Zandvoort" Raadhuisplein. De ballonnen kunnen woensdag 's mor gens om 9 uur af worden gehaald in de speelzaal onder hotel Bouwes. Prijzen zijn beschikbaar gesteld voor de hou ders van de ballonnen die de grootste afstand zullen afleggen. (Advertentie) HILLEGOM, 1 aug. Vannacht om streeks drie uur zagen toevallige voor bijgangers boven het beursgebouw en restaurant „Treslong" een steekvlam door het dak schieten. De politie maak te dadelijk groot alarm voor de brand weer, die binnen enige minuten mei groot materiaal arriveerde. De brand weer wist spoedig de vuurhaard te be reiken, die zich in de kantoren van de directie op de eerste verdieping bevond. Het vuur werd van boven door het dak en van de grond bestreden en werd binnen vijftien minuten ingesloten. De kantoren, met de bureau-admini stratie en filmapparatuur, zjjn geheel uitgebrand. Er was geen geld in het kantoor aanwezig. De oorzaak van de brand is nog onbekend. De schade, die aanzienlijk is, kon nog niet worden ge schat. HAARLEM, 1 augustus Een 71-ja- rige dame uit Haarlem is gisteravond omstreeks tien minuten voor tien op het stationsemplacement van Haarlem van een trap gevallen. Zij liep lichte verwondingen op en is per ziekenwa gen vanaf het perron naai; het Grote Gasthuis overgebracht. De uitslagen van afgelopen week waren: Afd. A: Nebima I-Figee I 0-2. Afd. B: Heeremans v.L.-V.V.W. 4-2. Afd. C: Coöp.-Vriebo 1-5. V.E.S.-Vriebo 1-7. Afd D: Figee 2-H.V;S. 6-l.M.S.D. I- Dijkstra 4-1. Afd. E: S.V.O.W. 2-V.V.V. 2 3-1. Afd. G: Koks de Jong-K.M.C. 2-3. HAARLEM, 1 augustus Deken W. N. Zijlstra noemde het zomerseizoen een ongewone tijd voor het tentoonstel len van Rouault's „Miserere" en „Pas sion" in tegenstelling tot de heer H. W. M. van Run, die zaterdagmiddag de expositie inleidde, welke tot 11 septem ber in het Bisschoppelijk Museum aan de Jansstraat wordt gehouden. Nadat de Deken tot de genodigden en andere belangstellenden een woord van wel kom had gesproken als voorzitter van het bestuur van het Bisschoppelijk Mu seum, gaf de heer Van Run als zijn mening te kennen, dat de prenten uit de beide beroemde series van Rouault zich verdragen met ieder seizoen. Wie uit de alledaagse genoeglijkheid wil treden, meditatief of in schoksgewij ze herkenning, wordt door Rouault's verbeelding aangesproken in zijn werke lijkheidsbesef. Met de meeste zijner toe hoorders de voor- en nadelen delend te spreken van een niet door deskundig heid beïnvloede gevoeligheid, gaf de heer Van Run zijn gevoelens weer die hij bij het zien van de prenten uit de Miserere en uit de Passion heeft er varen. Hij beschreef Rouault's schep ping als „menselijke situaties van gro te verschillendheid binnen de perken van het algemene thema". Clowns, ko ningen, meisjes van plezier en de Al tijd Gegeselde, zij allen zijn meer dan zich zelf in hun zinnebeeld van wat ie der mens is solidair in zijn geschon den koningschap. Sprekend over de maker van de prenten, de „eigenzinnige eenzaat", achtte inleider het een opmerkelijk feit dat Rouault, een der vernieuwers van de religieuze kunst door de Franse Katholieke gemeenschap zelden met opdrachten begiftigd, onderscheiden werd als Ridffer in de Orde van Gre- gorius de Grote. Ten onzent overkomt HAARLEM, 1 aug. De laatste jeugdtoernooien bij „Onze Gezellen" zijn zaterdag en zondag gehouden. Za terdag kwamen de A-Adspiranten in het veld, gisteren de A-junioren. Bij de adspiranten zegevierde Kennemers en bij de junioren ging het team van Volendam met de winst strijken. De ploegen van Velsen werden in beide gevallen tweede. Velsen was dus niet bepaald gelukkig In Kopenhagen is een poliocongres gehouden, waar tal van geleerden bijeen waren. Er verscheen een Belgische vader om op hen een beroep te doen. Zijn zoontje Louiszeven jaar oualijdt aan een ziekte, waarbij de spieren verschrompelen. Zijn dokter had verklaard, dat het mannetje hierdoor nog maar enkele jaren te leven had. De specialisten, te Kopenhagen bijeen, konden na onderzoek van het patiëntje verklaren, dat er redding mogelijk was. Op de foto zien we vader Pol- rnard met zijn dochtertje Chrïstiane en de kleine Louis. HAARLEM, 1 aug. DSS is in de softball-competitie nog een punt van het kampioenschap verwijderd. De Groen-Rood-Witten wonnen zelf met 10—4 van DCG, en EDO 2 dat nog al tijd een kansje heeft verloor met 172 van HCK 2 .Donderdag 4 augustus speelt DSS op de Schalkwijkerweg tegen EDO 2. Gelijk spel is voldoende voor de titel. In de andere afdeling van de tweede klasse werd VVGA kampioen. In de eerste klasse bleef HCK bovenaan door een 43 zege op de Pinguins. Onder aan is een interessante strjjd ontstaan nu The Catchers met 65 van OVVO won en RCH met 93 van Rooswijk verloor. Met rimpels in het voorhoofd is DSS naar Amsterdam gegaan om DCG, dat in degradatiegevaar verkeert, te be strijden. Immers haar werpster Coos Heeremans was met vakantie. En DCG was de beroemde kat in nood. De ver dediging op de werkplaat werd opgedra gen aan het 15-jarig zusje van Coos Heeremans, Rietje. Deze bleek een waardige plaatsvervangster, want in de twee eerste innings kreeg DCG de bal het binnenveld niet uit. DSS kwam wel tot honkslagen maar nog niet tot runs. Dat gebeurde pas in de derde inning. Door het goede werpen van Rietje Heeremans kon men weer aandacht aan de aanval gaan schenken. Vjjf honk slagen, waaronder een twee honkslag van Corrie Hogeboom leverden een 4o vdbrsprong op. Een tik van Baps van Galen in de vierde inning beteken de 50. DCG maakte er 51 van. maar weer was het slagwerk van DSS actief Nu waren het Dini Zwaneveld, Hanny Horn en Toos van Galen, die de bal goed raakten en de stand op 8—1 brachten. DSS speelde een gewon nen wedstrijd. De eindstand werd 104. En nu maar afwachten donderdag avond. Het zal ongetwijfeld pannend zn'n De stand is: DSS 1120, EDO 2 12—16 HCK 2 10—12, Schoten 11—12, SC Haarlem 9—8, De Pinguïns 3 12—8, DCG 114, De Meteoor 102. In de eerste klasse was het belang- riikste feit de opmars van het Amster damse The Catchers. Op een gegeven moment had deze club wegens het niet opkomen min een punt. In de laatste drie wedstrijden werden vijf punten veroverd door twee overwinningen en een gelijk spel. Hoewel nog niet uit de zorgen, gaat het er naar uitzien, dat nu OVVO zal moeten degraderen. HCK bleef op de bovenste plaats door een 43 zege op de Pinguïns. HCK heeft nu geen moeilijk programma meer. Zii ontmoet nog thuis The Catchers en Rooswijk, zodat haar de titel vrijwel niet meer kan ontgaan. De stand is: HCK 12—22. HHC 11—18, Rooswijk 12—15, TYBB 12—13, De Pinguins 11—12, RCH 12—5, The Catchers 114, OVVO 13—3. Onze Gezellen kwam niet in het veld, omdat Arsenal haar terrein moest af staan voor een wedstrijd van The Cat chers. Intussen verloor de grote concur rent van Onze Gezellen, de Meteoor 2 met 10—1 van DIO 2. Dinsdag speel'. Onze Gezellen op de Schalkwijkerweg tegen DIO 2. Ook hier kan het span nen, want bij winst van de meisjes uit Haarlem-Noord zijn zij nog twee punten van de titel af. De stand is hier: Onze Gezellen 918, De Meteoor 2 914, DIO 2 1012, Terrasvogels 2 910, Arsenal 84, Lijnden 2 94 en Bloe- mendaal 4 80. Bloemendaal 3 veroverde met slechts een verloren wedstrijd, het kampioen schap van de vierde klasse c, en pro moveert hierdoor naar de derde klas se. UITSLAGEN: eerste klasse: HCK-de Pinguins 43; RCH-Rooswijk 39; The Calchers-OVVO 6—5. Tweede klasse A: THB-TYBB 2 wordt 15.8 gespeeld; DIO-EDO 69; VVGA-HCK 3 4—3 VVGA kampioen; HCK 3- HHC 2 22—13. tweede klasse B: SC Haarlem-de Pinguins 3 1—5; Scho- ten-de Meteoor 80; DCG-DSS 410; EDO 2-HCK 2 2—17. Derde klasse A: Bloemendaal-VVGA 2 99; EDO 3-EHS 56. derde klasse B: DSS 2-Terrasvogels 4—23; Rooswijk 2 -Bloemendaal 2 12—8. Vierde klasse A: De Meteoor 2-DIO 2 110; Lijnden 2-Bloemendaal 4, uit gesteld; Arsenal-Onze Gezellen, uitge steld. vierde klasse B: TIW-THB 2, THB 2 niet opgekomen; OWO 2-HHC 3 46. Vierde klasse C: Bloemendaal 3- Schoten 2 156. Bloemendaal 3 kam pioen. want reeds zaterdag in de finale tegen De Kennemers werd verloren (door strafschoppen want de wedstrijd was in een geijklspel, 00, geëindigd). De Kennemers legde dus beslag op de eer ste prijs terwijl de ontmoeting tussen Onze Gezellen en Schoten om de derde en vierde prijs ook al een dubbelklank gelijkspel opleverde. Hier was Onze Gezellen met de strafschoppen de ge lukkige. Volendam is tenslotte winnaar ge worden bij de junioren maar het heeft de jonge wijdbroeken heel wat hoofd brekens gekost. Zelfs verloren zij een maal met l—O van Onze Gezellen wel ke laatste z'n kans vergooide door een nederlaag tegen Concordia. In de fina le tegen Velsen konden de Volendam- mers niet verder komen dan een 11 gelijkspel maar namen de strafschop pen beter dan hun Velsense tegenstan ders Concordia verloor de strijd om de derde en vierde plaats tegen Grashop pers met 10. De volledige uitslagen waren: Adspiranten: Poule A: Schoten-TYBB 1o, Beverwijk-Schoten 01, TYBB- Vels'en 1—1. Schoten-Velsen 0—1, Se- verwijk-TYBB 0—1, Velsen-Beverwijk 0— Poule B: Kennemers-ADO 10, OG- Hillegom 4—0, ADO-OG 0—2, Kenne- mers-Hillegom 20, Hillegom-ADO 01, Kennemers-OG 00. Om le en 2e prijs: Kennemers-Velsen 00 (Kennemers wint). Om 3e en 4e prijs: OG-Schoten 00 (OG wint). Eindstand; 1: Kennemers, 2: Velsen, 3: OG, 4: Schoten. Junioren; Poule A: Volendam-HBC 21, DIO-Concordia 00, OG-Voien- dam 1—0, HBC-DIO 1—1, Concordia- OG 10, Volendam-DIO 10, OG-HBC 10, ConcordiaVolijdam 04, DIO— OG 00, HBCConcordia 04. Poule B: Velsen-DCG 1—0, Beverwijk- TYBB 50, Grashoppers-Velsen 0—2, DCG-Beverwijk 1—1, TYBB-Grashop- pers 02, Beverwijk-Veisen 03, Gras- hoppers-DCG 00, Velsen-TYBB 12, Beverwijk-Grashoppers 11, TYBB- DCG 0—4. Om le en 2e prijs: Volendam-Velsen 11 (Volendam wint). Om 3e en 4e prijs: Grashoppers-Con- cordia 10. Eindstand: 1: Volendam, 2: Velsen, 3: Grashoppers, 4: Concordia. dit zelden aan een kunstenaar, zeker niet, als zijn kunst zou schokken door profetische drastiek. De conservator van het Bisschoppe lijk Museum, de heer H. van Haaren, had tevoren de tentoonstelling gemo tiveerd als een van de exposities, waarin het museum bij tijd en wijle aandacht zal vragen voor hedendaag se kunstenaars die uit religieuze in spiratie werken. Hij meende dat met de kennisname ervan de kerkelijke kunst als geheel wordt gediend. Zijn dank sprak hij uit voor de welwillend heid van mr. A. J. Guépin uit Eind hoven die beide series (75 aquatinten en kleuretsen) uit zijn verzameling voor. deze zomermaanden aan het Bisschoppelijk Museum heeft afge staan. BEVERWIJK. 1 augustus B. en W. adviseren de Raad adhesie te be tuigen aan het door Velsen aan H. M. de koningin gerichte adres in verband met de Amsterdamse havenplannen. Ze zijn namelijk van oordeel, dat de problemen, welke de havenpiannen van de gemeente Amsterdam voor de gemeente Velsen opwerpen, in zeker op zicht evenzeer gelden voor de gemeen te Beverwijk en de andere gemeenten, welker grondgebied zich uitstrekt langs de noordoever van het Noordzee- kanaai. Vestiging van een haven- en industriegebied langs dit kanaal zou ook voor het gebied van de IJmond- Noord grote problemen opwerpen ten aanzien van huisvesting en recreatie gebieden voor hen, die in dit gebied hun werk zullen vinden. De regeling van dergelijke problemen, die ver uit gaan boven het belang van een gemeen te, kan ook naar het oordeel van B. en W. het beste toevertrouwd worden aan een orgaan zoals dat de raad der gemeente Velsen voor ogen staat. BEVERWIJK. 1 aug. Coen Nies ten, de onfortuinlijke Tour de France renner, is vandaag weer met zijn trai ning begonnen. Vanmorgen is hij er met zijn verzorger op uit getrokken en heeft hij zijn eerste 50 km gedraaid. Van middag zou hij er nog even 80 km bij nemen. Als alles naar wens ver loopt hoopt hij nog deze week aan de acht van Chaam te kunnen meedoen. VortR opening Slot 1/8 i'fr Ned 1958 Ned. 1960 1 Hi Ned 1960 II Ned 1959 3*5, Ned 1953 Staffel 1947 3\7 Ned 1956 31/4 Ned 1948 3»/4 Ned 1950 3»'4 Ned 1954 3>/4 Ned 1955 fl B.N G Won bouwl 6 Ned Handel Mil Cert Amsterdam Rubber H V A Senembah-Mlj A.K.U Berkel Patent Oalve-Delft Cert Dell Mil Fokker v GeldeT Hoogovens MüUer Hz Co Philips Gem bez Unilever Billiton 2e Kon Petroleum 50 Holl Amerika Lijn K.L.M Kon Ned Stoom b M K.P.M. Ned Stoom v MJ.1 v Ommeren Ned Scheepvaart Unit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2l/a Amsterdam '56 2Vi Amsterdam 56 U 2V« R'dam '57 Alb Heiin Kl obi 101 101^ 101 99 99 94% 93 f,; 93 H 9314 88% 88% 88% 91 109% 293 109% 155 155% 550 538% 542% 320 860 188.90 188.60 430% 311 780% 788% 432 1223% 1255% 904 908 453 128 132.70 137% 137% 105.2': 182 133 164 270 142% 1441/4 791/4 97% 122 AMSTERDAM, 1 augustus Haar lem heeft het voetbalseizoen geopend met een vriendschappelijke wedstrijd tegen de VolewUckers. Het resultaat, een 2-2 gelijkspel, was meer dan de Roodbroeken hebben verwacht maar het was een volkomen verdiende belo ning voor het in deze soms aantrekke lijke wedstrijd vertoonde spel. Met een vijftal nieuwe „gezichten" in de ploeg toonde Haarlem over een elftal te beschikken dat in de komende com petitie ongetwijfeld een goed figuur zal slaan. Vijf nieuwe gezichten, het is heel wat maar Haarlem gaat van het stand punt uit, dat nieuw, of liever gezegd vers bloed de kracht van het elftal gun stig kan beïnvloeden, vooral nu wat ou de paardjes de stal hebben verlaten. Siem de Graaf gaat naar IJmuiden te rug en Piet Groeneveld achtte het ein delijk z'n tijd om plaats te maken voor jongeren en omdat "de Roodbroe- kenploeg op enkele plaatsen toch wat te zwak bleek bezet in het voorgaan de seizoen, heeft het selectiebestuur van Haarlem er danig het mes in gezet. En zo verscheen de volgende combina tie zaterdagavond op het terrein van de Volewijckers binnen de lijnen: d: Van 't Kruys (ex-Watergraafsmeer), achter: Sybrandy en Jesse (ex-Ajax- Biauw-Wit); midden: Dinkelberg (na rust Boom), Berendregt en Duyster (ex- De Spartaan); voor: Vreeken, Goedhard, Doornbosch, De Ridder (ex-Ajax/De Graafschap) en Jonker (ex-Vitesse Cas- tricum). De nieuwelingen hebben over alle linies goed voldaan. Vooral het spel van de linksbuiten Jonker zal het aanvalsspel van de voorhoede ten goe de komen en in Duyster heeft Haar lem weliswaar geen fijne technicus gekregen maar wel een speler die ontzettend hard werkt en die men „tweemaal tegen komt". Ook het spel van Jesse viel niet tegen, ai dient hij zich op de hem vreemde links-backplaats nog wat aan te pas sen. Ook het spel van linksbinnen de Ridder viel niet tegen zodat al met al de Haarlemmers over de verrich tingen van hun nieuwe aanwinsten niet ontevreden waren. In de strijd met Volewijckers, dat ook al enkele „probeersels" had op gesteld, gaven de Roodbroeken uitste kend partij. Er werd van het begin af aan vlot en met veel overgave gespeeld en hoewel van krachtsverschil nauwe lijks sprake was, kreeg de thuisclub na twintig minuten de leiding na goed werk van de Amsterdamse rechtervleu gel, 1-0. Dit was voor Haarlem het sein de zaken nog serieuzer aan te pakken en de Roodbroeken werden hierna iets sterker. Kort voor rust resulteerde zulks in de gelijkmaker van Doorn bosch en na de hervatting hield Haar lem nog even het spel in handen. Na enkele vergeefse pogingen gelukte het Doornbosch na een goede aanval zijn club de leiding te geven en de verdien de 2-1 voorsprong wist Haarlem tot tien minuten voor het einde te handhaven. Toen kon doelman Van 't Kruys een hard ingeschoten bal niet vo') doende onder controle krijgen en de toestor mende Voiewijckers-midvoor had geen moeite de stand in evenwicht te bren gen. En bij deze 2-2 score bleef het. ZANDVOORT, 1 aug. De in juli tengevolge van het slechte weer uitge stelde zandbouwwedstrijd voor kinderen zal thans plaats vinden a.s. vrijdag op het zuidelijk strand te Zandvoort, In verband met de verjaardag van Prinses Irene zal deze wedstrijd worden voor bereid door de Oranjevereniging en de stichting „Touring Zandvoort". De inschrijving staat open voor kin deren van 6 tot en met 16 jaar. Aan melding op woensdag en donderdag van 9 tot 1 uur ten kantore van „Tou ring Zandvoort" op het Raadhuisplein. BLOEMENDAAL, 1 aug. Zaterdag nacht omstreeks één uur is op het rij wielpad langs de Zeeweg te Bloemen daal een 61-jarige restaurateur uit Bloe mendaal met zijn bromfiets in botsing gekomen met een stilstaande brom fietser, een 64-jarige metselaar uit Haarlem. De restaurateur kwam b{j het passeren tegen de man aan en kwam dientengevolge in de berm te vallen. Met een hersenschudding en een hoofd wond is hij in het Marinehospitaal in Overveen opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5