Sprinttriomf van DE HAAN kan Maliepaard niet deren A Polozevental faalt tegen de Belgen Engelsman Davies sterkste finalist Regen overspoelt mixed en maakt loting noodzakelijk S- 1IBB Nederlands cricketteam „testmatch m van Van Arkel en Onstein wint het continent excelleren de Kampioenschap dank zij wielerintelligentie a Dag vóór vertrek naar Rome WEGTITEL in cijfers BALDINI als achtervolger naar Leipzig Tennistoernooi van H.L.T.C. Italië wint weer Europese finale Belgische titel voor Demulder m DAVIS GUP mm 55 MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 PAGINA 7 de (Van onze wielermedewerker) J™)ORT, 31 juli De °im het nationale wegkam- \vpfnSC her beroepsrijders is ri r .^streden. Op het golvende miaa Van Zandvoort, waar van- rit he derde en beslissende v Jan deze titelstrijd werd ge- uden, toonde Jo de Haan zich eiiswaar de snelste rijder van e dag, maar de zo fel begeerde no - hvvam in het bezit van de •^-jarige Bas Maliepaard. Dit sterke en intelligente rennertje door zijn derde plaats in Beek en, een triomf in Chaam reeds vóór de start favoriet streed in deze Zandvoortse finale steeds °P het voorste plan en werd daarbij knap terzijde gestaan door Wim van Est, Martin van der Borgh, Piet Steenvoorden, Huub Zilverberg en andere ploegmakkers. Zij regelden de koers en voor Maliepaard ver liep de strijd zoals hij het maar gewenst kon hebben. i ■Z 3 mm* Kampioenen van de weg 'tv Elke ontsnapping werd bij voorbaat «oor de „gele" rijders in de kiem ge smoord. Ook Ab Geldermans, de grootste concurrent voor Maliepaard, zag geen kans om door het beschermende cordon rond zijn rivaal te breken. En Jef La- naye. De man uit het Limburgse Borg haren, die twee jaar geleden in Zand- voort wegkampioen werd en nu even als Geldermans maar drie seconden op het kwieke Brabandertje achter lag, was amper hersteld van een sleutel- oeenbreuk en kon zodoende zijn kansen met volledig verdedigen. Het werd voor Lahaye zelfs nog een triest slot, want niet nog twee „toeren" te rijden, kreeg hy een ronde achterstand aangemeten van het sterk geslonken peloton en °P 'ast van de jury van het strijdtoneel verdwijnen Deze derde en beslissende rit van het wegkampioenschap is geen koers ge- Van ^HH™ver n?en 'ang zal napraten, onlevim? ls b,ehoudens een enkele Er werd wefÏÏ*8 sprake geweest, nomen a e%n en ander onder- faMeksXeeen a6 strategie van de labrieksploegen die het koersverloop volledig m handen hielden - waren al deze goed bedoelde pogingen tot mislukken gedoemd. Vooral Maliepaard was door een staf flinke helDers om geven. En Geldermans? DeXtfllvoHe Beverwijker, die zo pas een beste Tour de France heeft gereden, zat min eer best in zyn mannetjes. Ab reed aanvankelijk onopvallend in de achter hoede van het peloton. Daarentegen streed Lahaye steeds in de omgeving Van Maliepaard en zijn „gele" knech ten. SAAIE KOERS Het was en bleef zodoende een saaie koers. Een ontsnapping van Piet van Est, Ab van Egmond en Huub Zilver berg die geen van allen meer aan spraak op de konden doen gelden bracht tenslotte wat meer leven in de brouwerij. Er was toen echter al ïo'n honderd kilometer afgelegd. Door een felle achtervolging van Arie van Wetten en Wtm van Est kwam ook het peloton weer op de vluchtelingen. Een nieuwe poging van de kanshebbers Piet Rentmeester, Theo Sfjthoff en Arie van Wetten met onder meer een Jo de Haan, Leo van der Pluym en Frits Knoops leverde evenmin succes op. Men hield het gelid angstvallig gesloten. De strijdvaardige Van Wetten, die bijna twee minuten op leider Maliepaard ach ter stond, bleef op een kans loeren om een ontsnapping te forceren- Joen de actieve Hamelink weer eens vioor sprong had veroverd, probeerde de Noordwijkerhouter met hem m de slag te gaan Maar de „gele" rijders had den dit gokje door en stuurden Steenvoorden en Martin van d Borgh naar voren. Ook de h Geldermans voor het eerst op n voorplan en Maliepaard gingen GELDERMANS .minder mannetjes. De uitslag van de derde en laatste rit om het wegkampioenschap wiel rennen (profs) luidt: 1. J. de Haan (Klaaswaal), 189 km in 4.24.06; 2. Damen (Lieshout); 3. Captein (Am sterdam); 4. Maliepaard (Willem stad); 5. Th. Sijthoff (IJsselmonde); 6. De Roo (Schore); 7. v. d. Steen (Etten) 8. v. d. Putten (Den Haag) 9. v. d. Borgh (Koningsbosch); 10. Van Egmond (Den Haag); 11. P. van Est (Klundert); 12. Geldermans (Be verwijk); 13. De Groot (Amsterdam); 14. v. d. Pluim (Made): 15. Coone (Eindhoven); 16. Knoops (Konings bosch); 17. Bergmans (Aalst); 18. Ver. hoef (Rotterdam). EINDKLASSEMENT: Maliepaard kampioen van Neder land 1960 in de totaaltijd van 14.03.14 en 8 pnt.; 2. Geldermans. 14.06.17 en 20 pnt.; 3. v. d. Steen. 14.06.22 en 33 pnt.- 4. De Roo. 14.06.54 en 16 pnt.; 5. Rentmeester (Ierseke), 14.07.04 en 37 pnt.; 6. Sijthoff, 14.07.15 en 37 pnt.; 7. Captein, 14.08.15 en 39 pnt.; 8. Da- men, 14.08.15 en 39 pnt.; 9. Van Wet ten (Noordwijkerhout), 14.08.15 en 47 pnt.; 10. De Groot, 14.10.32 en 44 pnt.; 11. Van Egmond, 14.10.36 en 48 pnt.; 12. Huissoon (Heinkenszand). 14.10.36 en 53 pnt.: 13. Lahaye (Blinde), 14.12.07 en 49 pnt. Jo de Haan, uiterst links, mocht dan met duidelijk verschil voor Damen, Captein en Maliepaard het eerst over de eindstreep in Zandvoort snellen, de laatste van het viertal greep toch lift kampioenschap van Nederland. Bas Maliepaard, het vorig jaar tweede in het wereldkampioenschap van de ama teurs, stelde, zoals rechts blijkt, zijn supportersclub dus niet teleur. Juichend ging het spandoek omhoog toen de jonge Brabander de kampioenstrui en de kam- pioenskrans om had. liiiillllllllllillllllllllllllllllllllltilllllllllllliillilllilliiiiiiiiiiiit tot actie en daarvoor moest Van Wet ten capituleren. EEN OPLEVING Met nog tien ronden te rijden (42 km) laaide de strydvlam heel even op en wisten Geldermans, Maliepaard, Van Wetten, De Roo, Van der Putten, Hin- sen, Van der Borgh, Knoops, Kersten, Pos en stayer Wagtmans een sterke kopgroep te formeren. De beslissende slag? Aanvankelijk zag het er wel naar uit, maar eerst joegen Van der Steen, Rentmeester, Van Egmond en Westdorp het tempo in het peloton omhoog en daarna wierpen De Haan, Rentmeester en Verhoef zich met veel elan op de achtervolging. Alles kwam weer bijeen en het enige resultaat van deze acties was een flinke aderlating van het pc loton. Steeds meer bekende coureurs Mahn, Marinus, Rol, Swaneveld, Steen voorden (aflopende ketting), Enthoven (onvoldoende getraind)Hamelink, Brinkman, Van As etc. fietsten naar de „pits" om zich in hét zondagse pak te gaan steken. Een Van der Ven, Kool, Moolenijzer, Van Dongen en tal van minder bekende rijders waren hen daarbij reeds voorgegaan. Ook de pas herstelde Jef Lahaye ging in deze strijd ten onder. Maar de dappere Limbur ger door geen enkele ploegmakker op gewacht bleef dapper in zijn eentje doorstrijden en werd tenslotte toen het peloton hem inliep door de jury uit de strijd genomen. De strijd naderde het einde en Piet van Est deed aanvankelijk vergezeld door Van der Pluym - nog cen greep naar de ritzege. De favorieten Gelder mans en Maliepaard, die elkaar met meer uit het oog verloren, Wim van Es. en de op wmst beluste De Haan verijdelden dat finishplan van de jongste Van Est. Het duel tussen Geldermans en Maliepaard bereikte bij bet in gaan van de laatste ronde even een hoogtepunt, toen de Beverwijker demar reerde. Zo'n paar honderd meter reed Ab alles of niets en toen hij omkeek zat de attente Maliepaard bij hem aan het wiel. De strijd om de titel was daarmede definitief in het voordeel van de Brabander gestreden, want bepaald lastig heeft Geldermans het hem in die slotkilometers niet meer kunnen ma ken. In de massasprint van het peloton om de dagprijzen toonde Jo de Haan zich duidelijk de snelste vóór Piet Damen en de in deze sprint teleurstellende Joop Captein. Als vierde kwam Ma liepaard over de streep en Geldermans finishte als twaalfde. ROME, 1 aug. Italië zal bij de we reldkampioenschappen wielrennen In Oost-Duitsland op het nummer achter- volging professionals worden vertegen woordigd door Faggin en tot ieders verrassing Baldini. Beiden kwamen tot de beste prestaties tijdens de kwali ficatiewedstrijden, die zaterdagavond op de nieuwe Olympische baan in Rome werden gehouden en waaraan ook werd deelgenomen door Messina en Gandini. Faggin reed, in zijn serie tegen Gan dini de 5 km. in de snelste tijd van de avond' 6 minuten 3,4 seconde. Baldini kwam tegen Messina tot 6.05,0. In de finale versloeg Faggin Baldini met ge ring verschil: respectievelijk 6.08.3 en 6 09 2 'Na'de laatste test-wedstrijden op de olympische baan van Rome is de Ita liaanse baan-ploeg voor Leipzig nu de_ finitief als volgt samengesteld: Profs Sprint; Maspes, Sacchi en Ogna; achtervolging; Faggin en Baldini; stayers; Musone. Honl en Pizzali Ama- teurs. Sprint: Gasparella, Beghetto en Gaiardoni; achtervolging; Testa en Va- lotto; stayers: Del Litto, Viola en Chec- chett". Rik van Steenbergen niet De keuzecommissie van de Belgische wielerbond heeft de ,le ?'e zal vertegenwoordigen by net wereld- kampioenschap op de weg voor profes sionals nu ook gereed. Hiervoor zijn aangewezen: Adriaenssens, Aerennouts, Cermai, Daems, Demulder, Fore, Plan- ckaert en Rik van Looy. Reserves zijn Decabooter, Oelibrandt, Hoevenaers en Vanderveeken. Marsell enige Duitse slayer Karl Heinz Marsell, die zondag te Neurenberg het Westduitse wielerkam pioenschap achter grote motoren won, zal als enige Westduitse stayer uitko men in de wedstrijden om het wereld kampioenschap. Ook Petry en Holz stonden ingeschreven, maar door hun zwakke prestaties in het nationale kam pioenschap, waarbij zij een groot gebrek aan strijdlust toonden, is hun inschrij ving ingetrokken. HILVERSUM, 1 aug. De Engels man Davies en de Zuidafrikaanse speel ster mevrouw Vukovic hebben de enkelspelen in het toernooi van de H.L.T.C. gewonnen. Dit sterk bezette toernooi kon op de laatste dag niet ge heel worden uitgespeeld. De finale herendubbelspel moest in het midden van de tweede set worden onderbroken wegens regen en werd niet voortgezet. Ook de mixed, met nog een party van de halve finales en met de finale zelf nog te spelen, kreeg een vroegtijdig einde. Bij loting werd de Zuidafrikaan- se combinatie Renee Schuurman en Gaertner winnaar en hun landgenote mevrouw Vukovic, die met de staten loze Petrovic een dubbel vormde tweede. Het herenenkelspel gaf in de eind strijd een duidelijk overwicht te zien van de Engelse Davis-cupspeler Davies, die Petrovic in drie sets (62, 46, 6 2) klopte. Ook nu weer bleek de uit stekende service van de Engelsman een sterk wapen, waarmee hij weer meer dere aces scoorde. In de tweede set verzwakte hij iets, waarvan zijn tegen stander goed profijt trok, doch in de derde set was Davies weer oppermach tig. De finale damesenkelspel was zeer eenzijdig. In alle opzichten was mevrouw Vukovic haar landgenote Renee Schuur man de baas. De cijfers spraken hier duidelijke taal: 6—0, 6—1. De beide finalisten in het damesenkelspel speel den samen de eindstrijd damesdubbel spel tegen hun landgenotes, de dames Hunt en Hutching. Hier won het laatste duo na spannende strijd: 2—6, 6—3, 7—5. Het herendubbelspel bracht de Engel se combinatie Davies/Becker tegenover Bev en Nette (Rhodesia/Australië), die vorig jaar de titel wonnen. De Engelsen waren flink op weg naar de zege toen by de stand 6-4 en 3-0 In hun voor deel de regen verder spelen onmogeiyk maakte Davies en Becker werden daar op tot winnaars uitgeroepen. In de halve eindstrijden enkelspel had Davies zich zaterdag met 6—3, 6—4 de Z'tïn'góêi 'afwisselend. In de tweede set leidde Sanders weliswaar tot 3-4, maar toen was het afgelopen m t U verzet. Ook Petrovic moest aanbeden tegen een Zuidafrikaan, namelijk Gaert ner. Deze was echter niet opgewassen tegen het vastere spel van zijn tegen stander. In het damesenkelspel kon de enig overgeblevene Nederlandse, me vrouw Baars-Wienese, de finale niet halen. Daarvoor zorgde de Zuidafri- kaanse Renee Schuurman, die zich met 61, 63 de sterkste toonde. Niet opgewassen Het laatste Nederlandse herendubbel Van DalsumVan Eysden moest in de kwartfinales het hoofd buigen voor het duo BayNette: 61, 63. De winnaars van vorig jaar, de zusjes Fredy en Joyce Marinkelle, konden in de halve finales damesdubbelspel niet op tegen de Zuidafrikaanse Vukovic en Schuur man, die met tweemaal 61 wonnen. In het gemengd dubbelspel werd Van Eysden met de Engelse mejuffrouw Armstrong als partner in de halve eind strijden met 63, 86 geklopt J Renee Schuurman en Gaertner. door BAASTAD, 1 aug. Italië is, evenals vorig jaar, winnaar geworden van de Europese zone in het toernooi om de Davis-cup. Nadat het zaterdag dankzij een zege in het dubbelspel al een voor sprong van 21 had genomen, besliste Orlando Sirola de eindstryd door In het derde enkelspel met 61, 62, 6I te winnen van Ulf Schmidt. De stand werd daardoor 31. De Zweed Lundqvist won het laatste enkelspel van Sergio Tacchini met 62, 61, 61, waardoor de eindstand op 32 kwam. Het was de vijfde keer sinds 1955 dat Italië in de finale Europese zone triomfeerde. De enige nederlaag in zes jaar leed de Italiaanse Davis-cupploeg voor de Europese zone 1957 te Brussel, toen België in de eindstrijd met 32 verraste. De grote kracht van de Ita lianen is ongetwijfeld de dubbel Sirola Pietrangeli, die in de 24 voor de Daviscup gespeelde dubbelspelen nim mer werd verslagen. In de interzone- finale, waarvoor dus Italië zich plaatste, is de tegenstander nog onbekend. Waarschijnlijk zal deze eindstrijd wor den gespeeld in Brisbane. VICHY, 31 juli. Frankrijk leidt in de finale van het toernooi om de Galea- beker voor jeugdspelers met 21 tegen Rusland door een overwinning in het dubbelspel, nadat elk land een enkel spel had gewonnen. Spanje verzekerde zich van de derde plaats door in het dubbelspel een beslissende voorsprong van 30 te nemen tegen West-Duits- land. (Van onze speciale verslaggever) GENT, 1 augustus. - Wat zouden de Belgische waterpoloërs toch graag een keer van Nederland winnen. Gisteren ging hun droom bijna in vervulling. Het Tolhuisbad in Gent, een gezellige zwem- gelegenheid, weggedoken tussen grauwe woningen, trilde op zyn toch al wankele grondvesten toen de grimmige mannen van Johan van der Steen met 3-1 aan de leiding kwamen. Nederland speelde polo als in een slecht onderling partytje. Het verloor zyn prestige op een ongunstig moment, vlak vóór de Spelen. Dat de wedstrijd door enig geluk en een inder daad iets indrukwekkender spelvertoon nog juist een kleine overwinning ople verde (4-3), stemde onze tegenstanders droevig en de vaderlandse kolonie dee moedig. Na de hoopvolle resultaten van de poloploeg in de laatste landenontmoetin- gen, onder meer een royale zege op de sterke West-Duitsers, was deze pil bitter te slikken. België had ontzag voor de Oranjemannen toen zij het Tolhuisbad binnenkwamen - gij behoort bij de vijf sterkste ploegen ter wereld, vleide de omroeper - maar na de laatste fluitstoot van scheidsrechter Roger Dewasch haal den de Gentenaren hun schouders op. „Als zij tot de vijf sterkste worden ge rekend, dan wij toch ook", mompelden zij. Roger Dewasch overigens, een Frans man, wonende op enkele tientallen kilo meters van Gent, verstond gelukkig niet alles, wat de Nederlanders over hem zei den. Hy arbitreerde zeer onbevredigend, zag elementaire overtredingen over het hoofd, weigerde strafworpen te geven, waar het werkelijk niet anders meer kon en stuurde enkele Nederlandse spelers volkomen ten onrechte uit het veld. De heer Dewasch verstond zijn vak niet, of hij had een slechte dag. Onze ploeg du peerde hij duidelijk meer dan de Belgi sche, maar dit mag geen excuus zijn voor de schriele vertoning. Want dit middelmatige team van polo- ers uit Gent, Brussel en Antwerpen met de oude rot Joseph Smits aan het hoofd, had een les moeten krijgen. Niet op de eerste plaats, omdat de traditie dit ver eiste. Na de oorlog heeft Nederland steeds gewonnen en de laatste keer, in Apeldoorn, met groot gemak (4-0). Maar de les had gepast in de ernst van de Olympische voorbereiding. Een ernst, die vruchten afwierp in het duel tegen een even zwakke tegenstander als Zwe den en die elkeen verraste in het zware gevecht tegen de West-Duitsers. Toen was de uitzending naar Rome nog geen uitgemaakte zaak. Toen joeg de ploeg knarsetandend op winst. Belangrijk en verheugend was dan ook de overwinning (8-4) op de Duitsers. Te meer omdat hetzelfde Germaanse zevental kort daarna de hoog genoteerde Russen eén gelijk spel wist af te dwin gen. Een conclusie ligt voor de hand: de pupillen van Frans Kuyper hebben deze ontmoeting in Gent onderschat. Of schoon zij er voor zijn gewaarschuwd. Door Kuyper en Cor Braasem nog eens nadrukkeiyk bij de training 's morgens. „Dit is geen onbetekenend akkevietje" zeiden zy, „maar een serieuze zaak en zelfs een maatstaf voor Rome." Als verontschuldiging mag wel gelden, dat het zevental onbewust geconcen treerd was op Rome. Niet op de Olym pische Spelen, maar op de gezamenlijke training, die zij daar deze week krijgen. Vanmorgen om negen uur is de ploeg van Schiphol vertrokken. Met de spelers van Italië zal iedere dag intensief wor den geoefend - 1% uur in de ochtend en 1% uur 's middags. Dat in die periode de zweep er nog eens over zal worden ge haald. laat geen twijfel. En dat de felle, agressieve Italianen als sparring-partner fungeren, vergroot de waarde van dit trainingskamp. Het falen van de Nederlanders in het Tolhuisbad gold vooral de eerste helft. Hans Muller zat ditmaal aan de kant. De pas van een maagzweer herstelde Fred van der Zwan had zijn plaats ingenomen en men hoopte daardoor meer stoot kracht in de voorhoede te krijgen. Een gedachte, die te optimistisch bleek. De fout van Muller - te lang blijven liggen in de aanval, wat Fred van Dorp. een geboren schutter, noodzaakte meer terug te komen dan in de taktiek werd be paald, zou vanmiddag met Vriend als tweede aanvaller hersteld moeten wor den. Maar helaas, Vriend voldeed be slist niet in de voorhoede. Hij verknoei de enkele opgelegde kansen zo opval lend, dat zelfs het weinig verwende Bel gische publiek smalend begon te lachen. Van Dorp deed zijn reputatie al evenmin eer aan. Hij kreeg een zware dekking, raakte er op de duur volkomen uit en miste eenmaal een juweel van een kans. ongehinderd op enkele meters van het doel. Weinig actie Stelde de voorste linie dus sterk te leur, de verdediging had ook een slechte dag. Bram Leenaards, de verbindings man, vervulde zijn plichten erg traag en Lamme schoot te kort in de dekking. De Belgen kregen in de laatste periode, toen onze landgenoten met veel moeite aan een voorsprong waren gekomen, een se rie eenvoudige schietkansen doordat nie- :-s.' >;:d WANFERCEE-BAULET, 1 aug. Frans Demulder heeft het wegkampioen schap van België voor beroepsrenners gewonnen met een tyd van 6 uur 17 min. 48 sec. over de 254 km. De stryd werd beslist in een massale eindsprint, waarin Vannitsen naar de tweede plaats reed met een achterstand van vier se conden op de winnaar. In het begin van de race had van Looy een verrassende ontsnappingspoging ondernomen. Hy reed lange tyd alleen op kop, maar werd ingelopen. Verdere uitslag: 3. Deca booter; 4. Rik van Looy; 5. Daems; 6. Vanderveeken. Charly Gaul behaalde voor de vierde keer het kampioenschap van Luxem burg op de weg Hij reed de 192.3 km. in 5 uur 7 minuten en 30 seconden en finishte met een voorsprong van 3.36 op Jempy Schmitz en Aldo Bolzan, die respectievelijk tweede en derde werden. Marcel Ernzer staakte de strijd na 140 km. René Strehler veroverde het wegkam pioenschap van Zwitserland voor be roepsrenners. Hij noteerde een tijd van 5 uur 56 min. 11 sec. over de 227.5 km. De volgende plaatsen werden bezet door Rolf Graf, op 18 sec.; 3. Lutz, op 4 min. 57 sec.; 4. Alfred Rügg, op 7.42; 5. Mo- reis, op 8.17: 6. Gimi op 9.34. De wereldkampioen wielrennen by de amateurs „Taeve Schur" toonde te Schleiz zijn uitstekende vorm, door op overtuigende wijze zijn titel van Oost duits kampioen op de weg te prolon geren. Op het 170 km. lange parkoers slaagde alleen Eckstein erin in het spoor van Schur te blijven, maar in de eind spurt was hij kansloos. De uitslag was: 1. Schur 4 uur 43 min. 50 sec.; 2. Eck stein z.t.; 3. Ampler 4.46.04; 4. Braune 4.46.07; 5. Oldenburg z.t. FRANS KUYPER .zorgen, vlak voor Rome. mand zich geroepen scheen te voelen het de aanvallers lastig te maken. Voor Ben Kniest, de Nederlandse doel man, was dit alles bijzonder vervelend. Hij weerde zich voortreffelijk bij de allerminst slappe schoten, die men op zijn kooi afvuurde. Hij kon de drie doel punten echter niet voorkomen. Het eerste diende zich al snel aan. Nauwelijks had Ran de bal veroverd ol Roger Dewasch zond hem uit het veld. Onmiddellijk profiteerden de Belgische zeven van de numerieke meerderheid (1-0). Van Dorp zorgde na dit onplezie rige begin voor een frisse tegenstoot. Hij knalde ongewoon hard tegen de lat Even later stond de paal een treffer van de Amersfoorter in de weg en miste Vriend voor de tweede maal een schone scoringskans. Ran moest er aan te pas komen om ons land op gelijke voet te brengen. Een corner van Lamme veran derde hij onberispelijk van richting. Van Dorp ging met Van der Steen het veld uit en dat betekende voor de Bel gen kennelijk een stimulans. Toen ook Van der Zwan nog op het droge kwam profiteerde De Vis er gretig van: 2-1. Zo stond het nog bij de rust. En niets wees er voorlopig op, dat hierin veran dering zou komen, althans niet ten gun ste van de Nederlanders. Om onver klaarbare reden ging Lamme het bassin uit, waardoor de Belgen uitliepen tot 3-1 Daarvóór had Ran een strafworp gemist wat begrijpelijk deprimerend werkte Toch vond onze ploeg nog de kracht even waterpolo van klasse te laten zien De resultaten bleven niet uit. Eerst be nutte Van Dorp een strafworp. Van dei Zwan prikte de gelijkmaker in het doei na een listige hooghal van Lamme en de zelfde speler redde met een schitterend winnend doelpunt het vaderlandse pres et e er anc se cnc e .earn heeft Kopenhagen verlaten met een fraaie zege op de Denen. Hier ziet men v.l.n.r. Meyer, en het na-oorlogse record. Unstein, Van Arkel, Van Staay en Bouwman in actie. T-P- (Van onze cricketmedewerker) KOPENHAGEN, 31 juli In de „test- match van het Continent" heeft het Ne derlandse cricketteani Denemarken met 3 wickets verslagen. Het was een wed strijd met lage totalen en evenals In de voorgaande ontmoetingen tussen de Ne derlanders en Denen, bleven de toe schouwers ook nu van „bright" cricket verstoken. Maar dit in het midden laten de, mag geconstateerd worden dat „Alt Holland" door deze zege een uitstekende prestatie heeft verricht. Het nationale team was, zoals men weet, lang niet op volle sterkte. Debutanten kregen hun kans en het is juist een van deze „new comers" geweest, die de aandacht in Kopenhagen sterk op zich heeft geves tigd. Rudi Onstein, de 21-jarige Rood en Witter, scoorde in de eerste innings een sublieme 57 not out, een prestatie waardoor hij een belangrijk deel had ln de Nederlandse overwin ning. Naast hem dient onmiddellijk de captein Peter van Arkel (HCC) te worden genoemd. Op de tweede dag evenaarde hy de score van Onstein: 57 not out ut een totaal van 114 voor 7. Onder stralend zomerweer trokken de Denen zaterdag na een verloren toss naar de wickets. Het openingspaar Jen sen en Nielsen moest al spoedig het veld ruimen: 2 voor 21. Eliasen 15, Lo- rentzen met een zeer goed gespeelde 40 en Carsten Morild 21, duwden de score echter een flink eind omhoog, zodat bij 4 voor 74 en redelijk totaal voor de gast heren niet onmogelyk leek. De fel bow lende Vriens, die een zeer goede lengte hield, nam evenwel snei twee wickets voor zy'n rekening, waarna nog slechts Bjorne Petersen, die met 20 not out bleef en Hartman Petersen (10) de Ne derlandse aanval het hoofd wisten te bieden. Het einde van de Deense in nings, die in een traag tempo was ver lopen, kwam na 3'/i uur batten op een totaal van .127. Het aandeel van Vriens was niet gering: 6 voor 34. Ook By'le- veld 3 voor 61 in 28 overs had netjes gebowled. Van Arkel nam 1 wic ket ten koste van 7 runs. Catastrofale inzet De Nederlandse innings had ronduit een catastrofale inzet, die het ergste deed vrezen. Wicket na wicket tuimelde omver en toen de telegraaf op 29 voor 7 stond, leek het einde naby. De deli veries van Kristcnsen (4 voor 38) en Provis (5-51) hadden ware verwoestin gen aangericht in de Nederlandse bat- tingside, doch het was Bouwman als vyfde man ingegaan die de collapse wist te sluiten. Samen met het „staart- wicket" Onstein kon de Deense bowlers een lialt worden toegeroepen. Vooral Onstein liet voortreffelyk batten zien. Met tal van fraaie strokes bouwde hy zyn innings op en langzaam maar zeker kreeg de score der Nederlanders een gunstiger aanzien. Nadat Bouwman voor 15 runs was verdwenen, gaven Vriens (10) en Byleveld (12) Onstein uiterst nuttige steun. Nederland strandde ten slotte op 124, met Onstein not out voor een onbetaalbare 57. De tweede dag De tweede innings der Denen ver toonde alle gelijkenissen met het bat ten, dat de gastheren op de eerste speeldag hadden gedemonstreerd. In een langzaam tempo kwamen de runs traag in de boeken. Nielsen, die met Jensen had geopend, doch zijn partner snel zag vertrekken, toonde aan bat over een onuitputtelijk geduld te be schikken. Zijn 38 not out in bijna drie uur bijeengebracht, spreekt in dit ver band duidelijke taal. Van de overige batsmen wist alleen Carsten Morild (21) zijn wicket lange tijd in tact te houden. De rest faalde op het bowlen van Van Staay 4-30, Vriens 3-17 en Wijkhuizen 3-11. Op een totaal van 110 was het met de Denen gebeurd. Het Nederlandse team stond dus voor de taak 114 runs te scoren, een opgave waarvoor men nog een zee van tijd be schikbaar had. Ditmaal opende Van Arkel met Galiois. Laatstgenoemde moest weldra het paviljoen opzoeken, maar Van Arkel speelde een ware cap- tain-innings en met gedegen spel slaag de hy er in de gevaarlijke Provis en Hartman Petersen te bedwingen. Bij een stand van 5 voor 42 was nochtans waak zaamheid voor de Nederlanders gebo den. Prima gesteund door Van Staay (21) kon Van Arkel de score in de juis te richting sturen en het was tenslotte Bregman, (14 not out) die met een knal harde 6 de winning hit voor zijn rekening nam: 114 voor 7. De Nederlandse zege was een feit, in laatste instantie voor namelijk dank zij aanvoerder Peter van Arkel, wiens 57 not out de hechte basis vormde van het totaal, dat Nederland bijeen had geslagen. Provis nam 3-29, Hartman Petersen 3-61, Kristensen 1-17. Competitie In de eerste klasse van de cricket- competitie werden geen wedstrijden ge speeld. In lb waren de resultaten: ExcelsiorSparta, gewonnen door Spar ta met 57 runs (Sparta 180 o.a., Excel sior 123 o.a. HCC 3Quick (N), gewon nen door Quick met drie wickets. HCC 8 74 all out, Quick 75 voor 7.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7