Oranje's atleten kansloos tegen Franse reserves Estafetteploeg evenaart het nationaal record 4x400 m. Pijnlijke ervaring voor Olympische' Amerikanen DUITSER DIETRICH: FIJNE NEUS VOOR LICHTWEERZEILEN Bart Kraan ook in het drijven heel wat mans Olympisch verkeer Ouverture blijkt bijzonder hoopvol Atletiek op alle fronten Wereldrecordhouder Jerome op de 100 meter geklopt Hollandweek met rimpelgoU jes ROME en het protocol Alleen amateurs op de Spelen Atletiekduel in rijf ers Circulaire I.O.C. Zeilwedstrijden op Zeeuwse stromen Harings tiende in de Ronde van Joegoslavië Hongaar loopt 1500 meter in 3.38.8 MAANDAG 1 AUGUSTUS 1960 PAGINA 9 f MS Om schaaktitel dames FENNY HEEMS KERK START MET ZEGE Porsche superieur op Nürburgring Wereldkampioen) Brabham ver achter Bonnier Race voor Regenbogen Alberda winnaar van StaverenEnkhuizen Kwalijke practijken Chinese precisie De maharadja ziet scherp niet chaotischer dan dat van alle dag in de Romeinse straten? NA PARKEREN MINSTENS EEN KWARTIER LOPEN if Sport, commercie en politiek if Politie rekent af met voetbal-bandieten if Chinese precisie if Indië heeft twee troeven voor het „goud" if Boze woorden over wed strijden in Olympisch bad Sportflitsen w FORBACH, 31 juli Een gehavende Nederlandse heren atletiekploeg is er Vandaag in het gemeentelijk stadion van Forbach niet in geslaagd revanche te ne tten voor de nederlaag van verleden jaar in Lille. Nu werd het 118-94 punten in het voordeel van de Fransen. Een nederlaag, die zich voltrok aan het einde van de wedstrijd, toen de mist kwam opzetten uit het omringende woud, zodat het stadion een wel wat Weidse betiteling voor de sintelbaan met enkele tribunes in een bijna nachtelijk duister werd gehuld. Slechts eenmaal doorboorde een lichtstraaltje de grauwe en vooral natte omgeving. Dat was toen Jan van Uden als laatste loper van de Nederlandse estafetteploeg de finish- draad doorbrak. Met een tijd van 3 min. 17 sec. evenaarde het team, bestaande uit Van der Knaap, Groothuis, Hooft- man en Van Eden, het nationale, uit 1956 daterende record. Een prestatie, die meer reliëf krijgt wanneer men weet, dat de baan gedurende de laatste 24 uur meer water had moeten verwerken dan anders in een jaar tjjds. Het begon zo goed met de Nederland- ge ploeg. Jan Parlevliet liep een bijzon der goede 400 meter horden in 53,9 sec, een tijd die zeker een seconde minder had kunnen zijn, als de weersomstandig heden hadden meegewerkt. De lange Amsterdammer Henk Heida bleek ook nu weer overduidelijk onze beste man ®P de 800 meter, Jan van Uden zag een kranige 400 meter, in de binnenbaan ge lopen, gehonoreerd met een magnifieke 48,6 sec, terwijl Jan Romani de kogel 53,76 meter ver slingerde en daarmede als zoveelste Nederlander op de boven ste trede van het erepodium kwam te staan. De vaderlandse kolonie op de tribune wreef zich de ogen uit en ging er eens goed voor zitten. Henk Heida, die zich in de laatste we ken weer op de 800 meter hééft gewor pen, met als resultaat tweemaal een ver betering van het Nederlandse record, net na de eerste 100 meter (13,4 sec) de leiding aan de Surinamer Wim Essajas ïv, fei^te ronde in 55 sec precies. enn f *ot andere races zette hij na aOO meter de aanval in, hetgeen resul teerde in een voorsprong van vier meter bij het ingaan van de laatste 100 meter, een marge die hij niet meer prijsgaf. On danks de verwoede pogingen van Essa jas en de Fransman Duran. Het was een bewijs dat Heida, die verleden jaar in Lille door een magnifieke race aan de 1500 meter begon, eigenlijk een verloren jaar heeft gehad en zeker de 800 meter had moeten blijven lopen. De 18-jarige Jan van Uden was op de 400 meter in het minst niet geïmpo- 100 meter: 1. Cohen (F) 10.8; 2. David rrl 109" 3. Dirks U: 4. Bruin 11.2. 400 meter-'1 Van Uden 48,6; 2. Bertozzi (F) Sa- 3.' Groothuis 49,6; 4. Bardon (F) sn'o' 800 meter: 1. Heida 1.51.8; 2. Du- (Fi 152.2; 3. Esajas 1.52,7; 4. Lurot Ïfi 1 53 6 Verspringen: 1. Prost 7.03; 2. ffimi'iaux (F) 6.83; 3. Weisscher 6.72; T?oé?en 6 49 m. 400 meter horden: 1. t- E?ee!fil n q 2 Basset (Fj 54: 3. Vissers Parlevliet e 5g Kogelslingeren: 1. némen! 53 76- 2. Combot (F) 51.27; 3. 1456.6; 3. Keesom 15:°H; 15.07.8. 200 meter: 1. Gay Bos 22.2; 3. David (F) 22^2, 4 Ehrks 22.3. 110 meter horden: 1. ^am 14g; Raynaud (F) 14.8; 3. Du _teeDie cha- Nederhand 14.8. 9 21 6' 2. Bail ee1. Tchichanavonan (F) IMX.' ly (F) 9.26.2; 3. Jonkers 9.39-. 9.44.4. Discuswerpen: 1. 4498- 4 Darot (F) 47.38: 3. Lassau (F) 44^ö, s. Kamerbeek 42.46. Kink-stap P g5< Humbert (F) 14.03; 2. 13'27' 3. Hofstede 13.70; 4. Fischbuch 13.37. Polstokhoogspringen 1. ,.Pr^{fsen 3.80; 4.10; 2. Mazier (F) 4.02: 3. WUsen ^.o", 4. Gelens 3.80. 1500 meter: 1.Misplo (F) 3.51.5; 2. Slankenstein 3.526, 3. «u rot (F) 3.54.5. 4. Steylen 3.56tl. 10-000 meter: 1. Dubleau (F) 30.40.6, Bruin 30.51.8: 3. Chiclet (F) 31.32J Veldhuyzen 32.08.2. Speerwerpen. 1. kert 64.69; 2. Sevestre (F) 60.o2; 3. Lam boley (F) 59.10; 4. Van de Heyden 58.96. Kogelstoten: 1. Koch 16.13; 2. (F) 16.01; 3. Godard (F) 15.99; Van Wees 15.70. 4 x 100 meter: 1. Frankrijk (Fabre, David, Cohen, Caprice) 42.2, Nederland (Timme, Dirks, Brum, Bp*) 42.5. 4 x 400 meter: 1. Nederland (van Uden, Hooftman, Groothuis, Van der Knaap) 3.17; 2. Frankrijk (Betozzi, Ger- ber, Vitasse, Demont) 3.20.8. Hoogsprin gen 1. Dugarreau (F) 1.95; 2. Diengseyni (F) 1.90; 3. Knol 1.75; 4. Van Kleef 1.75. De einduitslag was: Frankrijk 118 pun ten, Nederland 94 punten. VF.NRAY, 1 aug. In Venray is *nder auspiciën van de K.N.S.B. het toernooi om het dameakampioenschap van Nederland begonnen. Mevrouw Fenny Heemskerk, voor de eerste maal titelhoudster in 1936, moet opnieuw tonen dat zij de sterkste is. Deze titel, strijd vormt echter niet de hoofdschotel in de komende week. Het open-kam pioenschap van Nederland heren met twaalf deelnemers, dat maandag zijn eerste ronde beleeft er wordt vol gens Zwitsers systeem gespeeld is wel het belangrijkste. Titelhouder is de Poolse landskampioen Branicki, die echter op het laatste ogenblik van deelneming heeft moeten afzien. De oud-open-kampioen Diemer uit Muggensturm is wel aanwezig. Van Nederlandse zijde is de sterkste troef vermoedelijk de Rotterdammer Jongs- ma. Verder komen o.m. uit: Jansen (Waterlandskerkje), ir. Van Donk (Dordrecht), dr. Mulder (Bakel) en jeugdkampioen Kuipers (Breda). De uitslagen van de eerste ronde dames- toernooi: mevr. Fenny Heemskerk mevr. Van Aalst 1—0, mej. C. Bruinen bergmej. Broerse 01, mevr. Van der Veen-Baasmevr. Vreeken 01, mevr. Timmermevr. Beelaerts van Blokland 10. neerd door de reputatie van zijn tegen standers Bertozzi en Bardon. Prachtig gelijkmatig lopend met een eerste 200 meter in 24 sec. finishte hij fris en mon ter alsof het hem geen moeite had ge kost. De Amsterdammer Groothuis ves tigde de aandacht op zich door zijn ster ke eindspurt. Op de 110 meter horden zagen wjj Eef Kamerbeek in een vloei ende styi naar de zege lopen in 14,4 sec. De kleine Peter Nederhand klasseerde zich als vierde in dezelfde tijd als de Fransen Duriez en Raynaud. Meindert Blankenstein beging op de 1500 meter de fout op 200 meter voor de finish, toen de voor hem lopende Mis- ploti afstopte, niet ineens te demareren. Nu deed hij dat bij het uitkomen van de bocht en toen was het te laat. Joep Delnoye zal nog lang de herinnering aan het kleine mannetje Simonet met zich meedragen. Halverwege het par koers had de atleet uit Vaals een voor sprong van 40 meter op de Fransman, daarna liep deze in om tenslotte met een voorsprong van 40 meter over de eind streep te gaan. Kochdubbele winst Kees Koch was de man, die voor de Nederlandse ploeg de meeste punten verzamelde en wel met twee eerste plaatsen bij het discuswerpen en kogel stoten. De discusworp van 52.98 meter bij zijn tweede poging behaald, was ruim voldoende om al zijn concurrenten achter zich te houden. Maar bij het ko gelstoten won hij met slechts 12 cm verschil. Tweemaal belandde de zware ijzeren bol op 16 meter. De Amsterdam mer Kees van Wees die zijn zakenreis door Frankrijk en Italië even had on derbroken om aan de landenwedstrijd deel te nemen, zag zijn prestatie van 15.70 m slechts met een vierde plaats beloond. Joop Fikkert, de captain van de Nederlandse ploeg sloot de overwin ningenreeks van de Oranje-broeken met een goede speerworp van 64,49 meter op het glibberige gras af. Maar de Neder landse heren konden de elf Franse over winningen, waarvan zelfs zes dubbele niet meer tegenhouden. Hierbij dient KEES KOCH meeste punten. echter rekening te worden gehouden met het feit, dat enige prominenten als Henk Visser, Frans Kunen, Hein Cujé, Fred Moerman, Hans Smit en Jaap Smit, die wegens blessures of om andere redenen afwezig waren voor een dragelijker sco re hadden kunnen zorgen. Nu waren b.v. onze sprinters op de 100 en 200 meter niet opgewassen tegen het geweld van de Fransen, ofschoon Marius Bos op de zuu meter met 22.2 sec dezelfde tijd als de winnaar kreeg toegewezen. ADEN AU, 1 aug. - De Zweed Joakim Bonnier heeft op de Nürburgring met een Porsche de grote prijs van Duits land gewonnen. Ook de tweede plaats was voor een Porsche-rijder, n.l. de Duitser Wolfgang von Trips. De wereld kampioen Jack Brabham werd met een Cooper derde. De wedstrijd werd bo stromende regen en voor bijna 70.000 toeschouwers gehouden. Joakim Bonnier en Vort Trips leidden van start tot finish. Alleen Jack Brabham slaagde er de eer ste zes ronden in de leiders op korte afstand te blijven volgen. Daarna verloor de wereldkampioen echter elke ronde een zestal seconden op de beide Por sches. Bonnier en Von Trips bleven, en kele meters achter elkaar rijdend, rustig hun rondjes draaien. Nauwelijks een seconde na Bonnier ging de wagen van Von Trips over de streep. De Braziliaanse ploeg Bangu heeft in het internationale voetbaltoernooi in New York de Joegoslavische kampioen Rode Ster met 20 verslagen. Er is - al zal u dat op het eerste gezicht niet direct opvallen - een beduidend verschil tussen een pols stok en een polsstok, zoals atleten die gebruiken voor het onderdeel pols stokhoogspringer Een paar producen ten genieten een wereldfaam en een er van is de fabriek Gill Masters in de staat Ohio. Over de gehele wereld is er vraag naar door deze fabriek ver vaardigde excellente, maar ook kost bare polsstokken. Nu zult U zeggen „goed, laten die stokken befaamd zijn; laat men er overal veel belangstelling voor heb ben, wat dan nog?" U zoudt gelijk hebben als er niet nóg iets met deze stokken aan de hand is en waardoor het verhaal bepaald amusant wordt. Op deze stokken rust namelijk - schrikt U niet - een uitvoerverbod naar de Sovjet-Unie. Zij staan op de zwarte lijst van de Amerikaanse goedren, die onder geen voorwaarde aan de Rus sen verkocht mogen worden. En, wat het verhaal bepaald grappig maakt, laten nu de meeste befaamde pols stokhoogspringers van de Sovjet-Unie EUGENE (V.S.), 1 aug. De Cana dese wereldrecordhouder Harry Jerome leed zaterdagavond op de 100 m. een kleine nederlaag tegen de Amerikaanse favoriet voor de spelen Ray Norton. De tijd van beiden was 10,4 seconde. Een tweede verrassing was dat wereldrecord houder Bill Nieder, die zich niet voor Rome kwalificeerde, het kogelstoten won met een prachtige stoot van 19.48 m. Hij versloeg daarmee de Olympische uitverkorenen. Ook andere Amerikaanse atleten, die aan de Olympische spelen zullen deel nemen, leden nederlagen. Tom Murphy GOUDA, 1 aug. - Kluivers van A.S.V. Eibergen heeft zaterdag in Gouda een wegwedstrijd over 20 km gewonnen. Een Amerikaanse ploeg heeft beslag Ïelegd op de eerste plaats in een stu- entenschaaktournooi in Leningrad. Rus- in d werd tweede, Joegoslavië derde. (Van onze zeilmedewerker) LOOSDRECHT, 31 juli Met twee overwinningen op zaterdag en zondag heeft de Duitse F.D.-zeiler V. Dietrich zich op de vooral zondag nu en dan biina windstille Loosdrechtse Plassen van zijn sterkste zijde laten zien. Hij hliikt een lichtweerzeiler van formaat te ziin die met een bijzonder fijne neus voor de kans op plaatselijke vleugjes enerzijds en een prachtige lichtweer- tnicaire anderzijds, en dit gepaard aan een feilloze zeiltechniek, voor onze aan stevize tot holle bries gewende Neder landse zeilers in de omstandigheden, die dit weekeinde by Loosdrecht gol- deTiennhijjPzondag'*tegen half twee fi nishte was zijn „Wumme" drie-en-een- hal uur op het water geweest, in welk U sbestek de twintig kilometer lange F baan werd afgelegd. Ulnk Jager, die aiT tweede werd genoteerd, deed er negen minuten langer over en bleef heurt weer de nodige tiental len Telers voor Jan Schooneveldt. Het 36 schepen tellende internatio nale veld lag kilometers ver uiteen, grotendeels hit gevolg van de schiften de wind, die bijvoorbeeld in het voor- dewindse rak naar de *'"1 k ™PI." anM tang" van Kraan volkomen onverwacht bevoordeelde boven de iets hoger geie gen Jongkind. Met het bilzetten van zjjn ballonfok hoopte Jongkind zijn zesde plaats achter B1.ok Ao nrlT Hooper te handhaven in welke opzet hij nog maar juist slaagde. De finis had geen twintig meter verder moeten "gBart Kraan, toch ook een zeiler, die windkracht zeven niet vr|eSj' jp het op beide dagen zo goed, dat de hoofdprijs hem al niet meer kan ont gaan. Tegenover zijn drie overwinnin gen staan nog slechts de 32—2 van B. van den Akker. Spannender dan ooit is de toestand in de 16 m2-streep- klasse, waarin Agerthof, J. A. de Haas, Taselaar, Dwarshuis, Ozinga, R. Siebrand. Molenaar en Grimm alle nog tot de kanshebbers kunnen worden gerekend. Vooral als ook de laatste dag lichtweer troef is, zijn verrassin gen, wat de hoofdprijs betreft, hier niet uitgesloten, getuige de volkomen onverwachte zege van Siebrand op zon dag, die pas in de laatste rakken tus sen de kopjachten verscheen en toen meteen maar naar de zege doorliep. Duidelijker liggen de kaarten in de klasse der Olympiajollen. Saltzherr voegde bij zijn tweede plaats van vrij dag twee overwinningen en is daar door al zeker van de hoofdprijs mits hij maandag niet ontbreekt. Besseling zag zijn kansen in de Pampusklasse een stuk verminderen doordat hij zon dag vanaf de toren bij de start werd teruggeroepen. Sjjtema is hier nu num mer een in de totaaltelling, dank zij zijn tweede plaats op zondag achter Arendse, wiens „Arendsjong" gedu rende het hele urenlange traject op kop had gelegen. J. P. van Vliet (41) en E. Cancrinus (22) zijn het vlotst van alle 18 Sterns over het water gegaan en hebben in deze klasse met Van der Rest en J. Visser het beste uitzicht op de hoofdprijs. Hoveling in de Jeugdklasse kan met zijn drie overwinningen in de Jeugd klasse niets meer gebeuren, evenmin als E. Rolf v. d. Baumen in die der Valken. Diens derde zege bestond uit een vlotte start, een voortdurend op kop gaan en een finish, drie minuten Het zeilen in de Hollandweek kwam dit weekeinde neer op het speuren naar en profiteren van schaarse vleugjes wind. Dat de fokkemaats hun ballonzeilen scherp in het oog hielden, was dan ook alleszins begrijpelijk. >iiimiiiiimiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiimimfliiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii|. voor J. Prins. De speciale Loosdrecht- trofee voor de beste Valkprestatie in de combinatie van Nieuw Loosdrecht- week en Hollandweek is inmiddels al zijn deel. Ondanks zijn uitsluiting op vrijdag gooit Speckmann nog hoge hogen voor de totaalprijs der 12- Voetsjollen. Hij won dit weekeinde twee maal. L. Hommels (2—63), H. Sa- vonije (34—2), maar vooral J. J van 't Hoogerhuys (1—2—4) zijn de grote concurrenten. André Nelis, zaterdag na overstarten toch nog vierde, won zondag op fraaie wijze de race der Finnjollen. Vooraan in het puntenklassement' staat hier de Nieuw-Zeelander R. Roberts (3—1—6). Overige uitslagen: Zaterdag; Vrijheidsklasse: 1. C. Ne- laman; 2. B. Saur. leving Junior; 1 B Noordanus; 2. J. Bakker. Zondag: Vrijheidsklasse: 1. S. H. de Jong; 2. J. F. Nesting. Flying Junior: 1. A. Dudok van Heel; 2. mej. A. Vun- derink. STAVEREN, 1 aug. De door de Nederlandse Regenbogenclub, afdeling Friesland, in samenwerking met de Sneker Zeilclub georganiseerde regen boogwedstrijd StaverenEnkhuizen vv is zondag uitstekend geslaagd. De heen reis verliep zeer vlot en na ruim twee uur arriveerden de eerste schepen in Enkhuizen. De terugreis duurde iets langer. Voor deze eerste race, die ge zien het succes in de toekomst elk jaar zal worden georganiseerd, bestond zeer veel belangstelling, zowel in Staveren als in Enkhuizen. Medewerking werd verleend door de waterpolitie en door de Koninklijke Noord-Zuidihollandfie Reddingsmaat schappij, die beiden een boot voor eventuele assistentie het IJsseimeer op stuurden. Zij behoefden echter geen van beiden in actie te komen. Uitslag- 1 Algrl, stuurman J. Alber da (Sneek)- 2 Jan van Gent, stuurman E K Hoekstra (Sneek); 3. Tempo, stuurman J. do Wilde (Sneek); 4. Fal- mingo, stuurmal. H. de Vries (Sneek); 5. Swan, stuurman H. Roefekamp (Sneek). bijvoorbeeld, finishte op de 800 m. als laatste. Winnaar werd Jerry Siebert in 1.48.9. Nog sensationeler bleek de neder laag van wereldrecordhouder Don Bragg en Ron Morris bij het polsstok hoogspringen tegen de „Olympische reserve" Henry Wadsworth. Wadsworth sprong 4,57 m., Bragg en Morris elk 4,42 m. John Thomas kwam bij het hoog springen voor de dertigste keer in zijn carrière tot een sprong van 2.13 m. Ralph Boston won het verspringen met een sprong van 7.93 m. en Bill Sharpe het hink-stap-springen met 15.70 m. De 5000 m. was voor Bill Dellinger in 14.14,9. Russische krachttoer In het Russische Charkov werden dit weekeinde de universitaire kampioen schappen van Rusland gehouden. On danks de slechte weersomstandigheden het regende, er stond veel wind en het was bovendien warm (37 graden celsius) werden verschillende zeer goede prestaties verricht. De kampioen van Rusland hoogspringen, Viktor Bol- chov, onderscheidde zich vooral met een sprong van 2,13 m. Vladimir Gorya- yev kwam bij het hink-stap-springen tot 16,17 m. en Elvia Ozolina, de wereld recordhoudster, wierp de speer 55,33 m. ver. De 19-jarige Ludmilla Yevleva won het verspringen dames met een knappe sprong van 6.25 m. Tijdens de Hongaarse atletiekkam- pioenschappen in Boedapest won Istvan Kozsnavolgy de 1500 m. in 3 minuten 38,8 seconde en bleef daarmee slechts 0,7 seconde boven het Europese record van de Tsjech Jungwirth. Op de wereld- Ujst van dit jaar bezet de Hongaar met deze prestatie de eerste plaats. In Ber lijn verbeterde Hans Grodotzki het Duitse record op de 3000 m. tot 7.54,2. Het wereldrecord staat met 7.52,8 op naam van de Engelsman Gordon Pirie. Siegfried Valentin, de nieuwe wereld, recordhouder op de 1000 m., won de 800 m. in 1.46,8, een nieuw Oostduits record. Op de ee.rste dag van de wedstrijd tussen de atletiekploegen van Enge land en Frankrijk in het Lon- dense White City Stadion leverde de Fransman Robert Bogey de beste prestatie door de 10 km te winnen in de snelle tijd van 29 min. 1.6 sec. De Engelsman Merriman werd tweede op 0.2 sec. Na de eerste dag luidt de stand: he ren: Engeland 53punt, Frankrijk 52!,2 punt. De dames: Engeland 33 pnt, Frankrijk 18 pnt. De Engelse langeafstandloper Dennis O'Gorman won in Juyton bij Liverpool een marathon. De 32-jarige Brit liep de 42 km en 195 meter in de snelle tijd van 2 uur 18 minuten en 15.6 seconde. Tweede werd Fred Norris in 2.19.08 In Sydney verscheen voor het eerst na haar blessure de Australische atle te Betty Cuthbert aan de start, Ge holpen door een sterke rugwind sprint te ze de 100 meter in 11.2 sec., een fan tastische prestatie, die een nieuw we reldrecord betekend zou hebben, als de wind er niet was geweest. Vera Krepkina (Rusland) en Betty's land genote Shirley Strickland-De La Hunty houden het wereldrecord 100 meter met een tijd van 11.3 sec. hun voortreffelijke prestaties bereiken met stokken van Gill Masters. Hoe zij ze in hun bezit gekregen hebben? Och. heel simpel eigenlijk. Joego slavië heeft een fikse partij stokken uitgevoerd naar Bulgarije, dat op zijn beurt de stokken doorzond naar de Sovjet-Unie. U ziet het, de politiek heeft het maar moeilijk met de sport. Doping is een in de sportwereld helaas al te vaak voorkomend ver schijnsel. Al te vaak, omdat elk geval van doping er één te veel is. Het tegenovergestelde van doping, het trachten de prestaties nadelig te be ïnvloeden door het toedienen van be paalde stoffen, bestaat echter ook. Dit past men uiteraard op zichzelf of op een „pupil" toe, maar op de tegen stander. Een staaltje van deze kwalijke prak tijken hebben wij uit Joegoslavië ver nomen. Daar zijn een bestuurslid en vier aanhangers van de voetbalclub Brankl gearresteerd, die volgens de po litie een kellner omgekocht hebben om kwalijke pillen in het voedsel van de tegenpartij, Karlovac, te stoppen. Bran- ki en Karlovic moesten een voor pro motie beslissende wedstrijd spelen. Toen aan de vooravond van die ontmoeting de spelers van Karlovic plotseling zware hoofdpijn kregen en tekenen van grote vermoeidheid toonden, kreeg de politie argwaan met het bovengemelde gevolg. De wedstrijd is uiteraard afgelast en zal binnenkort gespeeld moeten worden. Wereldrecords zijn er oi.i te verbete ren. Zelfs in communistisch China heeft men daar weet van. Tokio meldt t.iiminste, dat enige Chinese da mes aan de wereld-top zijn gekomen in het zweefvliegen en het springen met een parachute. Drie van hen vestigden een ni-uw wereldrecord op de 600 meter p - cir'r-landing met verlate .--.rachutr .le ning door neer te komen op een gemid delde afstand van acht meter 73 van ut doel. Dat alles gebeurde in ^engpoe in de pr incie Anhwei. Het hoogterecord zweefvliegen moest er ook aan geloven. Yang-Hoe-Mei be reikte in een één-zitter een hoogte vin drie kilometer en 290 meter, waan.fr China zich erg verheugt. Meer dan over het nationale record van twe. mannelijke zweefvliegers, die zes uur en 41 mir-oen in de lu'"-' wisten te blijven. Tot slot - hoe kan het anders nu over ruim drie weken het grote feest gaat beginnen - twee Olympische nieuwtjes. Uit Indië bereikte ons een even ver rassende als romantische mededeling. De Indiërs blijken plots twee troeven van formaat voor een gouden medaille te hebben. Kandidaat-nummer-één is ROME, 1 aug. Waar men al niet mee te maken heeft bij de organisa tie van Olympische Spelen! Wist u, dat de organisatoren en dan speciaal de functionarissen van protocol vele uren besteed hebben aan de oplos sing van de vraag: wat moeten wij doen met bezoekers van koninklijken bloede en in het bijzonder met ont troonde staatshoofden? Het antwoord op die vraag is intussen gevonden. Men is er zelfs aardig uitgekomen. Want, zo is beslist, alleen regerende staatshoofden en hun naaste familie leden zullen uitsluitend bij de ope ningsceremonie de gast zijn van de president van Italië. Daarna zullen ook zij de Spelen uitsluitend kunnen bijwonen als particuliere bezoekers. Tenminste vier staatshoofden met familie zullen zich bij president Gronchi voegen tijdens de openings plechtigheid: koningin Juliana en prins Bernhard, koning Paul en ko ningin Frederika van Griekenland, prins Rainier en prinses Gracia van Monaco, en prins Franz Josef van Liechtenstein. Voorts zullen zich in de loge van de president bevinden: prinses Beatrix en prinses Irene, prin ses Sofia van Griekenland, Prins Al- bert van België en zijn vrouw prin ses Paola, kroonprins Bertil van Zweden, kroonprins Harald van Noorwegen, kroonprins Constantijn van Griekenland en de Marokkaanse premier Kroonprins Moulay Hassan. Ook de Sjah van Perzië en zijn broer, prins Ghalam Reza Pahlevi worden verwacht, maar hun komst is nog niet officieel bevestigd. En als „netelige" verzoeken zou den binnenkomen, van bijvoorbeeld de Franse kroonpretendent of van ex-koning Farouk? Generaal Luigi Magliari-Galante, chef van het pro tocol, legt fijntjes glimlachend, uit: „In dat geval is de zaak eenvoudig. De loge van de president is maar klein en het aantal plaatsen is er be perkt." ROME, 1 aug. Het klinkt onwaarschijnlijk voor degene, die uit eigen ervaring weet hoe op een doodgewone dag in het jaar het verkeer in Rome is: de chef van de Ro meinse verkeerspolitie Agostino Greggi er heilig van overtuigd, dat er tij dens de Olympische Spe len geen verkeerschaos zal zijn in de Eeuwige Stad, althans geen grotere chaos dan normaal. Dit alles klinkt nog onwaar schijnlijker als men weet, dat het verkeer tijdens de Spelen met 30 a 40 pro cent zal toenemen. Agostino Greggi heeft zich hoogst persoonlijk op de Olympische verkeers problemen geworpen. Alle mogelijke maatregelen heeft hij bedacht en ge test. Tenslotte is hij ge komen tot een opzet, die er op papier veelbelovend uitziet. Of al de maatre gelen voldoende zijn, zal straks moeten blijken. Mocht echter het antwoord negatief zijn, dan nog be hoeft Greggi zich niet hul peloos te voelen. Hij kan immers altijd troost vinden bij de Olympische gedach te, dat niet uitsluitend het winnen doch ook het po gen schoon is.... Wat nu, heeft Greggi bedacht en gerealiseerd om het verkeer straks enigszins in de hand te kunnen houden? Aller eerst zijn er vier onder grondse doorgartgen voor voertuigen gegraven om verkeersopstoppingen op belangrijke knooppunten te vermijden; drie bij- bruggen over de Tiber en één tussen de Via Veneto en de Borghese-tuinen. Om bovendien zo veel mogelijk verkeer aan het centrum te onttrekken, is een „Olympische weg" ge bouwd aan de westelijke buitenkant. Deze weg biedt een snelle verbin ding tussen de twee be langrijkste olympische centra in het noorden en zuiden Op de olympische weg zijn geen oversteek plaatsen voor voetgangers, zo min mogelijk zijwegen en men mag niet linksaf slaan> Zo veel mogelijk olym pisch verkeer zal moeten worden opgevangen door het openbaar vervoer. Naar de wereldtentoon stellingsterreinen, ten zui den van Rome, een van de twee grote olympische centra, zal een flink deel van het verkeer worden opgenomen door de enige ondergrondse lijn van Rome. Een andere, drin gend nodige en ook be loofde, ondergrondse lijn van het spoorwegsta tion naar het olympisch stadion in het noorden is niet tot stand gekomen; geldgebrek. Om in die leemte te voorzien, worden snelle busdiensten inge legd in het noordelijk olympisch gebied, met eindpunten op niet meer dan 200 300 meter af stand van de sportaccomo- daties. Op enige afstand van de stadions zijn goede par keerterreinen aangelegd In de hoop zo veel mogelijk automobilisten over te ha len daar te stoppen en het laatste deel van de tocht per bus te maken. Wie dat niet wil, riskeert minstens een kwartier te moeten lopen, want de dichtsbij- zijnde parkeerplaatsen zul len zich op tenminste een kilometer van de stadions bevinden. 99 99 uiteraard het befaamde hockeyteam, dat zo lang hockey op het programma van de Spelen staat, altijd gezegevierd heeft. Kandidaat-nummer-twee is de zesendertigjarige maharadja Sri Karnl Singhji Bahadur, een fabelachtig rijke prins. De maharadja geniet in zijn vaderland de reputatie de beste schut ter te zijn. Hij zal te Rome uitkomen in de schietwedstrijden op geweer. Veel prozaïscher, maar toch ook wel verrassend is het commentaartje, dat wil in het befaamde Romeinse sportblad „Corriere dello sport" gelezen hebben. In dat commentaartje windt onze Itali aanse collega zich op over de slechte ervaringen, die men heeft opgedaan bij de Italiaanse zwemkampioenschappen in het Olympische bad. De electrische stop watches bleken een seconde te lang zaam. De verlichting was onvoldoende. De programma's vermeldden onjuiste records. De kaarten werden pas op het laatste moment uitgereikt en tot over maat van ramp was de voorlichting aan het publiek dusdanig beneden de maat, dat niemand wist wie er in het water lag Er moeten snel doeltreffende maat regelen genomen worden, willen we over enkele weken geen bijzonder slechte indruk maken, aldus de Corriere dello sport. LAUSANNE, 1 aug. Het Interna tionaal Olympisch Comité heeft m een circulaire, die is uitgegaan naar alle nationale olympische comité's, de leden hiervan er nog eens duidelijk op gewe zen, dat zij de verantwoordelijkheid dragen voor de amateurstatus van de deelnemers aan de Spelen. De brief, die is ondertekend door de voorzitter en de kanselier van van het H)C> respectievelijk Avery Brundage en Otto Mayer, benadrukt dat op elk inschrij vingsformulier, dat moet worden ge tekend door de deelnemers, de volgen de tekst voorkomt: „Ik, ondergeteken de, verklaar op mijn eer amateur te zijn en te voldoen aan de voorwaarden, die dienaangaande in de olympische reglementen zijn gesteld". Dit formiL lier dient mede te worden ondertekend door de bond, waarbij de deelnemer is aangesloten, en het nationale comité van het land, waartoe hjj behoort. Het IOC doet een beroep op de ver antwoordelijke autoriteiten in de lan den, ervoor te waken, dat slechts ama teurs in de ware zin van het woord aan de Spelen deelnemen en dat wordt voorkomen, zoals in Melbourne is ge beurd, dat er op de Olympische Spelen sportmensen uitkomen, die de Olympi sche regels schenden. ZIERIKZEE, 1 aug. De Konink lijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas" heeft op de Zeeuwse stromen zeilwedstrijden georganiseerd. Voor de grote RORC-jachten was een parcours uitgezet via een boei bij Domburg, voor de kleinere RORC-boten en voor de ronde- en platbodemjachten ging de route via een boei bij Veere. Uitslagen zaterdag: gecomb. klasse 1 en 2 (RORC-jachten1 met wedstrijd- maten van 7,62 tot 21,35 meter)1. Hawk, cdt A. W. Joppe (De Maas); 2. Kickerle, cdt J. C. Smit (De Maas). Klasse 3 (RORC-jachten met wed- strijdmaten van 5.80 tot 7.62 meter); 1. Ilusie cdt J. L. Maas (De Schelde); 2. Variant IV, cdt A. W. de Gier (Ned. Ver. van Kustzeilers) Klasse 4 (RORC-jachten met wed- striidmaten kleiner dan 5.80 meter): 1. Typhoon, cdt A. H. J. Otto (WSV de Viifsluizen)2. Ariel, cdt J. M. Pigeaud (Kon. Ned. Zeil- en Roeiver.). Ronde- en platbodemjachten: 1. Brontoliet, cdt R. A. J. Terwindt (Jachtclub Hedel)2. Banckert, cdt M. C. F. J. Cosijn (De Kaag). BELGRADO, 1 augustus In Ljoeb- ljana is zondag de ronde van Joego slavië beëindigd met een overwinning voor Janez Zirownik van de nationale ploeg. Hij is van de start tot de fi nish in het bezit gebleven van de gele trui. In het algemeen ploegenklassement bezetten de Zuidslaven de eerste plaats, gevolgd door Roemenië. De Ne derlandse ploeg bezette de negende en laatste plaats. In het algemeen individueel klasse ment werd de Nederlander Hubert Ha rings tiende, Leo Knops zestiende en Eugene Beckers vijfenveertigste. Op de eerste dag van de atletiek- kampioen schappen in Boedapest, won Istvan Rozsnavolgy de 1500 m in 3 min. 38.8 seconde en bleef daarmee slecht» 0.7 seconde boven het Europese record van de Tsjech Jungwirth. Op de we reldranglijst van dit jaar bezet de Hon gaar met deze prestatie de 1ste plaats. In Berlijn verbeterde Hans Grodotzki het Duitse record op de 3000 meter tot 7.54.2. Het wereldrecord staat met 7.52.% op naam van de Engelsman Gordon Pirie. Siegfried Valentin, de nieuwe wereldrecordhoudster op de 1000 m. won de 800 m in 1.46.8, een nieuw Oostduits record. De Amerikaanse legerhandbalploeg Kaiserslautern Engineers zal woensdag 3 en donderdag 4 augustus respectievelijk te Haarlem en Amsterdam tegen de Ne derlandse bondsploeg spelen. Op 10 en 11 augustus spelen de Wiesbaden Flyers in ons land. De Italiaan Sabbadin heeft zondag de ronde van Piemont meetellend voor het Italiaans wielerkampioenschap op de weg gewonnen. Na hem arriveerden resp. Fabbri, Brugnami, Garau en Pam- bianco. Bij internationale atletiekwedstrijden in Menden in Westfalen heeft Toos Mut ter de 200 meter gewonnen in 25.6 -ec

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9