AEROFLOT HEEFT „HEEL VEEL" VLIEGTUIGEN BL0EMS1ERKUNS T wordt in V UGH T onderwezen Diefstal van 9000 sigaretten uit een kustboot Modern bejaardencentrum in oud stadje IJsselstein PAUL VLAANDEREN Het óelieim de Safari Luchtvaartdelegatie op doorreis naar Amerika op Schiphol „Gripsholm" gaat naar Amsterdam Grote vissterfte in Oude IJssel Overleg tussen het bouwbedrijf en de regering Zeshoekige kapel ERIC DE NOORMAN Rus praat zijn mond niet voorbij Koninklijke jachten naar Middellandse- Zeegebied Jeugdruiters vierde in Venetië Bromfietsbotsing met dodelijke afloop „NoordhollancT bij de gestrande Metro politan Anti-Indonesische acties in Birma Benoemingen Jongen die in school rapport knoeide is na zwerftocht terecht Katholieke Illustratie ZES ARRESTATIES IN AMSTERDAM Over prijsbeleid Onderscheiding Ontslag De schadevergoeding van de I. G.-Farben DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 FAGINA 2 Aan boord „Neder Ebro" Nieuwe sociale werk plaats in Delft Dorati dirigeert bij Nederlandse Opera Muziekfestival in Gent Examens Lustrumprijsvraag S.S.R. „Festspielpreis" SCHIPHOL, 1 augustus Hoeveel vliegtuigen heeft de Sovjet-Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot? Dat was een vraag, die een van de Neder landse journalisten vanochtend stelde aan de leider van een Russische lucht vaartdelegatie, Georgi Stchetchikov, luitenant-generaal van de Russische luchtmacht en- plaatsvervangend presi dent-directeur van de Aeroflot. Van al le luchtvaartmaatschappijen ter we reld, is dit bekend. Het antwoord van de heer Stchetchikov was simpel: „Heel veel". Daar namen de journalisten geen ge noegen mee. Via de chef van de afde ling publiciteit van de Aeroflot, een Rus. die als tolk optrad, drongen zij op het cijfer aan. Dit werd hun niet gegeven. Wel zei de Russische gene raal: „De Aeroflot is de grootste lucht vaartmaatschappij ter wereld". Het Russische gezelschap bestond uit tien leden. Behalve de leider waren er enkele luchtvaartdeskundigen van de Sovjet-Unie en daarnaast een zes-tal directeuren van Aeroflot. Zij waren op weg naar New York. Via de tolk gaf luitenant-generaal Stchetchikov antwoord op nog enkele vragen van de Nederlandse journalis ten. Hij zette uiteen, dat de missie naar Amerika gaat op grond van een alge meen Russisch-Amerikaans verdrag, dat twee jaar geleden is gesloten. Daar bij is bepaald, dat over en weer dele gaties op allerlei gebied uitwisselings- bezoeken zouden brengen aan beide landen. Volgens de leider van de Rus sische delegatie hebben in de afgelopen twee jaar reeds zeven Amerikaanse de legaties Rusland bezocht. Hij zelf is thans leider van de vierde delegatie naar Amerika. Hij noemde dit een rou tine-bezoek. Het gezelschap zal in Ame rika gedurende drie weken Amerikaan se vliegvelden en fabrieken bezoeken. Er is geen sprake van, dat er een bur- gerlucntvaartverdrag zal worden gete kend. „Amerika heeft nu eenmaal geen oren voor een nieuw verdrag", zo zei hij. Op de vraag of er Russische passagiers vliegtuigen zijn, die de afstand Mos- kou-New York zonder tussenlanding zou den kunnen vliegen, gaf hij een beves tigend antwoord: De Tupolev-114. De delegatie vliegt vanavond met een DC- 8 straalmachine om half zeven door naar New York. Op dé vraag of van dit oponthoud zou worden gebruik ge maakt voor overleg met de KLM, ant woordde de heer Stchetchikov tevreden glimlachend: „De verstandhouding tus- (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 1 auff. Gezagvoer der J. Oosterveld van de splinternieu we „Neder Ebro" der Maatschappij „Nederland" heeft vandaag in de Am sterdamse haven een opmerkelijke la ding aan boord gekregen. Aan dek kwa men namelijk zowel het koninklijk jacht „Piet Hein" als de Lemster Aak „de Groene Draeck", die enkele jaren geleden door het Nederlandse volk ten geschenke werd gegeven aan prinses Beatrix. Beide schepen, die als deklast wor den vervoerd, zullen worden afgeladen in Syracuse. Zij zullen met het konink lijk gezin in de Middellandse Zee krui sen. De „Neder Ebro", die 12.500 ton meet. maakt haar eerste reis op de z.g. Europa Lijn naar Manilla. VENETIë, 1 aug. Groot-Brittamnië heeft het Europese kampioenschap springen voor jeugdteams gewonnen. De Engelse ploeg bestond uit Jane Kidd met Manka, Elisabeth Broome met Gay Monty, Michael Cresswell met Mackeson en Douglas Coakes met Catriona. De Nederlandse equipe, die zich als vierde klasseerde, bestond uit Rob Kouwenberg met Quadian, Cees Schmal met Feldblume, Sam van Spaendonck met Prins Ajax en Isabelle Speyer met Bilitis. Na de Nederlanders kwamen nog Frankrijk Portugal, Hon garije en België. De Europese jeugd kampioen, de Italiaan Giuseppe Rava- no, was de enige met twee foutloze parcoursen. IJMUIDEN, 2 aug. Het 23.191 ton metende passagiersschip „Gripsholm" van de Swedisch-American Line, dat woensdag ligplaats zou kiezen aan de toeristensteiger in IJmuiden om de pas sagiers, die een uitgebreide cruise ma ken, een dag in de gelegenheid te stel len Holland te „doen", zal doorstomen naar Amsterdam. De rederij heeft dit besluit enige weken geleden genomen, toen een van de meerpalen bij de toe ristensteiger door een aanvaring werd vernield. De rederij wilde het risico niet lopen, dat het herstelwerk niet op tijd klaar zou zijn en arrangeerde de trips met bussen vanuit Amsterdam. Bij zonder jammer voor IJmuiden, waar de rijkswaterstaat al het mogelijke heeft gedaan om de meerstoel op tijd klaar te hebben. Dat is ook gelukt, want vo rige week donderdag werd het herstel werk voltooid. De Swedisch-American Line heeft reeds tot 1969 zomercruises uitgestip peld, waarin IJmuiden als Nederlandse aanlegplaats is'opgenomen. Het is voor IJmuiden te hopen, dat het besluit van dit jaar geen gevolgen zal hebben voor de komende jaren. CASTRICUM. 1 aug. De vijftien jarige Gerard van Kampen uit Am sterdam, op vakantie in het kampeer terrein aan de Zeeweg is tengevolge van een verkeersongeval zodanig ge wond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. Twee Duitse jongens maakten op roekeloze wijze met hun bromfietsen gebruik van de Zeeweg. Zij konden twee meisjes die per rijwiel op weg naar het strand waren nauwelijks ontwijken en reden direct daarna in volle vaart op de jongen in, die met zijn bromfiets van het kampeerterrein kwam rijden. De jongeman bleef bewusteloos op het rijwielpad liggen en overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. sen de Aeroflot en de KLM is ook zon der overleg goed genoeg." Toen een van de verslaggevers hem vroeg of er kans is, dat de Sovjet-Unie de KLM ook landingsrechten zou geven op andere vliegvelden dan die bij Mos kou, antwoordde hjj met een weder vraag: „Bent u soms allemaal direc teuren van de KLM, dat u dat zo graag wilt weten?" De Russische luchtvaartdelegatie be schikte niet over verblijfs-visa voor Ne derland. Eigenlijk had de delegatie dus op het vliegveld moeten blijven tot zij met een lijnmachine van de KLM le reis naar New York kon voortzetten. Mede dankzq de medewerking van de koninklijke marechaussee op Schiphol verkreeg zij op grond van de z.g. tran- sit-clausule vergunning zich in ons land vrij te bewegen tot de volgende verbin ding. In die tussentijd heeft het gezel schap Zandvoort bezocht en een rond vaart gemaakt loor de Amsterdamse grachten. (Van epn verslaggever) IJMUIDEN, 2 aug. Op de noord oost kust van Sumatra ter hoogte van Diamand Point tracht de IJmuidense zeesleepboot „Noordholland" sinds zon dagmorgen het gestrande Panamese vrachtschip „Metropolitan", geladen met ijzererts, vlot te brengen. De „Me tropolitan", die 5.000 ton meet, in 1936 werd gebouwd en die eigendom is van de Lombard Naval Company in Pan- ma, was 27 juli onderweg van Mormu- go naar Osaka. Bij het passeren van de Straat van Malakka liep het schip aan de grond bij Diamand Point, ten noorden van Belawan. De „Noord-Holland" van Wijsmuller te IJmuiden, die samen met zijn rede- rijgenoot „Utrecht" bezig is een aan tal grote tankers te verslepen van Sin- fapore naar Honkong, was juist te ingapore naar Honkong, was juist te Singapore aangekomen en kon de „Me tropolitan" haar assistentie aanbieden. Deze werd geaccepteerd op basis van „Lloyd's open form". Gedurende het weekeinde heeft de „Noord-Holland" twee pogingen ondernomen om het schip vlot te trekken. Ook vanacht is aan het schip getrokken. De „Metro politan" is inmiddels al wat dichter bij diep water gekomen. De pogingen wor den voortgezet. RANGOON. 2 aug. (Rtr). De Indo nesische regering heeft haar bezorgd heid geuit over tegen Indonesië gerich te activiteiten, die onlangs door Chine se gemeenschappen in Birma op touw zijn gezet. De Indonesische gezant te Rangoon heeft bij een bezoek aan de secretaris-generaal van het Burmaan- se ministerie van buitenlandse zaken deze activiteiten onder de aandacht van de regering van Birma gebracht. Aan journalisten deelde hij mede, dat in zes tien Burmaanse steden en plaatsen an ti-Indonesische betogingen zijn gehou den. in Rangoon alleen al zestien. DELFT, 2 aug. Ten behoeve van de Delftse gemeentelijke sociale werk voorziening. waar omstreeks zeshon derd personen die op de een of andere wijze zijn gehandicapt, te werk zijn ge steld, zal aan de Hoornsekade een nieuwe, grote werkplaats worden ~e- bouwd. Met de uitvoering van deze plannen, waarvoor een terrein van 280 bij 50 meter beschikbaar is, zullen enige ja ren zijn gemoeid. De verschillende afdelingen van de ze werkvoorziening die een van de grootste is in het land, zijn thans over de stad verspreid. In het nieuwe ge bouw zullen zij worden geconcentreerd. AMSTERDAM, 1 aug. De dirigent Antal Dorati zal in de maand februari 1961 bij de Nederlandse Opera een aan tal uitvoeringen leiden van Verdi's ope ra Simon Boccanegra. Van deze opera zal Dorati tevens de regie voeren: de décor- en kostuumontwerpen zijn van zijn dochter, Tonina Dorati. DEN HAAG, 1 aug. Bij K.B. Is benoemd tot hoogleraar met ingang van 1 januari 1961 in de afdeling der scheikundige technologie aan de Tech nische Hogeschool te Eindhoven, om onderwijs te geven in anorganische scheikunde dr. G. C. A. Schuit. DEN HAAG, 1 aug. Teken M. O. akte B: E. M. Heuvelink (Geldrop), E. van Uitert (Amsterdam), H. Vis ser (Amsterdam), H. C.'van der Vos sen (Haarlem). President De Gaulle en bondskanselier Adenauer hebben op kasteel Ramboulllet besprekingen gevoerd. V.l.n.r.: minister Von Brentano, generaal De Gaulle, bonds kanselier Adenauer en minister Couve de Murville. DOETINCHEM, 2 augustus Het waterschap De Oude IJssel en ver scheidene hengel verenigingen zullen een onderzoek instellen naar de oor zaak van het feit, dat sinds vanmor gen vroeg nabij Terborg in de Oude IJssel grote hoeveelheden dode vis voorkomen. Gebleken is, dat op een be paald punt per minuut zeker honderd dode vissen voorbij drijven. Vermoedelijk is de dood van de vis sen een gevolg van het voorkomen van giftige stoffen in het water en is het niet een kwestie van gebrek aan zuur stof. De grote hoeveelheid regen wel ke de laatste weken is gevallen, zou dit laatste onmogelijk maken. Naar het zich laat aanzien sterft de vis in het op Duits gebied gelegen ge deelte van de IJssel en drijft dan af naar Nederland. Reeds is opgemerkt, dat ook grote hoeveelheden oeveraf- val en gras de Oude IJssel komen af drijven, hetgeen wellicht verband houdt met de vissterfte. DOETINCHEM, 2 aug. De zéstien- jarige J. H. Demmink uit Doetinchem, die sinds 15 juli was verdwenen, omdat hij thuis zijn Zeer slechte schoolrapport niet durfde te laten zien, is terecht. Hij was 's middags niet meer naar school gegaan en had zijn tas aan een medescholier gegeven met de opmer king: „Ik doe even een boodschap". Toen de jongen niet meer verscheen, hebben zijn vrienden de tas naar zijn huis gebracht. Daarin vonden de ouders een rapport, waarmee was geknoeid. Zij waren van oordeel, dat hij naar Oos tenrijk was gegaan, te meer omdat men daar met het hele gezin de vakantie zou doorbrengen. De jongen had bovendien Oostenrijks geld in zijn bezit. Een week lang heeft men in Oostenrijk op eigen gelegenheid rondgespeurd. Zonder i-esul- taat echter. Toen het gezin naar Neder land teruggekeerd was, waarschuwde men de politie en werd ook Interpol in geschakeld. Zondag werd de knaap in Marseille aangetroffen en door d.e Franse politie op transport naar Nederland gesteld, waarbij de Nederlandse consul bemidde ling verleende. Zondagavond werd hij aan de Nederlandse grens uitgeleverd aan de marechaussee die de ouders waarschuwde. Deze zijn toen naar Roo sendaal gegaan om hun zoon die een zwerftocht door België en Frankrijk had gemaakt naar huis mee te nemen. Vissers kennen de kust, oorlogssche pen nemen risico's, maar de handels vaart ter zee kan niet buiten de vuur torens. Hoe lang al niet en waarom,' dat is te lezen in een verhaal over deze wegwijzers langs de berm van de zee. Dat er nog vis zit in de Neder landse wateren, blijkt uit een verhaal van Ton Jeker over het vissen „met ventielslang". Opgeluisterd met goede fo to's. J. W. Hofwijk heeft een bezoek gebracht aan de kapel in Dachau. Hij vertelt van de mensen die hij daar ontmoette; Annie Salomons zet haar voortreffelijke serie verhalen „Van toen en nu" voort door te schrijven over ons oude Indië. Verlucht met gees tige tekeningen van Charles Boost. AMSTERDAM, I augustus Zoals gemeld zijn uit de proviandkast van een kustboot in de Minervahaven 9000 siga retten gestolen. De politie heeft thans zes personen aangehouden en 7000 ge stolen sigaretten In beslag genomen. De gearresteerden zijn een 23-jarige buffetbediende, een 41-jarige hotelhou der, een ?7-jarige restaurateur, een 24- jarige zeeman, een 21-jarige monteur en een 19-jarige matroos. De laatste drie zijn al eerder met de politie in aanraking geweest. De zaak is uitgekomen door de ver koop van gestolen tabak, die ongeban- derolleerd is. De diefstal is op touw gezet door de matroos, die drie vrien den er bij had betrokken. De anderen zijn de helers. De gearresteerde hotel houder exploiteert o.a. een koffiehuis aan de Spuistraat, waar de politie za terdagavond een inval heeft gedaan. Alle (25) aanwezigen werden gefouil leerd. Het koffiehuis is al meer het middelpunt geweest van een actie van de politie toen er een bende van dertig jongemannen wegens talrijke winkel- auto-, bromfiets- en andere diefstallen in Amsterdam en omgeving, tot in Zan- voort toe, werd „opgerold' Ook heeft de politie een onderzoek in gesteld in de poffertjeskraam, die de gearresteerde restaurateur aan de We teringschans exploiteert en die ook al genoemd is als centrum van allerlei benden stelende jongemannen. Het kof fiehuis aan de-Spuistraat heeft enige tijd onder „bewaking" gestaan van ge wapende lieden omdat men daar een inval vreesde van concurrerende ben den. GENT, 1 aug. Het muziekfestival 1960 te Gent zal op 3 september in de Koninklijke Opera worden geopend met een galaconcert door het Nationaal Or kest van België onder leiding van sir Thomas Beecnam. Op 17 september dirigeert Willem van Otterloo tot besluit van dit festi val het symphonieorkest van het N.I.R. in Beethoven's negende symphonie. Aan de uitvoering van de Negende werken mee de solisten Hildegard Hil- lebrecht, Norma Procter, Richard Le wis en Theo Zilleken en de Gentse oratorium vereniging. Het programma vermeldt voorts een reeks orgelconcerten een vertolking van hedendaagse Vlaamse muziek door het symphonie orkest van het N.I.R. onder de leiding van Daniel Sternefeld op 9 september en een uit voering door het Belgisch Kamerorkest in de troonzaal van het stadhuis op 12 september. Ook grote namen uit de wereld van het lied, van de opera en van het ballet zullen dit festival sieren. Rudolf Schock zingt op 6 september,Erich Kunz, Ernst Haefliger en andere so listen van de Weense Staatsopera ver tolken opera-aria's van Mozart, Leonce Gras dirigeert op de 15de „Het ver haal van de soldaat" van Strawinski en Schönberg's „Pierrot Lumaire". De avond daarvoor zal het Amerikaanse gezelschap ballets of two worlds on der auspiciën van de Vlaamse televisie het ballet „The Dybbuk" dansen. HAARLEM, 2 aug. Aan de Rijks kweekschool slaagden voor de hoofdak te-examens: Gehele akte, mej. L. J. Modder, Den Helder; mej. S. M. E. Ortjen's, Amsterdam; mej. G. M. van Schagen, Egmond-Binnen; mej. Th. E. M. Smidt, Amsterdam; de heren: G. J. Fijma, Amsterdam; J. de Jong, Anna Paulowna; J. Karman, Uithoorn; J. C. v. d. Werf, Amstelveen; W. Brands- ma, te Alkmaar. Voor verklaring A: de heer M. van Dalen te Overveen. De examens zijn hiermede beëindigd. DEN BOSCH, 1 aug. Grafkransen, bruidsboeketten en fantasiestukken ga ven maandag in Vught de juiste en tourage aan de diploma-uitreiking van de r.k. vakschool voor bloemsierkunst. Tien leerlingen zagen er een jaar van studie en praktisch werken beloond met een getuigschrift. Desondanks zullen zij zich ter verkrijging van de rijkserken ning andermaal aan een examen moe ten onderwerpen en wei aan het offi ciële rijksexamen in Aalsmeer. Deze weinig bevredigende situatie werd nog eens nadrukkelijk gememoreerd door de rijkstuinbouwconsulent en directeur UTRECHT, 1 aug. Ter gelegen heid van het vijftiende lustrum van de Societas Studiosorum Reformatorum, dat in februari 1961 gevierd zal wor den, schrijft de lustrumcommissie een prijsvraag uit, waaraan alle Neder landse studenten kunnen deelnemen. Gevraagd wordt een beschouwing over het onderwerp: „Hoe dient de christelijke dagbladpers in ons land te functioneren?" Bij de beantwoording van deze vraag zal men onder meer hebben na te gaan in hoeverre de christelijke dag bladpers een eigen stijl behoort te ont wikkelen. Dit onderzoek zal zich uit kunnen strekken naar de verschillende onderdelen van het dagblad, bijvoor beeld ten aanzien van de berichtgeving over de buitenlandse en binnenlandse politiek, de sociaal-economische sector, de kunst, de sport en de kerken. De jury voor deze prijsvraag bestaat uit de heren dr. E. Diemer te Rotter dam, prof. mr. W. F. de Gaay Fort man m Den Haag en G. Puchinger te Utrecht. Er zijn twee hoofdprijzen, waarvan een ter beschikking is gesteld door de Vereniging Nederlandse Christelijke Dagbladpers. Een prijs is uitgeloofd voor de inzending die praktisch gezien de beste ideeën geeft. Voorts is er een prijs voor de beste inzending met be trekking tot de sociaal-economische sector en een prijs voor de beste in zending met betrekking tot de sport. Publikatie van de bekroonde inzendin gen wordt nog overwogen. SALZBURG, 1 aug. Tijdens de ontvangst die de N.V. Philips' Phono- grafische industrie in het slot Klessheim te Salzburg zaterdag naar aanleiding van de opening van het nieuwe Fest- spielhaus te Salzburg heeft gehouden, is de instelling van een „Festspielpreis" door Philips bekendgemaakt. Deze prijs ten bedrage van 100.000 Oostenrijkse shilling wordt uitgeloofd voor de beste prestatie tijdens de Festspiele door een uitvoerend of scheppend kunstenaar. De jury zal bestaan uit de meest vooraanstaande kunstenaars die aan de ze Festspiele meewerken. De prijswin naars worden in januari 1961 bekendge maakt. van de school, ir. H. Slits, die de wens uitsprak dat de gecommitteerden in de toekomst naar het schoolexamen zullen komen. De Vughtse school is de enige katho lieke school van dit type in Nederland en de enige vakschool op dit gebied in het zuiden. Zij is twee jaar geleden opgericht door de tuinbouwbond van de NCB. Voordien waren er alleen de rijks scholen in Utrecht en Den Haag en later is er nog een rijksschool in En schede bij gekomen. Dat de zuidelijke school in Vught is gevestigd hangt sa men met het feit dat in deze gemeente al een onderwijstraditie bestond door dat er al meer dan 50 jaar intensief cursusonderwijs wordt gegeven. Bo vendien zorgde de gemeente voor een prachtig schoolgebouw op het terrein van de plantsoenendienst waar men te vens van een royale kas kan profiteren. Het onderwijs vergt één dag per week gedurende veertig lesweken. De leerlingen, die de overige dagen al in de praktijk zitten, brengen zelf hun ma teriaal mee en bespreken na het werk eikaars stukken. Vijf leraren geven in een groot aantal vakken les, zoals kunstgeschiedenis en stijlkennis, kleu renleer, nomenclatuur, plantenmorfolo gie en materialenkennis. Ook worden excursies gemaakt, naar een pottenbak kerij, naar het Mauritshuis, naar de Aalsmeerse bloemenveiling en dit jaar uiteraard ook naar de Floriade. Het praktische werk omvat het maken van verschillende werkstukken en ook het versieren van straten, gevels en kerken. Dit jaar heeft de school in de nieuwe kerk van Son een versiering verzorgd. DEN HAAG, 2 aug. Neutrale eïi rooms-katholieke werkgevers in het bouwbedrijf zullen morgenochtend half elf in het ministerie van Economische Zaken een bespreking over het prijsbe- leid hebben met de ministers van Eco nomische Zaken, van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en van Verkeer en Waterstaat, drs. J. W. de Pous, mr. J- van Aartsen en drs. H. A. Korthals. Des middags zullen de drie bewinds lieden vertegenwoordigers van de pro testants-christelijke werkgeversorgani saties in het bouwbedrijf voor een be spreking ontvangen. DEN HAAG, 1 aug. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau P. H. Bogaard, direc teur van de uitgeverij „Het Spectrum" wonende te De Bilt. DEN HAAG, 1 aug. Bij K.B. l« met ingang van 1 augustus G. R. van der Voet, hoofdgeneeskundige bij de in spectie van de militair-geneeskundig® dienst, op diens verzoek eervol ontslag verleend. (Van onze Utrechtse redacteur) IJSSELSTEIN, 2 augustus In het oude stadje IJsselstein vond men, dat de bejaardenzorg niet was, zoals het hoorde en een onderzoek in 1958 wees uit, dat de zuidwesthoek van de provincie Utrecht een bejaarden centrum dringend nodig had. Enkele katholieke ingezetenen hebben de kop pen bij elkaar gestoken en zij ontving- gen van het kerkbestuur opdracht een plan uit te werken. In ir. Th. J. van Gendt werd gen architect gevonden, die op het gebied van bejaarden-centra de nodige ervaring had en hij maakte een ontwerp, dat volkomen aan de gedachte van de initiatiefnemers be antwoordde. Het wachten was Op de nieuwê pre mie-regeling en zo kon eerst 1 juni begonnen worden me' de bouw op een voor dit doel wel bijzonder geschikt terrein. Het bejaardenhuis, dat onge veer negen meter hoog wordt met twee verdiepingen, in een vrij gestrekts vorm, die aan een T doet denken, ver rijst n.l. aan de rand van het stadje, juist in de bocht van de oude Ben- schopperweg met een vrij uitzicht naar alle kanten. Het zal plaats bie den aan ongeveer 120 bejaarden, ter wijl een deel van de kamereenheden voor tien echtparen is bestemd. Een afzonderlijk gebouwtje terzijf® van de grote vleugel en door een win tertuin met het complex verbonden, dient als recreatieruimte, welke zelfs van een toneel wordt voorzien. Een geestige oplossing uit architectonisch oogpunt is ook de afzonderlijk gehou den zes-hoekige kapel. De zusters van O.L. Vrouw van Amersfoort, die de verzorging van de bejaarden op zich nemen, vinden haar klooster in een van de zijvleugels, waartussen de gla zen wanden van de grote hal met in gang een aardige afwisseling vormen. De kleinere vleugel, aan de zijde van de stad, wordt ingericht als zieken afdeling, waarin plaats komt voor tien chronische zieken, terwijl er ook een revalidatie-gedeelte zal zijn. Het bejaardenhuis, waarvan de stichtingskosten ongeveer 2.375.000 gulden zullen bedragen, zal eind 1961 gereed zijn, doch reeds 1 oktober van dat jaar hoopt men het eerste gedeel te in gebruik te nemen. Bejaarden van alle gezindten worden opgenomen, doch bij voorkeur uit de zuid-westhoek van het Sticht. FRANKFORT, 1 augustus De liquidatoren van de I.G.-Farben hebben in een vandaag gepubliceerd verslag meegedeeld, dat 71 van de Nederlanders die in de oorlog als gedetineerden bfl de I.G.-Farben te werk gesteld zijn geweest, elk 10.000 Mark hebben ge- eist wegens niet uitbetaald loon en schadevergoeding.De eis van 24 van hen is afgewezen. De betalingsopdracht voor de overige gevallen wordt aange houden. 35. Geheel onkundig van wat zich op de burcht afspeelt, slaan Eric en Tristan, die zich met zijn krijgers weer bij de Noorman heeft gevoegd, nu Agars troep op de burcht teruggekeerd is, het nog steeds stijgende water gade. Het dal lijkt één groot meer. Weliswaar niet dieper dan een paar voet, maar onheilspellend ge noeg. „Ik ben benieuwd, hoe vriend Agar reageert op onze eis tot overgave," mompelt Tristan. „Hij zal toch iets moeten doen en veel keus is hem niet gelaten." Op dat moment brengt een der wachtposten langs het „meer" een met een witte vredesvlag gewa pende krijger binnen. „Ah!" zegt Tristan streng, „ge komt de overgave melden. Verstandig, voor een man als Agar." „Overgave?" stamelt de boodschapper, die zich in het geheel niet op zijn gemak voelt. „Nee, ik kom hier Agars voorwaarden voor overgave.... Uw overgave brengen." Een hoongelach klinkt op en de boodschapper loert schichtig rond. „Koning Agar heeft Artor gevangen genomen," stoot hij uit. „Zo ge niet wilt, dat uw aanvoerder opgeknoopt wordt, laat dan het water weglopen en komt u overgeven op de burcht, ongewapend". Even is het stil, dan barsten de vogelvrijen in een vrolijk geschater uit en ook Tristan grijnst. „Ga heen naar je koning, man, en wees blij, dat ik je laat gaan," roept hij de onderhandelaar toe. „Vraag Agar, of hij wellicht denkt met een troep geiten te doen te hebben, want een dommer leugen kon hij moeilijk beden ken. Artor is nog veilig in ons midden. En de enige manier om te voorkomen, dat je koning in zijn eigen burcht verdrinkt, is: zich snel overgeven." EEN PISTOOL... ZUID-'I LATEN WE HIEIZ EE Nb IN K'JKEN. AFRIKAANSE PAS EN vuurwapenveroun NINb OP NAAM KAN PIET KAN PRUTEN... EN EEN VERPACHT ZWARE TABAKSZAK. AN FEATURES SYNDICATE HE~! IK. ZOU ZWEREN PAT IK LICHT ZAb FLIK KEREN IN HET VLIEGTUIG)!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2