PINZI 37ste eucharistische wereldcongres Tweede congresda; stromende re de en Indrukwekkende manifestatie van 20.000 vrouwen en moeders GROTE WERKEN IN BIAK Strijd tegen terreur lokt terreur uit Bitter commentaar op overval badgasten aan het strand MY FAIR LADY EERSTE REPETITIE: EEN BIJNA HUIVERINGWEKKEND MOMENT Negen maanden draaien Het leven begint bij 50 Delegatie uit gekom en Waakzame hond voorkomt vlucht 19-jarig meisje aangerand Vicieuze cirkel in ALGERIJE Go-congres in Nederland 2 Nederlandse kinderen gedood TÖHATg KETCHUP Nederland aan- Modern ziekenhuis en haven-accommodatie Tivee Amsterdammers bij Vaals gepakt Nederlandse alpinist eerste op de Feekopf ln Biervliet Aangehouden jongeman legt bekentenis af Zandauto overrijdt driejarig jongetje Van zes tot zestig 120 japonnen Auto-ongelukken in Belgisch Limburg Eliza Vertaling Orkest, koor, ballet Vlaanderen DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 PAGINA 3 MÜNCHEN, 2 augustus Een droevig congresdagje gisteren. Geen stralende zon meer, maar regen Een eindeloos dreinende regen zo nu en dan afgewisseld met stortbuien. Onder die om standigheden is ook München ellendig. De kleurige vlaggen worden vuile in de wind klap pende lappen, en van de toch al niet zo grandioze groenversiermg - de hele stad staat vol berken- takken die afhankelijk van de grootte in conservenblikjes, oiie- blikken of zuurkoolblikken ge plaatst zijn blijft dan niet vee meer over dan een druipend struikgewas. De Theresienwiese is rondweg verschrikkelijk. Zover het oog reikt niets dan natte hou ten banken en in het midden een metershoog altaar vanwaar het water in beken naar beneden stroomt. Wie daar, huiverig in zijn regenjas, naar staat te kijken vraagt zich af wat het woensdag avond moet worden als de aller grootste plechtigheden beginnen, waarbij toch minstens een half miljoen mensen verwacht worden. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 1 augustus De heren van My Fair Lady be kenden dat het een ietwat huive ringwekkend moment was. Na anderhalf jaar voorbereidend ge organiseer zijn deze morgen de meeste voornaamste medewerkers aan deze musical voor de eerste repetitie-lezing bijeen gekomen. Wil men iets terugzien van de tonnen gelds die men erin gesto ken heeft, dan moet men straks zo ongeveer half Nederland uit zijn huiskamers naar de voorstel ling lokken. Dit vooruitzicht is wel zodanig dat men van het ogenblik van de daad enigszins kleintjes zegt dat het „een plech tig moment" is. Niettemin was de regisseur, de Zweed Sven Aage Larsen, even attent en rustig als altijd: hij heeft er het grootste vertrouwen in. KONVOOIEN VAN EN NAAR LA COURTINE <;:na i I De paus laat zich op het Eucharistisch Congres in München vertegenwoordigen ioor Gustavo kardinaal Testa. Men ziet hier de kardinaal na zijn aankomst te München, samen met de burgemeester van die stad, dr. Hans Jochen Vogel. Ook het congresprogramma zelf was gisteren weinig aantrekkelijk. De kar dinaal-legaat was dan ook na zondag avond nog laat op een uitgelezen ont vangst door het stadsbestuur te zijn begroet al vroeg in de morgen sa men met kardinaal Wendel weggere den. Zijn doel? De beroemde Benedic tijner abdij van Ettal en natuurlijk de passiespelen van Oberammergau, waar hij tenminste droog naar de spelers in de regen kon kijken. Toch hebben wij gistermorgen op de enige officiële plechtigheid van het con gres een feestelijke ontmoeting voor vrouwen en moeders enige treffende uren beleefd. Zij speelden zich af in de Bayernhalle op het enorme tentoonstel lingsterrein, dezelfde plaats waar don derdagmiddag mej. dr. Marga Klompé als enige Nederlandse het woord zal voeren. Voor deze plechtigheid bestond een voor ons bijna onbegrijpelijke be langstelling. De Bayernhalle zelf was tot de nok toe gevuld en nog in drie, vier enorme hallen daaromheen, waar men dus de plechtigheid alleen via luid sprekers kon meemaken, zaten duizen den en duizenden vrouwen, in totaal meer dan 20.000. Zij volgden de pontifi cale hoogmis die door de bisschop van Basel en Lugano, mgr. dr. F. von Streng, werd opgedragen met een aan dacht en een devotie die niet hebben nagelaten een diepe indruk te maken. Als men weet, dat alleen al het com munie uitreiken meer dan twee uur in beslag nam en dat daarna niets an ders dan drie ellenlange referaten wer den gehouden over zulke moeilijke on derwerpen als: „Eucharistie en huwe lijk", „De vrouw als draagster van het Eucharistisch leven" en „De moeder in dienst van de Eucharistie", inleidin gen die bovendien naar onze smaak al le drie nogal zweverig waren, dan vraagt men zich af wat het kan zijn dat zovele duizenden vrouwen urenlang roerloos doet luisteren. Is dat gebrek aan weerbaarheid? Voelt men zich verplicht ter wille van de kosten en de lange reis het gehele congres tot het bittere einde mee te maken of gaat het verder en open baart zich hier iets, waar wij in Ne derland wel wat al te snel schouder ophalend aan voorbij gaan. Want dat moeten wij getuigen: er was sprake van een grote religieuze aandacht. Wie twee uren devoot met de handen gevouwen kan staan wachten op de priester, die zich met Ons Heer bijna door de dichte massa's moet heen- wringen, die moet de diepe zin van deze „statio orbis" pro mundi vita zeer nabij zijn. Overigens was het gisteren een ech te praatdag. Er werden twaalf grote nevenbijeenkomsten gehouden waarin referaten elkaar opvolgden als regen buien. Abbé Pierre sprak op de dag der Franciscaanse ontmoeting in gloeiende geestdrift tezamen met de Nederland se Franciscanen Montanus Versteeg en Fidentius v. d. Borne. Er werden apar te esperantobijeenkomsten gehouden. De Letten kwamen samen, de Polen, de Hongaren, de Tsjechen, de Oekrai- ners, en rond acht uur arriveerde op het kletsnatte Hauptbahnhof de kleine officiële Nederlandse delegatie. Rond vijftien personen misschien, die overi gens een uitstekende reis hadden gehad zij het dan dat zij bij het begin de te leurstelling hadden moeten verwerken dat kardinaal Alfrink op het laatste ogenblik had besloten niet met de trein doch met de auto te reizen. Hij komt vandaag of morgen in München aan. Of Nederland tenslotte met de aller kleinste nationale delegatie aan het con gres deelneemt, zullen wij moeten af wachten. Weliswaar was de gesloten groep uit Peru of zelfs die uit Thailand groter dan de onze, maar niemand weet hoeveel Nederlanders particulier naar München gereisd zijn. Zijn het er min stens 1500, zoals de Wohnungskommis- sion meent te weten, of zijn het er veel minder? Misschien weten wij dat don derdag als kardinaal Alfrink in de „Ne derlandse" kerk Zu den zwölf Aposteln pontificeert. Mogelijk blijkt dan dat de superindividualisten toch in groten ge tale naar München gekomen zijn. Dat ze dat naar 's lands aard allemaal op eigen gelegenheid doen, is geen be zwaar. Bij zoveel massaorganisatie heeft zo'n kleine demonstratie van per soonlijke onafhankelijkheid haar eigen charme. Voor de rest geen nieuws. De Mün- chener avondbladen winden zich op over een internationaal bekende Spaan se zakkenroller, die zondag op de Ma- rienplatz bij de plechtige ontvangst van de kardinaal-legaat door de politie op heterdaad betrapt werd. Toch zag deze gauwdief en dat bewijst eens te meer hoe ontzagwekkend druk het was nog kans de door hem gerolde por tefeuille aan een inmiddels verdwenen helpster door te geven. Het verkeer rond München bereikte zaterdag wij hebben er ook zelf iets van meege maakt een nieuw record. Alle cij fers, zelfs die van het beroemde lange weekeinde van Hemelvaartsdag, wer den verre overtroffen. En dat belooft dus iets voor de hoogtijdag van zon dag a.s. A propos, wie zich nog iets herinnert van de Nederlandse Kromstaffeesten uit 1953, die -weet zonder twijfel dat daarbij de meest in het oog lopende fi guur de pauselijke ceremoniarius mgr. Salvatore Capoferi was. Ook nu verge zelt hij de kardinaal-legaat. Ook nu bleek hij gisteren de enige die van de warmte geen last had. Hij zwaaide met armen en benen, protesteerde re gelde en veranderde alles wat er te veranderen viel. De Münchener orga nisatoren zuUen het met hem nog moei- lijk krijgen. ALBERT WELLING HOLLANDIA, 1 aug. (A.N.P) Over enige maanden zal worden begon nen met de voorbereidende werkzaam heden voor de bouw van een nieuw ziekenhuis ,te Biak. Dit nieuwe zieken huis is geprojecteerd op een terrein van 200 bij 175 meter op het zogenaam de tweede terras nabij de bestaande woonwijk. Het zal een capaciteit hebben van on geveer 125 bedden. Dit aantal kan even tueel uitgebreid worden tot ongeveer 200. Het geheel is in paviljoenbouw ontworpen. Het nieuwe complex zal zes zalen omvatten die gegroepeerd zijn rond een binnentuin. Deze zes zalen zijn ver deeld in klasse paviljoen, infectiepavil joen, twee vrouwenzalen, 1 mannenzaal en een kinderpaviljoen. Alle zalen voorzien van verpaatsbare tussenwan den kunnen indien gewenst, worden vergroot. Er is bovendien ruimte ge bouw van een ex- AMSTERDAM, 1 aug. Dank zij het optreden van een inwoonster uit Vaals heeft de marechaussee twee Amster dammers aangehouden. De hoofdstede lijke politie zocht hen xn verband met diefstallen. Zij wilden de wijk nemen naar het buitenland. De dame liep za terdagnacht te wandelen met haar hond die plotseling lucht kreeg van twee'in een greppel verborgen man nen Deze namen de benen, toen zij zich' ontdekt zagen. De dame sloeg alarm en zette met enige omwonenden een x itervolging in. De intussen ge waarschuwde marechaussee pakte de Amsterdammers. Het ztjn een 21-jarige timmerman en een 19-jange slager, die in het bezit bleken te zyn van een reeks inbrekerswerktuigen. De rijkspolitie te water in Amsterdam zocht hen in verband met een woens- ria» venleegde diefstal van motoronder- deafengevPinegeen in het Noordhollandsch Kanaal liiüficnd vaartuië* Ze bekenden de onderdelen (waarde enige honderden guldens) reeds te hebben verkocht. Het geld was opgemaakt. SAAS FEE, 1 aug. (U.P.I.) De Nederlandse alpinist F er n a n d d B e a u - fort was vandaag de eeirst<e d;Ie 3.888 meter hoge Feekopf nabp Saas Fee bereikte via de moeilijk te beklim men oostelijke helling. Een plaatselijke berggids verQezeld hen:. reserveerd voor de tra paviljoen. Over enige maanden zal ook worden begonnen met de bouw van een nieuwe betonnen steiger ter vervanging van de bestaande vervallen houten aanleg plaats. De totale lengte zal 234 meter bedragen. Na het gereedkomen hiervan zullen twee schepen tegelijk kunnen aanleg gen, namelijk een Nederland-boot van 12.000 ton en een K.P.M. schip van 4.000 ton. Bovendien blijft nog ruim te over voor het meren van twee kleine gouvernementsvaartuigen. Een nieuw 14 meter lang bunker- hoofd is in de plannen opgenomen waar door in de nabije toekomst tankschepen van 18.000 ton hier een losplaats kun nen vinden. Het gehele project dat in drie fasen wordt uitgevoerd zal over ongeveer 2'/« jaar gereed zijn. Advertentie (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 1 aug. Op een land weg in de St. Pieterspolder te Bier vliet heeft een jongeman uit deze Zeeuws-VIaamse gemeente in de nacht van zaterdag op zondag een negentien jarig meisje, eveneens uit Biervliet, overvallen en aangerand. Het meisje, dat tussen 12 en 2 uur van het burgemeestersfeest in Bier vliet per fiets naar huis terugkeerde, werd op de landweg achtervolgd door de jongeman, die een bromfiets bereed en het meisje inhaalde. Zondagmorgen deed zij aangifte bij de rijkspolitie, die de dader vanochtend aanhield. De jon geman legde een volledige bekentenis af. WORMERVEER, l augustus De driejarige Frans de Haan uit Wormer- veer, die daar vandaag stond te kijken bij het laden van zandauto's, is gegre pen door een achteruit rijdende zand auto. Het kind was op slag dood. De eerste leesrepetitie van „My Fair Lady". V.l.n.r.: Johan Kaart, Margriet de Groot, de regisseur Aage harsen en Joekie van der Valk. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 2 augustus Een comman do bestaande uit een 20-tal geünifor meerde fellagka's heeft zondagmiddag, zoais bericht, bij een terreuraanval met machinegeweren op argeloze bad gasten aan het strand van Le Chenoua ("0 km ten westen van Algiers) 12 hunner gedood en een 15-tal gewond, waarvan 7 ernstig. Om de aandacht af te leiden hadden de terroristen eerst ettelijke branden gesticht op de dicht met kreupelhout begroeide omliggen de hoogten. Verondersteld wordt dat de commando-eenheid afkomstig was uit het gebied van Ouarsène, waar sinds een week eenheden van een pa rachutistendivisie bezig zijn met een uitkammingsactie. Vijfduizend man Franse troepen zijn onmiddellijk in actie gebracht om de terroristen^ le vend of dood in handen te krijgen. Het bergmassief waarheen zij, naar de autoriteiten vermoeden, de wijk heb ben genomen, is volkomen afgegren deld. Te Parijs heeft de algemeen secreta ris voor Algerijnse aangelegenheden, de heer Roger Mauris, gistermiddag deze jongste terreurdaad van het algemeen nationaal bevrijdingsfront voorzien van een commentaar, waarin hij o.m. er aan herinnerde dat de „voorlopige Al gerijnse regering" onlangs verzocht had te mogen toetreden tot de conven ties van Genève en in het bijzonder tot de conventie terzake van de bescher ming der burgerbevolking in geval van oorlog. „Men mocht hopen, aldus de heer Mauris, dat deze kandidatuur van de „voorlopige regering", die overi gens op juridische belemmeringen stuit te, een verandering in de methoden van het bevrijdingsfront tot gevolg zou hebben en dat er een eind zou komen aan even afschuwelijke als volkomen ondoeltreffende aanslagen Men moet echter eens te meer vaststellen, dat het bevrijdingsfront generlei wijzigin gen in zjjn manier van oorlogvoeren heeft aangebracht". Ook de Parijse Monde merkt zijner zijds op, dat deze jongste moord op Gisteravond was hij uit Stockholm komen vliegen. Hij is een kleine man met een scherp, blozend gezicht en gol- kasteel „Oud Poelgeest" te Oegstgeest wordt het vierde Europese „Go"-congres gehou den, voor de eerste maal in Nederland. „Go" is een omstreeks vier eeuwen oud spel, oorspronkelijk begonnen in China, later terecht gekomen in Japdn terwijl het op het ogenblik niet alleen in Japan maar in heel Oost-Azië bijzonder popu lair is. Het congres werd daarom ge opend door de Japanse ambassadeur, de heer Akira Miyazaki, die een partij speelde tegen de Duitser Walter Sed- latschek. De voorzitter van de Neder landse Go-band, tevens congresleider, de heer A. P. H. Schilp uit Amsterdam, verwelkomde in het bijzonder de 65 deelnemers uit zeven landen, onder wie een Japanse beroepsspeler van de 9de dan Verder is aanwezig dr. Dueball, een wiskundige uit Berlijn, momenteel Euro pees kampioen. Hij zal op dit congres zijn titel moeten verdedigen. Dr. Due ball overhandigde aan de voorzitter van het congres zijn kampioensbeker, die hij weer terug kan winnen. Gedurende veertien dagen zal om het kampioen schap worden gespeeld in Oud Poelgeest. vend grijzend haar. Toen hij zes jaar was. begon hij met dansen. Nu is hij zestig, met een leven van balletten en shows achter de rug. Hij heeft de op voeringen van My Fair Lady in Stock holm en Kopenhagen gestalte gegeven; daarvoor had hij met zijn regie in een tiental musicals al laten zien wat hij waard is. Men ziet het niet aan hem af, maar toch is hij de leider die een ijze ren discipline inhamert, straf eindeloos doorgaat tot op de duur de artiesten en technische medewerkers niet anders meer dan perfect kunnen werken. Voor ons moet natuurlijk nog blijken of hij ook de man is van de gelukkig kiezende hand, iemand met de juiste intuïtie en met verfijnd vakmanschap elk zijn plaats en taak geeft, kleuren en be wegingen laat werken, effecten doseert en afweegt. in de opper-producer Lars Schmidt zijn beste wensen meegaf en aankondigde dat hij half augustus zelf de lucht van het slagveld komt opsnuiven. En intussen zwoegt men in het Haag se atelier van mevrouw Hennie van Dam-Simons op 120 japonnen. Die zul len een heel voornaam bestanddeel van de voorstelling vormen, een verblin dend spel voor het oog. Eliza Doolittle zelf heeft er al acht nodig. badende burgers in wrede tegenspraak staat met de onlangs door de „voorlo pige Algerijnse regering" publiekelijk aangekondigde bedoeling het Algerijn se conflict te „humaniseren". Maar het gezaghebbende blad stelt eveneens in het licht dat meerdere waarnemers verband leggen tussen aan de ene kant dit nieuwste terreuroffensief tegen de burgerbevolking en aan de andere kant de zeer recente voltrekkingen van ne gen door de militaire rechtbank uitge sproken doodvonnissen over Algerij nen: vier daarvan op zaterdagmorgen jl. te Oran. Men heeft derhalve te maken, zo menen wü te mogen veronderstellen, met een der vicieuze cirkels die de on zalige Algerijnse oorlog kenmerken: ti rreur en terreurbestrijding, die nieu we terreur uitlokt. En, Mohamme daans fanatisme en Mohammedaanse fatalistische doodsverachting in aan merking genomen, blijft het zeer te be zien of de Franse terreurbestrijding in staat zal zijn de vicieuze cirkel te door breken. MAASTRICHT, 1 aug. Zondag avond is bij Leopoldsburg, in Belgisch Limburg, het negenjarig zoontje van de familie N. Janssen-Creemers uit Maastricht bij een autobotsing om het leven gekomen. De grote auto kwam door nog niet opgehelderde oorzaak in botsing met een Belgische militaire wagen en wel zo hevig, dat de jon gen die voorin zat, door de voorruit werd geslagen. Zjjn moeder heeft zware in wendige kneuzingen en een gebroken been opgelopen. De Belgische militair, die de andere auto bestuurde, werd ern stig gewond in hetzelfde ziekenhuis op genomen. Voor zijn leven werd ge vreesd. De familie Janssen-Creemer» was op thuisreis van een daguitstapje. Zondagavond is ook een Nederland se auto op de weg Wilsen naar Moper- tingen in Belgisch Limburg door de glad heid geslipt en tegen een gedenksteen langs de weg gebotst. Een van de drie inzittenden, het vijf jarig meisje Selma Niël werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. De vader, een 29-jarige aspirant-mijn- opzichter, die de wagen bestuurde, bleef ongedeerd. De moeder had enkele lichte inwendige kneuzingen en een shock. USSEL, 1 aug. (A.F.P.) Het eerste konvooi van de 42ste gevechtsgroep van de vierde Nederlandse divisie onder commando van generaal-majoor F. van der Veen, die gedurende drie weken in La Courtine oefeningen heeft gehouden, heeft vanmiddag de terugreis naar Ne derland aanvaard. Het konvooi omvat een honderdtal voertuigen en vijfhon derd man. Bij Bourges passeert het een konvooi dat van Nederland op weg is naar La Courtine. Dat hij uit vele tientallen Margriet de Groot voor de hoofdrol Eliza heeft gekozen, is gedurfd. Ze zit daar naast hem aan de groene tafel. Ze is donker, tpnger, aardig en ongekunsteld om te zien, maar als theaterpersoonlijkheid lijkt ze te ontsnappen aan alles w in ons artistieke wereldje als bon ton is gaan gelden. Bij Wim Kan heeft ze wat cabaretervaring opgedaaii en moet ze ineens als My Fair Lady op de planken, in de musical die niet mag mislukken en die Amerika, Engeland, Mexico, Zweden, Noorwegen, Finland, Denemarken, Melbourne en Moskou tot bijzonder winstgevende stampsuccessen heeft geïnspireerd. In Margriets nabijheid vindt men achter nog nieuwe tekstboeken ervare ner krachten als Joekie van der Valk, Paul Storm, Johan Kaart enz. En daarbij ook Seth Gaaikema van het Groningse Studenten-cabaret. Hij heeft in een half jaar tijds de liedjes uit de musical vertaald en bewerkt. Ze moes ten met de vertaling van -'e verdere tekst naar New York gezonden worden om het machtige fiat van de tekst schrijvers te verkrijgen. De heren van My Fair Lady vertel den tussen de bedrijven door dat Dolf van der Linden 26 orkestleden heeft aangenomen en dat zestien koorzangers en zestien balletmeisjes zijn gecontrac teerd. Vanaf nu zal er bijna dagelijks gerepeteerd worden. Als 1 oktober de première in het Rotterdamse Luxor- theater is gegeven, hoopt men de mu sical minstens negen maanden draai ende te houden, want dan pas komt men uit de kosten. Na drie maanden Rot terdam verschijnt My Fair Lady op 20 januari in Carré te Amsterdam. Mis schien komt dan nog Den Haag aan de beurt, maar dat Is vanwege de zalen- nood nog moeilijk te overzien. De organisatoren hebben zich van de opvoei'ingsrechten voor Vlaams Bel gië verzekerd en zeker speelt het hun nu door het achterhoofd ook in Ant werpen en Brussel een kans te wagen. Half september begint voor Rotterdam de plaatsbespreking. Men kan daarvoor de hele periode van drie maanden al plaatsen bestellen. Ook V.V.V.'s en t u- ringbusondememingen zijn gevraagd als tussenpersonen bij de kaartverkoop op te treden. Het is dus duidelijk dat de heren het groots hebben aangepakt. En om even te beklemtonen dat men aan de start stond van een notabele gebeurtenis, haalden de organisatoren een telegram uit hun portefeuille waar- Ty ort nadat het Nazimonster /V was neergeslagen, streek een vliegtuig neer op de militaire vliegbasis Gilze-Rijen. Er uit stapten de generaals Eisenhower en Norstad. Ze lach ten breed en schudden de hand H van de commandant van de ba sis, overste André van Rest. „lke" was op zijn afscheidstour - née door Europa. Het lijkt wel een ietwat verlaat tegenbezoek, dat nu plaats vindt. Kolonel Van jjBBBSBI Rest is vanmorgen neergestre ken op het vliegveld van New York. Er was echter geen Eisen- H hower om hem te verwelkomen. H Kolonel Van Rest en zijn gezin 3® JejBj echtgenote en vier kinderen beginnen een heel nieuw le ven. Ze hebben Nederland voor goed verlaten en vestigen zich in Kansas City. Mevrouw Van Rest is het rei zen en trekken wel gewend. „We i&r hebben, geloof ik, nergens lan- ger dan drie jaar gewoond." De JR;- heer Van Rest, die in Breda zijn ^ÊÊSÈÊÊÊÈKËÈfÈ^*' officiersopleiding kreeg en zijn subalterne rangen doorliep bij jjF het K.N.I.L. op Java, heeft heel 'Jt i - ||jfl de wereld rond gevlogen. In de W oorlogsjaren, toen het gezin f M, - twee kinderen had, verbleef het M in Australië, daarna in de Ver- m jj enigde Staten, waar de enige :|K||M zoon André jr. („Budge") werd geboren. Het vierde kind aan schouwde het levenslicht in de Gilze-Rijen-periode. De jongens van de luchtmacht uit die dagen, hebben de prettigste herinnerin- A. A. M. Vail KeSt gen aan Gilze-Rijen. „Ik heb al tijd naar een echt-kameraadr schappelijke geest gestreefd", zegt de kolonel, wanneer hij het verleden nog eens de revue laat passeren. En dan komt de Duitse periode, m de NAVO-staf van München-Glad- bach en Buckeburg. Tenslotte het commando van de vliegbasis Eindhoven En kort daarop het pensioen, want de Indische jaren tellen, dubbel. Maar wat doet een man in de kracht van zijn leven, als hij 48 jaar is? De kolonel knapte eigenhandig zijn huis in Doorn op. Hij vertrok in zijn eentje naar Sicilië omdat hij daar een mogelijkheid meende te zien bij de leiding van een bungalowpark. Jagen, paardrijden, bosbeheer, dat zijn dingen die zijn hart hebben. Goed, dat zou op Sicilië allemaal kunnen, maar de zakelijke mogelijkheden bleken daar verre van rooskleurig. En kijk, nu was daar de Walter-Pastorewet, die voor mensen uit het voormalige Oost-Indië een vestiging in de States mogelijk maakte. De inschrijving was al gesloten, toen de kolonel, nu 51 jaar, zich meldde. Met vlag en wimpel kregen hij en de zijnen hun visum. Behalve Budge, die immers al Amerikaans staats burger is en slechts een paspoort behoefde. En zo zijn ze dan maandagochtend van Schiphol vertrokken. Het echt paar Van Rest, dochter Winnie (25), dochter Freddy (19), zoon Budge (17) en dochter Marion (8). Wat ze daar in Kansas-City gaan doen? „Er wordt ons een passende be trekking geboden, zoals dat heet," zegt de kolonel. Wat die betrekkingen zijn zullen? Niemand die het weet. Maar voor zich persoonlijk hoopt de kolonel op een post bij de Amerikaanse natuurbescherming, die zowel de fauna als de flora ohder haar hoede heeft. „Dat is een kolossaal lichaam en, zo nodig, worden vliegtuigen ingeschakeld voor voedseldroppings voor de dieren," zegt de kolonel. Vliegtuigen, bossen en dieren.beroep, er varing en liefhebberij in één functie verenigd. Het is voor de vliegende kolonel te hopen, dat Amerika hem dat brengt als hij er zijn volgende leven begint.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3