Bollengrond wordt beschermd tegen opdringende industrie en woningbouw Bloembollenareaal is sinds 1945 met twintig percent toegenomen Garage Den Hout Garage Hardebelt Zandvoorts burgemeester hartelijk gehuldigd TAXI 13000 ONTWERP-STREEKPLAN VOOR BLOEMBOLLENSTREEK INDUSTRIEËN HOOGSTENS OP POLDERGROND iïf „rïï a mr DAUPHINE Oude Rijksweg is alleen nog goed voor streekverkeer Nieuwe wegen langs duinvoet en Dynamisch man, die plannen zal blijven maken Iedere dame is verwend Molendijk's Permanent Vakantiefeest voor de jeugd door de Haarlemmermeer Films Industrievestiging Beplanting Geen forensen Opvang-camping voorziet in behoefte Ontwerp-streekplan Bollenstreek Keukenhof wordt ontzet Dwarswegen Fietspaden Nieuwe spoorlijn Beurs van Amsterdam KOPEREN AMBTSJUBILEUM DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 PAGINA 5 Botsing op Jan Gijzenvaart Getuigen gevraagd Haarlem e.o iiimiiiiiiiiiniimiiiimniiiiiiiimimiiiiminiiiiiiiiiiiiiiiimii Grammofoonplatenconcerten in kunstcentrum „De Ark" gjje^bez la25f Verantwoording Receptie HAARLEM, 2 aug. Sinds vanmorgen ligt in de gemeentesecretarieën van de BOlienstreekgemeenten het ontwerp-uitbreidingsplan Bloembollenstreek ter visie. Het is voornamelijk gericht op een consolidatie van de bestaande toestand in de bollenstreek, en wil met name voorkomen dat de kostbare en zeldzame bollen grond nog verder door industrie en woningbouw wordt aangetast. Voor zover nog enige uitbreiding van de industrie wordt toegestaan, geldt dit feitelijk alleen voor de drie grotere gemeenten langs de oude Rijksweg, Hillegom, Lisse en Sas- senheim. Deze uitbreiding is dan gedacht op de poldergrond ten oosten van de rijksweg. Voor de uitbreiding van de woningbouw voorziet het ontwerp-streek- plan voor wat betreft de gemeenten Noordwijk en Noordwijkerhout nauwelijks in enige uitbreiding. Voor wat de verbindingen betreft is aan een aantal nieuwe wegen gedacht, waarover wij elders meer zullen berichten. Opmerkelijk is voorts, dat Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, van wie dit ontwerp-streekplan Uitgaat geen nauwkeurige bestemmingsvoorwaarden aangeven voor de als „dorpsgebieden" aangeduide terreinen. De nadere detaillering van de dorpskom tien en hun naaste omgeving wordt dus aan de gemeentebesturen zelf overgelaten, tl geven G.S. wel bepaalde suggesties aan. G.S. zijn bij het samenstellen van het ontwerp-streekplan uitgegaan van de rapporten van het Landbouw- Economisch Instituut en van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland, die in 1958 Zijn samengesteld op initiatief van de besturen van de bollenstreekgemeenten. In deze rapporten wordt een beeld gegeven van de sociaal-economische structuur van de bollenstreek en van de ontwikkelingsmogelijkheden van de gemeenten in dit gebied. Advertentie met PARFUMERIE - SALON DE BEAUTé Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 Bus 3-4 HAARLEM, 2 aug. °P punt Jan Gijzenvaart-Eemstraat z^ zondagavond omstreeks half e1 motorrijwiel en een bromfiets m kaar in botsing gekomen. De t> der van de bromfiets, een 56-; smid uit Haarlem had geen wonrang gegeven. Hij liep een hoofdwond een hersenschudding op en is ove bracht naar het Diaconessenhuis. bestuurder van de motorfiets, een Jarige technisch-tekenaar, liep sc f, wonden aan armen en benen op. y duopassagiere van de bromfietser, ee 22-jarige juffrouw eveneens uit Haar lem, kreeg een schaafwond aan naar knie. De politie roept getuigen op zien met hen in verbinding te stellen. Woensdag 3 augustus Kennemerduinen: vertrek gebouw N.Z.H.V.M., 9 uur natuurspel. Sta tionsplein per fiets; brood en drin ken meenemen. Buurthuis ,.De Brug": Harmenjans- weg 87, 2-4 uur filmvoorstelling. Voor alle afdelingen van het Haar lems speeltuinverbond zwemfeest in Stoop's Bad te Overveen. Aan vang 10 uur. Speeltuin Zaanenoord: Zaanenstraat, 9 uur wandeltocht Kennemerdui nen. (Kaarten verkrijgbaar op alle speel tuinen en speelpleinen). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiHiHNiiiimiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii CINEMA PALACE: Soldaten in nylons. 14 jaar: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Elke och tend (beh zo.) 10.30 uur: Mijn vriend Kazan, a.l. Frans HALS: De Gorillastrijd in de rim boe, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. Di. 2 en 8 uur. LlDO: De kampioen melkboer, alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: IJsco-toeristen, a.l.; 2, 7 en 9.15 u. Do.-cyclus: De vrouw, die de liefde ont dekte', volw. REMBRANDT: Zo'n arme miljonair, a.l.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXYDon Coyote de prairiewolf, 14 jr., 7 en 9.15 uur; iedere middag (beh. ma.) Abott en Costello bij de Kannibalen, a.l. dag. 2.30 uur. STUDIO: Fa ja Lobbi, a.l. (2de week); 2.15, 7 en 9,15 uur. Iedere ochtend 10.30 uur: Vakantiefilms voor de jeugd. «INERVA: t.m. wo. 2.30 uur: Sjors van de Rebellenclub, a.l.; do. 8.15 uur Porte Ses Lilas, 14 jaar; wo. en do. 8.15 uur: Pikant verlof in Parijs, volw. De grondslag van het ontwerp-streek plan voor de Bollenstreek is wel, dat koste wat kost de bollengrond gespaard dient te blijven. De bloembollenexport, die jaarlijks 200 miljoen oplevert, en de betekenis van dit gebied voor het toe ristenverkeer, rechtvaardigen aldus G. S. in hun toelichting op het ontwerp een dergelijk uitgangspunt volkomen. Men wil zelfs een uitbreiding van het bloembollenpareaal zo niet stimuleren, dan toch wel mogelijk maken. Sinds 1950 blijkt dit areaal overigens al met 20% te zijn toegenomen. In dit verband wordt gewezen op de belangrijke mogelijkhe den van ruilverkaveling. In „Het Lange- veld" onder Noordwijkerhout is als ge volg van een grootscheeps ruiverkave- lingsproject een vermeerdering van de cultuurgrond met niet minder dan 120 ha te verwachten. Er is op het ogenblik in de bloembol lenstreek een tendens merkbaar om te komen tot meerder industrialisatie. Uiteraard wordt hiervan een bredere ba sis voor de economische ontwikkeling van de streek verwacht, terwijl het bo vendien de mogelijkheid biedt degenen aan werk te helpen die door de toene mende mechanisatie in het bloembollen- bedrijf zonder vast werk dreigen te ge raken. Maar een toenemende industriali satie zou ook kunnen betekenen, dat op de duur een aantal broodnodige ge schoolde arbeidskrachten aan het bollen- bedrijf wordt onttrokken, terwijl zij bo vendien veelal grond in gebruik neemt, die onttrokken moet worden aan het bloembollenareaal. Bovendien leidt zij tot een vergroting van de woongebieden, hetgeen nog veel meer grond vergt, ter wijl een groter bevolkingsaantal ook een grotere recreatiebehoefte met zich mee brengt, die eveneens weer kostbare bol lengrond opeist. In dit verband wordt erop gewezen, dat sinds 1930 het aantal industrie-arbei ders in de Bollenstreek reeds relatief met 30% is toegenomen. Deze verschui ving houdt ook verba-d met het feit, dat de bollencultuur in de crisisjaren '30 be langrijk is ingekrompen. Na de oorlog is weer enige uitbreiding ontstaan. Van een eigenlijke vlucht uit het Bloembol- lenbedrijf is in de Bollenstreek echter «een sprake, aldus G. S. van Zuid-Hol land Men blijft aan het bedrijf gehecht, n' r de toenemende mechanisatie zal het aantal werkers in dit bedrijf toch nn« wel verminderen. Men schat, dat omstreeks 1980 nog slechts 5500 personen ïnhet bollenvak werkzaam zijn. (In 1956 6459). Er zal dus in de Bollenstreek niet A' (J mogen worden naar belang- rüke Industriële uitbreiding. De be- famfriikste industriële vestigingen zijn Sen t Sassenheim, Lisse en Hille gom omdat deze plaatsen daarvoor het meest geschikt zijn Uitbreiding zou dus zii het in beperkte mate - alleen hier kunnen worden toegestaan aneen niex Idergronden ten oosten en dan op depolderg^ bollengrond van de rijiks t Sassenheim heeft vestiging en steunt daarbij op de ar beidsmarkt van de andere bollenge- meenten en op die van agglomeratie. Het ont rp- - dingsplan voorziet van de industrievestiging aan de oost kant van vooral Hillegom, in mindere mate Lisse en enigszins ook van Sas- nheim. Men rekent, dat behalve de tien hectaren industrieterrein in de bestaande uitbreidingsplannen van de bollengemeenten ree^n l™"" zien tot 1980 nog ongeveer 30 na no dig zullen zijn voor industrievr tigmg In de toelichting op het ontwerp-uit breidingsplan wordt voorts berekend, aai de Bollenstreek omstreeks 1980 ongeveer 100.000 zielen zal tellen en dat daarvoor in totaal nog 12.580 woningen gebouwd zullen moeten worden. Dat betekent, dat De toenemende mechanisatie in het bloembollenbedrijf heeft een verschui ving veroorzaakt onder de beroepsbe volking. Er is een toenemend streven naar industrialisatie merkbaar, die echter samen met de woningbouw steeds meer kostbare bollengrond vergt. Om aan deze ontwikkeling een halt toe te roepen, hebben G.S. een ontwerp-uitbreidingsplan samengesteld dat op de eerste plaats bescherming beoogt van de bollengrond. voor de woningbouw in de bollenstreek ongeveer 380 ha zal moeten worden ge reserveerd. De meeste woningen daarvan zullen nodig zijn in Noordwijk (3.050) en Lisse (2.100). De uitbreiding van de be bouwing in Noordwijk wordt volgens het ontwerp-streekplan vooral in noordelijke richting gedacht, maar zoals reeds ge zegd zijn de gemeentebesturen vrij de detaillering van de dorpskommen zelf te regelen. In Lisse denkt men de bebou wing meer in oostelijke richting. Voor Noordwijkerhout voorziet het ontwerp in een uitbreiding van de bebouwing in zuid-oostelijke richting en voor Hillegom en Sassenheim weer vooral in oostelijke richting. Het ligt in de bedoeling van de ont werpers van het streekplan om het land schap van de bollenstreek de zozeer ge wenste structurele vorm te geven. Van oudsher kent deze streek drie landschap typen, die achter elkaar en vrijwel even wijdig aan de kust liggen: a. het eigen lijke strand- en duingebied, b. het bloem- bollengebied, en c. het lage polderland. Ook in het recreatieve gebruik van deze streek is er groot verschil tussen de drie gebieden. Het lage poldergebied heeft behoudens het gedeelte dat grenst aan de Kaag nauwelijks toeristische beteke nis. Het strand- en duingebied beheer sen de zomerrecreatie en het bolienge- bied de korte, maar uiterst intensieve Bollenstreek tussen de verschillende ag glomeraties van de Randstad Holland, dicht achter de kust, maakt het gewenst de recreatieve functie ervan ook uit te breiden tot buiten het eigenlijke bloem bollenseizoen. Veel van de oude landschappelijke luister zou kunnen worden hersteld door een zorgvuldige herbeplanting langs de ontworpen en de bestaande wegen. Ten aanzien van het gedeelte van de Ooster duinen in de gemeente Noordwijkerhout wordt door Gedeputeerde Staten geen beslissing genomen over de bestemming van de grond. „Het is niet uitgesloten, dat hier een zodanige zandwinning voor de kalkzandsteenfabriek te Hillegom zal plaats vinden, dat ter plaatse een meer tje zal ontstaan in welk geval dit met zijn oevers belangrijke recreaf'rve moge lijkheden kan bieden", zo wordt voor zichtig aanduidend opgemerkt. G. S. geloven trouwens wel aan een mogelijkheid tot sterke uitbreiding van de recreatiekansen in het gebied van de Ruigenhoek. Dit gebied ligt ideaal tus sen de eigenlijke bollengronden en het strandgebied en G. S. hebben dan ook ruimte gelaten voor uitgebreide recrea tieve voorzieningen in dit gebied. Volkomen in de lijn, die G. S. in dit onderwerp hebben neergelegd, past het streven om het vestigen van forensen in de bollenstreek te weren. Met name voor de gemeenten in het zuiden van de streek zal dit een teleurstelling zijn. Warmond zal niet verder mogen groeien. Er is een uitbreiding van de bebouwing voorzien in westelijke rich ting, maar de omstreden Zwanenbur gerpolder behoudt zijn agrarische be stemming. Noordwijk zal evenmin ver der mogen uitgroeien dan strikt nodig is om de eigen bevolking onder dak te brengen. Hetzelfde geldt tenslotte voor Warmond. BLOEMENDAAL, 2 aug. Toen op zaterdag 9 juli de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, de officiële opening verrichtte van een nieuw opvangcentrum voor kampeerders, zei hij. dat men in alle kustgemeenten met belangstelling het verloop hiervan zal volgen. Nu, men kan dit gerust doen. Het opvangcen trum gaat al in een behoefte voorzien. Sedert de opening is het kamp e lk weekeinde open geweest en het aantal kampeerders, dat op kampeerterreinen in de naaste omgeving geen plaats meer kan vinden, stijgt voortdurend. In de afgelopen week moest het op vangcentrum voor het eerst ook in de week enige avonden worden openge steld. Maar weinigen, ten hoogste eni- fe tientallen kampeerders, konden el- ers geen plaats vinden en werden naar het opvangcentrum verwezen. Zaterdagavond en zondagavond heb ben op beide avonden ongeveer vier honderd kampeerders het terrein be volkt. Daarbij komt men al een heel eind bjj de maximum capaciteit van het terrein, voorlopig geschat op ruim vijf honderd kampeerders. Zoals be kend verondersteld mag worden mag men slechts één nacht in het opvang centrum kamperen en moet men de volgende dag voor negen uur zijn ver trokken. uHet blijkt niet dikwijls, zoals men nog wel had gevreesd, voor te ko men, dat de des morgens vertrokken kampeerder zich des avonds weer aanmeldt. HAARLEM, 2 aug. In het kunst centrum ,,De Ark" zullen in het ver volg op maan-, woens- en vrijdagen, 's avonds tussen zes en acht uur, grammofoonplatenconcerten worden gegeven. Woensdagavond staat jazz op het programma, terwijl vrijdag werken van Smetena. Dvorak en Béla Bartok ten gehore zullen worden gebracht. (Advertentie) ondanks haar jeugd, pas 4 Jaar oud, reeds een begrip. Waarom? 1. Productie 2100 per dag. 2- Aanschaf f 5625. 3. Verbruik 1 liter op 17 km. 4. Afschrijving zeer laag. 5. Wegenbelasting minimum. 6. Veiligheid: 4 portieren met bevel- liging voor kinderen; prachtige wegligging en remvermogen. 7. Motor vrijwel geruisloos. 8. Garantie: 6 mnd. incl. arb.loon. 9. Elegant. enz. enz. enz. HOOFDAGENTSCHAP WAGENWEG 166—168 TELEFOON 12138 en 15056. B.-Agentschap: Rijksstraatweg 249 Telef. 57455. HAARLEM, 2 aug. In het vandaag ter visie gelegde ontwerp-streekplan voor de Bloembollenstreek worden eni ge belangrijke plannen ontvouwd niet betrekking tot het verkeer door de Bol lenstreek. Met name wordt aangekon digd dat de oude rijksweg nummer 8, die thans de belangrijkste inter-regiona- le schakel vormt, in de toekomst gede gradeerd zal worden tot een streekweg, die zich langs de dorpen Hillegom, Lis se en Sassenheim slingert. Hoewel ver wacht wordt, dat de verkeersdrukte op deze weg daardoor belangrijk zal ver minderen, wordt niettemin voorzien in de mogelijkheid om buiten de one dor pen om omleidingswegen te maken, zo dat ook dit streekverkeer niet door de eigenlijke dorpskernen zal behoeven te rijden, zoals thans het geval nog is. Zo is er een omleidingsweg geprojecteerd beoosten Hillegom en een bewesten Lis se en bewesten Sassenheim, terwijl de omleidingsweg bewesten Hillegom in de toekomst meer zuidelijk op het tracee van de rijksweg zal uitkomen. De grote inter-regionale verbindingen zullen de nieuwe rijksweg door de Haar lemmermeer en de nieuwe provinciale weg over Noordwijk, Noordwijkerhout en De Zilk worden. Deze laatste weg zal aansluiten op een gelijksoortige weg in de provincie Noord-Holland, welke weg bewesten Haarlem om, naar de Velser tunnel zal voeren. De rijksweg door de Haarlemmermeer zal even ten noorden van Sassenheim afbuigen van de be staande rijksweg 4a en dwars door de Haarlemmermeer, ten oosten van Haarlem langs uitkomen op de weg naar de Velser tunnel. De ontworpen provinciale weg langs de duinvoet over Noordwijk en Noord wijkerhout, staat al sinds jaren op het provinciaal wegenplan van Zuid-Hol land, maar over het juiste tracee is men het nooit eens kunnen worden. Vol gens het ontwerp-streekplan zal de be slaande Provinciale weg onder Noord wijk, waar de trambaan Noordwijk- Leiden gekruist wordt, in noordelijke richting rechtstreeks naar Noordwijker hout leiden en vandaar de bestaande Zilkerduinweg volgen om dan tenslotte bij De Zilk - waar de Zilkerduinweg in oostelijke richting afbuigt - rechtstreeks in noordelijke richting door te lopen tot de provinciegren - met Noord-Holland. Dat beteken', dat er een belangrijke, goede en rechtstreekse verbinding komt tussen het kustgebied van Den Haag en dat van Haarlem. Deze weg zal bevrijd worden van de vele kronkels die de be staande gedeelten kenmerkt en zonodig op de duur tot een dubbelbanige auto weg verbreed. Een aantal dwarswegen doorkruist de Bollenstreek in de toekomst in oost- westelijke richting en verbindt dan bei de genoemde inter-regionale verbin dingswegen. Van De Zilk naar Hillegom loopt een provinciale weg, die in Hille gom iets zuidelijker een aansluiting krijgt op een geprojecteerde verbinding met de rijksweg door de Haarlemmer meer. en die de zuidelijke toegang tot het dorp Hillegom zal gaan^ vormen. Tussen Noordwijkerhout en Lisse komt ten zuiden van Keukenhof via de Spek- kelaan een nieuwe verbinding, die wordt doorgetrokken tot op de rijks weg door de Haarlemmermeer. Langs de zuidzijde van het dorpsgebied v an Noordwijkerhout loopt een provinciale weg tot door het noordelijk deel van Sassenheim. Voorts is er een nieuwe verbinding geprojecteerd tussen de nieuwe provinciale weg bij Noordwijk en rijksweg 4 ter hoogte van het Groe ne Kerkje. Deze weg loopt gedeeltelijk buiten het gebied van het streekplan. Op deze dwarsverbinding sluit bij Noordwijk een nieuwe verbinding met Noordwijk aan Zee aan. De Loosterweg zal als noord-zuid- verbinding worden hersteld en daar toe zal o.m. een schakel moeten wor den aangelegd bewesten de Keuken hof. Dit is van belang voor de aan- en afvoer van de parkeerterreinen bij Keukenhof. De Delfweg vormt een verbinding tussen Noordwijk, via de Lage weg langs de Trekvaart naar het 'Warmonderhek, met aansluitin gen op de rijkswegen 4 'en 4a. Dit wegennet wordt gecompleteerd door een reeks rijwielpaden, die zullen bijdragen het toeristisch verkeer te verwerken. Langs de kust zal dan het rijwielpad van Katwijk naar Zandvoort lopen. Bovendien een rijwielpad van Katwijk langs de duinvoet via Noordwijk aan Zee, langs de rand van de staats bossen en het Langeveld naar de Rui genhoek. Vanaf het pad ten westen van de Mr. Dr. Willem van den Berghstich- ting onder Noordwijk zal een fietspad langs Noordwijk-binnen en. Nieuw Leeu wenhorst leiden. Langs de Haarlemmer Trekvaart komt vanaf de Lage weg in Noordwijk een fietspad naar de provin ciale grens. In oost-westelijke richting komen er fietspaden vanaf de Haarlem mer Trekvaart via Leeuwenhorst naar de Staatsbossen bij Noordwijk; van de brug in rijksweg 4 via de kaden van de Lisserpoelpolder door De Engel en het Reigersbos naar Noordwijkerhout, Sanc- ta Maria en de duinen, en van het sta tion Lisse, langs het Steengrachtkanaal en door het Langeveld naar zee. Er is dus voorzien in de mogelijkheid om de grote drukte in de bollentijd snel af en aan te voeren, terwijl de directe schakel tussen Keukenhof en Noordwijk van betekenis kan zijn voor het interna tionale toerisme. Om dezelfde reden is voorzien in een goede verbinding tussen het plassengebied van Warmond en de kuststreek. Tenslotte zij meegedeeld, dat de pro vinciale planologen een tracee hebben geprojecteerd voor een rechtstreekse spoorlijnverbinding tussen Amsterdam (Museumplein) en Leiden, via Schiphol en dwars door de Haarlemmermeer. Het is bekend, dat de Spoorwegen spe len met de gedachte om zulk een spoor lijn aan te leggen. Volgens liet ontwerp- streekplan zou deze lijn bij Warmond moeten afbuigen van de spoorlijn Haar lem-Leiden om vervolgens met een boog in de richting van rijksweg 4 te gaan. Deze weg zou de spoorlijn moeten volgen tot de Haarlemmermeer, waar hij verder langs de Kagerbocht is ge projecteerd. Een bollenzondag in Lisse. Dwars door het dorp kronkelt zich een dubbele file. In het ontwerp-streek plan wordt de oude rijksweg om de bollendorpen heen geleid, ter wijl het inter-regionale verkeer over nieuw-geprojecteerde routes zal worden geleid. Vort* opening Slot S/V 4(4 Ned. 1958 lOli 4(4 Ned. I9601 101 4(4 Ned. 1960 II 101 A, 4('« Ned. 1959 99 314 Ned 1953 94H Staffel 1947 93''» 93H 3(4 Ned 1958 93A 3(4 Ned 1948 68(4 3(4 Ned 1950 88(4 3(4 Ned. 1954 88'/. 3(4 Ned. 1955 U 91 B.N.G. Won.bouwl 6 II?" Ned Handel Mlj. Cert ?98 Amsterdam Rubber J®'2 109 H.V.A 156 Senembah-Mfl A.K.U 540 536 Berkel Patent Calve-Delft Cert. Dell MÖ 188(4 189.31 Fokker 4?6 - Hoogovens J™ 788(4 Bllllton 2e 433 3^ *34 ja Kon Petroleum 60 KLMAmerik* UlD 105'10 Kon Ned Stoomb Mi: K.PAJ 134 Ned Stoomv Mtl 164 v Ommeren 270 Ned Scheepvaan Unit 144 143 Rentespaarbrleven '57 Kentespaarbrieven '58 111(4 3(4 Amsterdam '56 2(4 Amsterdam 58 D 2(4 R'dam '57 98(4 AJb. Hello kl. obi 122 ZANDVOORT, 2 aug. Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenenta zal er geen spijt van hebben gehad, dat hij zich heeft laten overhalen om zijn koperen ambtsjubileum toch te vieren. Aanvankelijk was hij van plan ,,er niets aan te doen," vertelde hij gistermid dag tijdens de buitengewone raadsver gadering, waarop wethouder G. Tates en de nestor van de raad, de heer C. Siegers huldigende en waarderende woorden tot mr. Van Fenema hebben gesproken. Daarna recipieerde hij met zijn echtgenote. Vele autoriteiten, on der wie de commissaris van de konin gin in Noord-Holland, dr. M. J. Prin sen en zijn echtgenote, boden hun ge lukwensen aan. 's Morgens was de heer Van Fenema tn het Gemeen schapshuis gehuldigd door het gemeen- tepersoneel, dat hem een filmcamera ten geschenke gaf. Tijdens al deze feestelijke hoogtepun ten is één ding wel heel duidelijk vast komen staan: de algemene waardering voor het dynamisch karakter van mr. van Fenema. Maar ook dit; de wens van de burgemeester van Zandvoort om plannen te blijven maken, ,,tot op de laatste dag van mijn burgemeester schap. al was het alleen maar om mijn opvolger een poets te bakken," zoals hij onder grote hilariteit zijn medewer kers 's morgens toevertrouwde. Maar in dit grapje gelooft mr. van Fenema zelf niet, omdat hij er immers van over tuigd is, dat Zandvoort nog lang niet ,,af" is. „Zandvoort kent geen plafond en groeit voortdurend." Hiermee tikte hij de verschillende ambtelijke instan ties, waaraan een zekere traagheid niet ontzegd kan worden, weer eens op de vingers. Nog duidelijker taal sprak hij, toen hij zei, dat het evenzeer belache lijk als Triest is om grenzen te stellen aan de activiteiten van een levende ge meenschap. Zo mocht men dan ervaren, dat mr. van Fenema zelfs tijdens een voor hem feestelijke gebeurtenis zichzelf bleef en waar maakte wat wethouder Tates even tevoren over hem had gezegd. Deze ka rakteriseerde hem als een burgemees ter, aan wiens dynamisch karakter en grote fantasie Zandvoort veel heeft te danken. Hü releveerde voorts de bij zonder vriendschappelijke sfeer in het college van B. en W., welke naar zijn mening de basis vormt voor een goed bestuur. Een woord van warme hulde sprak de heer Tates tot mevrouw van Fenema, die met enkele familieleden de zitting in de feestelijk versierde raads zaal bijwoonde. „Op sociaal en repre sentatief terrein heeft u veel voor Zand voort en zijn bevolking gedaan," voegde hü haar toe. Deze lof was later voor de heer van Fenema aanleiding om zü'n echtgenote in het openbaar büzonder hartelük te bejegenen voor de wüze, waarop zü hem in de afgelopen jaren in vele grote en kleine zaken ter züde had gestaan. De heer Siegers had b ijde drie bur gemeesters, die bij tot nu toe had „ge diend", een in het oog springend ken merk gevonden: een zelfde, zij het ver schillend geaarde genegenheid voor de Zandvoortse gemeenschap, die hen zo bijzonder geschikt maakte voor het ambt van burgemeester van de bad plaats. Van alle drie gaf hjj een opsom ming van hun voornaamste eigenschap pen en het kon niet anders of de heer Siegers moest de vorige spreker cite ren, toen hü de huidige bestuurder van Zandvoort, analyseerde". Namens de raad, de tweederde meerderheid van het college van B. en W., de gemeente-se cretaris en de plaatsvervangend ge meente-secretaris overhandigde hü mr. van Fenema een auto-radio, waarvan hü hoopte, dat de burgemees ter er niet door zou worden afgeleid, als hü „en route" was. Deze bezorgd heid sproot voort uit de wens van de raad en bevolking, dat Zandvoort nog lang zou mogen profiteren van de voor- treffelüke kwaliteiten van mr. van Fe- De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, die giste ren zijn koperen jubileum vierde, kreeg een auto-radio ten ge schenke. De buitengewone raads zitting in de feestelijke versierde raadzaal was een van de hoogte punten van het burgemeesterlijke feest. nema. Zü bezorgde de heer Siegers en zün coliega-raadsleden ongewild de in vitatie van de burgemeester om hem op een van zün dienstreizen in zün auto met-radio te vergezellen, een uitnodi ging, welke om een ambtelüh® term te gebruiken door de raad met In stemming werd begroet. Het dankwoord van burgemeester van Fenema was enerzüds een verantwoor ding van zün werk in het verleden en anderzijds een bezinning op de toe komst. Hij gewaagde van dankbaarheid jegens God, van trotse bewondering voor zün vrouw en van burgeroeester- lüke waardering voor de Zandvoortse bevolking. Pieuze woorden wüdde hij aan de nagedachtenis van hen. die hem in de afgelopen jaren bij ziin werk had den geholpen: o.a. de wethouders Van der Moolen en Groos en de raadsle den Weber en Van Kuyk. Dat hü aan de verwachtingen van destijds had vol daan kon hij slechts hopen. In elk geval had het werk hem tot nog toe grote vol doening geschonken, ook al had hü meermalen zün hoofd („maar een Frie se kop is hard") gestoten. Niet alles van wat hij zich twaalf en half jaar geleden had voorgenomen, is in vervul ling gegaan. In dit verband liet hij ziin ernstige bezorgdheid blüken voor de nog altiid in Zandvoort heersende wo ningnood. In het door de heer Tates gebezigde woord fantasie school naar de mening van de heer van Fenema iets gevaar- lüks: men is zo snel geneigd te zeg gen. dat iemand die fantasie heeft, een fantast is. Voor deze interpretatie wenste hü niet in aanmerking te komen, wel voor die, welke een man met fan tasie iemand laat zün. die met beide benen op de grond staat, zün hoofd in de wolken draagt en zijn ogen gericht heeft op de zon. Sprekende over de toe komst, hernieuwde hü allereerst zün beloften om te bljiven streven naar het welzün van Zandvoort, dat meer om vat dan zün welstand. ..Zo lang het dag is, zal ik werken," zei hü. De raadsleden, van wie verschillen den vergezeld waren van hun dames, kregen daarna de gelegenheid de heer en mevrouw van Fenema hun geluk wensen aan te bieden. Tü'dens een meer dan twee uur durende ontvangst hebben vervolgens vele autoriteiten hun op wachting bü de burgemeester van Zandvoort en diens echtgenote ge maakt. Tot hen behoorden de heer en mevrouw Prinsen, de burgemeesters uit de omliggende gemeenten en ver tegenwoordigers van vele organisaties en instellingen. De gezamenlüke vereni gingen van Zandvoort verrasten mr. van Fenema met een prachtige aanvul ling van zün filmset. Hü weet nog niet precies met een filmcamera om te gaan, bekende hij tijdens de raadszit ting, maar die behendigheid hoopt hü binnen afzienbare tijd onder de knie te hebben. HEINKELCLUB In Haarlem is op gericht de Heinkelclub „Haarlem", die is aangesloten bü de Internationale Heinkel-Union. Het secretariaat is ge vestigd: Voorzorgstraat 10, Haarlem, telefoon 34488. Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5