Uitbreiding van gemeentelijk belastinggebied met 150—170 miljoen Vreemd bezoek uit Ghana in Britse hoofdstad Reshevsky nog steeds een groot schaker c J> UITSLAG IN HANDEN VAN LIBERALE FRACTIE VVD voorshandstegen MENEER HOBBS NEEMT VAKANTIE Voor f 140.- een aandeel in 175 ondernemingen -tegelijk: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 Financiële verhouding Rijk-gemeenten Aandeel gemeentefonds in Rijksbelastingen50 min méér Agent uit V.S. in Rusland gearresteerd Delegatie van negen man per Sovjet-vliegtuig naar Londen BUENOS AIRES BEWEES HET: Passen verplicht voor negerinnen Steekpartij in Roermond „80 jaar Oranje" Toto-ontwerp in de Senaat CHEF AROX NEDERLANDS OLYMPISCHE EQUIPE HOLLANDWEEK ten einde Bart Kraan eindigt achter Vlek en Borra als derde Rome verkeert in Olympische koorts DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 PAGINA 6 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 augustus Over de vele details van de nieuw ontworpen regeling van de finan ciële verhouding tussen Rijk en gemeenten hebben de ministers Toxopeus en Zijlstra een uitvoe rige beschouwing gegeven in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Zeer concreet is echter de mededeling dat naar het oordeel der regering het eigen belastinggebied van de gemeenten moet worden uitgebreid met 150- 170 miljoen. Memorie van Antwoord aan Tweede Kamer Frankrijk wint Galea-beker Doopformules gewijzigd door J. H. DONNER BIJ REGORDPOGING VERONGELUKT lip Zuid-Afrika PRETORIA, 2 augustus (Rtr.) Alle Afrikaanse vrouwen boven 16 jaar moeten van 1 december af een pas hebben. Dit is gisteren aangekondigd door de minister voor Bantoebestuur en ontwikke ling. Duitser bij Tubantia Maagklachten? door EDWARD STREETER Dodelijke val van Russische stayer In Etten-Leur LUCHTBALLONHAVEN IN GEBRUIK Sportflitsen Advertentie De uitbreiding - waarbij o.a. ge- dacht wordt aan de reeds door de com missie-Oud genoemde „woonplaatsbe lasting" - zou niet betekenen dat de be schikbaar komende ruimte reeds direct geheel moet worden benut. De gedach te van een „vrije zoom", waarbinnen de gemeenten afhankelijk van hun be hoeften kunnen manoeuvreren, wordt ook door de beide bewindslieden onder steund. Maar aan de andere kant moet ook de beoordeling van een aanvraag om een subjectieve uitkering afhanke lijk kunnen worden gesteld van de ma te, waarin de gemeente van het eigen belastinggebied gebruik maakt, zo me nen zij. De ministers hebben verder een ver hoging met 50 miljoen van het aandeel van het gemeentefonds in de opbrengst van de rijksbelastingen in het vooruit zicht gesteld. Hiervan zal een bedrag van Vli miljoen in het bijzonder worden bestemd voor de gemeenten in de pro bleemgebieden. Ter regeling van de wegenfinancie ring hoopt de regering nog dit jaar een afzonderlijk wetsontwerp in te dienen. De datum van ingang van het wets ontwerp - indien dit door de Staten Ge neraal wordt goedgekeurd wordt bij nota van wijzigingen vastgesteld op 1 januari 1960. In de memorie van antwoord verdedi gen de ministers het wetsontwerp als een regeling, die betere mogelijkheden biedt om de uitkeringen uit het ge meentefonds af te stemmen op de bij zondere behoeften van de gemeenten. Onder die bijzondere behoeften zouden b.v. ook kunnen worden begrepen de ex tra lasten in verband met het hebben van een grote zeehaven of in verband met de functie van de betreffende gemeente als bestuurscentrum. Door een overwinning met 32 op Rusland is de Franse jeugd-tennisploeg voor één jaar in het bezit van de Galea- beker gekomen. Spanje eindigde op de derde plaats door Duitsland, dat vorig jaar op de beker beslag legde, met 41 te verslaan. MOSKOU, 2 aug. (Reuter, A.F.P.) Tass heeft gemeld dat de agent van de Amerikaanse geheime dienst Slavnov is gearresteerd toen hij poogde de Sovjet- Unie vanuit Perzië binnen te komen Radio-Moskou heeft later bericht dat Slavnov in West-Duitsland door de Amerikanen is opgeleid en opdracht heeft gekregen zich in Leningrad te vestigen om van daaruit gegevens over de Russische defensie en speciaal over de raketbases naar Amerika te sturen. Slanov moest ook paspoorten en per soonsbewijzen in handen zien te krijgen voor de Amerikaanse geheime dienst, die later door andere Amerikaanse spi onnen gebruikt zouden moeten worden, aldus radio Moskou. VATIKAANSTAD, 1 aug. (U.P.I.) Uit de t°kst die in de Katholieke Kerk gebruikt wordt bij het dopen van Joodse en Mohammedaanse bekeerlingen, zijn enkele woorden geschrapt betrekking hebbende op deze godsdiensten. Het be treft de passages waarin gesproken wordt over „trouweloze Hebreeuwen", „Hebreeuwse bijgeloof" en „de gruwel van de trouweloze Mohammedanen". De congregatie van de Riten heeft vandaag nieuwe teksten uitgegeven, waarin deze passages niet meer voorko men. Wel wordt er nog gesproken over „de gruwel van de ketterse boosheid". Paus Joannes XXIII heeft reeds eer der soortgelijke termen voor Joden uit gebeden laten vervallen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 2 aug. Er werd gisteren verwacht dat premier Loemoemba van Congo, heden Londen aan zou doen op zijn terugreis uit Amerika naar zijn eigen land. Er werd eveneens verwacht, dat Loemoemba aan het eind van deze week een bezoek zou brengen aan Ac cra voor besprekingen met Nkroemah, premier van Ghana. Er heerste dan ook Reshevsky heeft bewezen, dat hij nog lang niet uitgerangeerd is. Hoewel hij de laatste tijd in zijn eigen land verdron gen werd. door Bobby Fisher, heeft hij in Buenos Aires het eerste grootmees- tertoernooi, waaraan hij sinds lange tijd deelnam, opnieuw getoond een van de sterkste spelers ter wereld te zijn. Het is hem tenslotte niet gelukt alleen eer- ste te worden, wel had hij lange tijd de leiding. Hij moest de eer delen met Korchnoi, de nieuwe Russische kam pioen. De beide winnaars ontmoetten elkaar t« een zeer interessante partij; het had weinig gescheeld of Reshevsky had zijn rivaal verslagen: Korchnoi Reshevsky 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2—c4 g7g6 3. g2g3 Lf8—g7 4. Lfl—g2 0—0 5. Pblc3 d7—d6 6. d4d5 Doet vreemd aan. Toch 1« het wel te begrijpen, dat de witspeler de variant 6. Pf3, Pc6 wil vermijden. Zwart heeft daarmede de laatste jaren goede erva ringen opgedaan. 6. 7. 8. 9. 10. 11. e2 o4 c4d5 Pgl-«2 0-0 Pe2d4 c7c6 c6xd5 Pb8d7 a7a5 Pd7c5 a5a4 Zwart staat bevredigend. 12. h2—h3 Dd8b6 Tfl—el Lc8d7 Tal—bl Tf8—c8 Lele3 Db6a5 Ddld2 Ld7e8 Men kan niet zeggen, dat één van beide partijen beter zou staan, maar ■wart heeft het beslist makkelijker. 17. f2—f4 Pf6d7 Lg2fl Pd7—b6 Pd4—f3 Pc5d7 Le3—d4 Lg7xd4t Pf3xd4 Pb6c4 Lflxc4 Tc8xc4 Nu komt zwart langzaam In het voor deel. Misschien was 37Te3: 38. Dc3: Db3: de eenvoudigste winst geweest. 13. 14. 15. 16. 18. 19. 20. 21. 22. 38. 39. Tc3e3 Dd2xd5! Wit ontsnapt nog net. 39. 40! Ke2—f3 41. Te3e7 42. Kf3g4 43. Kg4h3 44. Te7—f7 45. Dd5xb3 46. Tf7xf6 De6h3 Dh3h2t Dh2xa2 Tc8c3t h7h5t Da2xb3 Kg7-g8 Tc3xb3 Wit heeft het nog net gehaald. Reshevsky probeerde het nog even, maar in enkele zetten wordt remise een feit. 46. 47. 48. 49. 50. 51. Tf6d6 Kh3g2 Td6b6 Kg2h3 g3—g4 Kg8—g7 b7—65 Tb3—c3 Te3c5 Kg7—f7 Remise. 23. Tel—e3 Pd7—b6 24. b2—b3 Tc4c7 25. h3h4 Ta8c8 26. Tbl- -cl a4xb3 27. a2xb3 Pb6d7 28. Tel—c2 Pd7—f6 29. Tc2—a2 Da5b6 Het gaat er kritiek uitziet voor wit. Hij heeft te veel zwaktes. Hij gaat nu met de koning de punten e4 en g4 dek ken! 30. Kgl—g2 Nu dreigt: 31. 31. Kg2—f3 32. e4—e5 33. f4x e5 Kg8-g7 Tc3: 32. Tc3: Pe4: Le8d7 d6xe5 Tc7xc3ü ig, me ai tang 34. Te3 Lg4t 35. Kg2 Pe4 en Indien 34. f6:t neemt de dame met schaak terug. 34. Pd4eöt! Een elegante tegencombinatie. Wit wint de kwaliteit, maar of dit zijn partij kan redden is dubieus. 34. 35. 36. 37. e5xf6t Te3xc3 Kf3e2 Ld7xe6 e7xf6 Le6 X d5t Db6e6t enige verbazing in Londen, toen giste ren eensklaps een bericht de ronde deed dat de minister van buitenlandse zaken van Ghana, Ako Adjei, in een Russisch vliegtuig op weg was naar Londen om hier heden Loemoemba te ontmoeten. Het Russische vliegtuig, een van de zes, Hjushins 18, welke voedsel vervoeren van Rusland naar Congo, arriveerde gisteravond inderdaad op het Londense vliegveld. De minister van buitenlandse zaken van Ghana bevond zich echter niet aan boord. Wel bleek het vliegtuig evenwel een delegatie van negen man uit Ghana naar Londen te hebben gebracht. Tot de delegatie behoren merkwaardiger wijze: de ambassadeur van Ghana in Congo, Djim; de permanente onderse cretaris van het ministerie van buiten landse zaken van Ghana, Dai Anan; en de bekende, zeer links georiënteerde Britse jurist Geoffrey Bing, voorheen lid van de Labourfractie van het Lager huis, sedert enige jaren Procureur-Ge neraal van de regering van Ghana, staatkundig adviseur van Nkroemah, en zeer actief in de door Nkroemah voor gestane Afrikaanse eenheidsbeweging. De delegatie werd verwelkomd door een vertegenwoordiger van het Britse ministerie van Gemenebest betrekkin gen, welke laatste de indruk maakte volkomen oprecht te zijn, toen hp ver klaarde dat hij niet wist waarom de de legatie van Ghana naar Londen was ge komen. Een vertegenwoordiger van het Hoge Commissariaat van Ghana in Lon den zei dat de delegatie hier was voor een vakantiebezoek. Het enige dat men met zekerheid kan concluderen is dat de delegatie hier is voor besprekingen met Loemoemba; dat er haast bij is; en wel licht dat Nkroemah het ogenblik geko men acht om een nieuwe poging te doen zich op te werpen ais de leidende figuur van een Afrikaanse confederatie, be staande uit landen die onlangs onafhan kelijkheid hebben verworven. BONNEVILLE (U.S.), 2 aug. Athol Graham, een 36-jarige technicus, die op de zoutvlakten bij Bonneville een poging heeft ondernomen om het wereldsnel- heidsrecord-te-iand te verbeteren, is maandag verongelukt. Bij een snelheid van 480 km. per uur verloor zijn wagen het linker voorwiel waarna deze om sloeg. Rome werkt hard om het te verwachten extra drukke verkeer ten tijde van de Olympische Spelen in goede banen te leiden. Tal van wegen en wegkruisingen worden verbeterd. Hierboven een ondergrondse doorgang, gemaakt onder de toegangswegen tot een der bruggen. Tot nu toe was voor vrouwen een pas niet verplicht. Volgens een woordvoer der van het departement voor Ban toebestuur zou bij de laatste volkstel ling zijn gebleken, dat alle Afrikaan se vrouwen boven de zestien vrijwillig een pas hadden aangevraagd. Daarin was aanleiding gevonden om het bezit van een pas evenals dat voor de mannelijke Bantoes het geval is voor de vrouwen verplicht te stellen, aldus de Zuidafrikaanse woordvoerder. ROERMOND, 1 aug. Zondagavond omstreeks twaalf uur is de 45-jarige woonwagenbewoner J. S. tijdens een ruzie met een mes in zijn buik ver wond door de 34-jarige scheepslosser L. v. D. Het misdrijf gebeurde in een café en ontstond door een kleinigheid. Een dochter van S. trapte namelijk tij dens het dansen per ongeluk op de jurk van de vrouw van v. D. Toen eiste v. D. schadevergoeding, maar S. meende, dat daar niets van kon komen. Er ont stond een woordentwist, die uitdraaide op een handgemeen. Tenslotte haalde v. D. zfln dolkmes uit zijn binnenzak en bracht hij S. een steek toe in zijn buik. Hevig bloedend moest S. naar het St.- Laurentiusziekenhuis worden vervoerd. Zijn toestand was maandagavond nog zorgwekkend. De dader is inmiddels in verzekerde bewaring gesteld. In verband met de 80ste verjaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina zal bin nenkort een interessant fotoboek ver schijnen nl. „80 jaar Oranje", samen gesteld door de bekende Oranjeverzame laar D. Wijnbeek. De auteur geeft aan de hand van vele unieke foto's en pren ten een overzicht over haar veelbewogen leven, waarbij hij vooral de aandacht vestigt op de belangstelling, die deze Vorstin had voor noden en vreugden van het Nederlandse volk. De tekst de afbeeldingen wordt gedrukt in het Nederlands, Engels, Frans en Duits. De foto's en prenten zijn hoofdzakelijk afkomstig uit de persoonlijke verzame ling van de bekende auteur. Het wordt uitgegeven bij De Graafschap te Aalten. HENGELO, 2 aug. Bij het sluiten van de transfermarkt heeft de Hengelo se semi profclub Tubantia, naar het bestuur eerst maandagavond bekend maakte, nog een speler gecontracteerd: de 26-jarige Duitse linksbinnen Wciorka, die vorig seizoen voor Schwarz Weiss Essen uitkwam. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 augustus Het ls moeilijk een voorspelling te doen over de uitslag van het toto-debat in de Eerste Kamer, ook nu inmiddels het voorlopig verslag van de senaat over het ontwerp tot wijziging van de lote rij wet is verschenen. De beslissing over het meest omstreden punt (de maximumprijs) en daarmee over het gehele wetsontwerp ligt voor een groot deel in handen van de V.V.D.-fractie. De K.V.P. en de C.H.U. schijnen zich wel met het regeringsvoorstel te kun nen verenigen. De P.v.d.A. en de A.R. zijn zij het op geheel verschillende overwegingen tegen het voorstel ge kant. De liberale fractie echter (die naar men mag aannemen schuilgaat onder de aanduiding „sommige leden") be paalt zich tot een zeer kritische houding zonder dat daarmee het laat ste woord is gezegd. Deze „sommige le den" zijn voorstanders van een onbe perkte toto, achten het een onbewe zen stelling, dat daarmee de speel zucht op onverantwoorde wijze zou worden aangewakkerd en noemen iede re vrijheidsbeperking, waarvan de klem mende noodzaak in het algemeen be lang niet is aangetoond, „onaanvaard baar". Deze verklaring houdt dus wel degelijk de mogelijkheid open, dat de „onverantwoorde aanwakkering van de speelzucht" alsnog zou worden bewe zen, of dat de „klemmende noodzaak" van deze vrijheidsbeperking in het al gemeen belang alsnog zou worden aange toond. Een overweging van algemeen be lang kan immers ook zijn, dat hij ver werping van het voorstel politieke moeilijkheden zouden ontstaan. Welis waar zegt de V.V.D. in dit voorlopig verslag eveneens, dat de verwerping van het regeringsontwerp geen on herstelbare moeilijkheden zou geven, omdat na een betrekkelijk kort uitstel en eventueel aftreden van minister Beerman wel een betere definitieve re geling tot stand zou komen, maar dan spreekt zij alleen over de gevolgen voor de belangen van de sport. Hier wordt dus weer de mogelijkheid open gehouden dat de V.V.D. bij nader in zien de gevolgen voor het algemeen belang wel onherstelbaar acht. Het enige dat dan ook in dit stadium aan de hand van het verslag over de houding van de liberale senatoren kan (Advertentie) voop vcpbctepintj Vormt een genezende laag op de maagwand Vertaling: F. Aa BRUHKLAUS 58 „Ik hoorde het even duidelijk als jij en ik die roerdomp horen en toen begon er een automobi list achter me te toeteren en lk sprong op zij en miste het dier." „Ja, zo gaat dat," zei meneer Hobbs. „Onvergeeflijk." oordeelde meneer Turner. Het wagenspoor liep door een groot bos van lagt eiken en eikenhakhout, door de winterse zeewinden vergroeid en verwrongen. „Hier zal ik toch wel iets moeten vinden," zei meneer Turner. Ze liepen om het bos heen. Een paar meter ver der stond een dode boom aan de rand van het karre spoor. Meneer Hobbs meende, dat hij iets tussen de dorre takken zag bewegen. Hij stond op het puni om er meneer Turner op te wijzen, maar wilde nle' nog eens een boerenzwaluw riskeren. Op dat ogenblik had meneer Turner zijn kijker al aan de ogen gebracht en keek naar hetzelfde- punt. „Ik mag hangen, als dat nietI" zei hij „Het bestéat nietl Ja, en toch is het zo! Een paar gespikkelde kruis-uill Wat zeg je me daér van' Kijk maar eens." Hij overhandigde zijn metgezel de kijker. „Wei verdraaid," zei meneer Hobbs, terwijl hij onhandig met de kijker manoeuvreerde in een vergeefse po fing om de boom terug te vinden. „Potverdorie a's de moeite waard, hè?" Hij schreef „paars ge spikkelde krijsuil" en ze sjouwden verder. Hij begon nu erg moe te worden. Ze kwamen aan de zuidelijke rand van het bos. Uitgestrekte velden, met schapen bespikkeld, strekten zich uit naar de zee, geleidelijk overgaand in ziltig moeras- land. Een grote plas lag tussen die moerassen en de duinen en hij kon in de verte de branding horen Heel ver de kust langs onderscheidde hij de vage omtrekken van Grey Gables hoog boven de zee. Dc gedachte, dat hij dat hele stuk terug zou moeten lo pen, maakte de behoefte om te gaan zitten en uit te rusten bijna onweerstaanbaar. „Ik geloof, dat we de strandvogels beter voor een andere keer kunnen bewaren," zei hij. „Ik zie niet in, waarom," zei meneer Turner. „Die gronden daar voor ons zijn vol prima materi aal en die pias moet wel een ware goudmijn zijn." „Het is alleen maar jammer, dat het bijna twaalf uur is. We zullen meer dan een uur moeten lopen om terug te komen. En we eten om één uur." „O, over dat eten zou ik me maar niet te druk maken, kerel. Als je buiten bent, kun je eten, wan neer je wilt. Het is, wat je doet, waar het op aan komt. De vrouwtjes zullen wel zo druk aan de praat zijn, dat ze niet weten, of het middag of avond is." Meneer Hobbs zei niets, maar hij zag de zaak donkerder in. Gisterenavond nog, toen ze naar bed gingen, had mevrouw Hobbs gezegd fluisterend vegens de dunne muren dat als hij haar de helt lag met „dat mens" alleen liet. zij hem iets zoi ioen. Hij herinnerde zich ook, dat haar laatste woorden waren, niet te vergeten dat er om één uur ;ogeten werd. Had die meneer Turner nu maar van een borrel gehouden, bedacht meneer Hobbs bitter, dan zou hij nu snakken naar een fijn, koel glaasje in plaats van in de wildernis jacht te maken op peper-en-zout kleurige beesten met rode ogen en twee veren op hun kop. Terwijl zijn gedachten in die richting af dwaalden, ontwaarde zijn geestesoog plotseling een hoog glas met een heerlijke, koele drank. Zijn mond scheen zich onmiddellijk met watten te vullen. „Ik zou vijf dollar geven, als Ik nu iets te drinken nad," zei hij. Meneer Turner zat op één knie en fotografeerde de verwrongen takken van oen gevallen eik. „Je moet je nooit volgieten met foezel als je In Gods vrije natuur rondtrekt," zei hij. „Je voelt je beter als je nuchter op stap gaat." De eerstvolgende twee uren draafde meneer Hobbs achter zijn logé aan over uitgestrekte weiden en drassige moerassen, baande hij zich een weg door struikgewas en baggerde door los zand. Meneer Turners energie scheen evenzeer toe te nemen als die van meneer Hobbs verminderde. Het was hem niet genoeg om dwars door de velden te lopen, maar hij stona er op dit te doen in de trant van een jachthond, op zoek naar een spoor. Einde lijk kwamen ze aan de oever van de vijver achter de duinen. De lucht wemelde van strandvogels. Meneer Hobbs zonk op een boomstam neer. „Hier is een goed plaatsje om ernaar te kijken," zei 'hij. „Neen, we kijken precies tegen de zon in," zei meneer Turner, ,,'t Is veel beter aan de andere kant van die plas." Ze strompelden door hoog gras, be legerd door muggen, die bij iedere stap in hele wol ken opvlogen. Het gras werd langer naarmate ze hun doel naderden, totdat het boven hun hoofd reikte. Meneer Hobbs begon zich te voelen als een jager op groot wild. Toen hfl het gras op de rand van de plas uiteen duwde, viel alle moeheid als een mantel van hem af. Twintig voet van hem vandaan stond in het on diepe water een vogel, die je zonder meer met het blote oog kon zien. Geen vormloze, grijze vlek ergens op een telefoondraad, geen imaginair geluid, dat al leen voor Turners oren waarneembaar was, geen zwarte stip aan de horizon, maar een grote jlauw- grtjs creatuur, dat in starre waardigheid op één poot stond en strak in de verte tuurde. Zijn vinger waarschuwend aan de lippen bren gend, wees meneer Hobbs met de andere hand naar dit wonder, zoals Balboa gedaan moet hebben toen hij, na zijn uitgeputte Spanjaarden door de wildernis sen van Panama te hebben geleid, voor het eerst de Atlantische Oceaan zag. Meneer Turners camera klikte. De reiger, zonder zich te verwaardigen de kop om te draaien, klapperde een paar maal met zijn grote vleugels en vloog toen traag over het stille water van de vijver naar het eikenbosje. „Wel, wel," zei meneer Turner. „Een koe vangt ook wel eens een haas. Weet je, wat dat was?" „Een ooievaar." veronderstelde meneer Hobbs hoopvol. „Neen. Dat was een grote blauwe reiger. Gefelici teerd." (Wordt vervolgd) worden gezegd is, dat zij zich „voors hands" niet met het toto-ontwerp kun nen verenigen. Tegen deze achtergrond is het nog nauwelijks van belang dat van verschil lende zijden het probleem van het aan deel van de charitatieve en algemeen- niaatschappelüke organisaties in de op brengst van de toto opnieuw ter spra ke wordt gebracht. MOSKOU, 2 aug. De Russische amateur-stayer Smirnov, die het vorig jaar deelnam aan de wereldkampioen schappen wielrennen te Amsterdam, is zondag op de baan van Tula (Rusland) het slachtoffer van een ongelukkige val geworden. Smirnov, die in training was voor de wereldkampioenschappen te Leipzig, kreeg in volle vaart een lekke band, waardoor hp tegen de baan smak te en een schedelbasisfractuur opliep. Enkele uren later bezweek hij in een ziekenhuis aan zijn verwondingen. DEN HAAG, 2 aug. Nederland zal b\j de Olympische Spelen, die over - ruim drie weken in Rome beginnen, worden vertegenwoordigd door ca. 144 I atleten en officials t.w. ca. 110 heren en 34 dames. Tot dusverre zijn definitief ingeschre-l ven Atletiek, verspringen: Henk Visserij kogelstoten: Cees Koch; discuswerpen:! Cees Koch: marathon: Frans Künen; tienkamp: Eef Kamerbeek en Hermani Timme; 800 meter: Gerda Kraan en Ine ter Laak-Speijk; hoogspringen: Nel, Zwier en Dini Hobers; verspringen: Jo ke Bijleveld. Over een eventuele afvaardiging van Wemmv Spierenburg (verspringen). Els Nieuwpoort (800 meter), Jan van Uden (400 meter) en Henk Heida (800 meter) zal nog nader worden beslist. Boksen. bantamgewicht: Jan d» Rooy; lichtgewicht: Wim Gerlach; zwaarweltergewicht: Bas van Duiven- bode. Gymna^kek. Voor de teamwedstrij den en de individuele wedstrijden: Bep Ipenburg-Drommel, Ria van Vel.sen, Nel Fritz, Nel Wambach en Ria Mij- burg. Nog één plaats is vacant. Kandi daten zy'n Lieneke Majolé en Aii van Essen-Zonder van. Hockey. Mulder, De Ruiter, Leem huis, Overdijkink. Terlingen, Buteux van der Kamp, Wagener, Fiolet, Van Gooswilligen, Van Dijck, Hooghiem- stra, Dekker, Zwier, Van Erven Do rens, De Beer en Van Vroonhoven. In Nederland zullen als reserves be schikbaar blijven: Both en Coster van Voorhout. Kano. k 1-klasse (1000 meter): Wey- zen; k2-klasse (1000 meter): Geurts en Knuppe; kl-estafette (4 x 500 m): er wordt een keuze gemaakt uit Beunder, Geurts, Huysman, Knuppe, Lagrand en Weyzen. Roeien, skiff: Rédelé; twee zonder stuurman; Nereus (Veenemans en 7i,rlss?- twee met stuurman: Argo (Wientjes, Van Dis en Bos, stuurman)! double scull: Rentmeester en Bakker; vier met stuurman: Njord (Moerman, Stelma, De Ruiter, Wamsteker en Klumperbeek, stuurman)algemeen reserve: Vervloet; algemeen stuur man-reserve: Pennink. Schermen, degen: Max Dwinger; floret: Elly Botbijl, Nina Kleyweg en Dany van Rossem; floret teams: In Rome wordt een ploeg van vier gefor meerd uit: Elly Botbijl, Nina Kleyweg, Lenie Kokkes-Hanepen, Dany van Ros-, sem en Riet Noeis. Waterpolo. Ingeschreven is een wa- terpoloploeg van elf spelers. Alle na men zijn nog niet definitief bekend. Wielrennen, tijdrit 1000 meter: Van der Touw; sprint 1000 meter: De Graaf en Van der Touw; tandem 2000 meter: Gerritsen en Paul; ploegachtervolging 4 km: Ntjdam, Van der Lans, Oudkerk en Nikkesen; algemeen reserve: Le grand; ploegentijdrit 100 km: Hugens, Van Kreuningen, Lotz en Sluis; indivi duele wedstrijd 175 km: Hugens, Van Kreuningen, Lotz en Sluis; algemeen reserve: Janssen. Worstelen, bantamgewicht: Alflen; lichtgewicht: Piek; wei te ree wicht Rosbag. Zeilen. drakenklasse: Van Duyll stuurman, Van den Berg en Dudok v'an Heel jr., bemanning; F D-klasse: Ver hagen, stuurman en Lautenschutz, be manning. Reserves: Helder en Van Meggelen. De zwemmers en zwemsters worden 1 nog nader aangewezen. LOOSDRECHT, 1 aug. De eerste Hollandweek op de plassen tussen Oud en Nieuw Loosdrecht heeft haar besluit gekregen en maakt nu plaats voor de tweede, die donderdag voor een beperkt aantal klassen op het JJsselmeer be noorden Muiden een aanvang neemt. De flink gewijzigde weersomstandig heden hebben er mede toe geleid, dat in geen enkele klasse een ongeslagen totaaiwinnaar uit de bus is gekomen. Het lichte weer van de laatste dagen was gevolg door een meer normaal Hol landse zondag met een acceptabele wes telijke bries, die er de gang goed in hield. Bart Kraan, die met zijn drie overwinningen in de Sharpy-klasse een der „mogelijken" was voor een ongesla gen record, had zijn onaantastbare po sitie gebruikt voor een interessante proef op het gebied van de tuigage. Hij kwam met zijn oude katoenen zeil op het water en werd nu inplaats van winnaar derde achter Vlek en Borra. „Dracon doet het beter", was zijn vrij logische conclusie. Schipper en B. Noordanus, die om beurten de Flying Junior „Koud Kunsje" ter overwinning hebben gevoerd veroverden met 108 punten de hoofdprijs. Ajinelies Vunde- rink, dochter van Loosdrechts burge meester, bezet met haar 94 punten de tweede plaats in de eindrangschikking. Tijdgebrek heeft Hans Willems ge noopt zaterdag aan de kant te blijven. Dit kost hem bij nader inzien de hoofdprijs in de Internationale Finnklas- se, waarmede nu de Nieuw Zeelander R. Roberts schoot gaat. Met een reeks van 3-1-6-2 veroverde Roberts 90 pun ten, terwijl Willems met 1-2-1 juist zes punten tekort kwam. Rolf v. d. Baumen heeft met drie overwinningen een ongestoord uitzicht op de hoofdprijs dei- Valken op zak, in de slotrace achter koploper Hoppe met U. de Vries fel geduelleerd om de tweede plaats, wel ke tweestrijd pas op de finish in het voordeel van de Vries eindigde. Hove ling slaagde er evenmin in zijn drie overwinningen in de Jeugdklasse met een vierde te bezegelen. Achter R. van Kranen, J. Oerlemans, T. Poorter en W. Stutterheim eindigde hij ditmaal als vijfde, ruim voldoende uiteraard voor de hoofdprijs. Pieter Bulters deed het op de aan gewezen C-baan in de 12-Voetsjollenklas. se in de goed bruikbare bries aanvan kelijk goed. De doorgewinterde zeiler, die J. J. van 't Hoogerhuys heet. greep zijn fraaie kans op de hoofdprijs echter resoluut. Hij ging met Bulters mee, liep later geleidelijk op hem uit en eindigde met ruime voorsprong als eerste. Met de fraaie score van 7-2-2-1 ging in de Stemklasse de totaaltrofee naar E. Cancrinust die H. van der Rest op de slotdag wist te overtroeven. Eveneens met kiein verschil op nummer twee ging de hoofdprijs in de Pampusklasse naar O. P. Besseling. Een eerste over winning betekende voor S. Ozinga in de Streepklasse bovendien de hoofdprijs dank zij het kleine verschil in krachten, dat hier telkens andere triomfators naar het voorste pian doet komen. De lichtweercrack V. Dietrich bleef op de slotdag door een zevende plaats achter zes Nederlanders op 112 punten staan, waardoor Jan Stenhuis, die zijn Flyingjacht met de merkwaardige open spiegel als tweede door de finish had gebracht met de hoofdprijs schoot ging. Hij behaalde 115 punten. De eer van de laatste overwinning ging in deze klas se naar Heike Blok, die in gezelschap van Jacques Kraan op de rest was uit- gelopen en voldoende voorsprong be* haalde om in de later volgende aanvals- pogingen van Stenliuis, Ulrik Jager en Coen Güichen overeind te kunnen blij ven. Kraan voer met scherp getuigd jacht van hem weg, maar kwam later in een stuurboord-bakboord jewestie met een Sharpy-jacht tot een ongelukki ge ontwjjkpoging, waarbij zijn helmstok brak. Hij eindigde de race als eerste maar voer buiten de eindlijn naar de wal. ETTEN-LEUR, 1 aug. Vanmiddag is in de gemeente Etten-Leur de enige Nederlandse luchtballonhaven geopend. Dat gebeurde door de echtgenote van jhr. A. J. Verheyen, voorzitter van de stichting ,,PH-Etten-Leur" door middel van de champagnedoop. Vervolgens stee de eerste ballon van de nieuwe haves op met Nini Boesman en de directeu# van een Ettense industrie, de heer F H. Verseveldt. De ballon dreef af i# de richting Turnhout. Een van de mo* tieven van de Haagse ballonclub vc r de vestiging van een bailonhaven in Etten-Leur is, dat men hier precies op de helft is van de denkbeeldige lijn tus sen de belangrijke Belgische en N^jer- landse steden. Na de opening memoreerde loco-bur gemeester C. Pys de prettige relatie tussen de ballonclub en zijn gemeente. Hij bood enige geschenken aan. Het de bedoeling, dat elke week een Dallon van deze haven opstijgt. De atletiekontmoeting tussen Enge- lahd en Frankrijk to Londen is zowel bij de dames ais bti de heren door de Engelsen gewonnen. Bij de dames was de eindstand 71-35 en bij de heren 116'/«- 95'/.. Jo de Haan, die zondag te Zandvoort de derde rit van het Nederlands wieler kampioenschap op de weg won, zege vierde maandag in een wegwedstrijd over 180 km te Lommei (België). Der de werd Piet van den Brekel. Zondag 14 augustus zuilen door dé K.N.M.V. te Zandvoort nationale mo torraces worden gehouden. De wedstrij den in de 50 cc-klasse en van de junio ren tellen mee voor het Nederlands kampioenschap. De Engelse atleet Arthur Rowe heeft het Europese record kogelstoten verbe terd en gebracht op 18,92 meter. Vrij dag kwam de Hongaar Varju tot 18,67 meter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6