Ondanks streng Sovj et-regiem op schepen Grote Esten animo voor Matrozen mogen slechts de Wal op onder leiding van communistisch officier onder jonge de zeevaart fes? v Mg- r tsjz Belasting TMM-BM ONWETTIGE WREKERS EXECUTEREN NAZI I M stüsb"ïss. Rusland wil „to binnen de VJN ^conferentie" .-assemblée Washington voelt echter niets voor komst van Khroesjtsjev naar U.S. d,nes:;j°S Interpol laat Ludwig Zind arresteren China stelt V.S. vredespact voor a 'ss.hH #7» Pijproken aan de bar mm In de mening dat het de Duitse oorlogsmisdadiger Eichmann is ONTWAPENINGSPROBLEEM ^gens •grtK KfirWü Weer overstromingen op Formosa m Arrestatie in West- Duitsland W*2W.- til. DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 PAGINA 7 (Van een Scandinavische correspondent) Het orgaan van de Baltische vluchtelingen in Zweden, dat in nauw contact staat met alle Esten, Létten en Litau- ®rs, die kans hebben gezien uit hun gesovjetiseerde vaderland te ontkomen, bevatte kort geleden een interessant artikel, dat was gebaseerd op de verklaringen van zojuist in Zweden gearriveerde vluchtelingen uit Estland. Volgens dit artikel bestaat er onder de hedendaagse jeugd in Estland een ongewoon groot verlangen naar het zeemansleven. De enige mo gelijkheid om dit ideaal te ver- Wezenlijken biedt evenwel de staatszeevaartschool, die in de stad Parnu is gelegen. Niet alleen hebben de leerlingen van deze school het vooruitzicht om na een cursus van tien maanden ge plaatst te worden op een schip, dat vreemde havens aandoet, maar ook garandeert het diploma vrijstelling van militaire dienst, die bij de infanterie drie jaar en bij de marine zelfs» vier jaar duurt. ld I Westen: propaganda 9? NEW YORK, 2 augustus (Rtr., 1 U.P.I.) - Het Amerikaanse tijd- 1 schrift „Look" heeft gisteren ont huld hoe een groep „onwettige wrekers" kort na de tweede we reldoorlog in Oostenrijk een voor malige Duitse nationaal-socialist ontvoerde en terecht stelde, in de mening met de oorlogsmisdadiger Adolf Eichmann te maken te heb ben. In het door twee gewezen officieren van het Israëlische leger geschreven artikel wordt een beschrijving gegeven van de jacht op Eichmann, die vijftien jaar heeft geduurd en die eindig de met zijn ontvoering uit Argen tinië en overbrenging naar Israël, waar hij wegens oorlogsmisdaden terecht zal staan. De terechtstel ling van deze nazi was een episode in deze jacht. Uitgewandeld Huis ten Bosch open voor een ieder De eerste dag a! honderden bezoekers Koe met vijf poten Klang- und Lichtspiel Pruimen en tomaten Slagregens dwingen de boer Ie „zichten - Verkiezingen Voor iedere cursus aan deze school melden zich ongeveer 1400-1500 jonge lui aan, maar slechts enkele honder- .,niIlke.'1 e«n kans om toegelaten te °m te beginnen moet reeds iedere aanmelding vergezeld gaan van etn aanbeveling door niet minder dan drie vooraanstaande leden der commu nistische partij, die met hun handteke ning bevestigen, dat ze de betreflende jongeman, zijn ouders en zijn familie persoonlijk kennen en dat zij overtuigd zijn van de communistische levensop vattingen der betrokkenen. Bjj de se lectie van de aspirant-leerlingen is de politieke betrouwbaarheid namelijk net belangrijkste, terwijl schoolrappor ten en medische keuring pas op de tweede plaats komen. Na een tweede selectie worden tenslotte twee- tot driehonderd jongelui tot de school toe gelaten. Ongeveer vijfentwintig pro cent van hen zijn Esten, de rest be staat uitsluitend uit Russen. Geduren de de gehele cursus blijft de leiding van de school de politieke gedragingen van de leerlingen nauwkeurig volgen, en lang niet allen krijgen toestemming om na het beëindigen van de oplei ding aan te monsteren op vaartuigen, die buitenlandse havens aanlopen. Het werk aan boord is vrij dragelijk, want de bemanning is meestal vrij groot', twintig tot vijfentwintig man op een schip van 600-700 ton. De belangrijkste man op het schip is echter niet de kapitein, maar de politruk, de politieke commissaris. Deze is het, die in alle niet-technische aangelegenheden het werkelijke bevel voert. Wanneer het schip een Sovjet-ha. en aandoet, is het regime niet zo streng: als men geen dienst heeft, kan men aan land gaan wanneer men wil. An ders is het echter in Westerse havens. Daar mogen alleen de officieren in hun eentje de wal op, terwijl de le den van de bemanning slechts het schip mogen verlaten in gezelschap van een meerdere. Doorgaans geldt de regel, dat een ieder, die wil gaan passa gieren, zich schriftelijk moet aanmel den bij de politieke commissaris, die ja of nee zegt, naar gelang de betrouw baarheid van de betreffende man. Degenen, die zijn toestemming heb ben gekregen, worden ingedeeld in groepjes van drie, vier man, die on der leiding van een officier de wal op gaan. Deze groepen moeten voort durend bij elkaar blijven, daar is de begeleidende officier verantwoordelijk voor. Aan boord wordt bijna dagelijks in structie gegeven over de wijze, waar op men zich in vreemde havens dient te gedragen en hoe men op bepaalde vragen dient te antwoorden. Als het schip op weg is naar een grote haven wordt daags voor de aankomst een soort vergadering gehouden, waarbij nog nauwkeuriger richtlijnen worden gegeven. Voor de aankomst in b.v. Antwerpen of Rotterdam wordt een lijst van alle café's en zaken voorge lezen, waar zich provocateurs en agenten zouden ophouden. Het is niet verboden om dergelijke gelegenheden conferentie i" d® ^lg de beste rmg der Verenigde Naties, te vinden methode om een opioss s a ont. voor het moeilijke P"ble®™s de Sov- wapening. Tegelijkertijd bijeenroe- jet-Unie een voorstel tolhet van pen, in de loop van d®fent!L,apenings- de uit 82 leden bestaande ontw p commissie der V.N. van de hanu. In een brief aan de voorzitter v^Jex®. NAPELS, 2 augustus (RTR) Op verzoek van Interpol heeft de politie van Napels de Westduitse leraar Lud wig Zind gearresteerd toen hjj op het punt stond op de boot naar Tripoli te stappen. Zind is in de bondsrepubliek wegens antisemitisme tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Zind reisde op een paspoort voor sta- tenlozen van de Verenigde Arabische Republiek. Onlangs heeft hij in het ge heim een bezoek aan West-Duitsland gebracht Hij wilde via Napels terug keren naar Tripoli, waar hij hoogle raar in de geologie is. H\j werd o.a. veroordeeld omdat hjj iemand „nog zo'n Jood die ze hebben vergeten te vergassen" had genoemd. Hij wist toen echter naar Egypte te vluchten voordat de politie hem had kunnen ar resteren. Zind zal de komende dagen worden Uitgeleverd, aldus verneemt het Itali aanse persagentschap Ansa. PEKING, 2 aug. (Reuter) Pre- mier Tsjoe en-L&i van China heeft gis teren opnieuw verklaard dat China een vredespact zou willen sluiten, waaraan ook Amerika meedoet. Op grond van dat verdrag zou in Azië en het wes telijke deel van de Stille Oceaan een zone moeten worden vastgesteld, die vrij 'blijft van kernwapens. De premier zei dit tijdens een onver wacht bezoek aan een tuinfeest van de Zwitserse ambassade. H(j arriveerde anderhalf uur te laat op het feest en vele diplomaten waren al vertrokken. Tsjoe zei dat de vredelievende samen werking tussen China en Zwitserland een goed voorbeeld voor de gehele we reld is. „Er zijn militaire blokken in de tvereld zoals de Z.O.A.V.O., die China vijandig gezind zijn en het trachten te omsingelen. Maar wij zijn voor vreed zame coëxistentie," aldus premier Jsjoe en-Lai. In Washington en Parijs „"■schouwt men de verklaring van de Chinese premier als propaganda. de de Sovjet-Unie dat de algemene ver gadering het beste forum is voor het ter hand nemen van het ontwape- ningsvraagstuk. „De Sovjet-regering meent", aldus de brief, „dat de persoonlijke deelne ming van de regeringshoofden der le den-landen van de VN aan de bespre king van het ontwapeningsvraagstuk in de Algemene Vergadering het beste aan dit doel zal beantwoorden". De deelneming van de regeringshoofden, „in het bijzonder van de landen die de grootste militaire macht bezitten" zou in hoge mate bijdragen tot een suc cesvolle bespreking van de ontwape ning. Alsmede van enige belangrijke politieke geschilpunten". Met betrekking tot het Amerikaanse voorstel om de ontwapeningscommissie bijeen te roepen, (als voorlopige datum) was 15 augustus voorgesteld) verklaart de Sovjet-Unie van mening te zijn dat dit „de situatie slechts zou kunnen er- ergeren en een belemmering zou kun nen zijn voor de vruchtbare bespreking van deze uiterst belangrijke aangele genheid op de aanstaande zitting van de Algemene Vergadering". Volgens diplomatieke waarnemers in Washington lijkt het niet waar schijnlijk. dat president Eisenhower het Russische voorstel tot het houden van een topconferentie over de ont wapening in de algemene vergadering der V.N. zal aannemen. De huidige «tand der Amerikaans-Russische be trekkingen en Khroesjtsjev's jongste nersoonlijke aanvallen op de presi dent zouden, aldus deze waarnemers, =i voldoende zijn om de president ervan te weerhouden op de Russische voorstellen in te gaan. tsevendien zou de Amerikaanse rege- w waarschijnlijk de mogelijkheid van dengkomst naar New Work van Khroesj- tsef tot bijwoning .van de assemblé jin de verkiezingscampagne met gevoelens^ van bijna afgrijzen beschou- w®n- „„i-mfltieke kringen verwacht In diplo erenigde Staten het voor- ?e,nVnt hileenroeping van de ontwape- tot bij der v.N. op 15 augustus ningscommiss e v00r0pgesteTd dat dit Voldoende steun krijgt van andere nabije omgeving oovjet-Unie de ontwa- delegatie zou de Sovj n|s zij bjj TAIPEH, 2 aug^tU» <UPI)gte- MW- den-Formosa, nauweliJKs v0_ de grote watersnoodramp eteisterd ng jaar, wordt opnieu bjj het door overstromingen, orJ Tol overtrekken van een wervelstorm x i dusver werden veertien doden genor gen. Drie mensen worden R mist, ruim 120 werden gewond. Kaar verluidt zHn 30.000 mensen dakloos g worden. Minstens twintig dorp getroffen ie gebied aan de Westkust dat ook J watersnood van het vorig jaar zwaar te lijden heeft gehad. De velstorm bevindt zich volgens laatste gegevens in de nabijheid het Chinese vasteland. te bezoeken, daar wordt de nadruk op gelegd, maar de officieren, die de groepjes zullen begeleiden „kennen de betreffende zaken en personen reeds, en het is dus veel beter om ergens anders heen te gaan". Ook wanneer Zweedse havens worden aangelopen worden dergelijke waarschuwingen en instructies gegeven. „In Zweden wo nen emigranten, waar men erg voor zichtig mee moet zijn", zo heet het. Een matroos verdient behalve kost en logies 400 roebel per maand plus ongeveer 70 gulden aan buitenlandse valuta, waarvoor hij souvernirs en an dere kleinigheden kan kopen. Het is volkomen onmogelijk om iemand uit de thuishaven te helpen ontvluchten door hem aan boord te verstoppen. Iede re keer, dat een schip een Sovjet-haven verlaat met buitenlandse bestemming wordt het nauwkeurig onderzocht door een tiental grenswachten, die zelfs de lading ondersteboven halen en met lange ijzeren staven kolen- en ertsla dingen doorwroeten. Eventuele Esten onder de bemanning worden er reeds bij voorbaat van ver dacht te willen ontvluchten. Doorgaans is het aantal Estnisehe bemanningsle den op reizen naar Westerse havens echter buitengewoon klein. Ze zijn on der hun Russische collega's, niet po pulair. Bij bezoeken aan buitenlandse havensteden mag er zich in een groep je passagierende bemanningsleden nooit meer dan één Est bevinden. „Jullie Esten zijn nooit te vertrouwen" wordt hun dikwijls verweten. De atmosfeer aan boord wordt daardoor niet bepaald prettig. Nu ik de dagen mag be leven van afstervend kolo nialisme en van alom ont luikend vrijheidsverlangen, treft mij dat Reuter-bericht uit Goroka recht in het hart. Twintig dorpsoudsten op Australisch Nieuw Gui nea hebben, als vertegen woordigers van achtduizend inheem sen,'t bestuur gevraagd belasting te mo gen betalen, "ij verklaarden dus dat hun aanzien schade leed doordat an dere stammen in hun gebied wel wer den aangeslagen, maar zi; niet. En zij zeiden gaarne hun aandeel in de las ten op zich te willen nemen. Ik vind deze bede om belasting plichtigheid blijk geven van een vrijge vochtenheid, die men in onze westerse wereld tevergeefs zal zoeken. Wij be talen ten onzent belasting met de iet wat norse toegeeflijkheid van jongens, die nu eenmaal niet kunnen volhou den dat onderwijs, agenten, brandende lantaarnpalen en neerstortende straal jagers best gemist kunnen worden. Maar als het even kon, zouden wij het niet doen. En althans moet ik de Nederlander, die een hang vertoont naar enige vorm van belastingplich tigheid, nog tegenkomen. De Papoea's in Australisch Nieuw- Guinea echter doen het. Zij'eisen be lasting. Zii zijn genaderd tot een trap van beschaving waarin het besef schijnt te leven dat waarachtige vrij heid slechts in gebondenheid kan be staan, al zal het de door de fiscus opgelegde gebondenheid wezen. Zij vragen om de ketenen, bij de gratie waarvan hun vrijheid gewaarborgd kan worden. En althans willen zij voor vol worden aangezien, al zal een ze kere leegheid er het gevolg van zijn. Zij, die Papoea's, zijn kennelijk hyper-beschaafde mensen, om niet te zeggen méér dan Westers-beschaafd. Op die grond zou ik dus willen voor stellen: stel hun levenslang vrij van niét belasting betalen en van gekolo niseerd worden. En prof. Zijlstra wéét. waar hij eventueel zijn hulptroepen kan vin den. •iVx-U: Een tabakfirma in Neurenberg heeft voor zijn klanten een „tabak-bar" ingericht. Men kan er uit lange stenen pijpen meer dan zestig verschillende tabaksoorten roken. De bedoeling is, dat iedere pijproker nu op een betrekkelijk snelle wijze kan vaststellen, welke tabak uit alle soorten en merken hem het meest aanstaat. De „wrekers" hadden vastgesteld dat mevrouw Eichmann, die destijds Oostenrijk bezocht, in gezelschap van haar broer een bezoek had gebracht aan een man, die tezamen met anderen ergens in een afgelegen streek van Oostenrijk in een hut woonde. Zi) dach ten er zeker van te zijn dat deze man Eichmann was en zij wachtten avond aan avond geduldig in de omgeving van de hut hun kans af. Deze kwam op zekere avond, toen de andere hut bewoners afwezig waren. Zij drongen in de hut door en namen de man, die zij voor Eichmann hielden, mee. Deze bezwoer hen, dat hij Eichmann niet was. De „wrekers" hechtten hier ech ter geen geloof aan. Zij brachten hem naar een nog afgelegener streek over, waar zij hem zonder meer terecht stel den. Later bleek dat hun slachtoffer weliswaar een vroegere nationaal-socia list was, maar niet de gezochte Eich mann. Eichmann heeft volgens „Look" in Argentinië onder de naam „Ricardo Clement" levend, enige tijd voor hy gearresteerd werd, de volgende verkla ring opgesteld, die bij de stukken van het proces zal worden gevoegd. Mo- ménteèl wordt het proces In Israël voorbereid. De verklaring luidt: „Ik heb er genoeg van om als een anonieme zwerver door continenten en landen te reizen. Ik wilde dat ik vrede had kunnen sluiten met mijn vroegere vijanden. „Ik ben geen moordenaar ge weest. Ik was niet anders dan een trouw, ordelijk, correct en efficiënt sol daat, en deed wat ik gedaan heb alleen uit idealistische toewijding aan mijn va derland en de S.S. Ik ben nooit een ver rader geweest. „Na zorgvuldige bespiegeling ben ik er thans van overtuigd dat ik nimmer een moordenaar of een massamoor- dénaar ben geweest, evenmin als mjjn ondergeschikten. Maar om volkomen oprecht te zijn: ik zie mezelf als een van degen an die by de moorden ge holpen hebben. Want per slot van re kening heb ik de deportatie-opdrach ten ontvangen en doorgegeven en een deel der gedeporteerden ,s gedood zij het door andere eenheden. Mijn geloof in de leiding der nazi's en" de noodzaken van de totale oorlog maakten dat ik mijn plichten met een rein geweten en een willig hart heb vervuld. Ik was een goed Duitser ik hen een goed Duitser en ik zal altpd een goed Duitser zijn. BONN aug. (Reuter) In West- Duitsland is de vroegere directeur van Hp K>uise wpeshuifcen, Fnedrich Till- mnrA cpnrresteerd Hij wordt verdacht ?an medeplichtigheid aan het doden van 60.000 k 70.000 geestelijk en volwaardigen tijdens de oorlog,-e aan heeft het bureau van de openbare klager in Dortmund meegedeeld. Tfllmann zou assistent zijn geweest van professor Werner Heyde, die in Frankfort gevangen zit. De kamerdienaar A. de Bie zwaai de gistermorgen om tien uur een van de vele deuren van het Huis ten Bosch open, zette een bord je buiten dat naar de ingang wees, nam in de vestibule plaats achter een tafel en verkocht de eerste twee toe gangskaartjes: het paleis was voor het eerst in zijn eeuwenoude geschie denis voor het publiek opengesteld. Weinig onder de indruk van het his torische ogenblik schikte de blauwge- jaste lakei een aantal boekjes over het paleis (prijs: 35 cent) en liet al weer andere gasten a raison van een kwartje binnen. Verdwalen konden de bezoekers van dit prachtige in het Haagse bos gelegen koninklijke huis niet. Met behulp van kamerschermen en fraaie koorden was een soort „par cours" uitgezet, dat zich beperkte tot dat gedeelte dat door de koningin nu en dan gebruikt wordt om hoge gas ten te ontvangen. De privé-vertrekken bleven verboden terrein. Op het par cours waren de ongetwijfeld kostba re tapijten nu bedekt met ijzersterk canvas, de parketvloeren waren be schermd met stevig board en de gor dijnen had men tegen nieuwsgierig tastende vingers omhuld met door zichtige plastic hoezen. In de eerste de beste kamer die de bezoekers betraden lieten zij hun stemvolume al aanzienlijk dalen on der invloed van de sfeervolle omge ving: de Chinese kamer, met haar prachtige kristallen lichtkronen, het fijnzinnige rijstpapieren behang met de typische schilderingen, en de meu belen met geborduurde Chinese jacht taferelen. Commentaar van de der tienjarige Nelly de Roon, die in op perste bewondering rondliep: „Ik be grijp niet hoe iemand op zo'n stoel durft te gaan zitten". Weer heel anders was de zogenaam de Witte eetzaal, een schepping van Daniël Marot, met aan de wanden vier grisailles van Jacob de Wit, ge schilderd in de eerste helft van de achttiende eeuw. In een open haard liggen zware houtblokken onbewogen te doen. Als wij de heer en mevrouw Drenth uit Hoogezand, logerend in Den Haag, vragen hoe zij het paleis vin den zegt mevrouw: „Het is erg mooi, maar niets om in te wonen. Daar moet je in opgegroeid zijn. Je voelt je net als in een museum". Het volgende vertrek is de Japanse kamer: teder geschilderde vogels in prachtige kleuren, betimmering van Japanse houtsoorten, verfraaid met Japans lakwerk. Ten slotte de luis terrijke Oranjezaal met zijn bonte muur- en plafondschilderingen waar men ook kijkt. Het is hier dat de ko ningin de nieuwe buitenlandse ambas sadeurs ontvangt om hun geloofsbrie ven in ontvangst te nemen en ook hier vinden de gala-diners plaats bij bezoek van buitenlandse staatshoof den. Het was ook in deze exclusieve omgeving dat wij tussen de zwaar on der de indruk verkerende bezoekers een ietwat verongelijke heer C. Wes- terhoudt troffen. Hij had ansichtkaar ten bij zich uit 1927, die een beeld ga ven van dezelfde kamers die hij juist bezichtigd had. „Ik heb ze speciaal uit mijn verzameling meegebracht om te kijken of alles hetzelfde is geble ven" zei hij. „Maar ik mis overal die prachtige porseleinen vazen. Ik vraag me af waar ze die gelaten hebben". Den Haag lijkt er een toeristische bezienswaardigheid te hebben bijge- kregen. Deze eerste dag kwamen er al enkele honderden bezoekers. De he le maand augustus kan men er nog terecht. Een klein jongetje werd gistermid dag door de Israëlische ambassa deur in Nederland aan de hand meegenomen naar luitenant-kolonel Alex Sharon, de leider van de groep van 36 Israëlische militairen, vrouwe lijke en mannelijke, die hebben deelge nomen aan de Nijmeegse Vierdaagse. Het jongetje had er tijdens een recep tie zijn misnoegen over uitgesproken, dat al die militairen zulke lage rangen bekleedden en de ambassadeur liet hem nu het summum zien van wat hij op dat ogenblik had te bieden, een Is raëlische overste. Alex Sharon (gebo ren in Boedapest) is nu voor de derde keer in ons land. In 1944 heeft hij, deel uitmakend van de legers onder bevel van maarschalk Montgomery, gestre den bij Arnhem en enkele jaren later keerde hij er terug, op doorreis naar Amerika. Het derde bezoek aan ons land dankt hij aan de omstandigheid, dat hij dit jaar met succes de Israëli sche Vierdaagse heeft geleid. Het is een levenslustig groepje, dat hij thans in Nederland aanvoert. Dat bleek gisteren nog eens tijdens de ont vangst te hunner ere, waar zij al spoe dig het gezang van hun eigen liederen met handgeklap begeleidden. Het bleek nog duidelijker, toen zij de tuin boven de ambassade verkozen en de voorna me rust van een Haagse diplomaten wijk verstoorden met hun liederen en dansen. „Het is mooi geweest", zei Alex Sharon, „maar nu heb ik er toch wel genoeg van op te treden als hun papa en mama. Zij moeten zo langzamer hand maar eens terug naar hun eigen papa en mama". Dat zal dan morgen zijn beslag krijgen. De grote zaal van Huis ten Bosch. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiHiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitimiii WORDT, vooral in het organisatie leven, een schaap met vijf po ten altijd tevergeefs gezocht, een koe met vijf poten is al geen on mogelijkheid meer. Er loopt er een in het weiland van Hartog Cohen, vee houder en -handelaar in Wassenaar. Zij is een welvarende vaars van twee ënhalf jaar oud, waaraan het enige bijzondere is dat zij een poot te veel heeft. Met twee voor- en drie achter poten, waarvan een als een standaard bij een fiets opzij wijst, gaat zij door het leven. De vijfde poot is bijna vol groeid, raakt de grond juist niet, maar heeft wel een complete hoef. Dit is zo'n zeldzaamheid dat dierenartsen uit het gehele land het dier in ogenschouw ko men nemen. Zelfs Duitsers zjjn on langs overgekomen om deze mis plaatste grap van de natuur zelf te zien. Twee jaar geleden heeft de heer Cohen het dier gekocht in een dorpje bjj Grave. De eigenaar had er al een paar honderd gulden aan verdiend door de koe voor zijn streekgenoten te- êen betaling te kijk te stellen. De heer ohe- wil de vaars, die geregistreerd staat met als bijzonder kenteken: vijf- poot, nu verkopen. „Het lijkt me wel iets voor de kermis of zo. Maar die vijfde poot zullen ze me moeten beta len", zegt hij. Indien men in de groente- en fruit winkels vele bakken met mooie en minder mooie pruimen uitge stald ziet moet men zich daardoor niet laten misleiden. Uit Kapelle komt het bericht, dat in het belangrijke teeltgebied op Zuid-Beveland de oogst in volle gang is, maar over het alge meen niet groot zal zijn. Even is er een prijsdaling geweest vanwege een toegenomen aanbod, maar de export kwaliteit Czar deed vrijdag nog in Kapelle 84 ct tot 1.31 en de prijs voor de Ontario schommelde tussen ƒ1.03 en 1.12. Gunstiger is het gesteld met de to matenprijs, althans voor de consu ment. Goede kwaliteit tomaten zjjn in de afgelopen week op de veilingen ver kocht voor prijzen rond 25 ct per kilo. En er wordt nog een flink aanbod verwacht. De export is verminderd vanwege de concurrentie o.a. in Duitsland en in Engeland. Terwijl het gemeentebestuur van Zandvoort vindt, dat het dorp niet te veel „verduitst" moet worden en dat de „Kamers te huur" best in het Nederlands kunnen, heeft het algemeen Haags comité vorige week speciaal voor de Duits spreken de toeristen de première gegeven van de Duitse versie van het lichtspel „Bruiloft op het Binnenhof", dat nu ineens een Klang- und Lichtspiel was: „Hochzeit auf dem Binnenhof". De tekst heeft men laten spreken door Duitse toneelspelers en deze toen op de band opgenomen. Voortaan zal de Duitse versie eens per week worden opge voerd. Verleden jaar was er naast de Nederlandse uitvoering een keer per week een Engels gesproken tekst, maar men meent nu dat de Duitse meer belangstelling zal trekken. Iets waarop het aantal bezoekers van vrijdagavond nog niet duidelijk wees. fimm Onder een grauwe regenhemel het is zomer 1!)60 staat de boer op het veld op ouderwetse manier te „zichten". De slagregens dwingen hem de sikkel te hanteren. De oogst is. bijna helemaal platgegooid door de water- overvloecl en daarom is de machine uitgeschakeld. Althans in Zuid-Limburg, waar de fotograaf deze boer moeizaam in Meerssen bezig zag. ORGEN zijn in de provincies Zuid-Holland, Groningen, Dren te, Overijssel en Gelderland de verkiezingen voor de Eerste Kamer. De algemene schoolwijsheid over deze verkiezingen is: 1) De leden der Eer ste Kamer worden voor zes jaar geko zen; 2) Het zijn zgn. „getrapte" ver kiezingen, d.w.z. dat de leden niet echtstreeks door de kiezers maar door de Provinciale Staten worden ge kozen; 3) Voor deze verkiezingen is het land verdeeld in twee groepen van provincies; 4) De Eerste Kamer wordt niet elke zes jaar in haar geheel ver nieuwd maar om de drie jaar worden voor de helft van het aantal leden ver kiezingen gehouden in een van de twee provinciegroepen. De heer A. S. J. v. d. Bogert, die op het ministerie van Binnenlandse Za ken expert is op het gebied van ver kiezingen, heeft echter wel aanmerkin gen op de laatste twee punten van de ze schoolkennis. Het land is niet ver deeld in twee groepen, maar in vier groepen van provincies. Zuid-Holland is een groep apart en de andere groe pen zyn: Noord-Holland en Friesland; Groningen, Drente, Overijssel en Gel derland; Utrecht, Noord-Brabant, Zee land en Limburg. Sinds enkele jaren kan men ook niet meer zeggen, dat iedere drie jaar de helft van het aantal leden der Eerste Kamer aftreedt. De beide Kamers der Staten-Generaal zijn immers in 1956 uitgebreid en het ledental van de Eer ste Kamer werd toen gebracht op 75. De provincies Zuid-Holland, Groningen Drente, Overijssel en Gelderland heb ben sindsdien 38 leden „toegewezen" gekregen; de beide andere groepen 37 leden. De provincie Zuid-Holland wijst zelfstandig achttien senatoren aan. Een by'zonderheid is dit jaar dat de K.V.P. in deze provincie met twee lijs ten uitkomt. Dat is waarschijnlijk een politiek slimmigheidje - waarmee de K.V.P. het voorbeeld van de P.v.d.A. volgt - om het grootste aantal restze tels in de wacht te slepen. Er blijven bij iedere verkiezing, wanneer het aan tal rechtstreeks aan de hand van de kiesdeler gekozen zetels is verdeeld, nog een aantal restzetels over. De lijst die het grootste overschot aan stem men heeft, komt dan het eerst voor zo'n restzetel in aanmerking. Vervol gens komt de lijst met op een na het grootste, aantal overschotstemmen aan de beurt en zo verder. Op het partij bureau van de K.V.P. zal dus wel nauwkeurig gerekend zijn alvorens m besloot met twee lijsten uit te komen. In de andere provincies worden de lijsten van één party „verbonden" als zij niet geiykluidend zijn. Ook hierdoor wordt de kans op een restzetel groter. Zyn de ïy'sten in de verschillende pro vincies wel gelijkluidend, dan gelden zij volgens de Kieswet als één lijst. In de groepen, waarvan meer dan een provincie deel uitmaakt, worden de stemmen „gewogen" aan de hand van het aantal leden van de Provinciale Staten en het aantal inwoners van de betrokken provincies. Een Groningse stem is deze keer vermoedeiyk 105 „waard", een Drentse 89, een Overys- selse 164 en een Gelderse 204. Een aantal Nederlanders heeft geen enkele invloed op de samenstelling van de Eerste Kamer. Dat zpn de be woners van de N.O. polder, die nog steeds wachten op de provinciale inde ling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7