Honderd jongelui uit zeven landen in Festival Tien dagen hard „blokken op internationale show of Arts FA NC UNE schaadt opzet Merkwaardige onthullingen van oud-gevangene betoog o Mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard bezocht de St.-Gregoriuskerk EEN WAARSCHUWING H SANTPOORT BEGINT AAN ZIJN FEESTWEEK DONDERDAG IN BLOEMENDAAL NAAIMACHINES GEVANGENISSEN NOG ACHTERBUURTEN? Warme belangstelling voor restau ratiewerk van vrijwilligers NAPOLEON EN HAAK GENERAALS mm Sterk rennersveld in Ronde van Santpoort DINSDAG 2 AUGUSTUS 1960 PAGINA 9 y> HAARLEM, 2 augustus Het klinkt allemaal erg gewichtig: Festival °f Arts, Conference of International-minded Schools, experiment in inter nationaal samenwerken. Maar je neemt dat al gauw met een korreltje zout, als je merkt dat het gaat om bijna hondef-d jonge mensen uit zeven Verschillende landen, die samen een show in elkaar gaan zetten. Het is natuurlijk krankzinnig om in tien dagen tijds zo iets te willen klaarspelen. Maar niemand heeft ook beweerd, dat Hetty Blok, die dit „Festival of Arts" leidt, of Jack Bow die haar als choreograaf en dansmeester ter zijde staat, helemaal goed bij hun verstand waren toen zij deze opdracht aanvaardden. Je hoeft dit tweetal maar bezig te zien om tot de con clusie te komen, dat dit niet normaal meer is. Maar zou het niet juist deze touch of the poet" zijn, die er voor zorgt, dat er in deze tien dagen Wèl een show uit de grond wordt gestampt? Donderdagavond zullen we het resultaat zien in het Bloemendaalse openluchttheater. Of als het slecht weer is: vrijdagavond in het Concertgebouw. DWRDWT in zwem bad Kleverlaan Ooethe anhaddatgrzetr Nu Discipline Annie Schmidt Opgepast met sommige (zeer giftige) middelen tot bestrijding van insecten Zaterdag wedstrijd tussen Stomvogels en Blauw Wit Cricket-spelers van Rood en Wit tegen Engels team Inbraak tijdens kerkbezoek Portefeuille verdwenen en weer terecht Geen voorrang verleend Inbraak in telefooncel HAARLEM, 2 aug Voor de derde maal is voor de beslissingswedstrijd DWR 1-DWT 1 een ander terrein vastgesteld. Nu is echter geen veran dering meer mogelijk en wordt de wed strijd hedenavond, aanvang half acht, in de gemeentelijke z weminrichting aan de Kleveerlaan in Haarlem ge speeld. Iedere dag reneteren de jongelui van 10 tot 3 uur. Officieel tenminste. Want vier uur wordt het toch altiid wel. Ze hebben de tiid niet gehad om zich er over te verwonderen, dat ze vreemden voor elkaar zün, of dat ze geen land genoten zijn. Ze vielen van de ene ver bazing in de andere. Maandagmiddag al zaten ze in het onenluchttheater, waar Hettv Blok on de grasmat ver scheen. ..Some dutch showbusiness-wo- man". Maar wat voor een! ...TulTe ziin mijn slaven. Denk maar dat ik Napoléon ben", gilde ze door het the ater, zich wriop-erid in allerlei boch ten. ,.Tk stel jullie voor aan mijn ge neraals". Dat waren dan Jack Bow. o arm an tic en snïts. maar oh! zo'n heul in ziin r°netitielokaal Wolfgang ..Amadeus" Wüdeveld die de muzika le leiding heeft Boh Loggers, die de décors helnt maken en verder nog verschillende anderen, die ieder een on derdeel van het nrnmmma voor hun rekening hebben genomen. Hettv Blok liet er geen gras over groeipn. Auditie! kondigde ze aan. Ze 'ich in een rieten stoel, dra- p "Herleï nanieren om zich heen rn-na de honderd aan haar monste- DopIo voorbijgaan. Zing eens wat. Tack e,v"s wat' Dans eens wat. ,.,ow stond een heetie ver der on gade te slaan. ..Hemel ?i?vlen begonnen?" zag men hem denken. ntit.„s <rir>g er een schokie door znn hoof aDat meisie daar! Die aat ns kiiken... die gele (de Duit- r,s m-ar-pu PPTI p-cpi jiorkenningskaar- tie) Tsionee. houdt PM1S even vast. Inderdaad h'iikt het meisie een Prima danseresje. <5trah<- 7al ze een so lo maken in de eemimeerde sprookjes- dans ..Assepoester". En intussen zaten ze rustig hun bo- terhaminptie te eten: Lilian® Bouret- te .uit Crest in zuid-oost Frankrijk, Jyolkmar Küthmann uit Hannover. T'mpthv Rhaun "Wunt uit Hereford en ai die anderen. Het deed hen al niets meer. De eerste verdoving had ziin Uitwerking niet gemist. De tweede volgde de volgende dag, toen er ere- reneteerd ping worden. Hetty Dlok jelf nam uiteraard het ..dramatische gedeelte voor haar rekening". Neder landse kinderen snelen de nersifage Pvramus en Thisbe" van Kees Stin. vent de geschiedenis van de t^ee antieke gelieven, die elkaar des avonds door een sp eet .n de muur kusten, omdat pa met op hun vrij age gesteld was. De Duitsers kwamen onder leiding De Duitsers Wer om ep van Frau Land v jiebten" te spelen „De Laune des anemaal wat auemaai wat SSr tellta om in bet mogramma^te 1U soelen ze maar het voorsnel. eomnleet ziek. zang en dans. Eeni paar-wener landse meisies zullen er in T pel en Frau Landmann doceert m voordracht aan het Landsch nover. Holzmünden bij Hannove - Holzmunaen - buj. Het is een internaat, waar ta^^ cfti_ Soiling Het is een internaat, woo, st11. tenlanders hun kinderen OP schooi ren. Frau Landmann is vroeder ce geweest, maar tenslotte is a. helemaal gaan wiiden aan de tische opvoeding van de Jene": N lijk kwam ze toen op de schoolJ. -sj waar haar man die c"nJeF?l,.„nPi is muzieklessen geeft. Het X? y,pPft tot „Die Laune des Verlichten h ze voor deze gelegenheid Goethe Bloemendaal" genoemd. De waanzin ten top is een dansrepe- titie bij Jack Bow. In de aymnas tiekzaal van de Christiaan Huvgens- school hangt de balletmeester in ae rekken. Hij brabbelt een eigen ge maakt esperanto, dat wonderlijk ge noeg door ieder verstaan wordt. „Koom dan toch, meine liebe filles et gar cons, it's the highest time". Voor al, wanneer er weer eens een Paab uit de pas zijn gevlogen en bij zich kwaad maakt. „Milles tonnerres, I get you out of die Donnerwetter de con- nerwetter de opgelet, daar gaan we weer". Met een lenige sprong be landt hij op de vloer, neemt een meis je bij de schouders, loopt een paar pas sen met haar mee, draait zich snel om en grijpt een jongen die de maat niet meer houdt. Hun, daar hangt hij wêer in zijn rek. De kinderen ziin gek op hem. Instinctief voelen ze, dat deze bekwame vakman hen wat leert, iede re minuut dat ze met hem werken. „Het spijt me, dat ik het zeggen moet maar de Nederlanders zijn hel minst gedisciplineerd", zegt hij tij dens een korte adempauze. Dan de En gelsen. Ze leven voor niets anders meer dan hun show. Als ze niet nodig zijn bij Bow, drommen ze samen de gang in om het nog eens dunnetjes over te doen. En als de hele zaak weer com pleet is, hebben zij alles al onder de knie. „Maar er zijn een paar solistes bij! Hemel, dat zo-iets mogelijk is!". Jack Bow wordt in de Christiaan Huy- gensschool als een duivelskunstenaar be schouwd, als een ontembare en onver moeibare duivelskunstenaar. En Frau Landmann wil hem naar haar Land- schulheim meenemen om daar een cursus rhythmiek te geven. (Advertentie) VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE l1 V/SflW Grote Houtstraat 181 •«XMtiEll Telef. 14444 Langzamerhand begint er tekening te komen in „International Handshake", het grote „ballet voor handen", dat straks het pauzenummer van de show moet worden. Ongelooflijk, hoe deze jonge mensen in nauwelijks twee uur de ingewikkelde constructie van het nummer volkomen dóór hadden. Er gens in een der lokalen repeteert Wij- develd met zijn muzikanten. Opmerke lijk is, dat het muzikaal gevoel bij vrijwel alle deelnemers het best ont wikkeld is. Het is hem gelukt om m recordtijd een uitstekend spelend or kestje samen te stellen. Ook vocaal blijken de kinderen tot opmerkelijke prestaties in staat te zijn. Om een voorbeeld te noemen: de Ierse meisjes vormen een voortreffelijk Madrigaal koortje. En Intussen repeteert Hetty Blok de kinderversjes voor grote mensen. De liedjes van Annie Schmidt zullen door de jongelui worden uitgebeeld: Mees ter van Zoeten, die waste zijn voeten; 's zaterdags in het aquarium". En Jack Bow, rechts, is met enige jongens met grote passen doende het slotnummer van de internationale show in te studeren op het toneel van het Bloemendaaise Openluchttheater. p zonnige. zaterdagmiddagen en zondagen was het op de bin nenplaats van de Leeuwarder ge vangenis een solarium. In diverse gra den van ontbloting het boven lichaam mocht niet helemaal ontbloot zijn,\daarop werd door surveillerende blauwpqpers streng gelet waren de zwaarste misdadigers van Nederland aan het zonnen. Op het speelveld bin nen het carré renden twee elkaar met vuur en hartstocht bekampende handbalteams. Luid klonken de toe juichingen of afkeuringen van de sup porters, af en toe daverde gelach. In de kerkzaal repeteerde het „huisor kest" met gesyncopeerde muziek en een schetterende trombone. Uit de re creatiezaal of door de gestichtsom- roep klonk het gekoer van Doris Day, En daar tussendoor Hepen de komen de en gaande bezoekers de vrouwen, kinderen, verloofden, vaders en moe ders. Hoe keerden zij huiswaarts? Vol verbazing of vol vreugde of vol erger nis over dit Lido?" „Pippeloentje". Of de spirituals, waaronder het bekende „Joshua fit de battle ob Jericho". Er komt een mas kerade en een Spaans nummer, hoewel er geen enkele Spanjaard bij het ge zelschap zit. Het is te hopen, dat de jongelui mooi weer treffen donderdagavond. Het openluchttheater in Bloemendaal heeft heel wat plaatsen. Het is de moeite waard om een kijkje te gaan nemen, want het programma is op zichzelf al de moeite waard. Men kan dan boven dien met eigen ogen zien wat tien da gen hard werken door honderd jonge mensen uit zeven verschillende den tot resultaat kan hebben. lan- Voor zover de jongens en meisjes niet in het Openluchttheater of in de Christiaan Huygensschool nodig zijn om te repeteren, zijn ze in het Coornhertlyceum bezig de decors voor hun internationale show te maken. Bob Loggers heeft de leiding van dit atelier. IJMUIDEN, 2 aug. Tegen acht uur maandagavond stopte aan de Kanaal straat voor de St.-Gregoriuskerk een blauw-en-wltte auto, waaruit de bis schop van Haarlem, mgr. dr. J. A. K. van Dodewaard, stapte, vergezeld van zijn secretaris, de zeereerw. heer H. Kuipers. Zaterdagmorgen was hulpkos ter Bertus Hermans bij de bisschop ge weest om hem te vertellen van het brok katholieke actie, dat arbeiders bezig zijn te verwezenlijken bq de spontane restauratie van hun oude kerk. Drie kwartier lang heeft hij de bisschop hon derduit mogen vertellen over dit werk en monseigneur werd er zó door ge boeid, dat hij niet alleen vroeg om op de hoogte gehouden te worden van de vorderingen van de werkzaamheden, maar direct daaraan toevoegde zelf te komen kijken. En dat moest maar zo gauw mogelijk gebeuren. Met het ge volg, dat maandagavond reeds dit be zoek werd gebracht. Eerst werd het werk aan de buiten kant van de kerk bekeken. Oma Klaver, die zo trouw iedere werk-avond voor de koffie zorgt de kruidenier wilde niet achterblijven en schonk een pond kof fie, twee pond suiker en koek, zoda! zij weer even vooruit kan moest erpij komen. En ondertussen toonde de bis schop zich zeer geïnteresseerd. Het was bijna allemaal werk voor bankwerkers. Maar hoe kom je aan zoveel vakmen sen7 Die zijn er ook niet, werd de bis schop verteld. Maar. elke bankwerker krijgt een paar leken in dat ak tot hulp De ene bankwerker had naast zich een melkslijter en een t«dsC^Uver van de hoogovens, de tweede werkte met een chauffeur van een ijsauto en een post- hesteller. En de derde had een spoor- man en een grondwerker tot maats. De betimmering van de sacristie, ezer dagen heb ben alle artsen in Nederland van de geneeskundig hoofd inspecteur van de volks gezondheid, dr. Dijk huis, een schrijven ont vangen waarvan hier de eerste alinea letter lijk volgt: „In de afge lopen weken hebben Zlch reeds enkele ver- Buigingsverschijnselen voorgedaan door het omgaan met be strijdingsmiddelen zoals deze in de land- en tuinbouw wordon gebruikt." Omdat ik uit ervaring weet dat alle waarschuwingen ten spijt nog al te vaak nonchalant met deze soms zeer gevaarlijke stoffen wordt omge sprongen, verdient deze waarschuwing de ruimst mogelijke verspreiding op dat iedereen die met deze stoffen'om gaat van de gevaren doordrongen mo ge zijn. Gelukkig zijn lang niet alle middelen om insecten te verdelgen (insecticiden) even gevaarlijk voor de mens. De ook in de huishouding veel gebruikte middelen D.D.T. of gammexaan zijn voor mens en huis dier niet erg giftig, tenzij het oplos middel, bijvoorbeeld petroleum, giftig is. De strijd tussen de mens en het veelal nietige insect om het overwicht on deze aarde is al zo oud als de mens zelf. Het woord „overwicht" lijkt hier misschien wat dramatisch maar is het allerminst. Het is een strijd op leven en dood waarbij de insecten on danks enkele recente verliezen nog Steeds in het voordeel zijn. Merkwaar- die is dat de meeste schadelijke insec ten ons niet rechtstreeks benadelen maar indirect door het overbrengen van ziekten, het verorberen van onze textilia of van de oogst. De steek van een vlieg, vlo, luis of mug kan zeer hinderlijk zijn maar veroorzaakt geen echte ziekteverschijnselen (zeldzame uitzonderingen daargelaten) Gevaar lijk worden deze insecten als zq zijn hesmet met microscopisch kleine pa rasieten protozoën (malaria, slaap ziekte), bacteriën <Pest> n^ ?e" (gele koorts, vlektyfus).. Door het overbrengen van deze ziektekiemen hebben de insecten er in de loop der eeuwen toe bijgedragen dat volkeren zijn gedecimeerd, oorlogen verloren en beschavingen (Griekenland) ten on der zijn gegaan. Het is overigens zeer merkwaardig, ja bqna ongelofelijk dat wij eerst in deze eeuw de rol van de insecten bi) het overbrengen van deze ziekten hebben leren kennen. Er is sindsdien enige vooruitgang ge boekt in de bestrijding, maar er is geen sprake van dat wij een definitie ve overwinning behaald zouden heb ben; integendeel, door het optreden van immuniteit voor ie insecticiden is het niet onmogelijk dat de insecten verloren terrein zullen herwinnen. (Zelfs de eenvoudige huisvrouw weet al dat een deel van de vliegen zich niets meer aantrekt van p,D.T.). Nog steeds is malaria (derdedaag- se koorts) de meest verbreide ziekte °PDeastr(jd tegen termieten, motten, tapijtkevers e.d. valt vrijwel buiten het bestek vah deze beschouwing. Anders is het met de bestrqding van de insecten in land, en tuinbouw (ook in volks- en siertuinen!). Dat allerlei insecten en. schimmels grote schade kunnen aanrichten mag ik bekend veronderstellen. Rupsen, sprinkha- nen, talloze luizen en kevers .kunnen een vruchtbaar land in korte tijd kaal vreten Sommige bestrijdingsmiddelen zijn et is derhalve noodzakelijk men de gevaren kent en dat de maatregelen neemt die nodig zijn om ongevallen te voorkomen. Op de eerste plaats moeten deze bestrij dingsmiddelen goed opgeborgen wor den, zodat onbevoegden er niet aan kunnen komen. De overheid eist, dat op het etiket van de verpakking van zwaar giftige stoffen een doodskop staat en bij de minder giftige stoffen een Andreaskruis. Voorts moet be halve de handelsnaam ook vermeld worden de naam van de werkzame stof en met name of deze stof een anti- cholinesterasewerking heeft. Om ver giftigingen te voorkomen moeten zij die met deze insecticiden omgaan we ten, dat morsen bij de bereiding van zeer giftig, waardoor zij een gevaar kunnen vormen voor de mens die er mee werkt, maar ook voor kinderen en vee, die er gemakkelijk aan kun nen komen of zich bevinden op een stuk land waai gestoven wordt. Voorts kan de consument van groente en fruit door een te hoge concentratie van deze gifstoffen nadeel voor zqn gezondheid ondervinden. Weliswaar mag men deze stoffen niet meer toe passen kort voor de oogst maar con trole (die wel bestaat!) is moeilijk, terwijl bovendien de weerstoestand van betekenis is. De voor de mens sterk giftige in secticiden kunnen geheel verschillend aangrijpen. Zij worden opgenomen door de huid. via de ademhalingswe gen of het maagdarmkanaal. Het meest berucht zijn de stoffen, meestal fosforverbindingen, met zogenaamd anti-cholinesterasewerking. Cholines- terase is een zeer belangrijk enzym, dat overal in het lichaam zijn activi teit ontplooit. Wordt het uitgeschakeld dan treden allerlei vergiftigingsver schijnselen op, waarvan de voornaam ste zijn: hoofdpijn, misselijkheid en braken, daarna gezichts- en spraak stoornissen, trillingen en schokken over het gehele lichaam en tenslotte belemmering van de ademhaling. Voor een vergiftiging met deze stof fen is slechts zeer weinig nodig. Voor een volwassene kan 1 gram para- thion bijvoorbeeld al dodelijk zijn. Van T.E.P.P zijn slechts enkele milli grammen voldoende. Ernstige vergif tiging kan optreden door het opnemen van een te grote hoeveelheid ineens maar evenzeer of misschien meer nog door het herhaaldelijk opnemen van kleinere hoeveelheden. de oplossing al gevaarlijk is. Zij moe ten zich behoorlijk kleden, zonodig met rubber of plastic kleding en even tueel een gelaatsscherm of masker (bij vernevelen) gebruiken volgens de richtlijnen op de etiketten. Vanzelfspre kend moet men handschoenen dra gen Het is levensgevaarlijk te eten, te drinken of te roken tijdens het spui ten. Bij een eventuele vergiftiging staan wij gelukkig niet geheel machteloos. Een doeltreffende eerste hulpverle ning kan levensreddend zijn. Het slachtoffer moet snel uit de gevaar lijke omgeving verwijderd, van zijn met gifstof besmette kleren ontdaan en met veel water gewassen worden. Als hij buiten kennis is of dreigt te raken'moet men de luchtweg vrij hou den door het hoofd opzij te leggen en de tong naar buiten te trekken. Een eventueel kunstgebit moet verwijderd worden. Ondertussen wordt de dokter gewaarschuwd. Als deze niet thuis is moet het slachtoffer zo spoedig moge lijk naar een ziekenhuis overgebracht worden. Mocht een apotheek in de buurt zijn, hetgeen echter op het plat teland veelal niet het geval is. dan is de apotheker met zijn grote kennis van vergiften de aangewezen figuur om eerste hulp te verlenen. Voor de keuze van het goede tegen gif is absoluut noodzakelijk dat de arts of apotheker weet welke gifstof is gebruikt. Bij een vergiftiging met D.N.C. of nicotine moet namelijk een heel andere handelwijze worden ge volgd dan wanneer de genoemde anti- cholinesterasestoffen zijn gebruikt. ST. waarmee de heer Ab. Haver zich be zig houdt, werd bewonderd en daarna zag de bisschop in de kerk op een stei ger een schilder aan de gang. Wie is dat?, was zijn belangstellende vraag. Dat is onze kapper, amateur-kunstschil der, die de muurschilderingen opknapt. En daarmee kan kapper Barend v. d. Kolk zich verzekerd weten van de be wondering van zijn bisschop. Zo is de bisschop de. hele kerk door gegaan. Hij heeft de muren bekeken, de banken, hij heeft gezien, dat er nog heel wat gebeuren moet. Maar hij heeft ook gezien, dat achter dit werk een brok enthousiasme staat, waarbij mis schien wel eens iemand wat hard van stapel loopt, maar waar bij allen toch al leen maar de bedoeling voorzit om te helpen en het werk te doen slagen. Is het niet frappant, dat onlangs een stucadoor uit Schiedam, die op vakantie in IJmuiden was en onder de H. Mis op zondag de oproep om mede werkers van de preekstoel hoorde, spontaan aanbood het s'tücadoors- werk in twee fasen voor zqn reke ning te nemen? De firma Hollander begint in de tweede helft van deze maand aan de eerste fase. En het behoeft' geen cent te kosten. Ongedwongen bewoog de bisschop zich temidden van de werkers, jong en oud. Hjj bewonderde hun elan en droeg met dit bezoek bij tot een nog groter enthousiasme om de eenmaal begonnen taak tot een goed einde te brengen. Na afloop van dit bezoek begaf de bisschop zich naar de nieuwe Petruskerk in Duinwqk, om ook deze samen met pas toor Westerhoven te gaan bezichtigen. IJMUIDEN, 2 aug. Op het Sport park „Schoonenberg" wordt zaterdag 6 augustus een vriendschappelijke voet balwedstrijd gespeeld tussen Stormvo gels en Blauw Wit. De aanvang van dez ontmoeting is om 6 uur. HAARLEM, 2 aug. Op het Rood en Wit-terrein aan de Spanjaardslaan wordt morgen een internationale cri cketwedstrijd gespeeld tusse neen ster ke combinatie van.Rood en Wit en een cricketteam uit Derby in Engeland. De aanvang van de wedstrijd is 11 uur. IJMUIDEN, 2 aug. Naar eerst thans bij de politie bekend is gewor den, is zondagmorgen tussen 9.15 en 11 uur ingebroken in een woning aan ae Koningin Wilhelminakade, terwijl de bewoners naar de kerk waren. Toegang werd verkregen door vanaf de achter plaats op het balcon te klimmen en vandaar via een buitenzqdeur op de bovenverdieping door te dringen. Uit een houten doosje werd het daarin aan wezige papieren geld ter waarde van meer dan 100 weggenomen. De buitenwacht komt zelden iets aan de weet over de meest gesloten samen leving in onze gemeenschap, de gevan geniswereld, want al staan de grote strafinrichtingen als regel midden in de steden, hun isolement is volkomen. Daarom zullen waarschijnlijk velen met meer dan gewone belangstelling de „ont hullingen" lezen van „gevangene 1113", die sinds kort met nogal opvallende uit dagendheid in de etalages van de boek winkels zijn uitgestald. De boeken van Chessman waren tot voor kort om be grijpelijke redenen zeer in trek, maar „onthullingen" uit Nederlandse strafin richtingen behoren nog tot de grote uit zonderingen. De beslotenheid van de ge vangeniswereld prikkelt de niet altijd gezonde nieuwsgierigheid en zij maakt bovendien de lezer bij gebrek aan fei telijke kennis, vrijwel kritiekloos ten aanzien van „onthullingen". Waar net zulke subtiele zaken als de inrichting van onze strafrechtspraak en het ge- vangenisbeleid betreft, kunnen zulke „onthullingen" zelfs een gevaar bete kenen. Want „gevangene 1113" is be slist geen „penose jongen" van het ty pe. waarmee de burgerij de gevangenis sen bevolkt meent. Het is een medicus, die wegens een criminele daad langdu rig in een aantal gevangenissen heeft verbleven en daar z(jn ervaringen, aan gevuld met die van anderen, heeft te boek gesteld. Het is hem gelukt zijn pa pieren uit de gevangenis te smokkelen. Tijdens zijn verblijf is hij bovendien door het oor te leggen aan sleutelgaten en papieren te besnuffelen in directeurs kamers en de gevangenisdrukkerij, een aantal zaken aan de weet gekomen, die niet voor gevangenen-oren bestemd waren. Gevangene 1113 weet dus waar over hij spreekt, maar de lezer ont breekt het aan elké mogelijkheid om zijn beweringen aan de waarheid te toetsen. Voor vele bewogen lezers van de boe ken van Chessman waren de kantteke ningen van deskundigen zeer ontnuch terend. Gevangene 1113 zal bij de kriti sche lezer evenmin aan deze achter docht ontkomen. Waar men hem kan controleren blijkt het beeld zo kritiek loos naar één kant vertrokken dat het moeilijk valt dit boek ais een positieve bijdrage tot de zeer noodzakelijke ver nieuwing van het gevangeniswezen te begroeten. Het citaat waarmee wij de ze beschouwing openden zal menigeen zeer verbazen. In het.algemeen heeft de buiten wacht eén andere indruk van het le ven in de penitentiaire Inrichtingen, en zeker in Leeuwarden. De mate waarin dit beeld naar het leven is ge tekend, is moeilijk na te gaan. Maar men wordt huiverig als men de ran- cumcuze vertekening ziet van alle stadia, die een verdachte doorloopt van het moment van zijn arrestatie tot de definitieve Insluiting in een ge vangenis. Het is begrijpelijk dat ge vangene 1113, die in al deze stadia het lijdend voorwerp Is geweest, de gang van het vooronderzoek en de berech ting met andere ogen heeft gezien dan de buitenstaanders en zeker degenen, die het slachtoffer waren van de daad, die hem een gevangenisstraf van acht jaren bezorgde. Maar los van de romanschrijvers en -lezers, die op gewekt in de misdaad een wereld van romantiek blijven ontdekken, zal toch niemand bereid zijn de rangen van de politie, advocatuur en rechterlijke macht, vrijwel uitsluitend bevolkt te zien met zulke kwaadaardige nullen als de schrijver van het boek doet. Wat uitzondering is, en hier kan nie mand de marge bepalen, geldt voor gevangene 1113 als regel. Waar zijn betoog aan overredingskracht dreigt in te boeten wordt tijdig een nul-figuur geproduceerd, die het passeren van moeilijke vragen vereenvoudigt. Het constateren van zulke vertekeningen doet zelfs de vraag rijzen of het be paald niet vriendelijke beeld, dat de auteur van de leugenachtige mentali teit van de gemiddelde gevangene te kent, in sommige gevallen ook niet op zjjn eigen mentaliteit van toepas sing u. Dit klinkt noga] hard en gevoelloos, maar tegenover een betoog waarin ob jectiviteit met zeer subjectieve midde len wordt gesuggereerd, lijkt ons bij de lezer wel enige afstand noodzakelijk. Eerst dan is het mogelijk de talrijke scherpe observaties en kritische sugges ties van de auteur naar waarde te schatten. Zij zullen voor de betrokkenen bij de vernieuwing van het gevangenis wezen waarschijnlijk niet nieuw klin ken. Maar zij zijn authentiek en gesteld in een taai die verwijderd blijft van de afgeronde en steriele zakelijkheid van een studierapport. In de vertekening van de figuren, die over de gevange nen zijn gesteld, onderkent men de ge prikkelde en vernederde gevangene zelf. Men constateert het extra-lijden van de intellectueel, die in de achterbuurt sfeer van de huizen van bewaring en gevangenis een dubbele vernedering ondergaat, die zijn lotgenoten uit de la- .gere regionen nauwelijks bespeuren. Men bemerkt dat ook in zijn weerzin te gen de overdadige sportbeoefening en het ontbreken van een welbewust beleid tot geestelijke vorming van de gestraf ten, van distinctie bij de gevangenen- bewaarders en van al de verouderde, ne gentiende eeuwse gewoonten, die ook thans nog de behandeling van verdach ten en veroordeelden kenmerken. Het is begrijpelijk dat voor de intel lectueel de terugkeer in de gemeen schap een veel moeilijker probleem is dan voor de routine-misdadigers. Het is anderzijds even begrijpelijk dat dit pro bleem evenzeer geldt voor degenen, die hem bij deze terugkeer behulpzaam willen zijn. Ook moet het voortdurend veranderen van beleid, dat een typisch kenmerk is van het tasten en zoeken naar nieuwe wegen, voor de meest-be- trokkenen, de gevangene zelf. een bron van verwarring en ergernis zijn. die in de rechteloze positie, waarin hij ver keert, zich uit in verzet en mateloos zelfbeklag. Het isolement van de gevangenis wereld werkt conservatisme in de hand. De inrichting van de cellen met hun uiterst primitieve toiletten, de zuinigheid bij het verschaffen van rei nigingsmiddelen en de vernederende goorheid van de kleding zijn vormen van bestraffing, die met modernere inzichten nauwelijks meer te rijmen zijn. Hier blijkt niet alleen een ver werpelijke zuinigheid van de overheid maar evenzeer een gebrek aan ver nieuwend inzicht. Bij elke verbetering dreigt de weerslag van de buiten wacht, die op elke belastingcent voor Justitie wenst te bezuinigen. De si tuatie in Leeuwarden, zoals die door de auteur zelf werd beschreven, zal ongemerkt een gevoel van ontevre denheid opwekken bij de burgers, die deze „vrolijke boei" maar matig kun nen appreciëren. Zelfs als het mensen betreft, die voor hun gehele leven uit de gemeenschap zijn verbannen. Be langrijker echter dan het uiterlijk aan zien van de gestichten en de gevange nen, is echter het welslagen van de positieve bïnvloeding van de gestraf ten. De auteur constateert over de gehele linie een vrijwel compleet fiasco. Men kan dit moeilijk beoordelen, talrijke vernieuwingen staan nog in de kinder schoenen. Experimenten hebben niet al tijd het beoogde doel en de eis van de auteur, dat voor het gehele gevangenis- werk alleen figuren van superieure kwa liteit worden ingezet, wordt met even veel recht door talrijke andere maat schappelijke instellingen gesteld. De onthullingen van gevangene 1113 zijn te zeer naar het model van de auteur geknipt om in de brede massa, waarvoor zij kennelijk bedoeld zijn. een krachtige steun voor de vernieuwing van het gevangeniswezen gaande te maken. Daarvoor wordt te veel met de ene hand afgebroken wat met de ande re wordt gebouwd. Terwijl een sfeer van superieur meedogen, begrip, en thousiasme, deskundigheid en intelli gentie van alle betrokkenen bij het ge- vangeniswerk wordt geëist, worden ge lijktijdig al hun daden met venijn be naderd en geïnterpreteerd. Wat over blijft is een serie „onthullingen" over het dagelijkse leven in de gevangenis sen, die de nieuwsgierigen en sensatie zoekers zal bevredigen, hoewel dit on derdeel door andere auteurs al eerder beter is beschreven. B. Kr. Scheltens SANTPOORT, 2 aug. Het was maandag allerwege in het dorp Sant poort te merken: De jaarlijkse feest- week begint. De Hoofdstraat had zich in feestkledü gestoken met een snoer van kleurige verlichting. Op het ter rein van de Vlugthovenstraat en de Burg Enschedelaan, was het lunapark in opbouw. En 's avonds kwamen de eeeadigden zich melden om vanmorgen of vanmiddag te kunnen deelnemen aan de ringrijderij, eerst op de flets, later op de morgen op het losse paard en dan na de middag voor paren met paard en tilbury. Met de viering van het tweede eeuw feest vorig jaar nog vers in het ge heugen, is Santpoort aan een nieuwe eeuw begonnen, een nieuwe eeuw vol oude tradities. Want de industrialisatie moge ook Santpoort niet langer onbe roerd hebben gelaten, het snelverkeer heeft zich steeds dichter langs het dorp een weg gebaand. Maar het aorp is zich zelf gebleven en zal proberen dat zo lang mogelijk vol te houden. Daartoe wordt een belangrijke be drage geleverd door de Sanlpoortse harddraverij vereniging „Santpoort en Omstreken", die telkenjare deze feest- week organiseert als omlijsting voor de kortebaan-draverij, die ook nu weer donderdag vele bekende paarden en pi keurs naar Santpoort zal trekken op de grasbaan aan de Westlaan. Hèt paard, is. voor velen wellicht een symbool van een voorbije tijd, wordt in Santpoort in ere gehouden. Daarom is een ring rijderij in Santpoort zonder paarden ondenkbaar. Daarom ook heeft Santpoort als een amateuristische pa rodie in de goede zin van het woord, ook zijn boerenpaarden-race na de officiële kortebaan-draverij. En als be wijs, dat Santpoort ook met zijn tijd meegaat, is er woensdagayond de wie lerronde van Santpoort, die in de na oorlogse jaren al evenzeer traditie is geworden. Er is ook nog een erfenis van de vie ring van het tweede eeuwfeest. Daar aan werd vorig jaar extra luister bij gezet door de organisatie van een con- cours-hipique en het is wel gebleken, dat daarvoor bijzondere belangstelling bestaat. Ook de accomodate, op het terrein van het Lavigerie-College van de Witte Paters aan de Wüstelaan, bleek hiervoor bijzonder goed gelegen te zijn. Een dergelijk gebeuren staat Santpoort ook nu weer te wachten. Alleen heeft men, om organisatorische redenen, dit buiten de feestweek gezet. Maar volgende week dinsdag zal men de paarden en ruiters weer kunnen zien springen. Doch wie denkt nu al aan volgende week. Deze week is 't immers feest in Santpoort. En het duurt nog lang eer het zaterdagavond twaalf uur „Gevangene 1113 onthult", en Giltay. Amsterdam. SANTPOORT, 2 augustus Voor de traditionale feestweekronde van Sant poort, een wielerkoers voor onafhanke- lijken en amateurs, die woensdag avond 3 augustus door de Harddrave rijvereniging „Santpoort en omstreken" in samenwerking met de B.R.C. „Ken- nemerland" op het parcours aan de Terrasweg wordt gehouden, hebben ve le bekende renners ingeschreven. De belangstelling van de feestvieren de Santpoorters zal uiteraard in de eerste plaats uitgaan naar de verrich tingen van de plaatselijke favoriet Coen Visser in deze ronde. Voor eigen pu- bl.'CK heeft Coen nog nooit kunnen win nen. Maar zijn forme" is momenteel dusdanig hij zegevierde reeds in Purmerend, Krommenie, Amsterdam, Luxemburg, Ochten en Haarlem dat er ditmaal ernstig met een overwin ning van Visser rexening dient te wor den gehouden. Zijn voornaamste tegen standers zijn ongetwijfeld de Amster dammers Haivert, Den Enting en Qua- riënto, de Beverwtjkers Groot, Hof land en Duliemans, de Haarlemmers Riethoff, Piers en Blommaert; Bogers uit Nieuw Vennep en De Reus uit Vel- sen-Noord. Voorts zijn ook de Uitgees- ter Wim Zonneveld, de Haarlemmers Sminia, Jansen, Gieske, Koonings en Bogaard; Eelsing uit IJmuiden; Tim mer uit Velsen en de Beverwqker Henk Castricum niet te onderschatten. Zij kunnen voor het verrassende ele ment zorgen in deze Ronde van Sant poort, waarvan de start om half zeven is en de af te leggen afstand 80 km 190 ronden) bedraagt. IJMUIDEN, 2 aug. Gisteravond plaatste een wielrijdster haar fiets in de nachtstalling op hèt Plateau bij de Zuidpier Zij legde haar roodlederen portefeuille even op het zadel. Daarin bevond zich een bedrag vaa ruim 850. Nadat zij de sleutel had gepakt om de stalling te sluiten, vergat ztf haar por tefeuille. Het was reeds over half twaalf toen zij zich dit herinnerde. Onmiddel lijk ging zij terug naar de stalling, maar de portefeuille was nergens te zien. De politie werd gealarmeerd, re cherche ,.rs werden uit bed gehaald en tot vanmorgen half vjjf is overal ge speurd. Pas toen ontdekte de juffrouw, dat zjj haar portefeuille toch in haar zak had gestoken... IJMUIDEN, 2 aug. Gisteravond ruim half 12 verleende een 71-jarige wielrijder uit IJmuiden, komende van de Westerduinweg, geen voorrang aan een op de Strandweg rijdende perso nenauto. Een aanrijding volgde en de man moest met een paar gebroken ribben, een diepe vleeswond aan zijn linkerarm en enige schaafwonden naar het Antoniusziekenhuis worden overge bracht. SANTPOORT, 2 aug. Tijdens het weekeinde is ingebroken in een telefoon cel aan de Duinweg. Met een breek ijzer is de apparatuur opengebroken. Er is niet bekend, hoeveel geld er is weg genomen. De politie stelt een onderzoen in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9