Troepen van \.N. trekken zaterdag Katanga binnen Brussel verwacht geen ernstige gevolgen TRAMBOTSING IN WENEN EIST ZEVENTIEN LEVENS KINDERBIJSLAG voor gehele volk vanaf DERDE KIND Noodweer met windhoos en hagel over Schouwen Wolkbreuk boven Zierikzee, grote schade bij kwekerijen Moeilijkheden in zicht LATENTE CRISIS TEN EINDE Nationalisatie van bijzonder onderwijs Remmen van 31 jaar oude tram 1veigeren op hellende straat Loemoemba toont zich voldaan Voor loontrekkenden ook bijslag voor eerste en tweede kind Alarmtoestand in Polen Binnen een uur 60 mm regen Het weer Regering-Tsjombe oorlogsverklaring Vroeger ontwerp vrijwel geheel overgenomen PREMIEHEFFING (TWEE PROCENT) STRAKS BIJ DE WERKNEMER Looncompensatie Grote overstromingen me IVlUKKJó yejoregouvuij! Weinig verandering Veel zonmaar buien mogelijk Aan zee Het weer in Europa WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 84ste JAARGANG No. 30586 PARIJS, 3 augustus (Reuter, U.P.I., A.F.P.) De secretaris generaal van de Verenigde Naties Dag Hammarskjöld heeft mede gedeeld, dat overeenkomstig de resolutie van de Veiligheidsraad, troepen van de Verenigde Naties zaterdag de Congolese provincie Katanga zullen binnentrekken. Zoals bekend heeft de regering van Moise Tsjombe de onafhan kelijkheid van Katanga geprocla meerd. Gisteravond nog zeide een Katangese minister in Parijs dat het binnentrekken van V.N.-troe- pen zal worden beschouwd als een oorlogsverklaring. Hammarskjöld verklaarde nadrukkelijk dat de Belgische regering zich niet zal verzetten tegen het binnentrek- en Van V-N.-troepen in Katanga. WENEN, 3 augustus (Reuter, U.P.I.) Bij een botsing tussen twee trams in Wenen zijn gister avond zeventien mensen om het leven gekomen en 104 gewond. Tien doden, allen inwoners van Wenen, zijn geïdentificeerd. Van dertig gewonden ie de toe stand ernstig. Volgens de politie is het het ergste verkeersongeval dat zich ooit in Wenen heeft voorgedaan. Doordat de remmen van een tram weigerden, reed het voertuig op een viersprong met volle snelheid op een andere in. De twee trams werden volkomen vernield. Ook een passerende auto werd door de tram geraakt. Reddingsploegen van politie en brandweer richtten op straat ver- bandposten in om de gewonden de eerste hulp te bieden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 augustus Uit de langverwachte memorie van antwoord op het wetsontwerp voor een algemene kinderbijslag wet blijkt, dat de regering het betreffende ontwerp, destijds in gediend door de socialistische staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. Van Rhijn, nagenoeg geheel heeft overgenomen. Ook minister Van Rooy neemt dus de verdediging op zich van een kinderbijslagvoor ziening welke het gehele volk, dus ook de zelfstandigen, omvat. Deze voorziening moet, volgens het ontwerp, gelden vanaf het derde kind. Daarnaast blijft ech ter voor de loontrekkenden ook nog de bijslag voor het eerste en tweede kind bestaan. Voor hen verandert bij aanneming van het wetsontwerp, de situatie voorlopig dus niet. «Mm* Suède dames- en herenjasjes ALGEMENE KINDER BIJSLAG BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Teleioon 5790 Directie: 3. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dra. H. v. RUN en W Severn. NIEUWE HAARLE E COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Omroepers 16 cents per m.m.-noogte. De administratie behoudt rich het rechl voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de berorging wó 5-30 UM avonds tel. 21544. LEOPOLDSTAD. 3 aug. (K.N.P.) De Congolese regering heeft bij het parlement haar program ingediend en daarin te kennen gegeven, dat 7,ij de st-.heidir j van Kerk en staat in deze ,I"4B .Afrikaanse staat wil invoeren, nen bijzonder heeft zij te ken- j?eve". de zorg voor onderwijs en opvoeding, met inbegrip van het katho- Iie.t onderwijs in handen te wiilen ne men. Men dient zich wel te realiseren, dat er zowel in de regering als in het par lement sterke anti-katholieke stromin gen bestaan en zelfs dat zij de over hand hebben. En ook onder de groepen, die niet A de regeringspartijen beho ren bestaan anti-katholieke stromingen. DU ondanks het hoge aantal katholie ken in dp Congo, dat bona 5 miljoen bedraagtopeen bevolking van 13.559.000 inwoners. Vrijdag zal de plaatsvervangend se cretaris-generaal van de V.N., dr. Ralph Bunche naar Elisabethstad in Katanga reizen om onderhandelingen te beginnen over terugtrekking van de Belgische troepen op de basis Kamina. Op verzoek van de Belgische regering zullen Europese en niet-Afrikaanse troepen van de V.N. Katanga binnen trekken. Wanneer de Belgische troepen door Afrikanen zouden worden vervan gen zou dit een exodus van de naar schatting 20.000 Europeanen in Katan ga tot gevolg hebben, zo meent Brus sel. In Belgische regeringskringen ge looft men niet, dat de mededeling van Hammarskjöld ernstige gevolgen zal hebben. Het feit dat dr. Bunche zal gaan onderhandelen over de te rugtrekking van de Belgische troepen beschouwt men in Brussel als een erkenning van het feit dat Katanga een speciaal probleem vormt, en als een aanwijzing dat men niet heeft gebogen voor de eis van de Congo lese regering, dat de Belgische troe pen uit geheel Congo, de militaire basn incluis, worden teruggetrok ken. De Belgische regering heeft steeds betoogd dat het in Katanga volmaakt rustig is en dat het abso luut niet nodig is de komst van de V.N.-troepen te overhaasten. De mededeling van Hammarskjöld heeft een einde gemaakt aan de la tente crisis tussen de Verenigde Naties en de Congolese regering over de wijze waarop het probleem Katanga moest worden geregeld. In nationalistische kringen in Leopoldstad werd reeds ernstige kritiek geleverd op ,,de aar zelende houding van de Verenigde Na ties". De aanhangers van Loemoemba zijn uiteraard fel gekant tegen de af scheiding van Katanga, de rijkste pro vincie van Congo. Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft de Congolese regering gewaar schuwd, dat elke poging om Oost te gen West uit te spelen zeer gevaarlijk is voor de jonge republiek. Hij deed dit in een redevoering voor president Ka- savoeboe en leden van het kabinet. ,,U weet", zo zei hij, „dat het ingrij pen van de Verenigde Naties ten gun ste van u unaniem door de Veiligheids raad is goedgekurd. Hierin kunt u een wegwijzer zien voor de toekomst. Een "wereld die verdeeld is over Congo zou u verzwakken. Een wereld die het er over eens blijft u te steunen zou de Congo sterker en veiliger maken. Bij elke stap die u doet zijn er risico's dat u verdeling schept door het kiezen van een verkeerde richting. Ik ben er zeker van dat u zulk een verkeerde richting wilt vermijden, want u wilt vermijden dat het Congolese volk ver deeld wordt. Volgens ooggetuigen zouden de rem men van de bewuste tram, die uit de richting van het wijnoord Sievering in de richting van de stad reed, onderweg ook reeds hebben geweigerd. Een der passagiers, een journalist, zou daarom de tram hebben verlaten, hetgeen hem het leven heeft gered. Toen de tram de plaats waar zich even later de ramp zou afspelen, na derde, was de snelheid door de enigs zins hellende straat zo groot gewor den, dat het voertuig uit de rails liep en zich in de voorste wagen van een tram boorde, die op de naastge legen rails bij een halte stilstond. Tien mensen werden op slag gedood en zes anderen overleden later in het ziekenhuis. Tot dusver zijn negen do den geïdentificeerd. Er bevinden zich geen buitenlanders onder. De bestuurders van beide trams vonden de dood. De tram die het ongeluk veroorzaak te was vol fabrieksarbeiders, onder wie vele vrouwen. Het voertuig be hoort tot de oudste typen die nog in Wenen rijden. Het dateert van 1929 ff maar werd later gemoderniseerd. m De trams, elk met een aanhangwa gen, lagen na het ongeluk op hun kant. De plaats van de ramp leek op een slagveld. Overal lagen doden en ge wonden temidden van de ravage. Een vrachtwagen, die zich tussen de voer tuigen bevond, was geheel verbrijzeld. Vrijwel onmiddellijk na het ongeluk waren acht artsen en een priester aan wezig die aan de gewonden en sterven den medische en geestelijke bijstand verleenden. Vijftien ziekenauto's reden af eit aan naar de verschillende zieken huizen in de stad. HIIIIIIIIIIIIIIÏIIIIIIIIIIIIIIIMIIHIHHIIIIIHIHIIMHIIIIHHMIIHIII1 (Van onze Londense correspondent) LONDEN. 3 aug. De geheimzinni ge delegatie, die door dr. Nkroemah, premier van Ghana, naar Londen was gezonden om Loemoemba te ontmoeten op zijn doorreis van de V.S. naar Afri ka moest gisteren lang wachten. Loe moemba arriveerde eerst hedenochtend kort na middernacht. Er waren specia le politieversterkingen naar het Lon dense vliegveld gezonden, en Loemoem ba werd zorgvuldig bewaakt toen hij enige tijd na zijn aankomst een korte persconferentie hield. Hij paf o.m. uiting aan zijn voldoening over de aankondi ging van Hammarskjöld. dat de V.N.- troepen zaterdag a.s. Katanga zullen binnentrekken. Tijdens zijn conferentie eiste Loemoem ba opnieuw dat alle Belgische troepen teruggetrokken zouden worden uit Con go. Hjj richtte een ernstige waarschu wing tot „de westerse mogendheden, die wellicht het verlangen koesteren steun te verlenen aan de Belgische autoritei ten in hun agressieve actie tegen Con go". Hp beschuldigde België ervan dat het Tsjombe en de zijnen gebruikte als stromannen om de vroegere Belgische positie in Congo te handhaven. Vol gens Loemoemba heeft Ts.iombe seen meerderheid van de bevolking van Ka- tanga achter zich. Loemoemba is hedenochtend vroeg met het Russische straalvliegtuig uit Lon den naar Tunis vertrokken, na op het vliegveld vijf en een half uur te hebben gewacht op de Russische bemanning die niet eerder kon worden opgespoord. De windhoos, die gistermiddag over Kerkwerve trok. Aangezien de komende kinderbijslag voorziening een volksvoorziening is, zal b(j de uitvoering nauw worden aange sloten by de andere volksvoorzienin gen, namelijk de AOW en de AWW. Zo komt de uitvoering in handen van de soc! Je verzekeringsbank, terw(jl de be lastingdienst zich met de heffing en de inning van de premie gaat bezig houden. Deze premie zal twee pet. van het inkomen bedragen, met dien verstande, dat van het bedrag waarmee het inkomen de weistandsgrens momenteel be draagt die 7.450 overschrijdt, geen premie meer wordt geheven. Het is de bedoeling de premies voor AOtV en AWW (welke momenteel gezamenlijk 6.75 pet. bedragen, eveneens met ge noemde loongrens) tezamen met de premie voor de kinderbijslagvoorzie- ning in één bedrag te heffen. Minister Van Rooy wpst er met Een overzichtsfoto van het tramongeluk in Wenen. nadruk op, dat de regering onder geen beding zal toestaan, dat de pre mie voor de kinderbijslagvoorziening in de prijzen zal worden doorbere kend. Hij is voorstander van een volledige looncompensatie van de pre mie voor de loontrekkenden. Deze premie wordt namelijk voortaan bij de werknemer in plaats van bij de werkgever geheven. Over de kwestie van de looncompensatie zal echter eerst van gedachten worden gewisseld bij de inwerkingtreding van de wet. De premie is aftrekbaar voor de belasting. Bezwaren tegen Kamervoorstellen Op een aantal punten motiveert de minister uitvoerig zijn bezwaren tegen bepaalde voorstellen door Kamerleden in het voorlopig verslag op het wets ontwerp gedaan. Eén van die voorstel len was de voorziening te laten be ginnen vanaf het eerste kind. Een voor naam tegenargument van de minis ter is, dat de premie bij een dergelijke uitbreiding van de regelen geen twee pet. maar 5.3 pet. zou bedragen. Deze premie is reeds hoog. Zij zal echter nog zwaarder drukken door de stijging van de lasten welke in de toekomst te verwachten valt. Zo zal de premie voor AOW en AWW vanaf 1962 naar schatting met één pet. verhoogt moe ten worden. Als er een nieuwe invali diteitsverzekering komt, gaat die, ruw geschat, ook nog eens twee pet. pre mie kosten. Daarbij komt dan nog, dat de huren nog moeten stijgen vóór zR aan 't gewenste natuurlijke evenwichts- peil toe zjin. Er moet, volgens de mi nister, dus tegen worden gewaakt, dat de lasten voor het bedrijfsleven, dus ook voor de zelfstandigen waarvoor de kinderbijslagvoorziening toch vooral bedoeld is, te zwaar gaan drukken. De regering verzet zich, volgens de memorie van antwoord, ten sterkste te gen een financiering van de voorzie ning via de algemene middelen, aange zien bij een dergelijke financiering uit de schatkist de voorziening in de sfeer van de staatszorg getrokken zou wor den, hetgeen met de uitgangspunten van het regeringsbeleid in strijd is. De regering voelt evenmin voor de gedachte om de premiegrens van 7.450 voor de kinderbijslagvoorzie ning geheel te laten vervallen. Zulks wordt door bepaalde Kamerleden wel voorgestaan, waarbij men zich dan be roept op de solidariteitsgedachte (hoe meer men verdient, hoe meer premie men betaalt). De regering meent, dat hiermee aan de solidariteitsgedachte echter een te grote invloed zou worden toegekend. Evenmin voelt men er voor de premie voor de algemene kinderbij slagwet bp de werkgever te heffen zoals momenteel dus het geval is aangezien daarmee de coördinatie met de ACW en de AWW teloor zou gaan. WARSCHAU, 3 aug. (A.F.P.) In verschillende delen van Polen is de alarmtoestand afgekondigd als gevolg van het wassen van de Weichsel. Voor al in de districten Gdansk en Bydgoszcz, in midden-Polen, is de toe stand gevaarlijk. Tal van dorpen zijn ontruimd. In Warschau daarentegen wordt de situatie langzamerhand iets beter. In de nacht van maandag op dinsdag is het water een meter gezakt. Het aantal slachtoffers ln midden-Po len is Inmiddels tot zes gestegen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 3 aug. Een wind hoos bij Kerkwerve die ruiters met erwtenstro twintig meter hoog opjoeg en vijftig meter verder neersmakte, een hevig onweer, gepaard gaande met een wolkbreuk boven Zierikzee, die enkele straten blank zette en har gelstenen ter grootte van glazen knik kers die grote schade aanrichtten bij enkele fruitkwekerljen ten noorden von Zierikzee, dat was het deel dat Schou wen dinsdag van de tweede augustus dag kreeg. Terwijl het op Walcheren en In de Schouwse westhoek stralend zomerweer was en duizenden genoten van strand zon en behaaglijke temperatuur, pak ten zich dreigende wolken samen bo ven Zierikzee en omgeving. Utt die grauwe wolkenmassa maakten zich twee slurven los, die wervelend om laag kwamen: twee windhozen die met grote snelheid naar de aarde uitzakten. Bü Kerkwerve raakte een van die slur ven ais een zwiepende en fluitende slang de aarde. Over weilanden en ak kerland trok deze slang een ruim twin tig meter brede baan over een afstand van ruim 1 km. Inwoners van Kerk werve hoorden en zagen de bp de grond snel roterende met stof gevulde wer velwind fluitend over de weilanden schieten. De koeien zochten angstig loeiend een goed heenkomen. De slang streek vervolgens over enkele percelen akkerland. Eerst werd een groot aantal peulenschoven opgenomen. 200 m. ver der kwamen ze neer, en vervolgens greep de windhoos een aantal ruiters met erwten, die als donsjes twintig me ter hoog door de lucht vlogen en vyftig m. verder uiteengerafeld neer gesmeten werden. Twee landbouwers, te zeer verrast om dekking te zoeken, zagen het schouwspel aan zich voorbp trekken. Na de windhoos brak boven Zierik zee en omgeving het noodweer los. Bin nen een uur viel er op sommige plaat sen zestig mm. regen, hetgeen juist drie mm. meer is dan het gemiddelde voor de gehele maand augustus. In sommige boomgaarden lag een vier cm. dikke laag hagelstenen. Ook in in does en Terneuzen kwamen straten blank te staan door de hevige regen val. Ook boven Venray Gistermiddag heeft boven Venray een hevig onweer gewoed, gepaard gaande met hevige regen- en hagelval, waardoor schade werd veroorzaakt aan tuinbouw- en fruitteeltgewassen. Doordat de riolering het vele water niet kon verwerken kwamen etteiyke straten blank te staan. Het water stroomde de kelders van verscheidene woningen binnen. Het verkeer heeft ruim een kwartier stil gestaan doordat de voertuigen zich niet meer door de in rivieren veranderde straten konden verplaatsen. Advertentie 1 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. .13439 teiBSEttRAAJ .(Bij.KONINGSPLEIN) XmSIÉRDAM Tf. SJiMo Verwachting tot donderdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur): Zonnige perioden en slechts enkele verspreid voorkomende buien. In het noorden van het land echter tpdeiyk veel bewolking en mogelpk enige regen. In het waddengebied matige westeiyke wind, elders weinig wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon; 5.05 - 20.25 maan: 18.06 - 2.02. DE BILT, 3 aug. Nabij het eiland Ruegen is een storing ontstaan die in westelijke richting beweegt. Daarom blijft in het noorden van het land de kans op veel bewolking en enige regen aanwezig. Elders in het land worden morgen flinke zonnige perioden ver wacht, maar in de middag zijn in het binnenland nog enkele buien mogelijk. Morgen rustig weer met zonnige pe rioden en tijdelijk iets meer bewolking. Zwakke wind uit zuidelijke richting. Middagtemperaturen ruim twintig gra den; zeewater achttien graden. Vooruit zichten: vrijwel hetzelfde weertype. Warmere lucht nadert uit het noord oosten maar kan ons morgen nog niet bereiken. max min neersi Station Weer temp temp digei gisteren 24 uui Den HeJdej zwaar bew. 19 12 0 Ypenburg licht bew. 20 8 0 Vlissingen onbewolkt 20 13 0 EeJde zwaar bew. 20 8 0 De Biit mist 19 6 4 Tv ente mist 20 9 0 Eindhoven mist 21 9 3 2d.-Limburg mist 18 10 0.3 Stockholm zwaar bew. 26 17 0 Oslt zwaar bew. 29 18 3 Kopennagen zwaar bew. 25 16 0 Londen half bew. 21 12 1 Amsterdam onbewolkt 20 9 0 Brussel onbewolkt 21 10 9 Luxemburg onbewolkt 17 8 0.2 Parijs onbewolkt 20 9 0 Bordeaux licht bew. 22 12 0 Grenoble onbewolkt 21 8 0 Nice licht bew. 24 15 0 Berlijn zwaar bew. 21 13 2 Frankfort regen 19 12 3 Münehen zwaar bew. 17 10 5 ZÜnch geheel bew. 19 9 2 Genève onbewolkt 20 7 0 Locarno zwaar bew. 25 13 0 Wenen zwaar bew. 22 15 0 Uit de memorie van antwoord op het wetsontwerp voor een algemene kinderbijslagwet blijkt, dat minister v. Rooy vrijwel geen verandering ge bracht heeft in net ontwerp, dat in 1957 door de socialistische bewinds lieden van Rhijn en Suurhoff werd ingediend. Er zijn. in 1958, door de Kamerleden bij voorlopig verslag nogal wat bezwaren tegen het ont werp aangevoerd. De zaak lag dus al moeilijk, speciaal in liberale en chris- telijk-historische kringen. Sindsdien heeft de economische en politieke situatie zich echter grondig gewijzigd. Er is geen bestedingsbeperking meer zoals toen De eisen, welke men des tijds uit welbegrepen economisch eigenbelang aan d;e moeilijke periode aanpaste, zullen nu dus naar ver houding wel hoger en intenser gewor den zijn. Daarbij is ook de politieke situatie veranderd De socialisten dragen geen regeringsverantwoorde lijkheid meer en het ontwerp is niet meer echt het hunne, zodat men mag verwachten, dat zij de zaak nu veel mooier en „progressiever" zullen trachten te maken dan zij haar zelf in brede-basis-jaren aan de politieke markt durfden te brengen. Het omge keerde geldt natuurlijk min of meer voor de liberalen, welke nu via hun ministers aan het ontwerp geparen teerd zijn, al is dat ongetwijfeld niet van harte. Het ligt geheel in de lijn van deze ontwikkeling, dat de socialisten zich momenteel verbaasd en verongelijkt afvragen waarom minister van Rooy het ontwerp gelaten heeft zoals het door socialistische bewinds lieden was ingediend. De middelen, zeggen zij, vloeien ruimer dan ooit. Waarom zou deze regering dan de al gemene kinderbijslagvoorziening niet laten beginnen bij het eerste kind in plaats van bij het derde, zoals de heer van Rhijn dat wilde? Waarom zou de regering, die er nu financieel zo best voor zit, de premie niet ge deeltelijk uit de schatkist betalen, eveneens in tegenstelling met hetgeen de heer van Rhijn wilde? Minister van Rooy is in zijn me morie van antwoord bijzonder duide lijk op deze en andere vragen inge gaan. Dat hij zich tegen het principe van de staatszorg - inzake de kinder bijslagvoorziening verzet, spreekt na tuurlijk vanzelf. Waarom zou dit kabinet roder moeten zijn dan de so cialisten waren toen zij, onder hun rose schutkleur, nog regeringspart ners waren? Dat minister van Rooy verder voorlopig niet het eerste en tweede kind in de voorziening wil betrekken, is op zeer aannemelijke wijze in de memorie van antwoord verdedigd. We leven niet in een tijd van bestedingsbeperking, dat is waar. We leven echter wel in een periode dat het voorkomen ervan de grootste aandacht verdient, hetgeen betekent, dat men selectief en niet cumulatief te werk moet gaan bij het vervullen van wensen. Wij begrijpen dan ook ten volle, dat minister van Rooy waarschuwt voor de lastenverhoging welke het bedrijfsleven op verschil lende gebieden nog te wachten staan nog geheel afgezien van de oneven redig zware premieverhoging welke gemoeid is met de inschakeling van de eerste twee kinderen. Niettemin heeft het weinig zin de bezwaren zo breed uit te meten, dat men het zicht verliest op de zeer aan trekkelijke kanten, die een voorzie ning vanaf het eerste kind inderdaad vertoont. De minister doet dat in zijn memorie van antwoord o.i. dan ook niet, aangezien zijn sociale en econo mische bezwaren niet van principi ële aard lijken te zijn. Eerder zijn rij gebonden aan de situatie waarin wij ons met onze economie op dit moment en in de afzienbare toekomst bevinden. Wij voor ons zouden de kwestie van de keuze tussen eerste en derde kind in dat licht willen zien en ons zeker niet bij voorbaat willen verzetten tegen plannen, welke zich op sociaal en economisch aanvaard bare wijze in de richting van het eerste kind bewegen. mits daarbii maar geen voet gegeven wordt aan het rode verlangen naar een voor ziening op kosten van de staat. Bin nen deze grenzen kan er tijdens de kamerbehandeling van het wetsont werp naar onze mening nog van alles gebeuren. Dat het kabinet, daarbij voor hete vuren komt te staan spreekt, bii de bestaande praktische en principiële tegenstellingen over het netelige punt van de kinderbijslag natuurlijk vanzelf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1