37ste eucharistische wereldcongres Bewogen persconferentie vol klemmende problemen Wat kost voor uw wagen 'n complete Philips autoradio? PHILIPS AUTOPADIO Man en twee kinderen bij Roermond verdronken Mgr. H. J, v. Deursen gaat heen München geen onderonsje van vrome zielen Ontsla directeur F aunabeheer Roeiboot naar stuw gezogen omlaag gestort en omgeslagen Onbekende valt verpleegster aan Missiedienaren van Mill Hill in Congo gebleven Stier stoot agent in het water Prof. dr. J. v. t Westeinde zijn opvolger Brand in Tilburg Advies commissie ONVOORZICHTIGHEID BIJ SPELEVAREN DE KAT EN DE HOND Bij De Bilt THEOLOGICUM TE WARMOND Kwetsbare leerfabriek grotendeels gespaard WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 PAGINA 3 MUNCHEN, 3 augustus uistermiddag om vier uur heeft kardinaal Wendel in het Kolping- huis een persconferentie gehou den, die dramatisch genoemd mag worden. Het begin was nog vrij onschuldig. De kardinaal hield een vriendelijke en kalme inleiding en zette zich toen gela ten neer voor het beantwoorden van vragen. De tweede vraag was direct raak. Kardinaal, zo vroeg een Duitse journalist, men zegt en schrijft in de oostzone dat er uit dat gebied geen pelgrims naar München zijn gekomen, omdat u niet de garantie heeft willen geven alle militaire groepen in NAVO-uniform te weren. Men zegt, dat daardoor het congres een politieke en demonstratieve betekenis heeft gekregen. Wat is daarop uw antwoord? SLACHTOFFERS IN VERKEER Brief van mgr. Van K est er Minister zegt onderzoek toe in Djolu Beroering bij Vlissingse binnenhaven AFLOSSING IN LA COURTINE Kardinaal Wendel debatteert met communisten r ano-zaam kwam de kardinaal over eind en uit de wijze, waarop hij later de vertalingen van zijn antwoord in het Frans, het Enge s en het Spaans corrigeerde - hij is slagvaardig en kent zijn talen beter dan hij voorgeeft ii.""i"i""i"i"i"i"iiii"iMiiii|im|,lllll"""l,l"l"""""iri bleek hoe zorgvuldig hij z^ea"£ woord formuleerde. Hg over het aan hoe hij in zijn zo congres had gesproken. Dit r]atje. zei hij, is geen congres vani P wjj ven. Wij willen niet sacrament willen slechts wijzen op het^ s cjlzeif van de liefde waarin Chris- om weggeeft zonder iets te ^rag n daarmee een grondslag aan§,eid, en een weg te wijzen voor de om bouwstenen aan te dragen voor vrede. Tegen de tweespalt diewba zo vrezen, willen wij iets stflle" k aj binding brengt en wij vragen u, ook kunt u onze levensbeschouwing met a jen en uit deze zin bleek dus da de kardinaal wist wie zich onder zijn 'gehoor bevonden deze dagen op nun objectieve waarde te beoordelen, een ter wel met die subjectieve welwillend heid die men mensen van goede wil verschuldigd is. Het is niet waar, zo vervolgde hij, dat er uit de oostgebie- den in het geheel geen pelgrims zijn. Hun aantal mag beperkt zijn. er zijn pelgrims gekomen. En wat nu uw vraag betreft, overal in de wereld heeft men begrepen dat dit congres een waarachtig religieuze samenkomst is, nergens heeft men voorwaarden gesteld en als men wer kelijk van goede wil is, moet men zich niet verschuilen achter zoiets uiterlijks als uniformen. Wij hebben geen troe pen uitgenodigd, ze zijn er ook met, wij hebben slechts mensen gevraagd en wij hebben daarbij niet gelet op hun kleding De werkelijke oorzaak van de afwezigheid der Oostduitsers moet men dan ook wel elders zoeken. Onmiddellijk veerde midden in de zaal weer een journalist op. Kardinaal, als u zo de nadruk wilt leggen op een heid en binding, wat zegt u er dan van dat op de grote missietentoonstelling die het congres begeleidt door paters en zusters opmerkingen gemaakt worden die fel vijandig staan tegenover het communisme? De ogen van de kardinaal, .och al van nature fel en scherp, zij het met onvriendelijk, lichtten op. Welk blad vertegenwoordigt u.' Die Tat. Door de zaal ging geroezemoes en een Duitse collega fluisterde mij in: „Orgaan van de WN, de Vereniging van vervolgden van het nazi-regime, beslist pseudo-communistisch". Wat verstaat u onder communisme?, vervolgde de kardinaal. Ik heb u een vraag gesteld. U moet mij niets vragen. Toch is mijn vraag belangrijk. Wat Verstaat u onder communisme? Even een aarzeling en dan als ant woord: Voor mij is communisme een poli tieke zaak. Dan kent u het communisme niet. Gelach en applaus. De vragensteller windt zich op. Toch zijn er in de communistische landen katholieken en protestanten, kerken en kerkelijke hoogwaardigheids bekleders. Ook nog communisten?, interrum peerde de kardinaal. En toen het gelach verstomd was, vervolgde hij: Wij kennen het communisme ook als het atheïstisch communisme en juist omdat het atheïstisch is, moogt u het zusters en paters niet kwalijk nemen dat zij daartegen op levens beschouwelijke grond stelling nemen. Dat moeten zij. Of dacht u dat dat verboden was? Dat doen wij hier niet. Reeds stond een derde journalist op. Hij sprak kalm en verborg zijn poli tieke bedoelingen achter een aantal technische kwesties die verder niet ter zake doen. Tenslotte kwam zijn opzet, een politieke vraag, tot uitdrukking. Hij citeerde een interview uit Die Sol- datenzeitung waarin een Amerikaans publicist de Duitse soldaten had ge prezen als misschien wel de eerlijkste strijders uit de jongste wereldoorlog. Hij citeerde een inderdaad afschuwe lijke zin en vroeg de mening van de kardinaal, hem herinnerend aan het vrijdag in Dachau te houden verzoe ningsuur. De kardinaal glimlachte en weigerde het artikel dat hij niet had gelezen op deze ene zin te beoordelen. Hij wilde het minstens eerst helemaal lezen. De vragensteller hield aan, doch even vriendelijk als beslist bleef de kardi naal weigeren. Eerlijk gezegd begreep ik op dat mo ment niet waarom. Even later echter wel. De kardinaal was toen weggegaan, hij had aangekondigd slechts een uur te kunnen blijven. Óp dat ogenblik na- mejijk stond er weer een Duitse jour nalist op. Hij was rood en kon zich werkelijk niet inhouden. Vooral voor mijn buitenlandse collega's, zei hij, moet ik zeggen dat de laatste vragen steller Die Neue Zeit vertegenwoordigt, het blad van de Oostduitse CDU uit Oost-Berlijn, een blad bovendien dat nu al meer dan een week lang stelsel matig propaganda tegen het eucharis tische wereldcongres voert, dat het van De weersomstandigheden hebben tot dusver hun invloed op het Eucharis tisch Congres in München wel laten gelden. De regenbuien zijn tot dusver het diepst gevreesd. Maar ook de zon heeft, als ze zich vertoonde, niet met zich laten spotten. Een van de deelne mende priesters zoekt hier beschutting onder het foudraal van zijn brevier. fascistische en Amerikaanse tendensen beschuldigt. Men poogt hier de kardi naal te verlokken tot uitspraken die men alleen tegen hem wil gebruiken. Zo was midden onder een perscon ferentie die vooral bedoeld was als een vriendelijkheid ten opzichte van de buitenlandse journalisten, het Duitse vraagstuk, het wereldcommunisme en de Kerk in het Oosten in felle debatten aan de orde gesteld. De conclusie ligt voor de hand. Dit eucharistische wereldcongres is geen onder-onsje van een miljoen vrome zielen die niets beters te doen heb ben. Het gaat om de presentie van de offerende wereldkerk en hoe moeilijk dat ook zelfs in eigen kring te ver wezenlijken is. bleek uit het vervolg. Met de kardinaal waren ook de com munistische journalisten vertrokken, zodat alleen katholieken achterbleven. Toen brandde opnieuw de strijd los. Een persvertegenwoordiger van de Let- tische vluchtelingen vroeg: Ais wij een gebedstond houden alleen voor de Zwij gende Kerk, zal de congresleiding dat dan uitleggen als een politiek gebaar? Het antwoord: Als wij offeren en bid den, offeren en bidden wij ook voor alle afwezigen om welke reden zij dan ook afwezig zijn. Maar laten wij bidden. Me. demonstraties kunnen wij niemand helpen. Toen een priester-Journalist uit de Orient: als het in dit congres werkelijk gaat om het vieren van de eucharistie, waarom heeft men an de Oosterse Kerken die niet met Rome verbonden zijn doch wel de eucharistie vieren, niet uitgenodigd? Antwoord: Ieder is welkom, doch als wij in geloof en in waarheid de eucharistie willen vieren, kunnen wij deze kerken niet officieel uitnodigen. En tenslotte: om de verscheidenheid tot in zijn angstigste verschilpun'en te illustreren, een Portugese collega: Waarom wordt in München tijdens het congres niet elke avond gezamenlijk de Rozenkrans gebeden? Duidelijker dan uit deze vragen kun nen de problemen van dit 37ste eucha ristische wereldcongres niet worden ge demonstreerd. De organisatoren doen alles wat zij kunnen ook de massabij eenkomsten op een grote innerlijkheid te richten. Maar ook zij kunnen de pro blemen niet uit de weg gaan. Niet de problemen in eigen kring, niet d®.sr"af" teliike verscheurdheid van hen die met ons hetzelfde brood zouden kunnen bre ken en ook niet de problemen die ra ken aan de grote politieke en ideolo gische tegenstellingen in de wereld. Ook dit congres zal worden misbruikt en als men weet, dat kardinaal Speli- man vanmiddag een persconferentie zal geven in de NAVO-kazerne, waar hij bij de Amerikaanse soldaten logeert, dan vraagt men zich af of daarbij ook niet sprake is van schuld of tenminste van onhandigheid. Hoe moet hij spre kend vanuit een NAVO-kazerne aan mil joenen mensen, die niet als wij in Ne derland zo veilig besloten leven, dui delijk maken dat hij naar München is gevlogen voor een statio orbis, voor een offer van de wereldkerk? Toch geloof ik is het goed dat de ene kardinaal na de andere want ook kardinaal Gracias heeft nog een persconferentie aangekondigd open wil spreken. Het gebeurt nog te weinig ook in ons land dat de deuren worden opengezet en alleen in open heid kan hulpbereidheid werkelijk hulp betekenen. Als dat de vrucht zou zijn van dit eucharistische congres, dat he denavond aan zijn plechtige hoogtijda gen gaat beginnen, dan geloof ik dat men het oprecht geslaagd zal mogen noemen. ALBERT WELLING. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 aug. Naar hier ver luidt heeft de commissie-Langemevjer, die indertijd door de minister van Land bouw en Visserij is ingesteld om de gedragingen van de directeur van het Faunabeheer te onderzoeken, de minis ter geadviseerd deze hoge ambte naar van zjju ministerie te ontslaan. Dit zou moeten gebeuren op grond van art. 99 van het ambtenarenregle ment, dat inhoudt dat het ontslag van de betrokken functionaris eervol is en dat hij een uitkering krijgt. De minister van landbouw zal nu in overleg met de ministerpresident een beslissing moe ten nemen. Zoals bekend werd de directeur van het Faunabeheer in februari van dit jaar geschorst na het gerechtelijke on derzoek dat tegen hem was ingesteld. Naar aanleiding van dit onderzoek werd de commissie-Langemeijer benoemd. De ze commissie zou nu tot de conclusie zijn gekomen dat de betrokken functionaris géén fraude heeft gepleegd, maar dat hij om andere redenen, o.m. slecht perso neelsbeleid, niet te handhaven zou zijn. DEN HAAG, 2 aug. De regering heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat een wettelijke invaliditeitsvoorziening in de vorm van een arbeidsongeschiktheids verzekering in voorbereiding is. (Advertentie Over 100.000 kilometer gerekend, kosten elke 100 kilometer muziek u minder dan een kwartje. Voor even 200 gulden maakt een Philips autoradio luisterrijk een eind aan eenzaamheid en eindeloze kilometers. Eentonigheid wordt vervangen door veeltonigheid Een greep uit de vele automerken: toestel N 3 X 94 V inbouwpakket antenne luidspreker voor Austinƒ233.50 Auto Union 1000 219.50 Borgward215.50 Chevrolet 59-60 230.50 Citroën 2 CVƒ231- Citroën ID-DS243.- DKW Junior223.50 Fiat 600 229.50 Hillman 229.— Mercedes 253.50 Morris233.50 Peugeot 403 213.60 Renault Dauphlne 221.50 Renault 4 CV219.50 Simca P 60225.50 Volkswagen 53-57 214.- Volkswagen 58-59-60 216.- Volvo213.50 Een der fraaie modellen: type N 3 X 94 V Mede door de snelle uitbreiding van het autopark overtreft de vraag naar Philips autoradio momenteel de produktie. Het is dus mogelijk dat u even op uw toestel moet wachten. PHILIPS (Van onze correspondent) ROERMOND, 3 aug. Gistermiddag omstreeks half drie zijn in de Maas bij Roermond drie personen, van wie twee kinderen van vier en zeven jaar, verdronken, doordat de ijzeren roeiboot waarin zij met nog drie anderen had der plaats genomen, te dicht in de buurt kwam van de drie geopende schui ven van de stuw bij Buggenum. Door de middelste der drie schuiven is de boot weggezogen. Twee van de zes inzittenden, de 28- jarige J. C. M. Salentijn en de 25-jari- ge ongehuwde M. H. Houben konden zich nog bijtijds vastgrijpen aan het ijzerwerk van de stuw. De 22-jarige op perman en koopman Aloysius Hinssen, diens zoontje Wilhelmus H. M., de 4- jarige Martinus Salentijn en zijn broer tje, de 7-jarige Hans Salentijn vielen met de boot naar beneden en kwamen terecht in het kolkende stuwwater. Van deze vier heeft slechts de 7-jarige Hans Salentijn het er levend afgebracht. Hans werd gered door een duiker van de Rijkswaterstaat, C. Lepten. Deze had de kleine zien drijven en was ge kleed in het water gesprongen, dat ter plaatse sterk stroomt. Toer de boot met de zes inzitten den ongeveer 250 meter van de stuw was verwijderd, hebben twee vissers een waarschuwing naar de roeiers ge schreeuwd. Zij riepen dat de boot niet verder moest varen, daar dit levens gevaarlijk was met het oog op de sterke stroom, ontstaan door de ge opende schuiven van de stuw. De roeiers wisten echter van geen om draaien. Een tweede en laatste waar schuwing gaf een matroos, die op een bok stond van de Rijkswaterstaat, vlak bij de stuw. Ook deze vermaning werd niet au serieux genomen. Van de verdronken kinderen werd er nog een aan de oppervlakte gezien. Het klemde zich vast aan een drijvende plank. De moedige duiker Leijten is toen nogmaals te water gegaan. Ook de sluismeester, W. Melis, die men in tussen had geroepen, is per roeiboot naar de plaats van het gebeurde geva ren. Maar het knaapje had de plank reeds losgelaten. Het dreggen van sluis meester Melis leverde geen resultaat meer op. De geredde Hans Salentijn heeft wei nig nadeel van dit verschrikkelijke avontuur ondervonden. De rijkspolitie te water uit Maasbracht heeft gister avond tevergeefs naar de stoffelijke overschotten gedregd. AMSTERDAM, 3 aug. Een bejaarde vrouw, een jongen die op vakantie was, een jongeman uit Breda in het buiten land' en een 16-jarige bromfietser in Utrecht waren gisteren bü ongelukken op de weg betrokken. De 70-jarige mevrouw T. Eradus- Scheffer is gisteravond om het leven gekomen nadat zij was aangereden door een personenwagen toen zij met de fiets aan de hand de weg overstak. Gistermiddag botste de 15-jarige A. de Lange uit Schoonhoven die in Voort huizen zijn vakantie doorbracht op de Voorthuizer straat teggn een hem te gemoetkomende bromfietser. Zwaar ge wond werd hij naar een ziekenhuis over gebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De 20-jarige Bredanaar H. Monde, sinds zaterdagmiddag met zijn 22-jarige vriend G, Groenhuis, vanuit Breda per scooter op weg naar kennissen in Va lencia (Spanje) is gistermorgen op de weg naar Lausanne door een achterop komende Franse personenauto aangere den en gedood. Vermoedelijk is de scoo ter op de steenslag geslipt. Groenhuis werd met een shock opgenomen in een ziekenhuis te Genève. De 16-jarige bromfietser N. M. van Cornells uit Utrecht is gisteravond in het stads- en academisch ziekenhuis in Utrecht overleden aan de gevolgen van een aanrijding, die hij in de morgen met een vrachtwagen had. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 3 aug. Maandagavond omstreeks kwart over elf is op de Soest- dijksestraatweg onder de gemeente De Bilt de 29-jarige verpleegster A. B. uit het rusthuis Plantwyk door een onbe kend gebleven persoon aangevallen. De verpleegster was te voet op weg van het station Bilthoven naar het rust huis toen zij plotseling werd aangehou den door een man die van achter een boom te voorschijn kwam. Hij verzocht de verpleegster haar naar het tehuis te mogen begeleiden. Toen deze daar op.niet inging maar met versnelde pas doorliep, sloeg de onbekende haar met een zwaar voorwerp, vermoedelijk een steen, op het achterhoofd waardoor zij een bloedende wonde opliep. Het ge lukte haar desondanks nog veilig het rusthuis te bereiken. De onmiddellijk gealarmeerde politie heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld doch geen spoor van de dader kunnen ontdekken. BASANKUSU, 2 aug. (K.N.P.) In een brief aan het agentschap D.I.A. gericht, bevestigt mgr. Van Kester, bisschop van Basankusu (Evenaars provincie) dat de muitende soldaten hem niet hebben mishandeld. Tezelf dertijd deelt hij enkele bijzonderheden mede aangaande de laatste gebeurte nissen in zijn bisdom, dat het meest heeft geleden onder het oproer. In de gewesten van Basankusu en Bolombo, die respectievelijk zes en vijf missies tellen, zijn alle paters van Mili- Hill en alle zusters op hun post; geen enkele missie heeft schade geleden. In het gewest Bongandanga gaat het le ven normaal verder op de missie van Bokenda. In het gewest Befale hebben de zusters de missie van Befale verla ten, maar de paters zijn gebleven; op de missie van Mompono echter is ieder een vertrokken. In het gewest Djolu zijn de missies van Yamboyo, Limgomo, Yalisere en Djolu totaal verlaten. Te Simba zijn de paters gebleven, maar de zusters zijn vertrokken. Samenvattend: vijftig paters van Mill Hill op de 62 zijn nog in hun mis sies; twee broeders zijn naar Europa gereisd; alle 28 zusters van O.L. Vrouw ten Bunderen zijn ter plaatse, maar de Nederlandse zusters van de H. Ajito- nius van Padua van Asten zijn naar Nederland teruggekeerd. Zij hadden zich juist gevestigd in de missies van Djolu, Yamboyo, Lingomo en Yalisere. De minister van Justitie van de pro vinciale regering van de Evenaar heeft zich naar Basankusu begeven en had ér een onderhoud met mgr. Van Kes ter. De minister heeft beloofd een on derzoek in te stellen naar de gebeurte nissen in het gewest Djolu. VLISSINGEN, 3 aug. Een Vlis singse agent van politie is roemloos mislukt als toreador. Deze ordebe waarder moest optreden als stieren vechter nadat een voor de slacht be stemde stier bij het gemeentelijk abattoir van Vlissingen aan de haal was gegaan. Het Spaanse avontuur eindigde voor de agent met een val in de Vlissingse binnenhaven en het was de losgebroken stier die de be slissende stoot gaf voor dit onvrijwil lige bad. Het avontuur begon vlak bij het abat toir Plotseling rukte het dier zich van zijn begeleiders los en sprintte op top snelheid weg. Het Vlissingse politierap port vermeldt over de ontvluchting let terlijk het volgende: „Met nauwkeurige inachtneming van de verkeersregels en zonder ongelukken te veroorzaken slaag de hij erin het terrein van de binnen haven te bereiken. De stier had toen inmiddels ongeveer 2 km. door het druk ke verkeer in volle draf afgelegd. Op het terrein van de Vlissingse binnenha ven werd het dier echter in het nauw gedreven en ten einde raad sprong het beest van een l'/a meter hogte muur in de binnenhaven. Na een zwempartij van ongeveer een half uur bereikte het dier de terreinen van de werf De Schelde en klom daar op de kant. Langdurige rust kreeg de ondernemende stier ook hier niet, want abattoirpersoneel en po litieagenten probeerden hem te van gen. Met een plotselinge zijdelingse stoot van het achterlijf duwde de stier een agent, die hem te direct aan het lijf kwam, in de haven. Toen was het ge noeg en gevankelijk werd de stier weg gevoerd naar het slachthuis." LA COURTINE, 2 aug. Minder dan tien uur nadat de manschappen van de 42ste gevechtsgroep van het Nederland se leger in La Courtine de kazernes hadden ontruimd en op de terugweg naar Nederland gingen, kwamen in het oefengebied de manschappen van de 41ste gevechtsgroep uit ons land aan. Een convooi van 600 wagens vervoer de de circa 5000 man. Een der officie ren merkte op. dat de rit goed was verlopen, dat er geen enkel ongeluk gebeurd was, maar dat het wel een heel eind rijden was geweest. Over het alge meen was er van vermoeidheid weinig te merken. HAARLEM, 3 aug. De bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Doo- dewaard, heeft in overleg met de bis schop van Rotterdam op diens verzoek aan mgr. H. J. van Deursen eervol ontslag verleend als president van het theologicum te Warmond, en hem be noemd tot rector van het St. Jacobs Godshuis te Haarlem. Tot opvolger van mgr. Van Deursen, die kanunnik en proost van het Haarlems kathedraal kapittel blijft, is als president te War mond benoemd prof. dr. J. van 't Westeinde, die reeds aan het theolo gicum is verbonden. Mgr. H. J. vart Deursen werd geboren 23 december 1898 te 's-Gravenhage en priester gewijd 26 mei 1923. Hij was eerst kapelaan te 's-Heerenhoek en daarna in de St. Nicolaasparochie te Rotterdam. In 1925 volgde zijn benoe ming tot leraar aan het klein-seminarie Hageveld te Heemstede, waar hij Duitse taal en letterkunde doceerde. Uit die tijd dateert ook zijn in boekvorm ver schenen vertaling van dr. Feldmann's „Occulte verschijnselen". In 1943 werd hij benoemd tot directeur van het filo- soficum te Warmond en drie jaar la ter, op 22 september 1945, werd hij president van het theologicum, waar hij de moraal, pastoraal en ascese do ceerde. Zijn gezondheidstoestand van de laatste jaren dwong hem nu aan de bisschop zijn ontslag aan te vragen. Mgr. Van Deursen is huisprelaat van Z. H. de Paus. De nieuwe president van het theo logicum, dr. J. van 't Westeinde, werd in Borssele op 30 april 1917 geboren en 30 mei 1942 priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Mid delburg en in Noordwijkerhout (H. Jo seph). Daarna zette hij zijn studie in de theologie voort te Nijmegen, waar hij in 1949 cum laude zijn doctoraal exa men aflegde, en in Rome. Van 1950 tot 1953 was hij kapelaan aan het Be gijnhof in Amsterdam. Sinds 1953 is hij als professor in de dogmatiek verbon den aan het groot seminarie in War mond. In laatstgenoemd jaar promo veerde hij in Nijmegen op het proef schrift „De moderne theologie over het misoffer". De bisschop van Haarlem heeft voorts eervol ontslag verleend aan pastoor A J. M. Kat te Koog aan de Zaan en hem benoemd tot moderator en godsdienst leraar aan het r.-k. lyceum St. Michael te Zaandijk. Tot pastoor in Koog aan de Zaan is benoemd rector S. J. de Bot, die tot op heden rector was aan het St. Jacobs Godshuis te Haarlem. TILBURG, 3 aug. Vonken uit een lasapparaat veroorzaakten gisteravonc een korte doch hevige brand in de af- werkerij van de leerfabriek „De Molen aan de Nieuwstraat. Men was bezig met las-werkzaamheden aan een nieuwe pers waarbij wegspattende vonken terecht zijn gekomen in voorraden leer en cel- luloselakken. De eerste bluspogingen mislukten toen een geweldige steekvlam een weg zocht door het ak. Met groot materieel slaag de de bi andweer er later in het groot ste deel van de persen (totaalwaarde 3 ton) te behouden. Het blussingswerk was niet zonder gevaar omdat verschillendf acetyleenflessen dreigden te exploderen Ook dit gevaar werd bezworen. DEN HAAG, 2 aug Vanmiddag is tijdens een korte herdenkingsplechtig heid in het Vredespaleis in Den Haag het vijftigjarig bestaan herdacht /an de ..Carnegie endowment for international peace". Na een begroetingswoord van de president van de academie voor inter nationaal echt, Lord Mc Nair, schepte prof. Philip C. Jessup, hoogleraar aan de Columbia universiteit in New York, de geschiedenis van de vijftigjarige „Carne- gie endowment for international peace

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3