VRIJHEID van ONDERWIJS en STUDIEVRIJHEID Nog geen eigen faculteit voor sociale wetenschappen -££"r Bisschop richt sich tot Congolese elite „Godsdienstige Bantoe-geest mag niet gedood worden Toestand voor de KERK in CONGO vol spanningen Mannelijke missionarissen voor grootste deel nog op hun post v__ desmmmte BAH Vermiste wiskundigen mogelijk op Cuba Geheime dienst van Amerika in alarmtoestand gebracht AUTOOTJES Visa verleend aan Powers' familie De waarheid is zwart noch wit" Laicismeafval van de Westerse beschaving Bevolking niet vijandig i van se i Nieuwe „Burgess-Mac Lean-affaire" Russische nota over de RB-47 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 PAGINA 7 Principiële beschouwingen van MINISTER CALS - n.a.v. wetsontwerp wetenschappelijk onderwijs - over De titel magister ^5pV Over vermouth kunt u pa» oordelen, wanneer u punt-e-mes kent. ITarOéCAW^°^^rpon°- Nadruk op hygiëne Drenfse schilders exposeren in Ter Apel Middeleeuws klooster vorm! nieuwe expositiegelegenheid Stichting klaagt over te weinig culturele evenementen A Laai huisdimn nid vm Uvr hot den Miniatuurstad bereikt mijlpaal Parkeerpenning Lieveheersbeestjes (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 3 aug. Met bewon derenswaardige spoed hebben minister Cals en de Tweede Kamer zich thans gezet aan de taak om met wetsontwerp bp het wetenschappelijk onderwas in veilige haven te brengen. Acht jaar geleden werd de eerste versie van dit ontwerp, toen nog onder de titel „rege ling van het Hoger Onderwijs" door minister Rutten ingediend.In februari I960 kwam echter de inmiddels opge treden mr Cals met zulke ingrijpende tvijzigingen, dat welhaast van een hieuw ontwerp kon worden gesproken. Reeds op 8 juli heeft de bewindsman in een mondeling overleg met de ka- mercommissie de naar aanleiding van het „ontwerp-Cals" gerezen vragen be antwoord. Van dit overleg werd heden het verslag gepubliceerd. De belangrijkste principiële uit spraak van de minister is misschien wel dat bij de regeling en ontwik keling van het wetenschappelijk on derwijs het oordeel en verlangen van de maatschappij,'in casu de ouders, prevaleren. De gezagsuitoefening van de overheid staat i dienst van der vrije ontwikkeling der onderdanen. Als de overheid het zich tot taak re kent om een conceptie te geven van de gewenste toekomstige ontwikke ling van het onderwijs, zonder welke conceptie een verantwoorde wetge ving en een geordend overheidsbe leid niet mogelijk zijn, dan spreekt de overheid daarbij niet het enige en ook niet het laatste belissende woord. De stem van de maatschap pij weegt het zwaarst, zo zei de mi nister. Alleen indien men de vrij heid verabsoluteert tot een recht, waaraan geen plichten tegenover de gemeenschap verbonden zijn, kan men echter bezwaar maken tegen de opvatting dat de bijdrage van de overheid in het gezamenlijk over leg ook het geven van die conceptie inhoud. Ceen subsidiedwang verklaarde met nadruk aai mj aan het wetsontwerp niet ten 'leeft willen leggen de mo- gelykheid om door middel van de sub sidiering aan een bijzondere universi- i- ^''school een bepaalde ont wikkeling van het onderwijs op te leg gen of een door de instelling zelf ge wenste ontwikkeling te remmen, buiten de gevallen, die duidelijk in de wet zijn voorzien. De algemene norm is dat de universiteit of hogeschool, onaf hankelijk van de vraag of zij open baar of bijzonder is, datgene moet kunnen krijgen hetgeen naar hier te lande heersende opvattingen tot uit rusting of bestand van een universi- hogeschool behoort (al betekent ,,,et dat de bijzondere universitei ten aanpraak zouden kunnen maken op subsidiëring van alle superspecialis men zoalg b.v. een kernreactor). Studievrijheid Direct naast deze beschouwing kan «-orden gesteld de toelichting van mr Cals op de voorgestelde bepalin- ciering vooral ook tot uitdrukking worden gebracht door de regeling van deze (soms belangrijke) details over te laten aan het bestuursregelement, dat door de instellingen zelf wordt opge steld, al is er het voorbehoud van goed keuring door de kroon. Uit het omvangrijke verslag kunnen nog de volgende beschouwingen wor den gelicht: Sociale wetenschappen Zonder de grote betekenis van de sociale wetenschappen te willen ont kennen, achtte de minister het toch op dit ogenblik geen uitgemaakte zaak of deze wetenschappen, die zich nog in een vroeg stadium van ont wikkeling bevinden, als nieuwe fa culteit in plaats van als interfacul teit dienen te worden georganiseerd. Deze vraag zal in de naaste toe komst nog nader worden bestudeerd en dat zal zeker geen tien jaar hoe ven te duren, zei de minister. Mr. Cals achtte voor de universitei ten en hogescholen de mogelijkheid van experimenten mede door een soepe le hantering van de financieringsbepa lingen zeer wel aanwezig. De ontwikkelingsplannen en financi ële schema's die de besturen op regel matige tijden moeten indienen, schep pen zowel voor de universiteiten en hogescholen als voor de regering de gelegenheid om een beleid op langere termijn te voeren. Zolang de minister geen overtuigen de argumenten worden voorgehouden om de titel „doctorandus" te handha ven meende hij te moeten vasthouden aan de door hem voorgestelde titel „magister", al wil hij suggesties voor andere benamingen gaarne in over weging nemen. Een wettelijke bescher- ming van de titel van professor" hoort niet in dit wetsontwerp thuis profes sor" is geen academische graad) maar ligt veel meer op het terrein van de beroepsbescherming. De collegegelden worden op de eer ste plaats gehandhaafd omdat het re delijk is dat althans een deel van je kosten van het onderwijs wordt betaald door hen, die er profijt van trekken. Daarnaast geldt dat de collegegelden, na de toekenning van rechtspersoon lijkheid aan alle instellingen van Hoger Onderwijs, eigen inkomsten voor die instellingen zullen zijn. Er bestaat geen meningsverschil tus sen de bewindsman en de gemeente Amsterdam over het voorbehoud van goedkeuring door de kroon, dat in net ontwerp aan de regeling van he, be stuur en de inrichting van de G.U. is gesteld. De minister is andermaal in overleg getreden met zijn ambtgenoot van land bouw over de wenselijkheid om t.z.t. ook het Hoger Landbouwonderwijs in de wet te betrekken. Advertentie sen die een - geringe maar prin cipieel belangrijke .-„beperking jan lan sti binnen ten minste twee- dfsludïevrijheid ^°^n's Volgens het wetsontwerp kan aann studenten ontzegd. De maatregel is bekorten noodzaak om de studieduuraldus en het rendement op te vMren, aldus de minister. Alleen wanneer e stroming zoveel mogelijk ,w°idt derd zullen de in de komende jaren weer sterk toenemende aan.„i „tndip gadigden voor een universitaire siucue kunnen worden opgevangen, Een strekte ongebondenheid past met m in deze tijd. Juist om in het algepi een zo groot mogelijke vryheia dij inrichting van de studie en de wijze v studeren te kunnen handhaven, is at; naar de mening van de minister nooa- zakelijk geworden dat enige wetteujae mogelijkheden worden geboden om mis bruik van die vrijheid te bestrijden. De minister wees erop dat naast de bepaling over de studenten ook een be paling is opgenomen, waarbij ook de mogelijkheid van een zekere inperking van de vrijheid van docenten met be trekking tot het stellen van examen eisen e.d. is gegeven. Zelfstandigheid Mr. Cals hee_. de door hem voorge stelde zelfstandigheid van de instellin- gen van Hoger Onderwijs krachtig ver dedigd. Het voorstel om aan de rijks universiteiten rechtspersoonlijkheid te verlenen (zoals Technische Hogescho len en uiteraard ook de bijzondere in stellingen van hoger onderwijs reeds bezit'en) vondt in de Kamer geen be strijding. Maar de minister heeft ook op vele detailpunten een regeling door de wet afgewezen. De zelfstandigheid kan behalve door de soepele finan- WASHINGTON, 3 aug. (Rtr. U.P.I.) De Sovjet-ambassade te Washington heeft bekendgemaakt, dat visa zijn verstrekt aan de vrouw en de ouders van Francis Gary Powers, de piloot van het Amerikaanse verkenningsvlieg tuig van het type U-2 dat op 1 mei door de Russen boven de Sovjet-Unie werd neergeschoten. Ook hebben drie personen die hen mogelijk naar de Sov jet-Unie zullen begeleiden - een jurist een arts en een vriend van de familie - toestemming daartoe gekregen. De Russische woordvoerder maakte geen melding van de aanvragen van vier advocaten die de piloot in Moskou willen verdedigen. Leden van de am bassade gaven echter als hun mening te kennen, dat het uitblijven van deze visa een gevolg is van het feit dat de piloot door een Russische advocaat zal worden verdedigd. In een brief aan zijn vrouw heeft Powers geschreven, dat hij deze raadsman reeds heeft ontmoet en het volste vertrouwen heeft in diens toewijding. Het proces tegen de Amerikaanse pi ♦dot begint over twee weken, op 17 Augustus. (Advertentie) SPAA" De „ieuve ^°Trteur Zend naar «je m«P Hoag u \j Geest 38, ba\\aan«e Pari Sorb N-v" do ecMe 80 mi U ontvang' doorsnee sterVe Carpan°*P°j° j20.—i °P f* franco e\Ünre aluiriniurn bU'S' verstelbare j I thuis vo°r f DJAKARTA, 3 aug. (Rtr) Presi dent Soekarno heeft het hooggerechts hof gevraagd te onderzoeken of er aan leiding bestaat de socialistische partij en de Masjumipartij te verbieden. Zij hebben een grote rol gespeeld in de Su- matraanse rebellie van 1958. De presi dent van het hooggerechtshof, Wirjono, heeft aan de pers meegedeeld dat het besluit van het hof slechts een advies is. De president heeft het laatste woord. 22 LEOPOLDSTAD, 3 aug. (K.N.P.) In een indrukwekkende oproep heeft mgr. Malula, hulpbisschop van het aartsbisdom Leopoldstad, zich recht streeks tot de Congolese elites en tot de missionarissen en missiezusters m Congo gericht. „De waarheid" zo be gint mgr. Malula, „is zwart noch wit zij streeft de enkelingen voorbij en be heerst ze, zij beheerst ook tijd en ruim te. Zij is onafhankelijk van hen, die haar aanvallen zowel als van hen die haar verdedigen. Wij allen hebben recht op haar. want zij is het leven van onze ziel. De waarheid bevrijdt ons van de slavernij der dwaling en van de leugen. Zij die tot taak hebben, de vol keren te leiden, hebben niet het recht hen tot slaven te maken van dwaling en leugen door voorlichting te geven die opzettelijk in strijd is met werke lijkheid en waarheid. Zeer zeker, elk menselijk werk is on volmaakt. Doch het is toch wel een eigenaardige kortzichtigheid om bij voorbeeld hardnekkig het koloniaal werk als geheel te willen voorstellen alsof het alleen maar een onbeschaam de uitbuiting en een dienstbaarmaking van de mens door de mens is. Deze eenzijdige opvatting van de werkelijk heid was bruikbaar in een periode van verkiezingspropaganda. Moét men hi-rmee echter nog doorgaan nadat de onafhankelijkheid Is verkregen? Neen. Het volk moet worden ingelicht en voorgelicht en niet misleid. Alleen de objektiéve en onbaatzuchtige voorlich ting getuigt van een oprechte wil om het volk te dienen. Deze liefde tot de waarheid en deze z-mg voor objectivi teit drjjven mij er toe, mij tot u, mijn broeders te richten". De zwarte bis schop verhaalt dan, dat de onafhanke lijkheid gepaard ging met feestelijk heden, die het hart met hoop en edele verwachtingen konden vervullen. De Kerk had zich om deze onafhankelijk heid oprecht verheugd. Na de onaf hankelijkheidsdag werden „wti allen gedompeld in angst, verwarring en chaos. Waarom? Omdat in plaats van •V liefde, sommigen de haat hebben op gewekt; in plaats van vergiffenis heb ben zij de wraak uitgelokt". Beroep op missionarissen Zich tot de missionarissen en missie, zusters richtend, zegt de Congolese bisschop onder meer: „Gij Suit in dit .and blijven om aan onze broeders de waarheid te onderrichten die bevrijdt, het geloof dat verlost, de liefde die bindt. Gij zult blijven. Want over een tweetal maanden zullen de ouders u meer dan 1 miljoen kinderen brengen, opdat gij hen zoudt onderrichten. Gij zult blijven om onze zieken in de hos- pitale.. te verzorgen, om onze moeders te helpen die het leven schenken aan de nieuwe burgers van dit land". En verder heet het: „Ik weet dat gij, in navolging van Christus, diege nen reeds vergiffenis hebt geschon ken die u hebben uitgejouwd, bele digd en door het slijk gesleurd. Gij zult blijven voortwerken zonder wrok, zonder bitterheid, doch met een op rechte liefde". En in dit verband zegt de bisschop nog dat de Kerk in onafhankelijk Congo slechts als doel en ideaal heeft, zoals in het verle den, haar werk van heil, liefde en vrede voort te zetten. De bisschop richt zich dan tot hen „die maatschappelijke en openbare functies bekleden". Hij bezweert hen niet te vergeten dat Congo „bedreigd wordt door het atheïstische materialis me". HU herhaalt dat niemand het recht heeft de Bantoe-geest, godsdien stig van aard, te doden. De gods dienst, zegt mgr. Malula, is niet inge voerd in het land. Integendeel is het laicisme, afvalprodukt van de Wester se beschaving, in Congo ingevoerd door de vijanden van God. „Moet men in Congo deze afval van Westerse bescha ving brengen, die in enkele Europese landen onlangs de aanleiding was tot een nutteloze en steriele schoolstrijd?" De bisschop richt dan een dringende oproep tot alle Congolese elités en vraagt van hen „de verbetering van het lot van het Congolese volk". „Daar om vragen wij in onze onafhankelijke Congo niet alleen technici, doch ook Evangelische arbeiders, boodschappers van de vrede, getuigen van de liefde: missionarissen, priesters en zusters, blanke apostelen." LEOPOLDSTAD, 3 aug. (K.N.P.) Het katholieke persbureau D.I.A„ dat in Congo's hoofdstad Leopoiastaa nog ongestoord kan werken, geeft het vol gende beeld van de huidige situatie van Ie Katholieke Kerk. Nu d? opstandige griijrien^otaaTberid van de situa^te d^tegenwoordige' toestand h^^zoveel explosieve mogelijkheden b|lk plotselinge verandering elk ogenDim kan optreden. In het algemeen, de verwarrende berichten Ya" en uitwijken mag men aa"n® m'issio- het aantal slachtoffers onder de missio narissen. die werkelijk ernstige ^mishan delingen hebben ondergaan, het niet overschrijdt. De missionarissen, vooral de Ujken hebben hun posten niet verlaten. Men xan zeggen, dat van de 6-8J3 ^ie in Congo werkten op de daS,v®n1nn het afhankelijkheid, er minder dan ,10b land verlaten hebben. Daarbij dient men dan nog rekening te houden met een aantal, dat door de burgerlijke au toriteiten daartoe gedwongen is. Anders is het met de missiezusters gesteld. Hoewel velen van een uitzonderlijke moed hebben doen blijken en de zwaar ste vernederingen hebben ondergaan, waren velen van hen genoodzaakt het land te verlaten. Het is zeer de vraag of - wanneer eenmaal de Belgische troepen verdwenen zullen zijn - zij nog de kans zullen krijgen hun werk te her vatten. Wat de houding van de bevolking be treft moet men vaststellen, dat - ter wijl er in de volksvertegenwoordiging' onevenredig veel anti-katholieke stro mingen vertegenwoordigd zijn het voik in het algemeen niet vijandig staat tegenover de Kerk. Inte gendeel, heel wat betuigingen van sym pathie zouden zijn aan te halen. Tijdens deze dagen, schrijft mgr. Lefebvre. bis schop van Kikwit, heeft de bevolking ons meer vriendschap betoond dan ge woonlijk. Uit Luluaburg, waar nog 50 van de 3.000 Europeanen gebleven zijn. schrijft de aartsbisschop dat in geen enkel deel van zijn gebied de paters of zusters ernstig werden verontrust. Een missionaris werd door een poli tieagent geslagen, en te Katande TER APEL nog geen drie kilo meter van de Duitse grens en ongeveer vijftien kilometer van het industriecentrum Emmen heeft een uniek middeleeuws gebouw, dat Het Klooster heet. Het doet reeds jaar en dag dienst als museum, maar met ingang van 1 augustus heeft het nieuwe betekenis gekregen. De on langs in het leven geroepen stichting „Kloostermaand Ter Apel" wil name lijk meer culturele evenementen in het zuidoosten van De Kanaalstreek brengen. Het bestuur wenst meer ten toonstellingen van beeldhouwwerken en schilderijen, kerkconcerten en der gelijke en het vindt, dat Het Klooster bij uitstek geschikt is voor dit soort gebeurtenissen. In het zuidoosten van de Kanaal streek kan men moeilijk spreken van een overdaad aan culturele evenemen ten. In de wintermaanden zyn er wat concerten en toneelvoorstellingen, maar daarmee houdt het op. Wie een goede expositie van beeldende kunst wil zien, moet naar Assen, Groningen of Emmen reizen. De Stichting „Kloostermaand Ter Apel" heeft nu enkele Drentse schilders naar Het Klooster gehaald. Deze groep zal ge durende do maand augustus met een dertigtal doeken exposeren. Het Kloos ter leent zich weliswaar slecht voor een schilderijententoonstelling de doeken komen minder tot hun recht dan in een expositiezaal ma: dat mag men de nog jonge stichting niet kwalyk nemen. De Drentse schilders hebben zich van hun beste zijde laten *,ien. Evert Musch uit Schipborg stelde zijn voor treffelijk en fijn van toon geschilderd portret van zyn vrouw beschikbaar. E. B. van Duimen Krumpelman uit Zeegse, die in 1958 de culturele orjjs van Drente verwierf, zond Drentse en Franse stukken in. Byzonder boeiend is zijn doek van de twee badende kin deren in het Zeegserdiep, een impres sionistisch werk (zie foto). Zyn zoon E. H. van Duimen Krumpelman zette met veel kleuren zyn Spelende Kin deren neer en dit doek mag men dan ook niet zonder meer voorbijlopen. Het Klooster ligt midden in de prachtige bossen van het tweehonderd hectaren grote recreatiegebied. Het oorspronkelijke gebouw werd 1 woond door monikken, die „afgewend van de wereld vol wanklanken, door meditatie en gebed hoorden naar het ruisen der Goddelijke beken in eigen hart". De Orde der Kruisbroeders bouwde in 1465 op de plaats van het oude klooster een nieuw complex. In 1933 werd dit grondig onderhanden genomen en deskundig gerestaureerd. Een fraai oksaal verdeelt het bede huis in een lekenkerk en een priester koor. Vooral de Kruisgang is de moei te van het zien waard. By de restau ratie kreeg het Klooster een nieuw raam. „Domus Nove Luci" staat erop. Huis van het nieuwe licht. De stieh ting „Kloostermaand Ter Apel" vil deze spreuk tot werkelijkheid maken Met het Jaarverslag van de Stichting ter bevordering van hygiënische gewoonten, waar in van de activiteiten van deze stichting in 1959. een gevarieerd' iIIIIIIIIIIIIIIIIIII1II1IIIIIIIIIIIIIII1II!IIIII1IIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII"H"""""""'I"';"""",""""""I"""U!I""I""""'""" overzicht wordt gegeven, ontvingen wjj allerhande foldertjes, boekjes, vlugschriften en een vijftal papieren servetjes. Dit materiaal dat het Natio naal Bureau Bevordering Hygiënische gewoonten verspreidt en dat ten doel heeft het publiek te wijzen op de nood zaak van hygiënische leefgewoonten, trekt de aandacht door de bijzonder grappige tekeningen, die in haar cari- caturale typering van gebrek aan hy giëne een scherpe vingerwijzing vor men voor jong en oud. Het is niet vleiend voor de gemiddelde Nederlan der dat met een massale propaganda in deze geest de nadruk op de nood zaak van hygiëne wordt gelegd. Aan de andere zijde is er het feit, dat een te groot deel van het Nederlandse volk nog niet voldoende van die nood zaak is doordrongen. En dan moet dat deel met deze raadgevingen in beeld, proza en vooral in puntige rijmpjes op zijn tekortkomingen worden geat tendeerd, scherp geattendeerd. Be paalde onhygiënische gewoonten van enkelingen kunnen immers voor de algemene volksgezondheid schade lijk zyn. Deze grappige tekening waarmee een der servetjes „versierd'' is, spreekt voor zich zelf. werden de missionarissen gedurende twee uur door dronken soldaten on der bedreiging met wapens, onder vraagd. Anderzyds zyn alle missie posten ongedeerd en alle missionaris sen van Scheut zijn ter plaatse. Uit de meest bedreigde centra als Lulua burg en Bakwanga zyn een aantal zusters vertrokken. „De bevolking, schrijft mgr. Mels, is dus overal gene gen en smeekt de missionarissen en de artsen ter plaatse te blijven". Is toekomst verzekerd Het zou getuigen van gebrek aan werkelijkheidszin te beweren dat de Kerk geen gevolgen zal dragen van de crisis die Congo thans doormaakt. In de meeste streken is het sociaal, econo misch en administratief leven helemaal ontredderd. Op het ogenblik is de at mosfeer niet gunstig voor geesteiyk werk en apostolaat. In een zeer nabije toekomst zrilen zich nog andere moei lijkheden voordoen: de heropening der scholen, het personeel voor het onder wijs en de lonen der leerkrachten, het normaal functioneren der hospitalen, het hervatten van de sociale werken en de katholieke aktie. Welke invloed zal de jeugd ondergaan van al deze gebeur tenissen? Tenslotte vraagt men zich af of de in- vloed van de missionarissen op de be- volking ook niet gebroken zal worden, .dien de anti-Belgische propaganda steeds verder gaat. In centra als Lulua burg Leopoldstad, Stanleystad, Matadi enz is er praktisch geen werkgelegen heid meer voor de massa. Zal deze zich niet op zekere dag in beweging zetten onder de stuwing van opruiende volksmenners? Wellicht komt dan voor de missies het meest kritieke ogen blik. HlllllllllllllllIIIIMHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 71 /T adurodam ontving gisterenmorgen met enig feestelijk vertoon de vijf- /VI honderdduizendste bezoeker van dit seizoen. Het was mevrouw C. Wet- gemoed uit Hilversum, die in gezelschap van haar echtgenoot en drie kinderen een bezoek bracht aan het miniatuurstadje en uit handen van de jonge loco-burgemeester een draagbaar radiotoestel ontving. Hotelbedrijven, die ten behoeve van hun gasten over een parkeer- mogelijkheid be- I schikken zienzicb I vaak voor minder aangename situa- ties geplaatst. Enerzijds wil men niet graag over gaan tot het hef fen van parkeergelden, aangezien het parkeerterrein terecht beschouwd moet worden als een onderdeel van de service, die men zijn gasten graag wil bieden, aan de andere kant moet men soms met lede ogen constateren, dat het grootste gedeelte van de gratis beschikbaar gestelde parkeerruimte ingenomen wordt door auto's van niet-gasten. De directie van Hotel Bouwes in Zantvoort meent nu de oplossing van dit probleem te hebben gevonden. Iedere automobilist moet bij de entrée van het parkeerterrein voor zichzelf zowel als voor iedere vol wassen inzittende van zijn auto een zogenaamde plastic parkeerpenning kopen a raison van eén gulden per stuk. Met deze penningen kan men in alle afdelingen van het hotel nor maal betalen, waarbij de waarde van deze penningen, dus een gulden, ge handhaafd blijft, zodat hierdoor toch aan het principe van gratis parkeren geen afbreuk wordt gedaan. Indien namelijk het bedrag van de beste dingen lager blijkt dan de waarde van het totaal aantal penningen, dat men heeft moeen nemen, ontvangt men het verschil normaal in geld terug. Sedert enige weken wordt deze me thode in het hotel toegepast en tot dus ver zijn de resultaten boven verwach ting gebleven. De gasten zien zeer wel in, dat deze gang van zaken in hun eigen belang is, aangezien zij hierdoor practisch verzekerd zijn van parkeer ruimte, terwijlaan de andere kantié automobilisten, cC niet van plan zijn het hotel te be- zoeken,af geschrikt) worden door del voor hen toch well hoge kosten, aan-1 gezien zij deze penningen nergens kunnen inwisse len. Bruinisse wordt nu reeds meer dan eén week lang geplaagd door een invasie van miljoenen lieveheersbeestjes. Vooral langs de dyk komen op iedere vierkante me ter tientallen per ongeluk doodgetrap te kevertjes voor en op elk grasspriet je ziet men tientallen levende kever tjes. Ook in de huizen dringen ze door en de huisvrouwen kunnen de vyas niet buiten hangen omdat de diertjes op het wasgoed hun uitwerpselen ach terlaten. Intussen zyn de beestjes ook verder het land binnen gedron gen. Uit andere plaatsen worden al aanzienlijke aantallen gemeld. De landbouw ondervindt geen schade, in tegendeel: de lieveheersbeestjes ver delgen bladluizen. Vorig jaar was er zo'n kevertjes invasie zelfs al doorgedrongen tot het westen van het land. In Rotterdam en omgeving streken ze toen bij massa's neer. Men denkt dat de beestjes van Zeeland uit ook ditmaal naar de rand stad Holland zullen „oprukken". WASHINGTON, 3 aug. (AFP) De twee Amerikaanse wiskundigen VV'iliiam Martin en Bernon Mitchell, die werkzaam waren by het Ameri kaanse nationale veiligheidsagentsclmp - een hoogst geheime afdeling van het Amerikaanse ministerie van oorlog en sinds enige weken verdwenen zijn, zouden zich op het ogenblik in Havan na, op Cuba, ophouden. De gehele vei ligheids- en inlichtingendienst der Ver enigde Staten is in alarmtoestand ge bracht door deze nieuwe „Burgess- MacLean"-affaire. De beide, ongehuwde, mannen waren in juni met vakantie gegaan, die zij resp. in de staat Washington aan de westkust en in Californië zouden door brengen. Zij hadden op 15 juli weer in functie moeten treden. Gebleken is ech ter dat beide ambtenaren, die naar zou zijn,, toegegeven van „bepaalde ge heimen" kennis dragen, niet naar hun vakantie-oord zijn vertrokken, doch op 25 juli per vliegtuig naar Mexico zijn gereisd. Zy hadden niet. zoals voor Amerikaanse ambtenaren voorgeschre ven is, van tevoren kennis gegeven van hun vertrek naar het buitenland en heb ben zich ook niet bij de Amerikaanse ambassade in de Mexicaanse hoofdstad gemeld, zoals eveneens voorgeschreven is. Men heeft aanleiding te veronderstel len, dat Mitchell en Martin na 25 juli naar Cuba zijn doorgereisd. De autori teiten willen geen nadere gegevens ver strekken over de werkkring der beide ambtenaren. Mitchell en Martin waren met el- MOSKOU, 3 aug. (Rtr.) De Sov jet-Unie heeft in een nieuwe nota aan Amerika inzake het neerschieten van het Amerikaanse verkenningsvlieg tuig van het type RB-47 op 1 juli de bewering van de V.S. verworpen, dat het vliegtuig niet het Russische luchtruim zou hebben geschonden. De nota, die het antwoord is op een Ame rikaanse nota van 18 juli jl., bevat geen enkel nieuw essentieel element over deze aangelegenheid, die kortge leden onderwerp van debat in de Vei ligheidsraad heeft uitgemaakt. Zij is in vrij heftige bewoordingen vervat en besluit met de waarschuwing dat als de Verenigde Staten geen einde maken aan de „provocaties" door hun luchtmacht, de Sovjet-Unie alle te harer beschik king staande middelen zal aangrijpen om haar veiligheid te verdedigen. kaar bevriend. Zy hadden elkaar bij de marine leren kennen, waarbij zy van 1951 tot 1954 hebben gediend. Zy waren reeds eerder samen met vakantie gegaan en hun gelijktijdig vertrek wekte geen enkele verden king op, temeer niet daar zy beiden naar de westkust zouden gaan. De Amerikaanse ambassade in Ha vanna heeft meegedeeld niet op de hoogte te zyn met de verblijfplaats van Martin en Mitchell. Een onderzoek in de grote hotels van Havanna heeft geen resultaat opgeleverd. (Burgess en MacLean zijn twee Britse diplomaten, die in 1951 de wijk hebben genomen naar Oost-Europa.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7