Driehonderdduizend Nederlanders uit Indonesië teruggekeerd Karei Doormanbezoekt land in omgeving Grossierderij in Utrecht ziet inventaris terugdragen Nieuwe Eerste- Kamerleden P.v.cLA. wint één zetel, C.P.N. verliest er twee Nog loting over vier zetels l 'L PAUL VLAANDEREN Het gelieim van de Safari *1 m PIETJE BELL IN AMSTERDAM Regering zal selectieapparaat sneller doen eren Diefstal na twee jaar opgelost Verblijf in Nieuw-Guinea-wateren voor „goodwill-reis" onderbroken Voor meer dan f 50.000 was op straat gezetbij veel bekijks Doodstraf voor Powers Vee-auto onder trein Gesprek over prijsbeleid Sabotage op een Brits ertsschip ERIC DE NÖORMAN NOG 14.000 SPIJTOPTANTEN WACHTEN OP VERVOER Daders aangehouden Koopman neer geslagen Dader bekent ONTRUIMING STOPGEZET Chauffeur omgekomen VERKIEZING EERSTE-KAMERLEDEN Bouwbedrijf Tussen ministers en Raad Bouwbedrijf Scotland Yard-mannen in Rotterdam DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 PAGINA 2 - Amerikaanse minister in ons land 37. ,,Het zou de moeite waard zijn te weten wat er in Agars burcht aan de hand is?" mompelt Tristan dan. „Dat is waar, ik neem aan, dat hij inderdaad iemand voor Artor aanziet en dan zijn er twee mogelijkheden. Of het is een onschuldige, of het is werkelijk Artor. En in beide gevallen moeten we proberen hem te redden. Goed, laten we het proberen." Inmiddels beent Agar nerveus in zijn burchtkamer heen en weer; ook hij heeft deze merkwaardige situatie aan alle kanten bekeken. „Die kerels beweren zelf, dat Artor bij hen is," mompelt hij, „en ze weigeren zich over te geven. Toch zit Artor in mijn kerker en niemand van die vogelvrijen maakt er zich druk over, hoewel ik hem gemakkelijk zou kunnen doden." Hij staat eensklaps stil en schreeuwt een krijger toe: „Breng die gevangene, die zich Artor noemt, bij mij!" Weinige tellen later wandelt Artor breed glimlachend de burchtzaal binnen. „Zei ik het niet, Agar? Nog geen twee uren geleden sloot ge mij op en nu sta ik al weer hier. En ik geloof, dat je ernstige moeilijkheden hebt, nietwaar? De vogelvrijen buiten geloven niet, dat je mij gevangen genomen hebt. Ze laten het water stijgen en stijgen, en ze trekken zich van jou niets aan. Vreemd is dat niet, want ze worden aangevoerd door iemand, die zich zelf Artor noemt." „Wat doe ik daartegen?" schreeuwt Agar zenuwachtig. „Op deze manier komen we hier allebei om." „Ja, allebei," grinnikt Artor. „De slechte Agar en de goede Artor, tenzij je naar mij wilt luisteren. Er is er nu maar één, die jou helpen kan en dat, vreemd genoeg, ben ik." AMSTERDAM, 3 aug. Sinds 1945 ■Ün ongeveer driehonderdduizend Ne derlanders uit Indonesië in ons land teruggekeerd. Ongeveer vijftigduizend van hen zijn inmiddels naar de Ver enigde Staten en Brazilië geëmigreerd. Van de resterende kwart miljoen is ruim vijfennegentig pet. in het arbeids proces ingeschakeld. Dit heeft een vertegenwoordiger van het ministerie van maatschappelijk werk medegedeeld bij de aankomst van het regeringsschip „Zuiderkruis", dat vanochtend met 743 passagiers, waaronder 409 spijtoptanten, in de ha ven van Amsterdam is gearriveerd. Var deze repatrianten zijn 525 nog nooit eerder in Nederland geweest. Ruim 600 zullen in 65 contractpen sions, verdeeld over het oosten, noor den en zuiden van ons land, worden on dergebracht. Vijftien bejaarden krijgen een onderdak in een van de twintig regeringsbejaardenhuizen voor Indi sche Nederlanders. Ter verwelkoming waren o.m. aan wezig minister-president prof. dr. J. E. de Quay en de kamerleden mej. mr. J. J. Th. Broecke-Hoekstra, mevr. D. Heeroma-Meilink, mr. C. Berkhouwer, J. C. N. van Dis en dr. J. Meulink. Prof. De Quay onderhield zich gerui me tijd met het team maatschappelij ke werkers en geestelijke verzorgers, aat de repatrianten heeft begeleid en met een aantal gezinnen.'Hij had de indruk gekregen dat de „kwaliteit" van deze groep repatrianten (de twee de in dit jaar) bepaald niet minder gun stig is dan de vorige. De minister-president deelde mede, dat de regering voornemens is bet se lectieapparaat sneller te laten funge ren, zodat de Nederlanders en spijtop tanten die nog in Indonesië zijn, zo spoedig mogelijk naar Nederland kun nen worden overgebracht. Volgens glo bale schattingen zouden nog 14000 Ne derlanders en spijtoptanten op vervoer naar Nederland wachten. De „Zuiderkruis", die op 11 juli uit Tandjong Priok vertrok, heeft een voorspoedige reis gehad. In het zieken zaaltje lagen bij aankomst slechts acht tien zieken, voornamelijk bejaarden. De meeste passagiers (onder wie een groot aantal kinderen) waren afkom stig van Sumatra en -Java. Er waren veel alleenstaande bij en ook enkele gote gezinnen, waaronder een van elf personen. Het ministerie van maatschappelijk werk deelde nog mede, dat de aanpas sing van de teruggekeerde Indische Nederlanders een bevredigend verloop heeft. Op 1 augustus jl, waren er nog 1300 gezinnen (tezamen 5482 personen) in 147 contractpensions ondergebracht. In 1958 had men nog vijfhonderd con tractpensions nodig en op 1 juli jl. waren het er nog 168. Het tempo van de nieuwbouw is thans zodanig, dat mag worden verwacht dat de plaat sing van de teruggekeerden in de maat- Minister-president prof. dr. J. E. de Quay heeft de harten veroverd van de spijtoptanten, die met de „Zuiderkruis" naar Amsterdam waren gevaren. „Waar ga jij naar toe," vroeg prof. De Quay aan een klein meisje, dat de plaats van bestemming op een kaartje had staan, dat om haar hals hing. schappij een bevredigend verloop zal blijven houden. Naar schatting zijn er nog 2500 woningen nodig. Ook deze groep repatrianten zal bi) het assimilatieproces worden bijge staan door het „Centraal comité van kerkelijk en particulier initiatief". Men neemt aan dat de opneming in het arbeidsproces weinig moeilijkheden zal opleveren, hoewel het grootste deel van de teruggekeerden uit administra tieve beroepen afkomstig is. Prof. De Quay, die bij de aankomst aanwezig was omdat naar hij zei hij het vraagstuk van de repatrianten en spijt optanten tot nu toe uitsluitend van pa pier kende, voegde daaraan toe, dat hij uit gesprekken de indruk had ge kregen dat deze groep via omscholing spoedig weer aan de slag wil gaan. „Dat is misschien geen wonder, want het zijn over het algemeen flinke ke rels, die in Indonesië geprobeerd heb ben zich er door te slaan. Nu dat daar niet is gelukt, zullen ze het zeker ook in Nederland willen proberen", zo zei hij. De heer De Quay merkte nog op dat de meeste repatrianten door maat schappelijke oorzaken naar Nederland zijn teruggekeerd. „Velen zijn immers uit verantwoordelijke functies naar maatschappelijk veel lagere beroepen teruggedrongen, hetgeen voor de mees ten niet aanvaardbaar was", aldus de minister-president. Wat betreft de mogelijkheid van ver snelde toelating van spijtoptanten zei hij, dat de regering de bestaande cri teria bij de selectie niet wil loslaten. „Emotionele sfeer is geen maatstaf, we moeten blijven vasthouden aan de normen: wie verkeert in moeilijke om standigheden en in hoeverre kan wor den verwacht dat de betrokkenen zich in de Nederlandse samenleving zul len aanpassen? Op basis van deze cri teria wordt de selectie toegepast", al dus prof dr. De Quay. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 aug. Een verpleeg ster uit Voorburg die twee jaar gele den tijdens de bijeenkomst op het Ma lieveld van de Amerikaanse gebeds genezer Osborne van haar tas werd beroofd heeft dezer dagen haar porte- monnaie (zonder geld) en haar porte feuille (met bescheiden) terggekregen via de nolitie. Deze heef* de vermoede- liike dader een 26-jarige kok uit Den Haag en een 17-jarige electricien en diens vader, beiden uit Rijswijk, die verdacht worden van heling, gearres teerd. 9? 9?' HOLLANDIA, 4 aug. Het verblijf van het Nederlandse smaldeel V in de wateren van Ned. Nieuw Guinea zal hoogstwaarschijnlijk worden onderbro ken door een „goodwillreis" naar een land in de omgeving. Het is echter nog niet bekend, welk land dit zal zijn. Dit heeft commandeur Ferwerda medege deeld in een vraaggesprek voor de ra- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 aug. De politie heeft dinsdagmorgen gearresteerd een 34-jarige fabrikant van verlichtingsar tikelen, tevens reserve-portier bij een nachtclub in Scheveningen. Hem wordt mishandeling ten laste gelegd, die zwaar lichamelijk letsel ten gevolge heeft gehad. De fabrikant heeft bekend in de nacht van 27 juli op het Gevers Deynootplein een 32-jarige koopman uit Rotterdam, die van 1951-1958 boks kampioen midden-gewicht van Zuid- Holland is geweest bij de amateurs, te hebben neergeslagen. De koopman die tijdens het gevecht een ernstige hoofdwond opliep ligt nog steeds in het ziekenhuis aan de Zuidwal. Hij kan zich van het gebeurde niets meer herinneren. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT. 4 aug. Tengevolge van een minnelijke schikking op het laatste moment is de ontruiming van het pak huis van de grossierderij Matos aan de Amsterdamse straatweg te Utrecht voor lopig opgeschort. De huurder van het omstreden pand, de heer H. J. Jaarsma, heeft een cautie som van f 3000 gestort bij de deurwaar der J. Muller, die met de ontruiming van de magazijnen was belast en deze ook grotendeels had uitgevoerd. De Utrechtse grossier heeft veertien dagen respijt gekregen voor het uitzien naar een ander pand voor zijn zaak. De reeds buitengezette inventaris en het meubilair van zijn woonhuis zijn op hun oude plaats teruggebracht. De achtergrond van deze affaire is een zich reeds jarenlang voortsle pend proces dat dan door de eigenares se van het pand, de maatschappij „De Veluwe" te Den Haag, dan door de heei Jaarsma werd gewonnen. De maatschappij „De Veluwe", die zelf ook een gedeelte van het pand in gebruik had was tot voor kort eigenaresse van het pand, maar verkocht het door aan de familie Velgersma te Den Haag. die de directie vormt van de maatsohanpij „De Veiuwe". Door deze verkooptrans actie werd de heer Jaarsma onder huurder. De familie Velgersma die het pand wenst te verkopen voor 125.000 zegde de huur op aan het levensmiddelenbe- drijf en eiste ontruiming van het pand, welke eis door de kantonrechter ont vankelijk werd verklaard. Het levens- m ddelenbedrüf heeft getracht een nieuw onderkomen te vinden, maar was daarin niet geslaagd. Nadat reeds de vorige week enkele dagen uitstel van de uitzetting was verleend bleek het geduld van de deur waarder gisteren op te zijn. Hij ver schafte zich met zes expeditieknech ten toegang tot het perceel. Voor meer dan ƒ50.000 levensmiddelen was reeds op straat gezet. Chocolade en koffie melk stonden in de felle zon naast gro te flessen zuurtjes die door de warmte al begonnen te kleven Ook de woning van de familie Jaarsma werd ontruimd. De uitzet ting troke norme publieke belangstel ling. Onder de voorbijgangers bevond zich een aantal eigenaren van vracht wagens die hun materieel beschik baar stelden als voorlopige opslag plaat- voor de levensmiddelen. De heer Jaarsma heeft ook een be roep gedaan op de gemeente teneinde een voorlopig onderkomen voor ziin ge zin en zijn bedrijf te vinden. Maar de gemeentelijke instanties konden geen hulp bieden. Gedurende de termijn van het uitstel moet de heer Jaarsma trachten een an der onderkomen te vinden. dio en met de pers. Hij zei ook, dat de terugreis naar Nederland, half oktober, zal gaan via een ongebruikelijke route: om de zuidpunt van Zuid-Amerika, door straat Magelhaen. Over de reis naar Nieuw-Guinet zei de commandant van het smaldeel, dat de opvarenden talloze malen van te nue hebben moeten wisselen door de vele klimaatzones waarin men voer. Aan boord van de schepen heeft steeds een goede stemming geheerst. Het smaldeel zal veel oefeningen houden in de wateren van Nieuw-Guinea, doch op zee en ver buiten het oog van het pu bliek. In Hollandia trekt de „Karei Door man" elke middag vele honderden be zoekers, meest Papoea's, die voor alles de grootste belangstelling tonen. Vrijdag zullen op de beide torpedobo- ten 350 gasten worden ontvangen, onder wie zestig Papoea-hoofden uit Hollan dia en omgeving. Het publiek krijgt een vrije vaartocht en er worden vliegde- monstraties gegeven. In een prachtige wedstrijd heeft een versterkt gemengd elftal uit Hollandia in een voetbalwed strijd met 43 gewonnen van een elftal van het smaldeel. MOSKOU, 3 aug. UPIHet Rus sische persbureau Tass heeft vandaag een uitspraak aangehaald van een Rus sische rechtsgeleerde, dat de piloot van het Amerikaanse spionagevliegtuig U-2 Francis G. Powers, mag rekenen op de doodstraf of een gevangenisstraf van zeven tot vijftien jaar. De rechtsgeleer de, dr. B. Nikiforow, zei dit in een interview met het Sovjet weekblad „Nieuwe Tijden". „Spionage", aldus de geleerde, „is een van de zwaarste misdrijven tegen de ex terne staatsveiligheid. Het Russische strafrecht stelt daarvoor de doodstrat of gevangenisstraf van zeven tot vijf tien jaar met inbeslagneming van alle eigendom." Dr. Nikiforow verwees verder naar de strenge straffen die op spionage staan in Amerika, Engeland en Frankrijk en merkte op, dat in Amerika spionage vanuit de lucht valt onder de algemene definitie van spionage en dat het foto graferen van militaire objecten vanuit de lucht daar altijd valt onder het straf recht, wat de motieven ook mogen zijn geweest. Het proces tegen Powers begint op 17 augustus. DELFT, 4 aug. Vanochtend vroeg is O] een niet beveiligd overpad nabij de Schieweg een veetransportauto door een trein gegrepen en in de naast de spoorbaan gelegen sloot terecht geko men. De chauffeur, de 22-jarige H. Koot uit Delft, die pas enkele maanden was gehuwd, werd uit de auto geslin gerd en moet op slag dood zijn geweest. De bestuurder van de trein, de zoge naamde Benelux-trein, die om 6.03 uur uit Delft was vertrokken, remde krach tig. doe. kon het ongeluk niet voorko men. Door het sterke remmen werd een treinpassagier aan het hoofd ge wond. In de vrachtauto bevonden zich zes varkens. Zij brachten het er levend af. Het ongeluk moet te wijten zijn aan het feit, dat er vanochtend vroeg plaat selijk een dichte mist hing. Het Amsterdams Jeugdtoneel geeft in het Centraal Theater te Amsterdam een serie voorstellingen naar het bekende boek „Pietje Bell". Woensdag maakte Pietje Bell met tante Cato, drogist Geelman en diens brave zoon Jozef zijn intrede in de stad. Tijdens zijn intocht had Pietje Bell een sinaasappel gestolen voor een ziek kindje. De fruithandelaar wilde zijn hand wel over het hart strijken. Maar dat de kwajongen de sinaasappel vergeleek met de wrat op de neus van Tante Cato kon bij de veldwachter geen genade vinden. DEN HAAG, 3 aug. Vandaag zijn in de provincies Zuid-Holland, Gronin gen, Drente,. Overijssel en Gelderland de nieuwe leden van de Eerste Kamer gekozen. De provinciale staten van Gel derland, Overijssel, |Groningen en Dren te kregen negentien leden. Hier is de uitslag: P.v.d.A. 6 (oud 6), K.V.P. 5 (oud 4), A.R. 3 (oud 3), C.H.U. 3 (oud 3), V.V.D. 2 (oud 2), C.P.N. (oud 1). In de provinciale staten van Zuid- Holland lag de zaak iets moeilijker. Hier moesten achttien leden worden gekozen, maar er konden niet meer dan veertien zetels worden toegewezen. Over de bezetting van vier zetels moet nog door vier partijen worden geloot, n.l. door K.V.P. C.H.U. V.V.D. cn S.G.P. Deze loting zal vrijdag geschie den. Voorlopig zijn toegewezen aan de P.v.d.A. 7 (oud 6). K.V.P. 2 (oud 4) A.R. 2 (oud 2), C.H.U. 1 (oud 2), V.V.D. 2 (oud 2), C.P.N. (oud 1), S.G.P. (oud 1). De mogelijkheid bestaat, dat de S.G.P. door loting haar zetel behoudt. De K.V.P., uitkomende met twee lijs ten, zal bij de loting in ieder geval één zetel toegewezen krijgen. De namen van de 14 leden, in groep II (provincie Zuid-Holland) met zeker heid gekozen, zijn: A.R.: J. Schipper; dr. W. F. de Gaay Fortman; C.H.U.: mr. W. F. Lichtenauer; V.V.D.: mr. H. van Riel; prof. dr. H. J. Witteveen; K.V.P.; ir. E. H. A. Kraaijvanger, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden; P.v.d.A.: mr. J. in 't Veld; P. J. Kapteyn; mr. M. de Niet; mej. mr. J. Zeelenberg; J. Hoogland; mr. G. van Hall; mr. M. v. d. Stoel. Het op de V.V.D.-lijst voor de groep Zuid-Holland gekozen lid, de heer van Riel, heeft reeds zitting in de Eerste Kamer voor de groep Noord-Holland en P'riesland. Hij zal zijn verkiezing in Zuid-Holland niet aanvaarden. Gekozen verklaard zal dan worden mevrouw Schouwenaar-Franssen. Vier van de volgende kandidaten zul len door loting worden aangewezen: J. W. van Hulst (C.H.U.); dr. P. G. van de Vliet (V.V.D.); ir. A. L. H. Roe broek (K.V.P.); Th. S. J. Hooil (K.V.P.); ir. H. Fokker (S.G.P) De namen van de 19 gekozen leden voor de provincies Gelderland, Overijs sel, Groningen en Drente zijn als volgt: P.v.d.A.: mr. J. a. Jonkman, ir. H. Vos, C. W. van Wingerden, dr. A. Que- rido, C. van der Waerden, dr. I. Sam- kalden. K.V.P.: dr. L. J. C. Beaufort, dr. J. J. Gielen, J. L. P. M. Tejjssen, mr. J. L. M. Niers, H. Rottinghuis. AR.: dr. W. P. Berghuis. J. Tjalma, P. C. Elfferich. C.H.U.: mr. G. Vixseboxse, ir. M. A. Geuze, C. J. van Mastrigt. V.V.D.: H. D. Louwes, mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. Voorlopige uitslag De voorlopige uitslag, waarin het re- luidt: oud nieuw PvdA 22 23 KVP 25 24 AR 8 8 CH 8 7 VVD 7 7 CPN 4 2 SGP 1 1 75 71 (Over 4 zetels moet nog worden ge loot door 4 partyen n.l. KVP, CHU, VVD en SGP. Zeker is dat de KVP er een van verwerft. DEN HAAG, 4 aug. De Ameri kaanse minister van Landbouw, Ben- sjn, is vanochtend, na aankomst op Ypénburg met een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, direct naar Den Haag doorgereisd, waar hij na een kort bezoek aan de Amerikaanse am bassade achtereenvolgens bezoeken ging afleggen bij de minister van Eco nomische Zaken, J. W. de Pous, de mi nister-president prof. dr. J. E. de Quay, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns en de minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marjjnen. Minister Benson bezocht vanmiddag de Floriade. AMSTERDAM, 3 aug. De Gaay Fortman werd 8 mei 1911 te Amster dam geboren. Hij studeerde rechten aan de Vrije Universiteit. In 1932 deed hjj doctoraal examen en vier jaar la ter promoveerde hij cum laude tot doc tor in de rechtswetenschappen op een proefschrift getiteld: „De onderneming in het arbeidsrecht". In 1946 werd hij benoemd tot chef van de afdeling arbeidsverhoudingen. 30 Mei van datzelfde jaar aanvaardde hij de benoeming tot hoogleraar in het privaatrecht en het arbeidsrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Prof. de Gaay Fortman heeft zitting in de Sociaal-Economische Raad, is bestuurslid van de vereniging van ar beidsrecht en lid van de nationale raad welzijn militairen. Sinds 1 juli 1955 is prof. De Gaay Fortman kamer heer in buitengewone dienst van H.M. de koningin. Jhr. O. F. A. H. Van Nispen tot Pannerden werd 14 april 1907 te Pan nerden geboren. Hij bezocht het Cani- siuscollege te Nijmegen en studeerde rechten aan de rijksuniversiteit te Lei den. In 1936 promoveerde hij aan de r.-k. universiteit te Nijmegen tot doc tor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld: „Wegenwet". In 1932 werd jhr. Van Nispen tot Panner den benoemd tot heemraad van het wa terschap Herwen, Aerdt en Pannerden en een jaar later tot burgemeester en secretaris van de gemeente Pannerden. 15 Mei 1937 kreeg hij eervol ontslag als heemraad en werd tegelijkertijd benoemd tot secretaris van het water schap Herwen, Aerdt en Pannerden. In laatstgenoemd jaar volgde zijn be noeming tot burgemeester van Hille- gom. Sedert 1947 is hij voorzitter van de koninklijke algemene vereniging voor bloembollencultuur. In 1950 werd jhr. mr. dr. Van Nispen tot Pannerden voor de K.V.P, gekozen tot lid van de provinciale staten van Zuid-Holland. Mej. J. Zeelenberg is 26 juli 1903 te Rotterdam geboren. In 1928 vestigde zij zich als advocaat en procureur in de Maasstad. Bij de verkiezingen van 1946 werd zij voor de P.v.d.A. gekozen als lid van de gemeenteraad van Rotter dam. Tien jaar later volgde zij wethou der Van Tilburg op, die de portefeuille van Financiën had beheerd. Van 1946 tot 1953 maakte zij deel uit van de rovinciale staten van Zuid-Holland. ran 1953 tot 1959 had zij zitting in de Tweede Kamer. M. van der Stoel werd 3 augustus 1924 geboren. Hy studeerde rechten te Leiden, waar hij in 1947 het docto raal examen aflegde. Hij deed in 1953 doctoraal examen in de vrije studie richting te Leiden. Hij is verbonden aan de dr. Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk bureau van de P.v.d.A. Sedert 1959 is hij internatio naal secretaris van deze partij. I. Samkalden werd 10 augustus 1912 te Rotterdam geboren. In 1936 legde hij in Leiden het doctoraal examen in de Indo logie af en twee jaar later promoveer de hij op een dissertatie, getiteld: „Het college van gedelegeerden uit den Volks raad". In 1952 werd hjj benoemd tot hoogleraar in de rechts- en staatswe tenschappen aan de landbouwhogeschool te Wageningen. Dit hoogleraarschap ein digde in oktober 1956, toen prof. Sam kalden werd benoemd tot minister van Justitie in het kabinet-Drees. Na het uittreden van de socialistische ministers uit dit kabinet in 1958 werd hij bij de verkiezingen van dat jaai gekozen tot lid van de Tweede Kamer. In 1959 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogle raar in het recht der internationale or ganisaties aan de Leidse universiteit. J.L.N. Niers werd 15 juli 1925 te Hengelo geporen. Hij studeerde rechten aan de rijksuniversiteit te Nijmegen, waar hij in 1947 het doctoraal examen aflegde. Hij vestigde zich als advocaat en procu reur in zijn geboortestad, waar hij in 1953 voor de K.V.P. gekozen werd tot raadslid. In 1958 kreeg hij zitting in de provinciale staten van Overijssel. Hij bedankte in 1960 voor het lidmaatschap in verband met zijn kandidaatstelling voor de Eerste Kamer. Mr. Niers is juridisch adviseur van de A.B.T.B. en secretaris van de stichting voor technische vorming in Twente. Hij was leraar aan de school voor maat schappelijk werk te Enschede en van de R.K.H.B.S. te Hengelo. Hij vervulde ge durende enige jaren het voorzitterschap van de afdeling centrum van de K.V.P. te Hengelo en is thans lid van de com missie raadsleden van deze partij. C. J. Van Mastrigt is 25 september 1909 te Klundert geboren. In 1947 werd hij gekozen als voorzitter van de Neder landse christelijke landarbeidersbond en in 1950 werd hij secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond. In 1959 werd hij eerste voorzitter van het verbond. De heer Van Mastrigt is lid van de Soc. Econ. Raad. Hij heeft zitting in - de provinciale staten van Friesland en maakt sipds de uitbreiding van de Tweede Kamer deel uit van de CHU- fractie. Tevens bekleedt hij de functie van hoofdbestuurslid en ^an dagelijks- bestuurslid van de CHU. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 3 aug. Hedenmorgen is op Economische Zaken een bespre king gehouden tussen de minister van Economische Zaken en de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid enerzijds en de Raad van Bestuur Bouwbedrijf anderzijds. Tijdens deze be spreking is overleg gepleegd over de toepassing van de Prijzenbeschikking Bouwbedrijf 1960 naar aanleiding van een ingezonden brief van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf van 22 juni. In de loop van dit gesprek, dat door een sfeer van wederzijds vertrouwen werd gekenmerkt is voorts onder ogen gezien of, en zo ja, op welke wyze, in de toekomst tot intrekking van dezo prijzenbeschikking kan worden overge gaan onder handhaving van de doel stellingen van het prijzenbeleid van de regering in het algemeen en van die waarvoor deze prijzenbeschikking was uitgevaardigd in het bijzonder. 27 augustus zullen de partijen opnieuw een bespreking voeren. ROTTERDAM, 4 aug. Twee detec tives van Scotland Yard hebben giste ren tot laat in de avond tevergeefs ge tracht uit te zoeken, wie er zand strooi de in de elektriciteitsgenerator van de „Sept Hes", een Brits ertsschip dat hier in de haven ligt. Nadat de sabotage was ontdekt - en kele uren voor het schip in de haven zou meren - stelde de kapitein ter stond de Britse consul van het mis drijf in kennis. Direct daarop kwa men de twee detectives per vliegtuig naar de Maasstad. De zestig beman ningsleden kregen opdracht het schip niet te verlaten. Gistermiddag en gis teravond werden zij allen ondervraagd. De generator, waarin het zand werd aangetroffen, was op het ogenblik van de ontdekking niet in gebruik, zodat het schip er neg geen hinder van heeft on dervonden. De zaak wordt zo ernstig op genomen, omdat sabotage op een schip als een zwaar misdrijf wordt be schouwd. Eigenaar van het 21.000 ton metende ertsschip is de Iron Ore- Trans port Company. Nu het onderzoek van de twee detec tives geen resultaat heeft gehad, is de bemanning toegestaan het schip te ver laten. De „Sept Hes" gaat voor routine reparaties veertien dagen in dok. Daar na vaart het schip naar Engeland. Het is niet uitgesloten, dat Scotland Yard daar het voorlopig nog vruchteloos ge bleven onderzoek zal voortzetten. DEN HAAG, 3 aug. Twee Duit sers uit Bremen, een 19-jarige houtbe werker en een 22-jarige slotenmaker zijn gisteravond op heterdaad betrapt toen zij op een parkeerterrein aan de Jan Hendrikstraat benzine uit een wa gen in hun auto overhevelden. Zij zijn door burgers a&n de politie overge leverd. SCHIETEN OUIVEL M'JN DIAMANTEN NIET. IK ZAL HEM KRIJGEN L EIGENwaZt VETECWE VLAAN- OeREN, WED IK. ER KOMT IEMAND AAN'- i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2