Haarlems Franciscaan start opbouwwerk op Erbarmelijke toestanden in Palma di Montechiaro Twee jaar geëist tegen grammofoonplatendief In twee jaar voor ruim f 10.000 Nog maar weinig bordjes met Burgemeester Van Fenema dringt aan op gebruik van Nederlandse taal Zandvoort PATER S. DUYNSTEE AAN DE SLAG Vakantiefeest voor de jeugd NAAIMACHINES R.-K. KLEUTERSCHOOL IN ST.-LIDUINAPAROCHIE Raad van State verklaart bezwaarschrift ongegrond DE Competitie start zonder toto Haarlemmer verdronken MAAND AUGUSTUS „UITVERKOCHT" Duitse teksten Charme om in buitenland te zijn verloren VAUXHALL Duits atoomschip kost 35 min DM TAXI 13000 Japanse DC-8 gedoopt Vanavond „Spectacle" in het Openlucht theater Licht amusement door jeugd uit zevem landen Gestrande Faxvlot Ten westen van Rijksstraatweg Films Nieuwe functie voor de heer Hermes? Twee maanden voor marechaussee In Noordhollandsch Kanaal HAARLEMSE RECHTBANK VICTOR - VEL0X - CRESTA Heeremans - van Leuven N.V. In Congo: Communisten treden nu op de voorgrond DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 PAGINA 5 rchaVp0p%4°rjeulr|CteUr van het MaaA Haarlem was gen Gn Gezin.swerk m ENGESIi Telef> 14444 Haarlem e.o «5E Onbevoegde toegelaten tot terrein rond huis Ten Bosch ZANDVOORT, 4 augustus Wie in Zandvoort komt zal er zich ongetwijfeld een beetje over verbazen, waarover men zich eigenlijk in de bad plaats en daarbuiten nu zo druk maakt, want zoveel bordjes of biljetten met daarop vooral in het Duits de mededeling, dat men hier een kamer kan huren of daar logies met ontbijt kan krijgen, zijn er niet te vinden. Men moet de hele badplaats doorkruisen om er twintig of dertig tegen te ko men. De oorzaak daarvan is, dat zo goed als alles voor de maand augustus is verhuurd. Er valt niets meer aan te bieden: Zandvoort zit tjokvol en vooral natuurlijk met Duitsers. Een paar weken geleden was dat anders. Toen heeft een nauwkeu rige telling'meer dan honderd in de Duitse taal gestelde bordjes en biljetten opgeleverd. Er waren een aantal mensen, voor wie dat te veel werd en die hun beklag deden bij het Zandvoortse gemeen tebestuur. Niet anti-Duits Net zo goed thuis blijven Zomercompetitie van schaakclub Santpoort Beurs van Amsterdam Beurs van New York HAARLEM, 4 aug. Giuseppe Caru 'e"i, oud 45 jaar, is advocaat en bank directeur uit het 20.000 inwoners tellen de Palma di Montechiaro, een tot nu toe vergeten plaatsje 'in de zuid-west hoek van Sicilië. Sedert enkele weken komt Palma plotseling in de publiciteit dank zij een initiatief van een Neder landse Franciscaan, te weten Salvinus Duynstee. Pater Duynstee, die - min of fueer verdwaald in Sicilië - de erbar melijke toestanden in Palma met eigen ®Ken gezien en aan den lijve ondervon den heeft, wil daar een maatschappelijk opbouwcentrum stichten, waarvoor hij Onder meer de hulp uit Nederland no dig heeft. Hij is daar reeds aan het werk gegaan en in Nederland wordt •en comité voorbereid, dat over het gehele land een actie wil ontketenen ter inzameling van gelden. Men heeft mr. J. van der Hoeven, vroeger advo caat te Haarlem, thans secretaris van H.M. de Koningin, bereid gevonden het voorzitterschap op zich te nemen. In Haarlem zelf is inmiddels een klein co mité begonnen, dat de aanzet wil ge ven voor de grote start in september. Maar om op de heer Caruselli terug te komen. Hij is feitelijk op vacantie in Nederland, maar maakt meteen van de gelegenheid gebruik om nadere contac ten te leggen. Sinds 30 juli is hij in Ne derland, waarover hij zich in welluiden de superlatieven uitlaat. De smalle, ge bruinde Italiaan is gisterenochtend op bezoek geweest bij mr. Van der Hoeven in Soestdijk en zijn eerste ervaringen zun - naar hij verzekerde - bijzonder hoopvol geweest. De solidariteit van de mensen, met wie hij contact heeft ge had, had hem bijzonder getroffen. Mede dank zij Caruselli zijn wij wat Sev» gekomen van dat impul- tot vnrS.1? van Pater Duynstee. die as en secretarie van het erk, ken. eer- - door en hij beschouwt, hel Voorzienigheid, dat hij on Sicilië te recht moest komen. Daar werd juist een congres gehouden om tot een oplos sing van de problemen in Palma te ko men. Een congres van drie dagen, waarop veel gepraat werd maar geen concrete plannen op tafel kwamen. Pater Duynstee, maatschappelijk op bouwer van professie, liet het niet bij woorden en hij diende een voorstel in, nvLf1^ aan duidelijkheid te wensen In ÏA Letterlijk stelde hij daarin: de inVtf! en onder voorbehoud van ten hfea2lrnl"sv.der betr°kken autoritei- Iw DW1C 1 9onvent en de bevol king van Palma di Montechiaro de stichting aan van een Centrum voor so ciale planning en maatschappelijke op bouw". In zijn uiteenzetting maakte pater Haarlemse ,secretaris van het waarin alle geztadten®101" Buurtw®r^' Bdde functies !ieè"tdh?V0Sr^^Wrenee?: Ftan|dte0maekennS0HCi-a,e door liane ie maKen. Hn wa« nWK„iant VRIJDAG 5 AUGUSTUS Rolschaatswedstrijden van het Haar lems speeltuinverbond voor de af- delingen buitenrust, Centru ra, Glasblazers, Haartem-oof, Jeugdland, Klarenhof, Oosterkwar tier en W.I.K. op de speeltuin Klarenhof, Brouwerplein. Aanvang 10 uur. Speeltuin Kindervreugd Goatr. Bouillonstraat, 2 uur ruilbeurs. Speeltuin Hof van Eden Geusevesp straat, excursie naar „De cru- quius". (Kaarten verkrijgbaar op olie speel tuinen en speelpleinen). (Advertentie) VERKOOP VAN ALLE MERKEN DUS RUIME KEUZE WrPT Grote Houtstraat 181 Pater Salvinus Duynstee in zijn Haar lemse tijd. Thans is hij met het maat schappelijk opbouwwerk in Palma di Montechiaro op Sicilië begonnen. •lllllllllllllllllllllIHlIlllllllllHIHIIIIIIIIIIHimilllllllMtlllllllll Duynstee het congres duidelijk, dat het doel van het centrum niet op het uitvoerende vlak zou liggen. Het wil adviseren bij de te nemen maatrege len. De financiering zal behoudens de steun van de overheid supplementair geschieden vanuit Nederland voor de duur van vijf jaar. De kosten worden geraamd op tien miljoen lires (60.000,-) per jaar. Voor het uitvoe rend werk zal een beroep gedaan wor den op vrijwillige assistentie van ex perts uit Nederland en andere landen. Na vijf jaar, of mogelijk eerder, zal het centrum worden overgedragen aan de gemeenschap van Palma. Pater Duynstee verbond aan zijn voorstel verschillende voorwaarden, on der andere, dat de leiding van het cen trum zal moeten steunen op het volle dig vertrouwen en de medewerking van de gehele bevolking. Het centrum zal in zijn werkwijze boven alle groepsbe langen dienen uit te staan. Het congres ging accoord met het voorstel van de Nederlandse Minder broeder, die direct contact opnam met het reeds bestaande stadscomité, waar van de heer Caruselli lid is. Uit het ge sprek met laatstgenoémde werd ons HAARLEM, 4 aug. De weergoden hebben het goed voor met de cabare tière Hetty Blok. Uitgesproken op de enige dag met onbedreigd, stralend zo merweer geeft zij met haar honderd „wezens" in het Bloemendaalse open luchttheater haar „Spectacle". Om kwart over acht komen de honderd jon gelui uit zeven verschillende landen voor het voetlicht. Het belooft een unie ke gebeurtenis te worden. De laatste repetities zijn intussen ach ter de rug en de show is klaar. Het is te hopen, dat men deze enthousiaste jon gelui niet in de steek laat. De taalmoei lijkheden, die sommige bezoekers-in-spe kennelijk vrezen, bestaan eenvoudig niet. Het programma is vooral ingesteld op zang, pantomine en dans, zodat er al les te zien valt en men bepaald geen talen hoeft te spreken om het program ma te kunnen volgen. Het belooft door de energieke leiding van Hetty Blok en haar enthousiaste medewerkers en door het prachtige zomerweer een voortreffelijke avond van interna tionaal licht amusemfct te worden. WESTKAPELLE, 3 augustus Van morgen is bij hoog water het sinds 12 juli op het noordstrand bij Westkapelle vastzittende kustvaartuig „Pax" vlot getrokken. Het schip is voor nader on derzoek naar de haven van Vlissingen gesleept. De bergingspogingen hebben de afgelopen dagen veel belangstelling van de badgasten getrokken. HAARLEM, 4 aug. Het ziet er baar uit, dat de nieuwe katholieke kleu terschool in de St. Lldulnaparochie, Welke geprojecteerd is op een inge bouwd stuk grond, omsloten door de Centaurusstraat, Pegasusstraat en Mid- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll CINEMA PALACE: Soldaten in nylons, 14 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: De GoriUastrijd in de rim boe, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur. LlDO: De kampioen melkboer, alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Do.-cyclus: De vrouw, die de lief de ontdekte, volw. REMBRANDT: Zo'n arme miljonair, a.l.; 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. ROXY: Don Coyote de prairiewolf, 14 jr., .7 en 9.15 uur. STUDIO Faja Lobbi, a.l i2de week); 2.15. 7 en 9.15 uur. MINERVA: Do. 8.15 uur: Pikant verlof in Parijs, volw. ïoneel Donderdag 4 augustus 5 uur, Uitvo „Spektakel" Openluchttheater: 8.15 uur, Uitvoering van •emers aan C.I.S. denweg, binnen bouwd kan worden afzienbare tijd ge- Zoals men zich zal herinneren, be staan er reeds lang plannen om daar een kleuterschool te stichten, welke ten westen van de Rijksstraatweg hard nndisr was De kleuters uit die om.ge- vfng moeten nu nog steeds de Rqks- strfatwez over om de school aan de st a eg. x- \,„„oiken Volgens de Mentawïstraat te bereiken plannen had de schoW reeds lang ge hnuwH mopten ziin, m&sr ds uitv0"6rinfc) werd aanmerkelijk vertraagd door een bezwaarschrift, dat door enkele omwo nenden was ingediend. geleden werd het bezwaarschrift behan deld voor de Raad van State te s Gra- venhage, maar naar wjj thans verne men is dat bezwaarschrift ongegrond verklaard Deze beslissing betekent, dater nog enkele formaliteiten te ^Ijn, eer definitief met de bouw van de kleu terschool kan worden begonnen, net schoolbestuur heeft inmiddels aan ar chitect K. Aanstoot uit Overveen, die het werk van de destijds overleden ar chitect J. B. Wesselingh uit Heemstede heeft overgenomen, opdracht gegeven de detailtekeningen klaar te maken. Na de vereiste goedkeuring hoopt men met spoed tot aanbesteding over te gaan. Met een en ander zullen nog wel enkele maanden gemoeid zijn. wel duidelijk, hoe erbarmelijk de toe standen vooral in Palma zijn. Er zijn - op twee geplaveide straten na - slechts platgelopen paden, soms verhard met keien. Er is practisch geen riolering. Tussen de huizen door lopen riolen, die tevens als toiletten dienen. Er is vrijwel geen waterleiding of gasaan- sluiting, 71 pet. van de huizen is boven matig vochtig. In 90 pet. van de gezin nen is malaria geconstateerd, in 40 pet. typhus, in 99 pet wormziekten. Het kin dersterftecijfer is van 66 per duizend m 1949 gestegen tot 103 per duizend. Zo zijn er nog vele andere cijfers te ge ven, die te lezen staan in het rapport van een professor van de universiteit van Palermo, waardoor het congres in Palma ook is belegd. Pater Duynstee is inmiddels aan het werk gegaan en in september, wanneer hij naar Nederland komt, hoopt hij zelf van zijn ervaringen te vertellen. Naar de heer Caruselli ons vertelde, wordt de franciscaan in Sicilië op handen ge dragen. Wij zijn toen zo vrij geweest te vra gen, of de pater, die zowel in zün Leid- se als Haarlemse tijd er blijk van heelt gegeven van tempo te houden en als een veeleisende veldheer voor en fl®b- ter zijn troepen aan te jagen, wat dat betreft de juiste omgeving in Palma had gevonden. De heer Caruselli scheen ons volkomen te begrijpen. Hi) glim lachte en verklaarde hoofs: „De taal moeilijkheden dwingen onze pater de dingen drie beer te zeggen en uit te leg gen. De derde keer moet hij het wel Kalm doen. Overigens heeft het klimaat r.o goed op hem ingewerkt, dat hij be trekkelijk rustig de zaken aanpakt". Uit alles blijkt, dat pater Duvnstee in Palma zo nog niet zijn mannetjes ge vonden heeft, dan toch zeker zijn werK. in Giuseppe Caruselli heeft hij echte» een notabele ontmoet, die met zün cort taoten, nu ook in Nederland, veel voor hem kan doen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 augustus De voet balcompetitie zal 21 augustus zonder toto beginnen. Door de vele besprekin gen is de vertraging zo groot gewor den dat de stichting die de tijdelijke vergunning krijgt, en waarin de Ne derlandse Sportfederatie en het Comi- Ité Sportprijsvragen verenigd zijn, de formulieren niet tijdig genoeg ver spreid zal kunnen krijgen. Een week later hoopt men wel zover te zijn. Iedereen boven de achttien jaar zal aan de nieuwe toto kunnen deelne men, zo wordt vervecht, nets a raison van f 1,50 heeft laten regis treren. Voor de organisatie zal het toto-ap paraat van de'KNVB worden ingescha keld, die al enkele jaren ervaring heeft. Het is nog niet duidelijk hoe het bestuur van de nieuwe stichting wordt samengesteld. Getracht zal worden de organisator van de Caritaspool, de heer Hermes, een functie in de nieuwe stichting te geven. DEN HAAG, 4 aug. De krijgsraad te velde west heeft een 27-jarige be roeps marechaussee eerste klas, con form de eis, veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst zonder de bepaling dat de man niet meer bij de gewapende macht zal mogen dienen. De marechaussee was ervan beschul digd, dat hij in juni van dit jaar, toen hij dienst deed als wachtcommandant bij het huis Ten Bosch, een meisje dat inlichtingen kwam vragen, had toe gelaten tot de terreinen rond het pa leis. Met een shinto-plechtigheicl is dezer dagen op het vliegveld van Tokio de eerste DC-8 van de Japanse luchtlijn gedoopt. Het toestel zal dienst doen voor vluchten over de oceaan. PURMEREND, 4 aug. Woensdag avond is de twintigjarige H. B. G. Leeuwinga, uit Haarlem, in het Noord hollandsch Kanaal verdronken. De jon gen was samen met zijn moeder, zijn ver loofde en de aanstaande echtgenoot van zijn moeder aan het vissen bij de Nec- kermolen nabij Purmerend. Hoewel hij de zwemkunst nauwelijks meester was, dook hij in het diepe Noordhollandsch Kanaal. Hij kwam niet meer boven. Zijn verloofde dook hem achterna, maar omdat zij de drenkeling niet snel kon vinden riep zij de hulp van de anderen in. De verloofde van de moeder van de jongen, die de zwemkunst evenmin meester is, dook daarna het kanaal in. Hij moest door het meisje op de wal worden gebracht. Op het hulpgeroep kwamen twee, in de nabijheid wonende broers, Cornelis en Petrus van Al toe gesneld, die na vijf minuten de drenke ling op het droge brachten. Zij pasten kunstmatige ademhaling toe, maar dit mocht niet meer baten. PARAMARIBO, 3 augustus De gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg zal op medisch advies ge durende enige tijd zijn werkzaamhe den en representatieve verplichtingen enigermate moeten beperken. HAARLEM, 4 aug. Twee jaar ge vangenisstraf met aftrek en verbeurd verklaring van goederen en gelden, eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. J. bre- dius, vanochtend tegen een 38-jarige fa brieksarbeider uit Assendelft. De man had gedurende de laatste twee jaar in een groot aantal plaatsen in Noord- Holland voor ongeveer 10.000,- aan grammofoonplaten gestolen. Steeds ging hij op dezelfde wijze te werk. Hij nam onder zijn jas of in zijn tas een groot aan tal platen mee, en rekende er slechts één af. V( >r een bedrag van 2100,heeft hij een aantal platen verkocht, terwijl hij van de opbrengst onder meer een centrifuge en een fiets kocht. De fabrieksarbeider vertelde vanoch- ten, dat het in juli 1958 met één enkel plaatje was begonnen. Hü was verzot op klassieke muziek en kon van zijn weekgeld zich geen platencollectie aan schaffen. Het ging overigens allemaal zo „verdomd gemakkelijk". Niets werd hem in de weg gelegd. Zo kwam hij van kwaad tot erger. Weliswaar ver diende hij een weekgeld van 80,- en had hij bovendien een bijbaantje op e'en tuinderij, hetgeen hem ook nog geld opleverde, maar zijn huishouden kost te in die periode extra veel. Hij had een kind verloren. De ziekte en begra fenis plaatsten hem v.oor extra lasten. Op een gegeven moment dreigde hij overwerkt te raken, waardoor hij zijn nevenbaantje moest opgeven. De extra inkomsten hielden op en daarmee de V 'Waarschijnlijk volgend jaar niet weer zo. Zij vondeen, dat de Nederlandse bad plaats Zandvoort aan Zee langzamer hand veel weg had van een Duitse badplaats: Sandfort am Meer. Er werden vragen gesteld aan de gemeenteraad, die er toe geleid hebben, dat de burge meester, mr. H. M. van Fenema toezegde een aantal maatregelen tegen de „ver- duitsing" van Zandvoort te zullen treffen. Er kwamen daarop onmiddellijk reacties. Natuurlijk. Va-n anonieme briefschrijvers, die de burgemeester en het Zandvoortse gemeentebestuur lieten weten, dat het geen pas gaf nu nog haatdragend jegens de Duitsers te zijn, van anderen - ook anoniem - die han denwrijvend instemden met de toen nog vage toezegging van de heer Van Fe nema eri bij zich zelf waarschijnlijk dachten: „heel goed, laat die Duitsers toch b In een onderhoud "ertelde burge meester van Fenema ons, dat in de aan gekondigde maatregelen geen anti- Duitse gevoelens van wie dan ook een rol hebben gespeeld. Die maatregelen is mijns inziens niet het geval, al moet komen hierop neer, dat iedereen, die ik toegeven dat soms tot deze onjuiste kamers verhuurt of logies met ontbijt conclusie gerede aanleiding- bestaat", aanbiedt, vandaag een persoonlijk schrijft mr Van Fenema. Aan het slot schrijven van mr. Van Fenema krijgt, van zijn brief vestigt hij er de aandacht waarin deze in overweging geeft uit- op, dat aankondigingen in welke vorm sluitend de Nederlandse taal te ge- ook, onderworpen zijn aan de bepa- bruiken. De buitenlanders zijn intelli- lingen van de gemeentelijke verorde- gent genoeg en opschriften met „kamers ning op et dorpsschoon. „Het college te huur" en „logies met ontbijt'- leveren van B. en W. is krachtens deze veror- voor hen geen enkele moeilijkheid op. Ook buitenlandse toeristen, aldus mr. Van Fenema, verbazen zich over de ruime mate, waarin te Zandvoort aan kondigingen in vreemde talen worden gedaan. Men ziet daarin een tekort aan nationaal bewustzijn. „Dit laatste (Advertentie) vanaf 7.450. AUTOMOBIELBEDRIJF OFF. DEALER GENERAL MOTORS Nw. Gracht 78. Tel. 17588, Haarlem dening bevoegd op te treden tegen ontsierende aankondigingen". Een overtuigender argument teke„- nen wij uit de mond van burgemees ter van Fenema zelf op: „De charme voor* vreemdelingen om naar Zandvoort te gaan gaat verloren, wanneer zij overal in hun eigen landstaal worden aangesproken en bediend. De charme van in het bui tenland te zijn is naar mijn mening gelegen in de lichte moeilijkheden met de taal bij het wisselen met geld, of het bespreken van kamers of lo gies en wat dies meer zij, zoals de zaken .thans in Zandvoort staan 'run nen vreemdelingen net zo goed thuis blijven." Tot slot deelde burgemees ter Van Fenema ons nog mede, dat bij de VVV-Toering Zandvoort. waar van hij voorzitter is en die 12 augus tus een vergadering houdt, zal voor stellen om voor volgend jaar uni forme kaarten beschikbaar te stellen. betrekkelijke luxe, waarmee hij zich had kunnen omgeven. Om uit de lasten te komen, was hij uit stelen gegaan en had de goederen te gelde gemaakt. Hij had zich overi gens niet tot grammofoonplaten beperkt, maar hij had ook scheerapparaten en boeken weggenomen. Dit was hem thans echter niet 'ten laste gelegd. De officier noemde de dagvaarding „slechts een kleine bloemlezing van de carrière van verdachte". Hij vroeg zich af, wat de man in werkelijkheid links en rechts nog had gestolen. De winkeliers kan men toch niet euvel duiden, dat zij hun goederen min der afgeschermd te koop aanbie den, aldus de officier. Niemand hoeft van het bestaan van zulke gauwdieven uit te gaan. Hij achtte het vergrijp te ernstig dan dat hij mee zou kun nen gaan met het advies van de r.k. Reclasseringsvereniging. en eise der halve twee jaar met aftrek en ver beurdverklaring. Mr. A. A. M. Leesberg, die de man verdedigde, was van oordeel dat de moderne etaleertechniek van de winke liers voor de zwakke broeders een ge rede gelegenheid schept om te stelen. Zijn cliënt had nu eenmaal geld nodig door bijzondere gezinsomstandigheden Gezien het feit, dat het de eerste keer was dat hij met de justitie in aanra king kwam, was de eis van de officier voor deze man toch wel erg zwaar. De schade, die hij aan de winkeliers had toegebracht, was beperkt gebleven, door dat een groot deel van de platen kon worden terug gegeven. De raadsman refereerde aan het rapport van de re classering en bepleitte een gecombi neerde straf met onder toezichtstelling. De uitspraak volgt op 18 augustus. LEOPOLDSTAD, 3 aug. (K.N.P.) Het nationale bureau van de commu nistische party in Congo is maandag in Leopoldstad bijeen gekomen, aldus een communiqué van de partij, dat vandaag bekend gemaakt is. De be doeling was, het standpunt van de par tij te bepalen ten aanzien van de thans heersende verwarde toestand van het land. Volgens de secretaris-generaal van de partij, Muamba-Mukanya moet de chaos worden toegeschreven aan „de chantage van de kapitalisten, die een strijd op leven en dood leveren". In het communiqué wordt gezegd, dat de partij nu tien jaar in Congo be staat, dat zjj voortdurend gestreden heeft voor de vrijheid en onafhankelijk heid, dat zjj gewapend is voor de strijd voor het proletariaat van Congo en dat zij in die hoedanigheden de volgende eisen aan de regering van de Congolese republiek stelt: 1. Onmiddellijke terugtrekking van de Belgische ambassade en van alle consulaten. 2. Onmiddellijke evacuatie van de mili taire Belgische bases van Kamina en Kitona, zonder een commissie af te wachten. Protest tegen de toelating van een ambassade van nationalistisch China. Boycott van alle Zuidafrikaanse pro- dukten als protest tegen de apart heid. Het communiqué besluit met een lan ge tirade over de manoeuvres van de kapitalisten, die „de afscheiding van Katanga voorstaan en zich beijveren een verkeerde voorstelling van de communistische ideologie te geven". SANTPOORT, 3 aug. Ook de schaakclub Santpoort heeft voor de le den een zomercompetitie in het leven geroepen. Er zijn nu zeven ronden ge speeld in een strijd waar men de spe lers door loting van %en tegenstander voorziet. Het verrassende blijkt het uit stekende optreden te zijn van vooral de jongere spelers. Men heeft er geen handicap wedstrijden voor de sterkeren van gemaakt. Elke speler krijgt even veel bedenktijd maar een succes van een lager geklasseerd speler wordt ho ger genoteerd dan een triomf van een sterkere op een zwakkere. Na zeven ronden komen wij aan de kop van de ranglijst de volgende na men tegen: 1. Wouter Sterk jr. (kam pioen groep 3), 2. G. Kroone (club kampioen), 3. Henri Everaars (jeugd lid), 4. Han Everaars (jeugdlid), 5. C. Pels (groep 1), 6. P. Sterk sr. (groep 1). Het bestuur heeft vier prij zen beschikbaar gesteld voor de deel nemers die aan het einde van het zo merseizoen de beste posities innemen. Stralend van pleizier namen de heer en mevrouw J. C. de Meyde Jong de muzikale hulde in ont vangst, die de kinderen van de speeltuin Elba van de Katholieke Vereniging voor het Gezin hen brachten bij gelegenheid van hun gouden huwelijksfeest. De kinderen van verschillende muziekclubjes speelden onder leiding van de heer H. Molenaar dat het een lieve lust was. Ook het bestuur van de Ver eniging en dat van de speeltuin waren aanwezig om de heer en me vrouw De Mey te feliciteren. De heer De Mey is al een groot aantal jaren opzichter van de tuin. (Van onze correspondent in Bonn) HAMBURG, 3 augustus Ondanks de (administratieve) moeilijkheden bij de proefreaktor in Geesthacht rij Hamburg waar prof. lilies ontslag nam als technische leider van het re- aktorstation zal reeds in de loop van deze maand bij alle Westduitse wer ven de inschrijving worden geopend voor de bouw van het eerste atoom schip een proefobject der bonds- republikeinse koopvaardij. Verwacht wordt dat de bouw van dit eerste atoomschip circa 35 miljoen mark zal kosten, de helft daarvan voor de bouw van de scheepsreaktor, de andere helft voor de versterkte scheepsromp. De financiering van project ge schiedt door „Euratom", het Westduit se ministerie voor Atoomzaken in Bonn en door de vier kuststaten (Sleeswijk- Holstein, Hamburg, Bremen en Neder- saksen) die tezamen met de^ Westduit se industrie deelhebbers zijn in de „Ge- sellschaft für Kernenergieverwaltung", onder welke de proefreaktor Geest hacht ressorteert. Het eerste Westduitse koopvaardij schip met atoom-aandrijving zal iets kleiner worden dan de 22.000 ton meten de tanker „Esso Bolivar". Deze had evengenoemde „Geseilschaft" aan vankelijk willen kopen en als proef- schip ombouwen. Van dit plan heeft zjj begin april jl. afstand gedaan, toen bleek, dat deze ombouw veel te kost baar zou worden, o.a. in verband met de reeds uitgevaardigde veiligheids-be palingen. Deze bepalingen verlangen o.m. voor een atoomschip een dubbele bodem. De ombouw-kosten zouden bij na zo hoog zijn geworden als de bouw van een geheel nieuwe scheepsromp. De reaktor in het proefschip zal e n vermogen van 10.000 p.k. kunnen ont wikkelen. Als alles volgens plan ver loopt, zal het eerste Westduitse atoom schip einde 1963 of begin 1964 van sta pel kunnen lopen.4 Ook zonder prof. Illies als technisch leider van het reaktorstation Geest hacht gaan de research-werkzaamhe- den normaal voort. Het genootschap heeft juist dezer dagen zijn samenwer- kings-verdrag met „Interatom" ver lengd tot 30 juni 1961. Amerikaanse autoriteiten hebben in middels reeds toestemming verzocht om met het Amerikaanse atoomschip „Savannah" Westduitse havens te mo gen aanlopen. Het geldt bij het Ham- burgse genootschap als zeker, dat zij van de Westduitse autoriteiten daartoe vergunning zullen krijgen. Advertentie) 4(i Ned. 1958 4(i Ned. 1960 I 4(4 Ned. 1960 II 4(4 Ned. 1959 3% Ned 1953 Staff eJ 1947 3(4 Ned 1956 3(4 Ned 1948 3(4 Ned 1950 3(4 Ned. 1954 3(4 Ned. 1955 B.N.G. Won.bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber H.V.A. Senembah-Mlj. AJC.tJ. Berke] Patent Calvê-Delft Cert. Dell Mt) Fokker v Gelder Hoogovens MülJer Co. Philips Gem.bez Unilever Billlton 2e Kon Petroleum 50 Holl. Amerika Liln K1.M. Kon. Ned Stoomb Mil KJ»A4. Nfed Stoomv Mij v. Ommeren Ned. Scheepvaart Unie Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrleven '58 2(4 Amsterdam '56 2(4 Amsterdam 56 2(4 R'dam '57 41b Heiln kl obl Vorig opening Slot 4/8 100(4 100(4 100(4 99 94& 93% 93% 93^ 89 88% 88^ 91% 110 299% 109 109 155 550 531% 527 316 841% 189 188.30 443 313 775% 432 1229 1213 883 866% 460ex 134.40 131.88 137% 105 180% 179% 132 163 267 140% 141 125 79% 88% 100 122 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. Genera] Electric Genera] Motors Kennecott Copper EU..M Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royai Dutch Sheli Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand Oil N.Y. l'ldewater U.S. Steel 2/8 3/8 48 U 48 43 43%« 40% 40% 81% 79% 44% 42% 75% 74% 27 %b 27% 39% 39% 59 59 59% 59% 35% 35% 33 33 19% 19% 44% 43 41 4052 18% 18 80%e 80 Stemming: gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5