Natu-raLax Nijdam treedt triomfantelijk uit de rij der naamlozen Derksen, De Graaf en Van der Meulen regelrecht naar volgende ronde D H Taxichauffeur bezorgt Nixon vertraging Brand in Nieuw Milligen Nederlandse glorie bij wereldkampioenschappen Ovatie van 17.000 Oostduitsers voor Drentse boerenzoon Heida haalt tijd voor „Rome" niet Weer Rik I in de ,Acht van ChaanT Jongsma leider in schaakstrijd Twee homeruns ondanks matig slagwerk DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1960 PAGINA 7 Zind dank zij vier matrozen in arrest Houten loods met auto banden in de as Dronken als ratten zonder vitamines ctyebnaol day. in day uit de regelmaat van de klok Werkclassificatie en prestatiebeloning Invoering regeling voor rijkswerklieden (Van onze speciale verslaggever) LEIPZIG, 4 augustus Met opgewekte gezichten heeft de Nederlandse kolonie gisteravond het Alfred Rosch-stadion van Leipzig verlaten. Onderwijl wierp zij voor het laatst een dankbare blik op de ruim zeventienduizend toeschouwers, die door de poor ten rtaar buiten stroomden. Nog klonk het kleine, maar dappere groepje Nederlanders de oorver dovende toejuichingen in de oren. Nóg was het onder de indruk van de hulde, die gebracht was aan een van Oranje's vertegenwoor digers in de strijd om de wereld kampioenschappen wielrennen. De man, waarom het ging, de gé- drongen boerenzoon uit Eelder- wolde, Henk Nijdam, kon het overigens maar moeilijk verwer ken. 's Morgens nog was hij in het gezelschap van de uit vieren dertig landen samengestroomde deelnemers een onbekende figuur geweest, waaraan vrijwel ieder een achteloos voorbijging. En nu? In welgeteld vijf minuten en acht tiende seconde was hij uit de rij öer naamlozen naar voren getre- ™als Gen der grote favorieten een wereldkampioenschap. DE SNELSTE ACHT Honkbalprogramma Mevr. Heemskerk krijgt het bijzonder zwaar Amerikaans honkbalbezoek Oudere tennisjeugd in felle bekerstrijd POLONEDERLAGEN TEGEN ITALIË Courses Duindigt Texelse Waddenvissers voelen zich bedreigd Zeeuwse mosselvissers eisen gebied voor zich op „Voor ons ook perspectief I" Eenden kwaken mee Overdekt sportveld in Culemborg Luitwielers-reünie Schilderij gen. Spoor 's Lands' Kroniek HAIFA, 4 aug. (Reuter) Vier Is raëlische matrozen hebben er voor ge zorgd, dat Ludwig Zind, de 53-jarige Westduitse leraar die in zijn land we gens een anti-semitische uitlating tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, in Napels kon worden gearresteerd. De zeelui opvarenden van het Israëlische vrachtschip Theodor Herzl, wandelden in het havengebied van Napels, toen een van hen in een voorbijganger Zind meende te herkennen. Het viertal volg de de man en waarschuwde de politie. De verdachte werd aangehouden, toen hjj aan boord van een schip naar Li bië wilde gaan. WASHINGTON, 4 aug. (Reuter) Een taxichauffeur uit Reno, in de Amerikaanse staat Nevada, heeft er voor gezorgd, dat het vliegtuig waar mee vice-president Nixon en zijn me dewerkers reisden, enige uren te laat vertrok. De man had toen het toestel op het vliegveld van Reno voor ver trek naar Los Angeles gereed stond, tegen enkele functionarissen gezegd, dat hjj een bom aan boord van het vliegtuig had gelegd. Hij sprong daarop in zijn taxi en verdween. In het vliegtuig werd geen bom aan getroffen. De schuldige is inmiddels aan gehouden. Het is de 34-jarige Leonard Dale Sage, een voormalig worstelaar. Sage is de 27ste Amerikaan, die voor een dergelijk delict is gearresteerd sinds de regering in april een strenge actie begon. Er staat een straf van duizend dollar boete en-of een jaar gevangenis straf voor het nodeloos vertragen van vliegtuigen door onjuiste berichten over bommen. (Van onze correspondent) APELDOORN, 4 aug. Gisteren heeft een hardnekkige brand, waarvan de oorzaak niet is vastgesteld, een grote houten loods in de buurt van de autowerkplaats van de legerplaats te Nieuw Milligen geheel in de as gelegd. Omstreeks vier uur werd de biand ontdekt in de loods, die geheel was gevuld net vele honderden auto banden, accu's en auto-onderdelen. Te gen negen uur hadden de Apeldoornse brandweer en de brandweer van de luchtwacht te Nieuw Milligen het vuur bedwongen. De schade is aanzienlijk. STOCKHOLM, 3 aug. (VPl) - Wie geen dronkaard wil worden, moet veel vitaminen slikken, is een stelling van de beroemde doctor Jorge Mardones uit Chili, die zich voornamelijk heeft beziggehouden met onderzoekingen naar de invloed van alcohol op het menselijk lichaam. Mardones hield een lezing voor het internationale congres gewijd aan alcoholisme, dat in Stockholm is ge houden. Hij wees er op, dat volgens proeven op ratten voedsel met een laag vitamine-gehalte de behoefte aan alcohol doet toenemen. Mardones heeft bij die proeven twee ratten- families geïsoleerd, een van drinkers en een van niet-drinkers. De niet- drinkende ratten werden volslagen alcoholisten, toen zij voedsel kregen met een laag vitaminegehalte. Een uitkomst bij hardnekkige verstopping. 60 tabl.f 1.35 Ideaal voor kinderen, as. moeders, werk buitenshuis AMSTERDAM, 4 aug De invoe- rln van de moderne loonmethodieken (vverkclassificatie en prestatiebelo ning; voor de rijkswerklieden, waar mede men al enkele jaren bezig is, stuit voor bepaalde onderdelen op be zwaren. De regering heeft zich terza ke nader beraden. Dit beraad heeft ge leid tot een binnenkort te verwachten Koninklijk besluit. Daarin zal onder meer worden be paald dat met ingang van 1 juli j.l. het maximumpercentage van de indi vidueel bereikbare toeslag bij de ver- dienste-beloning (merit-rating) en de er varingstarieven zal worden verhoogd >'an 8 tot 12 pet. Bij een goede toepas sing van deze regeling zal voor het ge hele rijkswerkliedenpersoneel een ge middelde van 8 pet. kunnen worden bereikt. Voorts zal de maximaal te bereiken prestatiebeloning worden ver hoogd van 25 tot 33 pet. De minster van Binnenlandse Zaken heeft aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat voor gemeenten met een vast personeelsbestand van minder dan 20 werklieden de invoering van werkclassificatic en prestatiebeloning kan worden uitgesteld tot 1 januari 1963. Voor de andere gemeenten blijft de aanvankelijk gestelde datum van 1 ja nuari 1961 gehandhaafd. IIIIIIIIIIHIIIIIIlllllIlllllHlIlllllllllllUlllUlilIIIIlHIUIIlllllllll» Arie van Vliet snelde tevreden toe. Een van zijn pupillen, Henk Nijdam, was in vijf minuten en een fractie van een se conde naar voren getreden als een grote favoriet voor het wereldkampioen schap achtervolging voor amateurs. 2endSvinnhï?naniWa*ren de zeventiendui- machti^ kom- V)^?isen £erezen. Als een roffllendJ het ritme van öe rorlelende pedaalslagen ondersteund toen de speaker in een van de laatste series van het achtervolgingstoernooi TvSho f i*r«jS aa.nhondigde, dat de Nederlander Npdam in zijn r;t tegen de Zwitser Weckert op weg was naar de beste tijd van de dag. Nog één kilome ter had Oranje s nieuwbakken kampioen af te_ leggen en hij keek de Zwitser al geruime tpd in de rug. Gedragen door het gejubel ging Njjdam door in zijn ge vecht tegen de onverdroten voorthip- pende wijzers van de chronometers. ,j°?n de Yler kilometer afgelegd waren, de gelukzalig uitdrijven met leur^teni^ hb niet alleen de te- Tiin il^üi om et uitschakelen van Z«n landgenoot Van der Lans had uitge wist, maar ook een niet te onderschat ten deuk had toegebracht aan het mo reel van de zich reeds onoverwinnelijk achtende Italiaan Testa. Eerst later viel op hem de druk van het favoriet zijn' de spanning, die zal blijven 'voort duren tot het moment waarop aan de fcwart-finales zal worden begonnen. Reaen verstoort „regie" De striid in de achtervolging is een toernooi vol onderbrekingen geweest. De regie" wilde, dat de aanloop - de séries - al achter de rug was als het moment van de officiële opening van ™e jaarlijkse den was aangebroken. Maar de re gen verstoorde wreed de"p*et de Oostduitse organisatoren. Met veel horten en stoten kon in de 1mid daguren een deel varde d gewerkt .worden. Een vooi teleurstellend deel overigens^ tegen de „onoverwinnelijke ïesta beleefde de moedige Van der de moeilijkste minuten van zö lercarrière. Weliswaar nog gepia S door de ongemakken welke aan cente valpartij had veroorzaakt was Van der Lans hoopvol gestart teg de Italiaan. Halverwege had ny ze een voorsprong van ongeveer twinis meter genomen. In de volgende ku - meter bleek echter, dat het de lichaam zoveel krachtsinspanmn- £en niet kon verwerken. Van oei ans verspeelde dertig meter en daarna, in de laatste kilometer, nog eens vijftig meter. Toen vervolgens tien van de zesendertig deelnemers in actie geweest waren, 'vist de blon de Nederlander al, dat voor hem net uur van de terugreis ai weer was aan gebroken. Er hadden reeds acht con currenten een betere tijd gemaakt en slechts voor de eerste acht zou er nog plaats zijn in de volgende ronde. De avond kwam, het weer was wat Opgeklaard. Negenendertig amateur- ->Vi (Van onze speciale verslaggever) LEIPZIG, 4 aug. Acht amateur wielrenners van de zesendertig, die gisteren met horten en stoten de se ries van de strijd om het wereldkam pioenschap achtervolging hebben af gewerkt, hebben zich geplaatst voor de kwart-finales. Hieronder vindt men ze, gerangschikt naar de ge maakte tijden. 1. Nijdam (Ned). 5.00.8 2. Testa (It.) 5.02.4 3. Kohier (O.Dld.) 5.05.0 4. Stein (Den.) 5.05.1 5. Delattre (Fr.) 5.05.1 6. Mangold (W.Dld.) 5.05.6 7. Valotto (It.) 5.06.4 8. Kriz (Oost.) 5.06.6 De Nederlander Van der Lans werd met een tijd van 5.10.0 uitgeschakeld. sprinters stonden trappelend van onge duld gereed voor de volgende „rijste brijberg", die de eerste dagen van elk kampioenstoernooi kenmerken: de se ries, later gevolgd door de nodige her- kansingsritten. Tweehonderd meter, in topsnelheid af te leggen, zouden uitma ken. wie met een gerust gemoed de ko mende dagen kon afwachten en wie moest trachten via de herkansingsrit- ten nog een sprankje hoop op de fel begeerde regenboogtrui levendig te houden. Nederland was vertegenwoordigd door drie strijdlustige deelnemers. De eerste, de jongste bovendien, trof het slecht. Marinus Paul had het o.a. op te nemen tegen de Fransman Gruchet, die het vorig jaar derde was geworden in de kampioensstrijd. Gruchet gaf Pau geen kans. De tweede, de Neder landse kampioen Ad de Graaf, toonde zich zijn trui-in-rood-wit-en-blauw waar dig. Hij liet de fel tegenstand biedende Engelsman Binch achter zich. De der de, Mees Gerritsen, daarentegen moest één moment van onachtzaamheid duur bekopen. Juist voor het ingaan van de laatste tweehonderd meter liet hij zich insluiten door de Brit Handley en de Deen Kert. Gerritsen behoefde zich toen geen illusies meer te maken. Jan Derksen: kwaliteil Ook de professionals zetten de eer ste schreden op het pad naar de voor hen niet alleen eervolle, maar ook lucratieve kampioenstroon. Neder lands „bloedarmoede" bij dit onder deel beperkte zich tot ieders vreug de slechts tot de kwantiteit. Jan Derksen (42 jaar) liet namelijk geen twijfel bestaan aan de kwaliteit van Oranje's enige vertegenwoordiger. Zonder dralen werkte hij zich in de kwart-finales. Daarbij kreeg hij ge zelschap van heel wat „oude beken den", van Antonio Maspes, de Ita liaan die zijn titel moet verdedigen, van de Fransen Rousseau en Gaig- nard en van de Zwitsers Plattner en Suter. Dat de laatste het zover bracht Potzernheim en Sacchi achter zich latend was feitelijk de enige ver rassing. Nederland had na het sluitstuk van de eerste dag andermaal een reden om te vreden te zijn. Van der Meulen plaatste zich met de ex-wereldkampioen Lothar Meister (Oost-Duitsland) rechtstreeks in de eindstrijd Voor de amateur- stayers, welke zondag gehouden wordt. In het kielzog van de Duitser draaide Van der Meulen braaf zijn rondjes in de eerste van de drie series, waarvan de eerste twee telkens naar de finale gaan. *[et verschil was gering, maar toch ook ruimschoots voldoende voor Aad de Oraaf om zich door een zege op de Engelsman Binch (rechts) in de volgende ronde van de strijd by de amateur-sprinters te werken. AMSTERDAM, 4 aug. Hedenavond volgt in samenwerking met KRO V.A.R.A. en Wereldomroep, een repor tage van de wereldkampioenschappen wielrennen, te weten de baankampioen- schappen te Leipzig, met Leo Pagano als verslaggever. AMSTERDAM, 4 aug. Een zestal atleten heeft woensdagavond op de sin- telbaan in Amsterdam-zuid een ver geefse poging gedaan om het nationa le record op de 800 meter, dat sinds 24 juli j.l. met 1.50.2 op naam staat van Henk Heida, te verbeteren. Een van hen was de recordhouder zelf, die bovendien wilde proberen de door het N.O.C. voor uitzending naar Rome ge stelde limiettijd van 1.49.2 te halen. Heida, die zich hiervoor van de steun had verzekerd van Essajas, die voor Suriname op de Olympische Spelen zal uitkomen, Blankenstein, Steylen, Groothuis en Thissen, kwam uit op 1 min 50.4 sec, dezelfde tijd als Steylen, die zelfs winnaar werd. Want in de laatste meter werd Heida nog door hem verslagen. De volgende week woensdag zal er te Amsterdam een nieuwe poging wor den ondernomen en waarschijnlijk zal er dan ook een 400 meter worden ge lopen. CHAAM, 4 aug. De Belg Rik van Steenbergen heeft voor een record aantal toeschouwers meer dan vijftig duizend uit een veld van zeventig renners, van wie er slechts achtentwin tig in een compacte groep de finish haalden, de „Acht van Chaam" gewon nen. Van Steenbergen behaalde daar mee zijn vierde overwinning in deze „klassieker". Hij versloeg in de eind sprint onder meer Van Egmond, Da- men en De Haan, die in deze volgorde na Van Steenbergen over de eindstreep gingen. De verdere uitslag luidt: 5. Luyten (Belg.); 6. Swaneveld (Dordrecht); 7. Storms (Belg.)8. Rentmeester (Ierse- ke); 9. Steenvoorden (Heemstede); 10, De Roo (Schore). Jan Janssen uit Nootdorp won de wed strijd voor amateurs. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM, 4 aug. Het honkbal programma voor het komende week einde is; zaterdag 6 aug: hoofdklasse VVGA-EHS. Eerste klasse: EDO- SC Haarlem, Ajax - Kennemerland, De Vo- lewijckers - ABC, (alle aanvang 16.00 uur). HCK - Neptunus (aanvang 16.30) Zondag 7 aug: hoofdklasse UW -Scho ten, HHC -OWO, WVHEDW - Sparta (alle aanvang 14.00 uur). VENRAY, 4 augustus Jongsma uit Rotterdam heeft in de vierde ronde van het toernooi om het open schaak kampioenschap van Nederland gewon nen van de Utrechtenaar Verholt en hiermede de leiding overgenomen. Verholt bezet nu de tweede piaots, De uitslagen zijn: Verholt-Jongsma 0-1; Kuypers-Van Donk V2-V2; Goris- Diemer afgebr.Jansen-Quakkelaar af gebr.; Speyer-Mulder 1-0; Coninghs- Meddeler 0-1; De stand na de vierde ronde luidt: 1. Jongsma 3V2 pnt.; 2. Verholt 3 pnt.; 3, 4 en 5 Van Donk, Kuypers en Speyer, elk 214 pnt. 6. Goris 114 pnt. en 1 afgebroken partij; 7 en 8 Jansen en Diemer beiden 1 pnt. en 2 afgebr. partijen; 9. Meddeler 1 pnt. en 1 of- gebr. partij; 10. Mulder 1 pnt.; 11. Quak- kelaar Vz pnt. en 2 afgebr. partijen; 12. Coninghs 0 pnt. Bij de dames heeft mevr. Heems kerk door een zege op mevr. Van der Veen haar score op 4 pnt. uit 4 par tijen gebracht. Mevr. Timmer versloeg mej. Bruinenberg en hield door deze uitslag gelijke tred met de kampioe ne. De stand na de vierde ronde luidt: 1 en 2. mevr. Timmer en mevr. Heems kerk, beiden 4 pnt.; 3 en 4. mevr. Vree ken en mej. Broerse, beiden 2 pnt. en 1 afgebr. partij; 5 en 6. mevr. Van der Veen en mevr. Van Aalst, beilen 1% punt: 7 en 8. mej. Bruinenberg en mevr. Beelaerts van Blokland, beiden 0 pnt. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM, 4 aug. De eerste van de twee honkbalwedstrijden tussen de Nederlandse selectieploeg en het Amerikaanse legerteam Kaiserslautern Engineers is in een gelijk spel (33) geëindigd. Het slagwerk van de Nederlandse bondsploeg was beter verzorgd dan dat van de Amerikanen, die overigens in drukwekkend van start gingen met een homerun in de eerste slagbeurt. De linksvelder Palma joeg de bal door het Haarlemse honkbalstadion ineens over een acht meter hoog hek 01. In de gelijkmakende eerste slagbeurt, kwam Houtkamp op de honken door een fout van de korte stop Mc. Kinney. Han Urbanus kreeg een vrije loop, en Jole vierde zijn rentree bij de selectie met een honkslag. Opnieuw een ir.'s- greep van Mc. Kinney en een honk slag van Oosterbaan leverde de Ne derlandse ploeg een voorsprong van 21 op. Herman Beidschat stond uit stekend te werpen en gaf de Amerika nen niet veel kans. Na vijf innings, toen zijn cijfers 9x3 slag, 2x4 wijd en 1 honkslag tegen waren, werd hij ver vangen. Het was tijd geworden voor het debuut van de werper van de tweede klasser HCAW uit Bussum, Hoffmann. En, Hoffmann deed het lang niet slecht. Hij begon met direkt een Amerikaan op 3 slag uit te schakelen. In de zevende, tevens laatste innings, kreeg Mc Kinney een vrije loop. Hier na was het eerste honkman Monn, die de bal voor een homerun wegsloeg: 32 voor de Engineers. Met reeds twee nullen en Houtkamp op het eer ste honk, plaatsten Heemskerk en Ur banus honkslagen die de stand op 33 brachten. AMERSFOORT, 4 aug. Op de ba nen van de Amersfoortse tennisclub Alta strijdt momenteel de oudere jeugd (tot en met 19 jaar) om de Kea Bou- man-vaas (meisjes) en de Van Lennep- beker (jongens). De uitslagen van de kwart-finales, die gisteren zijn gehouden, luiden: Jongens: Evert Schneider versl. Henk Termeulen 6—4, 64; Tom Okker ver sl Paul Leistikow 63, 63; Jacques van Toor vers! Eddy Knol 63, 64 Jan Coebergh versl Hans Haks 75, 60. Meisjes: Jeanne Fgrir versl. Petra v d. Heuvel 62 60; Koosje de Jongh versl René Wennink 62, 63; Els Spruyt versl Hetty Schepens 06 63 60; Nickij Hannessen versl Ina On nes 63, 62. ROME, 4 aug - De Nederlandse waterpoloploeg heeft, in het kader van de voorbereidingen voor de Olympi sche Spelen woensdag in Rome een oefenwedstrijd gespeeld tegen het Ita liaanse zevental. De Italianen zegevier den met 10—6. En tweede ontmoeting later op de dag, werd ook door de Ita lianen gewonnen, ditmaal met 7—5. DEN HAAG, 4 augustus De uit slagen van de draverijen te Duindigt, die woensdag zjjn gehouden, luiden-' Peter Arionprijs (2040 m.) i. Yvonnê Hanover (E. Kruithof) 2.53.5 (1.25.1.). 2. Yankee Maid; 3. Yellow Rose; tot.: winnend f 10,60, pl. f 2,60, f 1,40. f 2,30, gek. f 14.- cov. f 3,90. Peter de Groote- prijs (2140 m). 1. Yec (J. Dooyeweerd) 3.11.2 (1.31); 2. Ydeal Double; 3. Wish you were here; tot: w. f 3,60, pl. f 1,90 f 2,20, f 3,90. Gek. f 2,40, cov. f 5.- Pe ter Hanoverprijs (2140 m.) 1. Youth ful Nora Spencer (P. Fokke) 3.01.7 (1.26.6); 2. Yvonne Hollandia; 3 Xan- thia S. tot.: win. f3,10, pl. f1,40, f 1,50 f 1,30; gek. f 2,50, cov. f 5,20. Peter Karnacprijs (2040 m). 1. Volann Ere bus (H. ten Hagen) 2.54.6 (1.25.6). 2. Wilma Dear. 3. Victor Maire. tot.: win. f 8,20, pl. f 2,5(X f 4,10, gek. f 18,60, cov f 4,50. Peter Pechprijs (2500 m). 1. Xuthus T. (E. Kruithof) 3.82.3(1.24.8) n Q WlllV R T .lowollvirv. 4.^.1. cov. io,w. J- I"»» rn). 1 Q Bascom (S.V. Dooyeweerd) 3.00. (i 22.6). 2. Urma Morton; tot.: win. f 3,10, pl. f 1,40, f 1.80, f 1,30 f 1,20, gek. f 14,60, cov. f 8,10. De uitslagen van rennen zijn: Brin d'Herbeprijs (1350 m). Eerste afd. 1 Alofi (F. Delbrassinne) 1.24.5. 2. Ig natius, 3. Leone, tot.: win. f 1,80, pl. f 1,20, f 1,50, gek. f 4.. cov. f 3,50. Twee de afdeling: 1. Meteoor (A. van Dijk) 1.24.9; 2. Good Books; 3. Wurftaube. tot.: win. f 2.- pl. f 1,60, f 1,30, gek. f 2,70 cov. f 3,50. Colnikaprijs (1700 m) 1 Desiree (H. v. d. Kraats) 1.51.4 2. Solvino 3. Montezuma, tot. win. f 2,30, pl 1,40, f 1.60, f 2,40, gek. f 5,40. cov. f 4,40. Totalisator-omzet f 94.477.50. Vilmos Varju, de Hongaarse kogel stoter, die vrijdag het Europees record op zijn naam had gebracht, heeft in het Olympische trainingskamp van Hongarije tijdens een partijtje voetbal een been gebroken. Maandag bracht de Brit Rowe het record op 18,82 m. De Waddenvissers, die zich in de dertiger jaren reeds door de achteruitgang van de visstand in het Waddengebied tengevolge van de afsluiting van de Zuiderzee, in hun bestaan zagen bedreigd, zien zich ook nu weer in hun bestaansmogelykhe- 1 den aangetast door het steeds meer opdringen van de Zeeuwse mosselen vissers, die het zuidelijk waddenge bied geheel voor.zich schijnen op te eisen. De mosselvisserij blijkt een mo nopolie van de Zeeuwen te zijn, die niet alleen de vangst, maar ook de export, vooral op Frankrijk in han den hebben. De pogingen van de Wad denzeevissers stuitten daarom steeds af op de beperking van het aantal vergunningen, waardoor men de over voering van de toch al beperkte markt wil tegengaan. Op zichzelf acht men op Texel en in Wieringen een verplaatsing van de mosselcultuur naar de Waddenzee juist, maar anderzijds vraagt men zich af, of het billijk is, dat de Wad denzeevissers daartoe een deel van hun visgronden moeten opofferen. Dit kunnen zij maar moeilijk aanvaarden; niet alleen zien zij hun traditionele vis gronden in beslag genomen, maar door de noodzaak van de gecombineerde mossel- en garnalenvisserij zien zij zich ook in hun bestaansmogelijkhe den extra aangetast. In Harlingen valt een dergelijke ontwikkeling ook al waar te nemen. De Waddenzeevissers verlangen daarom een regeling, die ook voor hen perspectief biedt. In de eerste plaats, zo vertelde men ons op Te xel, zal moeten worden nagegaan, hoe veel renderende mosselbedrijven in het Waddenzeegebied duurzaam gevestigd kunnen worden: in de tweede plaats dient men een aantal Waddenzeevis sers de gelegenheid te geven tot ves tiging van een mosselkweekbedrijf, zo als al herhaaldelijk werd gevraagd. Nadien zal blijken hoeveel mossel- bedrijven uit Zeeland, die compensa tie zoeken voor de verliezen, welke zij in de Zeeuwse stromen leden, kun nen worden overgeplaatst. Het zou onverantwoord zijn alle Zeeuwse mosselvissers naar de" Waddenzee over te plaatsen zonder acht te slaan op de historische rechten van de hui dige Waddenvissers en zonder reke- tel visserij te verlenen. Ook het rap port van de Economisch Technologi sche Dienst van Noord-Holland kwam enkele jaren geleden al tot deze con clusie. Onze foto toont een aantal vis serschepen in de haven van Oude- schiid (Texel). Op de achtergrond de Texelse boot voor het passagiersver voer van Texel naar het vasteland. ning te houden met de mogelijkheden tot de vestiging van werkelijk rende- - - Ijk rende bedrijven. Thans lopen de Wad denvissers de kans steeds meer buiten gaats te worden gedreven met hun garnalenvisserij, waar zij slechts in beperkte mate visgronden vinden. Een dergelijke ontwikkeling acht men op Texel onaanvaardbaar, omdat dan de moeilijkheden in Zeeland op de wad denvissers worden afgewenteld. Overplaatsing van de mosselkwehe- rij is alleen dan aanvaardbaar, zo redeneert men op Texel, wanneer met de belangen van de Waddenvissers na drukkelijk rekening wordt gehouden en dezen mede mogen profiteren van de nieuwe welvaartsbronnen, die de Waddenzee door de grote vlucht, wel ke de mosselcultuur er neemt, gaat opleveren. Wil men deze groep Wad denvissers niet geheel laten wegkwij nen, dan verdient het aanbeveling als eerste middel degenen, die er het meest voor in aanmerking komen, de benodigde vergunning voor de mos- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliimimmiiiiiii e zomer mag dan door menig vakantieganger als een soort van natte moesson worden be schouwd, feit is toch dat thans over het gehele land tientallen openlucht theaters al of niet geïmproviseerd druk worden gebruikt en door dui zenden bezocht. Ook het Amsterdam se Vondelpark heeft sinds jaar en dag een geïmproviseerd podium, waarop een bont programma van toneel, va riété, cabaret, zang en dergelijke ten tonele wordt gebracht. De bestedings beperking, die ook de gemeente Am sterdam noopte op de kleintjes te let ten, heeft de traditie enige jaren on derbroken, maar dit jaar is het open luchttheater weids woord voor het toneel met wat stoelen en banken er om heen weer volop in gebruik en hoezeer het wordt gewaardeerd kon men woensdagavond merken toen de ..Hoofdstad Operette" er Johann Strauss' operette „Sissi" opvoerde Niet alleen waren alle 1209 stoelen be zet mitsgaders nog wat haastig bijge zette banken, doch ook hebben honder den het bestaan om van half negen tot half twaalf de voorstelling staande bij te wonen. En dan waren er nog heel wat toeschouwers, die in de om geving gratis de voorstelling volgden. De operette werd opgevoerd Over niet te.lange tijd zal Culemborg kunnen pronken met een fraaie sport hal, in zijn vorm afgestemd op een Zuidamerikaans idee. Architect B. H. Dionisius is uitgegaan van de gedachte op eenvoudige wijze een over dekte speelplaats te ontwerpen. Het dak is als het ware een tentzeil, gespannen tussen losstaande pilaren; de wanden van de speelzaal hebben derhalve geen dragende, slechts een afschermende functie. Het sportveld is twintig bij veertig meter groot en kan verdeeld worden in vier delen. De vloer is van beton, bedekt met een Laag asfalt, waardoor meer veerkracht verkregen wordt. Vierhonderd personen kunnen op de tribune een zitplaats vinden, terwijl er tweehonderd staanplaatsen zijn. De kantine geeft ruimte aan tweehonderd personen. De bouw wordt uitgevoerd in opdracht van de Culemborgse sportraad. Voor een deel van de financieringsgelden zorgt de plaatselijke bevolking. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiNiMiHi met volledig koor en orkest, en nu en dan en juist natuurlijk op de meest ongewenste ogenblikken kwaakten de eenden in de vijvers en de kikkers in de sloten luide een deun tje mee of onderstreepten met krach tig stemgeluid hetgeen de gelieven in de operette elkaar te zeggen of toe te zingen hadden. Onder de toeschou wers: grote hilariteit, ook op die mo menten, waarop naar het geijkte stramien de traan de lach had moe ten afwisselen. Er waren verder nog wat „nozems", die op hun manier hun goed- of afkeuring lieten blijken, maar daar maakten de politie en de park wachters spoedig een eind aan. Het Vondelpark is overigens een oase van rust in het jachtende Am sterdam. Ondanks dat er om heen zeer drukke verkeerswegen lopen, met belangrijke interlocale betekenis, dringt nauwelijks iets hiervan door. Het is opmerkelijk hoe uitstekend de zang en het gesprokene tijdens de op voeringen overal kunnen worden ver staan, zij het dat de muziek er in dit opzicht wel wat „bekaaid" af kwam. Tweemaal in de week worden er in het Vondelpark uitvoeringen ge geven en ze trekken ook heel wat toeristen, die een paar dagen in Am sterdam zijn. et zal zaterdag groot feest zijn in Vlissingen waar 224 Nederland se nazaten van de Zwitser Leyt- wyler, die zich in 1742 daar vestigde, een familie-„onder onsje" houden. Een dergelijke reünie is een goede gewoon te in Zwitserland, waar meer dan 700 personen van die naam zijn geregi streerd, die eens in de drie of vier jaar in het plaatsje Leutwil bijeenkomen. „Enigen" van hen ongeveer zestig personen komen, op uitnodiging der Vlissingse familieleden, de reünie in Nederland bijwonen. Deze zestig Leut- wylers brengen een muziekgezelschap, dat de naam „Leutwil" draagt, mee om de bijeenkomst in Vlissingen op te luisteren. Een voorproefje van zijn muzikale prestaties geeft het gezel schap vrijdagmiddag op de „Floriade" in Rotterdam. Na de familiepret zater dag in Vlissingen maken de Zwitserse gasten zondag een bustocht naar de Afsluitdijk. Maandag ondernemen zij .ie terugreis naar hun land. Het militair museum „Bronbeek" bij Arnhem bevat naast een interessante verzameling wapens en andere curiosa een eregalerij met schilderijen van alle opeenvolgen de commandanten van het K.N.I.L. Aan deze collectie ontbreekt echter tot nu toe een schilderij van wijlen ge neraal S. H. Spoor, die als legercom mandant in Indonesië ook het bevel voerde over de aldaar na 1945 ingezet te troepen van de Kon. Landmacht en de Kon. Luchtmacht. Een comité, onder voorzitterschap van de luit.-kolonel b.d. mr. J. Ph. H. E. v. Lier, heeft zich thans ten doel gesteld een schilderij van generaal Spoor te doen vervaardigen, voor aan bieding aan het museum „Bronbeek". Mevrouw Spoor heeft haar instem ming met dit plan betuigd en haar medewerking toegezegd. Het Comité hoopt, dat een groot deel van de benodigde gelden bijeenge bracht zal worden door de militairen, die onder het commando van gene raal Spoor hebben gediend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7