Oud-christelijke traditie^7 in München hersteld Pelgrims uit aller heren landen nemen deel aan de agapen Nederlandse delegatie bijeen in spontaan familiefeest 1 Vele bijeenkomsten zonnig München Groep opgewekte Italianen spoorloos verdwenen in Burgemeester en wethouder tegenover raadscommissie ss: r ff i RIJSENBURG VIERT FEEST M Erasmus-prijs O Jubileumgeschenk sis. 'Cs.bsn «4SS 37ste eucharistisch wereldcongres Handtekeningen van de kardinaal Inbreker aan zijn bewakers ontsnapt Rede van dr. Marga Klompé 1200 pelgrims naar Lourdes Onder instortend dak omgekomen Hoger loon voor Italianen ln Den Bosch Rapport en tegen-rapport in Goes vóór trsr/efn M TOESLAG EIGEN-WONINGBEZIT In een bepaalde bedrijfstak Massale uittocht uit Indonesië: sinds 1950 Mej. Occa Gall VRIJDAG 5 AUGUSTUS I960 FMmA i •J' MUNCHEN, 4 augustus Vandaag op „witte donderdag" rijn de grote telkens voor tien en tienduizenden pelgrims be doelde plechtigheden van het 37ste eucharistische wereldcon gres metterdaad begonnen. Om negen uur luidden tot in de verre Uithoeken van de stad de klokken. Pelgrims uit werkelijk alle hoe ken van de wereld trokken ter kerke en het gelukkige München, dat alle problemen schijnbaar moeiteloos en zonder gerucht te- boven komt, straalde in het mooiste zomerweer dat men zich dromen kan. In elf kerken wer den priesters gewijd. Priesters uit weer werkelijk aller heren landen door zwarte, bruine en blanke kardinalen. In aansluiting daarop volgden voor kleinere, doch nog altijd indrukwekkend grote groe pen in de prachtigste feestzalen van de stad de agapen. München tv 8i^aarmee een oud-christelijke dat ?Vn ere hersteld. Het deed ditif.pi, om der wille van de tra int „„.ÏIeen',het deed dat omdat het gastmaal teliiiro O- van de vroeg-chris- telyke gemeenschap, waarbij de 5SSe" de laa^ten aan tafel rtè S wezenlijk aansluit op beogen de organisatoren Conflict in raads fractie van K.V.P. Pdytjjbtcf€ttu zul klucht behundelen Van Roosendaal Mgr. J. P. Huibers neemt aan bedevaart deel EXTRA-TREINEN OP MARIA HEMELVAART a Eigentijds vermaak volgt op de duik in het verleden Skelterrace voor jong en oud - Ook bejaarden bij jubileum viering niet vergeten. KOKOSCHKA EN CHAGALL GEËERD Amstelveense drukker blijft in arrest zres\* ppntm=eUCv?ristische werel<3con- f. prL SjbiJeenkomst, doch men c=^ Sesiaagd in de onafzienbare tiee•ftad tot h- str?ten van deze prach- hlt p m de nacht bevolken eenhP ri ao Van iie eenheid en in die sfilgenade van de liefde ge- onderp-esrh?v,en' Pee". bijeenkomst, hoe straal? hS misschien ook, of er kans al?p vnil6 samenwerking van bij van af HiTJkeFei\der aarde een glans Y®" li dle de harten verwarmt en de ogen verrukt. München viert feest. En hoe oprecht en hoe innig dat feest der eucharistie tot in de kleinste gemeen schappen beleefd wordt, hebben wij vanmorgen ervaren in de kerk van de Twaalf Apostelen aan de Schrobenhau- senerplatz, waar vele honderden Neder landers zich met hun kardinaal in een pontificale hoogmis hebben verenigd. Het was een onvergelijkbare morgen. Op het ruime zonnige plein voor deze kleine moderne kerk woei de nationale driekleur in de lichte ochtendwind. Van alle kanten trokken de Nederlanders »aar binnen en al lang voor ook hier üe klokken begonnen te luiden was de kerk tot op de laatste plaats bezet. Ster- ker nog; koor en paden waren zo over over vol dat toen de kardinaal on der feestelijk orgelspel de kerk binnen treed de stoet zich moeizaam een weg moest banen door de °PSfPfkï® pelgrims. Voorop ging de vlag van de zelatricenvereniging der SaJesianen en daarachter volgde een rij Nederlandse priesters voor de hogere assisten tes de dekens van Nijmegen, Gronin gen en Leiden, de plebaan van Utrecni en rector Houben uit Heerlen die oe kardinaal bij het offer terzijde stonden. De moderne kerk van de Twaalf telen is van binnen ruim en zonnig. JJe versiering met glanzende berketakken accentueerde deze eigenschappen en men moet er bij ^geweest zijn om te weten hoe de Nederlandse kolonie on der die omstandigheden het offer he.eI' meebeleefd. Het Credo, onder leiding van pastoor Schelstraete SSS uit Nij megen schalde door de kerk waar het even tevoren, toen de kardinaal in al lereenvoudigste woorden sprak over het geheim van de eucharistie nog doodstil was. Aan de zijaltaren onder het orgel lazen ondertussen al vanaf half zeven in de morgen de aanwezige Nederlandse Êriesters de een na de ander een stille Mis. Heel de gemeenschap deelde met de kardinaal het Heilig Brood en het kon niet anders of de bijeenkomst daarna een ontmoeting tussen kar dinaal en pelgrims in de belendende parochieschool moest uitgroeien tot een spontaan familiefeest. Er was mogen wij zeggen niets georganiseerd. Maar nog nooit is kardinaal Alfrink bij zijn binnentreden in een zaal zo spontaan en zo hartelijk toegejuicht. Het applaus wilde gewoon niet ophouden en toen de kardinaal zelf na een welkomstwoord van de deken van Nijmegen begon te spreken, heerste er een sfeer van on gedwongen hartelijkheid. Bent u allemaal Nederlanders? was het eerste wat de kardinaal vroeg. Ik kan het bijna niet geloven. Daarbij doelde hij tersluiks op het verslag in ons blad waar door een misverstand het aantal van de officiële Nederland se delegatie op vijftien was gesteld. Hier alleen waren er honderden en aangezien daarbij niet de Nederlandse militairen aanwezig konden zijn en aangezien ook andere Nederlandse groepen door verplichtingen elders verhinderd waren, mag men het to taal der in München aanwezige Neder landers gerust op enige duizenden schatten. Vervolgens wendde de kardinaal zich tot de voorzitter van de Nederlandse kostersbond, die hem vier wierookvaten had aangeboden. Ik aanvaard uw ge schenk gaarne, zei hij, al was het alleen maar opdat ik u er .onmiddellijk lof mee kan toezwaaien. Kosters hebben in mijn hart een zwak plekje en ik zal dan ook op uw verzoek weer onmiddellijk edelmoedig afstand doen van het ge schenk om het de missie ter beschik king te stellen. Wat mijzelf en mijn kardinalaat betreft, zei hij, wij zijn maar een heel klein deeltje van de Moederkerk. Maar geloof mij dat ik gisterenavond op de Theresienwiese, toen rond het altaar een machtige coro na van kardinalen aanwezig was, diep in mijn hart vreugde voelde dat daarbij ook een Nederlander mocht zijn. Niet om mijzelf natuurlijk, maar omdat ik weet dat die nauwelijks 4 miljoen Ne derlandse katholieken door het grote aantal roepingen voor de Moederkerk meer betekenen dan gemeenlijk van zo'n groep verwacht mag worden. Daarop toen werd het heel stil in de aandachtig luisterende zaal, waar in het midden een echtpaar in Volen- damse klederdracht troonde werd hij zeer ernstig. Soms, zo zei hij, maak ik mij zorgen als ik zie hoe in ons land alle factoren die tot vermindering van het aantal roepingen leiden tot in details worden nageplozen. Ik ben bang dat het probleem wat al te kritisch wordt be naderd en dat wjj door die kritiek de deur sluiten die open moet blijven om dat de Kerk juist nu zo ontzaglijk veel roepingen nodig heeft. Bewaar, zei hij, in uw gezinnen die sfeer waarin roepingen kunnen opbloeien. Want al is de roeping een genade van God, God heeft de mensen nodig. Hij werkt niet zonder onze medewerking en als ik u iets mag vragen, geef die medewerking die ik vanmorgen in de bereidheid van uw aller harten onze Vader in de hemel heb aangeboden. Toen het zover was, en toen de Lim burger, die secretaris is van het Ne derlandse comité voor eucharistische congressen, nog mgr. Moors had toe gesproken. toen kon het niet anders of deze bijeenkomst moest worden geslo ten met het Wilhelmus. Het klonk als een klaroenstoot en het maakte een ontroering gaande, waaraan men em mers met tranen had kunnen aftappen. Buiten voor de school in de zon hing lang nadien nog een sfeer als van een dorpsplein op zondag. De kardinaal mocht dan haast hebben, hij werd om ringd door amateurfotografen en auto- grammenjagers, die hem met een bijna onnederlandse vrijmoedigheid dwongen zijn vertrek tot het allerlaatste moment uit te stellen. Ik wil van u nog een handtekening, zei een dame. Maar ik wil weg, zei de kardinaal. De laatste dan, eminentie. Goed, de laatste dan. Doch de laatste werd de voorlaatste en die de voorvoorlaatste. Tenslotte moest hij zich werkelijk wegrukken. Vraag de andere handtekeningen maar aan mijn secretaris, zei hij lachend, en hij kan niet vermoed hebben dat lie ve meisjes die aanmoediging serieus zouden nemen. Ze deden het desniette min, zodat hij tenslotte in de auto ge zeten op zijn secretaris moest wachten. ALBERT WELLING. w 's-HERTOGENBOSCH, 5 augustus Een 24-jarige Eindhovense inbreker, die gistermorgen voor de rechter-com- missaris zou worden geleid, heeft kans gezien om op het moment dat hij door Eindhovense politiemannen in het pa leis van justitie gebracht zou worden, aan zijn bewakers te ontsnappen. Hij was met een paar sprongen op het muurtje van de stadswal tegeno ver het paleis en sprong meteen in de daarlangs lopende gracht. Aan de over kant gekomen ontdeed hij zich van zjjn natte kleren en rende het Bossche Broek in. Het duurde enige ogenblik ken voor de Eindhovense politieman nen wisten, waarlangs zij een kans had den per auto de vluchteling te achter volgen. De man had toen echter reeds «en aanzienlijke voorsprong, die hij grotendeels kon behouden omdat de au to op een smal weggetje vastliep. In de bossen van het landgoed „De Pet- telaar" raakten de agenten het spoor Rijster. De vluchteling is nadien nog Jh Den Dungen gesignaleerd. Tot laat de avond werd vergeefs jacht op de wibreker gemaakt. De Russische bisschop Mgr B. SLokans, die tegenwoordig in Leuven verblijft, zegent tijdens het Eucharistisch congres in München een groep Letlandse vluchtelingen. Enorme keukens zijn in het hartje van München opgericht, om de duizenden pelgrims, die het Eucharistische congres bijwonen, maaltijden te verstrekken Ook zusters horen onder de gasten. VLISSINGEN, 5 augustus Als com mentaar op het rapport van de raads commissie ad hoe te Goes die een onderzoek heelt ingesteld naar het be leid van B. en W. hebben burgemees ter H. K. Michaëlis en wethouder J. H. R»°se beiden een uitvoerig contra- rapport opgesteld dat aan de raadsle den van Goes is toegezonden. De raadscommissie had in haar rapport ernstige kritiek geuit aan het adres van burgemeester Michaëlis en wethouder Roose. De raadscommissie schreef dat ten sterkste betwijfeld moet worden of er nog wel grondslag aanwezig is voor verdere samenwer king met de burgemeester en dat zjj „een vertrouwen kan stellen in het col- Te ge van B. en W. zolang de heer Roo se daarvan deel uitmaakt. In de l#ee rapporten hekelen bur- iiiminiiniiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiniiiiHiiiHiiiiiiiiniiiiiiiniiir (Van onze correspondent) J ïïS h6etarUagadsM^Ud^ de Valk hebben VT een" ulümt tdumn!esteld wfarin zij zegden voor het noot W Vervest. De heren Roose e. De Valk dienden bp de K.V.P.-afdehng Goes een formele klacht m tegen hun fractiegenoot, tegen, wie zp aanvoe en dat hij al geruime tfld welf®*Y tievergaderingen b;j te w°:nen <iat hij zich in uiterst scherpe bewoordin gen tegen de K.V.P.-wethouder heeft gericht. Zij verzoeken hem als Ird van de K.V.P. te royeren. Wethouder Roo se heeft verklaard: ,,Hel wor,!? At? keuze tussen Vervest en ons twee en. Wij weigeren pertinent met de heer Vervest tot één fractie te behoren. Bemiddelingspogingen in het contnct hebben geen resultaat gehad. De klacht zal nu behandeld worden door het par tijbureau van de K.V.P. in Den Haag. gemeester Michaëlis en wethouder Roose nu de werkwijze van de com missie en de samenstelling van het rapport. Volgens de burgemeester heeft de commissie niet voldaan aan de haar gegeven opdracht. De com missie heeft zich op een aantal feiten en gebeurtenissen vastgebeten en is daarmee tekort geschoten in haar door de raad opgelegde taak. De burgemeester gaat in zijn tegen- rapport uitvoerig in op de tien bij name door de commissie ad hoe genoemde punten waarnaar een onderzoek is in gesteld. Wethouder J. H. Roose doet in zjjn tegenrapport een aanval op de raadscommissie ad hoe Je voorzitter van deze commissie, de heer J. S. Visscher, de rapporteur, de heer J- G. v. d. Buijt, de directeur van gemeen tewerken, de heer J. Oranje, en wet houder J. J. v. Melle. Het rapport van de heer Roose telt bijna 30 pagina's. In zjjn rapport uit hij ernstige kritiek op de directeur van gemeentewerken bij wiens dienst volgens hem de oor zaak van de moeilijkheden is te zoe ken. De wethouder noemt het rapport van de commissie ad hoe klungelwerk en verwerpt de eindconclusies daarin. MUNCHEN, 4 aug. Op het ten toonstellingsterrein, dat grenst aan de Theresienwiese te München, zjjn van daag in alle grote hallen enorme bijeen komsten belegd waar befaamde spre kers, tegelijkertijd op filmdoeken in vpf talen vertaald, de themata van het con gres behandelden. Daar sprak ook, als enige officiële Nederlandse spreker, mej. dr. Marga Klompé. Zij sprak over de eucharistie in het midden van net leven. Zjj deed dat zoals men dat van haar gewend is. Met klemmende over tuigingskracht, concreet en helder e~ zonder die ellenlange uitweidingen, die, eerlijk gezegd, andere referaten soms onverteerbaar maken. Zo ging net overal. Het zonnige München was vol bijeenkomsten en men verwonderde zien erover hoe het mogelijk was (lat bij zovele en zo talrijk bezochte plechtig heden toch ook nog de kerken, de ten toonstellingsgebouwen, de restaurants en de straten overvol waren. Op het ogenblik dat wjj dit schrijven wordt op de Theresienwiese de laatste grote plechtigheid van de dag gehou den. Een Duitse Betsingmesse waarbij honderdduizenden pelgrims tegenwoor dig zijn en die straks als de nacht over München valt zal worden besloten, hoog van het immense altaar, door een ge zamenlijke zegen van alle priesters die vandaag gewijd zijn. Over de Theresien wiese en over heel de stad koepelt zich een helblauwe met sterren bezaaide hemel. Het is hoogzomer en door het geopende venster klinken nu eens de machtige koren van de Festplatz, dan weer de klokken van een kerk ergens ver weg, waar een aparte groep op haar manier bijeenkomt. Twee anecdotes kunnen misschien be ter dan vele technische vertogen illus treren hoe ontzettend groot de belang stelling voor dit congres is en welke problemen daardoor worden opgeroe pen. Een paar dagen geleden arriveer den twee bussen met Spaanse pelgrims. Tevoren was met hen overeengekomen dat zij in een viiegtuighal zouden lo geren. Toen zij echter aankwamen, bars te de groep ios in zo luide protesten, dat de congresleiding vreesde dat de gezamenlijke Spaanse pelgrims haar machtig centraal secretariaat zouden bestormen. Er werd dus geïmproviseerd. Na uren bellen en heen en weer rijden werd een oplossing gevonden. De ene bus moest naar die kant, de andere daarheen en dan zou iedereen zjjn ondergebracht op een wijze die alle critiek uitsloot. Op dat moment ech ter realiseerden de Spanjaarden zich dat het zondag was. Zjj moesten nog naar de kerk en als zij voordien met de bus moesten reizen, zou de kerk gang in gevaar kunnen komen. Dat mocht niet en trouwens waar was al die drukte voor nodig? De vliegtuig hal was best. Beter eigenlijk dan zij verwacht hadden en daar bleven zij dus. Het tweede verhaal en wij hebben deze verhalen genoteerd bij de Woh- nungskommission betreft een groep Italianen. Officieel zouden die en daar hadden ze dan ook papieren voor woensdagavond arriveren. Zondag nacht om half twee klopten ze echter aan bij hun kwartiergevers. Buena se ra, hier zijn we dan, en hoe maakt u het? Hals over kop kwamen de mensen hun bed uit, deden wat zij doen konden om het de gasten alsnog aangenaam te maken en meenden daarna weer met een gerust hart te kunnen gaan slapen. De volgende morgen zou men wel ver der zien. Toen echter zeiden de Italia nen weer goedendag, pakten hun kof fers en verdwenen en tot op dit ogen blik weet niemand waar deze Italiaan se groep gebleven is. ROOSENDAAL, 5 aug. (KNP) Gis termiddag zijn van Roosendaal twaalf honderd pelgrims, waaronder driehon derd zieken met de zeventigste natio nale bedevaart, uitgaande van de Ver eniging tot samenstelling van Neder landse bedevaarten (V.N.B.) naar het genadeoord van de Heilige Maagd te Lourdes vertrokken. Onder de pelgrims bevinden zich o.m. mgr. J. P. Huibers emeritus-bisschop van Haarlem, titu lair aartsbisschop van Cypsela en ere voorzitter van de V.N.B. met zijn se cretaris. de zeer eerw. heer Solleveld, mgr. Diepenbrock, directeur van de Katholieke Actie, mgr. dr. Th. A. M. van der Bom, voorzitter van de V.N.B. en andere bestuursleden. De medische leiding is in handen van dr. C. Dijkstra, directeur geneesheer van het sanatorium ,,De Klokkenberg" te Breda, hoofdaalmoezenier is rector H. A. J. Roosen uit Aerdenhout en directeur ziekenverpleging mr. A. F. A. van Velzen te Schiedam. Zoals de laat ste jaren te doen gebruikelijk zullen de afgevaardigden van de verschillen de diocesane comité's in Lourdes als contactpersonen optreden. Verder wordt de reis meegemaakt door een staf van verplegend personeel, voor trekkers en gidsen. Dit jaar zullen voor het eerst ver schillende hotelzieken de bedevaart meemaken. Dit zjjn patiënten, die in Lourdes niet in de ziekenhuizen zullen verblijven, doch met de gezonde pel grims in de hotels worden onderge bracht. Deze 70ste nationale bedevaart draagt een bijzonder karakter in verband met het zilveren feest van het Liefdewerk Heil der Zieken, dat in september op enigszins officiële wijze zal worden ge vierd. Morgen zal in de Pius X-kerk een pontificale Hoogmis worden gecele breerd door mgr. J. P. Huibers. UTRECHT, 4 aug. Ter gelegen heid van Maria Hemelvaart, maandag 15 augustus zullen de Nederlandsche Spoorwegen in de nacht van 15 op 16 augustus de volgende extra treinen la ten lopen: Eindhoven-Maastricht (ver trek 23.25 uur), SIttard-Heerlen (ver trek 0.28 uur), Heerlen-Sittard (ver trek 23.52 uur), Venlo-Roermond (ver trek 23.24 uur), Roermond-Nijmegen (vertrek 23.26 uur) en Roosendaal-Ze- ALBERT WELLING venbergen (vertrek 23.51 uur). (Van onze Utrechtse redactie) UDEN, 4 augustus De 37-jarige W. Bongerts uit Uden is vanmiddag omgekomen, toen een dakconstructie boven hem instortte. De heer Bon gerts, die gehuwd en vader van drie kinderen was, was bedrijfsleider bij de N.V. Jansen en de Wit kousenfabrie- kén te Schijndel. Het Udense atelier van deze fabriek, dat gevestigd is in een noodgebouw, zou verplaats worden naar nieuwbouw. De heer Bongerts ging daar elke middag de stand van za ken bekijken. Vanmiddag was hjj getui ge bij de montage van enkele betonnen platen in het dak, toen enkele platen los schoten. Een ervan raakte de heer Bongerts. Een arbeider werd gewond bij dit ongeluk. (Advertentie) Op ons verzoek heeft de Minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid voor de z.g. slapende of vergeten ^nwagen- gg| goed gevonden, dat deze nog tot en met 31 aug worden ingediend. Dit geldt voor nieuwbouwwoningen met rijkspremie na 1 juni 1956, die meer dan zes maanden geleden gereed kwamen. - Alleen voor woningen die gereedkwamen vóór 1 okt. 1959 vindt toetsing der aanvragen plaats op grond van de foen geldende leeftljds- en oppervlakte-normen. Belanghebbenden doen goed hun aanvrage terstond bij ons te doen registreren en in twijfelgevallen advies in te winnen. STICHTING BEVORDERING EIGEN-WONINGBEZIT Paulus Potterstraat 18, Amsterdam-Zuid. en zou zich kunnen afvragen hoe het met de sport en de ro mantiek zou gaan wanneer er op een gegeven moment geen viervoe ters meer waren om bij jubilea van steden en dorpen het verleden in al haar praal en luister te doen herleven. Een glorieuze intocht per postkoets met vier dartele schimmels als die van Petrus Judocus van Oosthuyse, stich ter van het dorp Kijsenburg, 150 jaar geleden, welke de jubilerende gemeen te in combinatie met Driebergen maan dag beleefde, zou niet mogelijk ge weest zjjn. Bij deze joyeuze ouverture is het in tussen niet gebleven. Ook het eigen tijdse vermaak heeft in de bijna afgelo pen week in het feestende oord niet onbroken. Zes dagen lang tolden in het Lunapark de draaimolens, schetterden de kermisorgels en daverde het feest gedruis op en om de dansvloer bij ,,Het Wapen van Rijsenburg". Een feëerieke verlichting trok duizenden in boorlingen, vakantiegangers e.a. gas ten naar de jubilerende gemeente. De jeugd van Driebergen-Rijsenburg kreeg bij deze festiviteiten ook ruim schoots haar aandeel in allerlei min of meer traditionele sport-evenementen, volksspelen en vertoningen van de pop penkast. Maar daarnaast was er voor de jon geren een novum in de vorm van een Skelter-demonstratie, besloten met een skelter-show, die donderdagavond werd gehouden. Voor het rijden met een skelter van het kleinste type (met 50 cc. motor) moet men minstens veer tien jaar zjjn. Voor de hogere klassen, resp. 100 en 200 cc. komt men eerst op achttienjarige leeftijd in aanmer king. Overigens is een skelterrace kenne lijk een attractie voor jong en oud, want mensen van allerlei leeftijd ston den gisteravond om zeven uur langs het circuit Hogesteeg, Engweg, Sterren boslaan. Wethouder Teseiinglaan om de skelter-demonstratie te volgen. De vertoning ving aan met een ererondje mensenmassa's op het plein was het moeilijk een rustige show te arrange ren. Toch hebben vele honderden de moeite genomen de verschillende ty pen skelters van nabij te bekijken. Een concours d'élégance was het be paald niet, daarvoor heeft het wagen tje nog te veel van het protype zeepkist overgehouden. Toch waren er enkele exemplaren in luxe-uitvoering in diver se kleuren gelakt en met veel nikkel siersel die een prettige indruk maak ten. Maar het meest heeft het publiek on getwijfeld genoten van de fantastische vaart en handigheid waarmede de skel tercoureurs, o.w. zich ook Amerikanen, Engelsen en Belgen bevonden, hun wa gentjes veilig over de baan wisten te voeren. Intussen zijn de bejaarden bij deze jubileumviering niet vergeten. Van daag is voor hen een rondrit door de beide gemeentedelen georganiseerd. Za terdag worden de festiviteiten besloten met een groots hippisch feest. Maar daarmee is het eind van de ju bileumviering nog niet gekomen. Er wacht de ingezetenen nog een herden kingstentoonstelling op 20 augustus, terwijl in oktober eveneens op feeste lijke wijze de stichting van de 150-jari- ge parochie St.-Petrus Banden zal wor den herdacht. DEN HAAG, 3 aug. Z.K.H. prins Bernhard der Nederlanden, regent, en het bestuur van de Stichting Prae- mium Erasmianum hebben besloten de Erasmus-prijs I960 toe te kennen aan de twee schilders Marc Chagall en Oskar Kokoschka. De stichting wil hiermee twee kun stenaars eren, die gedurende lange ja ren door hun werk hebben bijgedra gen tot de verrijking en de vernieuwing van dat onverbrekelijke deel van Europa's cultureel erfgoed: de schil derkunst, aldus een mededeling van de stichting. De Erasmus-prijs, die in 1958 inge steld is om in het kader der Europese saamhorigheid belangrijk werk op cul tureel of sociaal terrein te onderschei den, bedraagt ƒ100.000. Het bedrag zal ditmaal tussen de twee bekroonden worden verdeeld. Een deel van de prijs dient steeds door de winnaars, in over leg met het bestuur van de stichting, bestemd te worden voor een project, dat herstel of eenwording van de Eu ropese geest en cultuur dient. De prijs zal op 22 oktober te Kopen hagen door prins Bernhard aan Chagall en Kokoschka worden uitgereikt, tij dens een plechtige zitting van het con gres van de Foundation Européene de la Culture, dat van 20 tot 22 oktober in de Deense hoofdstad gehouden wordt. UTRECHT, 5 augustus Het Chris telijk Nationaal Vakverbond acht de tijd nog niet rijp voor een „overplaat sing" op grote schaal van Italiaanse werknemers naar Nederland en Duits land. In zijn orgaan, „De Gids", pleit het verbond voor de instelling van een speciale werkgroep, waarin ook vertegenwoordigers van de vakbewe ging zouden moeten plaatsnemen, ter Destudering van de vele aspekten van deze kwestie. Het CNV noemt de werkgelegenheid een voor de vakbeweging zeer gevoeli ge zaak. Niemand is gebaat bij een ontwrichting van de arbeidsmarkt, zo zegt het, en daarom wenst de vakbewe ging de grootst mogelijke waarborgen. Dat dit niet overbodig is blijkt, volgens het verbond, wel nu in een bepaalde bedrijfstak in strijd met de gemaakte afspraken en terwijl de Italianen nog moeten komen, aan hen een hoger loon wordt voorgesteld dan het loon, dat thans voor een Nederlander, die de zelfde functie bekleedt, geldt. AMSTERDAM, 4 aug. Het ge rechtshof heeft het appèl, dat de Am stelveense drukker had aangetekend te gen het bevel van de rechtbank tot zijn voorlopige gevangenhouding voor 30 dagen wegens valsheid in geschrifte, af gewezen. Zoals bekend is zou hij zijn drukkerij beschikbaar hebben gesteld voor het drukken van valseidentiteits- papieren voor de Algerijnse opstande lingen. (Advertentie) ook als longdrink een vóndsfl van de deelnemers, waarbij de burge meester aan de kop ging. Daarop volg- den enige ronden van de 50 cc.-ers, wier soms ietwat onzekere evoluties veel hilariteit verwekten. Vooral wan neer een van de deelnemers bij het ne men van een bocht in de uit strobalen bestaande afzetting terecht kwam. Naarmate de hogere klassen aan de or de kwamen steeg met het rumoer van de motortjes ook de spanning. Toen de 200 cc-ers die 100 km kunnen halen met verbazingwekkende snelheid hun eerste ronde hadden gereden, achtte de leidinggevende official van de KNAC het nodig ter wille van de vei ligheid van het publiek de demonstra tie te staken. Het werd toen ook zo langzamer hand tjjd voor de show op het Kerk- jlein, die het skelterevenement zou be- cronen, maar die tenslotte toch niet het meest aantrekkelijke gedeelte van het sportfeest uitmaakte. In de grote AMSTERDAM, 3 aug. Volgens glo bale berekeningen van het ministerie van Maatschappelijk Werk zijn van 1952 tot 1960 ongeveer 4000 Neerlan- ders en spijtoptanten uit Indonesië ge- emigreerd naar Nederlands Nieuw Guinea, Australië en Nieuw-Zeeland. In deze periode werden in ons land in totaal 126.000 repatrianten geregistreerd Bij de souvereiniteitsoverdracht 1950 waren er naar schatting 258.000 Neder landers in Indonesië. Nu zijn het er, zoals wij reeds meldden, nog ongeveer 14.000, grotendeels spijtoptanten. ring p een goede dag kreeg ik een brief van een schoon zus, die op de vergade- van mgr. Blomjous met „Melania" in Oisterwijk aan wezig was. Of ik er soms iets voor voelde enkele jaren uitge zonden te worden naar Tangan yika? Ik dacht meteen: dit moet ik doen. Ik had toen nog net gelegenheid mgr. Blomjous te ontmoeten en daarop volgde een kennismaking met mevr. Vogels. Na de nodige besprekingen over en weer is het nu zover. Op deze ietwat wonderlijke manier is mej. Occa Gall, psy chiatrisch sociaal werkster bij de Stichting voor geestelijke volksgezondheid in Noord-Hol land en het Medisch Opvoed kundig bureau te Beverwijk, in contact gekomen met het Sint Melania-werk. Zo aan de naam te horen, dacht ze, dat het wel wat zoetelijk missiegedoe zou zijn. Maar zij heeft al gauw er varen, dat het integendeel een bijzonder militante organisatie is, daterend van 1921. Eerst was het werk gericht op Indië, maar de statuten zijn nu gewijzigd en sedertdien wordt het werkter rein gevormd door alle landen buiten Europa. Ik ben in Amsterdam geboren, december 1920. „De jongste van 9 kinderen," zegt ze, niet zonder trots. Van 1943 af is zij reeds in het sociaal werk. Ze heeft er wel eens over gedacht een kindertehuis te beginnen, maar dat is er nooit van gekomen. In verschillende tehuizen heeft zij ge werkt, totdat zij 5'A jaar geleden bij de stichting voor geestelijke volks gezondheid in Noord-Holland kwam. Daar heeft ze eerst als gewoon sociaal werkster gewerkt, is toen een jaar in Den Haag de opleiding gaan volgen voor psychiatrisch sociaal werkster en in deze laatste kwaliteit heeft ze er nu alweer 2Vs jaar opzitten. Mgr. Blomjous was eind vorig jaar in Nederland om er zijn jubileum te vieren. Geschenken wilde hij niet. Maar als men hem dan toch iets wilde geven, dan moest dat maar een sociaal werkster zijn om het lekenapostolaai in Tanganyika, onder zijn hoede gesteld, op gang te helpen. En dat geschenk is dus mej. Occa Gall uit IJmuiden geworden. Zij wordt verbonden aan de Tanganjika Catholic Welfare Organisation, waarvan de activiteiten tot nu toe geheel gericht zijn op de mannelijke bevolking. Het zal haar taak zijn het lekenapostolaat en de sociale actie onder de inheemse vrouwen te orga niseren. En dan gebaseerd op het moderne principe van niet alles in eigen hand te houden, maar de inheemse bevolking klaar maken om het straks zelf te kunnen doen. Het lijkt een sprong in het ongewisse, maar zo ziet zij het helemaal niet. Ze heeft er zich al uitvoerig op geprepareerd. In haar kamer hangt aan de wand een kaart van het grote gebied Tanganjika. En uit de stapels boeken diept zij er een op, dat vol staat met Swahili, de in heemse taal, die zij onder leiding van prof. Blok in Leiden bestudeerd heeft Hij gaf haar privé-college en als er nog tijd overblijft, gaat ze vóór haar vertrek nog tentamen doen. Wanneer ze precies weg gaat, weet ze nog niet. Eind deze maand, begin volgende maand? Het wachten is op een vrachtboot met passagiersaccommo datie. Dat maakt de overgang wat gemakkelijker dan het reizen per vlieg tuig. En intussen legt ze overal contacten met mensen, die geïnteresseerd zijn in Tanganjika. Graag wil ze vandaar uit met veel mensen correspon deren over Tanganjika. Ze vindt dat belangrijk, omdat de leek eigenlijk veel meer over andere landen en volken behoort te weten. Haar huidige adres is De Noostraat 162, IJmuiden-oost. Haar toekomstig adres: Miss O. Gall, St.-Joseph's Convent, P.O. Box 352, Daresalaam, Tanganjika, Afrika.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3