MACMILLAN GAAT VERHUIZEN Koffer v._ Aantal in gemengde bondsrepu bliek Percentage is in vijftig jaar bijna verdubbeld huwelijken neemt toe I NIXONS ACHTERSTAND E O C r ■L J m k Volledig dossier van Eichmanns dienst Bonn vraagt Rome uitlevering van Ludwig Zind De gevaren van de overhaasting J ""ars BINDING TOT DE KERK WORDT ZWAKKER Documenten naar V.S. gebracht J ShjT i :3a VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 PAGINA 7 W. BUITENLANDSE KRONIEK Nooit van mijn leven door JOSEPH ALSOP De stijl van „Het Plein" - Goede oude regenten-traditie onder diplomaten Engels zoveel gemakkelijker dan Frans. i II F* iMÉlÉ Naar dochter in V.S. Trouwen met muziek Pas op, politie Het beroemde pand in Londen, waar de premiers van Brittannië sinds 1735 hun domicilie gevestigd hebben, „Number Ten Downingstreet"wordt ontruimd. Al geruime tijd geleden heeft men geconstateerd, dat de muren van het huis zijn scheef gezakt en dat de fundamenten onbetrouwbaar zijn geworden. De vloeren zijn zo vermolmd, dat bij officiële recepties het aantal genodigden strikt beperkt moest blijven. De liften waren vrijwel om de andere dag buiten werking. De sanitaire installaties moeten dringend vernieuwd worden en er zijn niet genoeg badkamers. Bovendien is het pand, wat de Engel sen noemen, een „firetrap", d.w.z. in geval van brand zijn er veel te weinig ontsnappingsmogelijkheden. De kosten van de werkzaamheden aan Number Ten Downingstreet worden geschat op bijna dertien miljoen gulden. De verbouwing zal twee tot drié jaar duren. In ieder geval zal de voorgevel behouden blijven, evenals de historische kamer, waar het kabi net vergadert, en enkele receptiezalen. Premier Macmillan en zijn vrouw zijn zo lang naar het landgoed van de Britse premiers, Chequers, vertrokken. Het kabinet van de premier wordt tijdelijk gevestigd in Admiralty House, dat niet zo ver van 10 Downing street is gelegen. Hoe gauw is men suspect in dit leven. Ik was het van de week toen ik mij ergens in Nederland aan een hotel zonder enige bagage meld de. De conducteur had mijn koffer n.l. als „onbeheerd staande" geconfiskeerd, toen ik mij enkele ogenblikken uit mijn coupé had verwijderd om in de restauratie iets gaan te gebruiken. En hij had hem in Eindhoven verwe zen naar de gevonden voorwerpen, alhoewel ik niets verloren had. Maar daar stond ik nu zonder toe behoren in dat hotel. ,,Nee, mijnheer, er is geen kamer vrij," zei de portier sec, en wantrou wig kjjkend naar mijn incomplete ver schijning. In het volgende hotel vertrouwde men het ook niet. En als u het mij vraagt kun je in zulke gevallen beter een colbertjasje missen dan een kof fer, want in zo'n geval kunnen ze al tijd nog denken dat het er in zit. Bij de derde gelegenheid heb ik dus de situatie maar meteen uitgelegd. De conducteur had bij vergissing mijn bagage in beslag genomen. Men lachte er hartelijk om de grap en gaf mij een kamer. Maar toen ik de volgende morgpn mijn schoenen voor de deur weg haalde, stond er verderop een keu rige kellner te posten. iiiiiiiiiiiiiiMiiiimimiiiiiniiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiimiuiMiii) ROME, 4 aug. (D.P.A.) West-Duits land heeft Italië formeel om uitleve ring gevraagd van Ludwig Zind, die maandag op verzoek van Interpol in Napels werd gearresteerd. Zind is we gens antisemitisme in de Bondsrepu bliek tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Het Italiaanse ministerie van justitie moet thans binnen zestig dagen beslis sen of het Italiaans-Duitse uitleverings verdrag van 1942 voorziet in de mo gelijkheid Zind ter beschikking te stel len van de Westduitse justitiële autori teiten. Hep is zonder twijfel een uiterst de licate taak, waarvan de assistent j„st?re*aris-generaal van de Ver enigde Naties, dr. Ralph Bunche, zich °P ,he' °&enblilt in de Katangese hoofd stad Rlisabethstad tracht te kwijten. Hij moet zien te bereiken, dat de V.N.- troepen morgen of binnen afzienbare tijd in de hele provincie Katanga op een vree.dzame wijze de handhaving van rust en orde kunnen overnemen van de Belgische strijdmacht aldaar. Zijn kansen op succes zijn op het ogen blik, dat dit geschreven wordt, niet ge ring. Sedert de Belgische regering, daartoe o.m. aangespoord door Ham- marskjöld, heeft moeten uitspreken, wat blijkens de Basiswet, het Belgisch-Con- golese vriendschapsverdrag en de reso lutie van de Veiligheidsraad evident was, namelijk dat Katanga een deel van de Republiek Congo is en der halve niet zonder meer aanspraak kan maken op een afwijkende be- m handeling, staat Moise Tsjombe veel minder sterk dan voorheen ook al acteert hp zon gebrek aan kracht zoveel mogelok weg. De loop de? gebeurtenissen is echte zodamg zijn blanke lamilies m Pg ^aar er de grens over naar Rhodesie^Maar neeft zich toch niet heerste en daan, die elders m pr te_ de meeste gevluchte maime *Leea in ruggekeerd. Vandaar, dat memgeen m de vrije wereld met sympathie g luisterd en gekeken' naar de Ka premier Tsjombe, die althans, dan Loemoemba, de schijn kon °P den, dat hij de toestand m de hand Ai heeft geen enkel land gereageerd p zijn verzoek om erkenning als een al» scheiden en souvereine staat, zon oi- alhankelijkheidsproclamatie heeft ou menigeen een gevoelige snaar aaPër raakt. Op de dag zelf, dat de V.JN.- troepen de provincie van Moise Tsjom be binnenrukken, zullen velen zich me. enige bitterheid afvragen, welke maph- ten in deze wereld nu eigenlijk de mo daliteiten vaststellen voor de toepassing Van het principe van het zelfbeschik kingsrecht. De positie van België is bij dit alles niet alleen van belang, omdat Tsjombe enkele weken heeft kun nen opereren onder de bescherming van de Belgische wapenen. Zij heeft anderszins ook wezenlijk bijgedragen tot het ondermijnen van Tsjombe's stellin gen. Men zegt nu te Brussel, dat Bel gië enige tijd de kat uit de boom hefeft willen kijken. Maar ondertussen werd de indruk gewekt, dat de „identity of interest" van machtige economische be langen in België en de constitutionele inzichten van Tsjombe geenszins toeval waren. Tsjombe werd bloodgesteld aan het verwijt de loopjongen van de „Union Minière" en de weer spannigheid, die hij toonde, was voor Loemoemba aanleiding opnieuw te drei gen met het inroepen van Russische in terventie. Dit laatste heeft te Brussel vermoedelijk meer gewicht in de schaal geworpen dan openbaar is geworden. Door de onafhankelijkheid van Katanga te steunen, althans Tsjombe niet te dé- savoueren, en zodoende de V.N. de uit voering van hun taak te beletten, was België bezig het voorwendsel te schep pen, dat Khroesjtsjev, na een bereid willige tip van Loemoemba c.s., gaarne zou hebben aangegrepen om vaste voet te krijgen op het Afrikaanse continent. In die zin zou men kunnen zeggen: liever V.N.-troepen dan het Rode Leger. Nu is het niet zo, dat de komst van de V.N.-troepen in Katanga zon der meer als het minst kwade van twee euvelen moet worden gezien. Op korte termijn gezien lijkt het wel, alsof Loemoemba daardoor aan een zeer goedkope overwinning wordt ge holpen. Maar het is goed te bedenken, bat de V.N. in Congo op de duur (er Wordt immers al gesproken van een verblijf van enkele jaren) ook zeer wel een factor ten goede zouden kunnen vor- bien. Weliswaar heeft Loemoemba de Muiterij bij de Force Publique handig bienstbaar gemaakt aan zijn politieke ?t>e], maar en passant heeft hij zichzelf S®roofd van een machtsinstrument. De *orce Publique is kapot. Er zou mis kien alle reden zijn Loemoemba te ver. E^ijken met een Robespierre, maar hij 4 ban toch, zoals het reeds gezegd is, Ut? Robespierre zonder guillotine. Zijn Zakelijkheid van de V.N.-strijdmacht generaal Von Horn is groter dan bf lief is Het zal hem daarom be- (Van onze correspondent in Bonn) Ondanks de bezwaren, die de beide kerken er regelmatig tegen aan tekenen en de waarschuwingen, die zij doen horen, neemt het aantal confessioneel-gemengde huwelijken in West-Duitsland gestadig toe. Blij kens een onderzoek, dat het „Allens- bacher Institut für Demoscopie" heeft ingesteld, worden op het ogen blik in de Bondsrepubliek een kwart van alle huwelijken tussen confes sioneel andersdenkenden gesloten. Daarmee is het aantal wat men in Duitsland naar analogie van de naziterminologie voor huwelijken tussen Joden en niet-Joden noemt „Mischehen" in vijftig jaar bijna verdubbeld. In 1910 bedroeg het percentage n.l. nog slechts 13,4. ..nogal verwonderlijk" betitelden de Allensbachse demoscopen het feit, dat juist in een tijd, waarin - zo heet het tenminste - het egoïsme onder de mensen troef ig en iedereen zijn eigen weg probeert te gaan, de confessioneel- gemengde huwelijken zo sterk toene men, die toch van de beide huwelijks partners een nog grotere mate van tole rantie verlangen dan in echtverbinte nissen waarin het probleem der religie geen rol speelt. Wat West-Duitsland be treft, is .een zeer invloedrijke factor de omstandigheid, dat de voortdurende vlucht van landgenoten uit Midden en Oost-Duitsland (die overwegend protes tants zijn) een verschuiving heeft te- weegfgebracht ,n <]e 'trachtsverhoucIine; tussen de beide religies. Sinds ongeveer een jaar b.v. is het altijd als katholiek geldende Rijnland al met overwegend katholiek meer: de protestanten hebben er een zeer geringe meerderheid gekre gen Door de komst van zovele protes tanten uit Midden- en Oost-Duitsland is voor beide religies de mogelijkheid veel groter geworden, dat tussen jongens en meisies van verschillenderlei geloof vriendschappen kunnen ontstaan, waar uit later huwelijken voortvloeien. Drie iaren geleden nog noemden de West duitse bisschoppen in een Herderlijk Schrijven deze „gemengde vrienschap- nen" deze inter-confessionele gemeen schap de wegbereidster tot wat zij noem den „het ongeluk van het gemengde huwelijk". Van erote invloed is, volgens de me ning-onderzoekers, ook bet feit dat de h „Hino. tnt de Kerk over het algemeen zwakker is geworden. (Het is zelfs zo, «Thmc menen zij, dat na hel sluiten van een Mischehe deze binding nog meer te liiden krijgt). Om dit wetenschappe- l«k "e motiSfren werd met een tweede naald niet gemakkelijk vallen de fede ralistische denkbeelden die in Congo leven (en die ook Tsjombe s hvee>de keu ze ziin) te vuur en te zwaara te Desiry den. En dat klemt te meer omdat de staatsvorm van Congo nog met is vast gelegd. Dat zal namelyk de taak zyn van de Constitante. Tenslotte is er nog de kwestie van het tempo, waarin de kwesbe-Kc. a^g moet worden opgelost. Zodra de zaak in principe is geregeld, zal ri haasting uit den boze zijn. In die:n de haastige spoed wordt betracht, die - moemba verlangt, zou bet kunnen zy dat onder de blanke technici en - perts de paniek weer oplee:ft en 1 b nen komen stil te lig?en. Loemoemba meent misschien, dat het hem vru staat met de economische hulpbronnen va zijn land om te springen zoals nu nei verkiest. Maar de V.N. kunnen zo on verantwoordelijk niet wezen, al zou net alleen maar zijn, omdat het m bedujr blijven van de mijnen de enige waar borg vormt, dat nog ooit de hoge kosten worden gedekt, die anderen thans ma ken ten behoeve van de voortzetting van de firma-Loemoemba. enquête onder een „representatieve doorsnede" der bevolking ook nog het bewijs geleverd, dat als gevolg van con fessioneel gemengde huwelijken de bin ding tot de Kerk nog losser wordt: on der echtelieden die regelmatig naar de kerk plachten te gaan, waren er maar zeven procent in een gemengd huwelijk verbonden, maar onder echtparen die nooit naar de kerk gingen bedroeg dit percentage 32. De mening-onderzoekers hebben ook gevraagd, of een confessioneel-gemengd huwelijk even goed is als een echtver bintenis, waarin* man en vrouw eenzelf de geloof hebben. 48 procent noemde een „Mischehe" even goed en de protes tanten onder de ondervraagden waren met vijftig procent nog iets optimisti scher dan de katholieken (met 46 pro cent). Veertig procent der ondervraag den waarschuwden tegen gemengde hu welijken. Nog iets heeft de Allensbachse statis tiek geleerd: het is niet waar, dat de kinderen uit gemengde huwelijken allen katholiek worden gedoopt. Slechts onge veer eenderde deel dezer kinderen wordt in de katholieke kerk opgenomen, ter wijl tweederde naar de protestantse kerk gaat. n het jongste nummer van het Ka tholiek Staatkundig Maandschrift geeft het Tweede Kamerlid dr. W. J. Schuijt in een artikel, dat de Euro pese en inzonderheid de Franse poli tiek ten opzichte van Afrika behan delt, een karakteristiek van de stijl van het ministerie van Buitenlandse Za ken van „Het Plein" zogezegd die het vermelden waard is: Er bestaat in onze nog vrij jonge bui tenlandse politiek een onmiskenbare voorkeur voor de stijl van het Foreign Office, aldus dr. Schuijt. „Het milieu, waar de Nederlandse diplomaat zich het beste thuis voelt, is dat van de Verenigde Naties. Ten eerste is het Engels, zoveel gemakkelijker dan het Frans, de voertaal, en ten tweede is de problematiek zo algemeen en zo wei nig verbindend, dat er even intelli gent als vaag over gepraat kan wor den. Tenslotte is de Nederlander van ouds een liefhebber van volkenrech telijke kwesties, die in hem een zekere zendingsdrift voor de internationale rechtsorde, wakker maken. Wij heb ben een afschuw van harde machtspo litiek, zolang er geen handelsbelangen op het spel staan, en geven daarom de voorkeur aan liefst theologisch gefun deerde beschouwingen over moraal en recht. En dan is er nog de traditie. De ze traditie is geworteld in Nederland als puriteinse natie. Deze goede oude regenten-traditie, die van het diplo matieke korps ondanks de zogenaamde democratisering nog altijd een voor naam en stil gezelschap tracht te ma ken van verheven „lui", blijft, zijn geestige r.-k. minister ten spijt, vrij ontoegankelijk voor het zuidelijke ex pansievere, maar ook Latijnser type. Voor de Latijnse wereld, met de hoofdsteden Parijs en Rome, is men om uiteenlopende redenen, beducht. Men heeft er weinig meer voor dan mondaine waardering. De geestelijke architectuur van deze wereld is te ruim. te omvangrijk, te speels en te onbetrouwbaar, te overdadig ook van ornamenten, om de Nederlandse di plomaat in de knusse sfeer van het Plein grootgebracht, op basis van een hecht gefundeerde onverwoestbare de gelijkheid en rechtlijnigheid, het ge voel te kunnen verschaffen zich thuis te voelen. Sinds wij ons eigen impe rium verloren zagen gaan, hebben wij een huiver ontwikkeld voor alles wat imperialistisch is. Als voormalige koe ne zeevaarders boeien ons de grote strakke lijnen van de politiek van de verre oceanen, het spelevaren op de Europese binnenzeeën is ons evenwel een te wuft bedrijf. Van de Bourgon dische levensdrift is slechts de lief de voor de verzorgde wijn uit deze streek overgebleven, waarvan het etiket met de voor „geheime" stukken vereiste nauwkeurigheid wordt bestu deerd." Al zou ik er rijk van worden dan kruip ik nog niet in een vlieg tuig, nooit van mijn leven, ver klaarde mevr. A. Ruitenberg-de Snoo toen ze donderdag Schiphol bezocht. En juist zij was het die als 25000ste bezoeker van het Nationaal Lucht vaartmuseum op Schiphol een gratis rondvlucht van een uur boven Neder land in een pipercup vliegtuig van de Nationale Luchtvaartschool kreeg aan geboden. Het kostte de directeur van het luchtvaartmuseum zelfs nog heel wat moeite om de winnares over te halen even plaats te nemen in de juist die dag in het museum geïnstal leerde linktrainer, een beweegbare cocpit, voorzien van de voornaamste instrumenten, waarmede men kan le ren vliegen. De directeur, de heer L. op het ogenblik het best aflezen uit het nauwgezette opinie-onderzoek, dat ten behoeve van Nelson Rocke feller verricht is door de firma Jo seph Bachelder te Princeton, New Jersey. Het onderzoek is uitgevoerd op de zaterdag en de zondag na de Democratische conventie. Menigeen heeft zich vrolijk gemaakt, toen ge deeltelijke resultaten van dit onder zoek op een nogal ondoordachte wij ze zijn gepubliceerd in Chicago door degenen, die de gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, wilden zien aangewezen als Republikeins presidentskandidaat. Maar die vro lijkheid was bepaald niet gerecht vaardigd. komstige percentages voor Nixon wa ren: protestanten 46, katholieken 20 en Joodse kiezers 17. De anderen hadden uiteraard hun keuze weer niet bepaald. Het is moeilijk te zeggen, wat on heilspellender is voor de Republikei nen: de analyse volgens de gods diensten of die volgens vroegere po litieke voorkeur. JOHN F. KENNEDY HICAGO Net als de Demo craten hebben nu de Ameri kaanse Republikeinen een wer kelijk formidabel span kandidaten voor het presidentschap en het vice- presidentschap benoemd. De manier, waarop Richard M. Nixon zichzelf en de Republikeinse partijconventie in bedwang heeft weten te houden, toont, voor zover dat nog nodig was, ge noegzaam aan, dat hij over grote be kwaamheden beschikt. Hij heeft blijk gegeven van grote moed, een vermo gen tot koel en goed oordelen en van een geweldige taaiheid, en dat alles tegelijkertijd. Hij heeft niet alleen het paleolithische soort Republikanisme verworpen, maar ook de zoveel ge vaarlijker halfzachte variëteit. Nixon heeft eigenlijk een ideale plaats inge nomen voor wat het meest opwinden de debat moet worden, dat Amerika deze eeuw meemaakt; en hij heeft la ten zien, dat hij het postuur bezit, dat voor zulk een debat nodig is. Met Henry Cabot Lodge heeft hij ook een „running mate", een kandidaat dus voor het vice-presidentschap, geko zen, die bekwaamheid bezit en pos- PP dadelijk de ideale kan didaat is voor het vice-president schap. De voorgaande paragrafen doen misschien enigszins denken aan de opgeschroefde lof, die men de laatste weken tijdens de partijconventies in Los Angeles (de Democraten) en Chicago (de Republikeinen) heeft kunnen horen, als er kandidaten moesten worden aangeprezen. Maar zij zjjn nodig, als de inleiding tot een beschouwing over de opgave, die Ni xon te wachten staat. Men moet eerst de man bekijken, aan wie de taak wordt opgedragen, vóórdat men de taak zelf bekijkt. Anders zou men tot de conclusie kunnen komen, dat de taak volstrekt niet uit te voeren is, en dat zou althans in dit stadium een ernstige fout zijn. Hoe moeilijk de taak is, kan men M te beginnen was het onder zoek, dat werd uitgevoerd vol gens het systeem-Galiup, bij zonder omvangrijk. Er zijn bijna 4.500 mensen ondervraagd, ofwel drie keer zoveel als het gewoonlijke Gallup- sample". De ondervraagden waren evenredig verdeeld over vijf Ameri kaanse staten: New York, Illinois. Pennsylvanië, Californië en Texas. Het patroon, dat voor de dag kwam, was bijzonder duidelijk. John i Ken nedy, de katholieke senator, die de kandidaat is van de Democraten, had bij de mensen, die nu al meenden te weten hoe zij in november zullen stemmen, een voorsprong op Nixon van ongeveer 60 tegen 40. En dege- nen, die hun keuze nog niet hadden bepaald, vormden ongeveer een kwart van het totaal in alle vijf sta ten. Het is voor Nixon onaangenaam te horen, dat Kennedy een voorsprong van 32 op hem heeft. Maar nog veel onaangenamer voor hem zijn de tot dusver nog niet gepubliceerde cij fers, waaruit de Samenstelling blijkt van Kennedy's voorsprong. New York vertoonde ongeveer het gemiddelde beeld van alle staten, waarover het onderzoek zich heeft uitgestrekt: daarom volgen hier de gedetailleerde cijfers van New York. Van iedere honderd ondervraagden in New York waren er 49, die Kenne dy steunden. Nixon kreeg de stem men van 28 hunner en 23 hadden hun keuze nog niet bepaald. Van eike honderd ondervraagden in New York die in 1956 voor Dwight D. Eisenho wer hebben gestemd, waren er 30, die nu hun stem zouden uitbrengen op Kennedy, 48 op Nixon en 22 wis ten het nog niet. Van elke honderd, die in 1956 hebben gestemd op Adlai E Stevenson, zouden er nu 81 voor Kennedy stemmen, 2 voor Nixon en 17 wisten het nog niet. En bij dege nen, die nog niet eerder hebben ge stemd - de jonge generatie kiezers dus - kreeg Kennedy 45 stemmen, Nixon 17 en 38 aarzelden nog. Verder ontving Kennedy de steun van 30 pro cent van de protestantse ondervraag den in New York, van 58 procent der katholieken en van 59 procent van de Joodse kiezers. De overeen- R kan aan dit exposé nog wor den toegevoegd, dat het resul taat van Bachelder niet belang rijk afweek van de resultaten van het opinie-onderzoek, dat Nixon onge veer tezelfdertijd heeft laten uitvoe ren om de voorkeur van de kiezers voor een „running mate" vast te stellen. Dit laatste onderzoek, dat uitwees, dat Cabot Lodge haast even populair is als Nelson Rockefeller, gaf een paar verschillen te zien, die wel interessant zijn. Zo bleek Nixon in de staat Californië een achter stand te hebben, maar toch niet zo'n geweldige achterstand als het Ba- chelder-onderzoek zou doen geloven. Maar desondanks was het tötale beeld toch zeer ontmoedigend. Natuurlijk zullen de papieren van Nixon aanzienlijk stijgen nu de Repu blikeinse conventie in Chicago voor bij is: na Los Angeles zijn ook de pa pieren van Kennedy gestegen. Maar het zou uitermate verrassend zyn, als deze toename van populariteit na de conventie voldoende is o.m "e oelae kandidaten bij het officiële begin van de race gelijk van start te laten gaan. Maar als Nixon de race met een achterstand, of zelfs met een grote achterstand begint, is de uit slag nog volkomen onzeker. Want Nixon Is, net als Kennedy, een heel bijzonder soort kandidaat. (Copyright N.Y. Herald Trib.) RICHARD M. NIXON Het ministerie van Buitenlandse Zaken op Het Plein in Den Haag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimimiiniiiiHiiimii de Lange, beloofde dat hij zelf de pipercup zal besturen als de winna res haar gratis rondvlucht zal maken. Hij is een ervaren vlieger en heeft o.a. prins Bernard zijn vliegexamen afgenomen. Mevr. Ruitenberg-de Snoo begon langzamerhand aan het idee te wennen en zegde toe dat ze nog eens rustig over het aanbod zal nadenken. Uitgewuifd door een grote groep bewonderende Spakenburgers is de 72-j'arige Antje Boyenhuis per straal vliegtuig van de Pan American Air ways naar San Francisco vertrok ken om daar haar dochter op te zoe ken. Het is de eerste maal, dat An tje gaat vliegen. Toen zij in het toe stel stapte toonde zij geheel geen angst; integendeel, ze was erg nieuwsgierig. Huiselijk nestelde ze zich voor het raampje om alles op haar gemak te bekijken. In San Francisco wordt de krasse Spakenburgse opgewacht door haar dochter Hendrikje, by wie ze tot hall januari denkt te blijven. In de ko- mene maanden wil ze zoveel mo gelijk indrukken opdoen van Ameri ka, om deze na terugkomst in rui me kring te vertellen. Speciale plan nen heeft Antje niet. „Dat loopt al lemaal vanzelf wel" zei ze op de vliegtuigtrap. Spakenburgse Antje Boyenhuis zwaait op de trappen van het vliegtuig voor de laatste maal naar haar achterblij vende dorpsgenoten. B. en W. van Enschede zijn voor nemens de huwelijksvoltrekkin gen meer luister bij te zetten door muzikale omlijsting. Voor het plaatsen van een orgel achten zij de beide in gebruik zijnde Enschedese trouwzalen niet geschikt. Bovendien zou dit zeer kostbaar zijn, daar dan ook organisten in dienst genomen zouden moeten worden. Maar de tech niek van het op indirecte wijze weer geven van muziek, vooral, nu ook van stereoplaten gebruik gemaakt kan worden, is thans zover gevorderd dat een nagenoeg natuurlijke weergave is verzekerd. De bedoeling is, aldus het desbetreffende voorstel van B. en W. aan de raad, zowel bij het betreden als bij het verlaten van de trouwzaal muziek ten gehore te brengen en te vens na de door de ambtenaar van de burgerlijke stand uitgesproken ver klaring dat het huwelijk voltrokken is. Wat betreft laatstbedoeld muziek nummer kan het bruidspaar keuze maken uit 50 muziek- of zangnum mers. Overleg hieromtrent kan wor den gepleegd bij de huwelijksaangifte, eventueel ook als geen muziek wordt gewenst, aldus B. en W., die voor de benodigde installatie een crediet van f4000,- vragen. Toen de politie in een straat in Zaandam controle uitoefende op de snelheid van de auto's kwam zij tot de verrassende ontdekking dat alle wagens zich stipt aan de maxi mumsnelheid hielden. En het leek een verloren dag voor de politie te zullen worden tot een voorbijganger de con trolerende ambtenaren op een merk waardig en origineel waarschuwings systeem attent maakte, dat een be woner van de straat niet alleen had bedacht maar ook in praktijk ge bracht. Hij had drie kinderen op een rijtje in de straat opgesteld, ieder met een kaart in de hand. Op de eer ste kaart stond: „Pas op, 50 km con trole!", op de tweede: „Op 100 meter" en op de derde: „Draad op 50 meter". De politie kon echter het vernuftig bedachte kinder,,spel" niet waarderen en alras bleek wie de ontwerper was: een vertaler, die het deed voorkomen alsof hij van de prins geen kwaad wist. Maar de politie weet wel beter: de vertaler heeft on langs zelf een bekeuring gehad wegens te snel rijdenHij heeft er nu nog een bekeuring bijgekregen: het belemmeren van een ambtenaar in de uitoefening van zijn functie. En daar staan drie maanden maximum WASHINGTON, 5 augustus (UPI) Erwin Schiile, hoofd van het Westduits bureau voor do vervolging van nazi- misdadigers, heeft op een persconfe- rentie in Washington verklaard, dat hij onder Duitse documenten die na de tweede wereldoorlog naar de V.S wer den overgebracht, het „volledig dos sier" heeft gevonden van de nazidienst, waarvan Adolf Eichmann de leiding had. Schiile verklaarde dat hij de papieren momenteel aan het doornemen was om eventueel bezwarend materiaal met betrekking tot Eichmann en an dere oorlogsmisdadigers te vinden. Toen hem werd gevraagd of hjj de op Eichmann betrekking hebbende pa pieren aan de Israëlische regering zou ter hand stellen, antwoordde Schiile „Ik ben in dienst van de Duitse rege ring. Maar het zal geen geheim zijn 1?' wjj nauw met de Israëlische regering samenwerken". Eichmann, die door Israëlische agen ten uit Argentinië werd ontvoerd en overgebracht naar Israël waar hij op zyn berechting wacht, was hoofd van de sectie IV-B-4 van het Reichssicher- heitshauptamt. De taak van dit bu reau was het likwideren van alle Jo den in de door Duitsland veroverde ge bieden. Schüle zei dat hij in Washington een „overweldigende" hoeveelheid docu menten heeft aangetroffen, die onme telijk waardevol" zjjn voor de uitoefe ning van zyn werk. Samen met zijn assistent, Kurt Hinrichsen, heeft hij er al drie weken in gegrasduind. Hij zei te verwachten dat daar nog wel acht of tien weken bij zouden komen. De in Amerikaans bezit zijnde docu menten hebben betrekking op de SS, de SD, de Gestapo en andere nazi-dien- sten. Naast bezwarend materiaal voor Eichmann, hebben Schüle en Hinrich sen ook bewijsstukken gevonden die kunnen worden gebruikt in strafzaken tegen andere voormalige nazi's in Duitsland. Hoewel hij verder geen sen sationele vondsten denkt te vinden, zei Schüle uitermate bevredigd te zijn met wat hij heeft aangetroffen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7