Krachttoeren van Gerritsen tussen de buien door Italiaan Sacchi zwaait in Leipzig hoos met vuisten Lance Huet: titel van de junioren Pré-Olympisch concours blijkt zware opgave JAN COEBERGH verrast met goed tennis en jeugdtitel MENEER HOBBS NEEMT VAKANTIE MOEDER WORDEN... Weergoden contra wielermeute Verhagen: zeiltriomf op het IJsselmeer Schaker Jongsma op goede weg CHIO in Rotterdam Els Spruyt meisjes-kampioene 4 Holland-week II Farrell mist „Rome" in zijn specialiteit Mevrouw Heemskerk dicht bij nederlaag RAHN DEBUTEERT MET DOELPUNT Sportclub Enschede verslaat Schalke HONKBALTEAM is kansloos tegen de linkshandige Parker Verhit door koelkast VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 PAGINA 9 (Van onze speciale verslaggever) LEIPZIG, 4 augustus Enor me regenbuien hebben het ver loop van de wereldkampioen schappen wielrennen ernstig ge stagneerd. De baan van het Alfred Rossch-stadion was vrijwel de gehele dag onberijdbaar. De organisatoren zijn nu genood- BABYSET DE LUXE Profs Gimeno en Haillet beginnen uitstekend zaakt de komende dagen hun achterstand op het schema in te lopen en dat betekent ongetwij feld dat er van de deelnemers in dit toch al zware programma veel gevraagd zal worden. Overi gens had Nederland op deze natte lag niet te klagen. Tussen de Duien door reed kleine Mees Ger ritsen zich opvaiiend knap in de achtste finale sprint amateurs, moest de Hagenaar Paul zich met een zege en een nederlaag tevre den stellen, zodat hem nogmaals een herkansingsrit wacht en had Peter Post bij de achtervolging voor profs een „walk-over" door een lekke band van zijn Deense tegenstander Petersen en de absentie van verschillende con currenten. Zwemselectie in V.S. Troy breekt wereldrecord; Lynn Burke weer sneller Britse voetballers eisen meer loon Advertentie door EDWARD STREETER talentvolle Zwitserse achtervolger Willy Trepp die de snelste tijd bij de profs maakte. Advertentie) Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een MUIDEN, 5 aug. Onder Ideale om standigheden er stond veel wind is op het IJsselmeer het tweede deel van de Holland week begonnen. Vooral de Flying Dutchman-klasse van deze Wedstrijd, die de Koninklijke Nederland- sche Zeil- en Roeivereniging en de Ko ninklijke Watersport-vereniging „Loos- drecht" organiseren, is bijzonder goed bezet. Voor het eerst namen ook de Wijheldszeilers aan deze wedstrijden deel. Ben Verhagen, de Nederlandse Olym pische FD-zeiler, zegevierde na een sPannende strijd. Vlak voor de finish K'ng hij kruisend nog juist voor de Canadees Desjardins langs waardoor hij a's eerste over de lijn van aankomst k'ng. Nauwelijks een halve minuut la- 'pr was de gehele kopgroep de finishlijn Gepasseerd. In de wedstrijd van de Finnjollen "leek overduidelijk dat er een bijzon der gunstige zijde in het kruisrak was, Samelijk de oostelijke kant. Toen Hans 'i'eeswijk in een duel met de Nieuw- r^elander Ralph Roberts naar de wal An Pampus ging, koerste Leo Ger- JArds over stuurboord naar zee om jaarna over bakboord met ruime voor- ijProng uit het kruisrak te komen. Maar 'efst vijf minuten na Gerhards ging e Nieuw-Zeelander over de finish. - Ja.n Bier zegevierde bij de draken Iin de pampusklasse was de over- w:inning voor O. P. Besseling. Van Wijk y°n overtuigend de wedstrijd van de ^bheidjes en De Vries was in de haar ni J P'ympiajollen-klas al gauw onbereik- pEAUVTLLE, 4 aug. Andres Gi lt?!10 (Spanje) en Robert Haillet rankrijk) hebben tijdens een toer- 6 °i in de Franse badplaats Deauville A voortreffelijke wijze gedebuteerd. Gi- bi„n° versl°eS de oud Wimbledon-kam- V t? Alex Olmedo (Peru) met 6—1 6—3 0V Haillet zegevierde met 86 4—6 63 f de Australiër Mal Anderson. Het brutale Amsterdammertje Mees Gerritsen scheen zijn les geleerd te hebben. De Zwitser Vogel en de Roe meen Tache kwamen er niet aan te pas in de eerste herkansingsrit, die Ger ritsen van kop af won. Dezelfde tac tiek werd toegepast in de tweede rit, nu tegen de Deen Bechman en de Roe- mee,!ilomta. Met een verrassende „duik nam Gerritsen enkele meters, van welke voorsprong hij voldoende overhield voor de zege en een volgende kans m het sprintersgevecht der ama teurs. De omvangrijke Marinus Paul verging het minder goed. Welliswaar joeg de Hagenaar in een magistrale eerste rit de snelle Duitser Kaslowski en de Oostenrijker Schein van zijn ach terwiel, maar in_ de tweede race kon hij het toch echt niet bolwerken tegen de fel spurtende Deen Melby en de Oost duitser Staeber. Paul zal nu met zes verliezers om twee plaatsen in de vol gende ronde moeten rijden. Bij de profs ontstond grote opschud ding rond de rijzige forse gestalte van Enzo Sacchi, de Italiaanse sprinter In zijn herkansingsrit tegen de rappe Belg De Bakker zou deze hem in de berm hebben geduwd, alvorens de zege protesten doodkalm naast zich neerleg de. Voor de Italianen was het trouwens toch een droevige dag. Ook Ogna ver dween uit de rij van kanshebbers. Slim me Potzernheim gaf hem in alle op zichten een sprinterslesje. De Italiaan, die zo zenuwachtig was dat hij bij een „sur place" omviel verdween teneer- geslagen naar de cabines. In de kwart finales mag Potzernheim het opnieuw tegen een Italiaan proberen en wel tegen wereldkampioen Maspes. Derksen ont moet de Zwitser Suter, Rousseau rijdt tegen De Bakker en de clown Gaig- nard treft Oscar Plattner. Op zijn gemak Bij de achtervolging voor profs had den verschillende renners het laten af weten, waardoor Peter Post al bij voor baat zeker was van een plaats in de kwart-finales. Toen bovendien zijn te genstander de Deen Petersen al in de tweede ronde een lekke band kreeg, spande Post zich niet meer in en reed hij de 5 km. bijna 10 sec. langzamer dan de snelste man, de Zwitser Wuly Trepp. Post zal het nu moeten opne men tegen Baldini, die nog lang niet de oude is. De regen maakte een abrupt einde aan het wielerspel. 10.000 enthou siaste Oostduitsers bleven tot laat in de avond op een ommekeer wachten. Tevergeefs. Het bleef gieten en de or ganisatoren moesten van verdere activi teiten op de kletsnatte piste afzien. DETROIT, 5 aug. Jeff Farrell, de Amerikaanse vrjje slagspecialist, die een week nadat hjj een blindedarm operatie heeft ondergaan tracht een plaats te veroveren in de Amerikaanse Olympische zwemploeg, is in eerste aanleg niet in zjjn opzet geslaagd. In de finale van de 100 meter vrije slag eindigde hjj als derde in 56,1 sec., ach ter Larson en Hunter, die respectieve lijk 55 en 56 seconden op de klokken brachten. In de series was Farrell met een tijd van 55,6 de snelste geweest. De 23-jarige zwemmer krijgt nog een kans. Als hij op de 200 meter vrije slag eindigt bij de eerste zes, komt hij in aanmerking voor de 4 x 200 vrije slag- ploeg. De zestienjarige Chris von Saltza en de twee jaar jongere Carolyn Wood heb ben besiag gelegd op de eerste twee plaatsen op de 100 meter vrije slag da mes. De tijden waren respectievelijk 1.2.5 en 1.2.8 De Amerikaan Mike Troy heeft don derdagavond te Detroit het wereldrecord 200 meter vlinderslag verbeterd en ge bracht op 2 min. 13,2 sec. Het oude re cord stond met 2 min. 13,2 sec. al op zijn naam. De tweede plaats op dit num mer van de selectie wedstrijden was voor Gillanders met een tijd van 2 min. 14 sec. Voorts heeft de 17-jarigc Lynn Ann Burke het wereldrecord op de 100 meter rugslag opnieuw verbeterd. Zij won haar serie in 1 min. 10 sec. en bleef daarmee dus 0,1 sec. onder het record dat zij op 17 juli met 1.10.1 op haar naam bracht. II' IOMrs- uc voor zich op te eisen. De donkere ogen van Sacchi schoten vuur. Hij danste van pure drift rond de jurytafels, zwaai tnpl de vuisten en de boos met de vuisten en liet zijn coach het ene protest na het andere indienen. De Italiaanse „vocabulaire" schoot tekort om Sacchi's woede tot uit drukking te brengen, toen de jury al de MEES GERRITSEN ...Knappe overwinningen. VENRAY, 5 aug. Lex Jongsma is door een zege op kampioen Speyer met iVz punt uit 5 partjjen de eerste kan didaat gebleven voor de titel open kam pioen van Nederland. Het was een re gelmatige Franse party, waarin de Rot terdammer zijn grotere speelkracht vlot tot uitdrukking kon brengen. Ver- holt (Utrecht), voor twee dagen nog de held van de dag, viel terug. Vandaag verloo. hij van Frans Kuypers. De laatste bleef positioneel uitermate ge zond spelen, zonder zich met te onover zichtelijke avonturen in te laten. Ver- holt's ondernemende stijl leed tegen de ze opvattingen snel schipbreuk. 'S. Goris, die gisteravond de hang- partij tegen Diemer won, verloor ook van ir. van Donk. De laatste had een gesloten Siciliaan gekozen, welke speel wijze tot een felle clinch leidde. De Dordtsche kampioen bleek het verst te hebben kunnen rekenen. Diemer is zijn ritme kwjjt. Met zwart tegen Quakke- iaar bleek hij evenmin ondernemend als gisteren tegen ds. Goris. Het spel verzwakte en mondde uit in een vierto- reneindspel, dat spoedig remise werd gegeven. De partijen Coninghs-Jansen en Meddeler-Mulder werden afgebro ken. Mevr. Heemskerk staat vermoedelijk op verlies tegen mevr. Timmer. Dat is het belangrijkste nieuws van het da- mes-toernooi om de landstitel. Mevr. Vreeken heeft haar laatste kans benut door een winststelling op te bouwen te gen mevr. van Aalst. Het feit, dat is af gebroken mag een formaliteit heten. Mevrouw van der Veen zette - in goede positie - verkeerd voort tegen mej. Broerse en kon prompt opgeven. De da mes Beelaerts van Blokland en Brui nenberg braken af in een remise-achtig paardeindspel. Stand heren: 1. Jongsma 4pnt; 2-3. Van Donk en Kuypers, beiden 31/» pnt; 4. Verholt 3 pnt; 5-6-7 Quakkelaar, Speyer en Gons, allen 2'h pnt; 8. Die mer 2 pnt; 9-10 Jansen en Meddeler, beiden 1pnt. en 1 afgebroken partij; 11. Mulder 1 pnt. en 1 afgebr. partij; 12. Coninghs 0 pnt. en 1 afgebr. partij. Stand dames; 1-2. mevr. Heemskerk en mevr. Timmer, beiden 4 punten en 1 afgebr. part; 3. mevr. Vreeken 3 pnt. n 1 afgebr. part; 4. mej. Broerse 3 pnt; 5. mevr. van Aalst 1 Vi pnt. en 1 afgebr. part; 6. mevr. van der Veen l'/z pnt; 7-8 mej. Bruinenberg en mevr. Beelaerts van Blokland beiden 0 punten en 1 afgebroken partij. LONDEN. 5 aug. De Britse profs hebben via hun belangenvereniging bij de Football League de eis ingediend, dat de clubs wordt toegestaan een hoger loon te betalen dan het maximale bedrag van 20 pond sterling (ruim 200 gulden) per week dat de League thans toestaat. Mocht deze wens van de spelers niet worden ingewilligd, zo verklaarde een woordvoerder, dan bestaat de kans dat de profs in staking zullen gaan. Ver tegenwoordigers van de Football Lea gue, de belangenvereniging en het mi nisterie van arbeid hebben ruim drie tiur verjjfijjerd. De League zal 24 augus tus in een vergadering de wensen van de spelers bespreken. De Franse ruiter kapitein B. de F om- belle op „Buffalo Bill" over een van de lastige hindernissen van het Rotter damse CHIO. (Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM ,5 aug. Hoewel het programma er veelbelovend genoeg uit zag, is de tweede dag van het C.H.I.O. in de Rotterdamse Kralingerhout toeh wat tegengevallen. Allereerst maakten maar liefst drie amazones ernstige val partijen, van wie Marianne Eiehholtz zelfs met een ziekenwagen van het ter rein moest worden gereden. Enkele uren verbleef zij ter observatie in het havenziekenhuis, doch tegen de avond mocht zij weer naar huis. Ook Proetske Arts behoorde tot de slachtoffers, maar ze stond spoedig weer op de been. De Belgische amazone S. Thiry maakte tweemaal een val en wankelde het veld uit. Maar afgezien van deze minder plezierige incidenten leverde ook het pré-olympische springconcours,, dat be schouwd werd als een generale repetitie voor het treffen in Rome, niet die span ning op die men er van verwacht had. De Japanse équipe bleek in het geheel niet in conditie en maakte fout op fout. Geen der deelnemers slaagde er trouwens in een volkomen foutloos par cours te rijden, maar dat kon aan nie mand anders dan henzelf verweten wor den; zij waren het immers, die om een extra zwaar parcours hadden ge vraagd Het was jammer, dat de val van Marianne Eiehholtz een schaduw wierp over het nationaal springconcours voor de Nederlandse juniores, want dit was verder eeti bijzonder aardig onderdeel vanwege het élan waarmee gestreden werd Alweer niet vanwege de prestaties, want die waren uiterst matig. Er wa ren 8 deelnemers en deelneemsters, van wie er in de eerste manche al direct vier werden gediskwalificeerd ofwel om andere redenen het veld moesten ver laten. Onder hen was dus ook Marian ne Eiehholtz, die bij een val het paard gedeeltelijk boven op zich kreeg. Er ging een kreet van afschuw op onder het publiek, maar de gevolgen bleken, zoals gezegd, nogal mee te vallen. Het 22 jaar oude paard Rocket, waarmee Proetske Arts woensdag zo goed voor de dag was gekomen, had er gisteren helemaal geen zin meer in en weiger de driemaal een hindernis te nemen. De beste rijder van de eerste man che was Lance Huet met Grote Poo ka, die maar vier fouten maakte. In de tweede manche bleek, dat Huet, die ook Karnac nog bereed en daar mee 12 fouten maakte, geen ernstige concurrentie meer te duchten had en zijn zege was volkomen, toen Gro te Pooka de tweede maal zelfs fout loos wist rond te komen. Het publiek juchte hem hartelijk toe als de nieu we Nederlandse kampioen der junio res. Volgens traditie reikte de win naar van het vorige kampioenchap, mej. W. Lans. hem de wisselbeker over. De Turkse kapitein S. Koe is win naar geworden van het pré-olympische springconcours om de prijs van de Maas, nadat hij nog met de Duitser Klaus Pa- de barrage gereden had. Zoals gezegd is geen der ruiters er in geslaagd om het parcours foutloos te verrijden. De hin demissen varieerden in hoogte dan ook van 1.30 meter tot 1.60 meter, terwijl het vereiste tempo men diende de 665 me ter in ten hoogste 100 seconden af te leggen de grootste moeilijkheden op leverde. Klaus Pade was de eerste die een werkelijk fraai parcours reed met Fröhlich, binnen de tijd en met maar vier fouten. De Franse ruiter P. Jon- quères d'Oriola, die woensdag met Ger- boise B. zo fortuinlijk was moest ondervinden, dat zijn paard nu twee maal weigerde, en hij verliet daarop vrijwillig het veld. Bijna iedereen had ook moeite met de driesprong die een vrijwel onoverkomelijke hindernis bleek te vormen. Japan had drie ruiters af gevaardigd op dit concours, maar deze eerste indruk van hun optreden in Ne derland is niet in hun voordeel uitge vallen. Zij maakten vele fouten en over schreden verre de toegestane tijd. Ook Nederland bleef in de achterhoede. De Turk Gönenly had ditmaal pech. Toen hij merkte, dat zijn paard Inka te zeer opzag tegen de driesprong, ruimde hij maar onverrichterzake het veld. Ten slotte bleven Pade met 4 fout in 99,1 sec. en Koq met 4 fouten in 94,1 secon de op Eskimo over voor de barrage. Deze zou plaats vinden over een par cours van 375 meter met 6 hindernis sen die 10 centimeter waren verhoogd. Pade maakte 13'/s strafpunt in 65,1 se conde, terwijl Kog zowaar een foutloze ronde maakte en daarmee onbetwist de overwinning in de wacht sleepte. De verdere uitslagen van dit concours zijn; 3. mej. F. Vanderhaeghen (Bel gië) met Fidelio, 8 fouten, 91,2 sec., 4. J. P. Seynave (België) met Dorn, 8 ft., 92,8 sec., 5. P. Jonquères d'Oriola (Frankrijk) met Eclair au Chocolat, 8 ft., 93,4 sec., 6. mej. F. Vanderhaeghen met Jerdy, 8 ft., 97,4 sec., 7. Walther Günther (Duitsland) met Astral, 8 ft., 99,6 sec. Het derde springevenement was het concours om de prijs van de Beurs, een spectaculaire wedstrijd waarbij iedere ruiter, na eenmaal het parcours te heb ben afgelegd, binnen de ring van paard moest verwisselen, om nogmaals het zelfde parcours maar dan in tegenover gestelde richting, te berijden. De eerste die feilloos de finish bereikte, was de Franse kapitein De Fombelle op zijn prachtige paarden Bucephale en Dernier Cri. Hij deed er 147 sec. over. Later overtroefde mej. F. Vanderhaeghen (België) met Islam en Janicule hem nog met een verschil van slechts 0.8 sec., maar voldoende om haar de eerste plaats te verzekeren. Nederland had weer geen geluk in dit internationale treffen en eindigde ver achteraan. De Turk Gönenly bereikte de derde plaats met Esmeraltin en Temel, gevolgd door Anna Clement (Duitsland) met Nico en Danina, de Belg G. Hernalsteens met Evagoras en Aberglaube, de Turk C. Sumer met Zambak en Serez en R. Lom bard, weer een Belg, met Red Bill en Dandy. Het resultaat van gisteren over ziende komt men tot de conclusie, dat vooral België sterk in opkomst is en in mej. Vanderhaeghen een waardevolle kracht bezit. Dat zou ook in het verdere verloop van dit 13e CHIO nog wel eens kunnen blijken In de morgenuren is o.a. in aanwe zigheid van prins Bernhard, prinses Irene en prinses Armgard de bekende dressuurproef Prix St. Georges verre den, die voor de Duitser II. Boldt met. Briljant in een royale overwinning ge ëindigd is. Tweede werd mevr. I. Siem- Roderwald uit Bilthoven met Bar celona. De verdere uitslag was; 3. mej. K. Mcintosh, USA, met Scipio, 4. mevr. F. Benedictus-Lieftinck, Putten, met Lorbas, 5. mej. K. Mcintosh, USA, met Instergruss, 6. mej. A. v. Doorne, Deurne, met Halva. ENSCHEDE, 5 aug. Helmuth Rahn heeft in de gisteravond gespeelde w-d- strijd tegen Schalke hi toch zijn eerste doelpunt voor Sportclub Enschede kun nen scoren, ofschoon zijn meespelen lan ge tijd niet vast stond. Zijn vroegere club, de F.C. Köln, had namelijk op het laatste moment via de Duitse voet balbond nog bezwaren gemaakt tegen het meespelen van de Duitse crack, voordat de transfersom betaald zou zijn. Pas toen dat donderdagnamiddag was geregeld, kwam enkele uren voor de wedstrijd, die door 20.000 toeschouwers werd bijgewoond o.w. ca, 4.000 Duit sers, de vereiste toestemming af. Sportclub Enschede won met 54. Rahn toonde zich een gevaarlijke schut ter en had een groot aandeel in de zege doordat hij zijn nieuwe club direct na de rust aan een voorsprong van 32 hielp en voordat elf minuten van de tweede helft verstreken waren, de grond slag legde voor nog twee doelpunten van Sportclub. Schalke 04 wist deze ach terstand echter tot 54 te verkleinen. In deze vooral na de rust aantrekkelijke wedstrijd scoorden voor Sportclub En schede Janssen tweemaal, Kerkhoffs, Rahn en Pfeiffer. Van de vier doelpun ten van Schalke nam linksbinnen Ja- gielski er drie voor zijn rekening. (Van onze honkbalmedewerker) AMSTERDAM, 5 aug. John Parker de linkshandige werper, die de Ameri kaanse legerploeg Kaiserslautem Engi neers donderdagavond in het hoofdste delijke honkbalstadion tegen het Neder landse team op de werpheuvel bracht, heeft kans gezien een no run-zege te boeken. De Amerikanen scoorden vijf maal en wonnen met 5-0. In de eerste slagbeurt heeft Oranje een kans gehad, toen Keulemans een gave slag plaatste. Hij bereikte zelfs het derde honk. Maar al zijn ploeggeno ten die na hem volgden, sneuvelden ech ter op drie slag. Parker, Batsdorf, Pal- ma en Plosky hanteerden in de derde inning op de juiste wijze het slaghout. Met een voorsprong van 3-0 sloten de gasten deze vruchtbare inning af. In de vijfde inning was het weer Palma; in alle slagbeurten plaatste hij honkslagen die meehielpen er 4-0 van te maken. In de zesde minuut kreeg Mc. Kinney een vrije loop, hij stal het tweede en derde honk, en kwam thuis op een kor te slag van House 5-0. Even was er nog een kans op het redden van de eer, toen Nico Tromp in de laatste inning een vrije loop kreeg, en Leisnner, de Antilliaanse UW-er, een tweehonkslag produceerde. Bij Oranje kwamen vier werpers op de heuvel, Zijlstra, Smidt, Le Cuivre en Hoffmann. Het totaal dat zij wierpen was 6x3 slag, 5x4 wijd en 9 honkslagen tegen. John Parker wierp voor de En gineers in zeven innings 16 x 3 slag, 3x4 wijd en 2 honkslagen tegen. Er moest mannenkracht aan te pas komen, schrijft Mevrouw O.-de B., om de koelkast te verplaatsen, toen ik de keuken eens extra-goed wou schoonmaken. Nou, ik heb nog nooit een man zó warm zien worden van een koel kast als mijn man op dat moment! Ik gaf de „stakker" maar gauw een Boldoot Towelette. „Hèèè", zei hij, toen hij zich lekker verfrist had, „zo'n doekje is toch maar het top punt van koeltechniek. Wat kost het eigenlijk?" „Maar 20 cent." Heerlijk ook op reis, en in warme zalen Neem een doosje van 5 stuks voor L (Van onze sportcorrespondent) AMERSFOORT, 5 aug. Als opvol gers van Peter Scholtz en Madeleine Weurman, die vorig jaar als overwin naars uit de bus kwamen bij de ten niskampioenschappen voor de oudere jeugd (tot 20 jaar), traden gistermid dag de in Zwitserland woonachtige Jan Coebergh en Els Spruyt (district Rot terdam) naar voren om de Van Len- nep-trofee en de Kea Bouwmanvaas in ontvangst te nemen van de heer G. Terhorst, lid van de jeugdcommissie van de K.N.L.T.B., die dank zij de vlot te medewerking van Alta op de fraaie hanen aan de Oranjelaan te Amers- VertalingJ F. A. BRVIVKLAVS Er waren heel wat mensen naast wie meneer Hobbs liever gezeten had dan naast mevrouw Thorn ton Barstow. Ja, hij zou er een nachtelijke wande ling met meneer Turner voor over hebben gehad om die hoge eer te ontlopen. Mevrouw Hobbs had hem echter gewaarschuwd, dat als hij ook maar één ogenblik zijn aandacht voor die ouwe heks liet verslappen, zij hem na het vertrek van de laatste gast de les zou lezen op een wijze, die hem heugen zou. Mevrouw Thornton Barstow had een leeftijd en een maatschappelijk aanzien bereikt, waardoor ze zich niet verplicht achtte te praten, tenzij ze er zin in had. Dit was een avond, dat ze er geen zin in had. Gelet bovendien op het feit, dat ze zelfs het luidste lawaai slechts met moeite hoorde, kon haar conver satie met meneer Hobbs nauwelijks levendig wor den genoemd. Ze deelden samen een uiterst wankele kaarttafel. De beide andere gasten, die er aan plaats hadden genomen en die meneer Hobbs zich niet herinnerde ooit gezien te hebben, waren in één van die intieme gesprekken gewikkeld, welke hem altijd het gevoel gaven, dat als ze niet getrouwd waren, het hoog tijd werd dat ze getrouwd raakten. Mevrouw Thornton Barstow raakte nauwelijks mes en vork aan en keek onvriendelijk om zich heen, nu en dan een stug knik je gevend, als gaf ze een onzichtbare beul een wenk om zijn plicht te doen. „We vinden, dat dit eiland van u erg mooi is," zei meneer Hobbs wanhopig. Vijf minuten waren verstreken zonder dat er een woord was gewisseld. Hh voelde, dat hq iets moest zeggen, of anders gil lend de kamer uit zou stormen. „Wat. Waar. vroeg mevrouw Thornton Bar stow. „Ik zei, dat we uw eiland zo mooi vinden." Meneer Hobbs verhief zjn stem, terwijl hij met een half oog benauwd naar zijn andere tafelgenoten keek. Mevrouw Barstow manoeuvreerde met haar ge hoorapparaat, dat half verscholen lag in de bovenste regionen van haar imposante boezem. „Zei u wat?" vroeg ze. „Ik zei, dat we uw eiland erg mooi vinden!" brul de meneer Hobbs. „Ik hoor niet zo best," vertrouwde mevrouw Bar stow hem toe. „Ach laat maar, laat maar," brulde meneer Hobbs. „Het was toch maar een stomme opmerking." Hij was zich ervan bewust, dat hij de hele kamer tot zwijgen had gebracht. „Wie maakt er een stomme opmerking?' vroeg mevrouw Barstow nu, die haar gehoorapparaat in middels blijkbaar beter had afgestemd. Voor de eer ste keer vertoonde haar oud gezicht enige levendig heid. „Mijn dochter, zei u? Maakte Augustine t-c stomme opmerking? Dat zou niet de eerste keer zijn." „Wie gebruikt daar zonder reden mijn naam?' Mevrouw Archer Gabrielson kwam met haar mooie hoofdje om de hoge leuning van een stoel kijken. „Niemand," brulde meneer Hobbs en toen tot mevrouw Barstow, gillend: „Ik." „U deed wat?" zei mevrouw Barstow ongeduldig. „Ik maakte een stomme opmerking," brulcje me neer Hobbs. „Waarom?" vroeg mevrouw Barstow. De enige, thans hoorbare conversatie drong door uit de verste hoeken van het vertrek of door de open ramen vanaf Ie veranda, waar de minder conser vatieve leden van het gezelschap zich met glazen en flessen hadden genesteld. Meneer Hobbs voelde, dat de wanhopige roekeloosheid van een gevangen dier bezit van hem nam. „O, laten we over wat anders praten," schreeuwde hij met zijn mond zo dicht bij de schuilplaats van de microfoon van mevrouw Barstows gehoorapparaat als een kellner, die door de schacht van een etenslift de kok in de keuken een bestelling toeschreeuwt. Mevrouw Thornton Bartow schrok zichtbaar en sloeg een hand voor haar boezem in een gebaar van de hevigste ontsteltenis. De blik, welke zij op meneer Hobbs wierp, was een vreemde mengeling van gekwetste waardigheid en gevleidheid. Ze vend- de zich tot de dame aan de overkant van de tafel. „Ik hoop, dat u een prettige zomer had," zei ze. „Ik zal wat roomijs voor u halen," brulde meneer Hobbs met verwaarlozing van mevrouw Hobbs' strenge instructies, dat hij zich In geen geval met haar dieet mocht bemoeien. De kaarttafels van Grey Gables hadden één ding gemeen. Bij het minste of geringste gaven de poten ervan mee. Toen meneer Hobbs' knie onder het op staan in scherp contact met één van die poten kwam, draaide het tafelblad prompt een kwart slag om, zodat de inhoud van diverse glazen in ruime mate over de rand vloog. „Waar ga je naar toe?" vroeg mevrouw Hobbs vol argwaan, toen ze hem bij de voordeur tegen het lijf liep. „Ik wil eens kijken, of hier buiten iedereen heeft, wal. hij nodig heeft," zei meneer Hobbs. „Wat heb je met mevrouw Barstow gedaan? „O, die heeft me voorlopig niet meer nodig", zei meneer Hobbs, terwijl hij de deur met een slag dicht liet vallen, zödal hij de commentaar van zijn vrouw niet meer hoorde. Klokslag tien uur bracht mevrouw Archer Ga brielson haar moeder naar huis. Hun vertrek had op het partijtje op slag stimulerende uitwerking. Ieder, die van dat ogenblik af een kijkje had genomen in de provisiekamer van Grey Gables zou meneer Hobbs voortdurend bezig gezien hebben met het ontku-ken van Hessen. Ze hadden het te druk met elkaar. En meneer Hobbs werd zich bewust van het feit, dat, als hü en zijn vrouw naar bed waren gegaan, nie mand dat gemerkt zou hebben. Met andere woor den: het partijtje stond op het punt een groot succes te worden. Op een even rustiger ogenblik liep hij door de keu ken naar buiten. Mist kwam opzetten vanuit de zee. Iedere veertig seconden liet de misthoorn van de vuurtoren van Minamatick zijn klagelijk, naargees tig geloei horen. (Wordt vervolgd) foort op voortreffelijke wijze deze jeugdkampioenschappen heeft georga niseerd. Als goede „tweeden" eindig den Jeanine Ferir en Tom Okker. Reeds in de halve finale was er een kleine sensatie. De Haarlemse Tom Okker moest aantreden tegen de ster ker geachte Evert Schneider. Het leek een vlotte zege voor laatstgenoemde te worden, want hij begon met de eerste set met 6—1 op zijn naam te brengen. Doch de pittig spelende Tom liet zich niet van de wijs brengen. In voortref felijke stijl won hij de tweede en daar na ook de final set. Hij had echter te veel van zijn krachten gevergd om in de finale succes te kunnen hebben tegen Jan Coebergh. Deze jongeman, die in Zwitserland woonachtig is en dus in geen enkel Nederlands district is in gedeeld, heeft in dit toernooi voortref felijk gespeeld. In de halve eindstrijd klopte hij Jacques Toor (district Rot terdam) met 108, 63. Coebergh speelde in de eindstrijd boven zijn nor male vorm en mede omdat Tom Okker na zijn zware partij tegen Schneider niet veel tegenstand meer kon bieden, was de finale binnen een half uur af gelopen. Jan Coebergh won met 61, 6—3. jy de meisjes heeft het Jeanine Fe rir die voor de laatste maal bij de oudere jeugd kon meedoen, heel wat moeite gekost om Koosje de Jongh (district Utrecht) te verslaan. Vooral de tweede set was enerverend. Bijna slaagde Koosje erin die set op haar naam te brengen, doch Jeanine liet de tvlnst_ met meer glippen en plaatste zich in de finale. Daarin ontmoette zq Ejs Spruyt, die in de halve eindstrijd „v ciuuaiiiju ISicky Hannesen (district Gelderland) verslagen had. De meisjesfinale gaf een goed op dreef zijnde Els Spruyt te zien en een enigszins gedeprimeerde Jeanine Ferir, die niet in haar norma le vorm kon komen. Volkomen ver diend won Els met fr—4, 6i. De uitslagen van de laatste dag lui den: Meisjes: Halve finale: Jeanine Ferir- Kposje de Jongh 6—3, 9—7; Els Spruyt- Nicky Hannesen 6—2, 6—3. Finale: Els Spruyt-Jeanine Ferir 64, 64. Jongens: Halve finale: Tom Okker- Evert Schneider 16, 63, 64; Jan Coebergh-Jacques Toor 108, 63. Fi rn 'e: Jan Coebergh-Tom Okker 61, 63. OSLO, 5 aug. De tweedaagse at letiekwedstrijd tussen Noorwegen en Italië heeft een zege voor de Italianen opgeleverd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9