Een goed "beleggingsadvies: aandelen "Vereenigd Bezit.van 1894» Aantrekkelijk rendement Weer een Turkse zege op Rotterdams CHIO Ontwikkeling „VERGETEN" Antilliaanse eilanden BRUSSEL tracht Congolese munt nog te redden Het is wel te merken! ZATERDAG-PUZZLE Invloed van Wall Street op koerspeil aan het Damrak De Onwillige Held PAUL VLAANDEREN Het geheim van I Duitse Anna Clement zeer snel Plan van Adenau er en De Gaulle Werken met oog op toerismemaar niet alles op één kaart Op verzoek van Congo en onder druk van de V.N.-organisatie Winst Amerikaanse olie-industrie in tweede kwartaal iets hoger DE BEURSWEEK ERIC DE NOORMAN ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1960 PAGINA 12 Gré Brouwensteijn naar Zuid-Amerika Federatief Europees kabinetmet Britten Honderd aandelen van Nederlandse Export papier voor werknemers Finsen-medaille voor dr. Rottier Onderwijzerscongres Activiteiten voor komend jaar Eindexamens in studenten sanatorium Regering wil 16 miljoen voteren Jersey City (Bergen) en Bergen op Zoom Jongeman verdronken Examens 3,. „Joujou vrijlaten?" brult Agar rood van woede. „Je denkt toch niet, dat ik zo idioot -ben? Lomperd! Narrekop! Om onder deze omstandigheid de spot met mij te drijven!" Hij hapt nijdig naar lucht en snel vervolgt Artor: „Als ik die bedrieger ontmaskerd heb, kan ik er voor zorgen, dat het water weer wegloopt." „Wat zeg je daar?" gromt Agar met een sluwe blik. „Zou je dat werkelijk doen?" „Zeker," knikt Artor onverstoord, „maar natuurlijk niet eerder, dan nadat jij je overgegeven hebt. Begrijpt je wel, Agar? Anders klap je de poort dicht en begint het lieve leven weer van voren af aan." „Wel, heb ik ooit!" schreeuwt de in het nauw ge brachte vorst. „Eerst jou vrijlaten en me dan nog zelf overgeven ook aan dat stel nekkensnijders buiten." „Ik sta er voor in, dat ze jouw nek met rust zullen laten," antwoordt Artor. „En dan krijg je al veel meer dan je toekomt en ook meer dan je ooit zult krijgen, als je hier met mij en je hele hofhouding blijft zitten wachten tot we als kikkers in de ondergelopen burcht rondzwem men." Een onduidelijk gekreun is het antwoord. En de krijger bij de ingang van de zaal kan zijn ogen haast niet geloven, als hij koning Agar eigenhandig zijn doodsvijand van zijn boeien ziet ont doen. „Dat is verstandig van je, waarde vijand," zegt Artor min zaam. „Laten we het hopen," mompelt Agar, benauwd naar zyn forse tegenstander loerend, „maar we zijn bondgenoten nu, denk daar vooral aan." Zal ik daar niet aan denken?" grinnikt Artor. „Ha, komaan, bondgenoot, zet me buiten de deur." vepbp'jzelp, Mmm m«o Advertentie 'Van onze speciale verslaggever) ROTTERDAM, 6 aug. De spanning, waaraan '.et de eerste twee dagen eigen lijk wat ontbroken had, keerSe gisteren, de derde dag van het dertiende C.H.I.O. in Rotterdam, eindelijk in volle om vang terug. Vooral was dat te danken aan het boeiende puissance springcon cours om de Prijs van de haven, een hippisch evenement van de eerste or de, waarbij te genieten viel van prach tige sprongen en meesterlijke parcour- «en. De Turken hebben hun reputatie in dit nummer opnieuw kunnen beves tigen: ditmaal was het de kapitein X. Gönenly die uit de derde barrage als winnaar te voorschijn kwam, gevolgd door de Duitser Klaus Pade. Maar ook het jachtspringconcours om de Prijs van de Kralingse Plas ontrolde zich als een interessant schouwspel voor de goed bezette tribunes. Hierin toonde Anna Clement haar vitaliteit en overrompe lende snelheid weer overtuigend aan. Ze veroverde een ruime eerste plaats, terwijl de Belg R. Lombard als num mer twee werd geklasseerd. Bij een jachtspringconcours komt het vooral aan op de snelheid waarmee het parcours verreden wordt, aangezien fouten en weigeringen alleen worden uitgedrukt in strafseconden. De ruiters moesten in het concours om de Prijs van de Kralingse Plas een afstand af leggen van 760 meter binnen 141 se conden. Ze ontmoetten op hun weg 14 hindemissen tot een hoogte van 1.30 me ter. Het was de Belg R. Lombard die met Dandy als eerste een danig ap plaus mocht incasseren voor zijn fraaie prestatie: een tijd van slechts 96,4 se conde. Het zou lang duren, voordat dit resultaat zelfs maar benaderd werd. Toen echter voerde de Turkse kapitein Kos, de spanning ineens geweldig op door met Eskimo, die hem ook de pré- olympische zege gebracht had, een snel le ronde te rijden van 96,9 seconde. Jammer genoeg kwamen er nog 7 straf seconden bij. Maar even later voerde hij een foutloze ronde, uit op Dedal in de tijd van 97,1 seconde. Nauwelijks wa ren de toeschouwers van deze sensatie bekomen, of Anna Clement stoof al als een wervelwind over het veld, hindernis na hindernis nemend met feilloze pre cisie. Ademloos werden haar verrichtin gen gevolgd en nadat het laatste obsta kel gepasseerd was, bleek, dat Nico haar in 86,9 seconden van start tot finish had gevoerd. Het puissance springconcours leverde zo mogelijk nog meer spanning op. De tijd was hierbij tot een vrij onderge schikte factor gemaakt, aangezien de ruiters zich in het geheel niet behoef den te haasten om aldus des te meer aandacht te besteden aan de sprongen. Het concours, dat gehouden werd om de Prijs van de haven, opende met de Nederlande W. Philips op Donnerhall, een wispelturig paard, dat zich ditmaal bijzonder gezeggelijk toonde. Het bracht zijn berijder foutloos door het parcours, en deze succesvolle ouverture werd door het publiek uiteraard hogelijk gewaar deerd. Zonder fout brachten ook Her- nalsteens op Hipparque, Walter Gün- ther op Asta, Klaus Pade op Raubautz, de Japanner K. Otha op Facey en de Turk N. Gönenly met Domino het er af. Het werd derhalve barrage, waarbij de maximum hoogte der hindernissen van 1.50 tot 1.60 meter werd verhoogd. In de eerste barrage bleven Hernal- steens, Günther, Pade en Gönenly over. De spanning was voelbaar toen de tweede barrage begon. De eerste twee ruiters, Hernalsteens en Günther, wier pen beideu dezelfde hindernis omver, maar Pade en Gönenly reden opnieuw vlekkeloos. Ergo opnieuw barrage, nu met slechts twee hindernissen, maar van 1.80 hoog. Pade gooide met Rau bautz een muur om, maar herstelde zich by de tweede hindernis. Gönenly even- SCHIPHOL, 5 aug. De Nederlandse sopraan Gré van Swol-Brouwensteijn is vanmiddag van Schiphol via Frankfurt naar Buenos Aires vertrokken. Zij zal daar drie weken blijven op uitnodiging van de directie van het theater „Colon" in Buenos Aires, waar de 150e verjaar dag van de bevrijding van Argentinië wordt gevierd. Mevrouw van Swol zal minstens een maal misschien echter meer keren op treden. Op haar programma staan de len uit: La force del destino van Verdi en Andrea Chenier van Giordani. Mevrouw van Swol wordt op 29 aug. op Schiphol terug verwacht. wel maakte met twee superieure spron gen van Domino een einde aan de span ning en de strijd. De dressuurproef om de prijs van Xe- nophon werd gewonnen door de Duitser H. Boldt. die met Sankt Georg en Bril- lant zelfs de eerste twee plaatsen be machtigde. Het verdere resultaat was: 3, mevr. I. Siem-Roderwald met Bar celona, 4. mevr. F. Benedictus-Lief- tinck met Lorbas, 5. mej. D. Mason (Eng.) met Franella, 6. mej. T. van Doorne met Hamlet. BONN, 6 aug.. (D.P.A., A.F.P.) Volgens diplomatieke waarnemers in Bonn zouden de voorstellen, waarover bondskanselier Adenauer en president De Gaulle het bij hun op Rambouillet gehouden besprekingen eens zijn ge worden. de instelling van een „federa tieve Europese regering" omvatten, aan de voorbereiding waarvan ook door En geland deelgenomen zou moeten wor den. Verder zou gedacht worden aan een geregelde conferentie van de re geringsleiders der zes E.E.G.-landen, te regelen door een permanent alge meen secretariaat. De Britse regering heeft de verkla ring van bondskanselier Adenauer in verband met de mogelijkheid van een nader_ tot elkaar komen van Groot-Brit- tannië en Europa en in het bijzonder van Groot-Brittannië en de E.E.G. met voldoening ontvangen. In officiële krin gen te Londen is verklaard, dat uit de verklaring van Adenauer van zijn kant een volledig begrip blijkt voor de po sitie van Groot-Brittannië ten opzichte van de „zes", zoals deze door de Britse minister van buitenlandse zaken, Sel- wyn Lloyd, eind vorige maand uiteen is gezet. „Wij zijn van mening", zo voegde men er aan toe, „dat dit veel goeds voorspelt voor de besprekingen, die de Britse premier en Lord Home woensdag te Bonn zullen hebben.". Men toont op Whitehall vooral zijn voldoening over het feit, dat bondskan selier Adenauer de moeilijkheden be grijpt. die Groot-Brittannië beletten on middellijk aan de gemeenschappelijke markt deel te nemen en dat hij reke ning houdt met de wens van de Britse regering, dat de Europese eenheid wordt versterkt. NIJMEGEN, 6 aug. De bedrijfs- raad van de Nederlandse Exportpapier fabriek te Nijmegen deelt mede, dat haar directeur, dr. J. M. E. Engelen, in privé aan het personeel van de Ne derlandse Exportpapierfabriek 100 aan delen a 1.000 gulden in genoemde n.v. ten geschenke heeft gegeven. Deze aan delen vertegenwoordigen op het ogen blik een waarde van 300.000 gulden. De aandelen worden ingebracht in een door dr. Engelen en zijn echtgenote, mevr. V. F. M. M. Engelen-Bluyssen, op te richten stichting. Het bestuur van deze stichting wordt gevormd door de be- dryfsraad, waarvan voorzitter is de ad junct-directeur, drs. J. A. M. Engelen, een zoon van dr. Engelen. Het dividend, dat op deze aandelen zal worden ontvangen, zal geheel wor den uitgekeerd aan het personeel en wel in verhouding tot het aantal volle dienstjaren tot maximum 10. De bedrjjfs- raad zal zich bij het uitbrengen van stemmen in de algemene vergadering van 'aandeelhouders van de Nederland se Exportpapierfabriek moeten houden aan hetgeen in een vóór elke algemene vergadering van aandeelhouders te hou den vergadering van alle deelgerech- tigden met meerderheid van stemmen zal worden besloten. Op deze wijze is een begin gemaakt met het personeel deelgerechtigd te doen zijn in de winst en hebben de deelgerechtigden mede zeggenschap in de algemene vergade ring van aandeelhouders. Officiële over dracht van deze aandelen zal binnen kort plaats vinden, zo deelt de bedrjjfs- raad mede. KOPENHAGEN, 5 aug. (Ritzau) De bioloog dr. P. B. Rottier van de rijksuniversiteit van Utrecht heeft de Finsen-medaille (genoemd naar de Deense Röntgen-onderzoeker Niels Fin- sen) gekregen die voor hem aan nog slechts vier anderen is uitgereikt. Dr. Rottier, die in zijn jeugd een arm verloor, wijdde zijn aandacht vooral aan de invloed van straling op verschillende organen en chemicaliën. AMSTERDAM, 5 aug. De activitei ten van de wereldfederatie van onder wijzers- en leraren-organisaties zullen volgend jaar in het teken staan van het motto: „Opvoeding als verantwoor delijkheid", aldus heeft het negende con gres van de world confederation of or ganizations of the teaching profession, dat deze week in Amsterdam wordt ge houden, vandaag besloten. De vierhonderd gedelegeerden van 115 organisaties uit 68 landen hebben vandaag voorts de activiteiten voor het komende jaar in grote lijnen uitgestip peld. AMSTERDAM, 5 aug. Sinds het Ne derlands studenten sanatorium, sana torium voor studerenden, te Laren, of ficieel ook is opengesteld voor leerlin gen van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs neemt het aan tal verpleegden van deze groep regel matig toe. Dit heeft tot gevolg, dat het ook steeds meer voorkomt dat in het studentensanatorium de voorbereiding plaats vindt tot het afleggen van eind examens en staatsexamens. In het sanatorium werden in de maanden juni en juli 5 examens, alle met goed gevolg, afgelegd en wel: 1 gymnasium-a, 3 h.b.s.-b en 1 staats examen-a. Zoals in het studenten-sanatorium gebruikelijk wordt telkens wanneer een gunstige examenuitslag bekend ge maakt wordt de nationale driekleur uit gestoken en deelt het gehele sanato rium in de feestvreugde. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 aug. Voor de ont wikkeling van Bonaire en de Boven windse eilanden van de Nederlandse Antillen wil de Nederlandse regering een bedrag van 16 miljoen gulden ter beschikking stellen. De helft van dit bedrag wordt als schenking beschouwd, de andere helft als lening, zo blijkt uit de toelichting op het wetsontwerp, waarin de medewerking van de Staten Generaal voor deze uitgaven wordt ge vraagd. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 6 augsutus Op ver zoek van de Congolese regering, en vermoedelijk onder druk van de V.N., heeft de Belgische regering erin toege stemd een aantal drastische maatrege len te decreteren om de snelle aftake- oo=e Van het gegeven woord „anderhalf" moeten drie letters (FAD) worden af gehaald en drie an dere letters (GIN) worden toegevoegd. Door menging van deze letters kan een nieuw woord wor den gevormd. In dien U op de juiste wijze doorgaat, ont staat tenslotte het woord „meteoriet". De omschrijvingen van de ontbrekende woorden zün door elkaar gegeven. Omschrijvingen: verlies, oppervlak- temaat, belangstel ling, plaats in Friesland, sierlijk heid, stelling (mv.) telwoord, leger kamp, strekking, ti tel, soort boom. het tegenovergesteld e deel, ordelijke schikking in de ruimte. Oplossing 23 juil. ERAF A N E' R H A L F ERBIJ F A D. G 1 N H A L U 1 E R U I N E T G N N R S S R S S D N T T 1 N L E G E E T A A R R A 1 E T 1 N A S E R R E E S L A L S S R A M G E l 1 N D 1 N A C E E C A D M E T E 0 R 1 E T T 0 1 HORIZONTAAL: 1 geld, 5 kalf, 9 tango, 14 eloge, 16 aalt, 18 leer, 19 lik, 20 ie, 22 fair, 24 oma, 25 am, 28 ebro, 28 teer, 30 in, 31 vlegel, 33 nuiets, 35 klaar, 36 rap, 37 gel, 39 plan, 41 nep, 42 de, 43 eos, 44 stakker, 45 boe, 46 nt, 47 nee, 48 koor, 49 aar, 50 bas, 52 fier, 53 spier, 55 rivier, 58 te, 59 neon, 61 koel, 62 va, 63 erf, 65 nood, 67 st. 68 ros, 69 egel, 71 does, 73 stelt, 75 kelim, 76 reis, 77 inka. VERTICAAL: 1 gelag, 2 elim, 3 lok. 4 dg, 6 aa, 7 laf, 8 flat, 10 al, 11 neo, 12 gemis, 13 oran, 15 eiber, 17 tien, 21 erg, 23 reiger, 26 elan. 27 oer, 29 reep, 31 vaas, 32 las- kaar, 34 tl, 35 klot, 38 veer, 39 pens, 40 ate, 41 nes, 42 door, 44 sereen, 45 boer, 47 nain, 48 kiel, 49 ap. 51 sik, 52 fiets, 53 serge, 54 rood, 56 vos, 57 pasta, 58 teek, 60 noor, 62 volk, 64 fel, 66 dee. 68 ren. 70 li, 72 si, 74 ti. Oplossingen op briefkaart in te zen den tot en met 13 augustus aan Kasteel van Aemstel afd prijsraadsel, N.Z. Voor burgwal 65 A'dam, met vermelding ou der of jonger dan 18 jaar. De prijswinnaars zijn: F. Schellings, Kennemerlaan 31, IJmui- den. H. v.d. Hulst, Vogelenzangseweg 364, Vogelenzang. S. v.d. Marck, St. Ja cob, PI. Middenlaan 52, Amsterdam. Het is wel te merken, dat jullie va kantie hebben. Er waren dit maal niet zó veel inzendingen. Doorzetten, hoor! De oplossing van de vorige puzzle was zo: Horizontaal: 1 pook, 2 worm, 3 klip, 7 tol, 9 aal, 10 ieder, 11 elf, 12 kam, 13 tand, 15 raam, 16 peen. Vertikaal: 1 Portier, 2 wei, 4 laden, 5 park, 6 klompen, 8 lift, 14 arm. De prijswinnaars: le prijs: Jan Heintzberger, Bakkumer- straat 69, Bakkum (N.H.). 2e prijs: Marijke de Groot, Stationsweg 196, Hillegom. 3e prjjs: Mieke Duits, van Keulenstraat 10, Haarlem. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In lin ker bovenhoek schrijven: „Kinderprijs vraag". BERGEN OP ZOOM, 5 aug. De stad Jersey City in de staat New Jer sey herdenkt deze zomer de 300ste verjaardag van haar stichting met een aantal festiviteiten. Een onderdeel daar van was een opstelwedstrijd onder de leerlingen van de middelbare scholen. Jersey City aanvankelijk Bergen ge heten heeft contact gezocht met Bergen op Zoom met als gevolg, dat de winnares van deze opstelwedstrijd, vergezeld van een chaperonne, een acht daags bezoek zal brengen aan Bergen op Zoom. Het gezelschap komt zaterdag 13 aug. op Schiphol aan en wordt daar ontvan gen door de burgemeester van Bergen op Zoom ir. L. A. H. Peters en de di recteur van V.V.V. de heer Sliepen. Maandag 15 augustus wordt het gezel schap officieel ten stadhuize te Bergen om Zoom ontvangen waarbij de missie uit Jersey City aan de stad Bergen op Zoom een bronzen plaquette zal aan bieden ter herinnering aan de vestiging van de nederzetting Bergen in 1660. ling van de Congolese munt af te rem men. Sedert middernacht zijn in België geen Congolese bankbiljetten meer om- wisselbaar. Geldtransfers uit de Congo naar België worden aan strenge beper kingen onderworpen. Belgisch-Congole- se maatschappijen zullen het produkt van hun uitvoer onmiddellijk aan de Congolese schatkist moeten overma ken. Voorlopig zal geen enkele Bel- gisch-Congolese maatschappij nog di vidend mogen uitbetalen. De Belgi sche ambtenaren en technici in Congo lese dienst zullen niet meer in Congole se maar in Belgische munt worden be taald. Verder heeft de Congolese regering erin toegestemd, dat de wettelijke goud dekking van de Congolese franc aan zienlijk wordt verminderd. Het wette lijk minimum, tot dusverre vastgesteld op 33 pet., was gisteren tot nauwe lijks 21 pet. gedaald. Naar men ver neemt werd deze vermindering o.m. veroorzaakt door het feit, dat de Bel gische regering het salaris van de uit Congo gevluchte ambtenaren met het Congolese goud betaald heeft. Tenslotte heeft de Belgische rege ring de oprichting aangekondigd van een emissiebank voor Ruanda-Urundi. De munt van het mandaatgebied zal dus voortaan geheel van de Congolese gescheiden zijn. De emissiebank start met een kapitaal van 30 miljoen francs. De plannen voorzien in de aanleg van een steiger met jachthaven en de in richting van een nieuw vliegveld op St.-Maarten. Zowel op Bonaire als op de Bovenwindse eilanden zuilen verder de wegen en de elektriciteits- en wa- terleidingswerken worden verbeterd. Hierdoor worden de eilanden aantrek kelijker voor het toeristenverkeer, voor al uit de V.S. Om niet alles op één kaart te zet ten, zijn tevens voorzieningen voor de confectiefabriek op Bonaire, de in richting van proefbedrijven voor land bouw en veeteelt op dit eiland en de bevordering van de visvangst rond St.-Maarten in het drie-jarenplan op genomen. De rijksdienst voor het Nationale Plan, die de Antilliaanse plannen heeft onderzocht, heeft hierover een zeer gunstig rapport uitgebracht. Vooral de ontwikkeling van het toerisme biedt kansen voor een spoedige welvaarts verbetering van het gebied. De jaarlijk se vakantietrek vanuit de V.S. naar het Caraïbische gebied staat nog in de kin derschoenen, aldus het rapport. De Antilliaanse regering heeft om steun van Nederland verzocht, omdat deze partner in het koninkrijk zelf met grote moeilijkheden te kampen heeft door de vermindering van de werkge legenheid in de olie-industrie van Aru ba en Curagao. De regering van de Antillen zal zelf acht miljoen gulden bijdragen. De Nederlandse bijdrage zal worden verminderd, indien van andere zijde (b.v. uit het E.E.G.-fonds) steun zou worden verkregen. RAAMSDONK, 6 aug. Gistermid dag is de zestienjarige zoon van de heer W. P. A. Zijlmans t eRaamsdonk- veer tijdens het zwemmen in de Maas bij Geertruidenberg> verdronken. AMSTERDAM, 5 aug. Voor het examen Engels m.o.-a zijn geslaagd: mej. W. Kruisselbrink, Amsterdam; mej. H. v. d. Water Cs-Gravenhage); C. Meinders, Amsterdam; M. v. Nek, Amsterdam. AMSTERDAM, 6 aug. De effec tenbeurs heeft in de afgelopen week een ietwat onregelmatig verloop gehad. De koersafwijkingen van dag tot dag zijn echter niet groot geweest, althans niet in relatieve zin. Absoluut gemeten kunnen stijgingen en dalingen van 20 tot 25 punten, zoals bij Philips zijn voorgekomen, natuurlijk niet onbelang rijk worden genoemd, maar in betrek king tot de huidige koershoogte van ruim 1200 wordt de betekenis van der gelijke verschillen toch sterk geredu ceerd. Naar gelang het koersniveau ho ger komt te liggen zullen de dagelijkse koersfluctuaties in punten gemeten in de regel dan ook een grotere omvang aannemen. Wanneer men echter voor de interna tionale fondsen over de afgelopen week de balans opmaakt, blijken de ver schillen ook naar absolute omvang ge meten van beperkte aard te zijn ge bleven. Er viel namelijk een daling van 13 pnt. te noteren voor Unilever op een koers van 890, een verlies van 7 pnt. voor AKU op 531 en een achteruitgang van 6 pnt. voor Hoogovens op 774. Philips kwam per saldo op dezelfde stand (1223) als eind vorige week. Een uitzondering op het weinig veranderde koersbeeld van de internationale fond sen vormden evenwel de aandelen Ko ninklijke Petroleum, die eindelijk ook eens wat steun uit Amerika kregen en die zodoende met ƒ6,90 in koers zijn gestegen tot 134,80. Uit het feit dat de sterk opgaande koersbeweging van Philips, Unilever en in zeker opzicht ook Hoogovens, zoals deze in het jongste verleden heeft plaats gevonden, in de eerste plaats aan de aankopen van Amerikaanse beleggers moet worden toegeschreven, terwijl te zelfdertijd de Amerikaanse beurs als geheel genomen een geenszins florissant verloop heeft gehad, zou men wellicht de gevolgtrekking kunnen maken dat de ontwikkeling aan het Damrak zich ge heel of grotendeels aan het gebeuren in Wall Street onttrekt. In zekere mate is dit ook wel het geval, maar toch lang net helemaal. De stemmingen van de grote Amerikaanse zusterinstelling wor den op de Amsterdamse effectenbeurs meestentijds wel degelijk gevoeld, maar de uitwerking daarvan beperkt zich ge woonlijk tot de vraagzijde. Is Wall Street .vast, dan gaat dit veel al gepaard met vraag naar de Neder landse aandelen. Is de stemming echter ongeanimeerd of flauw dan ervaart men dit, wat de grote Nederlandse fondsen betreft, hoofdzakelijk in een wegblijven van de Amerikaanse vraag. Aanbod van die kant is er evenwel totdusverre zelden geweest en zo er al wat ma teriaal aan de markt kwam was dit niet van grote omvang. De aandelen Koninklijke Petroleum dienen in dit ver band buiten beschouwing te worden ge laten omdat deze in de V.S. reeds lang een eigen markt hebben gevonden waardoor de handel grotendeels naar Wall Street verplaatst is. Op zichzelf is overigens het uitblijven van buitenlandse (Amerikaanse) vraag echter meestal reeds voldoende om ook in Amsterdam een daling van de koer sen te bewerkstelligen. Daarmede is er zij het meer langs indirecte weg, dus toch wel een zeker verband tussen de beide markten. In de praktijk oefenen, in het algemeen gesproken, de „koop dagen" evenwel een sterkere invloed op het koerspeil uit dan de „rustdagen", gelijk door de sterk gestegen koersen duidelijk wordt bevestigd. Lagere winsten in de Ver. Staten De samenhang met de Amerikaanse beurs in aanmerking genomen zag het er eind vorige week weer even vrien delijker uit, toen Wall Street met hogere koersen reageerde op de verruiming van de mogelijkheid tot het opnemen van effectenkrediet wegens de door de Fed. Reserve Board toegesane verlaging van de dekkingsmarge van 90 tot 70 pet. De vreugde was echter van korte duur want de Amerikaanse beurs viel al gauw in haar ongeanimeerdheid terug en hoe- we) de laatste dagen weer een ople ving is gevolgd in de veronderstelling dat de autoriteiten het beursapparaat wel een nieuwe injectie zullen geven om tot een betere toestand te geraken, kan men zich toch moeilijk losmaken van twijfel en aarzeling t.a.v. de verdere feitelijke ontwikkeling. De vraag of de V.S. al of niet op weg zijn naar een nieuwe recessieperio de vindt in de resultaten van het be drijfsleven over het tweede kwartaal geen bemoedigend antwoord. Van een totaal aantal van 489 open vennootschap pen in de industriesector zijn de wins ten in het tweede kwartaal gemiddeld 12.6 pet. onder de uitkomsten van de zelfde periode van vorig jaar gebleven. Indien men deze maaastaf als geldend voor het gehele bedrijfsleven aanvaardt (de betrokken ondernemingen leveren bijna de helft van de totale winst) dan komt men op jaarbasis tot een totaal van 45,2 miljard dollar, vergeleken met het recordcijfer van 51,7 miljard tn het tweede kwartaal vorig jaar en 48,8 mil jard in het eerste kwartaal. Met uit zondering van het door stakingen getrof. fenderde kwartaal van 1959 zou dit het laagste bedrag zijn sedert het laatste kwartaal 1958. Hoewel winstdaling zich voor een be langrijk deel concentreerde op een twee tal bedrijfstakken, t.w. de staalindustrie, waar de winsten met 54,5 pet. terug- liepen t.o.v. het voor deze tak van be drijf zeer gunstige tweede kwartaal van vorJg ljar (toen er in verband met de op handen zijnde staking een grote be drijvigheid m de staalfabrieken heerste) en de automobielinustrie, waar 15,5 pet. minder werd verdiend, is het toch wel kenmerkend voor de minder gunstige gang van zaken dat 18 Vdn de 29 be drijfstakken lagere winstcijfers ople verden. Verder valt op te merken dat een groot aantal ondernemingen lagere winstcijfers rapporteerden bij gelijk ge bleven of zelfs nog gestegen omzetten. Dit wijst er op dat hogere loonkosten niet altijd konden worden opgevangen, terwijl in andere gevallen onder de druk van de concurrentie tot prijsverlagin gen moest worden overgegaan. In de sector van de olie-industrie, die zoals gebruikelijk het grootste winst aandeel leverde, kon een winststijging van 3,9 pet. worden geregistreerd. On danks de moeilijkheden waarmede deze industrie de laatste jaren te kampen heeft, zijn de winsten, in totaal bezien, nog gestadig gestegen. Het feit dat vele bedrijfstakken thans met lagere winst cijfers voor de dag komen, verleent aan het iets hogere resultaat van de olie industrie extra reliëf. Betere uitkomsten leverden verder o.m. de groep bedrijfs- en kantoormachines, de vliegtuigindus trie en de amusementsbedrijven. 5 augustus I960 laagste hoogste laatste verscb. koers koers ttfdv. t.o.v. t.o.v. 29 juli 97 97% 97 H V, 93!4 93j« 93{i 98tf 99fr 99 110 110% 110% 108 109% 108% 1 iuo J.u»y4 xuo '/n 152 156% 152% 2% 526 543 531% 7 3% Inv.crt.N. 3%%Stafl. '47 4%%Ned 1959 6% Won bw. '57 A'dam Rubb H.V.A. A.K.U. Ver. Dell Mij en 187,70 190,00 189.50 0.75 Van Gelder Z. 311 315 314 3 Hoogovens 772 790 773 7% Müller Co. 428 434% 426 6 Ned. Kabelf. 595 602 596% 3% Philips 1211 1258% 1223% 0 Unilever 863 910 889% —14% Wilt. Fpenrd 201% 205 202% 1% Kon. Petr. 131,60 135,00 134,75 6,95 K.L.M. 104.00 106.00 104,00 0.80 Holl.-Am. Lfjn 135 140 135% 2% K.N.S.M. 179% 182% 180% 0 Van Ommeren 265% 270 265% 4% N. Scheepv. U. 140% 144% 141%— 1% Omzetten (nominaal) Vorige week: aandelen 15.5; obligaties 15,8; eert. v. Amer. aandelen 3.510. Deze week (voorl.): aandelen 19.7obligatie* 13,2; eert. v. Amer. aandelen 3.758. -V fa m FEATUPC5 SYNDICATE YC>EEF H/£l? PAT ELLENDIGE PISTOOL'. EN VEBTEL BETEKENEN HEEFT m SEBEURD 6ELUKKI" GESCHOTEN - 0'J HET M.IE6TDI6- ÖOEIE OENADE, PAT 16 W MAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 12