V.S. vrezen spanning bij Berlijn NEDERLAND GENIET VAN VAKANTIE Dreigementen van Moskou Vermiste wiskundigen nu achter IJzeren Gordijn? Isar Borgward ZONDAGS CITROEN Gevaarlijke wending in situatie bij Speelt België dubbel spel in Katanga? Krachtige Amerikaanse druk op Brussel om Congolees grondgebied te ontruimen BELGEN er uit of anders ANDERE V.N.-troepen Veiligheidsraad morgenavond Brinkmanship in Katanga een Wi Meerderjarige prinses Irene krijgt cadeaus Auto tegen boom drie doden Piloot vliegt met opgevouwen vleugels vers slagroom gebak Het weer Wie rekent A. J. v. LENT's Bejaarde wielrijdster in verkeer omgekomen JJv Kooten Zweeds schip gestrand GARAGE VERBEEK N.V. HEYNIS GEERT H00GEVEEN ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1960 84ste JAARGANG Nó: 30589 (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 6 augustus Twee sensationele gebeurtenissen heb ben aan de Congolese crisis een dramatisch en, vanuit interna tionaal oogpunt bekeken, niet ongevaarlijke wending gegeven. Te Leopoldstad heeft V.N.-secre- taris-generaal Hammarskjöld gis teravond het marsbevel aan de V.N.-strijdkrachten om heden zaterdag Katanga binnen te rukken afgelast. Op grond van het verslag van de donderdag avond uit Elisabethstad terugge keerde adjunct-secretaris Bun che, is Hammarskjöld tot de overtuiging gekomen dat een be zetting van de koperprovincie zonder gevechtshandelingen uit gesloten is. Volgens Bunche be vindt Katanga zich in staat van oorlog. Maar aangezien de Veilig heidsraad de V.N.-troepen alleen een pacificerend en geen repres sief mandaat heeft verleend, ziet Hammarskjöld geen andere uit komst meer dan een nieuw be roep op de V.N. De Veiligheids raad is derhalve binnen de kortst mogelijke termijn, voor zondag avond bijeengeroepen. Uit geauto riseerde bron vernam men gis teravond intussen te Brussel dat de V.S. hun via de NAVO aan België verleende financiële steun hebben gestaakt. Deze sanctie blijft van kracht zolang alle Bel gische troepen het Congolese grondgebied, de bases van Kami- na en Kitona inbegrepen, niet zullen hebben ontruimd. Langs diplomatieke weg is de Belgische regering ervan op de hoogte ge bracht dat Washington in de maand september een Russische MOSKOU, 6 augustus (A.F.P., Reuter) In een gisteravond door het Russische persbureau Tass gepubliceerde verklaring der Sovjet-regering worden strenge en doeltreffende maatregelen ge- eist tot onverwijlde uitvoering van de resoluties van de Veilig heidsraad inzake Congo. Q 20 MEUBELTOONKAMERS Dealer WASHINGTON, 6 aug., (Rtr) Het Amerikaanse ministerie van defensie houdt rekening met de mogelijkheid dat de twee wis kundigen van het nationale vei ligheidsbureau, die sinds enkele weken worden vermist, achter het ijzeren gordijn zijn. CHEVROLET AUTOMOBIEL BEDRIJVEN Kijkt het politiepaard in Zandvoort toe of zijn con- terfeitsel in het zand enigs zins lijkt? Dat zal wel niet, maar een ogenblikje rust is voor dit paard wel welkom. Er is namelijk veel te doen op het volle strand, dat met het fraaie zomerweer opnieuw vele duizenden be zoekers trekt. Het is volop vakantietijd. Overal is het druk en terwijl half Neder land uitrust of vertier vindt moet de andere helft hard werken. Aan de Nederlan ders die in het binnen land genieten van hun vakantie en aan de anderen die een flink portie werk moeten verzetten is een speciale pagina van dit nummer gewijd. IÏH PRIJS VERLAAGD! en Skoda éee MORRIS êeforeipuêui/! Suède dames- en herenjasjes Veranderlijke bewolking Aan zee Het weer in Europa •UkEAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. w Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr*. H. v. RUN en W Sever». NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mfWmete»' hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging «e 5.30 IW( avonds tel. 21544. Invasie V.N.-troepen in Katanga afgelast ff ff John Foster Dulles heeft zich Amerikaans minister van latino onnl -,andse zakene ens de uit- iJLfhin' ^?ljteerd, dat een staatsman aI r m°ot bezitten tot aan oorlog te gaan, omdat zyn tegenstanders hem anders tot on gewenste concessies kunnen dwingen. In het Engels heette het, dat een tot "the brink of war" moest Si, j gaan, en aangezien Dulles meen- ae ae daartoe vereiste moed meermalen jn *9?n te hebben gespreid, zei men, dat hu over een aanzienlijke mate van „brinkmanship" beschikte. Het heeft er alle schijn van, dat de premier van de afgescheiden Congolese provincie Katanga. Moise Tsjombe, be wust of onbewust de tactiek van Dulles heeft willen navolgen. Dr. Ralph Bun che de assistent-secretaris-generaal van de Verenigde Naties, heeft hem er inieder geval niet toe kunnen bewe- zen oD dit ogenblik toe te staan, dat -troepen de handhaving van orde en rust in zijn provincie overnemen van ^Aanhankelijk scheen het dat dr. Bun che ondanks de manhafte taal van Tsjombe over enkele sterke troeven beschikte De voornaamste daarvan was wel, dat 'de Belgische regering met de operatie akkoord scheen te saan. Scheen te gaan, want de uitiatin0en, die achtereenvolgens in Brussa' daan, gettuigen niet van een conse quent beleid. De aanvankelijke schu verbleekte toen Bunche dus niet meer de steun in de rug voelde van de g sche instemming, en het evenwi eens doorsloeg ten gunste van lsj Men kan daarbü dan nog in het midden laten, in hoeverre Belgische 8®za® kpn gers in Katanga zelf zijn afgeweken van of vooruitgelopen op de instruc uit Brussel. h. De politie-troepen van de y-U- n ben niet alleen geen machtiging e gewapend conflict te riskeren, zij z« daartoe militair-technisch ook met staat. Hun bewapening is zeer non en bij een aantal nationale contingen ten dat de geoefendheid veel te weIj" sen over. Daar komt dan in dit speciale geval nog bij. dat na het afsluiten van de vliegvelden door Tsjombe de moge lijkheid verviel de V.N.-troepen op het vooraf bepaalde tijdstip naar Katanga over te brengen. De situatie is thans deze, dat de federalistische gezindheid van pre mier Tsjombe c.s. sterg verabsolu teerd is. Hij heeft ongetwijfeld een belangrijk prestige-succes geboekt, maar dat gaat niet dan ten koste van bepaalde internationale risico's, die men niet gering moet achten. Het is zeer de vraag, of Tsjombe, Waren de V.N.-troepen wel zijn provin ce binnengerukt, de eerbiediging van *un federalistische verlangens op de duur niet evengoed had kunnen af dwingen. Er is al eerder betoogd, dat bet V.N.-leger geen willoos instrument m handen van de centrale Congolese regering te Leopoldstad behoeft te zijn. Ook al is dat leger dan slechts licht bewapend, het is, na de ineen storting van de Force Publique, het enige machtsmiddel, waarop Loe- moemba c.s. een beroep zouden kun- hen doen. En een monopolie-positie ver- Schaft nu eenmaal altijd een ruime mar- Re van eigen discretie. Maar hoe dat zij. de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld ziet zich door Tsjombe de weg versperd en hij moet een nieu we bijeenkomst van de Veiligheids raad riskeren. Dat is geen kleinigheid. UP 14 juli gaf de raad nog blijk van «en grote, voor velen onverwachte eensgezindheid. Het is de vraag, of dat nu wéér zo zal zijn. Niet alleen zijn de propaganda-mogeiijkheden voor de «ovjet-Unie thans aanzienlijk groter aan toen (het Russische persbureau lass had al vórdat Hamarskjöld zun nederlaag moest toegeven ver klaard, dat ae V.N. tegen de situatie met opgewassen was en dat het no dig zou kunnen zijn „andere troepen" te zenden). Ook de Russen kunnen op de duur de radicale vertegenwoordi gers van het Afrikaanse nationalisme niet tevreden stellen met woorden al leen. Het is daarom voorshands zaak de komende ztting van de Veiligheids- *4ad met enige zorg tegemoet te zien. gen om op dit ogenblik de in alle Congolese provincies sluimerende fe deralistische krachten nog in beweging te kunnen brengen. De bijzondere ver slaggever van de Brusselse Standaard seinde in dat verband gisteravond dat de anti-Belgische gezindheid te Leopoldstad van uur tot uur groei ende is. Niemand, ook Loemoemba s oppositie durft nog te betwijfelen dat België ten aanzien van Katanga een dubbel spel speelt. Geen enkel Congolees hecht nog ge loof aan de iedere avond door een of andere Belgische minister aangaande de Congolese eenheid voor de Brusselse radio afgelegde geloofsbelijdenis. De Congolesen verwijten het Brussel de Katangese delegatie in de Belgische hoofdstad te hebben onthaald op een wijze waarop men alleen gezanten van een officieel erkende mogendheid ont haalt. Zij verwijten het koning Boude- wijn de Katangese „rebellen'7 op het paleis te Laeken in audiëntie te hebben ontvangen. Zij verwijten het de Belgi sche regering tenslotte de heer Tsjombe met alle te hunner beschikking staande middelen te steunen. Want het is te Leopoldstad een publiek geheim dat steeds meer Belgische officieren aan het gemobiliseerde Katangese leger worden toegevoegd. Ook is het vermoe den sterk dat Tsjombe's Belgische ad viseur, graaf d'Aspremont-Lynden, uit Brussel zijn instructies krijgt en dat zijn actie door premier Eyskens per soonlijk wordt gedekt. Tsjombe's over winning krijgt dan ook al te sterk het aspect van een Belgische, anti-Congole- se manoeuvre, zodat zij in de gegeven omstandigheden veeleer Loemoemba's nationalistische politiek versterkt. De uiteindelijke gevolgen van Tsjom be's „zegepraal" moet men echter voor al interpreteren tegen de achtergrond van de huidige internationale spanning. Wanneer het juist is dat de Amerikanen binnen een afzienbare tijd met een ver scherping van de koude oorlog reke nen, dan mag men ook redelijkerwijs verwachten dat zij alles in het werk zullen stellen om een uitbreiding van de Congolese crisis te verhinderen. In geen geval kunnen zij een directe inmen ging van Rusland in centraal Afrika iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii "«iiiiiiiiiiiiiBiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiinHiHii,,,,,, actie tegen West-Berlijn ver wacht. De Amerikanen willen op dat ogenblik de handen vrij heb ben en zij wensen de Congolese etterbuil binnen de kortst moge lijke tijd gezuiverd zien. Wat Katanga betreft, schijnen de ar gumenten van eerste minister Tsjom be, van de Katangese stamhoofden, en van de Belgische zakenkringen te Eli sabethstad op Hammerskjölds plaats- manger dan toch meer indruk te hebben gemaakt dan aanvankelijk was aangenomen. Bunche heeft zich per soonlijk ervan kunnen vergewissen dat de mobilisatieactie wordt doorgevoerd. S T™e duizenden jonge mannen hebben Tsjombe s oproep beantwoord. Onder leiding van Belgische instruc teurs en jonge Katangese officieren krqgen zq te Elisabethstad een spoed opleiding. AUes wijst erop dat de Bel gen Tsjombe wapens hebben verschaft. Lindens berichten uit de Katangese hoofdstad worden de wegen in de grens gebieden evenals de bruggen onder mijnd. De spoorwegverbindingen met Kassai en Kivoe zyn onklaar gemaakt» Alle vliegvelden zijn bezet. Bunche zelf heeft donderdagavond kunnen vaststellen hoe nabij de ver keerstoren van de luchthaven van Eli sabethstad pantserwagens stonden op gesteld. Prikkeldraad verspert de toe gangen en honderden met zand gevulde benzineblikken liggen klaar om, in ge val van nood, de landingsbanen te blok keren. Een vliegtuig met twintig VN- waarnemers aan boord kreeg donderdag avond aanvankelijk geen toestemming om te Elisabethstad te landen, en een bijzondere interventie van minister van binnenlandse zaken Munongo was nood zakelijk om Ralph Bunche te laten ver trekken. 1-0 voor Tsjombe Voor de heer Tsjombe betekent het afgelasten van Hammerskjölds operatie- nian een persoonlijke overwinning waar van men de verdere gevolgen echter nnrlnni2 niet voorspellen kan. De per- Bid en de .hardnekkigheid var soonlukheid en ae,"«"i.™ueia van rie Katangese premier staan boven Iede re tw ffel verheven. Evenzeer lijkt thans duidelijk dat zijn regering, zoal niet door geheel Katanga, dan toch 2™ een belangrijke fractie van de Ka- taneese stamnfen wordt gesteund Tij den! fhn onderhoud met de grote stam hoofden heeft Bunche zich ervan kun nen vergewissen dat de separatistische beweging in Katanga een reele onder bouw bezit. Op de Congolese verbeelding kan hp voorlopige stand. 1—0 in de grote uitdagings wedstrijd tussen David Tsjombe en Goliath Hammarskjöld wel licht even sterk inwerken als de h|^r- nationale successen van e?rs*® ter Loemoemba. Enhet is geenszins uitgesloten dat Tsjombe s. o ro p tot de federalisten m de beneden-Congo, in Kassai en in Kivoe thans ga- hoor vindt dan tot dusverre het geval was. Vele tekenen wijzen er echter op dat Tsjombe's overwinning te laat Komt, en vooral, dat zij op een voor."®"1 al te ongunstig tijdstip is afgodwon- dulden omdat ook een Amerikaanse In terventie in dat geval nog moeilijk te vermijden zou zijn. Voor de Amerika nen zou dat het verkeerde conflict op de verkeerde plaats betekenen. De houding van de Amerikanen op de door Hammarskjöld geconvoceerde bijeenkomst van de Veiligheidsraad lijkt dan ook duidelijk. Ook wanneer Tsjombe's regime door populaire steun geschraagd wordt, kunnen de V.S. zich niet de weelde veroorloven een voor Loemoemba krenkende positie in te ne men. Loemoemba's Afro-Aziatische en Russische vrienden zouden de V.S. on vermijdelijk isoleren. In het gunstige geval kunnen zij op een rondetafelcon ferentie aandringen waarop de V.N. een compromis zouden trachten tot stand te brengen tussen Loemoemba en Tsjombe. Tsjombe zal dan in ieder ge val nog wel een flinke scheut water bij zijn wijn moeten doen. Maar even goed mogelijk, zo al niet waarschijnlijker is het, dat de Amerikanen, daarin onver mijdelijk gesteund door de Russen, een voor België ultimatieve resolutie goed keuren, waarbij de complete evacuatie van het Congolese grondgebied binnen een bepaalde termijn wordt bevolen. De geforceerde bezetting van Katanga zou daarin tevens besloten kunnen lig gen. Hoezeer de Amerikaanse houding ten aanzien van België strakker is gewor den, blijkt o.m. hieruit dat het Belgi sche argument als zou de basis van Kamina een voor de verdediging van Afrika vitale NAVO-basis zijn, enkele uren geleden door het Pentagon van de hand is gewezen mAt de laconieke vraag: NAVO-basis? Wij weten zelfs van het bestaan van Kamina niet. In ieder geval stellen wij er niet het min ste belang in". G i gs!» V.V.V. „De in Congo geschapen situatie is volkomen ontoelaatbaar en ondermijnt slechts het gezag van de Verenigde Naties, die hebben besloten om een einde te maken aan de tegen dit land gepleegde agressie. De „symbolische" terugtrekking van een deeel der troe pen der intervetionisten is niets an ders dan een manoeuvre, bedoeid om de wereldopinie te kalmeren en om de tuin te leiden." In verband hiermede acht de Sovjet-regering het noodzake lijk strenge en doeltreffende maatre gelen te treffen om de resoluties van de Veiligheidsraad onverwijld uit te voeren. Alle Belgische troepen moeten binnen de kortst mogelijke tijd uit de republiek Congo worden teruggetrok ken, zonder dat men terugdeinst voor de toepassing van dwangmaatregelen, welke ook, aldus de verklaring. Als de bevelhebber der V.N.-troe pen zich voortaan niet houdt aan de beslissingen van de Veiligheidsraad, die hem opleggen alleen in overeen stemming met de Congolese regering te handelen en aan deze laatste de nodige militaire bijstand te verlenen, zal een nieuwe bevelhebber moeten worden aangewezen. Er moeten energieke en doeltreffende maatregelen worden genomen, opdat een einde wordt gemaakt aan de be zetting van Katanga, dat een integraal deel uitmaakt van de Congolese repu bliek. Als de troepen, die in overeenstem ming met de resolutie van de Veilig heidsraad naar Congo zijn gezonden, niet in staat zijn de terugtrekking der troepen van de interventlonisten te verzekeren, zullen troepen van de lan den, die bereid zijn mede te werken aan de uitvoering van juiste maatre gelen, moeten worden gezonden, aldus de Russische verklaring. Verder be schuldigt de Sovjet-Unie de leidende Belgische kringen en hun bondgenoten van de N.A.V.O. ervan de resoluties van de Veiligheidsraad te boycotten en daardoor de volkerenorganisatie uit te dagen. Advertentie bezoekt de van fabriek naar particulier. MARKTPLEIN 30 IJMUIDEN Vernon F. Mitchell en William H. Martin vertrokken samen 24 juni met vakantie, naar zij zeiden om hun familie te bezoeken. Toen zij vorige maand niet van vakantie terugkeerden werd onmid dellijk een onderzoek ingesteld dat in middels aan het licht heeft gebracht dat zij naar Mexico en Cuba zijn ge gaan. Het ministerie van defensie in Washington heeft thans meegedeeld dat één van de vermisten kort voor zijn vertrek onder psyohiatrische behande ling stond. „Beide mannen waren lager ge plaatste wiskundigen, beperkt werk zaam bij statistische arbeid betref fende de verbindingen van het natio nale veiligheidsbureau", zo is voorts bekend gemaakt. „Uit het onderzoek is komen vast te staan dat onthulling van de in hun bezit zijnde gegevens van geen enkele invloed kan zijn op de veiligheid van de Verenigde Sta ten. Zij waren niet ingelicht over ge heime gegevens over Amerikaanse wapens of defensieplannen". Deze officiële verklaring van Washing ton is de eerste sinds de vermissing 1 augustus bekend werd. De woordvoer ders van het Amerikaanse ministerie van defensie wensten niet uit te weiden over de verklaring, noch te zeggen op welke grond zij het niet uitgesloten ach ten dat de mannen achter het ijzeren gordijn verblijven. ALKMAAR, 5 aug. De 44-jarige G. de Jong uit Ürsem is gistermiddag tij dens zijn werk in dienst van de coö peratieve werktuigenvereniging West- Friesland op slag gedood bij een onge val op de boerderij van de heer C. Wa- gemaker te Sjjaekarspel. Zijn kleding werd gegrepen door de aftakas van een trekker waarmee een gasblazer werd aangedreven. De heer de Jong was sinds zeven jaar wethouder van de gemeente Ursem voor de K.V.P. Hij was gehuwd en had acht kinderen. Advertentie Beverwijk, Vondellaan i, Vel. 3223-5052 IJmotden, Wijk a. ïeeërweg 107, Vel. 4360 SOESTDIJK, 5 aug. Hare Ko ninklijke Hoogheid Prinses Irene, is vandaag 21 jaar geworden. Het ver jaardagsfeest is door de koninklijke familie in intieme kring gevierd. Voor morgen zijn de vrienden en vriendin nen van de prinses uitgenodigd. Het postkantoor van Soestdijk heeft het extra druk gehad met de talloze gelukwensen die er voor de jarige uit alle delen van het land en ook van over de grenzen arriveerden. De be langstelling voor het hek van het ko ninklijk paleis was veel groter dan op andere dagen. Het garde-regiment fu seliers „Prinses Irene" zond vanmid dag om vijf uur een deputatie, die in een van de kamers van het paleis werd ontvangen door de Prinses sa men met Koningin Juliana. Luitenant kolonel Bolmeijer bood twee witgelak te tafellampen met een ovalen, satij nen kap, gedecoreerd met goud aan. De lampen zijn geinspireerd op oud- Romeinse vazen. De prinses bewon derde met haar moeder de geschen ken. Zij zei enthousiast: „Oh, wat prachtig, heel heel hartelijk bedankt iedereen". De „Prinses Irene" is tot nu toe ieder jaar de Prinses komen feliciteren. In 1959 zijn de laatste stuk ken aan de casette tafelzilver, die op iedere verjaardag werd aangevuld, toe gevoegd; de lampen vormen het „slot cadeau". Nu de prinses 21 jaar is ge worden zullen de fuseliers hun bezoe ken aan het paleis op 5 augustus sta ken. Het tweede cadeau werd aangebo den door de federatie „Goud en Zilver". Deze liet een delegatie een kostbare ring aanbieden, waarvoor de prinses het ontwerp zelf uit een aantal tekeningen heeft gekozen. De montuur van de ring is van wit- goud met platina-zetting. In de cen trum bevindt zich een ovale bloedrode Ceylon-robijn, geflankeerd door bril janten van aflopende grootte. De mon tuur is op moderne wijze, vrij hoog asymetrisch opgebouwd. Ook in de zijkanten zijn briljanten gezet, aflo pend in grootte. Vanuit het centrum lopen straalsgewijze uiterst fijn ge zaagde witgouden spuitjes, hetgeen de ring een fragiel aanzien geeft. Prinses Irene toonde zich bijzonder verheugd met haar cadeau. Ze vond de ring, die ze onmiddellijk aan haar vinger schoof, beeldig. „Ik ben bijzonder ge troffen door alle hartelijkheid en de vele blijken van belangstelling die ik ter gelegenheid van mijn 21ste ver jaardag heb ondervonden en ik wil u allen heel hartelijk danken". DOETINCHEM, 5 aug. Met een klap, die tot ver In de omtrek te horen was, is een Duitse personenauto te Hem- melo aan de rijksweg Doetinchem- Doesburg tegen een boom gereden, na dat de wagen een viertal betonnen paal tjes bad geramd. Twee personen, de 24-jarige bestuur der H.R. uit Bochelt (Duitsland) en de naast hem zittende 84-jarige mevrouw B. K. H., eveneens uit Bochelt, wer den uit de wagen geslingerd en waren op slag dood. Twee andere inzittenden werden naar het ziekenhuis te Doetin- chem overgebracht, waar in de loop van de middag de 34-jarige mevrouw M. N. H. overleed. Haar negen-jarig zoontje werd zwaar gewond maar ver keert niet in levensgevaar. Vermoede lijk heeft de bestuurder de vrij scherpe bocht in de weg niet opgemerkt. De wagen werd totaal vernield. BARNEVELD, 5 aug. Op het kruis punt Kootwijkerbroekerweg Garder- broekerweg werd de 70-jarige mevrouw Versteeg uit Kootwijkerbroek, die in gezelschap van haar man met de fiets uit de richting Barneveid kwam, door een vrachtauto aangereden. Zij was op slag dood. Haar echtgenoot bleef on gedeerd. Advertentie LIMOUSINE COMBI t 5325.- f 6295.- Houtplein 18-20 - Telefoon 16615 - 12000 NAPELS, 6 aug. (Rtr.) Luitenant B. J. Barnes, een straaljagerpiloot van de Amerikaanse marine, heeft in een ogenblik van vergeetachtigheid geschie denis gemaakt: Hij heeft boven de baai van Napels een vlucht gemaakt met een geheime straaljager terwijl de vleugels van het toestel nog in op gevouwen toestand verkeerden Toen hij in de lucht was, werd Bar nes op de opgevouwen vleugels op merkzaam, omdat het vliegtuig niet reageerde zoals het moest. De Ame rikaanse marine-autoriteiten, die het verhaal voor publikatie hebben vrijge geven, menen dat dit het eerste geval vo deze aard is. Barnes had zich even voor het opstij gen in het op- en ontvouwen van de vleugels geoefend. Toen hij eenmaal in de luch. was en zijn fout bemerkte, be sloot hij in het toestel te blijven. Hij vloog naar de baai van Napels om bij een eventueel ongeluk niet in de dichtbebouwde stad terecht te komen, doch slaagde er tenslotte in het vlieg tuig onder controle te krijgen, waar na hij naar het vliegveld Capodichino van Napels terugkeerde en een perfec te landing maakte. AMELAND, 5 aug. Vanmorgen is op het Bornrif het Zweedse stoomschip „Portos" gestrand. Het schip was op weg "an Göteborg naar Engeland De reddingsboot van Ameland, de „Dr. Wil lem Hendrik van Rietschoten", is ter assistentie uitgevaren. De „Portos" meet 1500 ton en is geladen met hout. De bemanning bestaat uit zeventien per sonen. (Advertentie) Bloemendaalseweg 1-9 - Bloemendaal Telefoon 52301 (Advertentie) Speciaal aanbevolen door onze chel banketbakker GROTE MARKT EN HOUTPLEIN (Advertentie) HOOFDAGENT ZIJLWEG 26 - HAARLEM A-agent: GAR. v. DRIEL, Hoofddorp B-agent: GAR. SMIT, Zandvoort B-agent: GAR. STROBBE, Hillegom B-agent: J. J. v. KOOTEN, Haarlem Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL 223591, Verwachting (opgemaakt te tot zondagavond, 11.15 uur): Veranderlijke bewolking en enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Zondag: Zon: 5.10-20.20; Maan: 20.23-5.35. Maandag: Zon: 5.12-20.18; Maan: 20.55-6.53. Enkele wolkenvelden maar ook zon nige perioden met vrij goedstran dweer en een zwakke noordelijke wind. Tem peratuur in de middag ongeveer twin tig graden; zeewater achttien graden. ooruitzichten: weinig verandering in dit weertype. Station Weer max min. neersl. temp. temp algel. Prinset Irene blij met haar ring. Den Helüei Ypenburg Vtissingen Eeide De Bilt Tv en te Eindhoven ia -Limburg Stockholm Kopennagen Konden Amsterdam BrusseJ Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort iVlünchen Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome gisteren 24 uur zwaar bew. 20 16 0.1 regenbui 21 16 0.5 zwaar bew. 21 15 0 licht bew. 20 12 0.7 geheel bew. 21 13 0 mist 21 11 0 zwaar bew. 22 12 0 mist 22 12 0 zwaar bew. 18 12 0 onteer 20 9 10 zwaar bew. 23 12 0 zwaar bew. 22 13 0 regen 22 11 0,1 half bew. 21 11 0 mist 24 12 0 half bew. 22 13 0.2 half bew. 23 16 6 onbewolkt 21 18 19 licht bew. 24 15 1 half bew. 24 11 0 regen 20 14 14 regen 22 15 10 licht bew. 23 14 10 onbewolkt 12 regen 27 16 2 geheel bew. 23 13 8 zwaar bew. 33 20 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1