Rijk en gemeenten Het 37e Eucharistisch Wereldcongres MILJOEN PELGRIMS BIIEEN BIJ GRANDIOZE PLECHTIGHEID schouwspel bij hemel Prachtig en verheven een stralende ONBEDUIDENDE STORING DOOR DE COMMUNISTEN Zeven doden in verkeer tijdens weekend Heel de wereldkerk in München aanwezig Oorlogsmuseum in Overloon geniet veel belangstelling Meer dan een ton brandschade Twee jongelieden op vakantiereis in Duitsland omgekomen Twee kinderen verdronken 100.000ste bezoeker - 2JA maand na uitbreiding - krijgt speciale ontvangst MAANDAG 8 AUGUSTUS 1960 PAGINA 3 Graanschuur, auto en tractor verloren MUNCHEN, 7 augustus Meer dan een miljoen mensen hebben vanmorgen op de There- sienwiese de vier uur durende slotplechtigheid van het 37ste Eucharistische Wereldcongres met intense aandacht gevolgd. In hun midden waren 25 kardinalen, een onafzienbare stoet bisschop pen, abten en prelaten, en als men weet, dat de meesten van hen zeker een uur vóór en waarschijn lijk ook nog een uur na de plech tigheden op het terrein aanwezig waren, dan hebben dus rond een miljoen mensen vandaag voor dit indrukwekkende sluitingsceremo- niëel zes uur opgeofferd, de vaak ange weg heen en terug niet meegerekend. De indrukken, die zij mee naar huis genomen heb- aen moeten overigens grandioos zijn. Precies op het ogenblik, dat de toespraak van de H. Vader werd aangekondigd, brak door de tot dan toe bewolkte hemel het zonlicht door en sindsdien was Theresienwiese, ook al aan de horizon soms donderkoppen, één zee het zonlicht stralende heel de dreigden donkere van in kleuren. „Tu es Petrus" Een achtste kaars Ketting van gelovigen Het Allerheiligste Kano omgeslagen A chttienjarige jongen redt twee drenkelingen Het ongeluk bij Roermond Stoffelijk overschot aangespoeld Over boord geslagen matroos opgepikt Ari ënsherdenkin g in MAARSSEN Veel kinderverlamming in Passau B1? de samenstelling van haar Memorie van Antwoord op w- vo°rlopig verslag inzake i lnan«ele-Verhoudingswet 1959" m'taG? regering kennelijk vooral segaan van de overweging, dat eeld^P1UntJe bij Paaltje komt ten v ,a9^rijker is dan argumen zo krijgen de gemeenten nu ir rinneerste- Plaats miljoen gul Per laar toegestopt door verho ëng van het aandeel van het Ge- entefonds in de opbrengst van de ven tin®en met °'58 Percent bo en? .Wat bun Pij de oorspronkelijke °Pzet was toegedacht. uifrZangrijker is, dat daarnaast een vph-r01ding van Pet eigen belasting- 'aed der gemeenten in het vooruit- nt wordt gesteld, waarmede 150 a zuil mdj9en gulden per jaar gemoeid uen Zijn. De wijze, waarop dit zal geschieden, ligt nog in de hevelen, «aar eerlang zal een desbetreffend etsontwerp worden ingediend. De belastingbetalers zullen ongetwijfeld mi gemengde gevoelens van deze ededeling kennis hebben genomen, ondanks de verzekering van de re gering dat het hierbij slechts om ver groting van de belastingpotentie der gemeenten gaat. Wij kennen echter onze Pappenheimers in casu de gemeenten genoeg om niet anders re kunnen verwachten dan dat de Potentie in de meeste gevallen tot oe volle honderd percent zal worden benut. Op het eerste gezicht is dit Perspectief dan ook alleen aan vaardbaar, voorzover de minister van financiën zal laten blijken van bereidheid, het belastinggebied van «et Rijk evenredig terug te dringen. Bij een totaal-opbrengst der rijksbe lastingen van circa negen miljard gulder. over 1960 moet dit hem niet Ri te moeilijk vallen. Het gebied, waarop de gemeenten met meer vrijheid kunnen opereren zal dus worden uitgebreid. Echter biet ten aanzien van de kapitaalfi- banciering. Er is immers ook een wetsvoorstel in aantocht, dat bij aanvaarding door de staten-gene- raal de leen- en financieringspoli- tiek van de gemeenten, naar wij ho pen, op betere wijze zal regelen dan thans het geval is. Het huidige re giem van circulaties en richtlijnen alsmede goedkeuringsprocedures, die voor geheel andere doeleinden in het leven zijn geroepen, behoort im mers zo spoedig mogelijk een einde te nemen. Financiële zelfstandigheid van de 8®wieenten in absolute zin en zo dat ,Jq gemeente in haar financiële Ultpn en laten geheel vrij is, behoort MJaard tot een afgesloten periode, in K dit betekent bog niet, dat men verval andere uiterste zou mogen nomie en de gemeentelijke ai de cent°ngeveer do°ddrukken onder Staat. abstische omarming van de k °reeem?e op k°mst zijnde wettelij- gemeenteng ~aat -wel tvast' dat de v,or, j 1, geen investeringen ter j j mogen nemen zonder Itrawn h» financiering van deze «1c is verzekerd. Een eis, die wemig tegenstand zal ontmoe- een ^sgewrioht, waarin be strijding van sluipende inflatie vrij- wel het hoogste gebod is. Waar wij nifi^?.hirilrft:^gSrust °P zWn> is bet voor- ai ho U i de wet aan de Staat de bevoegdheid zal worden gegeven, onder bepaalde omstandigheden" de kapitaalmarkt of een onbescheiden deel daarvan voor zijn eigen behoef ten te reserveren. De gemeenten zou den daarvan de tamelijk onschuldige slachtoffers kunnen worden. Een ander belangrijk punt is ook de vraag, of de nieuw in het leven te roepen ,,Raad voor de Gemeentef'- nanciën" al dan niet dient te worden beschouwd als een verdere bedreiging van de gemeentelijke zelfstandigheid. Volgens de regering wil men via de ze Raad aan de gezamenlijke ge meenten medezeggenschap geven in het centrale (lees Staats-) beleid ten aanzien van de gemeentefinanciën in het algemeen. Dit zal ook wel zo zijn en op zichzelf gaat het hierbij om een belangrijke zaak, die niets beeft te maken met overneming van het fi nanciële beleid van de afzonderlijke gemeenten. Maar wij kunnen ons toch voorstellen, dat elk nieuw centraal orgaan in de betrokken kring met een zekere huivering wordt begroet. Een huivering waarvan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zich tot tolk heeft gemaakt. En meer dan dat. Want ook de vaststelling van het aan deelpercentage van het Gemeente fonds in de opbrengst van de rijksbe lastingen thans op 12,4 percent blijft bij haar bezwaar ontmoeten, evenals de gehele wijze van bereke ning van dit percentage. Ondanks de vijftig miljoen gulden, die thans aan het Gemeentefonds zijn toegeworpen. Het gehele drama van de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeen ten wordt beheerst door cijfers en Wel door cijfers, waarover men het niet geheel eens schijnt te kunnen Worden. Zonderling genoeg jongleert ook de regering in haar memorie van antwoord met gegevens, waarvan zij telkens weer de „zeer betrekkelijke Waarde" onderstreept. Op deze ma nier worden alle debatten gedegra deerd tot spiegelgevechten en drijven „partijen" steeds verder van elkaar af. Is er werkelijk geen mogelijkheid om tot berekeningen te komen, waar aan normatieve waarde kan worden toegekend VLISSINGEN, 8 aug. Zondagmor gen is de kapitale landbouwschuur van de erven S. Maas uit Vrouwenpolder op Walcheren afgebrand. De brand werd opgemerkt toen het dak reeds in lich terlaaie stond. In korte tijd greep het vuur om zich heen en liet van de zo Eoed als nieuwe schuur slechts een troosteloze ruïne over. Behalve de schuur gingen granen, een personen auto en een tractor in vlammen op. Het woonhuis van de familie Maas kon ge spaard blijven daar het los van de cnuur staat. De schade wordt geschat op meer dan een ton. De oorzaak van oe brand is waarschijnlijk te wijten aan aooibroei. Sovjet-Unie Het Russische jeugd- °ad „Komsomolskaja Pravda" heeft «isteren geschreven dat drie Britse stu denten, die in het afgelopen studiejaar «an de universiteit te Leningrad hebben gestudeerd, betrapt zjjn toen zjj foto's '«men van militaire objecten. (Reuter). Om precies half tien begon het. Door de grote brede lanen, die onvermoei bare mannen van politie en leger door 5j *ac*v0J optreden volledig schoon hadden weten te houden, naderde een processie, zoals men die alleen ziet als a, l m.eta* haar pracht en praal het Eucharistische Hoogtij viert. Voor op, in rijen van zes, honderden aco lieten in lange witte gewaden met bran dende kaarsen 111 de hand. Daarachter een stoet van priesters uit werkelijk alle landen van de wereld. Zwarte priesters gele priesters, bruine pries ters. Allemaal in toog en superplie en voortschrijdend onder de tonen van het feestkoor, dat speciaal ter gelegenheid van dit eucharistische wereldcongres door Gertrud von ie Fort en Joseph Haas gemaakt werd. Daarachter het kruis. Dan weer een stoet acolieten, nu echter in rode toog en witte superplie derkomst en tenslotte een rij prelaten, abten, bis- schoppen en kardinalen, zo indrukwek- kend, dat het scheen dat heel de we reldkerk in München aanwezig was Al le bisschoppen droegen witte mantels en witte mijters. Zij werden gevolgd door de 25 kardinalen in het vurig rood van hun cappa magna's en omstuwd door Pauselijke graven, Maltheser rid ders, edelgardisten, ridders van het H. Graf en nog een stoet andere hoogwaar digheidsbekleders, die gekleurd in de kleur van hun riten kleuren, die variëerden van het diepe zwart der Grieken tot het stralende geel van een kerkvorst nit Ethiopië deze intocht een bijna onwereldse glorie verleenden. Langzaam besteeg deze stoet het enorme altaar, dat midden op de The resienwiese hoog boven de massa's uit torent en waarvan men zegt, dat de opvallende overkoepeling is geïnspi reerd op de zwierige kappen der Bei erse zusters. Heel hoog, bijna direct aan de voet van de eigenlijke altaartafel, namen de kardinalen plaats in een van alle zijden zichtbare kring. Dan zetten, voorafgegaan door de schola, alle aan wezigen het „Tu es Petrus" in, een feestelijke hymne, die voorafging aan de per band opgenomen toespraak van de H. Vader. Het moet mij van het hart, dat die toespraak door haar wijze van uit voering een teleurstelling is gewor den. Dat de H. Vader zich zou beper ken tot een homilie over de Heilige Eucharistie lag voor de hand, dat hij m het Latijn zou spreken eveneens, doch dat men verzuimde zijn woorden die met name voor Beieren oprecht vrien delijk waren onmiddellijk te verta len, komt mij onbegrijpelijk voor. Men deed het nu eerst na afloop van de H. Mis, toen een oogverblindende Sa cramentsprocessie van de verste uit hoeken over de Theresiënwiese trok en de beknopte exerpten wel verloren moesten gaan. Ik geloof trouwens, dat in het algemeen de klacht over het bij na volledig achterwege blijven van ver talingen ook de preek van de kar dinalen werd alleen in het Duits gehou den op zijn plaats was. Men moet daarbij de Nederlanders niet meereke nen. Zij gloriëren op zo'n congres als complete talenwonders. Maar in mijn onmiddellijke omgeving heb ik gemerkt hoe Spanjaarden, Italianen, Portuge zen, Engelsen en Afrikanen slechts met de grootste moeite de voortgang der gebeurtenissen konden volgen. Korte aanwijzingen in de vijf talen, die offi cieel als congrestalen waren erkend, zouden voor hen bijzonder nuttig ge weest zijn. Na de toespraak van de H. Vader daverde over de Theresiënwiese de massazang. Ons „Knielt hier tegaar hier gezongen in de Latijnse versie blijkt wereldbekend. Vlak achter mij zong een oude Chinese collega uit Hong Kong het mee met een hoge ijle stem vol onbegrijpelijke klanken Na dit lied werd het voor het eerst dood stil. Zeven bisschoppen brachten eik een grote brandende kaars naar het altaar, daarmede de gaven symboli serend die dezer dagen in aile lan den zijn geofferd voor de missie. Tus sen deze zeven plaatste men ook nog een achtste kaars. De kaars van hen die niet konden geven, omdat zij niet mochten komen. Toen begon de eigenlijke grote plech tigheid, de grandioze pontificale H. Mis, door Gustavo kardinaal Testa gecele breerd en verrijkt met alle staatsie, waartoe München en de wereld in staat zijn. Terwijl de kardinaal neerknielde voor zijn confiteor, zongen schola en volk afwisselend teksten uit de H. Schrift. „In de verdrukking hebt gij geroepen en ik heb geholpen. Uit de donderwolken heb ik geantwoord en aan de wateren van Meriba heb ik U beproefd. Luister mijn volk, ik ver maan u Israël, wil toch naar mij horen". Dan volgde, in een prachtige Gre goriaanse toonzetting, het Kyrië en het Gloria. Subdiaken en diaken zongen het epistel en het Evangelie uit de mis van het H. Sacrament en in zijn preek heeft kardinaal Testa nog een maal geprobeerd de grote gedachte die het congres beheerste, in woorden ge stalte te geven. ,Het woord des Heren", aldus de kardinaal, „dat spreekt van Zijn we- stemt ons ernstig. Welis- Tal van kerkelijke hoog waardigheids bekleders liepen mee in de indrukwek kende stoet van gistermorgen, vóór de sluitingsplechtigheid van het Eucharis tisch Congres. Op de voorgrond rechts Francis kardinaal Spellman, van New York, en rechts Rufino kardinaal Santos, van Manilla. waar kent niemand uur noch dag. Al leen de Vader kent die, maar is het niet alsof wij in de spanningen en no den van deze dagen de stem horen van de Heer uit de geheime openbaring: Ik kom spoedig. Niemand van ons weet of de verschrikkingen van deze tijd het voorteken zijn van het einde of de ba rensweeën van een betere wereld." En sprekend over de Christenen, „niet als utopisten van een aards paradijs maar als de realisten van het kruis", zei hij. de voor directe reportages naar alle hoeken van de wereld en zo mocht men werkelijk spreken van een statio orbis, van een bijeenkomst der we reldkerk. Het volgende hoogtepunt dat ik noe men moet, maakt misschien op Ne derlanders die er niet bij waren en er ook niets van gezien hebben een beetje vreemde indruk. Ik bedoel de wijze waarop de vredesgroet, het pax vobis, door de honderdduizenden aan elkaar werd doorgegeven. Alle aan wezigen stonden toen overeind en na men elkaar links en rechts bij de hand. De Theresienwiese vormde daardoor voor een moment een ket ting van gelovigen, die misschien be schaamd door deze ongewone intimi teit toch de diepe zin ervan beleef de. Daarna de H. Communie. Twaalfhon derd priesters in witte kasuifels, die.in es rijen elk van vier priesters optrek ken, tot aan de top van het tien meter hoge altaar en vandaar begint de sym bolische afdaling tot de verste uiihoe ken van de Theresienwiese. Deze plech tigheid alleen al duurde meer dan een half uur. Overal knielden mensen. De ze deling van het brood tot diep in de dichte rijen op de houten banken is zo aangrijpend ongewoon, dat het geza menlijk zingen van een aantal psalmen vrijwel teloor gaat. Men komt ogen te kort om te kijken, woorden om te bid den en, eerlijk gezegd, ook films om te fotograferen. Heel de Theresienwie se is een grote familie, bij wie de Heer te gast is en die zich weer even moet heroriënteren als het begin van de grote Sacramentsprocessie haar dwingt tot herordening en stilte. De pracht van deze processie echter is zo groot, de weelde der kleuren zo oogverblindend, dat de rust als van zelf terugkeert. Vierhonderdvijftig bis schoppen in prachtige gewaden, een leger priesters, een stroom acolieten, een zee van vlaggen en dan, omringd door kinderen, die op lange stokken veldboeketten omhoog steken, het Al lerheiligste. Het is in een gloeiende monstrans geplaatst op een wagen ver sierd met lelies, gladiolen en anthu- riums. Langzaam wordt deze wagen over de gehele weide voortgeduwd. Voor het Allerheiligste knielt de kar dinaal-legaat en achter hem volgen de kardinalen, voor wie op hun leeftijd deze tocht van meer dan drie kilome ter in de brandende zon een beproeving moet zijn geweest. Ook enkele doortas tende leke-delegaties hebben in deze stoet een plaats gevonden. Een groep Spanjaarden torst het reliekschrijn met de stoffelijke resten van Sint Pas- qualis Baylon, de patroon van het Spaanse eucharistische leven en ook de Milanese trambestuurders hebben AMSTERDAM, 8 aug. Tijdens het weekend heeft wederom een aantal ver keersongelukken mensenlevens geëist. Bjj Haaksbergen gebeurde een ongeluk waardoc. twee personen, een kind en een man, om het leven kwamen. Tus sen Keulen en Bonn verloren twee per sonen als gevolg van een slippartij met een auto het leven. Bij een aanrijding bij Kaalte werd een vrouw gedood. Als gevolg van een botsing met een auto bij Loenen overleed een 17-jarige fitseer. Een wachtmeester van de mare chaussee bezweek aan zijn verwondin gen nadat hij in Schaarsbergen met een achteruit rijdende vrachtauto in botsing was gekomen. Het ongeluk in Haaksbergen gebeurde toen een vierjarig kind plotseling de Eibergse weg overstak vlak voor een met matige snelheid rijdende auto. De bestuurder W. Konings uit Almelo, trachtte haar te ontwijken, maar slaag de daar niet in. De kleine werd door de auto geschept en overleed ter plaatse aan de opgelopen verwondingen. Bq de uitwijkpoging raakte de wagen op de linker weghelft, waardoor de 52-jarige J. Bunk uit Enschede werd gegrepen. De heer Bunk werd ernstig gewond naar een ziekenhuis te Enschede overgebracht waar hij ondanks operatief ingrijpen is overleden. Zaterdagmiddag is op de weg tussen Keulen en Bonn een Nederlandse perso nenwagen geslipt en na enkele malen over de kop te zijn gegaan tegen een boom gebotst. Caarbij is de 19-jarige J. Mertens uit diergaarde Echt (Limburg) omgekomen. De drie andere inzittenden werden ernstig gewond naar een zieken huis in Rheinbach overgebracht, waar de 23-jarige G. Cabollet uit Posterholt zondagmiddag is overleden. Met de twee andere jongelui Egelmeer en Hen- drikx uit Posterhblt waren zij voor een vakantietocht trokken. naar het Rijnland ver- „Ik spreek ook tot u, die niet gekomen zijt, omdat u niet komen mocht. Mis schien hoort u mijn stem toch en bidt u met ons mee. In de ernst van dit uur zien wij op de naar de Heer der Eeuwig heid. Wij verheugen ons op Zijn komst want wij leven reeds in Hem. Wij ant woorden met de oud-christelijke ge meente: Kom Heef Jezus, Uw genade zij met ons". Na de preek was er even - althans voor wie het gezien hebben een kleine storing. Van drie verschillende punten werden van ver weg uit signaalpisto len parachutes omhoog geschoten waaraan rode vlaggen naar beneden daalden, voorzien van communistische symbolen. De plechtigheid ging overi gens ongehinderd verder. Op het Offertorium volgde het hoge priesterlijk gebed en dan in doodse stil te de Consecratie. Alle aanwezigen, on der wie dr. Adenauer en dr. Raab knielden neer, militairen en politie sa lueerden en de duizenden vanen die in concentrische cirkels rond het al taar waren opgesteld, neigden eerbiedig. De altaarschellen rinkelden en hoog bo ven een miljoen mensen hief kardinaal Testa het blanke brood, „pro mundi vita", in het stralende licht van de zon. Het was een aangrijpend en ont roerend ogenblik. Televisiecamera's, opgesteld op hoge stalen torens brachten dat beeld over naar miljoenen Europese huiskamers Een indrukwekkend leger van radio reporters op een acht meter hoge en zeventig meter brede radiobrug zorg- zich een plaats veroverd tezamen met een uitvoerig deputatie van de FIAT- fabrieken. Voor hen zijn reclame en eredienst klaarblijkelijk een. Zo, omstuwd met een woud van vlaggen, en schitterend in de mooi ste kleuren die men zich denken kan trekt de stoet in het rond. De hon derdduizenden kijken hun ogen uit. Als het Allerheiligste passeert, knielt men in diepe stilte om even later weer uit volle borst mee te zingen met de Duitse congreshymne, waar van wij in Nederland de melodie ge bruiken voor het lof in mei en ok tober: „Uw rozenkrans bemin ik". Tenslotte nadert de stoet weer het altaar. Het Tantum Ergo zwelt door de massa's en nog eenmaal valt over de Theresienwiese die onbegrijpelijke stilte van een miljoen roerloze mensen. Kardinaal Testa sluit het Eucharisti sche Wereldcongres met de zegen. Hij zegent stad en wereld en dan begin nen als een allerlaatste groet aan de honderdduizenden pelgrims uit alle de len van de wereld de klokken van Mün chen te beieren. Het 37ste Eucharisti sche Wereldcongres Is voorbij. Het mil joen verspreidt zich en vanuit de poli- tieballon die boven de Festwiese hangt gaan de commando's naar de honder den en honderden wachtposten die met de handhaving van de orde belast zijn. Binnen een kwartier zit ik aan tafel. Wat in München politie en leger pres teren op het stuk der geruisloze ver- keersordening is ongelooflijk. ALBERT WELLING. NIEUW LEKKERLAND, 8 aug. Zondagmorgen zijn twee kinderen bij het kanovaren op de Lek verdronken. Zij waren met twee vriendjes en een hond in Lekkerkerk in een kano ge stapt. Onder Nieuw Lek.kerland ter hoogte van een scheepssloperij sloeg de kano om. De achttienjarige Arie den Ouden, die op een nabij gelegen schip aanwezig was, wist met grote moeite twee van de drenkelingen te redden. De dertienjarige Otto Lintgreen uit Lekkerkerk kreeg van een passe rende boot een kurken reddingsgordel toegeworpen, maar raakte desondanks onder een der aan de wal liggende bo ten. Zijn stoffelij overschot .is nog niet gevonden. De vierde drenkeling, de veertienjarige Martin van den Boögert uit Eindhoven, die te Lekkerkerk lo geerde, verdronk eveneens. Zijn stof felijk overschot werd gistermiddag uit de Lek opgehaald. Bejaarde fietser verdronken TILBURG, 7 aug. Zondagochtend is de 74-jarige J. van Lieshout, toen hij langs het Wilhelminaknaal fiet ste, in het water gevallen en verdron ken. De man had de wal bijna bereikt toen hij terugkeerde om zijn pet te grijpen. Hierbij kwam hij in dieper water terecht en verloor zijn evenwicht. Toen hij uit het water was gehaaid ble ken de levensgeesten reeds te zijn ge weken. ROERMOND, 8 aug. De stoffelijke overschotten van twee der drie slacht offers van het ongeluk dat dinsdag tij dens het spelevaren bij de stuw gebeur de, zijn opgedregd. Eerst werd het li chaam van de zevenjarige Wilhelmus Hinssen aangetroffen en zaterdagmor gen dat van de vierjarige Martinus Sa- lentijn. Het stoffelijk overschot van de eveneens verdronken veertigjarige op perman A. Hinssen was gisteravond nog niet gevonden. DEN HAAG, 7 aug. Zaterdaga vond is op het strand te Scheveningen ter hoogte van de Duivelandsestraat het stoffelijk overschot van de tienja rige Otto Petersen uit de Wingerd straat in Den Haag aangespoeld. De jongen waagde zich te ver in zee en werd sedertdien vermist. Hij is het eerste slachtoffer van de zee bij Sche veningen, in dit seizoen. LEEUWARDEN, 8 aug. Aan het Noordzeestrand van Vlieland is zater dagavond het stoffelijk overschot van een vrouw aangespoeld. Het verkeer de in zodanige toestand dat men ver onderstelt dat het al langer dan drie maanden in zee heeft gelegen. De vrouw moet tussen dertig en veertig jaar oud zijn geweest. Zij was gekleed In een groen truitje met zwarte rok. De merken in de kleding doen vermoe den dat de vrouw een Franchise was. De 56-jarige mevrouw W. -ten H. verloor zondagmiddag het leven door ee aanrijding bij Raalte op de rijksweg Zwolle-Almelo. Haar man, de 58-jarige J.H.W., komende uit de richting Zwol le, wilde met zijn auto de voor hem rij dende auto's passeren. Bij een poging daartoe werd de wagen gegrepen door een auto uit tegenovergestelde richting, bestuurd door J.H.G.E. uit Heino. Mevr. W. werd ernstig gewond en overgebracht naar een ziekenhuis te Hengelo waar zij kort na aankomst overleed. Zaterdagavond is de elfjarige Albert 'Buitenhuis uit Loenen, toen hij met zijn fiets op de Hoofdweg reed, door een personenauto geraakt en later op de avond in een ziekenhuis te Apeldoorn overleden. De jongen reed naast ,een groepje wielrijders of was bezig deze te passeren, toen de auto van tegenover gestelde richting naderde. Hij week naar links uit en de autobestuurder trachtte remmend een aanrijding te voorkomen. Tevergeefs, de auto kantelde in een sloot. Zaterdag is op het terrein van het mobilisatiecomplex in Schaarsbergen bij Arnhem de 29-jarige wachtmeester M. Th. B. Wachtendonk van de marechaus see in Arnhem, die op een motor reed, in botsing gekomen met een langzaam achteruit rijdende vrachtauto. De wacht meester werd zo ernstig gewond, dat later in Arnhem is overleden. Het slachtoffer was gehuwd. Hij woonde in Arnhem. VLISSINGEN, 8 aug. Zondagmid dag sloeg op de Westerschelde van de coaster Helena die op weg was van Vlissingen naar Gent een matroos over boord. De bemanning van het schip bemerkte aanvankelijk niets van het incident. Nadat men de vermissing had opgemerkt riep de kapitein van de Helena Scheveningen Radio aan. De reddingboot President Wiersma en een vaartuig van de Koninklijke Marechaus see voeren uit. Een Belgisch jacht pik te later de drenkeling ter hoogte van Borssele op. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 7 aug. Onder grote be langstelling werd zondag te Maarssen de jaarlijkse nationale Ariënsherdenking gehouden. Uit tal van plaatsen uit het gehele land waren de Ariënsvrienden naar het schilderachtig dorpje aan de Vecht getrokken. Zo was een gezel schap Limburgers per autobus onder aanvoering van de voorzitter van So- briëtas, de heer A. J. Pijpers naar de traditionele herdenkingplechtigheid ge komen. Uit Breda waren twee autobus sen onder geleide van mevr. J. Ouwer- ling opgetrokken. Onder de aanwezigen werden o.m. opgemerkt prof. dr. L. Ro gier, voorzitter van het Ariënscomité; de dr. Ariënsvereniging was vertegen woordigd door de penningmeester, de heer C. Scl.alker uit Roosendaal. De ge heel onthouders-vereniging van spoor wegpersoneel ,,St.-Franciscus" had een deputatie afgevaardigd. Intde kerk van het H. Hart droeg mgr. Conrianz Kramer, aarts-bisschop van China, te half elf een pontificale Hoog mis op, met assistentie van mgr. dr. J. Geerdinck. president van het groot-se minarie Rijsenburg als premier as- sistens. Als troondiakens fungeerden mgr. dr. A. Ramselaar, praeses van het klein-seminarie te Apeldoorn en de zeer- eerw. heer J. Poel, econoom van het aartsbisdom. Als diakens van de mis fungeerden pater Maas S.J. uit Antwer pen en kapelaan Nuhn uit Maarssen. Tjjdens de H. Mis hield pastoor A. S. Uytewaal uit Doesburg, oud-kapelaan van mgr. Ariëns, een herdenkingsrede, waarin hij de figuur van Ariëns als pas toor in zijn verhouding tot zijn mede- zielzorgers schetste. Pastoor Ariëns aldus spr. was voor zjjn kapelaans een vaderlijke vriend, met wie hij zijn eigen proble men vertrouwelijk besprak en wier raad hij dikwijls inwon. Zijn pastorie was een centrum van samenkomst van orofessoren, sociale werkers en politici. Ieder, die bij hem kwam ging beter naar huis dan hij gekomen was. De c d-kapelaan verklaarde tenslotte een grote verering voor pastoor Ariëns te hebben behouden en diens voorspraak dikwijls met succes te hebben ingeroepen, wanneer hij voor moeilijke problemen stond. Na afloop brachten de deelnemers naar gewoonte een bezoek aan het graf van mgr. Ariëns. dat met bloemen was getooid. PASSAU, 8 aug. (U.P.I.) Het aantal gevallen van kinderverlamming in de stad stijgt voortdurend. Volgens de ste delijke gezondheidsdienst heeft de ver spreiding van de gevreesde ziekte reeds de omvang van een epidemie aangeno men. In het stedelijk ziekenhuis worden 67 gevallen van kinderverlamming behan deld. De meeste zieken zijn kleine kinde ren. Er worden elke dag drie tot vier nieuwe gevallen gemeld. Een vijfduizend katholieke soldaten uit verscheidene Europese landen nam deel aan een indrukwekkende geloofsbelij denis tijdens het eucharistisch congres. Er werd onder meer gesproken door kardinaal Alfrink (links op de foto). OVERLOON, 7 aug. Het 23 mei door prinses Irene heropende gereorga niseerde en aanzienlijk uitgebreide na tionale oorlogsmuseum te Overloon heeft zondagmiddag de 100.000ste bezoeker ontvangen. Het was de heer Ch. Tub- bink, vertegenwoordiger te Groenlo. die met zjjn vrouw een bezoek aan het mu seum bracht. Zodra het 100.000ste en treebewijs (het 100.000ste sinds 23 mei want voordien waren er al meer dan een miljoen bezoekers geweest) was overhandigd, werden de heer en me vrouw Tubbink naar de hal van het mu seum geleid, waar het museumbestuur hen opwachtte. De voorzitter, de heer A. Jans, sprak hen toe en overhandigde namens het museumbestuur het uit vier delen bestaande boekwerk „Onderdruk king en verzet". Het echtpaar Tubbink werd door de plaatselijke fanfare nog een muzikale groet gebracht. De 100.000ste bezoeker heeft zijn handtekening gesteld in het eregastenboek, dat koningin Juliana reeds heeft getekend vóór zij de troon besteeg. Het gastenboek bevat voorts de handtekeningen van prinses Irene, ver scheidene ministers en bisschoppen. Zoals gemeld, zullen zondag 18 sep tember de deelnemers aan de grote reünie van geallieerde en binnenlandse strijdkrachten die 16 en 17 september te Veghel wordt gehouden, in het museum te Overloon door het bestuur worden ontvangen en rondgeleid.! Aan deze reü nie nemen delegaties van verzetsorgani saties uit tien West-Europese landen deel, zomede deputaties van de Ver enigde Staten en van Canada. Bij deze gelegenheid zullen namens het Neder landse verzet gedenkklokken worden aangeboden, een voor de 101st airborne division en een voor president Eisen hower. Uit Amerika komt een deputa tie van dertien oud-strijders, die allen 17 september 1944 boven ons land zijn afgesprongen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3