Superduikboten met Polarisraketten: Mens mindere van techniek aan boord van Amerikaanse onderwaterkruisers Kunstwerken geïnspireerd op de H. EUCHARISTIE Eenheid van geloofsovertuiging B Prins opent vliegervijfkamp Mens 'n zwak element Onoverzienbare consequenties Revolutionaire ontwikkeling En de Russen....? Superieure combinatie MAANDAG 8 AUGUSTUS 1960 PAGINA 6 KOMENDE HERFST zullen twee Amerikaanse duikboten, die kat ideaal van Jules Verne's „Nautilus" zo mogelijk nog over- Heffen offirieel hun proefvaarten beëindigen en aan de vloot 1 der V. S. worden toegevoegd. De „George W ashington" en de |L, W 1 „Patrick Henry" zijn de voorlopers van een eskader slagschepen- 8 •nder.water, die thans op de Amerikaanse werven op stapel staat. En het is niet uitgesloten, da de ervaringen, die met deze enorme leviathans worden opgedaan op langere termijn zullen leiden tot een totale omwenteling in de geschiedenis van de zeevaart, p Voor het ogenblik echter zijn de „George Washington" en de |j „Patrick Henry" het Amerikaanse antwoord op de Russische I uitdaging aan de wereld. Bewapend met de onlangs voor operatio neel gebruik gereed gekomen Polaris-raketten, die onder water kunnen worden gelanceerd, verschaffen zij het arsenaal van de vrije wereld een machtig wapen, dat opweegt tegen de Russische raket-suprematie van het ogenblik en tevens hoe paradoxaal dit ook lijkt een misschien beslissende stoot kan geven voor het hervatten der thans vastgelopen ontwapeningsbesprekingen. komende herfst zal de „George W ashinglon' A me, a s eerste onderwaterkruiser aan de vloot worden toege voegd. Polar is-tweetrapsraket kort na de lancering. Het projectiel is onder water afgevuurd. Omringd door schuimende watermassa's springt gens eenduikboot op 30 meter sch'p n0?. btlere kansfn dan. de J?a"d5js: Deze enorme superduikboten zijn er op gebouwd het grootste deel van hun leven op grote diepte door te brengen. De romp is drup pelvormig, waardoor minder weer stand van de omringende water- juiste topsnelheid is uiteraard ge heim, maar wel is bekend, dat zij sneller kunnen varen dan 30 kno pen en dat is aanzienlijk sneller dan de vaart van een torpedojager dervindt. zee-oppervlak uit. -j-v L LPS» JSi Totaal nieuw wapen voor het arsenaal van de vrije wereld Verrijkingen tussen conventionele duikboten en schepen van het type als de „George Washington" en „Patrick Henry" gaan even mank als die tussen een wastobbe en een oceaanstomer. Zelfs de modernste duikboten uit de tweede wereldoorlog waren nog gedwongen lan gere tijd aan het iee-oppervlak dan on der water te varen. De zuurstofvoorraad moest immers op gezette tijden worden ververst, terwijl ook het opladen van de batterijen, die de energie voor de voort stuwing onder water leverden, aan de oppervlakte moest gebeuren. Deze noodzaak om boven water te komen was de kwetsbare Achilleshiel van de conventionele duikboten hetgeen vooral aan het einde van de tweede we reldoorlog, toen de opsporings- en be strijdingsmiddelen geperfectioneerd wa ren ook wel duidelijk gebleken is. Op het ogenblik met de verdere vervolmaking van het anti-duikbootwapen zou het op duiken van een conventionele onderzeeër in vijandelijke wateren 'praktisch gelijk staan met zelfmoord. Maar ook onder water waren de conven tionele duikboten weliswaar vernuftig ge construeerde, maar desalniettemin vrij primitieve wapens. De snelheid onder water was zeer beperkt, zodat bijvoor beeld een snel schip als de Queen Mary" tijdens de oorlog zonder een*begeleidend convooi marineschepen vrij op de oceaan koe kruisen Het beste wat een duik bootcommandant kon doen was op de aonvooiroutes op de loer liggen en kopen, dat hij een niet al te snel schip voor de lenzen van zijn periscoop zou krijgen. En zelfs dan was het nog een gok of de torpedo niet voor, achter of en der de prooi door zou schieten In het begin van de afgelopen oorlog boekten de Duitsers met deze methode nog grote successen, maar de toepassing van radar «o sonar (waarmee het geluid van de schroeven ontdekt kon worden) en de algen en wieren in het oceaanwater een voedzame, vitaminenrijke en naar de kenners beweren zelfs smakelijke kost bereiden. De mens is eigenlijk het enige zwak ke element in deze wonderwereld van technisch vernuft. Hij is er namelijk lichamelijk noch geestelijk tegen opge wassen al te lange perioden opgesloten te zijn in de besloten ruimte van een duikboot, al is die ook nog zo groot en zoals de „George Washington" voorzien van radio- en filmappara tuur, een koffiebar en zelfs een gym- nastieklokaaltje. Bij de Amerikaanse marine neeft men dit probleem, dat straks bij de ruimtevaart een nog veel grotere rol zal spelen, moeten oplos sen door voor iedere boot twee beman ningen te trainen, die elkaar regelma tig om de 2 a 3 maanden zullen aflos sen. Eén moeilijkheid bleef nog onbespro ken: de navigatie. Maar ook deze is inmiddels geen probleem meer. Met een nieuw type periscoop heeft de com mandant aan één ster genoeg om nauw- j keurig zijn positie te bepalen. Hij be hoeft daarvoor slechts 3 tot 5 seconden te stijgen tot periscoopdiepte Wordt het zicht belemmerd door mist of wolken, dan kan hij, zij het iets moeilijker, na vigeren met behulp van een radio-sextant. Wanneer de Amerikanen over enkele jaren hun program hebben voltooid om positiebepaling in een ogenblik mogelijk te maken met behulp van een net van navigatie-kunstmanen, kan een elektro nisch brein zelfs èl het werk van de navigator overnemen. Het 's nog niet te overzien welke con- sequenties de ontwikkeling van het duik- massa S wordt ondervonden. De j bootwezen zal hebben voor de normale handelsvaart Lang voor de oorlog heb ben de Duitsers en de Japanners al ge- experlmenteerd met grote handels- onderzeeërs. Deze experimenten zijn ech ter mislukt omdat bij de toenmalige stand der techniek geen enkel wezenlijk voordeel op het traditionele oppervlakte schip bewezen kon worden. Ook op het x--j ij i - ogenblik heeft het, eventueel door tijdens hoge golfslag, waar oven- j atoomkracht voortbewogen oppervlakte- 6 r onderzecer. Maar op lange termen? Het diepte niet de minste last van on- is in ieder geval heel wat prettiger voor toenemende kracht van de geallieerde vloot maakten het uitvaren van de U- boten een steeds hachelijker onderne ming Met de ontwikkeling van de atoomduik boten „Nautilus" en „Skate", meer te danken aan het koppige doorzetten van de eenvoudige zee-officier Rickover dan aan de vooruitziende blik van de Ameri kaanse admiraliteit, is de revolutionaire ontwkkeling van het duikbootwapen fei telijk begonnen. Door de toepassing van de atoomkracht als energiebron is de actie-radius van deze schepen vrijwel al leen beperkt door het feit, dat de be manning moet eten om in leven te blij ven, en dus zo nu en dan verse voedsel voorraden aan boord genomen moeten worden. Schepen van het type „Nauti lus" en „Skate" kunnen ianger en dieper duiken dan welke conventionele duikboot ook Aangezien de atoomreactor geen zuurstof nodig heeft, werd ook het zuur stof probleem goeddeels opgelost. Maar met dit al blijven het duikboten, die zich, om hun torpedo's te lanceren, in de buurt van de met talrijke bestrijdings middelen uitgeruste vijand moeten be geven Uit de ervaringen opgedaan met „Nautilus", „Skate" en de experimentele duikboot „Albacore", die een volkomen andere vormgeving had dan de normale duikboot, zijn de „George Washington" en „Patrick Henry" geboren. waarvan de atoomlading groot genoeg is om een middelgrote stad volledig te ver nietigen. De combinatie superduikboot-Polaris- raket is een machtig wapen. Onontdekt kan de duikboot tot vlak onder de vijan delijke kust sluipen. Een mechanisch brein controleert voortdurend de koers en de afstand tot het doel en brengt de gegevens over naar het richtmechanisme in de raket. Wanneer de commandant het moment om te vuren aangebroken acht, laat hij zijn duikboot ver beneden pe- j riscoopdiepte zweven. Een druk op de i knop en de Polaris-raket schiet door j een lading samengeperste lucht aange- dreven vertikaal omhoog naar de opper vlakte, waar de raketmotor automatisch I start om het monster feilloos op het j doel. 1200 mijl verder, te richten. Onmiddellijk nadat de raket gelan ceerd is, kan de duikboot de benen ne mer, en zich verliezen in de diepten van de oceaan, voordat de vijand weet door welke ramp hij getroffen is. Eén duik- i boot. 16 raketten: 16 steden Volgens de laatste berichten beschikken I ook de Russen over raketten, die onder water afgevuurd kunnen worden. In Ame rikaanse kringen zijn deze berichten, af komstig van de opperbevelhebber der Russische zeestrijdkrachten, admiraal A G Golovko, met een sceptisch schou- derophalen ontvangen. Zelfs al zouden de Russen beschikken over raketten van j het type Polaris, zo redeneert men daar, dan onbreekt het hen nog aan duikbo ten van het type „George Washington". Het enige Russische schip met atoom- j voortstuwing is immers de ijsbreker „Lenin". Men realiseert zich intussen in de Verenigde Staten wel, dat de achter stand yan de Russen op dit terrein slechts tijdelijk zal zijn. Daarmee zijn alle tot I dusver geldende theorieën inzake verdedi- ging tegen een atoomaanval, gebaseerd op radarketens, wier waarschuwing onge veer een kwartier tijd Iaat voor het on- dementen van een tegenactie, binnenkort alleen nog maar van belang voor de prullemand. De onderzeebootvloten kun nen immers, lang nadat aan de opper vlakte de stijd gestreden schijnt, vernie tigende slagen toebrengen. En dij tenslotte zal wellicht de ont wapeningsonderhandelaars tot denken dwingen. Want met de komst der super duikboten en hun bewapening is werke lijk het laatste woord gesproken over de totale vernietiging welke een toekomsti ge oorlog zal meebrengen, een oorlog waarin geen overwinnaars doch slechts overwonnenen zullen zijn. Het klinkt pa radoxaal, maar het is dus niet onmoge lijk, dat de ontwikkeling der superduik boten een beslissende stap zal zijn op de weg naar de wereldvrede. Het Laatste Avondmaal van Dirk Bouts. het medeleven met het inter nationaal Eucharistisch congres te München gaan de gedachten als vanzelfsprekend uit naar de vraag, welke plaats de christelijke kunste naar door de eeuwen heen heeft inge nomen bij h.et uitbeelden van dit groots mysterie. Wanneer men de overvloed aan materiaal op dit gebied slechts vluchtig overziet, dan geraakt men reeds onder de indruk van de rijkdom, de krachtige eenheid en algemeenheid van geloof die onder miljoenen chris tenen gedurende eeuwen leeft. In dit beperkt bestek behoeven wij slechts de wonderbare vis te noemen, i de korf met broden en de Eucharisti sche maaltijden uit de dagen der chris tenvervolgingen uitgebeeld in de cata comben. Symboliek van diep geeste lijk gehalte, afleesbaar van inscripties. Daarnaast komen de voorafbeeldingen De 80 tot 100 man bemanning is ver deeld over 3 dekken met ruime stahoog- te; reeds zijn nog grotere schepen met vier en meer dekken ontworpen. Langs chemische weg wordt de giftige kool- dioxyde uit de lucht verwijderd. De eigen zuurstofvoorraad is groot genoeg om de bemanning een maand lang in leven te houden, maar bovendien be schikken de „George Washington" en de „Patrick Henry" over een apparatuur om zuurstof aan het zeewater te ont trekken. In feite zouden deze schepen al leen door het opraken van de voedsel voorraden gedwongen kunnen worden de raket metershoog hoven het j aan de oppervlakte te komen Maar look het voedselprobleem is niet onoplos- baar meer sinds men in staat i» uit passagiers, bemanning en lading om op dertig meter diepte in rechte lijn op de haven aan te koersen dan aan de oppervlakte tegen een woedende or kaan op te boksen. En wat te denken van een korte route onder de Noordpool door? De „George Washington" en de „Pa trick Henry" en de vloot thans op stapel staande superduikboten zijn intussen voor een ander doel bestemd: de vernietiging van de vijand. En ook daarvoor zijn zij superieur uitgerust nu de befaamde Po- laris-raket, die onder water kan worden afgevuurd voor operationeel gebruik ge reed is. De „George Washington" kan 16 van dergelijke raketten meevoeren, die een actieradius hebben van 1200 mijl en Prins Bernhard heeft zaterdag op de Koninklijke Militaire Academie te Breda de internationale vliegervijfkamp geopend. Op de foto ziet men de prins tijdens zijn toespraak tot de deelnemende militairen. voor, zoals de vermenigvuldiging der broden, het offer van Abraham, het offer van Melchisedech, die wij niet al leen op sarcofagen, maar tot in de late middeleeuwen terugvinden. Gedurende eeuwen zal echter het Laatste Avond maal, het historisch gebeuren bij ver re de voorrang krijgen, waarnaast dan nog voorstellingen van de H. Mis, zo als het opheffen van de H. Hostie van Andrea Pisano het tijdeloos gebeuren accentueren. Zeer schoon zijn ook de voorstellin gen, waarbij Christus zelf de H. Com munie uitreikt aan de apostelen, zoals bij Fra Angelico en Justus van Gent. De eerste is van een innigheid, die voorzover het de kunstenaar betreft alleen verklaard wordt door zijn con templatief leven. Bij het wentelen der tijden erva ren wjj het Lam Gods te Gent van de Gebrs. van Eyck en Rafaëls' Disputa als monumentale synthesen, onvoorstelbaar rijk aan geestelijke inhoud. Nu op heden de oecumeni sche gedachte algemeen belangstel ling geniet lijkt het aantrekkelijk beide werken nader te vergelijken, omdat ook de volksaard hierbij on getwijfeld zijn sporen heeft nagela ten, maar de eenheid van geloofs overtuiging krachtig en universeel is. Het Lam Gods Van Eyck beeldt hemel en aarde uit door recht boven elkander te plaatsen de levensbron, symbool van de gena den van doopsel en Eucharistie, het offerlam op het altaar, wiens bloed in de kelk stort voor alle tijden verzoe nend den hemelsen Vader en boven God zetelend met de tiaar op het hoofd en de koningskroon aan de voeten. Men schouwt dus van de nieuwe aarde als het ware recht naar de hemel, waar God gezeten is middeleeuws ge dacht in groot formaat tussen de H. Maagd en St. Joannes de Doper. Alle volkeren zijn geschaard rond de levensbron en hebben deel aan het bloed van het Lam. Niet alleen de profeten, de apostelen, de maagden en de martelaren zijn tegenwoordig, maar ook de christenridders, de rechters, de kluizenaars en de pelgrims om Gods wil. Rijk aan een uiterste kleur- en licht gevoeligheid, meesterlijk in het uitbeel den van details heeft de compositie zeker niet de grootse allure, vormelijk gesproken, van Rafaël. Zij is stijver, strakker gebonden, nuchterder zo men wil, niet minder doordacht en door drenkt van diepe eerbied voor de ge loofsgeheimen. Nederlands van top tot teen in dezelfde ernstige trant als het Laatste Avondmaal van Dirk Bouts in de St. Pieterskerk te Leuven. Deze laatste omgeeft daarenboven het his torisch gebeuren met voorafbeeldingen uit het Oude Testament. Ook Bouts geeft de apostelen weer in die typisch ingetogen 'Nederlandse aard, niet uit bundig, maar innerlijk bewogen, rus tig, eerlijk, godvruchtig, op het nuch tere af, alsof z\j leven naar de geest van de moderne devoten. Rafaël daartegenover, die een kleine honderd jaar later in het Vaticaan zijn Disputa als presco aanbrengt doet dit met de geniale greep van de renais- sancemeester op geheel andere wijze. Als Italiaan kent hij het elegante ge baar de sierlijkheid van vorm en com positie. In e.en grootse synthese omvat hij hemel en aarde, die verbonden zijn door de monstrans op het altaar. In de hemel zetelt de Vader, Christus tus sen Maria en Johannes de Doper en de duif van de H. Geest. Allen zijn zo geplaatst, dat zij duidelijk de aarde beïnvloeden. De Vader zegent, Christus spreidt medelijdend Zijn handen uit en toont de wonden van Zijn offer, de duif zendt boven de monstrans stralen uit over allen, die deelnemen aan de Eucharistie. In de hemel zetelen bo ven de wolken apostelen, heiligen en figuren uit het Oude Testament, zoals Adam en Mozes. Rond de H. Geest dragen putti de geopende Evangelie boeken. Om het altaar zetelen de vier grote kerkvaders S. Gregorius, Augus- tinus, Ambrosius en Hieronymus. Ook van de overige figuren binnen de groep op aarde meent men meerderen te kun nen herkennen, zoals Dante en Bona- ventura. Alle figuren op aarde zijn zo geplaatst, dat zij door gebaar of hou ding een levendige eenheid vormen in gedachtenwereld, maar ook in compo sitie. De meesterlijke wijze waarop soms een enkele handhouding, het wij. zen, staan of buigen zijn uitgedrukt versterkt telkens de indruk van een heid en algemeenheid. Moge dit slechts een kunstgreep worden genoemd, dan bedenke men, dat ook de gehele com positie het neigen van de hemel naar de aarde, maar ook het stijgen van de aarde naar de hemel uitdrukt. De gro te centrale verbindingspunten zijn Chris tus in de hemel en Christus op aarde. Zijn offer gedragen door de H. Drievul digheid. Bij deze levendige, maar toch kunstig gebonden beweeglijkheid denkt men onwillekeurig terug aan een tekst van Gezelle: Buigt onkundigen, buigt geleerden Buigt vernederden, buigt vereer den; God is daar! Er zijn meermalen schrijvers ge weest, die van mening waren, dat Ra faël zjjn grondgedachte voor de com positie uit bekendheid met Van Eyck's meesterwerk kan hebben geput. Hoe dit ook zij het zijn de grondgedachten van de ene Moederkrk. Hoewel in later tijden de traditio nele voorstellingen, zoals het Laatste Avondmaal, de H. Mis, de processie (men denke aan Derkin- deren) nieuwe vertolkingen vinden, is het opvallend, dat ook zeer mooie nieuwe motieven opkomen, die deels van individuele aard zijn. Wij denken dan aan de laatste H. Communie van St. Hieronymus door Dominicino en van Botticelli. Van Rubens kennen wij St. Franciscus, die stervend, van alles onthecht, de teerspijze ontvangt. Hoe indrukwekkend deze werken ook zijn, zij blijven toch meer in de sfeer van het individuele beleven van Christus. Zij lijken exemplarisch voor de gelovi gen en zijn meer pastoraal, dan syn thetisch op te vatten. Wfl deden hiermede een greep uit de veelvuldigheid der motieven, waar mede de Eucharistie door de grootste kunstenaars werd uitgebeeld. Daar naast kennen wij de Gregoriusmis. de Emmaüsgangers, de laatste H. Com munie van de H. Maagd en veel andere motieven. Men vraagt zich soms verwonderd af of aan deze geesteshouding van de kunstenaars der eeuwen voldoende aan dacht wordt besteed, niet zozeer als uitingen van schilderkunstig kunnen, dan wel als expressies van geestelijke en meermalen zeer devote visie. Niet alleen het woord, ook het beeld werkt bevruchtend. Wij mogen daar niet ach teloos aan voorbijgaan op gevaar af, dat ons gemoedsleven te technisch ra tionalistisch wordt en te weinig ge neigd naar de geestelijke schoonheid, naar het biddend schouwen. Niet al leen de ikonen, ook meesters als Ra faël, van Eyck en Rogier van der Wey- den kunnen ons met zovee! aandrang daartoe leiden. Onze geestelijke aan dacht wordt veredeld niet alleen door de letteren, maar ook door de christe lijke beeldende kunst, die de eeuwen ons als een kostbare schat hebben na gelaten. Het kan ons helpen om aan het verlangen van kardinaal Wendel, geuit op het Eucharistisch Congres te München, tegemoet te komen om een meer spiritualistische levenshouding op te bouwen in een vermaterialiseerde wereld. Dr. K. SMITS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 6