Brits parlementslid mag arrestant niet bezoeken Verontwaardigd over mislukte pogingen in Amsterdam Koninklijke boerin op tractor voeren in Chinezen Tibet oorlog tegen Boeddhisme Internationale Commissie van Juristen meldt gevallen van genocide MENEER HOBBS NEEMT VAKANTIE STAALKAART VAN WREEDHEDEN Veel publiciteit rondom proces tegen Powers Kardinaal gispt Cubaanse regering VALSEMUNTERS-AFFAIRE V MAANDAG 8 AUGUSTUS 1960 PAGINA 7 Oud-Westfriese boerenbruiloft m feestvierende Wiéringër- waard Tulband en boerenjongens Kleurrijk schouwspel trekt veel bekijks. Toeristen spreken Hoveniers in nylon Mijnenveger wordt café Vliegtuigweek op de Veluwe Eichmann lente 1961 voor de rechter? I door EDWARD STREETER AMSTERDAM, 7 augustus Het En gelse Lagerhuislid van Labour, de tandarts John Baird uit Wolverhamp ton, heeft een vergeefse reis van één dag naar Nederland gemaakt. Hij kwam hier met het doel een bezoek te brengen aan zijn persoonlijke vriend, een Griek se ingenieur, die begin juni alhier werd gearresteerd onder verdenking van me deplichtigheid aan een valsemuntersaf- faire van een organisatie wier zetel ou zijn gevestigd in Osnabruck. De leden van deze organisatie zouden valse Fran se franken hebben vervaardigd ten be hoeve van de Algerijnse verzetsbewe ging. T- zijn hotel heeft de heer Baird zon dag tegenover het A.N.P. zijn veront waardiging geuit over zijn mislukte po gingen om toegang te verkrijgen tot het Huis van Bewaring, waar de Griekse ingenieur in voorlopige hechtenis zit in afwachting van zijn berechting, „ik ben verbcasd over het verschil in rechten voor een arrestant in Engeland en in Nederland. Mijn Griekse vriend heeft als nog niet-veroordeelde hier geen en kel recht. Hij mag slechts eenmaal in de week zijn vrouw ontvangen en ver der niets. Men heeft mij de toegang ge weigerd en belet enkele boeken aan hem af te geven," zo deelde de heer Baird mede. Het Lagerhuislid toonde boekwer ken: een uitgave over het communis tische China en het boek over de Rus sische revolutie van Alan Moorehead. Hij heeft contact gehad met de directeur van het Huis van Bewaring en met het mr. W. P. Bakhoven. Deze laatste deelde de heer Baird volgens diens zeggen mee dat alleen de rechter-commissaris kan beslissen over bezoek aan een gedetineer de. De fungerende rechter-commissaris is met vakantie. De heer Baird, die verder vertelde uit gever te zijn van een in Engeland ver schijnende uitgave „Free Algeria", deel de ook mee in veel dingen te verschil len met de Griekse ingenieur, doch één ding met hem gemeen te hebben, n.l. de hulp aan de Algerijnse opstandelingen. Hij zei van mening te zijn, dat de Griek geen misdadiger is, maar zijn handen heeft gebrand aan de zaak met het val se geldspapier. De heer Baird is zon dagavond per vliegtuig naar zijn land te ruggekeerd. De officier van justitie, mr. W. P. Bakhoven deelde het ANP desgevraagd mee, dat niet zonder meer een vriend, ook al komt hij uit het buitenland, kan worden toegelaten bij een gedetineerde in een Huis van Bewaring. Dit is een algemene regel, waarvan slechts bij ho ge uitzondering kan worden afgeweken. De afgelopen week hebben zeventig modelvliegtuigbouwers hun hart kun nen ophalen tijdens een speciaal voor hen georganiseerd kamp op ,fl* Paalberg" te Ermelo op de Veluwe. Van jong tot oud hebben zij in een rustige omgeving ongestoord kunnen werken aan en met hun circa driehonderd toestellen en toestelletjes. Het initiatief was uitgegaan van de Kon. Ned. Ver eniging voor Luchtvaart, die met het houden van kampweken voor modelbou wers reeds een traditie gevestigd heeft. De oudste deelnemer was frater F. Meuzel, die tezamen met de al even enthousiaste dominee Fr. Knetsch de geestelijke verzorging van de deelnemers op zich had' genomen. De dagelijkse demonstraties en wedstrijden trokken uiteraard veel belangstelling van in de buurt vertoe vende vakantiegangers, die met verbazing keken naar de kunstig geconstrueerd» vliegtuigjes, waarvan de motoren met de meest zonderlinge brandstoffen toeren tallen tot 30.000 per minuut kunnen bereiken. Het meeste verwondering ver wekte echter de radiografische besturing van sommige toestellen, die zich juist als hun grote broers vrij door de lucht bewogen. MOSKOU, 8 aug. (A.F.P.) Naar van welingelichte zijde wordt verno men, zal het proces tegen de Ameri kaanse piloot Francis Gary Powers, dat 17 augustus begint, met de grootst mogelijke publiciteit worden gevoerd. De berechting zal plaats hebben in de „Zuilenzaal", het voormalige gebouw der Russische vakverenigingen, op en kele honderden meters afstand van het Kremlin. Door middel van een vertaal- installatie in het gebouw zal het publiek het verloop van het proces in het En gels, Frans, Duits en Spaans kunnen volgen. Aan honderden buitenlandse journalis ten, die aanvragen tot bijwoning van het proces hebben ingediend onder wie de Britse schrijver Graham Greene zullen de nodige visa worden ver strekt. Ook de echtgenote en ouders van Powers, die binnenkort in Moskou wor den verwacht, zullen het proces mogen meemaken. Zij mogen zich door een Amerikaanse jurist doen vergezellen, die zich niet met de procesvoering zal mogen bemoeien, maar wel contact mag onderhouden met de Russische verdediger van Powers. In verband met de publiciteit die er aan wordt gegeven, acht men het waar schijnlijk dat het proces eerder een groots opgezet requisitoir tegen de Ver enigde Staten zal worden dan een be rechting van de zaak tegen Powers zelf, die slechts als een figurant wordt beschouwd. HAVANA, 8 augustus (Rtr. U.P.I.) De aartsbisschop van Havana, Ma nuel kardinaal Arteaga y Betancourt, heeft gisteren in een herderlijk schrij ven scherpe kritiek geleverd op de Cu baanse regering, die hij ervan beschul digde het volk op slinkse wijze onder de invloed van het communisme te bren gen. De absolute meerderheid van het Cubaanse volk, aldus de kardinaal, is katholiek en gekant tegen het materia listisch communisme en atheïsme. Vanuit kerkelijk standpunt zou er niets te zeggen zijn tegen „strikt com merciële of economische" betrekkingen tussen Cuba en communistische landen. „Maar wij zijn diep bezorgd over het feit, dat als gevolg van deze betrekkin gen journalisten, regeringsfunctionaris sen, vakbondsleiders en zelfs hoogge plaatste figuren in de regering herhaal delijk en hartelijk de levenswijze in die landen hebben geprezen." De hoofdschotel van het feestpro gramma voor het vierdaagse feest van de 350-jarige polder, Wieringerwaard, dat van donderdag tot en met gisteren duurde, was de oud-Westfriese boerenbruiloft, gevierd in de landelijke entourage van een met hoge bomenkruinen omzoomd stuk weiland, dat deel uitmaakt van het feestterrein en waar vrijdag het puikje van de veestapel van de pol der tentoon werd gesteld. Er stond een lange tafel met twee vleugels, waaraan de vijftig bruiloftsgangers aanzaten. Zij werden met muziek af gehaald; in een lange, kleurige op tocht kwamen zij het terrein op. De boerendansclub van de polder Wierin gerwaard, de Schermer Dansers, een groepje van de Dansers uit Schagen en zelfs twee paren uit het verre Twen te, die ook wel eens zo'n echte West- friese boerenbruiloft wilden meema ken, vormden de gasten van het bruids paar, Jaap Smit en Manie Bakker. De tafel stond feestelijk gedekt met antie ke koffiekannen, glazen potten met boerejongens, spouwers en koekjes en de lange pijpen met de tabakspot ten. Ceremoniarus was neef Willem (Jan Koster uit Hauwert), cantor de man, die de bruiloftsliedjes in moet zetten neef Jan Buis van de Scher mer. Er waren allemaal „blaaie ge zichte" en het feest werd ingezet met het boerenfeestlied „Welkom vrienden bij elkander". Daarna kwamen twee nichies naar voren om een wensje op te zeggen voor bruid en bruidegom. Toen ze klaar waren, vonden de gas ten dat ze het „merakel" best gedaan hadden. Onder de vele feliciterende aanwe zigen bevond zich ondermeer Peet Ant- je, rad van tong. Namens de familie bood zij omdat er wel eens dingen in een goed huwelijk voorkomen, die voor de buitenwereld beter verborgen kunnen blijven het bruidspaar een koperen doofpot aan, met de wens, dat ie niet te dikwijls gebruikt behoef de te worden. Ondertussen werd het tijd voor een dansje en het hele gezelschap van 25 paren en wat kinderen begaf zich naar de dansvloer; eerst de muziek, dan de speelnoot hoog, de beste vriend van de bruidegom, dan het bruidspaar en dan de speelnoot-laag, de beste vriend van de bruid; daarachter al de gas ten in hun rijke kostuum van vroeger tijden. Met begeleiding van de muziek dansten ze de originele boerendansen, de Slaapmuts, de Donder in ut hooi, de Skaasseroiër, en de Hakke-Tone. De bruiloft was goed voorzien en de gasten konden zich te goed doen aan de brandewijn met suiker, de boeren jongens, de tulband en het krenten brood. Toen het tegen meikerstijd liep, kondigde de ceremoniemeester het ein de aan. Het was een prachtfeest, dat door honderden belangstellenden werd ga degeslagen. Het kleurrijke schouwspel werd menigmaal op de gevoelige plaat vastgelegd. Prinses-moeder van Thailand koestert een daadwerkelijke agrarische belangstelling. Zo laat zij zich fotograferen, ter wijl ze een nieuwe tractor bestuurt, waarmee ze haar eigen rijstveld achter het Sra Prathum-paleis in Bangkok omploegt. Het is een proefveld, waar H.K.H. van plan is een speciale soort rijst te kweken. niet meer vinden. We hebben die hele vervloekte haven doorkruist in een roeiboot en we voelen onze handen niet meer Naast de spreker verscheen een andere schimmige gedaante. „We zijn ons jacht kwijt, kapitein „Hou' je mond, Bert. Rog, ik ben het, Joan Bin- ger. Die sukkels kunnen de Melissa niet meer vin den en we dachten, dat jij het misschien niet al te erg zou vinden, als we de nacht op wat stoelen in je woonkamer mogen doorbrengen. We zullen heel stil zijn De liefelijke klanken van een harmonica zwierven door het raam naar binnen en ergens in de duister nis begon een gedempte basstem de eerste maten van „Asleep in the Deep" te zingen. (Wordt vervolgd iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiimiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiMiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiH groen nylonweefsel op een lichte wol len stof. Bij wijze van proef zijn de stormploeg en drie mannen van da plantsoenendienst in deze nieuwe werkkleding gestoken. Als de resulta ten gunstig zijn zal de hele dienst in nylon en wol worden gehuld. De stof, Channex genaamd, moet worden ge ïmporteerd uit Engeland. Daar heeft men er tal van laboratoriumproeven mee genomen, die bijzonder gunstig zijn uitgevallen. Trouwens Sir Ed mund Hillary droeg tijdens zijn Zuid poolexpeditie een pak van deze stof. Hij was er zeer enthousiast over en Hillary weet van wanten. In het jongste nummer van Vreem delingenverkeer, het orgaan van de A.N.V.V. zijn weer aan de hand van de A.N.V.V.-enquêteformu- lieren een aantal meningen van bui tenlandse toeristen over Nederland bijeengesprokkeld. Deze zijn niet al len onverdeeld gunstig. Twee Ameri kaanse dames schrijven teleurgesteld Den Haag te hebben verlaten na twee en half uur vergeefs naar het Vre despaleis te hebben gezocht. Een amb tenaar uit Parijs klaagt over de be diening in een restaurant na zijn be wondering te hebben uitgesproken over de bloemen, de wegen, de hui zen en zelfs de reinheid. Maar in dat restaurant kwam ik om twaalf uur binnen om er een warme lunch te ge bruiken en om twee uur ging ik weer weg zonder gegeten te hebben. Ik werd niet bediend, zo schreef hij. Velen maakten bezwaren tegen de rommel en het vuil, dat de straten en grachten zo'n verwaarloosd uiterlijk geeft. Ook hadden diverse buitenlan ders aanmerkingen op de manier van rijden van de Nederlandse automobi listen: „Zjj rijden veel te snel en nemen overal maar voorrang; in Pa rijs zou zo iets niet gauw gebeuren," schrijft een 60-jarige fabrikant uit die stad. Een vooraanstaand Belgisch jour nalist schrijft „andermaal zeer pijn lijk getroffen te Zijn door het pro bleem van de verwilderde en onbe schofte jeugd". Hij zegt niet eenmaal buiten de kuststreek in Nederland te zijn geweest zonder te zijn lastig ge vallen bij het fotograferen of filmen door opgeschoten jongens en meisjes die voor hem gingen staan „om mee op de kiek te komen". „Vroeger heeft me dit zelfs een artikel gekost, dat ik niet kon publiceren omdat ik niet voldoende illustratiemateriaal heb kunnen bijeen krijgen," zo zegt hij. „Ditmaal was er zelfs een rak ker die zijn hand voor mijn lens hield op het ogenblik dat ik afdrukte." Tegenover deze klachten staat een meerderheid van waarderende op merkingen, aldus de A.N.V.V. Een 28-jarige Amerikaanse loodgieters knecht schreef: „Woorden schieten mjj te kort om mijn bewondering voor uw schitterende, onvergetelijke land tot uitdrukking te brengen. Iedereen die naar Europa gaat zou een dwaas zijn als hij Nederland niet bezocht, al ware het alleen maar om een Neder lander te ontmoeten." Gevraagd om suggesties schreef een Duitser, be scheiden als steeds: „Ja zeker, gratis bier en sigaren en een uitnodiging voor de thee bij de koningin." Nederland heeft dan wel geen Poolkliniaat maar het weer is er toch vaak zo, dat men de mannen van de Haagse plantsoenen dienst niet meer in hun manchester- werkpak de straat op durft te sturen. Men is dan ook naarstig gaan zoeken naar een doeltreffende werkkleding, die de plantsoenbewerkers bij barre weersomstandigheden voldoende be scherming moet bieden. Men meent het gevonden te hebben in een grijs De door de Marine afgedankte mijnenveger „Volkerak" is ge kocht door een eigenaar van een café-restaurant te Teuge, halver wege Apeldoorn en Deventer. De nieu we bezitter, de heer Emmo van de Veen, zal het tachtig ton wegende schip, dat bijna veertig meter lang is, nabij zijn restaurant in Teuge inrich ten als een exclusief café-restaurant. Thans ligt de „Volkerak" nog in de Ringvaart op enkele kilometers af stand van Schiphol. Het gchip werd in de oorlogsjaren op een Amerikaanse werf gebouwd. Voordat het in het be zit kwam van de Nederlandse marine voer het onder Amerikaanse vlag. Over een dag of veertien zal het schip via het IJsselmeer naar Deven ter worden gesleept. Hier zal het blij ven liggen tot het najaar, wanneer de waterstand hoger is. Dan zal het op platte trailers worden geladen om naar Teuge getransporteerd te wor den. Dit vervoer zal 's nachts gebeuren. Op deze wijze zal het verkeer er «o weinig mogelijk last van ondervinden. De transportkosten Deventer-Teuge, nauwelijks tien kilometer, zullen cir ca 15.000,- bedragen. Wanneer het schip eenmaal op de plaats van be stemming is zal het nabij het bedrijf van de heer E. van der Veen ten dele worden ingegraven. De „Volke rak" zal geheel wit worden geschil derd, maar dat is ook de enige uit wendige verandering, welke de oud* mijnenveger zal ondergaan. Het bin nenste van het schip zal een grondige verbouwing ondergaan. De plannen beogen een feestzaal annex restau rant van 25 bij 7 meter. Het bedie nend personeel zal in matrozenunifor- men worden gestoken. De „kapitein" zal niet op de brug staan, maar ach* ter de bar. Er is voorts gedacht aan een groot zonnedek met ligstoelen en parasols. iiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiimimiiiiiiiiiiiiiiiiHH Alleen had hij nog een slaapmuts op moeten heb ben. „Wat moeten jullie?" schreeuwde hp. „Het feest is afgelopen." „Hobbsy," bulderde een bekende stem. ,,Het spjjt ons geweldig, maar we kunnen in de mist de boot Jan een redacteur) A MSTERDAM, 8 augustus Een X\- ee,nv°udig Tibetaans koopman van 61 jaar, die woonde in een dorp genaamd Smgshang Mango en die juist voldoende verdiende om in be scheiden welstand te kunnen leven, hoorde in het jaar 1957, dat priesters en lama's door de Chinese communis- ten werden gearresteerd. Hij meende te weten, dat alle hoge lama's van vijf endertig kloosters gevangen waren ge- nonfen. Hij schatte, dat de weg naar vooruitgang in Tibet werd versperd door vijfhonderd gele en rode bandie ten (dit slaat op de verschillende reli gieuze secten) en kort daarna werd het nieuws Van de arrestaties bekend. Onder de arrestanten bevonden zich drie zeer hoge lama's: Shar Kalden Gyatso, Arrok Dorji Chung en Sharong Karpo. Deze drie werden de voornaam ste obstakels genoemd. Zij werden in het openbaar vernederd, zij werden aan hun haren getrokken, hun schoe nen werden hun ontnomen en zij wer den geslagen. Dat gebeurde door Chi nese vrouwen en door Tibetanen, die met de dood waren bedreigd, als zij hun medewerking weigerden. Zo beeint één van de talloze getui- genverklaringen uit het vfrsl®|' de Internationale Commissie risten, dat vandaag is gepubliceerdon- der de titel „Tibet en de Chinese volks republiek". Het verslag is °P&®st®Ld door een speciale commissie van derzoek, bestaande uit een Philipppn- se, een Ghanese, een Noorse, een cey- lonese, een Maieise, een Thjiilands en drie Indische juristen. Het doel van het verslag is na te gaan, wat er va de bezetting van Tibet door de .Chine se communisten is te zeggen in ve - band met a) de beschuldiging van ge nocide, b) de mensenrechten en c) de 8tatus van Tibet. Het onderzoek strekt zich uit over de gehele periode van tien jaar sinds de Chinese communis ten Tibet binnentrokken, naar zij zei den om dat land „van het imperialis me te bevrijden". Er staan, vooral in de getuigenver klaringen (126 pagina's lang), af schuwelijke dingen in, voorbeelden van primitieve oosterse folteringen, staal tjes van despotische willekeur en van veronachtzaming van de menselijke ^vaardigheid. Al deze gruwelijke dé tails zijn door de internationale com missie geplaatst tegen een achtergrond van soms haast onaandoenlijke objec tiviteit. TEL AVIV, 8 aug. (Reuter) Vol gens de persdienst van de Israëlische regering zal het proces tegen de voor malige S.S.-kolonel Eichmann, die voor de massamoord op Joden verantwoor delijk wordt gesteld, naar verwachting tn 'de komende lente in Jeruzalem Worden gehouden. Het proces wordt in de landstaal gevoerd, met vertaling in het Duits voor Eichmann en naar men verwacht met vertalingen in het Frans en Engels voor waarnemers en jour nalisten. In parlementaire kringen te Jeruza lem is gisteren vernomen dat de Isra ëlische regering een wetswijziging zal Voorstellen die het mogelijk moet ma ken dat een Westduitse advocaat, dr. Servatius uit Keulen, Eichmann ver dedigt. Het partijloze blad „Haaretz" schrijft dat nu Eichmann een Westduitse ad vocaat heeft gekozen, er verzet is te gen een wijziging van de wet die het op treden van een Duitse advocaat voor ®en Israëlische rechtbank mogelijk moet maken. De tegenstanders van een dergelijke herziening voeren aan dat een Duitse advocaat niet wenselijk is omdat hij Duitser is en dat een bui tenlandse advocaat een „internationaal tintje" aan de berechting zou geven, Petgeen zij onwenselijk achten omdat fsraël niets heeft willen weten van een berechting door een internationale fechtbank. Het blad is het met de twee Argumenten niet eens. Er bestaat, zo meent het, geen reden Eichmann het recht te onthouder) dat Göring, Hess Ah Kaltenbrunner, die boven Eich mann in de nationaal-socialistische hi- Jrarchie waren geplaatst, wel werd •Oegekend. Als bijvoorbeeld Chinese soldaten in een bepaalde streek van Tibet bij wij ze van schietoefening overvliegende vo gels en waterdragende vrouwen neer legden, noemt de commissie dat geen bewijs van genocide. De conventie ter voorkoming en bestraffing van genoci de van 1948 noemt als zodanig alle han delingen, die ten doel hebben een natio nale, ethnische, raciale of religieuze groep geheel of gedeeltelijk te vernie tigen. En daar valt het doden van ar geloze passanten niet onder. De com missie heeft niet voldoende bewijzen kunnen vinden, dat de Chinezen het plan koesteren of hebben gekoesterd de Tibetanen als ras, natie of ethnische groep te vernietigen. Maar wel heeft de commissie vastgesteld, dat de Chinezen hebben gepoogd en vermoede lijk nog pogen de Tibetanen als reli gieuze groep te vernietigen en daar bij hebben zjj wel degelijk daden be dreven, die als genocide zijn aan te merken. Zjj hebben getracht het Boed dhisme in Tibet uit te roeien en de bedoeling is, dat er in dat land geen enkele Boeddhist zal overblijven. Vooral de lama's hebben de last der Chinese aanvallen moeten dragen. Eerst trachtte men hen te overre den. Zij werden toegesproken en kre gen te horen, dat zij het volk misleid den, dat er geen God bestond en dat het laten branden van de z.g. boter- lampen enkel neerkwam op voedsel- verkwisting. Maar toen de woorden niet hielpen, volgden de daden van de Chinezen. De lama's werden gearresteerd en in het openbaar vernederd en mishan deld. Zjj moesten knielen op gebroken glas. Vaak werden zij samen met Ti betaanse edelen en hoge ambtenaren geslagen door bedelaars en smeden. De getuige, die dit meedeelde, voegde eraan toe, dat smeden in de sociale structuur van Tibet als zeer inferieur worden beschouwd. De Tibetaanse bevolking werd sa mengeroepen op massa-bijeenkomsten en na de opstand van maart 1959 kreeg zij te horen, dat de Dalai Lama een re actionair was, die de wijk had geno men. Te Lhasa nam vorig jaar sep tember een Chinese vrouw plaats op zijn troon, zette zijn hoed op en zei, dat als de goden haar wilden straffen, zij hun gang maar moesten gaan. De 8ste, de 15de en de 30ste van ie dere maand zijn voor de Boeddhisten heilige dagen. Dit jaar nog kregen zij van de Chinezen toestemming op die dagen in de Boeddhistische tempel te Lhasa hun boterlampen te laten bran den. Spoedig bleek echter, dat dit al leen was gedaan om de Chinezen de gelegenheid te geven de lampen te do ven door erin te spuwen. Het doven van de boterlampen wordt door de Ti betanen beschouwd als een grote zon de en een slecht voorteken. Ontelbaar zijn de keren dat men jonge Boeddhistische monniken dwong hun celibaat op te geven. Eén getuige zag te Doi in Amdo in 1955, hoe mon niken twee aan twee voor de ploeg waren gespannen, een Chinees met een zweep erachter. Te Derge in Kham zag een ander in 1957, hoe vijf monniken aan een katrol werden op gehangen. Een zwaar Boeddhabeeld werd daarbij als tegenwicht gebruikt. In de heuvels nabij Derge werden in twee weken ttjds duizend lama's in het openbaar terechtgesteld. Tibetaanse kin deren, babies soms, zijn in grote aan tallen naar China gebracht om hen te onttrekken aan een religieuze opvoe ding. De commissie van onderzoek is tot de slotsom gekomen, dat de Chine se communisten in Tibet de meeste rechten uit de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens hebben geschonden en het belangrijkste daarvan is wel het recht op het le ven zelf. Zij erkent, dat Tibet vóór de komst der Chinezen een feodale maatschappij vormde, zonder mo derne technische en sociale voorzie ningen. Toch is de levensstandaard van de Tibetaanse bevolking onder de Chinese bezetting nog aanzienlijk gedaald. Ook de economische en so ciale rechten hebben de Chinezen derhalve geschonden. Tenslotte meent de commissie, dat de opzegging op 11 maart 1959 door de Tibetaanse regering van het Akkoord inzake maatregelen voor de Vreedza- me Bevrijding van Tibet (in 1951 met de Chinese Volksrepubliek geslo ten), een rechtsgeldige daad was. Tibet herkreeg daardoor op zijn mmst de de facto onafhankelijkheid, die het daar voor had bezeten. En daarom is het be roep van Peking op zijn „binnenlandse jurisdictie" misplaatst, wanneer het bui tenland verontwaardigd protesteert te gen het wrede en arrogante optreden van de Chinezen in Tibet. Argentinië In het dorp Federation is zaterdag een vrouw, Maria de Bue nos, overleden die de leeftijd van 129 jaren heeft bereikt. Zij werd in 1831 in Uruguay geboren (A.F.P.) Vertaling: F. A. BRVNKLAVS 63 Het zwakke gerinkel, dat doordrong uit de huiska mer en de keuken, hield eindelijk op. De voordeur sloeg dicht en de wereld was stil op het monotone, eindeloos herhaalde geloei van de misthoorn van de vuurtoren van Minamatick na, dat op meneer Hobbs' zenuwen begon te werken. Hij merkte, dat hq tel kens weer vol nerveuze spanning op de volgende toe-oet wachtte. Hij hoorde iets schuiven op het ta feltje tussen de bedden. Peggy?" „Ja." „Ben je wakker? Ja, ik kan niet m slaap komen." "Heb je een slaappil genomen?" „Ja, ik moest wel." „Hoeveel nam je er „Eérn" „Ik denk, dat ik er twee neem. Hij nam de pillen in en ging vastberaden op zijn rechterzij liggen, wachtend op het gezegend moment, dat de spanning zou breken en hij weg zou zinken in de vergetelheid als een op de lucht drijvend veertje. Ergens buiten klonk het getoeter van een auto. Hij schonk er geen aandacht aan. Toen was er het geknars van grint, terwijl een auto de laan op reed en het licht van koplampen flitste over het plafond van de slaapkamer. Er klonk een gerucht van stemmen levendige, klaarwakkere stemmen van mensen, die geen slaap pillen genomen hadden. Voetstappen op de veranda Iemand klopte op de voordeur. Een begin 'an slaperigheid van zich afschuddend wankelde meneer Hobbs naar het raam, dat uitzag op het bordesje vóór het huis. Hij voelde zich als een man uit een hoofdstuk van Dickens „Pickwick

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7