Hoofdstad Operette met Sissi in het Openluchttheater Geen zegeltjesactie meer in Haarlem bij broodverkoop Auto huren? HA ART,F,MS FEEST IN DE LEEMKULE IJ SB A ANTERREIN TE NAT OM 'S ZOMERS ALS CAMPING TE WORDEN GEËXPLOITEERD Woningen in Schalkwijk, maar nog geen school Brigitta Hartman 15.000ste in Hillegom Kinderen op vakantie VAUXHALL Kettingbotsing in Kruisstraat A. Elfers overleden TAXI 13000 Vakantiefeest voor de jeugd Bel. 60585 - Atlas DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 PAGINA 5 Haarlemse gemeenteraad Ijsbaan Haarlem e.o, Waterstanden Brandveiligheid Politie vindt man slapend op rijwielpad Hersenschudding maakt eind aan race-partij G.S. hebben bezwaar tegen houten stallen Raadsbesluit wordt niet goedgekeurd Op verzoek van U.N.E.S.C.O. Dr. Esscher maakt studiereis naar Zwe den en Schotland Zes mannen aange houden Liefdadigheidspredikaties Afscheid inspecteur Douma VICTOR - VEL0X - CRESTA Heeremans Van Leuven N.V. Duitse personenauto zwaar beschadigd Tot voor kort directeur van cliché-fabriek Pax Holland Schilder W. F. Haas te Noordwijk overleden COEN VISSER NOG AAN DE SPITS JAN BOODA OVERLEDEN Val over bal Faillissementen Burgerlijke Stand Haarlem daar ga je de vuilnisbak in Jouw versleten, grove uurwerk zal mij niet lan ger ergeren. Ik koop nu een fijn klokje, een polshorloge uit de be roemde merkencollecties van 't Silver Stoepke, daar kan ik een keuze doen uit: CERTINA - REMOVA - PRISMA - UNION - INDUS en JUNGHANS. Voor iedere prijsklasse een goed horloge. heeft iets moois voor U Het huls met het carillon Grote Houtstraat 49 Haarlem Telefoon 20049 Haarlem, 11 aug. De geioofs- Mieven van het nieuwe gemeenteraads- ïd A. L. Peeters (K.V.P.), die mejuf- :ro"w A. Bolsius zal opvolgen, zijn gis- 'ftthiddag door de Haarlemse raad goed gekeurd, zodat de heer Peeters op 30 a"f?ustus als raadslid kan worden gein- stalleerd. De agenda had gistermiddag "let veel om het lijf. Niet. minder dan a°ht leden waren trouwens op vakan- ,e- Een kleine procedurekwestie deed ?ch voor, toen de heer VAN DEN "ERG (Prot. Christ. Groep) opmerkte, "a_t op het stembiljet voor de benoe ming van regenten van het St.-Elisa beth's Gasthuis twee namen reeds wa- ingevuld. De VOORZITTER ver klaarde echter, dat de raadsleden uiter aard geheel vrij waren om te kiezen JFie zij wilden De namen waren er al leen maar opgezet, omdat het een voor- Wacht van B. en W. betrof. De heer VAN DEN BERG (Prot. Christ. Groep) constateerde ten aanzien t'an het voorstel om een openbare la gere school in Schalkwijk te doen bou tven, dat de bewoning daar reeds op 1 Januari begint, en dat er op 1 septem ber al voor twaalf klassen leerlingen zullen zijn. Dit riep bij hem toch wel enige vragen op. Wethouder GELUK kon hem niet de gevraagde garantie ge- Ven, dat de school er op 1 september 1961 zou staan. De urgentie verklaring Is door de minister al een keer gewei gerd, maar er zijn aanwijzingen dat de nieuwe aanvrage zal worden ingewil ligd. En voor de tussenliggende periode zal men een andere oplossing moeten zoeken: misschien een noodschool, mis- fschien een winkel of een woon huis voorlopig als zodanig inrichten, of anders zal de gemeente de zorg op zich moeten nemen voor het veilig vervoer van de SchalkWijkse kinderen naar scho len elders in de stad. Uitermate zorg wekkend" vond de heer Van den Berg, en iedereen stemde daarmee van harte ln. De kredietoverschrijding bj.1 de houw van de openbare lagere school in Park wijk kon weinig genade vinden in de ogen van de heer SPEK (Prot. Christ. Groep). Hij kwam tot een zeer aan zienlijke overschrijding, maar wethou- Jw GELUK rekende hem voor, dat het bii rt"aal nogal meeviel. Doordat men voorbereiding plotseling had moe- was Overschakelen op systeembouw, fout eerv,op de afdeling Onderwijs een kosten taakt, waardoor de architecten- re inafweerk?aS ^arJn geraamd De ter- huitpn rii had men noodzakelpk omdat on A^wkosten moeten houden, den overzien' vmoment no« niet kon wor" komon to ltS 06 de school precies zou datStSnititfo in het scholencomplex, Is Do oi: CTO OJn Parkwijk geprojecteerd enige ,e kredietoverschrijding wniVhoTdr00rZt door de meerdere veiligheidsmaatregelen, die op last van ÜnnW,geno?™ hadden moeten wpf moö Pit.. Pek verklaarde er had pon on ttt? kunnen gaan, maar gelezen Do ,fn«er ?let uit de stukken dooier'r,E? weutho,uder gaf toe, dat het punt geheel compleet was op dit Het voorstel om de ligging: van de ijs baan enigszins te wijzigen in verband met de aanleg van de westelijke rand weg tussen Heusenstraat en Zijlweg, vonden algemeen bijval in de raad. De he"r LICHTENVELDT (V.V.D.) echter vroeg zich ai'of het met mogelijk was de ijsbaan meer exploitabel te maken, door haar 's zomers als kampeerter rein te doen gebruiken. Misschien be ter nog als opvangcentrum, wanneer de andere campings vol zijn, stelde de heer STEYAERT (P.S.P) voor. Er volgde een technisch debat tussen wethouder GELUK en de beide raadsleden over de mogelijkheden, maar de conclusie was dat het terrein te nat was ook al zou het gedraineerd worden om als kam peerplaats dienst te doen. Ook de lig ging nabij een spoorlijn achtte de wet houder weinig aangenaam. Over ae Kos ten van een afdoende bewerking, w 1de hjj maar liever niet spreken. De neer PIELAGE (P.v.d.A.) vroeg de wethou der tenslotte om het voorstel van «e heer Lichtenveldt (V.V.D.) toch maar eens goed te onderzoeken, hetgeen de Wethouder tegen beter weten in toezeg de. De heer PIELAGE (P.v.d.A.) vroeg ook een garantie, dat de ijsbaan nog voor het komend winterseizoen weer bruik baar zou zjjn. Hij deed dat in ro mantische termen en sonoor. Wethou der HAPPé gaf de verzekering, dat al les erop gericht was, dat het werk bin nen drie maanden gereed zou kunnen zijn. Geprobeerd zal worden om zo spoe dig mogelijk de goedkeuring van G.S. te krijgen. Ten aanzien van het gebouw, dat bij de ijsbaan zal worden opgetrok ken een uitbreiding van het bestaan de gebouwtje zette wethouder GE LUK uiteen, dat dit een restauratiege legenheid moest kunnen bieden aan eni ge honderden ijssportliefhebbers op mo menten van grote drukte. Er moet een behoorlijke administratieruimte komen en een voldoende kleedgelegenheid. Om de kosten enigszins te drukken, zal het gebouwtje buiten de „ijstijd" geëxploi teerd worden als een soort wijkgebouw, waaraan in deze omgeving erg veel be hoefte bestaat. De heer LOERAKKER (K.V.P.) deelde mee, dat zijn fractie de plannen prachtig vond, maar dat hij met z'n ja-woord toen liever wilde wach ten tot de kostenberekening op tafel kwam. Een voorstel voor de uitbreiding van het gebouwtje was overigens deze middag niet aan de orde. Mevrouw SCHMITZ-PEPER (P.v.d.A.) vroeg en kreeg de toezegging van het College, dat al het mogelijke gedaan zal iilliiHiiiiniiiiiiiilllllliiiiliiiiiiilMiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii PILMS CINEMA PALACE: De banneling van St. Petersburg, 14 jaar; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend 10.30 uur, Vakantiefilms voor de jeugd. Frans HALS: The big circus, a.L; 2, 7 en 9.15 uur. LlDO: Conny, een meisje van zestien, a.l.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. UUXOR: La dolce vita, str. volw.; 2 en 8 w uur- REMBRANDT: Fanfare, a.l.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: Duikboot-operatie „Zeehavik", 14 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Faja Lobbi, a.l., derde week; 2, 7 en 9.15 uur. Elke ochtend 10.30 uur Vakantiefilms voor de jeugd. Minerva2.30 uur: Hopla Conny, a.l.; do. 8.15 uur: „M", een stad zoekt zijn moor denaar, 18 jaar. IJMUIDEN Donderdag 11 augustus Hoog water 6.26 u. en 18.55 u. Laag water: 2.15 u. en 14.33 u. Vrijdag 12 augustus Hoog water: 7.12 u. en 19.37 u. Laag water: 2.59 u. en 15.14 u. F. W. Lichtenveldt (VVD). worden om eventuele overlast voor om wonenden te vermijden, bij het egalise ren en om-werken van het Burgemees ter Reinaldapark. Wethouder HAPPé verwachtte niet veel ongemak van het werk dat gedaan moet worden om het verrottingsproces van het gestorte vuil te versnellen, maar als er overlast komt zullen B. en W. zeker onmiddellijk de hele zaak laten afdekken met teelt- aarde. Het vrij hoge krediet dat gevraagd werd voor het treffen van voorzieningen aan het Frans Halsmuseum, deed de heer SPEK (Prot. Christ. Groep) op merken dat de brandveiligheid in dit historische gebouw kennelijk veel te wensen heeft overgelaten. Met klem vroeg hij of de brandveiligheid bij an dere historische gebouwen in de sta'd bet^r was? De VOORZITTER was van oordeel, dat de heer Spek zover buiten de orde was gegaan, dat hij als hoofd van de Brandweer zelf deze vraag zou moe ten beantwoorden. Daarop was hij ech ter niet geprepareerd, zodat hij de heer Spek aanried om zijn vragen te bewa ren tot het schriftelijk begrotingsonder- zoek. CAdvertentie HILLEGOM, II aug. Met een glunderend gezicht kwam vanmorgen de Hiilegomse havenarbeider D. J. Hartman bü de Burgerlijke Stand de geboorte van zijn dochter Brigitta Catharina Maria aangeven. Hij wist op dat moment niet, dat op de Hii legomse secretarie al negen dagen lang min of meer reikhalzend naar de komst van zijn dochtertje was uitgezien. De heer Hartman begreep aanvankelijk die ambtelijke nieuws gierigheid niet, maar alles werd hem duidelijk, toen de ambtenaar van de Burgerlijke Stand hem ver telde dat Brigitta de vijftienduizend in Hillegom had volgemaakt. Daar stond D. J. Hartman wel even van te kijken. Zjjn verbazing werd nog groter toen de burgemees ter van Hillegom, mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden hem per soonlijk zijn gelukwensen kwam aan bieden. Bovendien gaf deze hem de beste wensen mee voor moeder en kind. Jür. Van Nispen overhandig de de beduusde jonge vader als ge schenk van de gemeente een spaar bankboekje met vijftig gulden voor Brigitta. „De kleine meid" van de heer Hartman en mevrouw Catharina Maria Hartman-Tollenaars kwam gistermiddag om precies half vier ter wereld in de woning van haar ouders aan de Amerikastraat. Zij heeft al een zusje, dat Maria Catha rina heet en op 10 april 1956 in Haar lem is geboren. HAARLEM, 10 aug. In de nacht van zondag op maandag heeft de Haar lemse politie op het rijwielpad tussen de Amsterdamse vaart en de Zo- mervaart een 22-jarige man slapend op het wegdek aangetroffen. De man lag onder een oud tafelkleed en een gerui te wollen groenkleurige plaid. Uit de verklaring van de man bleek, dat hij deze artikelen gestolen had. De politie roept personen, die dergelijke artikelen missen op, zich met de recherche in de Smedestraat in verbinding te stellen. BLOEMENDAAL, 10 aug. Een der tienjarig jongetje uit Haarlem is, toen hij gisteravond met drie vriendjes als ZANDVOORT, 11 aug. Gedeputeer de Staten van Noordholland hebben hun goedkeuring onthouden aan een op 29 maart door de gemeenteraad van Zandvoort genomen besluit tot wijziging van de bouwverordening. Deze wijzi ging beoogde burgemeester en wethou ders de bevoegdheid te geven vrijstel ling te verlenen van het voorschrift, dat gebouwen waarin rundvee en paar den worden gestald, uit brandvrije ma terialen moeten worden samengesteld. De gemeenteraad overwoog daarbij, dat uit steen en beton opgetrokken stal- ruimten schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid van de gestalde dieren en de stalhouders de veel „warmere" hou ten stallen prefereren. Dit standpunt achten Gedeputeerde Staten in zijn algemeenheid voor ern stige twijfel vatbaar. Bovendien zijn zij van oordeel, dat door toepassing van een houten constructie de brandgevaar lijkheid in hoge mate zei toenemen. Dit bezwaar is voor de gestalde dieren van belang maar ook voor de omge ving der stallen. Met het voorschrift, dat deze stallen gebouwd moeten wor den op tenminste 10 meter uit de erf- afscheiding en 20 meter van andere, niet op hetzelfde erf geplaatste gebou wen, achten Gedeputeerde Staten hun bezwaren niet voldoende ondervangen. PIJLSLAAN In de nacht van vrij dag op zaterdag tussen half één en zes uur 's morgens zal de spoorwegover gang aan de Pijlslaan voor alle-verkeer, uitgezonderd wielrijders en voetgangers, gesloten zijn in verband met herstel werkzaamheden aan de spoorbaan. Een scène uit de operette „Sissi" met links o.a. Lizzi Schöffmann en Jan Handerson. HAARLEM, 11 aug. De N.V. Ver maats Bakkerijen in Haarlem heeft haar zegeltjesactie gestaakt met in gang van afgelopen maandag. Dat be tekent, dat daarmee de directe aanlei ding is weggenomen tot de broodoor log, die de laatste maanden van het vo rig jaar en de eerste maanden van dit jaar in Haarlem en omstreken heeft gewoed. Vermaat heeft de actie stop gezet op grond van de resultaten van een onderzoek, dat op verzoek van de Nederlandse Bakkerijstichting is inge steld naar de mogelijkheden tot stimu- racende in de richting Overveen de Ho- van het broodverbruik in Neder- ge Duin en Daalse weg kwam afgere den, tegen de achterkant van een voor hem uitrijdende personenauto gereden en gevallen. Hij liep daarbij een hersen schudding op en is ter verpleging over gebracht naar het Marine Hospitaal. Ongeveer vier maanden geleden heeft de Nederlandse Bakkerijstichting aan een organisatiebureau opdracht gege ven het genoemde onderzoek in te stel len. Aanleiding daartoe was de Haar lemse broodoorlog. Men zocht naar mo gelijkheden om de broodomzet en HAARLEM, 11 aug. Doje menselijke pyrami- de werd kortgeleden gebouwd te Hattem, waar jaar lijks enige honderden kinderen van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin een hele week lang genieten van een heerlijke vakantie-buiten. Dit jaar zijn er weer ruim driehonderd jongens en meis jes in Hattem geweest. Zij hebben er zó'n (duim omhoog) week gehad en allemaal- hopen zij, dat zij er volgend jaar weer heen mogen. Van een aantal meisjes hebben wij een opstelletje gekregen, waarin zij chronologisch verslag doen van hun bevindingen. „Leuk" is in die rapportjes het woordje, dat voorrang heeft gekregen boven de ove rige woorden van onze taalschat. De 14-jarige Leny Roosen begint haar verslag aldus: „Zaterdagmorgen stond bij de familie Roosen het gehele huis op zijn kop. Ik zou namelijk op kamp gaan. Het was een drukje van jewelste voordat de koffer eindelijk dicht was en ook dicht bleef. Toen werd het eindelijk kwart over één. Papa bond de koffer achterop de brommer en dus konden wij weg gaan. Toen ik bij de plaats van vertrek aankwam, stonden de bussen al voor en werden wij in groe pen verdeeld. Ik kwam bij groep 3 terecht. Voor de bus wegreed was het uiteindelijk half drie, maar dat kwam omdat er een bus te kort was. Toen werden wij maar in een bus gezet, die al half vol knullen zat. Nou dat was me ook wat." Over de eerste warme maaltijd in Hattem blijft men na het lezen van de opstellen in onzekerheid. De 12-jarige Nelleke Kamper weet zeker, dat „het andijvie met postelijn door elkaar" is geweest, ter wijl Tootje Kottman meent, dat zij „andijvie met porselijn" heeft gegeten. Op een van de dagen schijnt een wespennest een klein paniekje onder de meisjes te hebben veroorzaakt. „Die nare beesten hebben een heleboel kinderen gestoken," klinkt het kinderlijk-verontwaardigd. Nee, dan maar de ver jaardag van een van de leidsters. „Wij hebben de juffrouw boven op tafel gezet", onthult Gonnie Ka mer niet zonder plezier. Over wat de jarige juf gekregen heeft wordt men uitvoerig geïnformeerd door Loes Bergfeld. Zij schrijft: „De juf heeft o.a. dit gehad: een schilderij met bloemen en een schilde rij: het laatste avondmaal." De Leemkule, een diepe bij het kamp gelegen leemkuil, blijkt een oord, waar de kinderen zich bij zonder goed vermaken. De 12-jarige Angela Kok waande zich als zij er speelde niet meer in ons vlakke landje. „Ik klom altijd tegen de wanden op, met nog een meisje; dan stel ik mij voor, dat wij bergbeklimsters zijn." Een bron van uitbundig plezier leverde blijkbaar telkens het slapen-gaan op. „Wij hebben vanavond gekeet," is een mededeling, die men in bijna alle verslagen tegenkomt. Keten is een modernisme en is synoniem aan herrie- schoppen. Carry van Loenen ontwapenend-eerlijk: „Het mooiste van de hele dag was wel het slapen. Wij hadden erg veel keet, zoveel zelfs, dat ik op een andere zaal moest gaan slapen. Daar was het zo saai, dat ik meteen insliep." Spelletjes als zaklopen, ballen gooien en meelhap- pen blijken er in te gaan als koek. De kinderen, zo leest men uit hun verhalen, dragen de leidsters en leiders op de handen. Hoe kan het anders. Er zijn er onder hen, die hun hele vakantie voor dit werk, dat de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin nu al jaren doet en in samenwerking met de Stichting Kindervakantiekampen Haarlem, beschik baar stellen. Hun inventieve geest staat nimmer droog, zeker niet als het water met bakken tege lijk uit de hemel valt. Dan worden er binnenshuis spelletjes gedaan, filmpjes gedraaid, of de kinderen worden aan het knutselen gezet. Leesgrage kinderen kunnen een beroep doen op de kist boeken, welke de katholieke leeszaal elk jaar meegeeft. daardoor de broodproduktie te vergro ten, zonder dat daardoor een bepaalde groep bakkers benadeeld zou worden. Het rapport is onlangs bij de Bakkerij stichting ingediend, maar nog niet in het bestuur behandeld. In Haarlem zal er betrekkelijk weinig veranderen. De broodprijzen waren reeds geruime tijd weer normaal, na dat een compromis was bereikt tussen de grote bakkerijconcerns en de kleine re en middelgrote bakkers. Alleen bak ker Leo Jansen uit Heemstede hield de strijd vol. Hij hield zijn prijzen laag, zo lang de zegeltjesactie van Vermaat niet zou zijn stopgezet. Nu Vermaat daar aan een einde heeft gemaakt, mag ver wacht worden, dat deze „laatste der Mo hikanen" ook de normale broodprijs weer zal gaan berekenen. Vermaat had er reeds in toegestemd om tijdens de bakkersvakanties evenals vorig jaar overigens geen zegeltjes uit te geven teneinde de an dere bakkers geen onnodige concurren tie aan te doen. Toen maandag de bak kersvakanties geëindigd waren, heeft Vermaat aan zijn klanten laten weten, dat hij geen zegeltjes meer uit zal geven HAARLEM, II aug. Dr. p. H. Es scher, hoofd van do afdeling sociale psychiatrie van de Haarlemse G.G. en G.D. en geneesheer-directeur van de darmstichting voor psychisch gestoor de bejaarden te Zandvoort, zal op ver zoek van de UNESCO in de maanden september en oktober een studiereis maken door Zweden en Schotland. Hij zal daar in het bijzonder een studie maken van de verzorging van psychisch gestoorde bejaarden en daarover rap port uitbrengen aan de UNESCO. Dr. Esscher geldt in den lande alge meen als zeer deskundig op het gebied van de psychiatrische bejaardenzorg. In een jaren tijds heeft hij de Clara- stichting gemaakt tot een uitzonderlijke instelling, die zeer modern van opzet is. Juist op het gebied van de psychia trische verzorging van bejaarden is men in Zweden èn Schotland andere landen ver vooruit. Het spreekt vanzelf, dat ook de gemeente Haarlem zal kun nen profiteren van de resultaten van deze studiereis van dr. Esscher. IJMUIDEN, 10 aug. Bü een van de toegangen van hot hoogoventerrein word een 37,-jarige arbeider uit Amster dam aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van anderhalve kilogram oud koper. Drie Haarlemse hetonvlechters wer den op heterdaad betrapt bij het weg nemen van twee balen cement op een bouwwerk aan de Middenduinerweg in Santpoort. Wegens diefstal met braak werd in Amsterdam aangehouden een 26-jarige bakkenschipper uit IJmuiden en te Vel- sen een 22-jarige visknecht uit IJmui den. Gezamenlijk hadden zij in de nacht van zondag op maandag in de Kenne- merlaan een vistent opengebroken en daaruit een hoeveelheid gerookte pa ling ontvreemd. Bij de achtervolging hadden zij weten te ontkomen. ZANDVOORT, 10 aug. De serie liefdadigheidspredicaties waarvoor de kansel der St. Agatha-kerk te Zand voort in de augustusmaand pleegt te worden gereserveerd is j.l. zondag ingezet door pastoor van Diepen. De collecte voor de eigen parochiekerk had een record-opbrengst, namelijk ƒ2120, Zondag 14 augustus is kapelaan Alle man aan de beurt. Deze zal de collecte voor het armbestuur aanbevelen. ZANDVOORT, 10 aug. De heer P. Douma, inspecteur van politie te Zandvoort zal op 1 september in func tie treden als korpschef van politie te Hoorn. Dinsdag 30 augustus zal er van 16.30 tot 18 uur gelegenheid zijn om op het Zandvoortse politiebureau af scheid te nemen van de heer Douma. (Advertentie) vanaf 7.450. AUTOMOBIELBEDRIJF OFF. DEALER GENERAL MOTORS Nw. Gracht 78. Tel. 17588, Haarlem BLOEMENDAAL, 10 aug. Zondag 14 augustus zal de Hoofdstad Operette in het Openluchttheater te Bloemen- daal een voorstelling geven van de vro lijke operette „Sissi" op muziek van Fritz Kreisler en Johann Strauss. Aan het gezelschap is de jonge zang- en danskomiek Rudolf Vogler uit Wenen toegevoegd. Deze operettekomiek is in Wenen twee jaar Jang de partner ge weest van Lizzi Schöffmann, die in middels reeds enige jaren aan de Hoofds'tad Operette is verbonden. Vog ler is daar veel opgetreden in het Rai- mund Theater en het Stadttheater. Verder trad hij op o.a. in Salzburg, in Duitsland en Zwitserland. Zaterdag avond zal men ook weer getuige kun nen zijn van het optreden van Marga Graf, die lange tijd ziek is geweest. In plaats van Willem Rettich, die zich uitsluitend aan het componeren is gaan wijden, heeft Ger Terwiel de muzikale leiding op zich genomen. De heer Ter- wiel was tot voor kort dirigent van de Zuidnederlandse Opera. HAARLEM, 11 aug. Bij een ket tingbotsing op de kruising Kruisstraat- Nassaustraat is gistermiddag om streeks kwart vóór vijf een Duitse per sonenauto zeer ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De botsing ontstond toen een perso nenauto, bestuurd door een arts uit Haarlem, vermoedelijk door onoplet tendheid,' achterop een stilstaande file auto's inreed. Daarbij werd een Duitse auto aan de achterzijde zwaar ingedeukt. De auto botste vervolgens op een voor hem staande wagen, waar door ook de voorkant van de Duitse auto ernstig werd beschadigd. De beide andere auto's liepen lichte schade op. De Duitse wagen, afkomstig uit Ol denburg, heeft voor het opmaken van een proces-verbaal na het ongeluk nog ruim een uur midden op de rijbaan ge staan. De stagnatie die daardoor ont stond is door een agent van de ver keerspolitie geregeld. De Duitse wagen is tegen zes uur weggesleept. HAARLEM, 11 aug. Gistermiddag is op 68-jarige leeftijd in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overleden de heer A. Elfers uit Haarlem, tot voor kort directeur van de in Amsterdam ge vestigde Internationale Clichéfabriek „Pax Holland" N.V. Wegens het be reiken van de pensioengerechtigde ieeftijd legde hij op 10 juni van dit jaar deze functie neer. Een paar dagen daarna viel hem een hartelijk afscheid ten deel. Door de dood van de heer Elfers ver liest de chemigrafische industrie van ons land een van haar bekendste per soonlijkheden. Ruim een halve eeuw is de heer Elfers werkzaam geweest in de illustratie-druktechniek, waaraan hij verschillende wereldbekende verbete ringen toevoegde. Tot verleden jaar vertegenwoordigde hij ons land in de Internationale Commissie voor de che- migrafie. De heer Elfers was geboortig van Goor. Toen hij 17 jaar was zette hij de eerste schreden op het pad van de illustratiedruktechniek bij een bedrijf in Haarlem. Na een opleiding in het buitenland richtte hij in 1919 te Haar lem de clichéfabriek „Holland" op, die na enkele jaren nauw ging samenwer ken met de n.v. Drukkerij „De Spaar- nestad". Tien jaar later ging het Haar lemse bedrijf een fusie aan met de cli ché-fabriek „Pax" in Amsterdam en daaruit ontstond de Internationale Cli chéfabriek „Pax Holland". Van die tijd af dateren zijn meeste uitvindingen. In 1934 lanceerde hij de „koperloodplaat" en twee jaar later de „koperchroom- plaat" in samenwerking met dr. ir. W. A. Boekelman uit Venlo. Verder vond de heer Elfers het „ABC-procédé" uit tot het automatisch etsen van autoty pieën en kleurencliché's. NOORDWIJK, 11 aug. Dezer dagen is te Noordwijk overleden de kunstschil der Willem Frederik Haas. Op 3 augus tus was hij 82 jaar geworden. De heer Haas was in het bezit van het diploma van de Haagse Tekenacademie en heeft gestudeerd aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten. Hij heeft veel ge schilderd en gewerkt op het buiten „De Binckhorst" te Den Haag en ook te Giet hoorn. Diverse onderscheidingen heeft hij op exposities verworven, onder meer te 's-Gravenhage en te Utrecht. Algemene bekendheid genoot deze kunstenaar door zijn etsen en tekeningen, waarvan er enkele zijn aangekocht door het Rijks prentenkabinet te Amsterdam. Zijn ge zondheid liet de laatste jaren vee te wensen over, zodat men hem vrijwel niet meer buiten zag. Met hem is een markante figuur in de Nederlandse schilderswereid heengegaan. Advertentie HAARLEM, 10 aug. Ondanks zijn vorige week in de Ronde van Sant poort opgelopen blessures, waardoor hij momenteel niet aan wedstrijden kan deelnemen, staat de Santpoorter Coen Visser in het prestatieklassement der amateurs van het Haarlemse ,,De Kam pioen" nog steeds onbedreigd aan de leiding. Zijn naaste rivaal Eddy Riet hof f is weliswaar enige punten op Ii-m ingelopen, maar bepaald verontrustend is dat niet voor leider Visser. De stand is momenteel: 1. C. Visser 180 pnt.; 2. E. Riethoff, 81 pnt.; 3. H. Koger 46 pnt.4. W. Blommaert 37 pnt.; 5. E. Sminia 17 pnt.; 6. A. Bo gaard 15 pnt.; 7. L. Vaars 12 pnt.; 8. A. Straver 7 pnt.; 9. H. Buis 2 pnt. In het klassement der nieuwelingen staat Henk Peters uit Heemstede nog steeds met een beduidende voorsprong aan de leiding. Alhoewel ook Ron Hen driks aardig komt opzetten. De stand: 1. H. Peters 166'pnt.; 2. R. Hendriks 96 pnt.; 3. J. v. d. Horst, 42 pnt.; 4. en 5. A. Ruijs en M. Bouraa 32 pnt.: 6. G. Fennis 25 pnt.; 7. H. Jansen 17 pnt.; 8. G. Krabbenbos 10 pnt. Het totaal aantal door renners van „De Kampioen" in dit seizoen behaalde overwinningen is momenteel 21. Daar van heelt Coen Visser er zes voor zjjn rekening genomen, Eddy Riethoff en Henk Peters elk vier, Ron Hendriks drie, Piet Steenvoorden, Jan v. d. Horst Hein Koger en Gé Biennis elk één. SANTPOORT, 11 aug. In zijn wo ning aan de Middenduinerweg te Sant poort is vannacht op 62-jarige leeftijd overleden de heer Jan Booda. De heer Booda genoot onder meer bekendheid als dirigent van het Jeugdkoor „Inter Nos", waarmee hij een groot aantal succesvolle tournees door Engeland, Zwitserland en Duitsland maakte en het Haarlems Gemengd Koor. De heer Boo da begon zijn loopbaan als koordirigent op 17-jarige leeftijd. Ook is hij geruime tijd organist van de Baptistengemeen schap aan de Parklaan geweest. De heer Booda wordt maandag om twaalf uur op „Westerveld" begraven. DRIEHUIS, 9 aug. Op de Driehui- zerkerkweg zijn een bromfietser en zijn duo-passagiere ten val gekomen over een bal, waarmee twee jongens uit Soest, die in Driehuis logeren, aan het spelen waren. Do bromfietser, de 40- jarige B. uit Kokkengen, kreeg een ge kneusde linker knie en een wond aan zijn neus. Zijn 39-jarige duo-passagiere mej. S. uit Haarlem, kreeg schaafwon den aan beide knieën. Hun kleding werd beschadigd. VRIJDAG 12 AUGUSTUS Voor alle afdelingen van het Haar lems Speeltuin Verbond groot slui- tingsfeest op het E.D.O.-terrein. Alle afdelingen uit Centrum en Nieuw Leven aanvang 10 uur, alle afdelingen uit Noord aanvang 14 uur. Speeltuin Mariagaarde Westergracht, 9.30 uur bezoek Teylermuseum. Speeltuin Kindervreugd Godfr. v. Bouillonstr. 10 en 2 uur gezel schapsspelen. Speeltuin Hof v. Eden Geusevesper- straat, 14 uur viswedstrijd. Speeltuin Noorder-vreugd Ambacht straat, speldag op de tuin. Speeltuin Don Bosco Phoenixstraat, 10 uur wedstrijden; 2 uur filmvoor stelling. Speeltuin Elba Ged. Schalkburger- gracht, tekenwedstrijd. Kaarten verkrijgbaar op alle speel tuinen en speelterreinen). De Arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft dinsdag 9 augustus geen failissementen uitgesproken. Bij vonnis van de Arrondissementsrechtbank te Haarlem van 9 augustus is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier Rechtbank van 2 augustus, waarbij W. J. Koelemij. winkelier in groenten en fruit te Haarlem in staat van faillisse ment is verklaard, met benoeming van mr. H. J. Pot, advocaat en procureur te Haarlem tot' curator. Advertentie BEVALLEN van een zoon: B. Valk- Bekius; jkvr. H. N. L.Boreel-van Riems dijk; A. M. Rietdjjk-van Tol; H. A. Boh- lander-Stoop; F. C. M. van Maris-Zant- voort. BEVALLEN van een dochter: M. W. Grasman-Hoogenboom; B. Valk-Bekius; J. C. Heek-Spreeuw: M. C. T. Floris- van Egmond: M. M. Vissers-Ketelaar; T. M. Kok-WesselT. E. Gaus-Wilhel- mus; G. A. Piek-Kuiper. ONDERTROUWD: P. Stouthamer en J. de Jong; C. J. Verhulst en P. G. Win ter; A. J. de Gier en A. A. M. Noorda. GETROUWD: J. G. Pel en M. A. Ron de; J. E. Staats en I. Visser; R. Buser en R. Vermeer. OVERLEDEN: A. Boschma-Douma, 60 jr., Meeuwenstraat; A.Kniese-Droogs- ma, 84 jr., Gasthuisvest; G. Raams- Bosch, 69 jr., Junoplantsoen; P. J. van Baekel, 41 jr.. Busken Huetstraat; S. Wi.jnia, 54 jr., Eksterstraat; G. Ena Kiëff, 72 jr., Gasthuisvest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5