Gaston Tessier: markante figuur uit de vakbeweging ïmt S®*? sn.-ss Wat er werkelijk gebeurde II M c y Amerikaanse attaché persona non grata in Rusland Republikeinse bondge r Represaillemaatregel voor uitwijzing van Sovjet-ambassadesecretaris OP 73-JARIGE LEEFTIJD OVERLEDEN V. ii SI mk I i W% w H wal f DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1960 PAGINA 7 SUiTENiLANDSE kroniek I§eewe~ iedere dikte, elk^maat bouw- en meubelplaat door JOSEPH ALSOP Dubbelnat karwei Een nieuwe „modderschuit'' Aanwinst voor de baggerwereld De „Kaser" naar het Suezkanaal - Demonstratie op de Lek. Filmster „Kwikkie" ill! - Indonesisch diplomaat: Kwestie-Nieuw-Guinea kan leiden tot nieuwe oorlog (Van onze Parüse correspondent) Parijs, ii aug. Met het plotse- "nge overlijden op 73-jarige leeftjjd J'8® Gaston Tessier, erevoorzitter van Franse christelijke arbeidersver- °°Bd en voorzitter van het internatio naal verbond van christelijke vakver enigingen, verdwijnt een van de meest "'arkante figuren uit de Franse vak- rerenigingsbeweging, in het bijzonder •je christelijke, in de eerste helft van neze eeuw. Hij startte zijn loopbaan in maatschappij als eenvoudig kantoor bediende ,,op het weelderige sala- *'8 van 50 francs per maand" schrijft •4) zelf in zijn „L'ame du syndicalis- •he" en trad toe tot het toenmalige onafhankelijke syndicaat van kantoor bedienden van handel en industrie, om In Washington is op dit ogenblik de Amerikaanse Senaat bijeen voor wat officieel wordt bestempeld als het Voltooien van de 86ste Congreszitting, doch wat in werkelijkheid is de grootste politieke jamboree, die Amerika deze eeuw heeft beleefd. Niet minder dan drie personen uit de strijd om het Amerikaanse presidentschap zijn op Capitol Hill verenigd. Vice-president Nixon, de Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, bekleedt het voor zitterschap van de Senaat. De Demo cratische meerderheid in deze „meest exclusieve club ter wereld" wordt ge leid door senator Lyndon Johnson uit Texas, die Democratisch kandidaat is voor het vice-presidentschap. Vóór de zitting werd verwacht, dat hij zou afstappen van de zelfbewuste manier, waarop hij tot dusver zijn strijd krachten naar het heetst van het ge vecht dirigeerde. Men dacht, dat hü zich veelvuldig naar de verder achter waarts gelegen banken van Democra tische senatoren zou begeven om in structies te halen van John Fitzgerald Kennedy, de Democratische kandidaat voor het presidentschap. Maar neen, Johnson heeft de vermoeidheid, die hü aan het eind van de vorige Senaatszit- "g_ vertoon de en de teleurstelling, die hij gevoeld zal hebben toen Ken- nedy met de eer ste prijs op de Democratische conventie in Los Angeles ging strij ken, van zich af draagt zich in geschud. Hij ge- tige colleee zH6 Senaat, alsof dit mach- rage college zijn persoonlijke eigendom zefelen'in d^Senla? ma(;htige %"ren Morton is voorzitter al°r piston comité van dteR-het nati9bale senator H0™, T 7 lkelnse Partu en het nah'nnTie Jackson is voorzitter van fsch?n»« comité van de Democra- wordt overschaduwd edoor vJSdeztegs- propaganda en tactische manoeuvres. De beide Democratische kandidaten hebben tijdens deze uitzonderlijke zitting aanzienlijk meer armslag dan vice-president Nixon. Het verhaal gaat dat Kennedy voor alle onderwer pen die tijdens deze Senaatszitting aan' de orde komen (medische verzor ging van ouden van dagen, landbouw subsidies, scholenbouw, verhoging van het minimum-loon, de burgerrechten, de Amerikaanse defensie, een Latijns- Amerikaans hulpprogram en wettelijke voorzieningen, die een nationaal tele visie-debat tussen Nixon en Kennedy mogelijk moeten maken) een fraaie toe- spraak in portefeuille heeft, waardoor hij de Senaat kan gebruiken als verkie zingspodium. De beide Democraten kun nen ook hun stem uitbrengen. Nixon daarentegen stemt alleen wan neer de stemmen staken, en aangezien zijn positie het hem niet mogelijk maakt zelf het retorisch geweld van de Demo craten te weerstaan, moet hi) spreken door de mond van anderen. Dat zijn m de eerste plaats enkele zorgvuldig ge selecteerde leden van de Republikeinse Senaatsfractie, maar ook president Ei senhower kan zijn vice-president m dit opzicht tot een machtige steun zijn. Hü kan de Senaat en dus de Democra tische meerderheid in dat college bekogelen met speciale boodschappen en wetsontwerpen; hij kan verder zijn veto uitspreken over allerlei wetten, die de Senaat heeft aangenomen. Vandaar, dat Nixons voornaamste activiteit op doordeweekse dagen (tijdens de week einden wil hij zich aan zoveel mogelijk Amerikaanse kiezers laten zien) plaats heeft achter de coulissen: in de wandel gangen van de Senaat en op het Witte Adlai Stevenson, die in 1952 en 1956 de Democratische kandidaat voor het presidentschap was, placht te zeggen, dat de Republikeinen tegen de tijd van de verkiezingen steevast het programma van zijn partij kwamen ste len, maar dat zij het na de verkiezin- fen altijd eerlijk terug brachten. Ook itmaai vertoont het Republikeinse pro gramma een zeer grote gelijkenis met net Democratische. Thans echter niet als gevoig van verkiezingstactische overwegingen, maar veeleer om de een heid in de Republikeinse partij te be waren (en, naar men zegt, om recht te doen wedervaren aan de diepste over tuigingen van kandidaat Nixon). Het akkoord tussen Nixon en Rocke feller, dat eraan ten grondslag ligt, houdt een niet geringe kritiek in op de regering-Eisenhower. Het hangt er van af, hoeveel waarde de president aan partijprogramma's in het algemeen hecht, of de activiteit, die hij tijdens de huidige zitting van de Senaat ontwik kelt, de kandidaat Nixon tot heil zal strekken of niet. Indien Eisenhower meent, dat het programma een tijdelijk hulpmiddel is, dat Nixon zal wegdoen zodra hij er voldoende kiezers mee heeft gelokt, zal hij Nixon van ganser harte steunen. Doch indien het vermoeden bij hem postvat, dat het zijn vice-president ernst is met zijn kritiek op de Eisen- hower-aera, dan zal hij zich het tegen deel van een vaderlijke bondgenoot to nen. Nixon en Rockefeller hebben laten weten, dat zij het noodzakelijk oordelen dat de defensie-inspanningen van Ame rika worden „vergroot", geïntensiveerd" en „versneld". De defensie-maatrege len, die de president thans in zijn spe ciale boodschap tot het Congres aanbe veelt, zijn daarmee nauwelijks in over eenstemming, Wat Eisenhower in wer kelijkheid wil, is niet meer dan dat nu eindelijk de extra-gelden worden ge bruikt, die het Democratische Congres al enige tijd geleden, tegen zijn wil. voor de Amerikaanse defensie opzij heeft ge zet. Kortom, het zal de moeite waard zijn in de komende dagen en weken te £ten, hoe de samenwerking tussen Eisen- Wwer en Nixon zich ontwikkelt. daarvan secretaris-generaal te worden toen hü twintig jaar oud was. Voorzitter en oprichter was Jules Zirnheld. Onder hun gemeenschappelij ke leiding bloeide het syndicaat in hoge mate en in het jaar 1919 namen zij beiden dit syndicaat als punt van uit gang voor de oprichting van hetgeen thans de op een na machtigste arbei derscentrale van Frankrijk is na de communistisch georiënteerde C.G.T. en vóór de socialistische Force Ouvriè- re de Confédération Frangaise de Travailleurs Chrétiens (C.F.T.C.). Jules Zirnheld nam weer het voor zitterschap, Gaston Tessier het secreta riaat-generaal vor zijn rekening, tot 1943, in welk jaar Gaston Tessier voor zitter werd. Zonder strijd is de oprichting en uitbouw van de „christelijke centra le" evenwel niet verlopen. Het initia tief van Zirnheld en Tessier stuitte op verzet en tegenwerking van vele, menigmaal onverwachte, zijden. De ze kwamen min of meer van zelfsprekend op de eerste plaats van de toenmalige revolutionaire marxis tische C.G.T. Zij kwamen echter ook uit het katholieke kamp, zo van Mare Sangnier, oprichter van „Le Sillon" waarjoe ook Tessier behoorde die een overtuigd voorstander was van een eenheidsvakverbond. Hiertegenover verdedigde Tessier met klem en kracht de noodzakelijk heid van het pluralisme. Van zekere kerkelijke zijde kwamen er pogingen om de christelijke arbei dersbeweging onder kerkelijke voogdij te brengen. En mannen als Albert de Mun namen het fel op voor een syn dicalisme van gemengde aard, waarin vertegenwoordigers van een „verlichte bourgeoisie" leiding zouden geven aan het nog niet tot voldoende rijpheid ge komen volk. Hiertegenover stelden Tessier en Zirn held, dat het syndicalisme een authen tieke en zelfstandige aangelegenheid der arbeidende klasse behoorde te zijn. Vanuit patroonskringen werden de christelijke centrales marxistische nei gingen en klassestrijd tevens aange wreven. De Heilige Stoel nam het ech ter op voor het christelijk syndicalisme en in het heetst van dit gevecht 1925 benoemde Pius XI Gaston Tessier tot ridder in de orde van Gregorius de Grote. (Later werd hij commandeur in deze orde). Lang heeft het tenslotte geduurd al vorens de staat de representatieve be tekenis van de christelijke vakcentrale erkende. Deze erkenning heeft de C.F.T.C. zich eerst weten te bevechten in de rangen van de „résistance" ge durende de jongste wereldoorlog. Tot de opvattingen van Tessier aan gaande het syndicalisme behoorde es sentieel ook zoals reeds uit het voor gaande blpkt dat het „vrü" moest zün. Toen het regime van Vichy zijn „arbeidshandvest" had uitgevaardigd, was de reactie van Tessier uit naam van zijn centrale dan ook zonder aar zelen en onmiddellijk! afwijzen. Vichy ontbond de syndicaten en Tessier ging met zijn centrale in het verzet tegen de bezetters en Vichy. In deze illegaliteit kwam het tussen de „christelijken" en de collega's van de C.G.T. tot een nauwe samenwerking, maar toen in maart 1945 het bestuur van de C.G.T. met een beroep op deze oude. samenwerking de leiders van het christelijk vakverbond een „welomlijnd voorstel tot samensmelting" deed, was het antwoord van Tessier en de zijnen dat „het pluralisme in beginsel een der meest werkelijke waarborgen is voor een normaal functioneren van de demo cratie". Het bleef erbij, dat de C.G.T. en het christelijk vakverbond het eens werden over een economisch program. Uit de jaren na de oorlog dient op nog enkele grote stellingname van Gaston Tessier de aandacht te wor den gevestigd. Het pluralisme", de noodzaak van een eigen zelfstandig christelijk syndicalisme heeft hü zich andermaal genoopt gezien te verdedi gen in een smartelijk conflict met een aantal priester-arbeiders, die zich uit naam van het eenheidsideaal der arbeidersklasse, actief aansloten bij de C.G.T. Binnen het christelijk verbond nam hij stelling tegen een belangrijke stro ming, die er zich doet gelden om het conventioneel stempel van het verbond te verzwakken. Onvoorwaardelijke trouw aan de sociale leer van de ka tholieke kerk moet volgens hem de lei- i Advertentie) draad blijven van de christelijke syndi cale activiteit. Tenslotte: het uit de 13 mei-opstand van Algiers geboren nieuwe Franse re gime wees hij af. Het was zijn over tuiging, dat vooruitgang voor de chris- telijke wereld van de arbeid slechts ge dijen kan in een democratische, liefst een christen-democratisch, bestel, en het nieuwe regime verdacht hij ervan kiemcellen te bevatten van een „bona- partisme". Gaston Tessier genoot behalve groot gezag bij wereldlijke en kerkelijke leidende personages een soort res pectvolle populariteit. Zijn persoonlijk heid en optreden, zowel naar fysieke verschijning als temperament, wordt wel beschreven als doende denken aan een voornaam prelaat: hij had er de massieve rijzigheid van, de niet van zal ving maar ook niet van ironie versto ken beminnelijkheid, en een groot ta lent voor diplomatie. Niemand zou ver moed hebben, dat zijn officiële studie, door gezinsomstandigheden: zijn vader was een eenvoudig schrijnwerker, niet verder had gereikt dan het einddiploma lagere school. Dit had hem evenwel geenszins een complex bezorgd, en dank zij zijn leergierigheid verwierf hij zich in de loop van zijn leven een carrière met uitgebreide en degelijke kennis op velerlei gebied, met name dat der ge schiedenis. En zijn reeds geciteerde „L'ame du syndicalisme" is een zeer leesbaar boek in uitstekend Frans. Uit zijn huwelijk kreeg hij negen kinderen, waarvan er een priester werd, een kloosterzuster en twee intraden bij de broeders van de christelijke scholen, bij wie hij zelf zijn eerste en enige on derwijs heeft genoten. u Een opname uit 1952 van Gaston Tessier (midden). Links van hem de heer A. Vanistendael, die toen juist was benoemd tot secretaris van het I.C.V., en rechts de heer Serrarens. Chicago Het onverwachte ak koord, dat vice-president Nixon op 22 juli sloot met gou verneur Rockefeller van New York over vorm en inhoud van het Re publikeinse verkiezingsprogram, bracht niet alleen de tegenstanders van Rockefeller in verwarring, maar ook een aantal medestanders van Nixon. De voorzitter van het na tionaal comité van de Republikeinse partij, senator Thruston Morton uit Kentucky, had zelfs alle voorstellen van de sub-commissie voor het pro gram, die door Nixon en Rockefeller waren verworpen, laten stencillen en verspreiden. De man, die Nixon tot zijn persoonlijk vertegenwoordi ger bij de Republikeinse conventie in Chicago had benoemd, procu reur-generaal William Rogers, liet via de chef van Rockefellers per soonlijke staf, Emmet Hughes, aan de gouverneur van New York weten, dat het gedrag van Morton niet be tekende, dat Nixon bezig was zich te onttrekken aan de afspraken, die hij met de gouverneur had gemaakt. Deze erzekering, die 's zondags was gegeven, werd 's maandags nog eens bevestigd, toen Nixon zijn entrée in Chicago maakte. Samen met Meade Alcorn uit Con necticut en andere politieke mede werkers begon de vice-president on- middellük de voorzitters van aller lei sub-commissies op te zoeken en om te praten. Tegelijkertijd sloten Hughes, namens Rockefeller, jn procureur- generaal Rogers en James Shepley van de staf van Nixon zich op in een kamer in liet Blackstone-hotel. De taak, die hun was toegewezen, was het vinden van overeenstemming over een nieuwe formulering, waardoor het partijpro gram in overeenstemming zou komen met het akkoord tussen Nixon en Rockefeller. De oorzaak van al deze wrijving en activiteit was niet het artikel over de rechten van de negers, hoewel juist dat de meeste publici teit kreeg. De kern van de zaak was de paragraaf in het Nixon-Roc- kefeller-akkoord, die ging over de defensie van Amerika, en die nood gedwongen zou leiden tot een impli ciete verloochening van president Eisenhower. De Amerikaanse presi dent had herhaaldelijk in het open baar betoogd, dat er geen enkele aan leiding was de defensieinspanningen te „vergroten", te „intensiveren" of te „versnellen". Toch zou men die woorden moeten gebruiken om de strekking van het Nixon-Rockefel- ler-akkoord tot uitdrukking te bren gen. De man, die in Chicago optrad als verbindingsman voor het Witte Huis; Robert Merriam, had zijn werk bij de sub-commissie voor defensie van de program-com missie bijzonder goed gedaan. De voorzitter, afgevaardigde Glenard Lipscomb, en een meerderheid van de sub-commissie weigerden aan vankelijk zonder meer gehoor te ge ven aan Nixons verzoeken hun oor spronkelijk ontwerp te veranderen. Maandagmiddag laat werd deze wei gering aan Hughes (de Rockefeller- man dus) meegedeeld door Shep ley en procureur-generaal Rogers, die nu verklaarden, dat het oorspron kelijke ontwerp „eigenlijk nog niet zo slecht" was. Hughes was het daarmee niet eens. Alle liaison-werkzaamheden tus sen de groepen van Rockefeller en Nixon met betrekking tot het pro gram werden nu geschorst. Roswell Perkins, die de gouverneur van New York had vertegenwoordigd bij de beraadslagingen over allé binnen landse punten van het program, volgde Hughes in wat veel weg had van een demonstratief weglopen. Maar toen Hughes en Perkins la ter verslag uitbrachten aan Rocke- precies dezelfde meerderheid had den genomen. Aldus kwam het ak koord tussen Nixon en Rockefeller tenslotte tot uitdrukking in het pro gram van de Republikeinse partij. EISENHOWER feller, vroeg Hughes de gouverneur het oorspronkelijke ontwerp voor het defensie-artikel met de grootste zorg te lezen alvorens te beslissen, wat zijn volgende stap zou zijn. Rockefeller volgde de raad van Hughes op, maar hü kondigde al spoedig aan, dat „wij de zaak mid den in de conventie gaan uitvech ten, wat er ook gebeurt, tenzü we morgen iets beters kunnen krijgen". De gouverneur belde vervolgens vi ce-president Nixon op om hem me dedeling te doen van zijn besluit. Maar toen de verbinding tot stand was gebracht, haalde Nixon Rocke feller de woorden uit de mond. Hü zei onmiddellijk, dat hü van plan was „morgen naar de plenaire pro gram-commissie te gaan, niet alleen in verband met het artikel over de negerrechten, maar ook in verband met het defensie-artikel". Indien dat noodzakelijk zou zün zo voegde de vice-president eraan toe, zou hü Rockefeller helpen bü zün" strüd, mid den in de conventie, voor wüziging van het defensie-artikel. Op verzoek van Nixon hervatte Hughes daarom zün werk met Ro gers en Shepley. Het resultaat van hun bü'eenkomst, die dinsdagmor gen vroeg werd gehouden, was, dat er een nieuw ontwerp voor een de fensie-paragraaf tot stand kwam. De symbolische en uiterst gewichti ge woorden „intensiveren", „ver snellen" en „vergroten" stonden er allemaal In. De program-commissie zag zich ondertussen tot haar spüt gedwon gen kennis te nemen van de aan houdende solidariteit en vastbeslo tenheid van Nixon en Rockefeller Daardoor bleef de leden van de com missie geen keus meer over. Na heel wat gemopper stemden zü, op nieuw met een meerderheid van twee tegen een, voor een herziening van hun vroeger besluit, dat zü met aar nu moest men ook nog klaar zien te komen met pre sident Eisenhower. In op rechte woede had Eisenhower de gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, bijna in het openbaar uitgemaakt voor een „verdego maniak". Bü zün aankomst in Chi cago had de Amerikaanse president aan senator Morton ook op bittere toon voorgesteld, dat de conventie „het program verscheuren" zou en vice-president Nixon zün campagne zou laten voeren op basis van „de rede van Judd" dat wil zeggen op basis van de zogenaamde „key note speech" tot de conventie van afgevaardigde Walter Judd, die aan de regering Eisenhower een bij na hemelse volmaaktheid had toege schreven. De taak om klaar te komen met de president werd aanvaard door Nixon zeil. Zoals de meeste ouder wetse officieren heeft de Amerikaan se president de politiek altüd een vuile zaak gevonden, vol van sme rige doch noodzakelüke compromis sen. Het is uiterst waarschünlük, dat Nixon eenvoudig het argument naar voren heeft gebracht van de gebleken politieke noodzaak. In ie der geval kreeg hü Eisenhower zo ver, dat deze erkende, dat het ge- wüzigde program, met inbegrip van het wrede defensie-artikel „aan vaardbaar" was. Dat maakte aan het slechte hu meur van Eisenhower overigens geen einde. Dat bleek, toen hü ten over staan van de hele conventie met een gezicht, dat rood was van woede, allen, die een verhoging van de uit gaven voor de defensie wilden, uit maakte voor zwartkükers. Het bleek opnieuw tüdens de toe spraak, die bü de volgende m >r- gen hield aan een ontbüt met enke le partüleiders. HU liet toen de on gewone waarschuwing horen, dat hü nog altüd president was en dat hü nog altijd de leiding had van de Amerikaanse politiek, wat het par- tüprogram ook beweerde. Het bleek zelfs uit het eerste, uiterst merk waardige telegram, dat hij aan Nixon zond om hem te feliciteren .net zün benoeming tot presidentkan didaat van de Republikeinse partij. Als een van de redenen voor zün gelukwens noemde hü, dat Nixon door zün benoeming eindelük de vrüheid had verworven „je eigen mening te uiten". Men moet nu afwachten, of dit slechte humeur tüdens de conven tie zün invloed ook zal doen gelden tüdens de speciale zitting van het Amerikaanse Congres, die thans is begonnen. Eisenhowers voornaam ste politieke adviseurs, aangevoerd door de minister van buitenlandse zaken Christian A. Herter, zün thans voorstanders van een aanzienlüke vergroting van de financiële toewij zingen voor de defensie, zulks bü wijze van ernstige waarschuwing aan het adres van Nikita S. Khroesj- tsjev, wiens recente gedrag de groot ste zorg wekt. Het program van Eisenhowers eigen partü stelt nu, dat de defensie-inspanningen „geïn tensiveerd", „versneld" en „ver groot" moeten worden. Er zün nu te kenen, dat de president met deze op vatting tenslotte akkoord gaat. (Copyright V.B. N.Y. Herald Trib.) Ons land heeft, zoals iedere va derlander behoort te weten, in het baggerwezen een stevige reputatie opgebouwd. Aan het "iike assortiment werktuigen dat in de loop der jaren onze labnexen nee:'i ten, is u een uniek exemplaar toege voegd onder de benaming lepelbagger, een soort ponton met aan de ene kant een apparaat om zware brokstukken uit het water te vissen, aan de andere zijde een stalen stamper waar mee rotsblokken kunnen worden ver morzeld. Dit wonderlük vaartuig gaf gisteren op de Lek tussen Kinflerdük en Krimpen een demonstratie van zün capaciteiten onder leiding van de heer Klaas Mes, die de knoppen en hefbomen bediende. De prestaties van de „Kaser", zoals het ponton komt te heten, werden nauwlettend gadegesla gen door de ambassadeur van Egyp te en een aantal van zijn landgenoten; de vlag op de modderschuit was dit maal die van Egypte. De lepelbagger zo genoemd naar de lepelvorm van de bak, die de rotsblokken bo ven brengt is namelük bestemd voor de Egyptische Kanaal Maatschap- PÜ, die het vaartuig ruim een jaar ge leden in bestelling gaf aan de Indus triële Handelscombinatie Holland, waarin een aantal onderling verwante bedrijven samenwerken. Aan de werf van J. en K. Smit te Kinderdük, ven noot van de I.H.C. Holland, werd de opdracht toegewezen, aangezien dit be- drüf al eens eerder een soortgelük apparaat had ontworpen en gecon strueerd. Toch zag de heer N. J.Dane, chef tekenkamer van de afdeling scheeps bouw, zich voor een moeilüke taak ge steld, want ditmaal mocht de rots- brekerinstallatie niet gecombineerd worden met de lepel. Bovendien zou den dieselmotoren de machines nu aan- drüven inplaats van stoomturbines, waarmee de vorige lepelbagger, die bestemd was voor Indië, was uitge rust. Als een monsterachtig insect met aan één kant een enorme voelspriet 'lag het resultaat van veel berekenin gen dan te kijk op het brede water van de Lek. De lepel, die te gehoor zamen heeft aan maar liefst vüf lie ren, dook telkens negen meter de diep te in om dan weer met de muil vol modder boven de oppervlakte te ver schijnen. De steel reikt tot 13 meter diep. Wanneer dit apparaat in volle werking is, wordt het vaartuig gestut door twee 19 meter lange palen op de bodem. Ook aan de achterkant steekt een paal het water in. Met behulp van deze laatste paal en de Iepen kan het vaartuig bovendien zichzelf over korte afstanden voortbewegen. Het „loopt" dan over de bodem zonder hulp van buitenaf. De rotsbeitel heeft een gewicht van ruim 22 ton, voldoen de om de formaties die men op de bo dem van het te verbeteren Suezka- naal verwacht aan te treffen, tot klei ne brokstukken stuk te beuken. Het schünt, dat de Egyptische Suez Kanaal Maatschappü, alle sombere voorspellingen ten spüt, ernstige voor nemens heeft om de vitale scheep vaartweg waarvan ze het beheer zo onverhoeds meende te moeten over nemen, in zo goed mogelüke staat te houden. Van de I.H.C. Holland is ze sinds haar bestaan althans al een vet te klant. De drie sterkste sleepboten ter wereld die de convooien daar ge leiden, zijn ook van Nederlandse ma- kelü. Begin oktober zal in Ismaila een werf worden geopend waarin ook de I.H.C. met kapitaal deelneemt. Daarmee komt deze onderneming te liggen aan de rand van een harer belangrükste afzetgebieden. Eindhoven heeft woensdagavond veel water zien vallen, maar het stadsdeel Tongeren kreeg nog een extra bui van meer dan 250 forse stralen uit het Eindhovense kanaal. Daar tankten namelük de spuitgasten van de MC-4, een van de elf mobiele brandweercolonnes van de B.B. die was ingezet tegen een denkbeeldige vuurzee, veroorzaakt door een atoom bomexplosie 676-dienstplichtigen-op- herhaling hadden er een dubbelmat karwei aan maar ze deden het fi- guurlük met vuur. De spaarzame toeschouwers mochten dan de indruk krügen dat het -„afleggen" erg rustig in zijn werk ging, een kenner als de Eindhovense commandant was er dik tevreden over. „Ik heb er een paar in looppas gezien en dat wil voor sol daten wat zeggen". Het was de tweede maal dat een dergelüke oefening in Nederland werd gehouden. De ereste was eind juli in Den Haag. Amsterdam krijgt er eind augustus een en in september volgt er nog een in Rotterdam. In Eindhoven was volgens het draaiboek een ver dwaalde atoombom gevallen op 't Hof- ke in Tongeren. Een klein bommetje maar van 10 KT, ofwel de helft van het kaliber dat destüds in Japan is gebruikt. Het resultaat was niettemin een A-gebied, straal 630 meter, dat totaal was weggevaagd; een B-gebied, straal 1080 meter, dat onherstelbaar iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiniimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii was verwoest; een C-gebied, straal 1730 meter, met zware schade; en een D-gebied, straal 2180 meter, met lichte schade. In de B- en C- zone woedden de grootste branden en om dit facet van de calamiteit draaide de oefening. De plaatselüke B.B.- brandweer kon et uiteraard niet aan zodat de mobiele colonne te hulp moest snellen. Deze rukte met al haar honderd voertuigenop uit Someren. De normale (oorlogs)standplaats van deze colon ne is Gemert maar vandaar moet ze naar gelang de windrichting uitwijken naar andere plaatsen om bü een atoom aanval op Eindhoven buiten de gevaar lüke zone te blüven. De explosie die Tongeren had getroffen was betrekke- lük gunstig: het was er een in de lucht zodat er in het rampgebied geen langdurige straling optrad. De colon ne kon daarom na aankomst direct worden ingezet om te trachten de vuurzee voor het stadscentrum tot staan te brengen. Zo gruweiük als het op het hoofd kwartier allemaal klonk, zo onschuldig was het ter plaatse, waar de bewoners het waterbacchanaal in alle gemoeds rust vanachter de ruiten gadesloegen. In de stromende regen was een vüf en twintig leden tellende filmploeg van Cefa gistermiddag druk bezig opnamen te maken van de vertrekken de „Willem Ruys". De „shots" zullen straks deel uitmaken van de nieuwe speelfilm „Kwikkie", waarvoor in de afgelopen maanden reeds is gefilmd in het Friese dorpje Beesterzwaag en in Rotterdam. De scènes, waarin de „Willem Ruys" een rol speelt zün voor regisseur Jef van der Heyden erg be- langrük. Het verhaal gaat immers over het hondje „Kwikkie", dat met een Nederlands gezin naar Australië zal emigreren, maar dat op het laatste ogenblik op de kade achterblüft. Vele opnamen van het afscheid nemen en het speuren op de kade waren gedu rende de afgelopen dagen reeds ge maaktbü helder weer. De stro mende regen van gisteren vormde zo doende een grote teleurstelling voor de filmers die, wanneer zü op een vol gende gelegenheid zouden willen wach ten om het vertrek van de „Willem Ruys" te filmen, daarvoor over twee en een halve maand nog eens zouden moeten terugkomen. Besloten werd de filmerü toch maar te laten doorgaan en de verscheidene vooraf gemaakte opnamen op de kade dan in vredes naam maar over te maken, maar dan bij regenweer. Andere scenes zullen worden „goedgepraat" door hoofdrol speler Jan Lemaire, aan wiens tekst op het laatste nippertje uitdrukkingen zün toegevoegd als „ik geloof nóóit dat we het droog houden Moeilükheden ontstonden er ook toen het filmhondje, dat door zün baas aan de maatschappü is uitgeleend „jul lie kunnen hem niet kopen, want hij is onbetaalbaar" te kennen gaf zich erg beroerd te voelen. Het hondje was bü het vertrek van de „Willem Ruys" onmisbaar en dus werd met man en macht gewerkt om "Kwikkie" weer op te kikkeren. De beste dierenarts die men kon vinden werd erbü gehaald, enthousiaste helpsters stopten de ril lende Kwikkie in bad, poederden hem en wikkelden hem in warme doeken, camera-mensen kwamen aandragen met decimeters worst, enfin „Kwikkie" werd als een vorst in de watten ge legd. Weliswaar is bekend dat „Kwik kie" zo slim is als een mens „je kunt hem alles laten doen, daarom Is hü trouwens als filmhond uitgekozen" en beweren boze tongen dat het lis tige beest zich slechts uit pure bere kening zo aanstelde om plezierig ver troeteld te worden, een feit is het, dat iedereen met de „zieke" meeleefde en verheugd was toen „Kwikkie" te gen het tüdstip dat de „Willem Ruys" zou vertrekken tekenen van herstel begon te vertonen. Overigens heeft het beestje zich gisteren büzonder gewil lig gedragen en werden alle opnamen een succes. De film, die ongeveer vüf kwartier zal duren en waaraan o.a. Elise Hoomans, Ingeborg Elsevier, Bernard Droog, Jan Retel, Robert en Huib de Vries en Jan Lemaire mee werken, zal waarschünlük begin No vember in het Rotterdamse Atrium theater in première gaan. pi MOSKOU, 11 augustus (UPI) De luchtvaartattaché van de Amerikaan se ambassade alhier heeft aanzegging gekregen dat hij „wegens activiteiten die onverenigbaar zü» met de diploma tieke status" persona non grata is, en de Sovjet-Unie dient te verlaten. De uitgewezen attaché is kolonel Edwin M. Kirton. Zijn assistent, de lucht macht-kapitein Macdonald, heeft een waarschuwing gekregen, dat hü zich dient te onthouden van activiteiten welke niet stroken met zün funktie. Vorig jaar is de veiligheidsofficier van de Amerikaanse ambassade, Russell Langelle, uitgewezen, omdat hü be trapt zou zün bü het ontvangen, tegen betaling, van een notitieboekje met spionagemateriaal. Kirton en Macdonald hebben in ja nuari een reis naar Kurgan gemaakt. Tijdens die reis hebben Russische bur gers de beide Amerikanen ervan be schuldigd dat zü vanuit de trein foto's maakten. Het incident is enkele malen, echter zonder namen of details, in de Russische pers vermeld. Vermoedelük had de mededeling dat Kirton en Mac donald Russische burgers voor het hoofd hebben gestoten, hierop betrek king. De Amerikaanse zaakgelastigde in Moskou, Freers, was op het mini sterie van buitenlandse zaken ontboden om daar mondeling de medeling in ontvangst te nemen dat Kirton uitge wezen werd en Macdonald een waar schuwing kreeg. Kirton zou in oktober zün functie aan de ambassade verlaten. Na het incident in de trein had hü zonder moeilijkheden te ondervinden nog toe stemming gekregen voor een reis naar de Oostzee-landen. Dergelüke reizen door de Sovjet-Unie zün ge- bruikelük. De attaché's reizen ech ter nooit in uniform. Kirton was uit genodigd om de Russische lucht- maarschaik Versjinin te begeleiden op zjjn reis naar de V.S., die afge last werd na het incident met de U-2 op 1 mei. Kirton heeft gezegd dat hü maandag naar Amerika zal terugkeren. Te Washington heeft een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld dat de V.S. de uitwüzing van Kirton beschouwen als een represaille voor de uitwüzing van de derde ambassadese cretaris Ezjov op 22 juli. Deze Russi sche ambassadesecretaris werd uitge wezen omdat hü onder andere een Ame rikaanse fotograaf luchtopnamen had laten maken van militaire installaties in de V.S.. Aangenomen wordt dat de fotograaf in kwestie iemand van de Amerikaanse inlichtingendienst is ge weest, die Ezjovs vertrouwen had ge wonnen. De woordvoerder van buiten landse zaken zei dat Ezjovs uitwüzing volkomen gerechtvoardigd was. ASSEN, 11 aug. In de Witte Wnk te Smilde is gisteren de 37-jarige L. Everts verdronken. De heer Everts die per rijwiel naar huis onderweg was is waarschünlük onwel geworden en in het water gereden. WASHINGTON. 11 aug. (U.P.I.) De Indonesische ambassadeur alhier, Moekarto Notowidigdo, heeft verklaard, dat het geschil tussen Indonesië en Ne derland „steeds ernstiger is geworden en tot een nieuwe oorlog zou kunnen leiden". De ambassadeur zei dit tot journalisten na een afscheidsbezoek te hebben gebracht aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Her ter. Hij zal 1 september Washington verlaten na een verblijf van bijna zéven jaar. Notowidigdo zei dat hü aan de minister had gezegd dat het geschil over „West-Irian" onmiddellijk dient te worden opgelost. „Ik deelde de minister mee dat mün land bereid is zijn zelfrespect en inte griteit tegenover de Nederlandse mili taire uitdaging te verdedigen", zei de ambassadeur, eraan toevoegend dat het Nederlandse vlagvertoon in het gebied „een zeer ernstige situatie" zou kunnen veroorzaken. Op de vraag wat de Amerikaanse minister hierop geant woord had, antwoordde Notowidigdo, dat Herter de hoop had uitgesproken dat de kwestie „op vreedzame wü'ze" zou kunnen worden opgelost. De am bassadeur opperde de mogelükheid dat Indonesië het geschil opnieuw aan de Verenigde Naties zou voorleggen. Hü bracht in herinnering dat bij de twee vorige pogingen om het probleem voor de Algemene Vergadering der V.N. te brengen de tweederde meerderheid niet is gehaald. Verenigde Staten De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel aangenomen tot ratificatie van een verdrag over het Zuidpoolgebied. Dit verdrag, ge sloten door de twaalf landen die belan gen hebben in het Zuidpoolgebied, ga randeert dat het gebied alleen gebruikt zal worden voor vreedzame doeleinden (UPI).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7