Einde van 2e wereldoorlog brak machtsdroom van Japan Expansieplannen tekenden zich al lang vóór aanval op PEARL HARBOUR af Staking Britse zeelieden in reisseizoen leidt tot chaos Komkommer Castro doet aanval op katholieke „topkringen" Woede-uitval na interrupties van twee toehoorders M V' 1 CONTACT DRAADLOOS Jong van aardig hart", een t.v.-spel 14 augustus 1945 ABAS I TOENEMENDE HETZE OP CUBA Vanavond VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1960 PAGINA 7 Mathematicus Oscar Veblen overleden kalmeert zonder slaap te verwekken i Limburgse Italiaantjes met vakantie naar het geboorteland van hun ouders Muzikaal opgeleid in Sittard Vakantiehuis in de vorm van gemeerd liggende schepen. „Vis stinkt niet" Nieuw ceremonieel tenue Autoritten IQ ,n' e-1 Alhoewel het einde van de tweede Wereldoorlog eerst 2 september j. officieel werd toen generaal lii!Uï'as WacArthur de onvoorwaarde- /JKe overgave van Japan aanvaardde, tuni ,nen 14 augustus als de grote da- j beschouwen in de reeks data, die q® afloop van de vijandelijkheden in st Azië en daarmede het slot de ?°rl°S markeren. 14 augustus was o dag waarop een groot deel van de v^ld had gewacht sinds drie jaar en sf maanden tevoren de militaire jj' dd de Pacific was ontbrand. Tot e Japanse krijgsgevangenen- en inter- ^'Ogskampen, verspreid over ver- oheidene delen van Oost Azië, zou het oieuws van de capitulatie eerst ver- "eheidene dagen na 14 augustus door- ringen. Aan de duistere tijd van de ®Panse heerschappij ovir grote gebie- Oen Was voor jjen èn voor de bevolking °Sr gebieden een einde gekomen. Ge smeerde vlaggen werden gehesen en de poorten van de kampen oorden ■an honger en vernedering gingen ?Pen. Voor wat Nederlands Indië be- "oft helaas niet alle. Jya^de ^vreugde van de eerste weken Een gedenkwaardige dag: 2 september 1945. Aan boord van de „Missouri", in de kaaj van Yokohama, in aanwezigheid van vele geallieerde mede-strijders, o.w. admiraal Helfjerich, aanvaardde gen. Mac Arthur de algehele overgave van Japan. iiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiMiMMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiHi °u de Nederlanders in die kampen, ^Poedig blijken, hoe bescheiden de poli- heke plaats was die het in veel op- ■j'chten verarmde Nederland innam in de kring van de geallieerden. In tegenstelling tot de gebeurtenissen ha de capitulatie van Japan zijn die Van vóór het uitbreken van de Pacific- oorlog in een duidelijk beeld terug te vinden. Tegen dat beeld als achter- Stond is een recent en opmerkelijk t'oorval als het oprichten van een mo nument voor oorlogsmisdadigers (Tojo P-s.) misschien beter te begrijpen. Het HJkt of de diehards uit de militairisti- Jche school van vóór de oorlog de res ten van hun dromen niet los laten. De omstandigheid, dat het land van ue Rijzende Zon sinds 1905 (overwin ning op Russische vloot) op gezet te tijden zijn militair potentieel tot gel- hing had gebracht en drieste politieke besluiten had genomen, was er niet t'reemd aan, dat op gezette tijden spanningen ontstonden. En er was, zo- sis Churchill later bevestigde, de wei- leling in de buitenlandse politiek van he grote mogendheden t.o.v. Japan. Het „gele gevaar" zag men in het voormalige Nederlands Indië als een yseds dreigender werkelijkheid. Toen n|bsn militaire stappen tegen het Chi le^® continent inzette, welke zouden sioeri; tot de verovering van Mand- het aJa in 1932' was het duidelijk, dat machtsa he verwezenlijking van een Zich niof00111 was begonnen. Had het riiniron van "ele internationale bin- tin? vrmJhhaan met hautaine minach ting voor wereldopinie? limb-fset?n0tïlstandiSheden' die de mi" zondpri „bijzonder gunstig leken, ma u? T°kio's „Groot-Aziatische" machtsprojecten worden uitgevoerd iJLI0 Zlen We o-a. de Japans-Neder- tot.3-wisseling, gevolgd door -lngen te Batavia in '40-'41. mp.a? ln het Nederlands Indië sanw lorlj, dle de aard van de Ja" een woT i gens kende, verwachtte een welslagen van dat overleg. ,,Jj? de maanden, die daarop volgden, t'fjkfötde Indië als het ware „in af- wacntmg van de aanval uit het noor den. Dreigende uitspraken van Japan se kopstukken en fanatieke uitingen in de pers werden door het persbureau Domei de wereld rondgeseind. Kort h'a de oorlog reeds en in de daarop volgende jaren heeft men ken nis kunnen nemen van de vele rappor ten en analyses, welke een bevestiging Seven van de Japanse voorbereidingen tot verwezenlijking van zijn rnachts- hroom. Diep gaan deze rapporten in op de economische en politieke be- tveegredenen zowel als op de militai re denkbeelden en handelingen b« de ontwikkelingen in de zomer en herfst ?ie vooraf gingen aan de £ag to Amerika's historie: 7 december 1941, dag van de aanval op Pearl Har bour. iiHniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiMiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'i £>e man die terugkwam. Generaal Dou- Olas Mac. Arthur, die het opperbevel boerde in het Verre Oosten en die het keizerrijk de bittere pil van de neder laag deed slikken. Het bericht van die aanval bereikte Nederlands Indië op de ochtend van de 8ste december. Het was als het wa re een sluitstuk van de reeks feiten, die elkaar opvolgden sinds 16 oktober 1941 de gematigde kabinetsleider prins Konoye plaats moest maken voor gene raal Tojo, die de militaire kaste ver persoonlijkte. Economisch zag men in Ned. Indië in de jaren vóór de oorlog een inspan ning waarvan het resultaat de gealli eerde oorlogvoering zonder twjjfel ten goede is gekomen. Terwijl in 1939 378.000 ton rubber werd geëxporteerd, was de omvang via 545.000 ton in 1940, in het oorlogsjaar 1941: 645.000 ton. De voortbrenging van tin was dien overeenkomstig gestegen van 31.500 ton (1939) via 44.500 ton (in 1940) tot 52.500 ton in 1941. Koortsachtig werd gewerkt aan de produktie van vlieg- benzine. De activiteit van de koopvaar dij was groet. Het was voor Ned. Indië helaas een te zware opgave te trachten zich mi litair „in gereedheid te brengen". Het „militaire vertrouwen" berustte op de verwachting van spoedige bijstand van de grote geallieerden. Zo onnatuurlijk gematigd als de toon was bij de diplo matieke onderhandelingen tussen Ja pan enerzijds en de Verenigde Staten, Engeland en Nederland anderzijds, zo vreemd leek het, dat Tojo het nodig vond een tweede ambassadeur naar Washington te zenden om het „over leg", dat aan de gang was tussen am bassadeur Yamamoto en het State De partment, te helpen voeren. Eerst later zou blijken hoe verrader lijk die diplomatieke manoeuvre was. De 5de november 1941, de dag waarop de speciale ambassadeur Kurusu uit Tokio vertrok, was de zelfde dag, waar op de opperbevelhebber van de Ja panse gecombineerde vloot zijn eerste operatiebevel deed uitgaan! En toen kwamen de operaties met een vertoon van overmacht, die alle twijfel wegnam t.a.v. de langdurige en intensieve voorbereiding van Ja pan tot deelname aan de oorlog. De veroveringen volgden na de 7de de cember 1941 snel op elkaar: de Aleoeten, de Philippijnen, Hongkong, Indochina, Siam (Thailand), Birma, Malakka, Nederlands Indië en vele eilanden in de Zuidzee. Intussen mag niet onvermeld blijven, dat Nederlandse duikboten na het uit breken van de Paccifioorlog het eerst Japanse convooien aanvielen in de Stil le Zuidzee. De Japanse overmacht zou zich echter spoedig doen gelden: 10 januari waren er de eerste landingen op Tarakan, niet dan na heldhaftige tegenstand. Japanse bombardementen op vele steden van Ned. Indië schenen gericht te zijn tegen het moreel. Ter loops vielen de bommen op militaire installaties. Op 28 februari voltrok zich de slag in de Javazee, waarbij schout- bij-nacht Karei Doorman sneuvelde. 8 maart 1942 viel de vesting Bandoeng en capituleerde het Nederlands Indi sche leger. Japan slaagde er niet in zijn over winningen te consolideren. Evenmin slaagde het er in het Indonesische volk te misleiden, dat het „bevrijd" had. Ook gelukte het niet, ondanks wrede maatregelen, het moreel van de tien tallen duizenden m de kampen te bre ken. Vele berichten over de geallieerde opmars, na een periode van voorberei ding, drongen tot de kampen door en na 30 april 1945 (geallieerde landingen (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 12 aug. De wilde sta king onder de Engelse zeelieden duurde Sisteren voort en leidde, in het drukste Reisseizoen van het jaar tot chaos. De bQueen Mary", die gisteren naar New *_ork had zullen vertrekken, kon niet hitvaren, omdat de helft van het 1200 •ban tellend personeel het schip ver- het. Vrijwilligers onder de passagiers {■'elpen het avondmaal opdienen aan boord van het schip. Elders in het land berden duizenden reizigers het slacht- "tter van de staking. De dienst van Newhaven naar Diep pe lag stil, evenals de scheepsdiensten {■aar de Kanaaleilanden, die behoren tot Engelands meest populaire vakan- ■'eoorden. Indien de staking voortduurt, «uilen op de Kanaaleilanden duizenden J'akantiegangers niet in staat zijn terug 16 keren per schip. wDp (je grote stations in Londen, van- Jjbar de boottreinen vertrekken, ver dongen zich vele reizigers om inlich- jjSKen te vragen aangaande een moge- jhkheid van vertrek ofterugkeer.Onder K." bevond zich een groep van 250 (j-Ubse schoolkinderen. Men zal van- tu,ae gebruik moeten maken van vlieg- ü'Sen om de Kanaaleilanden van vlees voorzien. volgens de leiders van de wilde staking zullen morgen of overmorgen alle scheepsverbindingen met Ier land stil komen te liggen Veertien Britse havens zijn nu betrokken in de staking, en behalve de: „Queen Ma ry" konden 34 schepen niet vertrek ken. Gisteren verschenen zestien leden van de bemanning van het vrachtschip Castillia voor de Londense rechter om dat zjj geweigerd hadden de bevelen van hun kapitein te gehoorzamen. Acht werden veroordeeld tot een maand ge vangenisstraf. De andere acht, jongere leden van de bemanning, werden be boet met een som gelijk aan een week loon. Zoals zo vaak het geval is in Enge land, gaat het deze keer wederom niet om een rechtstreeks geschil tussen werk gevers en werknemers, maar om een conflict binnen een vakvereniging, een strijd tussen officiële en niet-officiële leiders in de bond. De officiële leiding van de Britse Zeeliedenbond heeft een nieuwe loonovereenkomst met de scheepvaartmaatschappijen aangeno men. Maar een aantal raddraaiers on der de zeelieden weigert de nieuwe ar beidsvoorwaarden te aanvaarden en heeft bevel gegevenv over te gaan tot staking. op Tarakan) volgden de gebeurtenis sen elkaar snel op. De slotphase van Japans hopeloze worsteling wordt door enkele data ge markeerd. 6 augustus viel de atoom bom op Hiroshima en drie dagen la ter die op Nagasaki. Intussen had Rus land het sterk verzwakte Japan de oorlog verklaard. Maar nog voordat Japan onvoorwaardelijk capituleerde, had maarschalk Terauchi, opperbevel hebber der strijdkrachten in Zuid Oost Azië, Soekarno c.s. naar Saigon ontbo den om met hem de afkondiging van Indonesië's onafhankelijkheid te bespre ken. Toen terwijl het keizerrijk ineen stortte door het zwaard tot buigen werd gedwongen, overhandigde het an dere Aziatische volkeren de amuletten die het zelf niet hadden behoed voor de bittere nederlaag. Amerika Rosalie Asher, een der advocaten van Chessman, die in mei werd geëxecuteerd, heeft medegedeeld dat Chessman een aantal onuitgegeven manuscripten heeft nagelaten, te weten manuscripten van een boek.^ vier korte verhalen en een aantal artikelen over zijn zaak. Drie van Chessman's boeken zijn uitgegeven, een daarvan, „Doden cel 2455", werd een „best-seller". (Rtr) Wij leven dus nu in de komkommertijd. Onbekom merd, maar niet onbekom- kommerd. Gebeurt er nu écht niets in de wereld? HeDben wij nu werkelijk die zeeslang nodig om ons leven te vullen? Ik geloof van niet. Ik heb de kran ten van de laatste paar dagen er eens op doorgebladerd en ik vond ten minste drie berichten, die mijn aan dacht meer dan normaal boeiden. Neem nu die politieke partij cue woensdagavond in Hollandia op Nieuw-Guinea is opgericht. De ..Bar- tai Nationaal" Bij zoiets kan men toen spreken van een gebeurtenis. Al is het alleen maar hierom dat men ook in Nieuw-Guinea goed schijnt te begrij pen dat iedere democratisering begint met het markeren van de onderlinge verdeeldheid, met het stichten van een partij dus. De heer Hermanus Wajoi heeft het trouwens staande de vergadering heel duidelijk gezegd: „Het streven van de partij is te ko men tot één volk in één land om ge zamenlijk het landsbelang te dienen". Je zou haast zeggen dat Hermanus Wajoi een spoedcursus bij Carl Rom- me heeft gevolgd. Bovendien doet het deugd te vernemen, dat men in Nw.- Guinea bereid is „zelf de handen uit de mouwen te steken", al weet ik dan op het eerste gezicht niet zo gauw welke het zouden moeten zijn. Mou wen, bedoel ik Maar goed, dat komt allemaal wel terecht; nog een jaar of wat en Nieuw-Gumea bloeit ook op onder allerlei onverzoenlijke, maar overbrugbare tegenstellingen. Van Hollandia over naar New- Delhi. Daar heeft de minister van landbouw in het parlement meege deeld dat uit proefnemingen helemaal in Pondicherry is gebleken dat „rijst velden die door zachte muziek, af komstig uit op strategische punten op gestelde luidsprekers, worden geprik keld, een 22 tot 58 procent hogere op brengst opleverden". En laat ik nou altijd gedacht heb ben dat althans rijstvelden niet te prikkelen waren. Maar het kan dus wél; via zachte muziek. Ik ben nu nog alleen maar benieuwd naar de aard van die zachte muziek. Het lied uit de „Bittere Rijstf' lijkt mij in dit verband wel toepasselijk, maar niet helemaal opportuun. Maar het zal dan ook wel weer „Eine kleine Nacht- musik" wezen; of „Milord". Het meest troostende bericht echter komt natuurlijk weer uit Washington. Niet dat president Eisenhower nóg een socialistisch land ontdekt heeft, dat aan zelfmoorden en zo ten onder gaat, maar wel heeft luitenant-generaal John Oakes verklaard „dat het toe komstige Amerikaanse leger zo mobiel zal zijn, dat er niemand meer behoeft te lopen". En dat noem ik dan nog eens service. Al is vliegen of rijden dan ook niet altijd alles. Samenvattend mag ik echter wel zeggen dat u gerust die zeeslang te voorschijn mag haien als u het beest maar niet die partij in Nieuw-Guinea, die geprikkelde rijstvelden en het ge heel op wieletjes lopende Amerikaan se leger laat opslokken. PRINCETON, New Jersey. 11 augus tus (UPI) In Princeton is woensdag vernomen, dat tijdens een vacantie in Maine aan hartzwakte is overleden de vooraanstaande Amerikaanse ma thematicus Oscar Veblen. Veblen, die tachtig jaar is geworden, was een leidende figuur op het gebied van de topologie, de studie van de voortgezette meetkunde. HAVANA. 12 aug. (AFP-lttr). Pre mier Fidel Castro van Cuba heeft gis teren op een bijeenkomst van zeshon derd vertegenwoordigers van landbouw coöperaties een aanval gedaan op „top kringen van de katholieeke Kerk, die zijns inziens ,,de rijken en de aanhan gers van een dictatuur zouden dienen". Hij waarschuwde deze kringen dat zij verantwoordelijk zullen worden gesteld voor de problemen die zij scheppen. De Amerikaanse ambassade staat achter „contra-revolutionaire provocaties" van „fascistische priesters", aldus Castro. „Er bestaat geen twijlel aan", aldus Fidel Castro, „dat het Amerikaanse imperialisme, dat samenwerkt met Franco en zijn fascisten, er bij de Spaan se dictator op aan heeft gedrongen te eisen dat zoveel mogelijk fascisti sche priesters in ons land doordringen, om aldaar de geest van de tegen-re volutie te verbreiden". Castro hield een aanvankelijk kalme toespraak tot zijn gehoor, die hij ech ter plotseling onderbrak voor een woe dende uitval tegen de „tegen-revolutio nairen, die hebben gepoogd zich in tem pels te verschuilen, om van daaruit de revolutie te bestrijden". Tevoren had een onbekende vrouw hem in de rede gevallen. Zij had geroepen: „Ondanks alles, wat de regering zegt, is het nog pre cies zoals onder Battista". De vertegen woordigers der landbouwcoöperaties wil den zich daarop in woede op de vrouw storten, maar Fidel Castro verzocht hen haar te ontzien. Hij verklaarde la ter vernomen te hebben dat zij „gees telijk gestoord" was. Kort daarop volg de een tweede interruptie, deze keer door een man uit Oriënte, die schreeuw de dat de belangen van zijn provincie niet behoorlijk door de regering worden behartigd. Hierop lanceerde de Cubaan se premier zijn woede-uitval tegen de „fascistische Spaanse priesters". WASHINGTON. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat de Cubaanse regering, na de vrijheid van meningsuiting om hals te hebben gebracht, n kennelijk de vrijheid van godsdienst bedreigt. Naar aanleiding van de beschuldiging van premier Fidel Castro, dat de Ame- Advertentie rikaanse ambassade te Havana .fas cistische priesters" steunt bjj het ver oorzaken van moeilijkheden voor het re volutionaire bewind, noemde de woord voerder van het State Department het „duidelijk onjuist" om te beweren, dat de Amerikaanse regering enig aan deel heeft in de oordeelsvorming van de prelaten en de katholieken in het alge meen op Cuba ten aanzien van de poli tiek van de regering aldaar. Vijf en dertig Limburgse Italiaan- tjes, in leeftijd variërend van 7 tot 13 jaar, zijn donderdag middag aan een ideale vakantiereis begonnen. Dank zij de bemiddeling van de Missione Cattolica Italiana en de Associacioni Cristiane lavoratori Italiana (Acli) en grotendeels op kos- ten van de Italiaanse regering mo gen zjj een maand lang gaan genieten van de schoonheid van het geboorte land van hun ouders. Zij zullen verblijven in het speciaal voor Italiaanse kinderen uit het bui tenland gebouwde vakantieoord in het stadje Cattolica aan de Adriatische Zee. Voor kinderen een waar sprook jesoord, aangezien het vakantietehuis gebouwd is in de vorm van gemeerd liggende schepen. Er is een speciaal eetschip, een slaapschip en natuur lijk ook een speelschip. Een voorproef van het sprookje be leefden de kinderen reeds in Sittard. In de aldaar gevestigde Casa Italia ging het echt op zijn Italiaans en derhalve reuze gezellig toe. Een vriendelijke „padre", de aalmoeze nier van de Italianen in Limburg, pater Silvino Azzolini, heette de uit geheel Limburg samengekomen va- kantiegangertjes en hun ouders har telijk welkom. Voor een muzikale be groeting zorgde niemand minder dan de wereldkampioen accordeon- spelen, de 21-jarige Gianny Verder! uit Parma. Hij onderbrak zijn tour- née door België even om het ver trek van de Limburgse Italiaantjes met vrolijke deuntjes op te luisteren. Van zijn spel genoten niet alleen de vakantiegangertjes, maar ook een groep studenten uit Napels, die, op reis door Nederland, toevallig de Sit- tardse Casa, het trefpunt van alle Italianen in ons ^land, aandeden. Uit Rotterdam was de Italiaanse consul dottore Roberto Ferrara overgeko men om de kinderen een goede reis en een heerlijke vakantie toe te wen sen. Na deze officiële afscheidsce- remonie stapten de kinderen in de gereedstaande auto's van al jaren in Limburg woonachtige Italianen terrazzo-werkers en ijsverkopers-in- goeden-doen die het jeugdige gezel schap naar Aken brachten. Begeleid door (Je dames Zanetti uit Heerlen, de Paoli uit Simpelveld en Qualizza uit Hoensbroek ondernamen zij daar-, na de* langverwachte reis naar Ita lië. Daar arriveren zij vanavond. demonstratiewagen op (IIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIilllllllllllllllllllSllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllHIflIlllllllllllllMIIIIHIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIillllllllllli minimmum errouw E. A. Post-Banu uit Den Haag weet vrijwel alles van vis af. Zij is demonstra- rice van de rijdende viskeuken van het produktschap voor vis en vispro- dukten en trekt nu al twee jaar van plaats tot plaats, om de huisvrouwen voorlichting te geven op het gebied van de bereiding van visgerechten. Een allesbehalve overbodige bezig heid, want er wordt in ons land slechts weinig vis gegeten, en dan ook nog vaak lang niet zo smakelijk toebereid als wel mogelijk zou zijn. In andere landen, ook in die vlak om ons heen, is het visverbruik veel gro ter. Het is net of de huisvrouw van vandaag bjj ons zich de tijd niet meer gunt om zelf lekkere dingen klaar te maken en dat is erg jammer, zegt mevr. Post die met zoveel en thousiasme over de geneugten van een maaltijd met goed toebereide vis weet te praten, dat men het water om zijn tanden voelt lopen. Zo ver gaat het dan ook de dames die in de demonstratiewagen op bezoek ko- men die momenteel in Leeuwarden staat. Zij horen niet alleen hoe het moet, maar zien het ook gebeuren, in het moderne goed geoutilleerde keukentje van de veertien meter lan ge wagen, waarin twintig eerste rangszitplaatsen zijn. De demonstra- trice maakt hier „visrollen" van ge fileerde schelvis, gegarneerd met kaassaus, ze bakt „scholfilets", ze maakt een „stoofschotel van diep vrieskabeljauw" en laat (als een spe ciale attractie voor Leeuwarden en misschien nog enkele andere plaat sen) zien hoe men mosselen-saté' s klaarmaakt. Dit zijn licht gezouten mosselen, die in een pikant sausje van uitjes, sambal oelek, knoflook, azijn, snufje zout, snufje suiker en een deciliter water gedoopt worden en dan in een pan met frituurvet gaan. Het fileren van vis schijnt, zo blijkt telkens weer, een vrij onbekend peu tergeheim te zijn. De demonstratrice doet het voor: „kijk dames, het gaat precies als het tornen van de zoom van een japon, met lange halen met een scherp mes". Zo worden er onder de bedrijven door tal van vls- deskundige opmerkingen gemaakt. „Vis stinkt niet, vis ruikt. Koop uw vis ook werkelijk in een goede vishan del. Koop liever twee grote schollen dan zes kleine", enz. „Muziek Lt.-gen. b.d. 1. A. Aler heqjt donderdag als voorzitter van het comité Artillerie" in de Artilleriekazerne te Breda aan de minister van Defensie, ir. S. Visser, het nieuwe ceremoniële tenue voor het trompetterkorps der artillerie aangeboden. De heren Aler en Visser bekijken de fraaie pauken van het korps. orige week is het reglement van de achtste Internationale Heuvel- klim van de K.N.A.C. verschenen. Op de Camerigerberg bij Vaals kunnen de bestuurders van normale en verbe terde serie-toerwagens en rensportwa- gens op 17 september opnieuw hun krachten beproeven. Het gaat erom, vanuit staande start en met vliegende finish een bochtig en vrij sterk stij gend parcours van twaalfhonderd me ter lengte zo snel mogelijk af te leg gen. Iedere deelnemer mag zoveel mogelijk klims maken als de tijd toe laat en de organisatie kan verwerken. Alleen de snelste klim geldt voor de klassering. De K.N.A.C. organiseert op 3 sep tember voor de eerste maal een jeugdrit. Het doel is jonge autosport enthousiasten de kans te geven zich te oefenen in kaartlezen. Aan de rit kan uitsluitend worden deelgenomen door équipes, bestaande uit twee per sonen uit één gezin van wie éen, de kaartlezer, jonger moet zijn dan acht tien jaar. De rit zal gaan over slechts zestig km, die met een gemiddelde snelheid van dertig km per uur moe ten worden afgelegd. Aan de best ge klasseerde deelnemers zal een her- innerings-plaquette worden uitgereikt. Betsy Smeets en Jules Hamel in „Jong van hart" het spel dat de K.R.O.-televisie gisteravond onder regie van Frits Butzelaar uitzond. „Jong van hart" is een van die tal rijke Engelse stukken, die aan het aan doenlijke „home sweet home"-principe ontsproten lijken te zijn. In dit geval gaat het om een duidelijk gelukkig ge huwd echtpaar dat zijn zilveren bruiloft gaat vieren. En zoals het in het onder havige milieu dan wel meer gaat: de ene bruiloft lokt de andere uit. In dit ge val worden er drie op stapel gezet; de oudste dochter des huizes herverlooft zich met een destijds afgewezen min naar, de jongste, ietwat goedhartig-kat- tig laat zich overrompelen door een nogal bluee jongeling en de zus van mevrouw vindt haar „droom-man" waarachtig nog in een gepensioneerde majoor. Dat is dan eigenlijk het hele stuk. Afgezien van het feit dat pa en ma tenslotte in een door weemoed over- sluierd geluk achterblijven. Hel: s, veel was het dus niet, maar wel genoeglijk en net genoeg voor een regenachtige zomeravond. De acteurs hadden er kennelijk niet al te veel moeite mee. Rie Gilhuys en Lo van Hensbergen schudden de pa en de ma bij wijze van spreken uit hun mouw en Betsy Smeets typeerde heel raak de kittige teenager. Johan Fiolet gaf een levensechte gulhartige majoor weg. En de anderen sloten zich vaardig bi) het goede voorbeeld van deze vier aan. Fritz Butselaar had ov r dit stuk - zoals het gisteravond door K.R.O.-t.v. werd opgevoerd - de regie. En hij had haar terecht op de luchtige puntigheid afgestemd. Wat niet wegnam, dat een enkel televisional grapje enigszins nis- lukte. Maar Butzelaar toonde ook waar het gaat om de opgeruimde, beminnelij ke luchthartigheid veel gevoel voor sfeer te hebben. In hem schuilt zonder twijfel een uitstekende t.v.-regisseur. H. Hn. iiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiniiiniii HILVERSUM, 12 augustus Na de zesde aflevering, getiteld „De pel grims herbergen", in de serie „De zeven werken" van Jan Brusse kan men vanavond in het programma van de AVRO-televisie kijken naar „Toeristen in Italië", een satyrische lilm van Jurgen over de gedragingen van Duitse vakantiegangers. Onder het motto „Juf is jarig" presenteert Kris van de Velden vervolgens zijn eerste cabaretprogramma waaraan, naast hemzelf, Greetje Kauffeld, Adële Bloemendaal, Tineke van Leer, Thea Engelen, Jan van der Most, Jan Staal en het Schoolorkest van Rienus van Galen meewerken. Na af loop van het AVRO-programma zendt de NTS een rechtstreekse tv- reportage uit van de wereldkampioen schappen wielrennen in Karl Marx- stadt, waar de finale stayers profes sionals wordt verreden. Commenta tor is Barend Barendse. De NCRV zendt in haar radiopro gramma van hedenavond opnamen uit van het concert, dat op 28 juni in het kader van het Holland Festival door Maria Theresa Garatti met het Kamer orkest „I Musici" in Amsterdam is ge geven. Uitgevoerd wordt het Concert voor klavier en strijkorkest in C van Giordani. Het Concertgebouworkest on der leiding van Ferdinand Leitner voert vervolgens met medewerking van het Collegium Musicum Amstelodamense de Mis in e voor achtstemmig koor en blaasinstrumenten van Bruckner uit, waarna men kan luisteren naar de pia nist Nikita Magaloff, die 6 Preludes opus 13 van Scriabine speelt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7