De zon is het humeur van Zandvoort IN BISSCHOPPELIJK MUSEUM Prentenreeks „Miserere'' te beschouwen als Rouaults levenswerk SOCIALE RELIGIOSITEIT DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL NEOMIST IN SANTPOORT VAKANTIE IN STAD EN STREEK Vanaf Watertoren levendig schouwspel over de drommedarisruggen der duinen naar blauwe bossen en matgrauwe stad a SLEUTEL Stilte op twintig meter van het lawaai Na verdrinkingsgeval Auto van slachtoffer gevonden Slagom Sangarema 15 augustus collecte bij kerk te Bloemendaal Honderden vissen sterven in Haarlemmermeer Trekking premie lening Amsterdam 1959 2V2% ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1960 PAGINA 3 ZANDVOORT, 13 augustus „Over Zaudvoort zult u wel niet Schrijven", zei ons de exploitant van een strandpaviljoen, toen wij onlangs bij hem een paar uurtjes van de zon kwamen genieten. Hij had ons vluchtig een paar aantekeningen zien maken en, nieuwsgierig als hij was, rekte hij het gesprek net zo lang tot alles voor hem duidelijk was. Natuurlijk had hij de serie „Vakantie in stad en streek"-verhalen gelezen, maar of Zandvoort daarin thuishoorde, hij geloofde het niet. „Naar Zandvoort moet u niet komen, meneer, als u vakantiegangers op mooie en nog onbekende plekjes wilt wijzen. Nee, schoonheid in die zin is hier ver te zoeken. En trouwens, wat geeft men er hier om? De badgasten: zij hebben de zee en de ander halve winkelstraat, die gonst van bedrijvigheid. En wij Zandvoorters, wat zien wij van Zandvoort in de zomer, als wij in de ochtendkille wind naar onze tenten trekken, om er 's-avonds moegesjouwd van daan te komen; of de ganse dag vanachter de winkelruit het doen en laten niet verder kunnen gadeslaan dan tot de winkels aan de over kant. Nee meneer, óf het zou de watertoren zijn, waarop u de lezers attent wilt maken. Het is nagenoeg het enige bouwwerk dat uitsteekt boven het zo vlak bebouwde duingebied en een beetje de trots van de bevolking hier". V. DUIVENBODEN ii Laatsle trip ,DE SLEUTELSPECIALIST" „Eng" Zandvoort Teleurstelling I* ZAADHANDEL JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN f 100.000 op no. 3 van 5090 1 -V'-v. -Vf'T ;ii: :;;s Ja, met die watertoren is het eigen lijk een rare zaak. Het grapje dat, wan neer je boven staat, het beneden zó luisterrijk is, dat je jezelf afvraagt: waarom niet beneden gebleven om al dat moois te zien, gaat hier niet op. Maar dat u. nadat U 222 treden-hoog geklommen bent, nu iets te zien krijgt, dat u beneden niet ziet, dat is werke lijk niet waar Niet dat het uitzicht niets aantrekkelijks te bieden heeft, integen deel. Maar de exploitanten van de wa tertoren hebben, als stimulans tot het var«nbezoek' beneden bij de ingang al- die e£^a?.r een enorme foto geplaatst, zien zaï geeft van wat boven te het weer nnVHet enige verschil is, dat heet" betitelt beneden met „snik, ders kan ?ven wel eens heel an- doet u al ween ken- De frisse zeewind Cu.. ,eer. gauw achter de glazen i.ehft riaagrn„iUïPe?- Dubbef aangenaam is het daarom te toeven in het restau rant, dat een wqds panorama biedt. De zee is daarvandaan zo blauw en de golf- •lag zo kalm, dat schommelende scheepjes zich aftekenen als gingen zij spelevarend door de dag. (Advertentie) aluminium faioezieën De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17165 ROERMOND. 12 aug. Donderdag Werd op het Wilhelminaplem te Roer mond de sinds 28 juli spoorloos ver- dwenen auto gevonden van de heer J. K. uit Maarheeze. Het stoffelijk over schot van de heer K. werd op 28 juli uit het kanaal Wessem-Nederweert ge haald met een hoofdwonde. Sindsdien heeft de politie naar de auto gezocht, daar de heer K. op de zondag voor de 28ste voor de laatste maai gezien was in Budel, gezeten in zijn auto. Men heeft zelfs met behulp van een vlieg tuig boven het kanaal gezocht naar mogelijke aanwijzingen. Ook werden enkele boten van de rijkspolitie inge schakeld, maar deze en andere pogin- en een tipje op te lichten van de sluier lie rond dit mysterieuze ongeluk hangt, bleven tot nu toe vrijwel vruchteloos. Al sinds enkele dagen had de heer P. H. M. Kievits, wonende aan het Wilhel- minaplein, zich afgevraagd, waarom die zwarte wagen daar voortdurend onbe heerd stond. Hij belde tenslotte de poli tie. Deze stelde vast. dat het inderdaad de wagen van de heer K. was. Door deze vondst staat de politie voor een raadsel. De mogelijkheid dat er een misdrijf is gepleegd, wordt niet uitge sloten geacht. De wonde aan het hoofd van de heer K. kan veroorzaakt zijn door een scheepsschroef en het is nog altijd mo gelijk dat de heer K. verdronken is. Hij kon niet zwemmen. De politie onderzoekt nu hoe de auto, die door de rijkspolitie van Roermond in beslag ge nomen is, op het Wilhelminaplein is terecht gekomen. dat geld oplevert, iets waarvoor de Zandvoortse bevolking altijd te vin den is. Met deze trip naar Zandvoort hebben wjj onze laatste tocht gemaakt in de se rie „Vakantie in stad en streek". Wij zelf hebben veel pleizier beleefd aan die tochten en dikwijls waren wij verbaasd over de verrassende ontdekkingen, die w{j deden. Vrijwel iedere vakantie-gan- ger zoekt graag speurend zijn weg, wan neer hij ver van huis een paar dagen doorbrengt in een hem onbekende streek Thuis is alles gewoon voor hem. Hij loopt of rijdt er iedere dag langs. Hij is met zijn stad en streek vertrouwd ge raakt. De trips langs al dat gewone hebben ons echter geleerd, dat het gewone niet altijd alledaags is. Wie zich er de tijd voor gunt, ontdekt in zijn eigen omge ving plekjes, die hem verbaasd doen uitroepen: „Dat ik dat nooit eerder ge zien heb!" Voor ons is deze vacantie in stad en streek dus een boeiend evenement ge weest, dank zij ook de tips van vrien den en kennissen. Uit de reacties van vele lezers is ons gebleken, dat me nigeen er ook zelf op uit getrokken is, en soms moest ervaren, dat ons ver slag correctie behoefde, maar vaker dat men zelf een vreemdeling was in gebieden waarheen wij de weg hadden gewezen. Dat hij niet meer zo'n vreem deling is in eigen huis, doet hem en ons nu deugd. -V' Vanaf de watertoren heeft men een prachtig uitzicht op het duinland schap, dat Zandvoort aan drie kan ten omsluit. Honderden kampeer ders vinden er een ideaal plekje om hun tenten op te slaan. (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Een kijkje van grote hoogte op de boulevardterassen en het strand, roept een vergelijk met Mekka op. Want hoe de zon zich ook wendt of keert, altijd weer zijn tienduizenden bad-, klap- of rietstoelen naar de gloedvolle stralenbundel gericht. En ais niet in alle plaatsen de zon nagenoeg uit de zelfde hoek kwam, dan zou Zandvoort een heilige plaats zijn geweest, waar, zoals dat nu toch wel het geval is, al le mensen in stille verrukking voor de zon leven. Want de zon is het hu meur, is het gesprek, is het cellopha ne pakpapier, waarin ontelbare va kantiegangers zich zo mogelijk alle uren van de dag gehuld willen zien. Maar een bezoek aan de uitzichtto ren is niet alleen daarom de moeite waard. Het biedt ook een levendig schouwspel landinwaarts, over de drom medarisruggen der duinen, naar de blau we bossen en de matgrauwe stad daar achter met kerktorens en fabrieksschoor stenen als oriëntatiepunten. Beperken wij ons echter tot „eng" Zandvoort, dan valt ons allereerst de planmatigheid van de nieuwbouw op. Een huizenketen, die als een gordel rond de kriskrasgebouw- de, oude dorpskern is geleed. Dan eerst zien we ook de beperkte uitgestrektheid van Zandvoort, ais een kleine vesting van vertier. Als u nadat u voor dertig cent in de watertoren met de lift naar boven bent gegaan, het besluit hebt genomen de te rugtocht langs de trap te maken, dan dwarrelt uw oog ongetwijfeld langs de met potlood en krfjt bekraste binnen muur. Hartekreten als „Ik heb je lief" en „Voor altijd trouw" staan op arm lengte naast adressen, die het bezoek aan de toren voor anderen bevestigen moeten. Dergelijk gekladder ontsiert de toren natuurlijk in hoge mate. Bordjes met „vriendelijke verzoeken" in vier iei2. gesteld mochten niet baten. En ook het waarschuwend gebaar dat Zand- voorts burgemeester een paar jaar ge leden maakte, door een groot aantal naamkladders op een dag naar Zand voort te nodigen voor een grote boen- beurt. heeft hen niet tot andere gedach ten kunnen brengen. Of was het mis schien de limonade, die hen na afloop wachtte, die een herhaling van dit straf- karwei zo plezierig maakt? Natuurlijk moet u niet nalaten om op de boule vards, De Favauge of Paulus Loot een eindje te gaan flaneren. U hoeft daarvoor geen haute-couturecreatie aan te trekken, want badend Zandvoort is met op luxe ingesteld. Ook hoeft U voor uw slenterpartijtje door de Kerkstraat en de Haltestraat uv schoenen niet op te diepen want een barrevoeten-gang hoort tot de bekoorlijkheden van de bad plaats. Behoorlijk kan ook het ruim drie-en- eenhalf-honderd jaar oude Hervormde Kerkje aan de voet van de Kerkstraat zijn. Maar wie heeft daar op zijn weg door de met neonlicht en vlaggen op getuigde „eetstraatjes" nog oog voor? Een enkeling misschien. Hem zal het zeker interesseren, dat deze bescher meling van Monumentenzorg nog tal van marmeren grafmonumenten bergt van geslachten van Ambachtsheren uit het oude Zandvoort. Aardig zal het voor hem ook zijn te weten, dat het prachtige kerkorgel een geschenk is van een bad- Het oude Hervormde kerkje aan de voet van de Kerkstraat is de trots van vele Zandvoorters, maar wordt door vertierzoekende badgasten maar al te vaak een „dode hoek" in de wandeling beschouwd. gast en dateert uit 1850. Voor de overige bezoekers vormt dit kerkje echter de „dode hoek" in de wandeling. Door zijn bouw spreekt hun het uit 1911 daterende Raadhuis mischiien aan, óf is het de Tiroler-kapel, die 's-avonds in de muziektent op het plein concerteert, die hen staande houdt. Hoe heerlijk is het ook niet wat te plenzen in de mar meren waterbak beneden aan de raad- huistrap, waar uit de bek van drie ge kruiste vissen et wapen van Zand- v00rt zonder ophouden water stroomt. Uit cultuur-historisch oogpunt bekeken stelt Zandvoort dus bar teleur. Maar voor wie een ogenblik uit de wirwar wil zijn, is het misschien wel aardig om een wandelingetje te maken door de twee oude dorpskernen, het ene aan de zuidzijde van de Kerkstraat, het andere aan de zeekant van de Haltestraat. U zult er verbaasd van staan, hoe op nog geen twintig meter van de lawaaigalerij, zo'n vredige stilte kan heersen. In die bouwvallige huisjes, in die verstilde straatjes, leven de ras-Zandvoorters. Zij hebben daar nog hun visrokerijen of vlechten er des winters de stoelen. Wie echter denkt het geheim van de oude vissersdorp te vinden als hij het bord. „Naar het Wonder van Zandvoort" volgt, komt bedrogen uit. Of het moeten de wonderlijke variaties in speelgoederen zijn, die op hem ontsluierend werken. Overigens zal deze pitoresque huisjes geen lang leven meer beschoren zijn. De plannen voor de aanleg van een di recte verbinding van het busstation naar de kop van de Zeestraat, zijn al zo ver gevorderd, dat de gemeente ter verkrij ging van de grond, reeds tot onteige ning is overgegaan. Is er cultuur-historisch weinig te zien, ook aan uitingen van moderne kunst is de badplaats arm. Met uit zondering van een verzetsbeeldje, be zit zij geen enkel beeldhouwwerk. Tenzij, zoals een oude Zandvoorter opmerkte, de drinkende leeuw bij Oberbayern daarvoor moet doorgaan. Maar dat is dan ook een monument De zomertentoonstelling in het Bisschoppelijk Museum te Haarlem is gewijd aan een merkwaardig werkstuk van een in meerdere opzichten merkwaar dige figuur in de moderne schil derkunst. Het gaat hier om een eerste inte grale expositie in Noord-Nederland van de serie etsen van de Franse schilder Georges Rouault, welke serie bekend is onder de naam „Miserere", voluit geheten „Miserere et Guerre". De zevenenvijftig pren ten. waaruit deze cyclus bestaat, maken, ook door hun grote afme tingen, niet de indruk ontstaan te zijn via de etsplaat; men denkt eerder aan krachtige penseelteke ningen in zwarte verf. In de werk wijze van Rouault past deze opvat ting van de „aquatint" volkomen. Op ontwerpen uit de jaren ,14-'18 heeft Rouault in een tijdsverloop van bijna tien jaren de platen be werkt. Maar eerst in 1948 zijn deze afgedrukt, en wel in 450 exem plaren met een voorwoord van de kunstenaar, dat in de catalogus voor de tentoonstelling is overge nomen. Rouault heeft zich erover verheugd, de publicatie nog te mogen beleven van dit werk waar aan hij fundamentele betekenis toekent. Het handelt over het kreupele bestaan van de konink lijke mens in zijn verhouding tot het Lijden van Christus en is voor zien van dichterlijke titels. In de rust van het Bisschoppelijk Museum wordt men deelgenoot van de reli- gieuse bewogenheid waarmee Rouault de wereld heeft beleefd. Uit een familie van sierkunstenaars werd Georges Rouault in 1871 te Parijs geboren. Op veertienjarige leeftjjd kwa hij te werken in een restauratieatelier voor antiek glas in lood, een Kunstam bacht dat in Bretagne, de landstreek vanwaar zi)n vader afkomstig was, nog lang een nabloei heeft beleefd. „Zingt de metten, een nieuwe dag wordt geboren", een der prenten van Rouault uit de reeks „Miserere". Zijn vakbekwaamheid als vrij schilder verwierf hij bij Delaunay en vooral bij Gustave Moreau aan de Ecole superieu re des Beaux Arts. Rouault zou echter op een geheel eigen wijze een kind van zijn tijd worden. In het negentiende- eeuwse heimwee naar de glorie der* christelijke middeleeuwen greep hij te rug op de romaanse glaskunst, waarvan in de ramen der franse kathedralen de meest illustere geschiedenis geschreven is en die hij had leren kennen in het atelier van zijn leerjaren. Beter dan de beschouwer van de hooggeplaatste ka- thedraalramen had hij ln de eenheid van vorm en geest de kracht gezien van het geloof dat de middeleeuwse glazenier in zijn werk beleed. Op deze eenheid greep Rouault in de eerste jaren na 1900 terug. Cevoelsbelijdenis De felheid van de beperkte kleur in de krachtige contour werd voor hem het uitdrukkingsmiddel van de expressionis tische gevoelsontlading (zoals de Duitse expressionisten dit vonden in de een voud van de middeleeuwse houtsnede en de magische vormkracht van de ne- Wanneer de vakanties losbars ten en de lieve jeugd in de zomertijd zo'n vijf weken de vrijheid binnenvlindert, worden in menige huiskamer grote vraagte kens geslagen. Het leven thuis gaat meestal gewoon door. Je kunt niet iedere dag met het jonge goed be zig blijven. Nu weet het zich dik wijls uitstekend te vermaken, maar na vijf weken is de kans groot, dat je óf met een stel huismussen zit opgescheept óf last hebt van een woelige troep straathonden. Er is jaren aan gedokterd, een geslaag de kruising te vinden van een huis mus en een straathond, maar pas sedert enkele jaren zijn de experi menten aan succes toe, dank zij de vakantie-activiteiten, die in Haar lem en vele andere gemeenten ge pleegd worden. Misschien bent u de afgelopen weken getuige geweest van tiental len jongens en meisjes, die zomaar op het asfalt van een straat op de knieën lagen en, de tong uit de mond, op het zwarte plaveizel aan het kladderen waren. Als u wat langer bleef staan, ontdekte u, dat uit dat gekladder treffende tekenin gen te voorschijn kwamen. Of an ders hebt u zeker een paar honderd kinderen een merkwaardig ganzen bordspel zien spelen. Zo niet, dan zijn het wellicht de verhalen ge weest over een voorstelling in het openluchttheater, een vakantie kamp of een tocht door de Kenne- merduinen, welke u geboeid heb ben. Het is allemaal zo vanzelfspre kend geworden. Maar ik heb een kijkje achter de schermen kunnen nemen, reeds lang, voordat de eer ste vakantiedag in zicht was. Toen ontmoette ik de secretaris-admini strateur van de Haarlemse Katho lieke Vereniging voor het Gezin, een bedrijvig man, altijd gewapend met een knots van een agenda, waarin hij zijn afspraken, dan hier dan daar, noteert. Een man, die met zijn brommerd van de ene naar de andere bespreking pleegt te racen en kans ziet tijdens zo'n motorische vlucht afspraken te ma ken. Hij is letterlijk een man uit duizend. En onder die „duizend" moet u dan al diegenen verstaan, die in de vakantie hun tijd opoffe ren om de jeugd de nodige prettige vakantiedagen te bieden. Mensen ook van het Haarlems Speeltuin- verbond en van de Haarlemse Raad voor de Jeugd. Ik heb nu zomaar die man uit de duizend bij de kop genomen als het proto-type van het organisatie-ta lent. Hij mag dan kans zien binnen een paar dagen zo'n honderd meis jes te charteren voor een grote Missie-fancy fair, of nog geen week nodig hebben om een volledig plan- de-campagne op te stellen voor een ziekenhuis in Sengarema, zijn krachttoer ligt toch ieder jaar om streeks de vakanties. Dat andere doef hij er terloops tussendoor. Met een humeur, dat anderen wel tot meedoen dwingt. Een humeur, dat varieert van de luchtige spotter tot de man, die verbeten inspringt, wanneer iets dreigt te mislukken. Daarom mislukt er nooit iets. Hij heeft geen reclame nodig. Zijn naam hoef ik niet te noemen. Door hem een ere-saluut te geven, wordt ook het leger van de naam loze duizend gegroet. Die vele men sen, die met onze kinderen zijn op getrokken. Vaak van dag tot dag. En die in september de tijd moe ten vinden om weer een beetje de huismus te worden. Het bericht, dat B. en W. van Haarlem eindelijk een specia list voor de moderne kunst hebben aangesteld, heeft mij bij zonder getroffen. Het zat er niet meer in. Iedereen had de hoop op gegeven. Het college heeft echter bewezen een instituut vol verras singen te zijn, dat de vijfde stad des lands een heel eigen cachet geeft. De nieuwe bepoemde is na tuurlijk van harte welkom en ik ben benieuwd, hoe hij het kunststukje za-1 leveren, de traditionele Haar lemmer enthousiast te maken voor moderne kunsten. Veel hangt er natuurlijk vanaf, wat B. en W. op de begrotingspost voor hem uittrekken. Dinsdag zul len wij daaromtrent meer weten. Dan verschijnt de Haarlemse be groting, zonder twijfel opgesteld door een moderne kunstenmaker. Er zal wel weer een tekort zijn. Wij weten al niet beter. Maar het is nu juist de moderne kunst om de cijfers zo te rangschikken, dat iedereen wél het hoofd schudt, om dat hij van dat moderne kunstwerk weer niets begrijpt, maar tenslot te toch voor de anderen niet wil I onderdoen, met te verklaren: ,.'t Is ff jpjjf is voor de Bakker". gerkunst). Gelijk de middeleeuwse gla zeniers niet de bedoeling hadden Kunst" te maken, zo werd ook bil Rouault het kunstenaarschap dienstbaar aan zijn belijdenis van religieuze gevoe lens. Hjj zocht het wat de voorstellingen betreft niet, zoals in zijn academietijd, in religieuze thema's maar hij betrok zijn religieuze ervaringen op de dage lijkse belevenissen en ontmoetingen. Hij voelde zich naast Christus staan als de ze zeide: „Gaat heen en zondig niet meer" of „Wie zonder zonden is wer- pede eerste steen". De onvolmaaktheid van het menselijk pogen, de tragiek uit de menselijke twee-eenheid van lichaam en geest, herkende hij in harlekijnen, prostituée's, rechters en koningen. Rouault was zeer bevriend met de strijdbare katholiek van het oncon ventionele christelijke zijn, de schrij ver Léon Bloy, wiens roman „La femme pauvre" als De Arme Vrouw in onze takl prachtig werd herschre ven door Willem ten Berge. Uitzonderingspositie Diezelfde sociale religiositeit, die ook het werk van Ronault beheerst, geeft hem een bijzondere plaats tussen de schilders van zijn land. Hij wordt wel bij de „Fauves" genoemd, maar in fei te neemt hij daar een uitzonderingsposi tie in door zijn kunstenaarschap in dienst te stellen van een niet-picturale idee. Vindt men hierin zijn interpretatie van het negentiende eeuwse religieuze ré veil en de reactie op de kunstvorm die was vastgelopen in het Impressionisme, tegelijkertijd nam hij in de manier waarop hij ais schilder reageerde deel aan het expressionisme der twintigste eeuw. Om meerdere redenen zijn in dit opzicht de expressionisten uit de Duitse landen: Nolde en Beckmann zijn geest verwanten. In de cyclus „Miserere" zal men Rou ault in zijn hoedanigheden van chdisten SANTPOORT, 13 aug. Op 4 sep tember wordt in het Limburgse Steyn de Santpoorter C. J. Böhm tot priester gewijd door mgr. Konings S.M.A. De wijdeling behoort tot de Congregatie van het Heilig Hart en genoot zijn hu- maniora-opleiding op het missiehuis te Driehuis. Het programma van de feestviering te Santpoort ziet er als volgt uit: op za terdag 10 september wordt de neomist 's middags feestelijk ingehaald. Des avonds wordt, na een plechtige intocht, het openingslof gehouden in de paro chiekerk van O. L. Vrouw van Altijddu rende Bijstand, waar hij op zondagmor gen om 9.30 uur de plechtige Hoogmis opdraagt, 's Middags van 2 tot 3.15 uur wordt een officiële receptie voor geno digden gehouden, waarbij het parochie cadeau wordt aangeboden; daarna volgt een algemene receptie. In het verwelkomingscomité hebben zitting de heren M. Boon (voorzitter), „Zonder ophouden gegeseld.een meerdere malen terugkerend thema in de reeks „Miserere". en kunstenaar kunnen waarnemen, maar vooral in die van de sociaal bewogene. Deze serie grafiek kan men als zijn le venswerk beschouwen. De kleurige serie van 17 etsen „Pas- sia", eveneens geëxposeerd, werd gemaakt als losse illustraties bij een tekst van André Suarès over het Lij den. Ronault zegt hier nog eens uit, wat hij in „Miserére" wel uitputtend behandeld heeft. Beide series zijn te zien tot 11 september. L.T. BLOEMENDAAL, 13 aug. Ondanks de vakanties wordt er binnenskamers nog hard gewerkt aan de actie om gel den in te zamelen voor de bouw van een ziekenhuis in Sengarema. Volgende maand zal de actie worden besloten met een klinkende fancy-fair. De pa rochianen van de „Allerheiligste Drie- eenheid" te Bloemendaal worden maan dag 15 augustus, het feest van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart, in de gele genheid gesteld hun bijdrage te geven. Die dag zullen de Broeders van St.- Joannes de Deo na alle H. H. Missen aan de uitgangen van de kerk staan om de giften van de Bloemendalers in ontvangst te nemen. Zij rekenen op een extra-steun uit Bloemendaal. Th. Molenkamp (secretaris) en J. A. Andriesma (penningmeester). Als geestelijke neemt kapelaan W. Suyker aan de werkzaamheden van het comi té deel. De heer Kees Böhm is de eerste „echte" neomist van Santpoort, d.w.r. hij is ook Santpoorter van geboorte, in tegenstelling met anderen die vóór hem hun eerste Mis in Santpoort opdroegen. Dit feestelijk parochiegebeuren zal te vens een passende afsluiting worden van het pastoraat van pastoor A. F. J. Goossens. SCHIPHOL. 12 aug. Honderden versufte, stervende en dode vissen, waaronder grote snoeken, trekken sinds twee dagen grote belangstelling van het publiek. Zij drijven aan de opper vlakte van het water van de Hoofd vaart bij Lijnden in de Haarlemmer meer. Volgens een bericht uit Hoofd dorp was er gisteren een versufte snoek van 20 pond uit gevist. Naar de oor zaak wordt vandaag door het polder bestuur uit Hoofddorp een onderzoek ingesteld. Vermoed wordt, dat het wa ter te weinig zuurstof heeft, hetgeen mogelijk het gevolg kan zijn van kroos vorming of afstervende waterplanten, waardoor zich moerasgas zou kunnen ontwikkelen. Of de nog levende vissen voor con sumptie geschikt zijn, kon vanmiddag nog niemand met zekerheid zeggen. Ook zal worden onderzocht of het om ringende bouwland misschien met een of ander vergif bestoven of bespoten is. (Advertentie) SPEKSTKAAT 5 TELEF. 16061 AMSTERDAM, 12 aug. Bij de he denmorgen gehouden trekking van de 2!4 pet. premielening Amsterdam 1959. viel de premie van 100.000 op no. 3 van serie 5090, terwijl no. 1 van serie 7280 met 50.000 werd uitgeloot. De premie van 20.000 viel op no. 9 van se rie 1431, die van 10.000 op no. 5 van serie 16.718 en die van ƒ5000 op -o. 3 van 16.118. Met 1000 werden uitge loot: no. 2 van serie 1616, no. 10 van serie 1379, no. 4 van serie 13.336, no. 2 van serie 16.118 en no. 9 van dezelf de serie. Op de volgende vijf obligaties viel een premie van 500: no. 10 van 1081, no. 4 en no. 8 van 5090. no. 4 van 7280 en no. 8 van 16.718. De overige nummers van de genoem de series plus alle nummers van de serie 2949, 7355 en 11.080 werden pitge- ioot met 125 elk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3