West-Berliin seen militaire voorpost van Bondsrepubliek Melancholie D v. 1 V' LONDENSE BRIEF D Powers verwanten in Moskou Communistische partij in Laos steunt staatsgreep Jacht van Göring te koop Oder-Neisse-kwestie afhankelijk van Duitse hereniging Mikojan: Castro's regime niet communistisch Pastoor sterft na ernstige mishandeling Moskou en Peking gaan praten Brits schip in moeilijkheden Friendships voor Turkije J *3 Westelijk antwoord op Sovjet-nota Patriarch verwacht hereniging Oosterse Kerk met Rome Ideologische geschillen Drie boten zoeken vergeefs Hachelijk avontuur op Oosterschelde 'tv Hoe langer hoe lager Tuborg in de tobbe I Karei en Stella 1 HET U-2 PROCES Khroesjtsjev noemt Nixon „een lomperd 6 ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1960 PAGINA 7 In Polen Franst diplomaten moeten Zwitserland verlaten Belgisch jacht op strand geslagen Zeiljachtje vier maal omgeslagen Amerikaanse F. 27 voor het eerst op Schiphol mmmmmmmmmrnrnrn Dick Wama, hypernerveus, zingt in de leeuwenkooi Oog in oog met vier volwassen Berber leeuwen Voor de welpen in het geheel niet bang. Bruine en witte eitjes illlÉlliii iililiiiiiiil Hilton-praal Kennedy „schijnt een redelijke keuze te zijn" Russisch-Indonesische atoomreactor bij Djakarta? Dit jacht, dat in de haven van Oberwinter in Oost-Duitsland ligt, is te koop, maar niemand wil een bod doen. Toch zou het voor souvenir'jagers wel interessant zijn het jacht te bezitten, want vroeger was het onder de naam „Karin 11" eigendom van Göring. c LONDEN, 13 augustus (UPI, Rtr.) De westelijke mogendheden hebben in gelijkluidende nota's Russische beschul digingen van de hand gewezen dat West-Berlijn tot een militaire voorpost van de Bondsrepubliek zou worden ge maakt. Op hun beurt beschuldigden de westerse mogendheden de communis ten van illegale activiteiten in Oost- Berlyn en doen zjj een beroep op de Sovjet-Unie om hieraan een einde te maken. In hun nota's deelden de westerse mogendheden de Sovjet-Unie mee dat sohhet gebied van Groot-Berlijn be- gen°Uwen als ,.een afzonderlijk en ei- van enie^ied" dat; Seen deel uitmaakt enkele thes?neV "Aan de van £een houden dat r ft? staande worden ge- de nnp ,Ser'in een deel vormt van Waarde de'^Duitsland)", zo ver woord oiDeze was een ant' aan Amerika TrChe nota's van 30 juni aan Amerika, Engeland en Frankrijk, waarin werd gezegd, dat West-Berlijn werd gemaakt tot een voorpost van de Westduitse bewapeningspolitiek. Bonn zpu in West-Berljjn recruten oproenen, Se in geallieerde vliegtuigen van West- ■tierlun zouden worden overgebracht naar de Bondsrepubliek. Verenigde Staten, Engeland en anaere westerse landen waaronder Nederland hebben in vrijwel gelijk- K ™eJ}?e nota's aan Polen verklaard j *\est-Duitsland zijn bondgenoten in de NAVO nooit om steun heeft ver zocht in de geschillen met Polen over de gebieden ten oosten van de Oder- Neisse-grens, en dergelijke steun ook nooit heeft ontvangen. Overigens zijn de westelijke regerin gen van mening, dat de kwestie van de febieden ten oosten van de Oder-Neisse afhankelijk is van de hereniging van Duitsland onder een regering die ge machtigd is een vredesverdrag te slui ten Amerika baseert zich ot, de over eenkomst van Potsdam van 1945 waar bij werd bepaald dat de grens tussen Polen en Duitsland bij een vredesver drag zal wc«-den vastgesteld. Ook de Westduitse regering is van oordeel, dat de status van deze gebieden slechts bij een vredesverdrag kaa worden De Poolse regering had zich er over beklaagd dat de meerderheid van de landen die zijn aangesloten bp de NAVO het Poolse bezit van de gebie- MOSKOU, 12 aug. (U.P.I.) Tijdens een receptie in de Hongaarse ambassa de te Moskou heeft de Sovjet vice-pre mier Mikojan vanavond gezegd, dat het regime van Fidel Castro niet commu nistisch is, „Anders zou men er wel gehandeld hebben als wij dat deden in 1917" aldus Mikojan. Hü zei ook dat de Cubanen thans „buitenlandse monopo lies nationaliseren, evenals wij dat de den met de bezittingen van de kapita listen in 1917, echter met dit verschil, dat zij in sommige gevallen een vergoe ding betalen voor de genaaste eigen dommen, dat hebben wü nooit gedaan." „Is er dan iets communistisch te ont dekken in hun handelwijze?" zo vroeg Mikojan. De regering van premier Castro heeft alle uitreisvisa voor Cubanen zowel als voor buitenlanders, toeristen uitgezon derd, ingetrokken, klaarblijkelijk om te proberen de uittocht van politieke te genstanders van Castro af te remmen. BERLIJN ,13 aug. (KNP) In het Silezische plaatsje Gleiwitz In Polen hebben zich eind juni gruwelijke tone len afgespeeld, welke het leven hebben gekost aan de pastoor van het dorpje, pater Vitalis. Op de morgen van 24 juni vervoeg den zich aan de kerk de staatspolitie en verscheidene communistische functiona rissen, die van de pastoor eisten afstand te doen van een stuk grond naast de kerk, waarop een groot houten kruis stond. Toen pater Vitalis weigerde, werd hij meegenomen naar de pastorie. Wat daar gebeurde is niet bekend. Wel staat vast, dat de pastoor enige dagen later tengevolge van mishandelingen in net ziekenhuis is overleden. Terwijl de politie zich bezighield met fle pastoor, probeerden de communisten net kruis naast de kerk te verwijderen. Toen de kerkbezoekers hun dit wilden beletten, werden zij met gummiknuppels «geranseld. Verschillende kerkgangers moesten yaar het ziekenhuis gebracht worden, s Avonds werden tal van katholieken gearresteerd. den ten oosten van de Oder-Neisse als „een niet te loochenen feit" weigeren te aanvaarden. BOT."N In zeer gezaghebbende re geringskringen is vernomen dat de Westduitse regering hoogstwaarschijnlijk Iqk geen parlementszitting in West- Berliin zal voorstellen, zoals aanvanke lijk de bedoeling is geweest. De rege ring is van oordeel dat het uitdagende element van een dergelijke bondsdag- bijeenkomst te groot geworden is. West- Duitsland is niet voornemens premier Khroesjtsjev een excuus te geven voor nieuwe maatregelen tegen West-Ber lijn, aldus de zegslieden. BERN, 13 aug. (U.P.I.) Opnieuw is de schaduw van het conflict in Alge rije gevallen over de Frans-Zwitserse betrekkingen. In een communiqué van slechts twee volzinnen werd gisteren te Bern door het ministerie van justitie meegedeeld, dat twee funktionarissen van de Franse ambassade aanzegging hadden gekregen Zwitserland te verla ten, omdat zij zich hadden schuldig ge maakt aan onwettige aktiviteiten op het terrein van de inlichtingendiensten. De uitwijzingsbevelen betreffen de at taché Robert Cardi en de ambassade- secretaris Eugène Genot. Zjj zouden met behulp van een Zwitserse vrouw van Franse afkomst tegenspionnage hebben verricht en vooral werkzaam zijn geweest tegen de agenten van het F.L.N. in 'Zwitserland. Cardi en Genot hebben Bern reeds verlaten. In Zwitserse regeringskringen verluidt dat deze spionnage-affaire van licht gehalte is geweest. De vrouw van Franse afkomst, die door haar huwelijk de Zwitserse nationaliteit gekregen heeft, zou werken voor Marcel Mercier, de belangrijkste man van de Franse ge heime dienst in Zwitserland die in be gin 1957 nog attaché was bij de Franse ambassade te Bern. Mercier is de man om wie de spionnagezaak draaide die René Dubois, chef van de Zwitserse veiligheidspolitie en federaal aanklager, tot zijn zelfmoord bracht. DÜSSELDORF, 13 aug. (K.N.P.) Maxi mus IV, de katholieke patriarch ^an Antiochië, Alexandrië en Jerusalem heeft op een persconferentie te Düssel- dorf verklaard spoedig de hereniging der orthodoxie met de kerk van Rome onder het primaatschap van de paus te verwachten. Het concilie zal deze her eniging echter nog niet brengen, meent de patriarch, al is de weg ertoe reeds ingeslagen. Een van de voorwaarden voor de hereniging zal naar het oordeel van de patriarch de decentralisatie bin nen de kerk van Rome zijn. Dit h011 (11 in een herziening van de plaats van de paus binnen de kerk en een sterkere po sitie van de bisschoppen. Een van zijn bezwaren tegen de hui dige situatie is eveneens, dat de paus zowel bisschop van Rome als patriarch van de kerk in West-Europa en hoofd van de Katholieke Kerk in de wereld is. Patriarch Maximus IV, die deelgeno men heeft aan het Internationaal Eucharistisch Congres te München, heeft bij deze gelegenheid de Benedictijner- abdij van Niederaltaich bezocht, waar reeds jarenlang een studie van de kerk in het Oosten gemaakt wordt. LONDEN, 13 aug. (U.P.I.) Radio Moskou heeft meegedeeld dat premier Khroesjtsjev begin oktober op uitnodi ging van de Noordkoreaanse regering een bezoek zal brengen aan Noord-Ko- rea, en volgens een diplomaat uit een communistisch land zal dp Russische premier bij die gelegenheid een confe rentie houden met Tsjoe En Lai en Mao Tse Toeng. Doel van deze bespre king, die of in Pjongjang of in Peking zal worden gehouden, is het verkrijgen van overeenstemming op ideologisch gebied en het doen verdwijnen van de meningsgeschillen tussen de Sovjet- Unie en communistisch China. Niet alleen de toepassing van de com munistische leer zal besproken worden, ook zullen Moskou en Peking politieke gesprekken voeren die wellicht conse quenties zullen hebben voor de situatie in het Verre Oosten. De voornaamste ideologische geschil len betreffen de vraag of oorlog met de kapitalistische landen onvoorkoombaar dan wel onwaarschijnlijk is. Volgens de theorie inzake het vreedzaam samenbe- staan, die Khroesjtsjev en zjjn mede werkers in het Kremlin hebben ontwik keld, behoeft er geen oorlog voort te vloeien uit de geschillen tussen oost en west. Het communisme dat ,,Fek'ng preekt is echter agressiever. Mao ise Toeng en Tsjoe En Lai hebben ver klaard dat een oorlog met het Kapitalis tische westen onvermijdelijk is en ze hebben hun politiek op deze theorie ge baseerd. STELLENDAM, 13 aug. In het Brouwershavense gat tussen Haamstede en Goeree verkeerde gisteren een Brits motorschip in moeilijkheden. De sleep boot „Maas" van Smit en Co's interna tionale sleepdienst, de motorredding boot „Koningin Wilhelmina" uit Stel lendam en de reddingvlet „Prinses Mar griet" uit Ouddorp voeren uit om assis tentie te verlenen. Zij hebben tever geefs naar het Britse schip gezocht en hebben gisteravond het zoeken gestaakt. VLISSINGEN, 12 aug. Nabij de Zwarte Polder onder Cadzand in Zeeuws-Vlaanderen is vrijdag een Bel gisch jacht, dat van Antwerpen op weg was naar Blankenberghe, door het uit vallen van de motor en het plotseling opsteken van een storm op het strand geslagen. De drie bemanningsleden zijn van boord gegaan. De reddingsboot President Wiersma" uit Breskens, die was uitgevaren om het vlot te krijgen, moest onverrichterzake terug, omdat het jacht te hoog op het strand zat om het te kunnen bereiken. Het jacht, dat niet verzekerd is, moet als verlo ren worden beschouwd. VLISSINGEN, 12 aug. De 19-jarige Ipo de Vos uit Bergen op Zoom heeft vrijdag met zijn zeiljacht „Baracuda" op de Oosterschelde een angstig avon tuur beleefd. In de buurt van het Goese Sas sloeg zijn boot tengevolge van de harde wind om en Ipo sloeg overboord. Hij wist zich aan het vaartuig vast te klampen en slaagde er na veel inspan ning in het weer recht te krijgen. Daar na sloeg de boot nog drie maal om. Vechtend tegen wind en golven wist hij tenslotte de haven van Kattendijke te bereiken en zijn boot, die vol water stond, binnen te brengen. Van een ander jacht had men gezien, dat de „Baracuda" in moeilijkheden verkeerde en de opvarenden van het jacht sloegen bij het binnenlopen van de haven van Wemeldinge alarm, waar op de RP-18 van de rijkspolitie te water en „De Zwaluw" van de visserijpolitie ter assistentie uitvoeren. Deze boten keerden onverrichterzake terug, want inmiddels had Ipo de Vos de haven van Kattendijke weten te bereiken. Vandaag wil ik het eens hebben over het weer. Ik geef toe dat iedereen het er iedere dag over heeft, maar mag ik misschien nu ook even? Welnu, ik kan niet verhelen, dat deze zo mer mij niet bevalt. Ik vind dat je de jaargetijden wél van elkander moet kunnen on derscheiden. In de lente dartelen de lammetjes in de prille zonnestralen in de wei, in de zomer staat de stialende zon aan de hemel ons te verlokken tot allerlei ongewisse luchthartig heden, in de herfst vallen de blade ren van de bomen en worden wij tot diepzinnige bespiegelingen genoopt en in de winter sneeuwt het buiten hart grondig en zitten wij binnen ge schaard rondom de haard. Deze opvat ting is inderdaad een conservatieve, maar per slot van rekening heb ik de vier jaargetijden niet uitgevon den. En als zij zonder meer in elkaar overvloeien, teken ik protest aan. Ik weet alleen niet bij wie ik het moet doen. Die jongens van De Bilt valt in dezen moeilijk iets te verwijten, al blijf ik van mening dat ze minder vlot met hun opklaringen zouden kunnen omspringen. Hoop doet inder daad leven, maar duidelijk teleurge stelde hoop stort een mens in de chaos. Alleen De Bilt gaat in zo'n ge val gewoon verder. Maar zo'n kwakkelzomer, die letter lijk als twee druppels water lijkt op een kwakkelwinter. stemt mij melan choliek. Gisteren maakte ik een ka meraad deelgenoot van deze, mijn ge voelens. „Ik heb geleerd", zei hij opgewekt, „ik heb geleerd dat er minstens één verschijnsel in het leven is, waar tegen je je niet leweer kunt stellen; en dat is het weer". Natuurlijk had hi.i gelijk. Je kunt je bij het weer alleen maar neerleggen. Maar precies het besef van die onaf wendbare onvermijdelijkheid stemt tot enige droefenis. P.S. Op het moment dat u dit leest is de beloofde opklaring misschien tóch gekomen. In dat geval trek ik het bovenstaande graag en van harte lust in. Zij het een tikje melancholiek gestemd. In het andere geval persis teer ik. SCHIPHOL, 12 aug. Drie fonkel nieuwe F.27-vliegtuigen, tweelingzusjes van de Fokker Friendship, zijn vanmid dag hier geland na een tweedaagse reis uit Amerika. De machines worden door de Fairchield-fabrieken, die Fokker's F.27 in licentie bouwen, afgeleverd aan de Turkse luchtvaartmaatschappij Türk Hava YYollari. Het was voor de eerste maai, dat in Amerika gebouwde F.27 toestellen op Schiphol neerstreken. De drie machines waren woensdag uit Hagerstown in de Amerikaanse staat Maryland vertrokken en moesten zes tussenlandingen maken om de reis naar Amsterdam over de pceaan af te leggen; bij Montreal, Labrador en Fro- bisher Bay in Canada, waar de beman ningen de eerste nacht doorbrachten. Donderdag vlogen zij door naar 'Sondre- strom, een luchtbasis van de S.A.S. op Groenland, en vervolgens naar Kefla- vik op IJsland. Vanochtend maakten zij de grootste sprong over het water naar Prestwick in Schotland (bijna 1400 km) en vandaar zetten zij koers naar Schip hol. Met vijf minuten tussenpauze land den de drie machines die toen ongeveer 7500 km hadden gevlogen in iets minder dan 21 vlieguren. De kruissnelheid was circa 450 km per uur. In iedere machine voerde een test piloot van de Fairchild-fabrieken het commando. Zij werden echter bestuurd door een Turkse bemanning. Tot mor gen blijven zij in Amsterdam, teneinde een bezoek te brengen aan de Fokker fabrieken. Zondagochtend wordt de reis naar Istanbul (via Rome) voortge zet. De Turkse luchtvaartmaatschappij heeft tien Fokkermachines besteld. Vijf zullen door Fairchild en vijf door de Fokker-fabrieken worden afgeleverd. Van die laatste vijf heeft Fokker er thans drie gereed, die binnenkort ook naar Turkije zullen worden gevlogen. ames en Heren, ik ben blij dat ik nog leef." Dit zei vanavond een hypernerveuze Dick Wama een der zangers van het welbekende duo, niet op het podium van een overvolle zaal, maar in de piste van circus Boltini, op het moment dat hij oog in oog stond met vier volwassen Berber leeuwen, die overigens weinig bloeddorstig naar de hen onbekende figuur staarden. Na deze uitroep zong de gebaarde zanger het lied dat hq „Roodkapje en de leeuwen" noemde. Lukte het hem aanvankelijk, toen hi) zich nog in de nabijheid wist van dompteur Bobby Althoff, de wijs te houden, toen ook deze het hek van de kooi met een harde klap achter zich had dichtgeslagen, werd het hem toch wel wat al te machtig. En hoewel hij zijn lied schertsend en improvise rend beëindigde met de houding en de durf van een beroemd dresseur, was het hem aan te zien, dat hij bange ogenblikken beleefde. Het was overigens allemaal van hemzelf uitgegaan. „Neen het gaat niet om een weddenschap," verklaar de hjj vlak voor hij de kooi binnen stapte, „maar het is altijd mijn grootste wens geweest ooit nog eens in een leeuwenkooi te mogen zingen." Overal had hij dat reeds dikwijls rondgebazuind, tot het onlangs een fotograaf ter ore was gekomen. Deze zag wel brood in de stunt en spande zich ervoor. De zaak werd beklonken en Dick Wama kreeg zijn zin. Voor een goed gevulde tent, een keur van artiesten en niet te vergeten vier roofzuchtige leeuwen mocht hjj zijn lied ten gehore brengen. En daar bleef het niet bij, want toen het uit was, mocht hjj stevig hand in hand met de dompteur de bewegingen mee maken, die de dieren kunstjes deden uithalen en tenslotte door de nauwe gang naar hun hok deed verdwijnen. Zijn collega-zanger durfde nog meer, zo klonk het op de tribunes. Die zou de leeuwen zelfs dresseren. Met veel poeha verscheen de andere zanger, slechts gekleed in een opvallend en scherp gesneden tijgervel, in de piste. Groot was echter de verbazing, toen in plaats van de vier volwassen leeu wen twee kleine welpen, in grootte gelijk aan jonge hondjes, de kooi werden binnengedragen. Ditmaal wa ren het de leeuwtjes die van angst niet wisten waar ze blijven moesten. Doodsbenauwd en schreeuwend als dieren in doodsnood wrongen zij zich door de spijlen van de kooi, om in ieder geval weg te zijn van de in hun ogen schrikwekkende gestalte. Al wat men aanwendde, het baatte niet. Men heeft de diertjes toen maar heel snel naar hun vertrouwde kooien gebracht, nadat vele fotografen, die op het gerucht afgekomen waren, nog ruimschoots de gelegenheid had den gehad een plaatje te schieten van de Wama's met op hun arm de schreeuwende welpen. miiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiiMiiimniiiniiiiinimiiiimmiimiiiiiiiiiimiimiiiiuiiii i De laatste weken neemt op de binnenlandse markt de vraag naar bruine eieren toe. Deze grotere vraag is een gevolg van het feit, dat steeds meer Nederlanders bij hun ontbijt niet zo maar een vers eit je wensen, maar duidelijk hun voor keur kenbaar maken voor het bruine ei. Een aanwijsbare oorzaak weet men er niet voor te geven. Wel erkennen de deskundigen in het Barneveldse pluimveecentrum dat de kwaliteit van het bruine eitje beter is. De bruine eieren zijn namelijk beter houd baar omdat ze een ietwat steviger schaal hebben, waardoor zich hierbij minder breuk voordoet. Overigens is er eigenlijk niets nieuws onder de zon Want ook voor de oorlog at de Nederlander liever eieren van de bruine (Barneveldse) kippen. Enge land had voor de oorlog ook een voor keur voor bruine eieren, maar hier van is thans niets te bespeuren. Wel is het thans zo, dat ook onze Ooster buren graag bruine eitjes hebben. Het gevolg van de grote vraag naar bruine ne eieren is geweest, dat deze twintig vijfentwintig cent per honderd stuks duurder zijn dan de witte. De voorgevel van het Amsterdamse Hilton-hotel aan de Apollolaan, zoals die over twee jaar te zien zal zijn. anuit het Hilton-hoofdkwartier wordt ons in big-business-stijl bericht dat „het 20 miljoen Am sterdam Hilton-hotel" omstreeks „tu lip time" in april 1962 gereed ver wacht wordt. Hilton-Amsterdam wordt met zijn 279 kamers Nederlands grootste en, naar de bouwers beweren, modernste hotel. He architecten Maaskant, Salm en Vlaming hebben tussen Apol lolaan en Noorder Amstelkanaal een duidelijk bouwwerk van elf verdie pingen geprojecteerd, met aan de ene kant een haventje voor de rondvaart boten en aan de andere een ruime parkeerplaats. Achter de gevels van geglazuurde stenen en wit pleisterwerk gaat men het zo inrichten dat alle met luxe ver wende Amerikanen zich op de ruim 550 bedden tevreden te slapen kunnen leggen. En bulten bloemen, en wel of niet verwarmde terrassen. Tien van de twintig miljoen gulden mogen de heren Salm en Vlaming be steden om het van binnen mooi te maken. Voor het „Diamond-restaurant" met zijn dansvloer hebben ze op de bouwtekeningen iets geschilderd in goud, rose, grijs en geel. Daar vlak bij, met eikenhouten betimmering en in blauwe, bruine en koperkleurige tinten, komt de „Half Moon Bar", die vernoemd is naar het schip waar mee voor Conrad Hilton's tijd Hudson de toerist ging uithangen in Amerika. Alsof het met daarbij een cocktail-loun ge, een coffeeshop en rötisserie nog niet genoeg is, bouwt men er in weer andere fraaie kleuren een Patisserie bij. Er is dan nog ruimte over voor een halzaal voor 450 personen, die, als men ook overdag het goud, don kergroen, en de kleuren van een oogverblindend wandtapijt niet schuwt, ook als congreszaal benut kan worden. Daarboven ligt uiteraard dat hele complex van kamers, badkamers en suites, waarna men tenslotte in het grote dakterras verzeild raakt, waar het waarschijnlijk wel goed toeven zal zijn, met aangename uitzichten naar alle kanten. Hilton-Rotterdam, dat door ruim tegebrek een ietsje minder riant ge situeerd moet worden, zal minder dan op toeristen op zakenmensen afge stemd zijn. Maar onder het motto „voor wat, hoort wat" zal Conrad Hilton natuurlijk ook daar wel met zijn zakelijke service voor de dag ko men. Het is voor ons, met al die bijna klare of zojuist geopende Hilton-lio- tels, niet helemaal precies na te gaan hoeveel van die dure beddenpaleizen er nu bij het concern horen. Met die lange reeks van Amerikaanse Hiltons moeten het er ongeveer veertig zijn. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^^ iegenen onder ons, die „Euro pees" denken en het jammer vinden dat Brittannië zich liever beschouwt als een afzónderlijk conti nent dat zich om diverse duistere re denen niet wenst te encanailleren met het vasteland, kunnen wellicht troost M vinden in een merkwaardige en enigs- ^^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihihi«,i"iiiiiii,m,iiiiiiii,,>^^ zins vochtige omstandigheid. Want Brit- vo]_gehopt en lauw.gedron. door geen ander bier werd geëve- tannië moge dan al Europese kolen, Europees staal, Europese kernenergie en Europese marktmanieren beneden haar waardigheid achten, althans in één belangrijk (en, zoals gezegd, voch tig) opzicht is Engeland er niet in ge slaagd zich te onttrekken aan Europese besmettingen. Het is sedert enige eeuwen de gewoon te geweest van Engelse mannen smar telijk en ietwat medelijdend te glimla chen als zq vastelanders hoorden gewa gen van het bier, dat zij dronken in hun vaderland. Volgens de Brit bestond er maar één drinkbaar soort bier, Brits MOSKOU, 13 aug. (U.P.I.) De ou ders van de Amerikaanse U-2 piloot Francis Powers zijn vanmorgen vroeg in Moskou aangekomen. Oliver en Ida Powers, vergezeld van dr. Lewis In gram, de huisarts van mevrouw Powers, en een huisvriend Sol Curie, werden NEW YORK, 12 aug. (A.F.P.) De Amerikaanse vakbondsleider Joseph Curran, die teruggekeerd is van een bezoek aan Rusland tijdens hetwelk hij met Khroesjtsjev heeft gesproken, heeft meegedeeld dat de Sovjet-pre mier over senator Kennedy, de demo cratische kandidaat voor het presi dentschap, zei dat deze „een redelijke keuze schijnt te zijn". Nlxon, de repu blikeinse kandidaat, noemde hij een „lomperd, geen politicus maar een kruidenier". op het vliegveld begroet door een leger journalisten. Powers zei, dat hij zich zeer bezorgd voelt over het proces en vandaag de Russische advocaat van zijn zoon wenst te raadplegen. „Men heeft ons in Washington gezegd, dat wij mijn zoon niet voor het proces zullen kunnen zien, maar wij hopen hem in ieder geval te zien", voegde hij eraan toe Mevrouw Powers zei, dat zij zich de gehele nacht onrustig had gevoeld en niet had geslapen Het echtpaar werd op het vliegveld begroet door een functionaris van het Amerikaanse consulaat. De Powers zullen in het hotel Sovietskaya, dat als het meest luxueuze in Moskou wordt beschouwd, logeren. De echtgenote van de piloot werd he denmiddag in Moskou verwacht. MOSKOU, 12 aug. (Reuter) Op nieuw heeft de Sovjet-Unie een A. eri- kaanse toerist uitgewezen wegens po gingen „Sovjetstaatsburgers te bewe gen tot anti-Sovjet-propaganda", aldus bericht het blad van de communisti sche jeugdbeweging „Komsomolskaya Pravda". De naam van de toerist wordt gegeven als James Schultz. ken naa'rdl" Het feit, dat Fransen, Beigen, Nederlanders, Denen en Noren, Tsje- choslowaken, Oostenrijkers, Italianen (om nog te zwjjgen van enige honder den miljoenen Noord- en Zuid-Amerika nen Afrikanen, Australiërs en Nieuw- Zeeianders) een andere biersoort pre fereerden, maakte op de Britten geen indruk. Wat kon je immers van buiten landers verwachten? Zelfs toen Denen en Nederlanders met karakteristieke gemeenheid begonnen hun bier in te voeren in Engeland maakte dit geen indruk. Er was, zo meenden de Brit ten geen schijn van kans, dat het blon de 'con'inentale sap. in het buitenland veelal bekend onder de naam „pils", en in Engeland botweg uitgescholden voor „lager", een ernstige bedreiging zou vormen voor echt, d.w.z. Brits bier. Maar de Denen volhardden evenals de Nederlanders. En het aantal Britten, dat rondreizend in het buitenland, plot seling gekweld werd door ondraaglijke dorst en zich met de moed der wanhoop wierp op het eerste het beste glas bier, dat te krijgen was in café, bistro, taver ne of estaminet groeide gestadig. En voordat de brouwers van Brittannië be seften welke ramp hen getroffen had, bleek plotseling Groot-Brittannië in enkele jaren tijds als een razende te gaan dorsten naar dit verschrikkelijk on- Engelse bier. En het vorig jaar bereik te de omzet van „lager" de monster achtige omzet van elf miljoen pond sterling. Eerst waren de kasteleins nog anigs- zins schroomvallig, zoals men dat mocht verwachten van Engelse kaste leins. Zij probeerden nog iets van de nationale eer te redden door het „lager" te serveren op dezelfde tempe ratuur als het nationale bier, d.w.z. lauw. Maar de klanten begonnen een beetje koning te spelen. En weldra plaatsten ondernemende herbergiers houten tobbes op hun bars, gevuld met een blok ijs en flesjes Carlsberg, Tu borg, Heineken o! Oranjeboom. Ver volgens ontdekten de kasteleins he* ontstaan van de fridigaire en ervoeren, dat je buitenlands bier kon koelen in een Engelse frigidaire, zonder dat het ding begon te blozen van schaamte. En vandaag kun je In de meeste Engelse café's pils krijgen, z« het dan veelal toch nog in lauwe staat. Maar dat is van de ramp het einde niet. De brouwers zagen met .lede ogen hun landgenoten aan de exotische bui tenlandse drank gaan, en zonnen op commerciële wraak. Schoorvoetend be gonnen zij zelf pils te brouwen. Het re- sultaat was pover. De Britten prefe reerden buitenlands bier. Maar nu is het bittere ernst. Enige van 's lands grootste brouwerijen hebben een kapi- taal van vijftien miljoen pond sterling bijeengebracht en hebben een speciale brouwerij opgericht voor het brouwen van echte „pils". Hoe groot de neder laag is voor Brittannië, blijkt uit de vernedering, die de brouwers hebben moeten slikken. Want Britse brouwers zijn evenals andere brouwers, pientere lieden. Zij kwamen tot de conclusie, dat hun bier. hoe goed het ook moge zijn, geen schijn van kans maakte on der een Engelse naam. Zij besloten, dat de naam van het bier althans „Euro pees" behoorde te klinken. Zij kozen het Deense woord „skaal". want de Deense bieren zijn hier het meest ge wild. Maar om nog iets te redden van hun natte eer spellen zn het „Skol". En nu zijn op alle schuttingen van het land enorme aanplakbiljetten versche nen, waarop blonde juffrouwen met een glas blond bier in de hand „Skol!" zeggen. En de vertegenwoordigers van de brouwers gaan rond door Engelse dreven om aan kasteleins te vertellen, dat het bier niet bedoeld is als soep en derhalve niet warm of lauw behoort te worden opgediend. Wij hebben niet slechts Engelse thee leren drinken, maar zelfs leren lief hebben, wy hebben Engelse restau rant-aardappels leren eten zonder in snikken uit te barsten. Maar er zijn grenzen En als de kastelein van ons cafeetje ons hoopvol een fles Engels „lager" voorhoudt, vermannen wij ms, schoon er een beetje hoop leeft op 's mans gelaat en er weemoed woont in zijn ogen. wy biyven de Europese zaak dienen en denken aan Karei de Grote en Brugge en Vierlingsbeek en Leonardo da Vinei, en zeggen vastbera den „Stella Artois". DAAN VAN DER VAT DJAKARTA, 12 aug. (Rtr) Vol gend jaar zal in Indonesië nabij Djakar ta worden begonnen met de bouw van een atoomreactor, met technische hulp van Rusland, aldus bericht Antara. Prof. Siwabessy, directeur van de In donesische raad voor atoomenergie zou, aldus „Antara" hebben meege deeld, dat de reactor er een zou zyn van tussen 1000 en 2000 kilowatt en vyf miljoen Amerikaanse dollar zou kosten. Hij zou binnen drie of vier jaar zyn voltooid. Prof. Siwabessy deelde voorts mede, dat byzonderheden over het project na een bezoek van hem aan Rusland zullen worden bekend ge maakt en dat de reactor zal worden gebouwd volgens de bestaande Rus sisch-Indonesische handels-, techni sche en krediet-overeenkomst. Volgens prof. Siwabessy zal te Djogjakarta ook een laboratorium worden gebouwd voor onderzoekingen op atoomgebied, waartoe Russische atoomdeskundi gen zullen worden aangezocht voor de opleiding van personeel. De nieuwe premier van Laos, prim Soevanna Phoema. VIENTIANE, 13 augustus. (Rtr-, DPA) Het centraal comité van de communistische party van Laos heeft zich bereid verklaard met het revolu tionaire comité samen te werken bij de „spoedige vorming van een natio nale coalitieregering" en „uitbreiding van de staatsgreep in de diverse pro vincies". aldus bericht «oordViet namese persagentschap VNA. Het lijkt echter niet uitgesloten, dat de leider van de staatsgreep kapitein Kong Lae en de regering in Loeang Prabang tot een overeenkomst zullen komen, op voorwaarde dat ex-premier Soevanna Phoema weer aan het bewind komt De commandant van het Laotische leger, generaal Ouan Rattikhone, die als vertegenwoordiger van de regering naar Vientiane kwam, is inmiddels in gezelschap van een vertegenwoordi ger van het revolutionaire comité naar de residentie teruggekeerd. Naar in Vientiane verluidt heeft het comité er in toegestemd dat het Laotische leger de controle over Vientiane herneemt, met uitzondering van enkele strategi sche punten. Doch de koning zou bin nen vierentwintig uur prins Soevanna Phoema tot premier moeten benoemen. De prins ontkende gisteren zitting te hebben in het comité. Hy zou eenter bereid zyn het premierschap op zich te nemen, wanneer de benoeming wet- teiyk geschiedde. Kapitein Kong Lae verklaarde op een böeenkomst in Vien tiane van prins Soevanna Phoema te verwachten dat hy van Laos een wer- keiyk neutralistisch land zal maken, de corruptie zal uitroeien en onderhan delingen zal beginnen met de communis tisch georiënteerde Pathet-Lao-op- standelingen. Deze opstand zuigt de kracht van het leger weg, aldus kapi tein Kong Lae. De Pathet-Lao wordt geleid door prins Soephanoe-Vong, een halfbroer van prins Soevanna.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7