Geen dekking van 8,1 miljoen Totaal der subsidies nu ongeveer 10 procent hoger voor tekort Ontdooid beleid gulden Voorgestelde subsidies voor het jaar 1961 Mevrouw C. Houtgraaf-Kohier zestig jaar achter de toonbank HAARLEMSE ONTWERP-BEGROTING 1961 V erzorgingspeil „ontdooid" Scheidsrechters gaan honkballen Renault Dauphine Garage Den Hout Garage Hardebelt 'mm SOLEX Mr. C. Vrijland griffier bij kantongerecht Antieke schotel verdwenen Dokter T. Stelma iverd kolonel TAXI 13000 HARDEBELT 5.625,— DINSDAG 16 AUGUSTUS 1960 PAGINA 5 NHC Financiële verhouding „Zekere sanering" Haarlem e.o HUUR EEN GOEDE AUTO Amsterdamsche Rijtuig Mij. Politiescooter Kunstaankopen Elektra Kajotters in Noord nemen afscheid van hun gebouw Em. pastoor Aanstoots overleden Huurkoopauto verkocht Hartelijke huldiging in Bloemendaal Heemsteedse familie verongelukt in Hoogmade Zoon dodelijk gewond Zandbouwwedstrij d OTO Uit Haarlems stadhuis Rectificatie Ongeluk bij Nassaubrug Militair Hospitaal Pater Niolascus verlaat Zandvoort Zandvoortmeeuwen ver sloeg Zwarte Schapen Burgerlijke Stand Haarlem man- ftAARLEM, 16 aug. Het ontwerp-gemeentebegroting 1961 van Haarlem vertoont een tekort van 8,1 miljoen gulden. Verleden jaar bedroeg dit tekort b0§ 5,4 miljoen, zodat het tekort gestegen is met 2,7 miljoen. Dit lijkt echter ®rger dan het is. In het afgelopen jaar hebben de ambtenaren immers een °alarisverhoging gekregen, die uiteraard wel in het nieuwe begrotingsont- arP is verwerkt. Deze salarisverhoging zal echter voor de gemeente gedeel- 6lijk gecompenseerd worden door een hogere uitkering uit het gemeente fonds. Deze uitkering was nog niet vastgesteld op het ogenblik, dat het ont- ?'erP-begroting werd samengesteld. Intussen is dat wel gebeurd en nu blijkt, dat het rijk ongeveer 1,1 miljoen vergoed, waarmee in het ontwerp nog geen ^kening is gehouden. In de praktijk wil dat zeggen, dat Haarlem een tekort v°or 1961 raamt van 7 miljoen, ofwel 1,6 miljoen méér dan in 1960. Het belangrijkste dat uit het ontwerp-begroting 1961 blijkt, is wel dat en W. hun bevriezingspolitiek van de afgelopen jaren hebben losgelaten. e totale subsidies zijn met ongeveer 10% gestegen 0,23 miljoen). Dit *'as noodzakelijk, omdat de verschillende verenigingen en instellingen die Voor een belangrijk deel van hun inkomsten op de gemeente zijn aangewezen, a»s gevolg van o.m. de salarisverhogingen van de laatste tijd, in ernstige Moeilijkheden dreigden te komen. De laatste jaren hadden B. en W. de sub sidies „bevroren". Slechts in uitzonderlijke gevallen werd een subsidiever- «oging toegestaan. Wanneer men daarmee zou zijn doorgegaan, zouden tal Van verenigingen en instellingen ongetwijfeld een deel van hun werkzaam heden hebben moeten stopzetten. Dateeltde geldt in zekere zin voor de onderhoudswerken. Ook hieraan heb- B. en W. de laatste jaren geen uit breiding gegeven, hoewel dit feitelijk noodzakelijk was. B. en W. zijn nu ech- J®r van oordeel, dat verdere „bevrie- ?lhg" ten koste zou gaan van allerlei za- die dringend onderhoud vergen, r**at op de duur hieraan veel meer f®Jd ten koste zou moeten worden ge- **8d. De post onderhoudskosten is dan 0,3 miljoen hoger geraamd dan in Qaarn geraamd*8^®1" de stijging van het Op de eer=i„ .t n°g andere oorzaken, van Provincia?]3!^,is daar hat be,siuït land, om geen suh3„e-n van N00"^?1" hen 'voor de S&-meer te verle- Haarlem mist daardoor bron van inkomst7n7diee|3 b^"g^«kp? worden op een bedrag val dlfe tot^?lr landPee J7r\rVla de.afdeling Noordhol- "1™ da Vereniging van Nederland se Gemeenten heeft Haarlem een be roep op Provinciale Staten gedaan om het besluit te herzien. Bij de vaststel- mgvande uitkering voor Noordholland dlt P.et Provinciefonds, wordt gerekend, 0 Pfovincie de gemeenten wèl sub- genverplegin| kosten van krankzinni- hoCThïl. beiaardenzorg heeft een ver had de uitgaven ten gevolge ge- stni' v nel voor wat betreft het hoofd- l7;G0l^s?ezorldheid- als het hoofdstuk ^■r ai7 ,7,n ,(in totaal bijna een half miljoen). Ook het onderwijs heeft weer een belangrijke stijging van de uitga- Ven ten gevolge gehad (ruim 1 miljoen). Onder het hoofdstuk Sociale Zaken is «tLr Het is een uitermate belang- 7T7 rijke beslissing van het Col lege van B. en W. van Haar- lem om het totale subsidiebedrag met ongeveer tien procent te verhogen. He laatste jaren was dit totaal bewust :aag gehouden om het begrotings tekort niet verder te doen stijgen. Hu neemt men deze stijging voor lief 0tn tenminste het verzorgingspeil der ëemeente niet aan te tasten. Op het .Vr°egere standpunt van het College ls door verschillende raadsfracties ih het bijzonder door die van de it'V.p. ernstig critiek uitgeoefend, eerwacht mag worden, dat deze raadsfracties nu in evenredige mate v®rheugd zullen zijn over de wijzi ging in het beleid. Het verzorgingspeil van de gemeen- 6 Wordt door twee elementen be- P,aald: de overheidszorg en het par- uculier initiatief. De rechtstreekse overheidszorg is weliswaar evenzeer '•bevroren" geweest als het particu- lef initiatief, maar door de grotere Ipogelijkheden werd de overheid min- der door het besluit van het College Betroffen dan het particulier initiatief, dat nu eenmaal voor een belangrijk ?eel van de subsidies afhankelijk is. He ombuiging van het beleid heeft ^°or het particulier initiatief meer S°ulaes gebracht, maar tegelijkertijd hieer erkenning. Hat een belangrijk tekort in feite biet gedekt kan worden de ge damde hogere uitkering uit het ge meentefonds is betrekkelijk illusoir 's triest. Maar de rijksoverheid beeft de gemeenten geleerd niet al Jeveel waarde te hechten aan begro tingseven wichten. Langzamerhand is zelfstandigheid der gemeenten zo meer uitgehold, dat er nauwelijks nog ffan een beleid gesproken kan wor- uen. Men kon uitgaven bepalen, maar men wist in feite nooit of deze ook d°or inkomsten gedekt werden. Vaak f^erd lang nadat de begroting was Vastgesteld, bepaald welk inkomen 7n gemeente kon krijgen. Vaak viel "at mee. De laatste jaren viel dat ®rnstig tegen. En nu wacht men op nieuwe wet op de financiële ver houding tusen Rijk en gemeenten, ^ten wacht er al jaren op. Terecht stellen B. en W. van Haar hui zich op het standpunt, dat al vorens de nieuwe wet van kracht ^ordt de gemeentefinanciën niet jjSen zekere sanering" dienen te on tgaan, zoals de minister heeft voor- ||steld, maar een volledige sanering. f?oet men de periode van de nieuwe financiële verhouding ingaan met een ?nficit, dan komt men binnen de 7>rtst mogelijke keren wederom in Moeilijkheden. Moeilijkheden, die "binnen leiden tot een onder curatele pellen van de gemeente. Dat betekent dat vanwege de minister zal worden bhgemaakt, wat Haarlem zal mogen mtgeven. Dat betekent ook, dat Haar- ern slechts zoveel zal mogen uit- tpVen bijvoorbeeld voor het kleu- Aponderwijs als het compensatie Invangt van het rijk. Veel goeds dat js Haarlem in de loop der 9tvn tot stand is gebracht, ei8t dan verloren te raken. een post van 50.000,- „onvoorzien" ge raamd in verband met een voorgeno men, maar nog niet door de raad goed gekeurde verhoging van de steunnor- men. Het begrotingstekort, dat dus weer hoger geraamd wordt dan verleden jaar, kan niet meer gedekt worden uit de algemene reserve. De reserve is verleden jaar geheel opgegaan en toen moest de dekking al worden ver kregen uit een volstrekt onzekere „ho gere uitkering uit het gemeente fonds". Tot deze min of meer imagi naire methode hebben B. en W. thans opnieuw hun toevlucht genomen. In de Memorie van Toelichting wordt eraan herinnerd, dat het College er in het verleden naar heeft gestreefd een sluitend budget te bereiken over een langere periode. De laatste jaren is de financiële positie van de gemeente ech ter steeds slechter geworden en nu zit men in feite met ongedekte tekorten. Vandaar, dat men reikhalzend uitziet naar een gunstiger regeling van de fi nanciële verhouding tussen r\jk en ge meenten. Toen men voor de keuze stond: het begrotingstekort bevriezen, zoals men de laatste jaren van plan was te doen, óf het verzorgingspeil van de gemeente zoveel mogelijk te handhaven - ondanks de daarmee ver band houdende stijging van het begro tingstekort - heeft men tenslotte bewust voor het laatste gekozen. In de Memorie van Toelichting wordt met nadruk gesteld, dat hoe dan ook de gemeentelijke inkomsten zullen moeten worden opgevoerd, wil de gemeente haar taak op verantwoorde wijze kun nen blijven uitvoeren. De eigen gemeen telijke heffingen zijn tot vrijwel maxi male hoogte opgevoerd, zodat van een verhoging hiervan nauwelijks meer sprake kan zijn. De enige mogelijkheid voor Haarlem is derhalve nog, dat de doeluitkeringen uit het gemeentefonds worden verhoogd. De Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag inzake het wetsont werp tot regeling van de financiële ver houding tussen Rijk en gemeenten is nog altijd niet verschenen, zodat men nog niet weet in hoeverre de regering bereid is tegemoet te komen aan de ernstige critiek, die van de zijde van de bijzondere voorbereidingscommissie uit de Kamer op het wetsontwerp is uitge oefend. Wel heeft de Minister reeds ver klaard te voelen voor „een zekere sane ring" van de gemeentefinanciën, voor dat de nieuwe verhoudingswet in wer king treedt. Over de omvang van deze „zekere sanering" weet men echter we derom niets. Met name over de vraag of Haarlem in staat zal zjjn via deze „zekere sanering" wederom een sluiten de begroting te krijgen, kan niets met zekerheid worden gezegd. Wanneer dat niet het geval mocht zijn, betekent dit dat Haarlem de peri ode van de nieuwe financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten ingaat met een tekort en onder die omstandig- HAARLEM, 16 aug. Woensdag 17 augustus zullen om half zeven twee nog al vreemde honkbalnegentallen het EDO-terrein betreden om met elkaar strijd te leveren. Het zijn twee teams samengesteld uit aktieve scheidsrech ters uit HMaarlem, die nu eens zelf de honkbalknuppel willen hanteren. Eén negental, zich noemend „The Harlem Hots" is samengesteld uit: werper G. v. d. Wijden, vanger N. v. Heemskerk, 1ste honk A. Verzijlberg, 2de honk H. v. Aanholt, 3de honk W. Steenken. korte stop R. Beuken, vel- ders Th. Pleyt, J. Scheurman en W. Vreem De tegenstanders heten „The Sandies" en hierin spelen werper A. Wedemeyer, vanger J. de Graaf, 1ste honk V Pippolo, 2de honk G. de Graaf, 3de honk E. Vlug, korte stop T v d. Berg velders F. Ipenburg, T. Verhoef en C Trap De coaches zijn de heren Hetem en Zandstra. Als scheidsrech ters fungeren ditmaal ïnensen die het meestal niet met de leiding eens zijn. Hoofdsceidsrechter is But van Leuven, coach en speler van EDO, in het veld staan als arbiter Ed Buytmk, voorzit ter van RCH, en Henk Knol,eerste honk- man van ABC. FILMS: CINEMA PALACE: Teenager Schlagerpara- a i 2 4 15 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Opstand in de Kaukasus, 14 jaar; 2, 7 en 9.15 uur; di. 2 en 8 uur. LIDO: Turf in je ransel, a.l.; 2, 4.15, en LUXOR^La dolce vita, str. volw., tweede week; 2 en 8 uur. REMBRANDT: De man die alles kan. a.l., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROX'Yma. t.m. do.: Het legioen der dap peren, 14 jaar; 2,30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Faja Lobbi, a.l., vierde week, 7 en 9.15 uur. MINFRVA: ma. t.m. do. 2.30 uur: Piloot Quax in Afrika, a.l.; ma. t.m. do. 8.15 u.. Wir Wunderkir.der. a.l. TONEEL: Woensdag 17 augustus Openluchttheater: 2.30 u. Jeugdprogramma „Carrousel". Advertentie bij een bonafide zaak. Volkswagen - Opel - Chevrolet HOUTPLEIN 21 - TELEF. 10338 heden dreigt het in moeilijkheden te blijven. Dit, ondanks het feit dat er gro te kapitaalswerken verwezenlijkt moe ten worden. Haarlem heeft dringend be hoefte aan een centraal rioleringsstel sel met twee rioolwater-zuiveringsin stallaties. Tunnel- en saneringsplannen liggen op uitvoering te wachten. Daar naast zullen de normale investeringen de aandacht vragen. Ten aanzien van de gemeentelijke in komsten liggen er dus een aantal vra gen die jaar op jaar onbeantwoord blij ven. Onder die omstandigheden, heb ben B. en W. het onjuist geacht hun „bevriezingspolitiek" te handhaven in afwachting van meer zekerheid. Het College heeft nu voorgesteld welbewust zoveel mogelijk het verzorgingspeil te handhaven en ter dekking van een even tueel stijgend begrotingstekort, zonder meer een verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds te ramen. Uit de begrotingscijfers en de toelich- lichting daarop blijkt voorts, dat ten behoeve van de politie drie scooters en een gatsometer zullen worden aange schaft. Aan de schoolartsendienst zal vooralsnog geen uitbreiding worden ge geven. Voorlopig zal men eerst probe ren voor alle schoolartsen een rijksver goeding te krijgen. Bij de dienst voor Den Hout en de Plantsoenen zullen drie nieuwe hoveniers worden aangesteld, hetgeen nodig is in verband met de uit breiding der plantsoenen en de verzor ging van tuinen van woningbouwcom plexen. De tarieven voor het ziekenvervoer zijn niet meer in overeenstemming met de kosten die men daaraan spendeert. Vandaar, dat de tarieven omhoog zul len moeten. Er moet over deze kwestie echter nog een beslissing worden geno men. Hetzelfde geldt in zekere zin voor de tarieven van het slachthuis, zodat deze tarieven kostendekkend worden. Het gemeentelijk subsidie aan het St. Elisabeth's Gasthuis is 34.000,- lager geraamd dan verleden jaar. Geleidelijk aan vermindert deze gemeentelijke bp- drage, waarop in de raad herhaaldelijk is aangedrongen. Tot nu toe werd jaarlijks uit de al gemene reserve 45.000,- apart geno men voor kunstaankopen voor het Frans Halsmuseum. Daarnaast stond er voor dit doel op de Gewone Dienst een post van 15.000,-. Nu de algeme ne reserves echter totaal verbruikt znn en men niettemin een belangrpk bedrag in reserve wil houden om kunst aankopen te kunnen doen, wordt op de kapitaaldienst een bedrag van 45.000,- voor dit doel uitgetrokken. Een nieuwigheid voor het Frans Hals museum is, dat er een buffet komt, zodat de bezoekers er desgewenst een kopje koffie kunnen gebruiken. Men heeft berekend, dat dit buffet zichzelf kan bedruipen. Voor de Stadsbibliotheek is een be drag van ƒ15.000,- méér uitgetrokken voor de aankoop van boeken. De dienst voor Lichamelijke Opvoeding krijgt - in verband met de uitbreiding van het aantal sportvelden - twee terreinbewa kers méér. De verpleegprijs van de Cla- rastichting voor geestelijk gestoorden bejaarden te Zand voort, is verhoogd tot 21,75. Er zal op het terrein van de stichting een houten barak worden ge bouwd voor de verpleging van patiën ten, die na de behandeling naar elders zouden moeten vervoerd, maar waar voor elders geen plaats is. Op die ma nier hoopt men het gebouw zelf voor zijn eigenlijke bestemming te kunnen be waren. B. en W. beraden zich nog over de vraag wat er met de Volks Credietbank moet gebeuren. Per 31 december houdt de bank in zijn huidige vorm op te be staan, maar er zal - eventueel in sa menwerking met andere gemeenten - een nieuw instituut voor sociale crediet- verlening in het leven worden geroe pen. Binnen afzienbare tijd komen in de raad voorstellen aan de orde tot herzie ning van de tarieven van het gemeente lijk bureau voor school- en beroepskeu ze. De tariefsverhoging is door B. en B. reeds goedgekeurd en door de be trokken raadscommissies reeds behan deld. Tenslotte blijkt, dat voor de verdere vervanging van gas-straatverlichting door electrische verlichting een bedrag van 524.000,- wordt geraamd, tegen ƒ470.000,- in I960: Het programma tot electrificatie van de straatverlichting wordt dus weer normaal voortgezet. Een bedrag van 263.452,- wordt ge raamd als reserve van de afschrijving. Dit bedrag is in zekere zin bedrijfswinst en zou kunnen leiden tot een verlaging van het tarief. Een dergelijke tariefver laging zou echter hooguit een halve cent per verbruiker beslaan. In verband ech ter met het feit, dat het G.E.B. in de komende jaren voor belangrijke inves teringen staat, wil men het winstbedrag liever voor extra reservering gebrui ken. De apparatuur die in de naaste toekomst moet worden vervangen is na melijk nog niet helemaal afgeschreven. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiHiiiiiiiiw""IIIIIIIII,"IIIIIIII|"|»|«"i|i,in HAARLEM, 13 aug. De aannemer van het nieuwe parochiehuis in Noord wil nu met de bouw beginnen en daar om moet het Kajottersgebouw aan de Lingestraat verdwijnen. Om deze reden waren de Kajotters en Kajotsters za terdagavond b\j elkaar geroepen, om afscheid van het eigen gebouw te nemen. Nu is daar met zo heel veel weemoed aan te pas gekomen en de overgang van het bestaande naar het nieuwe is dan ook gevierd met polonai ses en dansen, begeleid door de eigen band, terwijl de aalmoezenier, kape laan Chr. Vriesekoop niet veel beslag op de tijd legde voor een korte „lijk rede". Hij wilde er alleen even bij stilstaan, dat het gebouw, dat nu verdwijnt, dertig jaar dienst heeft verricht aan het Ker- kepad en op deze plaats aan de Linge- stdaat zo'n kleine twintig jaar van veel belang voor de Kajottersbeweging is geweest. Het stemde hem tot vreugde, dat ook enkele oud-bestuursleden aanwe zig waren, onder wie Kees Borger. Piet Hoog, Adri Umans en Antoon Menke. Wat dit afscheid minder onplezierig maakt, is de bedoeling, iets beters ei voor in de plaats te zetten. Met een beroep, om bij volgende bij eenkomsten een drie- tot viertal kame raden mee te brengen en een vrolijk dansje o.l.v. de voorzitter Gerard v. d. Reep, werd afscheid van het oude Ka jottersgebouw genomen. HAARLEM, 14 aug Zondag 14 augustus is in het St.-Antoniusgesticht te Rotterdam overleden emeritus pas toor N. Aanstoots, die vijftien jaar lang, tot 1949, pastoor is geweest te Volendam Pastoor Aanstoots werd te Rotterdam geboren 2 november 1880 en hij werd 15 augustus 1905 priester ge wijd. Hij was kapelaan in Watergraafs meer, Heemskerk en Rotterdam (H. Hildegardis). In 1924 werd hij benoemd tot Pastoor te De Cocksdorp en van 1926 tot 1934 was hij pastoor te Haarlem- merliede. 9 juni 1934 volgde zijn benoe ming tot pastoor van Volendam. Per 16 november 1949 kreeg hij uit die func tie eervol ontslag. Hij vestigde zich later in het St.-Antoniusgesticht te Rot terdam, waar hij zondag is overleden. HAARLEM, 16 aug. De Haarlem se politie heeft gistermiddag een 46-ja- rige vertegenwoordiger uit Haarlem aangehouden, die op 8 augustus van het vorig jaar een personenauto in huurkoop had ontvangen voor een bedrag van 2300,- en deze een maand later voor ƒ1600.- heeft verkocht. Tot op heden was echter pas 650,- hierop afbe taald. Het geld dat hij uit de verkoop van de wagen had verkregen heeft hij voor verschillende doeleinden verbruikt. De vertegenwoordiger zou een goede bekende zijn van de bemiddelaar in hui zen, die op 9 juli van dit jaar wegens verduistering is aangehouden. BLOEMENDAAL, 16 aug. In de Dorpstraat in Bloemendaal is maandag een uniek zakenjubileum gevierd. Het was zestig jaar geleden, dat de toen twintigjarige mejuffrouw Catharina Kohier een zaak begon in „garen en band", zoals dat in die tijd heette. De ze zaak drijft zij thans met haar tachtig jaar nog steeds. Zij doet dat samen met haar echtgenoot, de achtentaehtigjarige heer D. C. Houtgraaf, met wie zij se dert maart 1903 is getrouwd. Geen wonder, dat maandag zovelen aandacht hebben besteed aan dit unie ke jubileum van een bejaard echtpaar, dat nog dagelijks achter de toonbank staat om de Bloemendaalse inwoners tot tevreden klanten te maken. Boven dien is de heer Houtgraaf een uitsteken de kenner van Bloemendaal en vertelt daarover graag. Dat deed hij ook, toen maandagmorgen burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller namens het gemeen tebestuur zijn gelukwensen kwam aan bieden. De gelukwensen gingen verge zeld van een fraaie bloemenmand. Mét de burgemeester waren meegekomen zijn echtgenote mevrouw mr. M. N. Peereboom Voller-Sedee, de wethouder van huisvesting en publieke werken de heer mr. J. C. C. W. Htjszeler en de gemeentesecretaris de heer G. van Eek. De bejaarde jubilaris vertelde honderd uit en de burgemeester was daar niet helemaal onkundig van, want in het gemeente-archief van Bloemendaal be vindt zich een boekje, dat de heer Hout graaf op verzoek van de toenmalige ar- chivaresse, mej. A. G. M. Nierhoff, heeft geschreven naar aanleiding van een wandeling door Overveen en Bloemen daal. In de middaguren vertegenwoordig den de heer L. Lam, voorzitter van de commissie Middenstand, en mejuffrouw B. Roozen, adjunct-secretaresse, het be stuur van de Kamer van Koophandel voor Haarlem en omstreken. De heer Advertentie Verreweg de zuinigste auto in haar klasse!! Brandstofverbruik 1 1. op 17 km. Oliecarter 2% i. Verversen elke 2500 km. Wegenbelasting: minimum. Afschrijving gemiddeld f 900.- tot f 1200.- per jaar en vaak nog minder. Zeer weinig reparatie en dan nog goedkoop door praktische constructie en lage onderdelenprijs, b.v. complete motorrevisie ongeveer f 300.-. Daarbij: veilig, pittig en elegant. Laat eens geheel vrijblijvend voorlichten door: HOOFDAGENTSCHAP: WAGENWEG 166—168 TELEFOON 12138 en 15056 B.-Agentschap: RIJKSSTRAATWEG 249 TELEFOON 57455 Lam sprak zijn bewondering uit over de energie en volharding, waarmee het echtpaar Houtgraaf-Kohier de zaak heeft gedreven en nog altijd drijft. Het unieke van dit jubileum was voor de Kamer aanleiding af te wjjken van de gewoonte geen aandacht aan jubilea te schenken. Namens de Kamer bood de heer Lam een fraai bloemstuk aan. Een al even groot en even mooi bloem stuk was er van de Bloemendaalse mid denstanders uit de naaste omgeving. Bo vendien zonden zij er een goed gevulde fruitmand bij. De middenstand werd vertegenwoordigd door de heren J. Pijl en H. G. van Riessen. Laatstgenoemde voerde het woord om de kollegiale hulde tot uiting te brengen. Tussen al de of ficiële bezoekjes door maakten velen ge bruik om het echtpaar mondeling met het diamanten zakenjubileum geluk te wensen. Velen lieten hun waarderende woorden vergezeld gaan van een stof felijk blijk van hulde en tientallen bloem stukken sierden dan ook winkel en woon kamer. En alsof dit alles nog niet genoeg was voor het zeer verraste echtpaar ver scheen des avonds het muziekkorps van „Sursum". De voorzitter van deze ver eniging, de heer W. A. van Roosmalen, bood zijn gelukwensen aan en daarna bliezen en trommelden de ruim veertig leden van muziek- en tamboerkorps er op los, dat het een lieve lust was. Dat ..Kaatje en Dirk", zoals het echt paar bij vele ouderen bekend staat, on danks hun hoge leeftijd nog een lange onbezorgde levensavond mogen hebben, was een wens, die maandag dikwijls har telijk gemeend werd uitgesproken. HAARLEM, 16 aug. Zondag is on der Hoogmade bij Leiden een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan een 26-jarige zoon van de Heemsteedse familie De Barbarpon het leven heeft gekost, ter wijl de moeder ernstig werd gewond, 's Morgens om half tien reed de uit zeven personen bestaande familie in een huurauto, bestuurd door de 26-ja- rige zoon, op de provincialeweg onder Hoogmade. Via de rotonde wilde men rijksweg 4a bereiken. Vermoedelijk wegens te grote snelheid kon de be stuurder de bocht niet goed nemen, tengevolge waarvan de auto op een vluchtheuvel reed, de afzetting verniel de en over de kop sloeg. De auto kwam tenslotte op een 6 meter lager gele gen terrein terecht en werd totaal ver nield. Voorbijgangers snelden toe en konden met moeite de zeven inzitten den bevrijden. Het bleek, dat de be stuurder reeds was overleden. Zijn moeder was zwaar gewond. De overi gen hadden schaafwonden en ander licht letsel opgelopen. De slachtoffers werden naar het ziekenhuis in Leiden overgebracht. ZANDVOORT, 16 aug. De laatste zandbouwwedstrijd in dit seizoen zal woensdag 17 augustus, 's middags om half drie worden gehouden op het zuide lijke strand van Zandvoort tussen de strandtenten 1 en 1 A. (Advertentie) 395.— „Nu wegrijden zonder trappen" SOLEX-SERVICE-STAUON RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM-N. TELEF. 57456 HAARLEM. 16 aug. Tot opvolger van mr. J. Gerretzen is tot griffier bii het Haarlemse kantongerecht benoemd mr. C. W. D. Vrijland. De nieuwe grif fier werd in 1916 geboren en werd 1 juli 1947 waarnemend griffier bij de Haarlemse rechtbank. Per 6 oktober 1951 werd hij substituut-griffier bij de zelfde rechtbank. Sinds 25 november 1959 bekleedde hij dezelfde functie bt) het gerechtshof te Amsterdam. Mr Vrijland is o.m. bestuurslid van de vereniging Haerlem en heeft ver schillende publikaties gedaan in het jaarboek van deze vereniging. Zij be handelden meestal de buitenplaatsen in Bloemendaal en Overveen. HAARLEM, 16 aug. Uit de ka mer van B. er. W. in het Haarlemse stadhuis wordt sinds gistermiddag drie uur een antieke tinnen schotel vermist. Zaterdagmiddag om half een is ae schotel nog door de hoofdbode van het stadhuis gezien. De schotel heeft een middellijn van 30 cm., een opstaande rand van 4 cm. en een liggende rand ook van 4 cm. Zij was afkomstig uit de collectie van het Frans Halsmu seum en in bruikleen aan het stadhuis afgestaan. De waarde van de schotel is nog niet bekend. HAARLEM. 16 aug. Wegens «en foutieve opgave ons door de politie ver strekt, rectificeren wij het bericht om trent een ongeval nabij de Nassaubrug. waarvan wij in onze courant van 13 augustus melding maakten. De toe dracht van het ongeval is thans aldus: Een 30-jarige Heemskerker reed vrijdag middag met zijn auto op de Nassaubrug in zuidelijke richting en verleende geen voorrang aan een Volkswagenbusje, be stuurd door een 31-jarige monteur uit Haarlem, dat op de Nieuwe Gracht ln oostelijke richting reed. Het busje kan telde en werd zo ernstig beschadigd, dat het moest worden weggesleept. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. OVERVEEN, 16 augustus Met in- gang van vandaag, dinsdag 16 augus- tus, is de heer T. Stelma te Santpoort- Zuid bevorderd tot kapitein ter zee- i arts der Koninklijke Marine. Slechts vijf nog dienstdoende officieren van gezondheid der K.M. hebben deze ti tel. Dokter Stelma is van de oprichting af verbonden aan het Marine hospitaal te Overveen. Hij heeft destijds de ge hele leiding in handen gehad bjj het inrichten van dit voormalige bejaar denhuis en door de oorlogsomstandighe den geheel verwaarloosde gebouw tot Marinehospitaal. Als reserve-luitenant kwam de op 8 januari 1911 in Friesland geboren Tietze Stelma op 1 maart 1931 bij de Marine. Op 26 augustus 1938 werd hij bevorderd tot officier van gezondheid der tweede klasse. In de oorlogsjaren voer hij buitengaats eu werd op 1 fe bruari 1943 officier van gezondheid der eerste klasse. Nadat hij het hospitaal in Overveen had ingericht specialiseer de dokter Stelma zich op het gebied van zenuw- en zielsziekten. Hij werd een bekwaam psychiater, die ln de verschillende centra der Koninklijke Marine baanbrekend werk verrichtte. HAARLEM, 16 augustus Tegelijk met het ontwerp-gemeentebegroting 1961 hebben B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad het ontwerp-sub- sidiebesluit 1961 aangeboden, waarin alle door de gemeente in 1961 te ver strekken subsidies zijn opgenomen. B. en W. hebben hun bevriezingsbeleid ten aanzien van de subsidies losgela ten, met als gevolg dat het totaal der subsidies in vergelijking met verleden jaar met ongeveer 10 pet. is gestegen. Hieronder drukken wij alle subsidies af, die in vergelijking met verleden jaar een wijziging ondergaan, alsmede alle subsidies aan katholieke instellingen. (Tussen haakjes vermelden wij het be drag van verleden jaar). Pro Juventute f 4500.- (f 3750.-)Ka tholieke Gezinsvoogdij 1800.- 1500) R.K. Reclassering f 500.- (f 500.-)Ver eniging tot bestr. van t.b.c. f 13.500.- (f 10.000.-)Kath. Schoolpsych. Dienst f47.750.- (1 47.750.-). Instellingen voor zuigelingen- en kleuterzorg, w.o. het Wit-Gele Kruis f60.595.- (f53.700.-); In stellingen voor kinder-uitzending f 27.000.- (f 27.500.-)Instellingen voor wijkverpleging, w.o. het Wit-Gele Kruis f 52.425.- (f 51.850.-); Invaliden- bond f6.250.- (f 5550.-); R.K. Leeszaal f 45.720.- (f 42.232.-); Volksuniversiteit f 9100.- (f 6000.-); Jong Haarlem ...voor uit! f 38.200.- (f 34.200.-); Balletuitvoe ringen f 60©0.- (f 4500.-); Operavoorstel lingen f f 2000.-)Toonkunst-muziek school f 50.000.- (f 45.000.-)Volksmu ziekschool fll.250.- (f 10.000.-) Stich ting Voortgezet Econ.Onderwijs f 3000.- (f 2500.-)Onderwijs ziekte en zwakke kinderen f 2100.- 75^'" X i ^7 en Werktuinen f 22.500.- (f 22.125.-) Jeugdafd. van Sportver. f 22.500.- (f 21.000.-)Instellingen voor sociale jeugdzorg, w.o. de stichting Katholiek Maatschapelijk Jeugd- en Gezinswerk f 106 327 - (f 101.072.-)Speeltuinver- bond f62.615.- (f 61.200.-); Kath. Ver. v?h Gezin 1 44.980.- (f36.880.-); R.K. Militair Tehuis f 1000.- (f 1000.-); Bis schoppelijk museum f 2000.-; Comité Nat Feesten f 4500.- (f 3500.-)Kinder tehuis Het Zonnehuis f 1000.- (f1250.-); Kleine Theresia Stichting f2500.- (f 2250 -)' St.-Josephhuis „Sa Tnnitas" f 14000.'- '(f 14000.-); Marthavereniging f 2250 - (f 2000.-)Ver. tot behartiging v. d belangen v. jonge meisjes f 4000.- (f 3500.-)Instellingen voor kraamver- pleging w.o. hetWit-Gele Kruis f 33 750!- (f 31.000.-): Bijz. Soc. Zorg en Maatsch.Buurtwerk f 165.730.- (f 86500) Instellingen voor maatschappelijk werk w.o. Interparochieel Sociaal- Charitatief Centrum f 45.300 (f 34.000.-) (het subsidie van het ISCC wordt ver hoogd van f 15.000.- tot f 20.500.-)In stellingen voor Gezinszorg f61.000.- (f 55.850.-); Instellingen voor Gezins hulp f 119.000.- (f 108.790.-); Ver. Maat sch. Zorg voor Zieken (f 15.275.-)Julianavereniging f 600. (f 600.-)R.K. Bureau voor Levens- en Gezinsmoeilijkheden £750.- (f750.-) UW 114.940.- (f 14.520.-); Bejaarden bonden w.o. Kath. Bejaardenbond f 2800 (f 2900.-); Med. Opvoedk. Bu reaux, w.o. R.K. Med. Opvoedk. Bu reau f 22.180.- (f 21.060.-)Haarlems Bloei f71.100.- (f 67.700.-); Kath. Bu reau voor Beroepskeuze f 150.- (f 300.-). Sedert een maand kan men iedere dag op Schiphol ongeveer vier Haar lemse bloemenmeisjes aantreffen die de aankomende gasten met een bloe- mengroet in Nederland verwelko men. Gezien en gehoord de reacties stellen de buitenlanders deze fleu rige begroeting op bijzondere prijs. Zaterdag arriveerde bijv. de burge meester van Bagdad, Abdoel Majid Hassan, voor een bezoek dat hij aan ons land brengt om zich op verschil lend terrein te oriënteren. Ook hem wachtte een Haarlems bloemenmeis je op dat hem met een bloem ver welkomde. ZANDVOORT, 16 aug. Pater No- lascus O.M.Cap., assistent van de St.- Agatha-parochie te Zandvoort is door zijn overheid benoemd tot kapelaan te Amsterdam Pater Nolascus is meer dan tien jaren in Zandvoort werkzaam geweest. Als missionaris was hij op Su matra werkzaam en werd in de oor logsjaren door de Jappen geïnterneerd. Na zijn repatriëring werd pater Nolas cus benoemd tot aalmoezenier van de gerepatrieerden met Zandvoort als standplaats. Het vertrek van de meeste gerepa- treerden uit deze omgeving was verle den jaar aanleiding tot een verandering van functie: pater Nolascus werd as sistent van de parochie. Tevoren was de pater reeds bij de zielzorg betrokken; f 15.900.- zijn voorkeur ging uit naar de moeilijke gevallen, Zijn levenservaring en brede opvattingen maakten hem tot een vraagbaak voor velen. Zjjn predicaties waren fors maar bewogen. Katholiek Zandvoort zal deze markante figuur in het parochieleven ernstig missen. A.s. donderdag om 8.15 uur bestaat er in het parochiehuis gelegenheid van pater Nolascus afscheid te ne men. Advertentie ZANDVOORT, 16 augustus De voetbalclub Zandvoortmeeuwen heeft zondag zijn oefenprogramma voortge zet met een ontmoeting tegen de „Zwarte Schapen" uit Amsterdam, waarin onder andere Tolmeyer, Mes man en Van der Sluis meespeelden als oud-spelers van de Ere-divisleclub „Amsterdam". Na een uitstekende wedstrijd, bleef Zandvoortmeeuwen met 2-0 in de meerderheid. De Zandvoortse ploeg speelde in zulk een hoog tempo, dat de Amster damse verdediging grote moeite had om zich staande te houden. Met fraai samenspel trokken de geelhemden er op uit en het was Halderman die met een geweldige kogel de score weer de thuisclub opende, 1-0. De Zandvoor- ters stelden zich met deze voorsprong niet tevreden. Diverse aanvallen wer den ondernomen en nog voor de pauze gelukte het Kraatjenoord de Amsterdam se keeper voor de tweede maal te pas seren (2-0). Ook na de pauze bleef het spel van beide ploegen het aanzien volop waard. Hoewel de Amsterdammers felle po gingen in het werk stelden om de ach terstand in te lopen, hield de Zand voortse defensie stand. In de laatste minuut van de wedstrijd werd de „Zwarte Schapen" een strafschop toe gewezen, maar op prachtige wijze wist doelman Van Koningsbruggen het doel punt te voorkomen. BEVALLEN van een zoon A. M. Koopman-van Heeringen; C. G. M. Goossens-Blaauwhof; C. C. Fictoor-van Wort: R. van der Groef-Schipper; F. Frerichs-Korthuys. BEVALLEN van een zoon: A. M. Hairston-M i tchellJ. C. Teeuwen- Schipper; J. A. M. Scheer-JansenG. Doornebal-Vledder; C. Hilberts-van Slooten; H. A. G. Franssen-Hagen. BEVALLEN van een dochter: G. C. van der Zon-Louter; I. Tourneij-Timmer- BEVALLEN van een dochter: C. J. Hoolwerf-Voormeer; H. P. Stokkers- Prins; H. A. van Galen-Beaujean; M. M. Esveld-Prins; P. R. van Galen- Schemmekes; L. J. Vonk-de Ruiter; A. J. C. Schoenmaker-van der Aar; C. Verschoor-Weber; A. M. E. Olie-van den Hoogen. ONDERTROUWD: H. J. Boesmans en C. H. J. van der Hooft; J. G. M. Ha- geman en J. M. Polle; G. J. Schul- kes en C. M. M. Denssen; J. de Leeuw en A. H. V. van Dongen; E. R. A. P. Webber en W. G. F. Hovinga; J. Aar- dema en G. Meijers; P. J. Kroon en E. C. Lindeman; F. Henkels en T. Be- zemer; G. H. Hoogers en A. M. Wol- ters. GEHUWD: W. A. M. Rooijers en A. C. M. van Bakel; J. B. P. M. van der Veldt en M. G. Bekema; H. Breems en A. J. Vlaming; J. J. van den Hoek en M. van der Pol; J. M. van Roon en A. Fok; T. K. M. Meesters en H. T. Boxelaar; J. C. Borst en L. Schlebaum; J. P. B. Sonnemans en O. M. Schnit- ger; F. G. Takken en C. J. M. Mooije- kind; D. de Graaf en A. Kamerman; G. W. Mors en H. M. T. E Mannaert; T. Luimes en H. C. G. M. van der Ham; B. Kraaijenhagen en M. Zand stra. GEHUWD: A. M. Visser en A. Vos; T. Boonstra en A. Hoetmer; G. E. van Roode en T. de Leeuw. OVERLEDEN: J. A. Schaaf-Roelofs- waard, 76 j., Pleiadenstraat; M. Gies- berg, 66 j., Kamperlaan; J. Blommaert, 69 j„ Lange Herenvest; J. Mol, 64 Kamperlaan; L. van der Woude-Bruins, 85 j., Stuyvesantplein; M. Dikkeboom- Schippers, 91 j., Westerhoutpark; J. van Schooten-Paardebek, 84 j., Jans- straat; J. van Maurik-Lenting, 84 j., Jansstraat; A. Elfers, 66 j„ Hyacinten laan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5