Nieuw SHELL-geb in Maasstad in gebruik m ül PAUL VLAANDEREN Het geheim van 3? m "1 iOWl WELKE MACHINEZETTER Burgemeester Van Walsum opent belangrijk Rotterdams centrum Is de politie in taak belemmerd? Berkelse arts overgebracht Anti-Belgische betoging in Londen TROOP! ONCO j* KLM-„V iscount" schoot door Enschede heeft 125.000 inwoners „Haarlem"-successen in Den Haag Jan v. Gemerden- toernooi a) een leerling lithograaf b) leerlingen offsetdrukker c) hulparbeiders d) 12 meisjes ERIC DE NOORMAN WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 PAGINA 2 Standpunt van Zaan dam se commissaris Psychiatrisch onder zoek in Qroningen Oudste K.L.M.-er gaat met pensioen ATLETIEK p«Miit Op Schiphol Niemand enig letsel Beperking van studie vrijheid tot het eerste examen Visstroper politie lang te slim af Speurhond Carlo pakt man met duikerspak Haringuitvoer verminderd Verolme Vacuum Techniek Nederland Radio-actieve stralen bij Hoogovens Voor dikte-meting bij het walsen van platen Wielrennen Wil Blommaert wint in Rotterdam Dammen bij V.K.D. DUIVENB0DEM V. Wij kunnen plaatsen voor onze cartonage-afdeling Ook gehuwde dames komen in aanmerking. Aanlmelden Vernhout en Van Sluyter's Drukkerijen N.V., Houtmarkt 7 - Haarlem. 47. Met een paar van zijn mannen gaat Tristan de Noorman voor naar de plaats, waar het zwaard Exihalibur in een groot blok steen verankerd ligt. „Ik begrijp je niet, Tristan," zegt Eric scherp. „Ik heb nooit beweerd Artor te zijn. Dat beweer jij en klaarblijkelijk alleen om me dan voor leugenaar te zetten. Het is aan mij te danken, dat..." „Ja, genoeg" valt Tristan, die zijn zelfverzekerdheid, nu alles achter de rug is, weer verkregen heeft, in. „Hier is het zwaard. Als je Artor niet bent, zeg het dan en kom er meteen voor uit wie je wel bent." „Ehwie ik wel ben?" herhaalt Eric met een hulpeloos gebaar. „Ik heb je al gezegd, dat ik dat eerlijk niet weet." „Bah, zo'n smoesje maakt me wantrouwig," gromt Tristan. „Be lachelijk!" Zuchtend klautert Eric op de steen, omvat het glinste rend gevest en spant zich tot het uiterste in. De mannen staren vol ontzag naar zijn spierbundels. Maar Eric krijgt het zwaard niet los. Weer probeert hij het. Het zweet breekt hem uit; de aderen zwellen op zijn voorhoofd. En dan is het alsof er iets knapt in zijn hoofd. Het volgend ogenblik staart de Noorman verbaasd voor zich uit. En een brede glimlach trekt over zijn gezicht. „Ik weet het," mompelt hij. „Ik weet alles weer." ecvo. (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 16 ang. Het Hof plein, waar tot de oorlog de Delftse Poort stond, heeft sinds zaterdag weer een poort. Burgemeester mr, G. E. van Walsum opende 's morgens het negen verdiepingen hoge Shellgebouw. Hierin bevinden zich het hoofdkantoor van Shell Nederland n.v., dat van Den Haag naar Rotterdam ig verhuisd, Shell Tankers N.V. en de Nederlandse Aardolie Maatschappij. Mr. van Walsum acht de Shell van grote betekenis voor Rotterdam, vooral voor de uitbreidingen op Rozenburg. „De Shell heeft altijd aangedrongen op een snelle aanleg van Europoort. Deze maand wordt de dam tussen de zeeha ven en de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland weggebaggerd en de eerste fase wordt daarmee afgesloten. De Shell heeft inmiddels installaties aan de nieuwe haven gebouwd," adus de burgemeester. Hij sprak enthousiast over het gebouw, dat zowel intern als extern een belangrijke functie bekleedt in de Maasstad. „Het gereed komen van dit pand doet ons weer eens zien, dat de wederopbouw van Rotterdam niet is afgelopen. Er zijn nog kale plek- ken genoeg om te bebouwen," zo zei hij. Voor hem voerden de president-di recteur van Shell Nederland N.V., de heer B. Scheffer, en de directeur van Shell Tankers N.V., de heer E. H. La- rive, het woord. De heer J. D. van Kam- pen, directeur van de Amsterdamse Aannemings Maatschappij N.V. te Den Haag, sprak over de moeilijkheden, die met de bouw gepaard gingen. Hij bood de directie van Shell Tankers N.V., welke N.V. de bouw financierde, een fraaie klok annex windwijzer aan, vervaardigd door de Utrechtse edelsmid Brom naar een ontwerp van Pieter Hofman. Het gebouw is opgetrokken op een aantal betonnen kolommen, waardoor het verkeer onder de verdiepingen door ZAANDAM. 1T aug. De commissa ris van politie, de heer Van IJzendoom, heeft een perscommuniqué uitgegeven, waarin hij stelling neemt tegen een pu- blikatie van prof. mr. G. de Grooth met betrekking tot de zogenaamde „waarschuwingszaak", waarbij kinderen met bordjes liepen, waarop een waar schuwing aan automobilisten stond, dat de politie controle hield. In z}jn artikel gaat prof. De Grooth uitvoerig in op de grond waarop het proces-verbaal is opgemaakt, namelijk artikel 184 van het Wetboek van Straf recht, dat luidt: „Hij, die opzettelijk niet voldoet aan een bevel of vordering, krachtens wettelijk voorschrift gedaan door een ambtenaar, belast met of be voegd verklaard tot het opsporen of on derzoeken van strafbare feiten, alsme de hij die opzettelijk enige hndeling door een der ambtenaren ondernomen ter uit voering van enige wettelijk voorschrift belet, belemmert of verijdelt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoog ste drie maanden of een geldboete van ten hoogste 1200 gulden". Prof. De Grooth kwalificeert het optreden van de politie ..als emotioneel en niet tactisch" terwijl hij bovendien het vasthouden van de delinquent kritiseert. Commissaris van IJzendoorn tekent nu het volgende aan: „Bij de beschou wingen van prof. mr. De Grooth zij het mij vergund enkele opmerkingen te ma ken: 1. J,H. is niet gearresteerd ge weest en ook niet vastgehouden, zelfs niet één minuut, zodat het bepaald niet aangaat de politie van een „emotionele misgreep" te beschuldigen. Jammer dat de schrijver hier uitsluitend afgaat op het gemengde nieuw van de ochtendbla den van 4 augustus. 2. Een inspecteur van politie heeft rustig en met goede ar gumenten aan J.H. duidelijk gemaakt hoe fout zijn optreden was en wel onge veer een half uur na diens foute optre den in diens woning onder het genot van een door de echtgenote van J.H. aange boden kopje filter-koffie. 3. Geen wel denkend mens zal beweren dat J.H., naar normaal spraakgebruik, de snel heidscontrole niet hetzij belemmerd het zij verijdeld heeft. Bovendien kan de auteur weten, dat in twijfelgevallen als het onderhavige de Justitie en niet de politie bepaalt of tot onderzoek en straf vervolging zal worden overgegaan, zo dat elk verwijt aan de politie als mis plaatst moet worden aangemerkt." Al dus de commissaris van politie. Nader vernemen wij nog dat de inspecteur, die met het onderzoek was belast, aan de heer H. gevraagd heeft naar het bu reau te komen voor het vastleggen van een verklaring op een „tijdstip dat de heer H. het beste uitkwam". LEEUWARDEN, 16 aug. De Ber kelse arts, dokter O, die van gifmoord op een mede-gedetineerde in de straf gevangenis te Leeuwarden wordt ver dacht, is een dezer dagen vanuit het huis van bewaring alhier overgebracht naar dat te Groningen. Daar zal hij, zo als onlangs door de rechtbank is be paald, een psychiatrisch onderzoek on dergaan, dat enige maanden in beslag zal nemen. De leiding van dit onderzoek berust bij prof. dr. mr. P. A. H. Baan, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen. SCHIPHOL, 16 augustus. De oudste K.L.M.-er in dienstjaren, de 66-jarige heer Frans van Marie, is gisteren met ?ensioen gegaan. President-directeur A. Aler was speciaal naar Schiphol fekomen om afscheid te nemen van eze „wereldrecordhouder in de bur gerluchtvaart". zoals hij hem noemde. Er zal namelijk wel niemand ter we reld zijn, die er op kan bogen veertig jaar bij een en dezelfde luchtvaa '.- maatschappij gewerkt te hebben, om de eenvoudige reden, dat er nog slechts weinig luchtvaartmaatschappijen zo lang bestaan. De heer Aler roemde de jubilaris om zijn vele werk en onderscheidde hem met een nieuw ontworpen speld: de draagspeld met twee diamanten voor een veertigjarig dienstjubileum bij de K.L.M. van de Schiekade naar het Station Hof plein kan rijden. De gemeente stelde deze wegverbinding indertijd als eis. Het ontwerp is van de Haagse archi tect C. A, Abspoel. Architect C. Wil- jouw assisteerde hem. Het pand is op- fetrokken om een betonskelet, waar oor de gevel aan drie zijden als „cur tain wall" kon worden uitgevoerd in glas en aluminium. De vierde gevelzij de is bekleed met Italiaans travertin. De inrichting wordt gekenmerkt door toepassing van veel nieuwe ideeën zo wel wat accommodatie als artistieke decoratie betreft. De edelsmid Brom vervaardigde een fraaie standaard voor de scheepsbel van de „Ondina". Deze tanker wist tijdens een gevecht in de Stille Oceaan tijdens de laatste oorlog een Japanse hulpkruiser tot zin ken te brengen en een tweede van zich af te schudden. Het gebouw is air-con ditioned. Op de begane grond is aan de ene zijde van het gebouw een service station ingericht. De ingang bevindt zich in een glazen hal aan de zuidzijde van het gebouw. Hierin is een blauw betegeld bassin aangelegd. Corinne Franzen-Heslenfeld ontwierp hier een zeemeerfnin. Met het Shellgebouw is het Hofplein nu aan drie zijden be bouwd. Tegenover het plein wordt ge heid voor het Hiltonhotel, dat in 1962 gereed zal zijn. Voor de Belgische ambassade in Londen hebben aanhangers van de Congolese premier, Loemoemba, een demonstratie gehouden tegen de aanwezigheid van Belgische strijdkrachten in de Congolese provincie Katanga. Dei betogers droegen borden mee, waarop de onmiddellijke terugtrekking van de strijdkrachten uit Congo werd geëist. Vooraanzicht van het nieuwe Shellgebouw aan het Hofplein te Rotterdam dat zaterdag door burgemeester mr. G. E. van Walsum is geopend. SCHIPHOL, 16 augustus De K.L.M. „Viscount" PH/VIE „Jan Olieslagers", die vanmorgen om even over half twaalf met 57 passagiers van Londen op Schip hol arriveerde, is bij het uitrollen van de landingsbaan gereden. De machine kwam een vijftigtal meters voorbij het einde van de baan in het gras tot stil stand. Geen der passagiers liep letsel op. Het vliegtuig is onbeschadigd. De passagiers, die in het toestel zaten, beleefden even een angstig ogenblik, maar er ontstond geen paniek. Gezag voerder F. H. van Vianen had toen hij uit Londen kwam de keus om op baan 14-32 of op de 01-19 te landen. Hij ver koos de 1800 meter lange baan 14-32 boven de 2550 meter lange 01-19, aan gezien de eerste baan precies in zijn vliegrichting lag. Waarschijnlijk door het weigeren van de remmen reed de „Viscount" toen bij het einde van deze baan rechtdoor, het hoge natte gras in. Precies midden tus sen dit einde en de Schipholdijk kwam het vliegtuig tot stilstand. De passagiers konden even later via een ijlings naar het toestel gesleepte trap de machine verlaten. Van onze Haagse redactie) DÉN HAAG,, 17 aug. Minister Cals heeft een nadere verduidelijking voor gesteld van de bepalingen over de be perking van de studievrijheid in het nieuwe ontwerp van wet op het weten schappelijk onderwijs. In de nota van wijzigingen, die de minister aan de Ka mer heeft voorgelegd, wordt duidelijk bepaald dat de ontzegging van het recht tot het bijwonen van het onder wijs is beperkt tot het onderwijs voor het eerste examen. Slaagt de student, aan wie het recht tot het bijwonen van dit onderwijs is ontzegd, er toch in het eerste examen met goed gevolg af te leggen, dan herleeft het volledige recht tot het bijwonen van de colleges. Te vens heeft de bewindsman een ruimere mogelijkheid voorgesteld voor samen werking met andere universiteiten en hogescholen of met wetenschappelijke instellingen. ENSCHEDE, 17 aug. Enschede heeft gisteren zijn honderd vijf en twin tig duizendste inwoner ingeschreven. Het is Gea van Hoorn, een dochter van een naaimachinemonteur, die dit getal volmaakte. De vader „reeg voor zijn dochter van burgemeester W. Tho massen een spaarbankboekje, waarop een bedrag van 125,- was ingelegd. Enschede neemt thans de tiende plaats in de grote Nederlandse gemeenten in. Arnhem verwach* dat binnenkort het iwonertal op 125.000 zal komen. DEN HAAG, 16 aug. De Neder landse regering heeft ook de republiek Congo het voormalig Frans Congo erkend, aldus heeft een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken vandaag meegedeeld. De minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft de regeringsleider van de maan dag onafhankelijk geworden republiek telegrafisch gelukwensen gezonden. ZIERIKZEE, 16 aug Reeds lang had de rijkspolitie van de groep Bruinisse het vermoeden, dat in de visrijke kre ken bij Ouwerker een visstroper aan het werk was, doch ondanks alle mo gelijke waakzaamheid was het steeds niet gelukt de stroper te betrappen. Dit kwam, omdat de stroper, een man uit Zierikzee, gebruik maakte van een dui kerpak. Bij het naderen van de politie verdween hij onder water en wachtte rustig tot het gevaar geweken was. Toch is gistermorgen een eind geko men aan zijn stropersactiviteit doordat de rijkspolitie nu gebruik maakte van de sedert kort aan de groep Bruinisse toegevoegde speurhond Carlo. De hond kreeg de stroper in het oog terwijl hij w voor de patrouilerende agenten uit liep. Hij bracht de man tot staan. De stroper werd in vol ornaat aangetroffen, gereed om zijn fuiken te water te laten. Nog onder de indruk van het optreden van de hond. verklaarde hij ongevraagd, dat hij ook eens de banden van een auto die hem op een van zijn tochten was ge volgd, had stuk gesneden. DEN HAAG, 16 aug. In het tweede kwartaal van 1960 heeft Nederland 3.106.582 kg pekel- en steurharing uit gevoerd. In het tweede kwartaal 1959 was dat 4.087.393 kg., in heo tweede kwartaal 1958 3.733.631 kg. De gemid delde aangegeven waarde per kg net to was in 1960: 92 ct„ in 1959: 92 ct„ in 1958: 82 ct. Naar België ging 1.302.585 kg., naar West - Duitsland 1.232.868 kg., naar Frankrijk 157.319 kg. en naar Noorwe gen 253.444 kg. Van de geëxporteerde hoeveelheid kwam 43.39 pet. uit Sche- veninge-n, 29,15 pet. uit Katwijk, 23.33 pet. uit Vlaardinge-n, 2.79 pet. uit IJmui- den en 1.34 pet. uit andere plaatsen. ROTTERDAM, 17 aug. Van 1955 af is het Verolmeconcern in samenwer king met een Duitse industrie bezig met de ontwikkeling van hoogvacuum- installaties, waarmee elke soort pa pier, de meest uiteenlopende soorten plastiek alsmede textiel uit natuurlijke en kunststoffen bedampt worden. Omdat aluminium de beste metaal glans geeft wordt aan dit materiaal de voorkeur gegeven. Ook andere ma terialen, zoals koper, zilver, goud enz. kunnen echter onder hoog vacuum be dampt worden. Onder het hoog-vacuum- bedampingsproces volgens de heer Verolme zou men kunnen spreken van opdampen wordt het metaal op het materiaal samengeperst in een uiterst dun en gelijkmatig laagje. Kort geleden verkreeg Verolme Va cuum Techniek Nederland de exclusie ve rechten voor de Beneluxlanden en Frankrijk voor de exploitatie van deze hoog-vacuum-installaties. De gehele uitrusting zal gebouwd worden door de Verolme machinefa briek in IJsselmonde. Een over de ge hele wereld verspreide verkooporgani satie voor de hoog-vacuum-bedam- pingsinstallaties is, verzekerde de heer Verolme, reeds opgericht. Ze zal zo no dig nog worden uitgebreid. Thans wordt nog een geschikte plaats gezocht om een fabriek op te zetten, waarin de produkten op uitgebreider schaal kun nen worden vervaardigd. In deze fa briek zuil n de produkten voor de Be neluxlanden en vermoedelijk ook voor Frankrijk gemaakt worden. Naar ons verzekerd werd zijn in de Verenigde Staten en in Engeland reeds enkele machines niet alleen verkocht, maar ook reeds in bedrijf. BEVERWIJK, 17 aug. In Walserij- West vindt tegenwoordig de dikteme ting van platen plaats met behulp van radio-actieve stralen. Een zeer modern instrument zorgt er voor, dat nu tijdens het walsen de dikte van de platen nog beter in de hand gehouden kan worden dan tot nu toe. „Samen" schrijft daarover o.m. het volgende De platen die door het ikwarto-wals- tuig in Walserij West zijn gewalst, pas seren allereerst de nameterspost. Hier wordt de dikte van de nog gloeiende plaat door een van de hulp walsers met een micrometer gemeten. Om reeds tijdens het walsen de dikte van de plaat te kunnen bepalen en daardoor het geringe aantal afwijkingen in de dikte nog kleiner te maken, is Walserij-West sedert kort uitgerust met een instrument dat tijdens het walsen de dikte van de plaat kan me ten met behulp van een zg. radio-actie ve isotoop. Direct achter de kwarto bevindt zich in het midden onder de rollenbaan een stralingsbron met een stof die recht omhoog een radioactieve straling uitzendt. De stralen worden opgevan gen door een meter, die zich in een draaibare arm boven de rollenbaan be vindt. Wanneer een plaat tussen de stralingsbron en de meter doorgaat, wordt een deel van de radioactieve stralen tegengehouden. Hoe dikker de plaats is, des te meer straling wordt erdoor onderschept. Iedere Wteer dat er ons een plaat passeert, vermindert de stralingsterkte, die door de meter wordt opgevangen. Dit verschil in straling, dat door de meter wordt omgezet in elektrische stroompjes van verschillen de sterkte, is een maat voor de plaat dikte. Als de stralingsbron naar boven stra len uitzendt, brandt een rode lamp ten teken dat het gevaarlijk is zich tussen de bron en de metet te bevinden. De plaat wordt door de zwakke straling, die er door gaat, niet radioactief. Me tingen hebben voorts aangetoond, dat er naast de rollenbaan geen straling optreedt. AMSTERDAM, 16 aug. Paul Steen bergen, directeur van de Haagse Cotme- die, heeft zich bereid verklaard op te treden als dialoog-regisseur van de mu sical „My fair lady" waarvan de repe tities onder leiding van de algemene re gisseur Sven Aage Larsen te Amster dam in het nieuwe de La Mar theater thans in volle gang zijn. HAARLEM, 16 aug. De ogen van alle sportliefhebbers in Haarlem en omgeving waren dit weekend gericht op de Heemsteedse Ellen Ort (At- modes), die tijdens de dames-interland Nederland-Frankrijk itaar laatste kans kreeg zich te kwalificeren voor de Olympische Ploeg. Het is haar niet ge lukt. De 11.9 sec. op dè 100 meter en de 24.4 sec. op de 200 meter lagen bo ven de door het N.O.C. gestelde eisen. Jammer voor Ellen, die zich in ver band met haar examens pas sinds kort volledig kon wijden aan haar atietiek- training. Onlangs liep ze nog 11.7 sec. en 24.- sec., prachtige tijden, waarmee ze zich ver boven de andere Neder landse atletes aan de kop van de rang lijst van ons land stelde. Het heeft ech ter niet mogen baten. HAARLEM, 16 aug. De jonge Haar lemse amateur Wil Blommaert, heeft in Rotterdam een opperbeste prestatie geleverd door na een knap gereden solovlucht met grote voorsprong de Ronde van Ivatendrecht te winnen. Er was niemand die het de Haarlemmer in de slotfase van deze levendige koers bepaald lastig heeft kunnen maken en alleen Kouwenhoven, Verwey en Den Hartog wisten hun achterstand op Blom maert tot 43 seconden te beperken. Al de overige renners hadden bijna 'n ron de achterstand. Na verschillende schermutselingen wisten de Zuidhollanders Verwey, Den Hartog e>n Breure met Blommaert een kopgroepje te formeren. Toen deze kop lopers van wie Breure zich niet kon handhaven een halve ronde voor sprong hadden behaald op het peloton, sloeg Blommaert nogmaals op de vlucht. Ondanks dat Verwey en Den Hartog nog versterking kregen van Kouwenho ven, wisten zij de Haarlemmer niet meer te achterhalen. Als een sterk en ver diend winnaar ging Blommaert tenslot te over de eindstreep. Zijn eerste over winning als amateur was daarmee een feit. De uitslag luidt: 1. W. Blommaert, Haarlem, de 90 km. in 2 uur 29 min. 33 sec.; 2. C. Kouwenhoven, Leidschen- dam op 43 sec.; 3. P. Verwey Gouda; 4. A. den Hartog, Zuidland; 5. H. Brink man, Rotterdam op 1 min. en 2 sec.; 6. S. Koevermans, Vlaardingen; 7. L. v. d. Leur, Rotterdam; 8. J. van Piere, Uithoorn; 9. J. Groot, Beverwijk; 10. M. Breure, Rotterdam. HAARLEM, 16 augustus Drie van de vier in de laatstgespeelde ronde voor de onderlinge competitie van V.K.D. beëindigde partijen waren van beslis sende betekenis voor de definitieve scheiding tussen eerste en tweede klas- sers. Na Th. Kok en Sassen ontspron gen thans ook R. Kok en Visser de dans, die één met een krappe, de ander met een ruimere marge, zodat aan D. Rump die de degradatiepil moest slikken zelfs de mogelijkheid wordt onthouden om zich via barrage in het eerste te handhaven. Algemeen wordt echter verwacht, dat hij zich het volgend seizoen weer rustig in het eerste gelid zal voegen. De gespeelde partijen: Faay-R. Kok (ap) 1-1, Sassen-Faay (ap) 0-2, Hollen- berg-Visser 1-1, v. d. Vorst-R. Kok 0-2. Ook het clubkampioenschap is vrij wel beslist ten gunste van Hollenberg. Met zijn laatste partij tegen R. Kok heeft hij aan remise genoeg om de ti tel weer eens te behalen. Nog te spelen partijen ingecalculeerd zullen de tientallen er vermoedelijk als volgt uitzien: 1. Hollenberg, 2. H. Rump, 3. Bee- len 4. v. Wort, 5. Faay, 6. Th. Kok, 7. R. Kok, 8. Lucas, 9. Sassen, 10. Vis ser. B: 1. D. Rump, 2 Hesselman, 3. Masteling, 4. v. d. Vorst, 5. Andringa, 6. Th. Smakman, 7. v. Rooden, 8. Mey er, 9. R. Smakman, 10. v. d. Nouwland, Wijzigingen in deze opstelling zijn waarschijnlijk in verband met toetre ding van nieuwe leden en eventuele in terne regelingen. Op de door de regen van de laatste tijd nogal zachte sintelbaan aan de Zuïdlarenstraat in Den Haag werden zondag, onder prima weersomstandig heden. regionale wedstrijden gehouden waaraan een grote groep „Haarlem"- atleten deelnam, benevens J. Gieles en S. Koster van „Holland". Deze laat- sten kwamen uit op de 1500 meter, waarvan S. Koster zevende werd en Gieles de race niet uitliep. Beter deed Jan Kiewiet het op dit nummer. Na lange tijd ergens in de achterhoede gelegen te hebben, storm de hij in de laatste ronde met veel machtsvertoon naar voren om als twee de te eindigen in 4.15.-, een verbetering van het clubrecord, dat reeds op zijn naam stond. Peter van Bueren, die vijf weken we gens een gebarsten pols niet op de sin- telbanen gesignaleerd kon worden, startte weer op de 300 meter. Hij ver overde een derde plaats in de uitste kende tijd van 37.4 sec. Ruud de Haan werd hier vijfde. André Mascini bracht het twee keer tot een vierde plaats; bij het speer werpen (38 m 95) en kogelstoten (12 meter). De B-junior Arie Schaper had op zijn geliefde 600 meter nauwelijks tegen stand. Hij won heel gemakkelijk in een fraaie 1..7.3. Met sterkere tegenstand moet hij nog veel beter kunnen. Gerard Moolenaars we,rd derde bij het verspringen met een sprong van 5 m 65. Het speerwerpen leverde hem een vierde plaats op. Hij wierp 41 m 22. A. v. d. Voort, een nieuwe aanwinst, struikelde door gemis aan wedstrijd- routine al in de halve finale 80 meter, die hij aflegde in 10.2 sec. yan de C-junioren was Wellendiek de enige die het tot een overwinning wist te brengen. Hij stootte de kogel 12 me ter en 5 centimeter van zich af. De nieuwe gezichten H. Kuyl en Ben van Dijk deelden broederlijk de zesde plaats met 9 m 14.4. J. Schnerr legde beslag op de derde plaats bij de 80 meter. Hij liet de klok ken stilstaan na 10.4 sec., voor C-junio ren beslist geen slechte tijd. De overige „Haariem"-junioren kwamen niet tot finale- of ereplaatsen. Van de senioren liep de Surinaamse Haarlemmer Henri Plet zich in de fi nale 100 meter B. Velen zagen hem daar als derde finishen; zo niet de ju ry, die hem als vijfde klasseerde. In zijn serie had Plet 11.7 sec. laten re gistreren. Henk Heijboom. de bekende atleet van een tiental jaren geleden, heeft zijn spikes uit de wilgen gepeuterd. Hij deed het de eerste keer nog wat kalmpjes aan. Twee vierde plaatsen vielen hem ten deel: op de 400 m D (56.- sec.) en de 1500 m D in 4.48.6. Joop Prinsen tenslotte liep in 10.03.4 de 3.000 meter steeple chase, altijd weer een spectaculair nummer. Advertentie aluminium» jaloexleün De beste service bij Haarlem Ged, Oude Gracht 108 - 110 Telefoon 17165 VELSEN, 17 aug. Zaterdag begint, zoals wij reeds hebben gemeld, het Jan van Gemerden adspiranten-toer- nooi, waaraan door een zeer groot aan tal elftallen wordt deelgenomen. D® wedstrijden worden gespeeld op de bij- velden van het sportpark „Schoonen- berg" en duren elk 2x10 minuten. En wordt gespeeld in acht groepen van vijf elftallen en een groep van vier elftal len. De ploegen, die als nummer één van hun groep eindigen, worden ge plaatst in de winnaarsgroep en de num mers twee in de verliezersgroep. De indeling van de groepen is bij loting vastgesteld met inachtneming van de klasse, waarin werd gespeeld in de af gelopen competitie. Bij gelijk eindigen in een groep worden drie strafschoppen genomen door drie verschillende spe lers. Dit geldt ook voor de finalegroe- pen. Zaterdag 20 augustus wordt het wed strijd-programma voor yijf groepen af gewerkt. De groepen zijn als volgt sa mengesteld. Groep I: Halfweg, Jong Hercules, E.T.O., D.S.K. en Vogelen zang. Groep II: I.E.V., S.M.S., D.I.O., A.D.O. '20 en Nieuw Vennep; Groep III: V.E.W.. D.S.B., Spaarndam, D.S.O.V. en T.Z.B. Groep IV: Zandvoortmeeu- wen, Velsen, V.S.V., T.Y.B.B. en V.V.B. Groep V: Terrasvogels, Onze Gezellen, IJmuiden, Kennemerland en Kinheim. Zondag 21 augustus zijn de resterende vier groepen aan de beurt. Deze groe pen zijn als volgt samengesteld. Groep VI: D.C.O., S.V.Y., E.H.S., Renova en Bloemendaal. Groep VII: Stormvogels, Geel Wit. Schoten, E.D.O. en D.S.S. Groep VIII: Beverwijk, De Kennemers, H.B.C., D.E.M. en R.C.H. Groep IX: Waterloo, Van Nispen, Wijk aan Zee en V.V.H. De finales zijn vastgesteld op zater dag 27 augustus. De winnaars van de negen groepen worden in drie groepen van drie ingedeeld en de elftallen, die dan als nummer één eindigen strijden nog weer om de eerste drie plaatsen. Dezelfde procedure wordt gevolgd voor de nummers twee van de negen groe- pen, die in de verliezers-finale uitko men. wil in kleine drukkerij in de Bollenstreek komen werken? Prettige, zelfstandige werkkring met prima intertype. Hoog loon, 's zaterdags vrij. Nieuwe royale woning kan in voorzicht gesteld worden. Brieven onder nummer 31368, aan het bureau van dit blad. Y— EN NEEMT U X L DIT OEVAARL'JKE CHAPMAN'. A AUDIO VAN) KOMEN -4 VOOR PlbTO- ZE66EN DAT 'T AAN VAN DRUTEN RE HOORT... IK KAN r BE TER AANNEMEN. ZODANI& MAAR ZEKER VERTREK HOUT MAAR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2