Vorming hoger autochtoon in volle kader gang DRAADLOOS CONTACT Wilde actie mede gevolg van povere voorlichting Vrijspraak geëist voor dieven, gevangenisstraf voor heler Kardinaal Alfrink ontvangt patriarch van Antiochië BEMMELSE PONY-MARKT is attractie voor kopers en kijkers EEN JAARLIJKSE HOOGTIJDAG Fokkertjes en trappen ABASIN WKÊKÊÊÊÊÊÊÊÊi Papoeanisering bestuur Nieuw-Guinea Zeven inheemse ambtenaren ter oriëntatie naar Nederland Groot rijksgebouw aan Koningskade Schooltelevisie uitgesteld Werkclassificatiesysteem onbekend Vreemde rechtszaak in Den Haag Schotten op de Floriade -'ke\cae°^rm Kijken en luisteren T.V.-studiedagen Vanavond DE STAKING BIJ WERKSPOOR In Salzburg Hoogste kunstprijzen voor twee echtparen PRISMA „Boon" Sillevis In Den Haag Straatverbreding eist afbraak van 40 huizen P. van de Vliet (V.V.D.) lid Eerste Kamer Over vermouth kunt u pas oordelen, wanneer u punt-e-mes kent. kalmeert zonder slaap te verwekken Rouwkoop liever niet! WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 PAGINA 3 HOLLANDIA, 17 aug. De papoea- kisering van het bestuurlijke apparaat hl Nederlands Nieuw-Guinea, dit wil ^ggen de vorming van een autochtoon «ader op hoger middelbaar niveau als Onderdeel van de opvoeding van de pa- poea voor zelfbestuur, is in volle gang. Reeds telt de Opleidingsschool voor In heemse Bestuursambtenaren de O.S.I.B.A. alhier twaalf leerlingen af komstig van een primaire middelbare school. Deze zullen straks uitstekende kandidaten zijn om bestuursfuncties in de onderafdelingen, die thans nog door Europeanen worden bezet, te vervul len". Dit zei de directeur van Binnen landse Zaken, de heer A. Boenderma ker gisteren op een persconferentie al hier. De opleiding op de OSIBA duurt twee jaar, waarna de studenten twee jaar naar „buiten" worden gezonden voor praktijk. Zij keren dan weer voor een aanvullende cursus op de OSIBA terug. Toch draait deze opleidingsschool nog niet op volle toeren. Dit zal over enkele jaren het geval zijn. Behalve de reeds bestaande vier primaire mid delbare scholen in Nieuw-Guinea, zul len er in september van dit jaar nog drie bij komen. In 1967 kunnen er, naar schatting van de heer Boendermaker, (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 aug. Op het ter- tein van de voormalige Dierentuin alhier waar thans al het omvangrijke Pro vinciehuis in aanbouw is, pal naast «et Dierentuingebouw, wil het rijk een bi i?,rm kantoorgebouw neerzetten van zal™65 meter hoog. Dit rijkskantoor ding va£laJkante wijze de brugverbin- Koningskade r" Kuyperstraat met de a?ïeven, welk kruispunt T u? van de belangrijke ringweg om de binnenstad. .Pe noodzakelijke herziening van het Uitbreidingsplan Dierentuincomplex ligt thans op hot stadhuis ter inzage. De Koningskade zal aanzienlijk worden verbreed en een royale opzet krijgen. Hiertoe zullen meer dan veertig huizen moeten worden afgebroken. De Nassau Odijckstraat zal volgens de nieuwe plannen tot de Koningskade worden doorgetrokken. In het midden van de ivoningskade is een groenstrook ge- piana evenwijdig aan de rijrichting, «et forse rijkskantoor lijkt een goed tegenwicht te zullen gaan vormen van het eveneens grote Proivnciehuis. DEN HAAG, 17 aug. De heer mr. H. van Riel te 's-Gravenhage, die was eekozen tot lid van de Eerste Kamer in de groep van provinciën IV (provm- cie Zuid-Holland), heeft deze benoe ming niet aanvaard, daar hij reeds voor de groep III (Noord-Holland en Friesland) zitting heeft in de Eerste Kamer. De voorzitter van het centraal stembureau heeft thans de heer P. G. van de Vliet (V.V.D.) te Hilversum be noemd verklaard. (Advertentie) ongeveer drie of vier academisch ge vormde papoea's zijn. Men kan er op rekenen, dat over ongeveer tien jaar vele onderafdelingen zelfstandig door autochtone hoofden van plaatselijk be stuur kunnen worden geleid. Aan „Base G", het strandgebied van Hollandia, zal volgend jaar een geheel nieuw OSIBA-gebouw verrijzen. De op leiding zal dan worden uitgebreid op het gebied van de politie, in de rangen van hoofdagent, inspecteur en derge lijke. De OSIBA heeft altijd een belang rijke plaats ingenomen in de oplei ding van papoea-bestuursambtenaren. Op het ogenblik zijn negentig van die school afkomstige autochtone be- stuursassistenten in actieve dienst. Acht en twintig districten worden zelfstandig door papoea's bestuurd, die bijvoorbeeld ook de districts rechtspraak uitoefenen. Zeven papoea-ambtenaren zullen vol gende maand in staat gesteld worden hun horizon te vergroten. Op gouver- nementskosten zullen zij gedurende en kele maanden in Nederland verblijven om daarna naar Nieuw-Guinea terug te keren. De onlangs door de Staten-Generaal goedgekeurde Nieuw-Guineabegroting van dit jaar is in bepaald opzicht door de ontwikkelingen in Nederlands Nieuw- Guinea achterhaald. Het accent is ver legd, aangezien o.a. veel meer streek- raden in het leven worden geroepen dan oorspronkelijk de gedachte was. De voorbereidingen voor zeven nieu we streekraden zijn in volle gang. Het binnenlands bestuur ondervindt echter moeilijkheden bij zijn voorlichtingswerk aan de bevolking, aan wie het hoe en waarom van streekraden, van verkie zingen en dergelijke moet worden uit gelegd, door een groot tekort aan be stuursambtenaren, zo verklaarde de heer Boendermaker. De opleiding van administratieve ambtenaren is dit jaar stopgezet. Deze opleidingen waren bedoeld om een soort overbrugging te vormen voor het districtsbestuur. Men heeft getracht het tekort aan bestuursambtenaren op te vangen door aantrekking van afge studeerde academici uit Nederland, doch deze proef kan niet geslaagd wor den genoemd. .SPAA* w" nieuwe ^'I-teiir Zend J^apsu"es naart 3g Den idoo9 V) onWan9 doorsoe© Carpan0'pajp5f l2(k—°P fsenf anco verstelbar 33 thuis voor T (Van Onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 aug. Het zoeken naar de juiste organisatorische opzet voor de Schooltelevisie heeft zoveel tijd gekost, dat het niet mogelijk zal zijn, de eerste proefuitzendingeii nog dit jaar te doen plaats vinden, zoals de bedoeling was. Een informele bespreking tussen en kele vertegenwoordigers van het on derwijs en de NTS (werkgroep Onder wijs en Televisie) heeft echter, naar het lijkt, de weg geopend naar betere vooruitzichten. Volgende maand zullen de op deze bespreking geopperde plan nen nader worden uitgewerkt en een definitieve vorm krijgen. Zolang de organisatorische vorm van de Schooltelevisie nog niet duidelijk is, zal het ministerie van O.K. en W. er vermoedelijk niets voor voelen, finan ciële steun te verlenen. In dit opzicht wordt gesproken over een bedrag van anderhalve ton. Intussen heeft men ook nog geen functionarissen kunnen aan stellen om het ontworpen programma van zestien uitzendingen te realiseren. Vermoedelijk zal alles in het tweede trimester van het volgende jaar gere geld kunnen zijn. Die tijd komt echter bijzonder slecht uit voor het onderwijs, dat dan midden in de proefwerken en examens zit. Daarom zullen de eerste uitzendingen pas in het volgende school jaar kunnen plaats vinden. Bovendien wordt het niet verstandig geacht, de zaak te overhaasten, omdat men zich ervan bewust is, dat de proefuitzendin- gen van zeer goed gehalte moeten zijn. Er was indertijd een programma van zestien uitzendingen opgesteld, waar van de onderwerpen reeds bekend wa ren. Het wordt thans echter niet uitge sloten geacht, dat deze onderwerpen worden herzien. DEN HAAG, 16 aug. In de maand juli zijn er in Nederland weer ruim 12.789 televisietoestellen bijgekomen. Op 1 augustus j.l. bedroeg het aantal aangegeven tv-toestellen 704.112 tegen 691.323 op 1 juli j.l. Intussen was dit aantal op 15 augustus al weer gestegen tot 711.030. Het aantal radio-ontvangtoestellen is in de loop van juli van 2.643.146 geste gen tot 2.648.939. Nu op grond van de Luistergeldbeschikking 1960 niet alle radiotoestellen meer behoeven te wor den aangegeven, is het aantal geregis treerde ontvangers echter niet meer in overeenstemming met dat van de werkelijk in gebruik zijnde toestellen. Het aantal aansluitingen op het draad- omroepnet bedroeg op 1 augustus j.l. 483.016 tegen 484.533 op 1 juli j.l. OEGSTGEEST, 16 aug. Op kas teel „Oud Poelgeest" worden 7 en 8 november wederom televisie-studieda gen gehouden, nadat deze studiedagen voor de eerste maal in juni van dit jaar zijn gehouden. Het is de bedoeling twee maal per jaar een bijeenkomst te be leggen met degenen, die nauw betrok ken zijn bij de televisie. Zowel zij, die mede de verantwoording dragen voor de programma's als zij, die leiding kun nen geven bij de „consumering" hier van, worden op deze bijeenkomsten verwacht. HILVERSUM, 17 aug. In het tv-programma van de KRO geeft Bert Brugman's Marionettentheater vanavond een verkorte opvoering van „L'elisir d'amore", de komische ope ra van Donizetti. Men hoort de stem men van Margherita Carosio als Adi- na, Nicola Monti als Nemorino, Tito Gobbi als Belcore en Melchiorre Lui- se als Dulcamara, begeleid door het koor en orkest van het Teatro Dell Opera in Rome onder leiding van Gabriele Santini. Na het buitenlands overzicht door H. J. Neuman treedt het Spaanse danspaar Susana y José op in „De ballade van Carmen en Don José", gebaseerd op Prosper Mérimée's novelle „Carmen". Kardinaal Alfrink met de patriarch van Antiochië, Maximos IV Saigh. UTRECHT, 17 aug. De vertegen woordigers van de metaalbewerkers vakbonden hebben gistermorgen een ge sprek gevoerd met de ondernemings raad en de leden van de werkplaats commissie van de N.V. Werkspoor Utrecht naar aanleiding van de moei lijkheden die zijn ontstaan over de lo nen. Door het systeem van werkclassi- ficatie zijn de werknemers bij Werk spoor ingedeeld in zes groepen. In elke groep variëren de lonen echter ook weer tussen een bepaald minimum en maximum, hetgeen zoals wij reeds meldden, het ongenoegen van de ar beiders heeft opgewekt. Zij vonden het namelijk niet redelijk, dat mensen met dezelfde functies verschillende lonen krijgen. Tijdens de bespreking van gis termorgen is besloten, het personeel van Werkspoor uitvoerig voor te lichten over het werkclassificatiesysteem, aan gezien dit, naar het oordeel van de di rectie en de vakbonden, nog niet vol doende bekend is in het bedrijf. De bijzonder povere voorlichting tot nu toe is reden, waarom de vakbonden zich distanciëren van het directiebe leid, evenals zij zich distanciëren van de wilde staking van maandag, die de vakbonden ten scherpste veroordelen. Men acht het onverstandig, dat de di rectie van Werkspoor een aantal per sonen een hoger uurloon heeft gegeven, terwijl er voor hen nog geen functie omschrijving is. Dit is gisteravond door de gezamenlijke vakbonden medege- Advertentie BAYER Mag Schotse jongens en meisjes die naar aanleiding van de onlangs in Cflasgow gehouden Holland-week een opstelwedstrijd over Nederland hebben gewonnen brengen een bezoek van vier dagen aan ons land. De Floriade werd natuurlijk Met overgeslagen. Hier maakten de drie jongens een foto van de drie meisjes, die een Florientje (met hoed) tussen zich innamen, tussen de bloemen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 aug. De recht bank heeft gisteren een bijzonder on verkwikkelijk geval van beroving in een auto behandeld, dat heel verrassend eindigde met de eis van vrijspraak voor de twee mannen, die van de dief stal werden verdacht, terwijl de offi cier van justitie tegen de heler acht maanden gevangenisstraf eiste. De verklaringen kwamen overeen waar het betrof de bijzondere gulheid van een Leidenaar, die in een chauf feurscafé in Den Haag twee taxichauf feurs en een kelner had ontmoet en hen uitnodigde met hem naar Amsterdam te gaan. Na daar verschillende gelegen heden te hebben bezocht aanvaardde men de terugtocht. De volgende dag miste de man uit Leiden twaalfhonderd gulden. Bij onderzoek verklaarde de taxichauffeur, die de wagen van de man uit Leiden had gereden, dat hij op de terugweg plotseling tweehonderd gulden had gekregen van een van zijn vrienden, terwijl de gastheer slapend achterin lag. Hij had geen ogenblik vermoed, dat het geld weieens uit de portefeuille van de Leidenaar afkom stig had kunnen zijn, ook niet toen hij in de aochteruitkijkspiegel had gezien dat de kelner een voorwerp (de porte feuille, zo denkt men), dat hij met een 1 i :i-iIJ iv» <-7 r> zakdoek had omwikkeld terug in de zak van de dronken man stopte, geld had de chauffeur gehouden. De beide andere passagiers ontken den beiden tijdens de terugweg iets anders gedaan te hebben dan slapen, waarna de officier wegens gebrek aan bewijs vrijspraak vroeg. De kelner, die gedetineerd was, werd na raad kamer direct in vrijheid gesteld. De heler stond daarna voor een an dere, maar soortgelijke zaak terecht. Een 29-jarige Haagse aannemer had hij naar Rotterdam gereden, waar deze flink wat geduonken had, evenals de chauffeur die getracteerd werd op bier, cognac en champagne. Op de terug weg, zo verklaarde de chauffeur, had hij in zijn zak 2100 gulden gevonden, die kennelijk van de aannemer waren. Hij wist niet hoe ze daar gekomen waren en ook de aannemer wist zich van zijn hele uitje niets meer te herin neren. Zelfs herkende hij de chauffeur nauwelijks. De chauffeur had ook dit geld gehouden, „omdat het zo verlei delijk was". De officier eiste in deze zaak een jaar met aftrek. De verdedi ger, mr. Schoonhoven, bepleitte cle mentie. Hij wees er op, dat ook de chauffeur die avond niet helemaal nuch ter was. Verder bracht hij diens staat van dienst als militair in Indonesië en Korea in herinnering. Uitspraak in bei de zaken op 30 augustus. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 17 aug. Als gast van het Katholiek Genootschap voor Inter nationale Betrekkingen en het Aposto laat der Hereniging, vertoeft patriarch Maximos IV Saigh, hoofd van de ka tholieke Melkietische Kerk, die woont in Cairo, na zijn bezoek aan het Eucha ristisch Congres te München, twee da gen in ons land. Na alhier, waar hij logeert, te zijn be groet door mgr. A. G. Smit, voorzitter van het Apostolaat der Hereniging, bracht Zijne Zaligheid, zoals de pa triarch wordt genoemd, met zijn ge volg, bestaande uit aartsbisschop Jo seph Tawil, de archimandriet Neophy te Edelby, zijn secretaris père Cabbou- chi en Fraulein Blumen van de Auxi- liaires féminines Catholiques, gister avond een bezoek aan kardinaal dr. B. Alfrink. De patriarch lichtte de kardi naal in over de moeilijkheden, die de kerk in Syrië en Egypte ondervindt van de zijde van de mohammedanen. In een onderhoud, dat de 82-jarige patriarch ons daarna toestond, be klemtoonde hij het grote belang, dat de kerk zich bij de situatie in de oos terse landen aanpast, Hij is zelf Ara bier en wil zoveel mogelijk in de taal van het land de liturgie volgens de oos terse ritus vieren. Zo heeft hij in Düs- seldorf en Neuss enkele malen in het Duits gepontificeerd. In Syrië, Libanon, Jordanië, Israël en Egypte, waarover het Melkieti sche patriarchaat zich uitstrekt, zijn thans 180.000 gelovigen. Bovendien strekt de jurisdictie van de patriarch zich uit over de katholieke Mel- kieten in totaal wel ongeveer 150.000 die geëmigreerd zijn, voor al naar Mexico en Brazilië. De Melkieten vormen in het Nabije Oosten een van de meest bloeiende groeperingen van de zogenaamde ge ünieerde christenen, doch een grote moeilijkheid is, zoals de patriarch zei, een goede organisatie. Er zijn op de 32 parochies slechts 45 priesters. Langzamerhand wordt de invloed van de christenen in de Arabische landen erkend en plaatselijk wordt hun al wat meer bevoegdheid gegeven. De patriarch prees zeer de hulp, die de uit België en Nederland voortko mende Congregatie van de Zusters van Nazareth biedt. Deze congregatie heeft de oosterse ritus aangenomen en enige Arabische meisjes hebben daar reeds haar intrede gedaan. Wel betreurde^ hij het, dat van de collecte, die jaarlijks in de Europese landen voor het H. Land gehouden wordt, de opbrengst uitslui- (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 17 aug. Er zit toe komst in de Bemmelsc pony-markt. En dat beslist niet alleen voor de pony- handel. De faam van dit nog jonge Overbetuwse evenement is al wijd en zijd doorgedrongen en lokt niet alleen kopers, maar ook en vooral kijkers. Drie jaar geleden nam men in Bemmel het initiatief tot het instellen van een jaar lijkse pony-markt en het blijkt (achter af) een goede greep te zijn geweest. Pony's werden tot dan (en nog) op een hoekje van de grote paardenmark ten verhandeld en men moest dus maar afwachten of er belangstelling zou zijn voor een speciale pony-markt. Het was dus in zekere zin een gokje. Zo heel veel hartkloppingen hebben de organisatoren overigens niet gehad. Het was immers niet voor niets, dat juist in dit Overbetuwse plaatsje een dergelijke markt op touw werd gezet. Bemmel is een centrum van pony-han del en -fokkerij. De oersterke paardjes, van Shetlandse of IJslandse afkomst, gedijen uitstekend in het land tussen de rivieren en zij hebben zich in betrekke lijk korte tijd een goede reputatie ver overd. De handel is levendig en de ex port neemt een voorname plaats in. Bemmelse pony's draven in België, Duitsland, Italië, Canada en Amerika. Kopers uit die landen weten ook de weg naar Bemmel te vinden op een De loopjongens van het kleine bedrijf, zuinig, gemakkelijk en sterk. marktdag als die van gisteren In de Betuwe zelf is de pony een vertrouwde verschijning. Zij zpn er de loopjongens van het kleine bedrijf. Sterk als hun be ter uit de kluiten gewassen broers, zijn zij aanmerkelijk minder kieskeurig en daardoor veel zuiniger. Dank zij hun dikke vacht, die 's winters nog in om vang toeneemt, kunnen zp tegen een s'jotje en een pony die in een be sneeuwde wei loopt, krabt net zo lang met zijn voorpoten tot hij iets te eten vindt. Zuinig, gemakkelijk en sterk. Er lopen naar schatting zo'n veertig duizend pony's in Nederland rond. Zij hebben hun eigen stamboek en keurings- dagen en zij lopen bepaald niet voor hun plezier rond. Hooguit tien procent wordt Iuoter uit liefhebberij geouden of voor vermaak van de jeugd. De rest verdient met werken de pony-kost. Op de pony-markt van gisteren wer den tussen de zeshonderd en zevenhon derd van deze kittige dieren aange voerd. Er was veel animo van de zijde van de handel. De Betuwnaren zelf en de vele vreemdelingen konden slechts voetje voor voetje vooruit komen. De prijzen varieerden van ongeveer 250 gulden voor een pony-hengst tot 17 k 1800 gulden voor een merrie. Ja, er zit beslist toekomst in deze jaarlijkse markt. De rij marktkraam- jes wordt ieder jaar langer, de stand werkers nemen opvallend snel in getal toe, firma's op landbouwgebied expose ren er hun machines en produkten in de openlucht en een aantal enorme dans tenten zorgt voor het nodige schetteren de la wijt van de vroege ochtend tot de late avond. Bemmel maakt er een jaar lijkse hoogtijdag van met een optocht van de fanfare, een demonstratie van de plaatselijke pony-club en ballonnetjes oplaten voor de jeugd op het kerkplein. En opdat de argeloze vreemdeling ook op de andere 364 dagen van het jaar zal weten, dat Bemmel het centrum van de ponyhandel is, staat er sedert enkele weken bij de ingang van het dorp een charmant werkstuk van de Nijmeegse beeldhouwer Ed van Teese- ling. een meisje met een pony voor stellende. tend aan de Latijnse Kerk ten goede komt. „De Kerk is toch niet alleen La tijns," zo zei de patriarch enigszins ge ëmotioneerd. Te meer waardeerde hij de financië le steun van het Apostolaat der Hereni ging, waarvan bijdragen werden ont vangen voor de bouw van kerken in het Melkietische patriarchaat en voor de seminaries in Harissa, Rayak (Li banon) en St.-Anne in Jeruzalem. De patriarch hechtte veel betekenis aan de oosterse liturgie voor de missio nering in de Afrikaanse en Aziatische landen, maar zag hier vele praktische moeilijkheden, o.a. door het gebrek aan priesters, die daarmee vertrouwd zijn. Van het komend oecumenisch conci lie hoopt de patriarch vooral, dat bjj het bestuur der kerk het gezag van de bisschoppen als de ware opvolgers van de Apostelen, meer zal worden inge schakeld. Het primaatschap van de paus vormt voor de hereniging met de orthodoxen in de Oosterse landen een groot struikelblok. Hij is overigens van mening, dat de paus op basis van de liefde de weg voor de eenheid geopend heeft. Het zal, zo meent hjj, beslist noodzakelijk zijn, dat van het gezag van de paus een goede uiteenzetting wordt gegeven, waarvoor de Oosterlin gen dan zeker begrip zullen hebben. De patriarch heeft vandaag zjjn ver blijf in Nederland besloten met een be zoek aan de eveneens bejaarde mgr. N. van Vliet van de Witte Paters in Esch bij Boxtel, die vijftig jaar professor aan het seminarie in Jerusalem is ge weest en veel heeft gedaan voor de op leiding van de priesters der katholieke Melkietische kerk. deeld tijdens een vergadering van net personeel. Ook hebben de vakbonden de directie van Werkspoor te kennen gegeven, dat zij er ernstige bezwaren tegen hebben, dat Werkspoor personeel in de fabriek laat werken, dat in dienst is van zogenaamde koppelbazen. Dit personeel dient, aldus de vakbonden, zo spoedig mogelijk de fabriek te ver laten. Inmiddels heeft de directie toe gezegd, dat men aan deze figuur op korte termijn een eind zal maken. De vakbondsbestuurders hebben een beroep op de arbeiders gedaan het werk normaal voort te zetten om een verder gesprek tussen de directie en de bonden over de werkclassificatie mogelijk te maken. De vertegenwoordigers van het Werk spoor-personeel hebben ter vergadering ernstige verwijten gericht aan het adres van de ondernemingsraad en de zoge naamde kleine commissie. Men wenst op korte termijn nieuwe verkiezingen voor deze raad en commissie, omdat, zo deelde men mede, het vertrouwen in de leden van deze colleges ernstig is geschokt. SALZBURG, 16 aug. (UPI) Een Amerikaans echtpaar heeft dit jaar de hoogste prijzen van de competitie van schilders en beeldhouwers, die jaarlijks door de stad Salzburg wordt uitgeschre ven, gewonnen. Evelyn Suttman uit Michigan won de „Oskar Kokoschka-prijs 1960", terwijl haar echtgenoot Paul, de eerste drie prijzen voor zijn beeldhouwwerken in de wacht sleepte. De „Oskar Kokoschka-prijs", ge noemd naar 'n Oostenrijkse nog in leven zijnde schilder, wordt jaarlijks uitge reikt voor de beste werken, die door deelnemers aan een internationale zo- mer-academie worden ingezonden. Ook een Brits echtpaar boekte suc ces. Mrs. Irina Hale-White uit Sussex kreeg de tweede schilder-prijs, en haar echtgenoot John Hale-White de tweede prijs voor zijn beeldhouwwerken. Besteed uw goede geld aan een horloge, waar u volledig j van op aan kunt... gekocht bij een vakman waar u volledig van op aan kunt... bij uw eigen horlogert het goede Anker-horloge J|g§ -1- V - Vl regen beter weten in ontkent de hier en daar nog roem ruchte heer Leendert Sille- vis, dat hij vandaag 65 jaar wordt. Hij wil er niets van weten en er geen woord over zeggen. „Helemaal niets? Ook niet van vroeger, van de Fokkertjes en de Indiëvluchten?", houdt men aan. „Nee", zegt hij kortaf. „En over de Sillevistrappen, zegt u daar ook niets over?" „Ja, over de trappen wel. Kom maar hier". Er zijn er op Schiphol niet veel meer die „Boontje" tegen hem zeg gen. Van Parmentier, Smirnoff, Geysendorffer, heel die met Ples- man pionierende vliegersgemeen schap, is Boon Sillevis een van de weinige overgeblevenen. Lucht vaartmiljonairs als hij vindt men nog genoeg. Vliegers die als hij van hun 32 pilotenjaren 23.000 uur, zeg maar twee-en-half jaar ach tereen, in de lucht zijn geweest, moet men lang zoeken. Er staat daar op de Ringdijk bij Schiphol niet meer dat vlie gerscafé, waarin men indertijd voor de vlucht wachtend op beter weer, de ronkende verhalen kon horen, waarin klapperende Fokker tjes tegen onweers optornden en op een gebroken wiel een nood landing overleefden. Mannen als Sillevis en Dellaert verzinken zo in hun eigen gedachten als ze tegenwoordig van jongere vliegers verhalen horen over jets en turbo props. Het geweldigste waagstuk in zo'n open tuffertje was toen ei sprong vandaar de kleinst, over de Noordzee. Men vloog eerst naar ytuaw "'"V belanariikste mogelijke overtocht naar Dover gemrnMkon worden^et telangrtjl instrument van de vlieger was een k p n„jea(j rjip knmnassen schokken brekend, in een bakje met vertoonden allerlei afwijkingen, maar men stelde m op de mooie rechte nier van Calais. Aan de schaduw op de grona K,on men zien oj ae wina het toestelletje érg deed afdrijven, zodat men er rekening mee kon houden. vLrde controle keek men af en toe maar eens achterom om te zien of de vliegrichting nog de juiste hoek met de pier van Calais vormde Een oud verhaal van Sillevis gaat over een passagier die hy voor de overtocht een zwemvest had uitgereikt en had verteld dat opblazen pas „i. upt water lagen. Om onder een mistbank te blijven ging Sillevis laag vliegen. Na aankomst kon hij de passagier slechts moeilijk van zijn plaats wringen, want die had het zwemvest maar vast opgeblazen toen de vlieger dicht over de golven vloog. RH een van de vele noodlandingen die Sillevis moest maken had hij een chef van de Technische Dienst als passagier. Hij had de man gerust- aesteld- het was boven België en Sillevis zag daar een zeer bruikbaar weiland Toen Sillevis helemaal veilig aan de grond stond, moest hij de passagier opgraven uit de kussens, kledingstukken en lappen die de man op zijn hoofd had gestapeld met de bedoeling bij een duikeling zacht met de grond in aanraking te komen. Sillevis is vooral de man van de Indievluchten, waarvan hij er vele tientallen gemaakt heeft. Die route, waarvan iedere schooljongen indertijd de etappeplaatsen kon noemen, kende hij dan ook van haver tot gort Andersom was het niet veel minder, want de robuste en kameraad schappelijke Boon Sillevis was in de internationale vliegerswereld van zijn dagen een overbekende figuur. Dit zijn echter de verhalen die hij bij zijn verzwegen verjaardag wil verzwijgen. Hij wil het hebben over de „Sillevis-trappen", die op heel Schiphol en bij de ingewijden op vele andere luchthavens vermaardheid bezitten. De heer Sillevis, tegenwoordig Hoofd van de Dienst Intern Transpórtmaterieel, is de ontwerper van die trappen, met hun altijd passende aansluiting op de vliegtuigdeur en met hun stabiliteit, waarmee ze zich zo gunstig onderscheiden van de meestal zwabberende scheepsloopplanken. De trap van de kolossale DC-8 is zijn meesterstuk. Met zijn „ingebouwde auto" is deze trap in principe te vergelijken met de ladderwagen van de brandweer. Maar filmster en minister kunnen er zich veilig op laten fotograferen. Invaliden en kleine kinderen kunnen er rustig af- en opge dragen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3