Minder belangstelling voor goede mondverzorging Miniaturen van H. Schoorl Pastoor A. F. J. Goossens heeft emeritaat aangevraagd Burgemeester van Utrecht solist bij Noordh. Philharmonisch Orkest TAXI 13000 Renault Dauphine Garage Den Hout Garage Hardebelt Schooltandartsendienst voorziet in behoefte TINNEN BORD IN HANDEN VAN EEN SOUVENIR JAGER? Vorig jaar was al een Chinese kan verdwenen Stichter van parochie Santpoort toe aan een welverdiende rust Kabelbaan neergestort bij Napels 75 woningen in Santpoort BRIEVEN van lezers BIJ DE SCHOOLKINDEREN Duits meisje in Noordwijk verdronken DE DIEFSTAL IN HET STADHUIS Geschenk van de toto Nieuw Röntgentoestel voor de sportkeuring Jan v. d. Horst wint zomeravondrit In „De Ark" Vierjarig jongetje op de wielerbaan aangereden Bij opening nieuwe seizoen Zeepkisten-race op Zand voorts circuit Een maand gevange nisstraf voor twee Amsterdamse jongens WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 PAGINA 5 WtZ1' f 5.625,— Haarlem e.o. Waterstanden Burgerlijke Stand Haarlem Faillissementen Inbraakje Inbreker van de Stal- kruidslaan in arrest BENOEMING AANGEREDEN BIJ HET OVERSTEKEN Nationale zeilwedstrijden op Noorder Buiten Spaarne Aanwinsten r.-k. leeszaal Burgerlijke Stand Heemstede „Breekfuif" Ged. O. Gracht Tentoonstelling van grafiek Meisje aangerand Vakantie-Kinderuitzending TROUWAUTO'S Beurs van Amsterdam -• leèrr^1 17 aug. Het aantal °De-p"lfen van 'aSere scholen, dat zich door v°or controle en behandeling laat schooltandartsen, loopt de baaia jaren steeds terug. Dat is be ar "iet het gevolg van het teit, dat 'm'er behoefte aan deze dienst zou of omdat de dienst niet zou V"l(lflr er behoefte aan deze dienst zou 1 ie®> maar voornamelijk omdat de doorrt en ®lun kinderen niet voldoende een °"gen zijn van de noodzaak van veel ?0ed gebit. Het komt nog altijd »e' 'e vaak voor, dat kinderen aan- Wat f gebitten hebben, en zelfs kun" t elemaal niet nodig is - dat zij ""gebitten moeten dragen. laatste jaren liet ongeveer zestig £e<n nt van de klnderen °P de aan- Seh en la&ere scholen zich door de t "noltandarts onderzoeken. Verleden tot Was dit percentage terug gelopen dat amPer vijftig. Het aantal vullingen, ia» een sehooltandarts gemiddeld per «ar per ^jn(j moet aanbrengen be- j °eg in het schooljaar 1955-1956 nog w Verleden jaar was dit toegenomen v°. 2,28. Hieruit blijkt de noodzakelijk- eid van de school-tandverzorging wel ®el duidelijk. Het gevolg van een onvoldoende andverzorging is duidelijk. Niet alleen •jonnen er pijnlijke ontstekingen door "ntstaan, maar niet zelden is zij de Sorzaak van veel ernstiger kwalen. Poordat men een onvoldoende gebit ""eft, kauwt men zijn eten minder jfoed, waardoor maagklachten en ande- "e stoornissen van de ingewanden kun- "en ontstaan. Ook vermoedt men dat een relatie bestaat tussen onver zorgde tanden en het optreden van "ifectie-ziekten als rheuma. Juist, omdat men het kind zo jong mogelijk wil wennen aan een regel matig bezoek aan de tandarts, ook als aet geen klachten heeft maar alleen wr controle, is de schooltandartsen dienst in het leven geroepen. Er is in Haarlem een „Stichting ter bevorde- Hng van de School tand verzorging" in dot leven geroepen, waarin de gemeen- Haarlem, de algemene ziekenfond sen en de Maatschappen voor Tandheel kunde samenwerken. Deze stichting beeft de beschikking over niet minder "an zeven tandartsen, die regelmatig "e aangesloten scholen bezoeken met dd" assistenten. De kinderen op deze kunnen daardoor tweemaal per Dlalt^ikirden onderzocht. Men heeft ver school a£?lflnstrumentaria' die in de door het tiidv2Ten °Pgesteld> waar- 'ingen zelf m !es ook voor de leer" Het merkwaardilm ™gelÜ\is' - echter voor dat ,ge feit doet zlch om wcltrc raden rf diende scholen om welke reden dan ook, geen gebruik tandart vaT /«nsten va°n de School tandartsendienst. De ouders ziin overi gens vrij om hun kinderen al dan niet in te schrijven voor het onderzoek. Ieder jaar krijgen zij een formulier toegestuurd, waarin zij hun kind kun nen opgeven. Zijn zij aangesloten bij £en der algemene ziekenfondsen, dan Kost het hun verder niets. Zijn zij ech- do p'oi verzekerd, dan moeten zij voor slechte eepntrole en/of behandeling gezegd pppfi Ker 3aar betalen. Zoals geeft bijna de helft der kinde ren zich met op. De schooltandartsen hebben nauw- Advertentie iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiHiiiiiiiiiiiiiiii keurige richtlijnen gekregen van de overheid. Zij mogen alleen de blij vende gebitten behandelen. Aan melkgebitten mogen ze niet komen. Dat blijft het domein van de parti culiere tandarts. Voor ernstige gebre ken aan een gebit, moeten de school tandartsen de kinderen naar hun ei gen tandarts verwijzen. De school tandartsendienst maakt uiteraard op de scholen zoveel mogelijk propagan da voor een goede mondhygiëne en in het bijzonder wordt de kinderen geleerd hoe en hoe vaak zij hun tanden moeten poetsen. Voor kinde ren, die reeds regelmatig hun gebit laten controleren bii hun eigen tand arts, is de schooltandartsendienst natuurlijk niet nodig. Het heeft geen zin de gebitten dubbel te laten con troleren. Maar in de praktijk blijken maar bitter weinig kinderen regel matig uit eigen beweging een tand arts te bezoeken. Bij de propaganda voor de school- tandverzorging heeft men sinds enige tijd de tandarts-kleinkunstenaar Chiel de Boer ingeschakeld, die op bijeen komsten van oudercomité's de tandver- zorging op prettige wijze aan de man brengt. Tot voor een jaar was het zo, dat de schooltandartsen niet in de gelegenheid waren om alle aangesloten schoolkinderen ook werkelijk tweemaal te onderzoeken, - zoals de opzet was. Verleden jaar heeft men de dienst ech ter radicaal gewijzigd, zodat men thans voldoende tandartsen heeft, die voldoende tijd kunnen besteden aan de mondverzorging van de aangesloten kinderen. Advertentie Verreweg de zuinigste auto in haar klasse!! Brandstofverbruik 1 1. op 17 km. Oliecarter 2(4 1. Verversen elke 2500 km. Wegenbelasting: minimum. Afschrijving gemiddeld f 900.- tot f 1200.- per jaar en vaak nog minder. Zeer weinig reparatie en dan nog goedkoop door praktische constructie en lage onderdelenprijs, b.v. complete motorrevisie ongeveer f 300.-. Daarbij: veilig, pittig en elegant. Laat U eens geheel vrijblijvend voorlichten door: HOOFDAGENTSCHAP: WAGENWEG 166—168 TELEFOON 12138 en 15056 B.-Agentschap: RIJKSSTRAATWEG 249 TELEFOON 57455 NOORDWXJK, 17 aug. Gistermid dag is de 7-jarige Irene Link uit Essen (Did) voor de kust van Noordwijk ver dronken. Het meisje logeerde met haar ouders in Noordwijk. Zij speelde in zee ter hoogte van hotel De Baak. Enkele meisjes waarschuwden op een gegeven moment badman v. d. Linde dat zij iets zagen drijven. Het bleek het lichaampje van het Duitse meisje te zijn. Vier art sen hebben nog geprobeerd met kunst matige ademhaling en een hartinjectie de levensgeesten weer op te wekken, echter tevergeefs. HAARLEM, 17 aug. De Haarlem se recherche heeft nog geen licht kun nen brengen in de zaak van het tinnen bord, dat maandag uit de kamer van B. en W. in het stadhuis is meegenomen Het is overigens de vraag of men het bord ooit terug zal krijgen. Het is een glad, effen bord zonder inscriptie of an dere kentekenen en het is van betrek kelijk weinig waarde, hoewel het uit de zeventiende of achttiende eeuw stamt. Men neemt voorlopig aan, dat een sou venirjager het bord heeft meegenomen. De kamer van B. en is betrekke lijk gemakkelijk te bereiken, zonder dat men door de bodes gezien wordt. Het vertrek ligt in de zeventiende eeuwse vleugel van het stadhuis, die nog door Lieven de Key is gebouwd. Het bord heeft zo weinig waarde, dat het zelfs niet genoteerd staat bij de recu-tjes van kunstvoorwerpen die het stadhuis af geeft voor dingen die men van het Frans Halsmuseum in bruikleen ontvangt. Het is enige jaren geleden op verzoek van de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff, door de directeur van het Frans Hals museum de heer H. P. Baard, aan het stadhuis afgestaan, omdat men in de kamer van B. en W. een passender on derlegger nodig had voor de waterka raf, dan het tot dan toe gebruikte bier viltje. Zaterdagmiddag omstreeks half een heeft hoofdbode J. van Sonsbeek het FILMS: Cinema PALACE: Teenager Schlagerpara de, a.l.; 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Opstand in de Kaukasus, 14 jaar; 2. 7 en 9.15 uur. LIDO: Turf in je ransel. a.l.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: La dolce vita, str. volw., tweede week; 2 en 8 uur. REMBRANDT: De man die alles kan. a.l.; 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: t.m. do.: Het legioen der dapperen, 14 jaar; 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Faja Lobbi, a.l., vierde week; 2, 7 en 9.15 uur. MINER VA: t.m. do. 2.30 uur: Piloot Quax in Afrika. a.l.; t.m. do. 8.15 uur: Wir Wunderkinder, a.l. IJMUIDEN Donderdag 18 augustus Hoog water: 0.45 u. en 13.27 u. Laag water: 8.40 u. en 21,10 u. BEVALLEN van een zoon: T. van Tussenbroek-Floor; J. Jonkhof-Sparre- boom; K. Mudde-Provoost; L. C. Vel- dink-Groot Huize; J. A. Haselager-van Lieshout; A. Bongers-Mollema; Y. Tol- ler-Forterie; H. W. M. van Veen-Stuur man; j. j. c. Abdala-Wilkes. BEVALLEN van een zoon: E. J. M. T. Veen-Meekel; A. A. van de Klashorst- de Wolf; W. Moolhuijsen-van Tiende den; W J. van Waadenoijen Kerne kamp-van de Ven; L. in 't Hout-Levij; A. J. Dobbe-Warmerdam; M. C. T. Da- mave-van der Kamp. BEVALLEN van een zoon: A. M. Grof- fen-de Boer; E. Leutscher-Leth. BEVALLEN van een dochter: H. A. Koster-de Wilde; C. W. Tourneij-van der Wal; C. M. van der Voort-Bank; R. I- Carp-Ingwersen; J. L. Harmsen- Stroink; J. M. C. Drogtrop-van Oei; H. J. Spoor-Licht; G. M. Keizer-Met- «elaar; T. Roorda-Boersma. BEVALLEN van een dochter; M. Nieuwenhuis-Reinders; J. M. J. Maar- tens-Sol: A. M. J. Augustin-Wubbe; E. Dorresteijn-Serné; E. M. van Leuven- Tulleken; A. L. M. van Amersfoort-El- dering. BEVALLEN van een dochter: -M. G. J. Pimmelaar-Jansen; J. de Ruyter-van Krimpen. ONDERTROUWD: J. Rtfpstra en P. M. Kempen: P. Stange en A. van Alte- tia; M. A. Balm en J. M. A. Schoorl; W. A. van Wijngaarden en M. van Es: C. Weyland en C. M. H. Huis in 't Veld. ONDERTROUWD: J. J. Smakman en G. L. Schmitt; E. A. Vierhout en J. W. Swenneker; L. van Dijk en N. C. van Gemert. GETROUWD: J. M. G. F. Scholte en J. W. E. Burggraaf; G. H. Winter en C.*T. M. Speet; A. Miedema en A. M. S. Beringen; J. P. Hijmans en M. H. Hartloper. GEHUWD: J. Vlug en A. G. Kamp; H. van Regteren en L. Schouten; A. van Reeuwijk en E. W. Rasmussens. OVERLEDEN: C. M. de Graaff-Ot- tens, 77 j., K. v. Manderstr.; H. Doorne bal, 17 u.. Hazepaterslaan; G. C. Höf- kes, 86 j., Nw Kruisstraat; J. P. Valent, j.; Nagtzaamstraat; C. Stam, 62 j., Prins Bernhardlaan. OVERLEDEN: A. Bakkenist, 77 jr, PÜde Appelaarsteeg; H Hoefsmit, 57 JL Adr. LoosjesstraatJ. H. B. Snoeks, jr, Vrouwehekstraat- HAARLEM, 17 augustus Sinds vo rige week maandag heeft de Haarlem se Medische Sportkeuring de beschik king over een gloednieuw Rontgenap- paraat om de sportmensen door te lich ten. Het apparaat is door de KNVB ter beschikking gesteld uit de op brengst van de toto. Het toestel staat opgesteld op de tweede étage van het GGD-gebouw aan de Nieuwe Gracht, waar de sportkeuringen plaats vinden. Haarlem is de eerste gemeente, waar de sportkeuring door de toto is ver rast met zulk een kostbaar apparaat. Het was overigens hard nodig, want het oude toestel was na aan vernieu wing toe. Overigens profiteert ook de bedrijfsarts van de GGD een beetje van het apparaat, in ruil voor de ac commodatie die de dienst aan de sport keuring biedt. Het aantal gekeurden is de laatste jaren beduidend toegenomen. Het bedraagt op het ogenblik ongeveer 4000 per jaar. Daar komt bij, dat de KNVB Haarlem heeft aangewezen als een der plaatsen waar een proef wordt genomen met het om de twee jaar keu ren van de aangesloten leden. Overigens ondervindt de Medische Sportkeuring nogal wat moeilijkheden doordat de sportmensen nogal onver schillig omspringen met hun oproep. Helaas verschijnen er velen niet op het op hun oproep vermelde tijdstip. Het gevolg is, dat de keurende arts er dan voor niets zit. De Medische Sportkeu ring draait op voor de extra kosten en het is dus niet te verwonderen, dat men vreest binnenkort gedwongen te zijn de tarieven te verhogen. HAARLEM, 17 aug. De elfde rit van de zomeravondcompetitie om de ,Metz"-beker, die gisteravond door het Haarlemse ,,De Kampioen in het „Van der Aartsportpark" werd gere den, is bij de A- en B-klassers gewon nen door Jan v. d. Horst. De uitslag luidt: 1. J. v. d. Horst 18 pnt.2. A. Bogaard 10 pnt.; 3. R. Hendriks 9 pnt.; 4. H. Buis 8 pnt.; 5. A. Koonings 8 pnt.; 6. M. Bouma 7 pnt.; 7. G. Fennis 3 pnt.; 8. H. Peters 3 pnt.; 9. E. Sminia 0 pnt.; 10. C. Jan sen 0 pnt. Uitslag C-klasse: 1. Handgraaf; 2. G. Wagner; 3. Krijgsman; 4. Van Leuffen; 5. Schenk; 6. Phiiippo; 7. Van der Pol; 8. Nijssen; 9. R. Wagner; 10. ex aeqo; de rest van het peloton. Doordat leider Riethoff in deze rit door een overstekend jongetje ten val kwam en de strijd moest staken, heeft Hendriks nu de leiding bij de A- en B-klassers van hem overgenomen. Met nog twee ritten te- rijden, is de stand; 1. Hendriks 61 pnt.; 2. Riethoff 55 pnt.; 3. Bogaard 42 pnt.; 4. Fennis 40 pnt.; 5. Peters 38 pnt.; 6. Piers 37 pnt.; 7. Van der Horst 36 pnt.; 8. Jansen 34 pnt.; 9. Koonings 33 pnt.; 10. Deinum 24 pnt. In kunstzaal De Ark wordt tot en met 27 augustus een tentoonstelling gehou den van tekeningen door H. Schoorl die persoonlijk en in het openbaar zijn be langstellenden zondagmiddag welkom heette ter expositie. Van de landschappen, portretstudies en stillevens verdient het laatstgenoem de onderwerp bijzondere aandacht. Het zjjn kleine inkttekeningen van kleine voorwerpen: bladeren, schors, een slak kenhuis, klein gedierte, in hun beschei denheid van materiaal en weergave op vallend. In de vorm modelleert hij het licht en maakt daarmee onbelangrijke dingen belangrijk. In enkele passe-partouts verzameld, zijn heel verfijnde werkjes te zien op hetzelfde thema, met een zweem van kleur verlucht. Deze miniaturen zijn wel de specialiteit waarom men Schoorl kan bewonderen. Zij vertonen veel ge voel voor compositie en vormschoon heid, subtiele behandeling en sugges tieve levendigheid. In de rand van een van zijn puntgave bladstillevens schrijft hij dat hij zijn ogen van alle opwinding wil afwenden om de stilte te kunnen zoeken. De meer majesteitelijke stilte van grootse landschappen mag men be schouwen als vingeroefeningen voor het ontdekken van de kleine natuur waar bij het oog gericht kan blijven op het ené punt waar, in eenvoudig omvatba re zaken, de hele natuur zich laat ver tegenwoordigen. L. T. HAARLEM, 17 aug. De Arrondis- sements-Rechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 16 augustus 1960 geen faillisse menten uitgesproken. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 6 augustus 1960 geëindigd het faillissement van: J. Th. Kok, chauffeur, wonende te Haar lem aan de Rollandstraat 88, uitgespro ken bij vonnis van 20 oktober 1959. Rech ter-Commissaris: Mr. H. J. M. Cokart, Curator: Mr. H. Luijken, advocaat en procureur te Haalem aan de Ged. Oude Gracht 65. SANTPOORT, 16 aug. Zondag, precies 28 jaar nadat hij zich metter woon in Santpoort vestigde als stich ter van de parochie van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand, heeft pas toor A. F. J. Goossens zijn parochianen medegedeeld, wat enkele ingewijden reeds enige weken wisten, namelijk, dat hij aan de bisschop van Haarlem heeft verzocht hem met ingang van oktober te ontheffen uit zijn functie van herder dez.er parochie. Dc nu 73- jarige pastoor is voornemens zich in het Gooi te vestigen om daar, naar iedereen met hem hoopt, nog van een rustige levensavond te genieten. Vorig jaar werd pastoor Goossens ter gele- genehied van de verjaardag van H.M. de koningin benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Het is moeilijk zich voor te stellen hoe het straks zal zijn, Santpoort zon der pastoor Goossens. In de volle kracht van zjjn leven kreeg hij op 1 augustus 1931 van de toenmalige bis schop van Haarlem, mgr. J. D. J. Aen- genent, de opdracht in Santpoort een nieuwe parochie te stichten. Hij heeft zich van die taak op voortreffelijke wij ze gekweten. Nu hij zijn taak hier neerlegt, laat hij een parochie achter, die een hechte gemeen schap vormt, met een bloeiend gods dienstig leven, maar die ook finan cieel gezond is. Voordat de parochie kerk twintig jaar oud was, kon ten aanzien van de schuldenlast het predi- caat „zware" al niet meer gebruikt worden. Pastoor Goossens heeft zijn parochie niet alleen een kerk gegeven. Hij heeft, telkens als zich daartoe de gelegen heid voordeed, gronden aangekocht rondom zijn kerk, zodat daar plaats was voor scholen, voor een zusterhuis, voor een jeugd- en parochiehuis, ook al is van dat laatste nog maar de ene helft verwezenlijkt. Doch niet alleen in materiële zin bouwde hij aan zjjn pa rochie. Het verenigingsleven vond in hem een groot voorvechter. Steeds bord nog in zijn handen gehad en toen hij maandagmiddag omstreeks half vier bezoekers de kamer van B. en W. het zien, miste hij het tinnen bord, dat ge meenlijk op een tafel staat onder het wandtapijt ,,De slag bij Damiate 's Ochtends was de heer Van Sonsbeek ook nog in het vertrek geweest en hij zou dat zeker gedaan hebben, wanneer het bord toen al verdwenen zou zijn. Voor lopig neemt de politie dan ook aan, dat het bord maandag tussen de middag is weg genomen. Het is overigens niet de eerste maal, dat er uit het stadhuis een voorwerp van waarde verdwijnt. Verleden jaar juni is uit de wachtkamer, eveneens in het oudere stadhuisgedeelte gele gen, een kostbare Chinese kom ver dwenen. Het gemeentebestuur heeft de recherche daar nooit van in kennis gesteld. Om verdere diefstallen te voorkomen, heeft men toen wel de ge dreven zilveren schalen met inscrip ties, die in dat vertrek op tafel ston den, weg geborgen en vervangen door moderne glazen asbakken. HAARLEM, 17 aug. Tijdens trai ningswedstrijden van de wielersportver eniging „De Kampioen" op het Van der Aartsportpark is gisteravond de 3- jarige Henkie Feyen aangereden. Om streeks kwart voor acht liep het jonge tje samen met zijn 12-jarig broertje Ed dy plotseling de baan over, waar hij werd aangereden door een 20-jarige ren ner. Het jongetje moest met een hoofd wonde en een hersenschudding in het ziekenhuis St. Joannes de Deo wor den opgenomen. De wielrenner, die schaafwonden opliep, werd ter plaatse door de masseur van „De Kampioen" verbonden. Na de aanrijding ontstond een valpartij waarbij echter niemand ge wond werd. HAARLEM, 17 aug. In de nacht van maandag op dinsdag is er in een kantoor van de brandstoffenhandel „De Spaarnestad" aan de Friese varken markt. Een kastje in het kantoor were} opengebroken, maar daaruit wordt niets vermist. Uit kleding in het schaftlokaal verdween een bedrag van 50, Bij Napels is een kabelbaantje neergestort waardoor vier mensen het leven verloren en een aantal gewond werd. Op de foto ziet men de wrakstukken bij de ingang van een tunnel, waar het ongeluk geschiedde. Een ander baantje kon nog juist op tijd tot stilstand worden gebracht. HAARLEM, 17 augustus Maandag 3 oktober geelt het Noordhollauds Phil harmonisch Orkest zijn openingscon cert in het concertgebouw te Haarlem, dat zoals ieder jaar wordt aangeboden aan het provinciaal bestuur van Noord- Holland, en de colleges van B. en en de gemeenteraden van de leden van de Stichtingsraad. Als solist werkt aan dit concert mede jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht. On der leiding van Henri Arends zal het volgende programma worden uitge voerd: Otto Ketting Intrada Festiva, César Franck Variations Symphnni- ques voor piano en orkest, George Enesco Roemeense Rhapsodic no.2, Beethoven Symfonie no. 2. Dit con cert is uitsluitend voor genodigden. Dinsdag 20 september zal het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends in het con certgebouw te Haarlem een concert verzorgen, dat geheel bestaat uit eer ste uitvoeringen van werken van Ne derlandse componisten. Dit concert wordt door het N.Ph.O. aangeboden aan het Genootschap van Nederlandse Componisten, dat dit jaar zpn gouden jubileum zal vieren. Het programma bevat zes werken, waarvan drie op drachten zjjn van het N.Ph.O., te we ten: Otto Ketting Intrada Festiva, Lex van Delden Pianoconcert, met ais solist George van Renesse, en Guil- laume Landré Anagrammen. De De- rivazioni voor strijkorkest van Robert Heppener en het Concerto voor blaas instrumenten van Oscar van Hemel zijn Regeringsopdrachten. Tenslotte zal nog worden uitgevoerd „Nostalgies' voor tenor en orkest van Rudolf Escher met als solist Lode Devos. De burgemeester van Utrecht jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die als solist zal meewerken tijdens het openings concert van het N. Ph. O. op 3 oktober. VELSEN, 16 aug. Bjj de verde ling van het beschikbare contingent woningwetbouw heeft de gemeente Velsen 145 woningen toegewezen ge kregen. In verband hiermede hebben B. en W. plannen doen ontwerpen voor de bouw van 75 woningen aan het Bur gemeester Weertsplantsoen te Sant- poort-noord. Voor de aanwending van het resterende' gedeelte zullen zjj de gemeenteraad binnenkort een plan voor leggen. Onder de 75 woningen zijn 20 garages geprojecteerd. Hieraan zal in dat gedeelte van de gemeente zeker be hoefte bestaan. Voorts zal worden ge poogd om binnen de toelaatbare prijs voorzieningen te treffen ter vermijding van geluidhinder. De totale bouw- en grondkosten van de thans in uitvoe ring te nemen 75 woningen met gara ges worden geraamd op 1.600.000. HAARLEM, 17 aug. In het Huis van Bewaring in Breda is een 28-jarige stuurman uit Nijmegen ingesloten, die bekend heeft in de nacht van 5 op 6 augustus in Haarlem op vijf plaatsen te hebben ingebroken aan de Stalkruis- laan. De man maakte er ongeveer 1300,buit. Hij werd maandag in Tilburg aangehouden wegens een an der misdrijf. Gisteren is hij in Breda verhoord door Haarlemse rechercheurs. ZANDVOORT, 17 aug. Mr. H. M. van Fenema, burgemeester van Zand- voort, is door de minister van verkeer en waterstaat benoemd tot lid van de Commissie van onderzoek naar de ver ontreiniging van de zee door olie. Mr. van Fenema heeft als zodanig zit ting als vertegenwoordiger van de mi nister van binnenlandse zaken. weer was pastoor Goossens er op uit de gemeenschapsband in zijn parochie te verstevigen. Een groot aantal or ganisaties werd in zijn parochie opge richt en daaronder nemen de gods dienstige verenigingen een ereplaats in. Voortdurend stond pastoor Goos sens in de bres als het er om ging de belangen van zijn parochie en dus van zijn parochianen te behartigen. Dit kwam tot uiting in zijn ijveren voor de verdere verfraaiing van zijn kerk, tot voor kort de modern ste van de gehele gemeente Velsen. Dit kwam ook tot uiting in zijn ijve ren voor goede verbindingen voor alle delen van Santpoort met het katho lieke centrum. En, om ook in dit ge val de goede wijn tot het laatst te bewaren, het sprak heel sterk uit de nauwgezetheid, die pastoor Goos sens betrachtte bij het bezoek van zijn zieke parochianen. Bij alle drukte liet pastoor Goossens zijn zieken st.eeds voorgaan. Ook op interparochiëel terrein heeft de scheidende pastoor activiteiten ont plooid. Als bisschoppelijk commissaris van het interparochieel sociaal-charita tief centrum heeft hij medegewerkt aan de overkoepeling van het katholieke maatschappelijk werk. Daarnaast is hij geestelijk adviseur van de katho lieke kinderuitzending en van de katho lieke gezinszorg. En voorts is pastoor Goossens geruime tijd voorzitter ge weest van de katholieke schoolraad. Het zal straks vreemd zijn in Sant poort, als pastoor Goossens daar niet meer is. Zijn parochianen zullen hem missen. Zelf zal hij zijn parochie mis sen, die hem zo dierbaar is geworden en waar hij zijn levenswerk heeft ge vonden. Stilletjes verdwijnen is eigen lijk zijn liefste wens. Maar het heeft er alle schijn van, dat Santpoort hem niet zonder meer zal laten gaan. Hij heeft een stille aftocht niet verdiend. HAARLEM, 17 aug. Twee dames, die gistermiddag onoplettend het Hout plein overstaken, zijn aangereden door een auto. Een hunner, een 51-jarige da me uit Haarlem werd met een gebro ken linkerbeen naar de Mariastichting overgebracht, terwijl de tweede dame naar het ziekenhuis moest met een ge kneusde ruggewervel en een bekken fractuur. Deze laatste dame was afkom stig uit Saarbrüken. Om half zes gisteravond is een zes jarig meisje in de President Steynstraat aangereden door een auto. Met een ge compliceerde breuk van het rechter on derbeen is zij naar het Diaconessenhuis overgebracht. ZANDVOORT, 16 aug. Op maan dag 22 augustus 's middags om 2 uur zal op het circuit van Zandvoort een zeepkistenrace worden gehouden. De or ganisatie-berust. bjj de heer J. B. Th. Hugenholtz, directeur van het circuit. Van 2 tot 3 uur krijgen de jeugdige coureurs gelegenheid zich te trainen. Om 3 uur begint de strijd. Maximaal kunnen 30 zeepkisten aan de wedstrijd deelnemen. Het gaat zuiver om de con structie VMi de zeepkist en zijn natuur lijke snelheid. Aandrijving is dus niet toegestaan. Voor de winnaars zjjn me dailles beschikbaar gesteld. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij het bureau „Touring Zandvoort". HAARLEM, 17 aug. Het comité Nationale Zeilwedstrijden Haarlem, Haarlemse Jacht Club en Haarlemse Zeilvereniging, organiseert zaterdag 27 en zondag 28 augustus nationale zeil wedstrijden op het Noorder Buiten Spaarne te Haarlem. De wedstrijden be ginnen zaterdag om 3 uur en zondag om tien uur 's-ochtends en half twee 's mid dags. De start vindt plaats nabij de ha- van van de H.J.C. Buiten de prijzen welke voor de ver schillende klassen beschikbaar zijn, wordt door de H.Z.V. in de Vrijheidsklasse A. als wisselprijs een Zilveren Molen „De Slokop" uitgeloofd, terwijl in de Stern- klasse A. een Zilveren „Molenbeecker" als wisselprijs bescnikbaar is. HAARLEM, 16 aug. De r.k. open bare leeszaal en bibliotheek heeft als aanwinsten in de rubriek Engelse ro mans, genoteerd: Ambler, The night- comers: Ambler, Passage of arms; Amis, Lucky Jim; Bentley, Freedom, farewell; Cary, The captive and the free; Ellis, The rack; Forester, The good shepherd; Highsmith, A game for the living; Hughes, In hazard; Jameson. A Ulysses too many; Levin. Compulsion; McLaren, The pursuit; Shute, Trustee from the toolroom; Snow. The affair; Snow, Death under sail; Spring, All the day long; Ustinov, Add a dash of pity. GEBOREN: G. van Gelder en J C. Kleijhorst, d.; J. Elbersen en M. Vis- ser, d.; W. Luiten en J. M. Coppens, z.; L B M. Tepe en M. C. E. van der Hoff, d. T GETROUWD: J. C. L. van Roon en H. Hupkens; J. P. Leonhardt en J. S. Visser; D. Anema en C. M. Vester; J. G Kilian en A. Kerkhof; P. A. M. Mul ders en H. Th. J. Schutter; L. Roosen daal en T. Adema. OVERLEDEN: Mevr. H. M. van der Hulst-Schoone, 72jr.; mevr. J. Vennik- van de Lagemaat, 43jr.; H. A. Martens, 83jr„ Joh. Wagenaarlaan 12; L. van Krimpen, 69jr., Heemst. Dreef 111. HAARLEM, 17 aug. Voor de Haar lemse politierechter, mr. L. Drabbe, stonden vanmorgen twee Amsterdamse jongens welke betrokken zouden zijn ge weest bij de „breekfuif" welke op 19 maart van dit jaar in een jeugdgebouw aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem is gehouden. De gehele inven taris werd toen vernield terwijl alle ruiten van het historische gebouw aan stukken werden geslagen. De twae jongeheden die zich vanmor gen hierover moesten verantwoorden zeiden niet het gehele feest te hebben meegemaakt. „Toen we zagen dat het te erg werd. zijn we, op aanraden van een vriend, vertrokken. We hebben slechts enkele kapstokhaken en een paar gloeilampen stukgemaakt". De officier van justitie mr. J. J. Bre- dius. haakte in op de persoonlijke over tuiging van de politie dat wanneer men aan hef slopen gaat het geen verschil maakt of men dat ten volle doet, of dat men maar „zo'n beetje" meedoet. Hij wilde dezelfe straffen opgelegd zien als waartoe enkele maanden geleden medevernielers waren gestraft en eiste tegen beide verdachten drie maanden gevangenisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaad, alsmede een geldboete van 100,-. De politierechter veroordeelde voor wat de gevangenisstraf conform de eis, tot het opleggen van een geldboete wil de hij nie.t direct overgaan. HAARLEM, 16 aug. In het Pren tenkabinet van het Museum Boymans- Van Beuningen wordt, bij gelegenheid van de Floriade, tot 18 september een tentoonstelling gehouden onder de titel „Tuinen, parken en bloemen in de gra fiek". In ruim honderd prenten wordt hier een overzicht gegeven van de ge schiedenis van de tuinkunst van de 15e eeuw tot heden. Geëxposeerd worden onder meer af beeldingen van Hollandse buitenplaat sen, met name uit Heemstede. De ten toonstelling biedt ook modellen van tuinvazen en fonteinen in een aantal kleurenetsen van Tèyler. CASTRICUM, 17 aug. Het 19-jari- ge meisje H.S. uit Heilo is 's nachts in Castricum aangerand door een inwoner uit Heemskerk, S. genaamd. Zjj kwam bij de politie aangifte van het gebeurde doen. Een direct ingesteld onderzoek had het resultaat, dat de dader kon worden aangehouden. Hjj is ingesloten. Opneming m deze rubriek is met noodzakelijk een bewij* van ver stemming. Daartoe in staat gesteld door giften en donaties van particulieren en diver se instellingen heeft de commissie voor vakantie-kinderuitzending der Sint-Vin- centiusvereniging te Haarlem, dit jaar weer 400 kinderen, een gezonde en prettige vakantie van 3 weken kunnen geven. De kinderen afkomstig uit Haar lem, Heemstede en Santpoort, werden door de commissie op van Ie voren ge worven adressen, bjj pleegouders op het platteland in Noord-Holland, Brabant, Gelderland en Overijssel, gebracht en na hun vakantie ook weer gehaald. Zondag 24 juli vertrokken 150 kin deren in een 3-tal touringcars naar di verse plaatsen in Gelderland. Brabant en Overijssel, terwijl diezelfde dag ruim 200 kinderen, door particuliere auto bezitters die zich voor dit doel be langeloos beschikbaar hadden gesteld, naar hun vakantie-adressen in Noord- Holland werden gebracht. J.l. zondag en maandag werden de kinderen op de zelfde wijze gehaalcl en bij hun ouders teruggebracht. Niet te beschrijven zijn de verhalen die diverse kinderen ons op de terugreis vertelde van hetgeen zij genoten had den. Nog minder te beschrijven de vele extra bagage die door velen van hen werd meegebracht naar huis, waaron der levende have, als kippetjes, duiyen, konijntjes-, marmotjes en «oelfls witte muizen. Luid zingend arriveerden de kinderen weer voor het Vincentiusge- bouw op de Nieuwe Groenmarkt, waar zij onder groot enthousiasme weer door hun ouders werden ontvangen. Bij deze verzoeken wij aan de ouders der uitgezonden kinderen, van hun dank baarheid jegens de pleegouders blijk te geven, door deze persoonlijk 'n brief je te schrijven. Onze hartelijke dank, mede namens de kinderen en hun ouders aan allen die onze commissie fi nancieel in staat stelden, deze vakantie te verzorgen. Tenslotte betuigen wij on ze oprechte dank aan allen die zich met hun auto beschikbaar stelden voor het vervoer der kinderen. Namens de commissie voor Vakan tie-Kinderuitzending der St.-Vincen- tiusvereniging, P. W. G. v.d. HEYDEN, secretaris Zaanenlaan 86, Haarlem. (Enigszins bekort door de redactie) Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Houtplein 21 Telefoon 10338 4(4 Ned. 1958 4(4 Ned. 19601 4(4 Ned. 1960 B 4(4 Ned. 1959 8% Ned. 1953 Staffel 1947 3(4 Ned. 1955 3(4 Ned 1948 3(4 Ned 1950 3(4 Ned 1954 3(4 Ned. 1955 B.N.G. Won.bouw] 6 Ned Handel Mtj.Cert Amsterdam Rubber H.VJ4. Senembab-Mt}. AJC.U. Berke] Patent Calvê-Delft Cert. Dell Mi} Fokker v. Gelder Hoogovens MüUer Co. Philips Gem.bez Unilever BllHton 2e Kon Petroleum 50 Hol) Amerika Ltln K1.M. Kon Ned Stoomb Mn KJja. Ned Stoomv MU v Ommeren Ned Scheepvaart Unie Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 2(4 Amsterdam '58 2(4 Amsterdam '56 2(4 R'dam '57 AJb. Heilo kl. obl 4 Vortg opening Slot 17/g 101A lOOti 101 98H 95(4 93% 93** 93A 89 88(4 89% 91% 109H 305 110% 110% 154 540.50 535 538% 346 COQ öött 186 466Vi 321V, 820 831% 4343; 1292 1307% 916 930% 4471/4 135 134 1373; 104 182 181% 135 169 278 149 li 144% 79E4 88\W 100 1221 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 5