U-2 piloot: Ik heb V.S. slechte dienst bewezen Mr. Luns betreurt „vernieling laatste brug met Nederland'5 Geruchtmakend proces in Moskou Familie Powers op bezoek bij premier Khroesjtsjev Washington weigert mening over het geschil te geven Schroder! Onderzoek ongeval hij Horst Grij ze Eminentie Boris overleden Tweede dag proces-Powers J. J. VAN KOOTEN Commentaar op jongste stap van Indonesië Tsj< Uw dans leraar? Brand op kermis in Vierlingsbeek Zaterdag V.N. bijeen voor debat over Congo? Het weer Von Braun op Stockholms congres DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1960 84ste JAARGANG No. 30598 MOSKOU, 18 aug„ (Rtr., A.F.P., U.P.I.) - De tweede dag van het pro ces tegen Francis G. Powers, de pi loot van het door de Russen neer geschoten Amerikaanse U-2 verken ningsvliegtuig, is grotendeels door verhoren in beslag genomen. Ver wacht wordt dat de aanklager, Roe- denko, morgen pas zijn requisitoir tegen de verdachte zal kunnen ne men. Inmiddels zijn de lijnen, waar langs verdediger en openbaar mini sterie willen werken, al vrij nauw keurig aangegeven. Roedenko tracht, zonder persoonlijk felle middelen, aan te tonen, dat de Amerikaanse verkenningsvluchten boven Rusland niet dan met agressieve oogmerken plaatsvonden. Powers zelf heeft niet veel te ontkennen. In de loop van het kruisverhoor van Roedenke gaf hij desgevraagd toe, dat hij vindt de Verenigde Staten een slechte dienst bewezen te hebben. Voor het overige beroept hij zich op de bevelen van zijn meerderen. En Powers' advo caat, Grinjev, is er op uit zijn cliënt te tonen als een Amerikaan welis waar, maar dan toch een, die stellig geen kapitalistisch uitbuiter is en veeleer behoort tot de uitgebuiten en verdrukten een thans berouw- MET HEINKEL SCOOTER Amerika lanceert in 1961 ionenraket vol instrument in handen van „oor logszuchtige Amerikaanse kringen". jjoe en-Lai zegt Djakarta steun toe KLAGENFURT (Oostenrijk), 18 augustus (Reuter) De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, die op het ogenblik met vakantie in Oostenrijk is, heeft naar aanleiding van het besluit van Indonesië, de diplomatieke betrekkingen met Nederland te verbreken, gisteren in een tele foongesprek met Reuter er zijn leedwezen over uitgesproken „dat Indonesië ten slotte de laatste brug met Nederland heeft vernie tigd". Ondanks de voortduren de Indonesische provocaties, heb ben de Nederlanders gepoogd overeenstemming te bereiken. Deze pogingen worden door de jongste Indonesische stap nog moeilijker", aldus de minister, die de beschuldiging van president Soekarno, dat opstanden in Indo nesië niet zullen ophouden zolang de Nederlanders in Nieuw-Guinea blijven, krachtig van de hand wees. „Deze bewering is een nieu we, verbazingwekkende en volko men ongegronde beschuldiging. Oe hele wereld weet, dat Neder land zich nooit gemengd heeft in de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië en dat de Neder landse autoriteiten in Nieuw- Guinea nimmer een Indonesische groep opstandelingen hebben ge steund", aldus minister Luns. Ontploffing in Brits atoomcentrum Bliksem treft militair in La Courtine Misdrijf in het spel? Landbouwer dood langs de weg gevonden Een volwassene en vijf kinderen gewond Rassendiscriminatie in Amerika Gouverneur torpedeert gerechtelijk bevel NEW YORK, 18 aug. (U.P.I.) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjöld, is er gisteravond op aandringen van Afrikaanse zijde mee akkoord gegaan de Veiligheidsraad op zaterdag bijeen te roepen voor het debat over Congo. Aldus werd van bevoegde zijde vernomen na een onderhoud van twee uur tus sen Hammarskjöld en vooraan staande Afrikanen. Het debat over Congo zal „waarschijnlijk" zaterdag worden gehouden, aldus de zegslieden. Officieel is nog geen tijdstip vastgesteld. Een Congolese regeringsdelegatie is gisteravond uit Leopoldstad ver trokken in een Russisch vlieg tuig en wordt vandaag laat alhier verwacht. ,W'M0RRI$ 'êeforeijouduif/ REGENJASSEN Enkele opklaringen Aan zee •UREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348G Bijkantoor Beverwijk: Zeestraat 50, telet 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectle: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs, H. v. RUN en W Sever». HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millm.ete*- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per test, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging wa 5.30 uw avond* tel. 21544l Hwooneew luistert de familie Powers (de dames met kop telefoon) tijdens de eerste dag van het proces toe. Van links naar techts de moederde veder en de vrouw van de piloot. van spionage in het proces-Powers. owte i öifc het militaire tribunaal dat zal oordelen over de beschuldiging generaal Borisoglebskyen rechts en links van hem de generaals Vor. In het midden ev en Zakharov. Advertentie bent tJ het beste af! 2095.—. 4-tact. Houtplein 18—20 - Tel. 16615-12000 Vraagt demonstratie STOCKHOLM, 17 aug. Een woord voerder van de Amerikaanse Nationa- raad voor lucht- en ruimtevaart heeft gisteren verklaard, dat Amerika volgend jaar zijn eerste ionenraket zal lanceren. Hü deelde mee dat dit de eer- •te stap zal betekenen voor reizen bui- ••n het zonnestelsel. De zitting werd vanmorgen weer om :ht uur Nederlandse tijd hervat met het kruisverhoor van Powers door Roe- acht uur rlandse tijd hervat met denko. De Amerikaanse piloot gaf toe, dat hij bi) zijn vlucht het luchtruim van het neutrale Afghanistan had geschon den, zonder dat men er daar van af wist, naar hij aan moest nemen. Po wers had onder meer een geheimzinnig stuk zwarte stof bij zich, dat hü moest geven aan de vertegenwoordiger van zijn eenheid op het Noorse vliegveld Bodoe. Wat die lap precies te betekenen had werd niet duidelijk. Het verhoor werd later overgenomen door de presi dent, de luitenant-generaal Borisogleb- sky, die eveneens aan de verdachte vroeg of deze vond dat hp zpn land een goede dienst had bewezen door boven de Sovjet-Unie te vliegen. Op een vraag van de president antwoordde Powers dat hp wist, dat door zün vlucht boven de Sovjet-Unie het volkenrecht geschon den werd. Als getuigen a charge werden enige Russische dorpelingen gehoord uit de omgeving van Sverdlovsk waar de U—2 destüds werd neergehaald. Een oorlogs invalide vertelde hoe hü en zün vriend de Amerikaanse piloot hadden vastge grepen, dat deze zich niet verzette en rustig gedroeg. De getuigen hadden Po wers uit zp'n benarde positie bevrüd (hp zat verstrikt in zün parachute) en te eten en te drinken gegeven. De Russische radio en televisie hebben uitgebreid aandacht geschonken aan het proces, hoewel er geen directe uitzen dingen uit de rechtszaal waren. De Rus sische pers gaat voort met zün aan vallen op de U-2-vlucht en maakte op ironische toon melding van de verkla ring die president Eisenhower dinsdag avond opnieuw aflegde namelpk, dat de ze verkenningsvluchten nodig waren voor Amerika's veiligheid. De Amerikaanse advocaten, die de familie Powers op haar bezoek aan Moskou vergezellen, zijn van mening dat Powers „intelligent" optreedt. Ge durende de eerste dag van het p.oces heeft hp de vragen zorgvuldig over wogen „en niet, zoals de meesten, spontaan en zonder noodzaak details genoemd". De nervositeit die de vlieger toonde was „normaal" en verraadde geen angst. Mevrouw Barbara Powers zei „tevreden" te zp'n over het optreden van haar man. Mevrouw Powers sr. vindt dat haar zoon „is vermagerd", maar dat zpn reacties gedurende de zitting nor maal waren. Vader Powers voegde hier aan toe: „Het zün helemaal de manie ren van mün zoon. Ik herkende zpn ma nier van spreken bp elk woord". De Amerikaanse advocaten achten het niet uitgesloten, dat premier Khroesjtsjev de familie Powers zal ontvangen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag beeft gisteravond meegedeeld, dat er ten departemente niets over bekend is, dat minister Luns zijn vakantie af breekt of bekort. Op het departement wordt een eerdere terugkeer van de mi nister ook niet verwacht. De woordvoer der zei dit in antwoord op een verzoek om bevestiging van een bericht van het persbureau AFP uit Venetië, volgens hetwelk de minister uit Venetië naar Nederland zou zijn vertrokken. De mi nister zou via Oostenrijk reizen, w: hij zijn vakantie doorbrengt. Hij was naar Venetië gegaan voor de besprekin gen die hij dinsdag met zijn Italiaanse ambtgenoot, prof. Segni, heeft gevoerd. De minister wordt tegen het einde van deze maand terugverwacht. DJAKARTA (U.P.I.) De Neder landse zaakgelastigde alhier dr. J. J. Vixseboxse, is gisteren begonnen zijn koffers te pakken. Twee weken gele den arriveerde de zaakgelastigde in zijn nieuwe standplaats. Gisteren voerde president Soekarno een oud dreigement uit en verbrak de diplomatieke betrek kingen tussen Indonesië en Nederland. Dr. Vixseboxse heeft tegenover een ver slaggever van U.P.I. verklaard niet te weten wat de gevolgen van Soekarno's besluit zuilen zijn voor de vierduizend Nederlanders die nog in Indonesië le ven. De toekomst van de Shell, aldus dr. Vixseboxse, is thans aan de Indo nesische regering. Soekarno deed mededeling van zijn besluit tijdens een bijeenkomst wear de 15de verjaardag van de Indonesi sche onafhankelijkheid gevierd werd. Ook legde hij voof duizenden juichen de Indonesiërs plechtig de gelofte af Nederlands Nieuw-Guinea, dat hij West-Irian noemt, „op revolutionaire wijze te bevrijden". Voorts beval Soe karno de opheffing van de Masjoemi en de Partai Socialist Indonesia, twee grote politieke partijen die zich uitge sproken hebben tegen zijn „geleide de mocratie". Andere, „onbelangrijke" partijen, die „contra-revolutionair" zijn, Tijdens de zitting op de eerste dag van zijn proces bekijkt de Amerikaanse vlieger een kaart die in zijn vliegtuig de u.2 is aangetroffen. (Advertentie, LONDEN, 18 aug. (A.F.P.) In een laboratorium van het Engelse atoom- centrum Aldermaston waar detonators voor waterstofbommen worden vervaar digd is gisteren twee pond T.N.T. ont ploft. Persoonlüke ongelukken deden zich niet voor. Het dichtst bü het laboratorium zijn de gebouw waar zich een atoomontplof fing zou kunnen voordoen is gelegen op 500 meter afstand. Bü de explosie is geen radioactieve stof vrügekomen. Het dak van het laboratorium is ge heel vernield. De schade wordt ge raamd op ca. 20.000 gulden. In februari 1959 deed zich in Aldermaston een ont ploffing van conventionele springstof voor tengevolge waarvan twee perso nen werden gedood. DEN HAAG, 18 aug. Vannacht is de 20-jarige dienstplichtig sergeant P. A. Snoep, afkomstig uit Loosdrecht en behorende tot het 47ste infanteriebatal- jon, tüdens een onweer door de blik sem getroffen en kort daarop overle den. Hü deed dienst als wachtcomman dant op het vliegveld van Ussel-Thala- my, naby La Courtine. HORST, 18 aug. In samenwerking met de Belgische, politie onderzoekt de rqkspolitie alhier de omstandigheden, waaronder de vijftig-jarige landbouwer en handelaar M. Cleven in de nacht van 8 op 9 juni zo ernstig gewond is geraakt, dat hü een week later in het ziekenhuis is overleden. Cleven werd met een schedelbasisfractuur 's nachts aangetroffen langs de provinciale weg Horst - Venlo. Zün bromfiets lag naast hem. Gebleken is, dat het slachtoffer 's middags zün woning had verlaten om in Ro gel een betaling te doen. La ter is hü in het Belgische grensplaatsje Kinrooy aangekomen, waar hü een café heeft bezocht, dat hü rond midder nacht heeft verlaten. Vastgesteld is, dat de caféhoudster, die Cleven reeds lan ger kende, heeft verteld, dat de Hor stenaar een groot geldbedrag bij zich had, hetgeen aan andere cafébezoekers niet is ontgaan. Na het ongeluk werden sleehtjs tien gulden en een Belgisch muntstuk op het slachtoffer aangetrof- fen. Enige dagen na de dood van Cleven heeft diens dochter een telefoonge sprek aangenomen van iemand, die sprak met een Vlaams accent. Toen deze vernam, dat Cleven dood was, heeft hü het gesprek zondermeer afge broken. Het slachtoffer is in het zieken huis vrüwel niet bü bewustzün geweest, maar uit enkele opmerkingen zou ook de mogelükheid moeten worden afge leid, dat hü niet het slachtoffer van een ongeval is geweest. De politie gaat thans na, welke wegen Cleven op de noodlottige dag heeft gevolgd en met wie hü in contact is geweest. Cleven was vader van elf kinderen. VIERLINGSBEEK, 18 aug. Giste renavond heeft zich op de kermis al hier een ongeluk voorgedaan, waarbij een volwassene en vüf kinderen ern stige brandwonden opliepen. Omstreeks half zeven wilde de eige naar van een kermiskraam, de heèr P. Willems, de gastoestellen aansteken om zijn zaak te kunnen openen. Daarbij ont stond een grote steekvlam, die de kle ren van de heer Willems en vijf kin deren, die bij hem stonden, in brand deed geraken. Onmiddellijk schoot hulp toe, ondermeer van de bur gemeester van Vierlingsbeek, de heer Van Heusden, die toevallig op het ker misterrein aanwezig was. Men slaagde er snel in de kraam te doven, doch de zes personen waren intussen brandend over het kermisterrein gevlucht. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Boxmeer vervoerd. Een van de kinde ren is ernstig aan armen en benen ge wond. zullen datzelfde lot ondergaan. De Ma sjoemi en de Partai Socialist Indone sia hebben een maand de tijd gekregen voor de afwerking van de opheffings procedure. Voordat Indonesië de diplomatieke betrekkingen met Nederland verbrak, had het al Nederlandse eigendommen tot een geschatte waarde van onge veer veertig miljard gulden genatio naliseerd, sinds op 27 december 1949 de beide landen formeel uiteengingen. Wat zal er gebeuren met deze bezit tingen? Zal er compensatie worden betaald? „Ik heb er absoluut geen idee van", aldus de Nederlandse zaak gelastigde tegenover U.P.I. Overigens zei hij geen commentaar te kunnen geven op Soekarno's besluit. „Ik heb hier thans geen enkele officiële funk- tie meer", merkte hij op. „Ik ben hier precies twee weken geweest en ik ben mijn officiële werkzaamheden nog nauwelijks begonnen. Mijn enige plicht is thans zo spoedig mogelijk te vertrekken". De zaakgelastigde veronderstelde dat „een bevriend land" zich vermoedelijk zal belasten met het behartigen van de belangen der Nederlandse staatsburgers in Indonesië. De Amerikaanse regering heeft ge weigerd enig commentaar te geven op het nieuws uit Djakarta. PEKING (Reuter) De premier van de Chinese volksrepubliek, Tsjoe en-Lai, heeft Indonesië steun toegezegd voor het conflict over Nederlands-Nieuw- Guinea. Op een ontvangst ter gelegen heid van de Indonesische onafhanke lijkheidsdag, waar alle diplomaten be halve de Nederlandse, aanwezig waren, zei hij: Wij zijn verheugd vandaag op de Indonesische nationale feestdag te horen, dat president Soekarno ver klaard heeft dat Indonesië vastbeslo ten is zijn gebied West-Irian terug te krijgen. „Het Chinese volk zal zijn vriend en buur krachtig steunen in de ze rechtvaardige strijd". Voorts zei hü dat China en Indonesië zich zeer in spannen om hun „tijdelijke treschillen over het vraagstuk der overzeese Chi nezen te regelen." PARIJS, 18 aug. (Reuter.) Georges Boris, de „grpze Eminentie" achter iedere linkse regering in Frankrü'k se dert die van Leon Blum, is dinsdagavond op 72-jarige leeftü'd alhier na een lang durige ziekte overleden. Boris, een spe cialist; in monetaire en economische kwesties, was hoofd van Blums persoon lüke secretariaat in 1938 en minister van nationale economie van 1944 tot 1945. Hü bekleedde verscheidene func ties tüdens het bewind van de premiers Mendès-France en Mollet. In de tweede wereldoorlog bezette hü belangrijke pos ten bij de beweging der vrüe Fransen en later in de voorlopige Franse rege ring in Algiers. Hü was in 1924 tot 1927 hoofdredacteur van het dagblad „Quoti- dien" en schreef verscheidene boeken. BATON ROUGE, Louisiana 18 aug (UPI) Gouverneur Jimmie Davis van Louisiana heeft gisteren de open bare scholen van New Orleans overge nomen, om te verhinderen dat de ras senscheiding er afgeschaft wordt over eenkomstig een gerechtelijk bevel van vorige maand. De gouverneur onderte kende een verordening krachtens welke hij het bestuur, toezicht en de admini stratie, van de scholen overneemt van de stedelijke onderwijscommissie. New Orleans heeft het op twee na grootste onderwüssysteem op basis van rassenscheiding in Amerika. Eerste op dit terrein is Houston en tweede Dallas, beide gelegen in de staat Texas. Te Savannah Beach in de staat Geor gia zün gisteren een twaalftal jonge ne gerstudenten gaan zwemmen op een „blank" strand. Elf van hen werden on- middellük gearresteerd, omdat zü zich in het openbaar hadden uitgekleed. De twaalfde, die zün gewone kleren had aangehouden, werd niet gearresteerd. Blanken die zich op het strand bevonden verzamelden zich om de negers en schol den hen uit. Er is inmiddels nog niets uitgelekt over het onderhoud dat Hammarskjöld gisteren had met de Russische gede legeerde Koeznetsov. Deze bespreking duur: een uur en tien minuten had ten doel de kloof die over de Con golese activiteiten van de V.N. ontstaan is tussen Hammarskjöld en de Rus sische regering, te dichten of althans te overbruggen. Hammarskjöld heeft het hoofd van de Geneefse politie, Charles Knecht, uitgenodigd, als bijzondere medewer ker op te treden van het hoofd van de V.N.-vertegenwoordiger in Congo, aldus is in Genéve vernomen. De Geneefse kantonale regering heeft besloten Knecht verlof te geven tot 31 decem ber van dit jaar zodat hij de hem aan geboden functie kan aannemen. Naar verluidt zal Knecht belast worden met de reorganisatie van de Congolese po litie. Loemoemba heeft inmiddels weer eens gedreigd met de militaire hulp, die hij van diverse Afrikaanse staten zou krügen, voor het geval de Veiligheids raad niet naar zün püpen zou willen dansen. Óp een persconferentie kondig de Loemoemba gisteravond aan, dat hü zelf troepen naar Katanga zou sturen, wanneer de Veiligheidsraad niet de „neutrale waarnemers" erheen zou stu ren. Overigens geeft Loemoemba niet de Veiligheidsraad, maar secretaris-ge neraal Hammarskjöld van alles de schuld. In Loemoemba's regering is ook de Partij van de Vooruitgang vertegen woordigd. Die partij nu heeft een tele gram aan de Veiligheidsraad gezonden, waarin Hammarskjölds optreden in Con go geprezen wordt en waarin de raad verzocht wordt maar geen aandacht te schenken aan de „chantage van de heer Loemoemba". President Nkroemah, van Ghana, heeft in zün parlement de uit nodiging van Tsjombe ter sprake ge bracht. Tsjombe had Nkroemah geïnvi teerd een bezoek aan Katanga te bren gen en de Ghanese president voelt daar alles voor, wanneer dat ertoe kan bij dragen de Congo-crisis tot een goed einde te brengen. (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT- (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met op klaringen, maai ook plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en west. Iets hogere temperaturen overdag. Zon: 5.30-19.56. Maan: 2.36-18.12. Regengebied trekt langzaam weg, morgen gevolgd door verspreide opkla ringen en op enkele plaatsen een bui. Zwakke tot matige wind tussen noord west en noord. Temp. ongeveer 18 gr., zeewater 17 y, gr. In Stockholm wordt een internationaal congres over de ruimtevaart ge houden. waaraan zevenhonderd gedelegeerden uit dertig landen deelnemen. Wernher von Braun is er ook. Zijn vrouw Maria vergezelt hem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 1