Rijksweg parallel aan smalle Schipholweg bij V.N. Twee jaar lang goud, zilver en antiek geheeld Jaarbeurs wil in 20 jaar haar ruimte verdubbelen Gerestaureerde historische De Onwillige Held PAUL VLAANDEREN Het eiieim de Safari Waterstaat wil met spoed: Nederlandse stap Herbegrafenis in Loenen Elfde „FIRATO Vier jeugdige virtuozen Tegen antiquair 3 jaar gevorderd Klopjacht op ontvoerdervan blond jongetje Ontwikkelingsplan 1960-1980 aan het gemeentebestuur voorgelegd molen in gebruik gesteld Een vette paling voor mrKlaasesz ÉttC DElÖORMAti Geschil met Indonesië Piper-Cub zonder benzine Noodlanding bij Schellingwoude Breda gaat architect kiezen voor stadhuis Meisje in Rotterdam verdronken 8 en 9 september Oorlogsslachtoffers uit Dachau AMSTERDAM VASTE PLAATS VOOR BEURS? VOOR GERECHTSHOF IN DEN HAAG Alarm in Rotterdam Schrik hilariteit na ontknoping Gouverneur Speeken brink terug naar Antillen Veel vrij in Liberie Ontwerp-re gelingen krijgen instemming in overleg-commissies Eerste gezondheids certificaat voor varken» NABIJ SCHOONHOVEN DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1960 PAGINA 2 Rechtspositie militairen c?- ij. 48. De mannen kijken elkaar veelbetekenend aan, als de Noorman zich, met een brede grijns op het gezicht, opricht. Dan springt Tristan triomfantelijk naar voren. „Je geeft het op? Het lukt je niet?" schreeuwt hy beschuldigend. „Dan ben je dus ook Artor niet! Dat is nu bewezen, bedrieger!" Nog steeds glimlachend springt Eric van de steen. „Gelijk heb je, Tristan," zegt hij. „En het mag raar klinken, toevallig weet ik opeens weer wie ik ben: Eric, koning der Noren!" Een luid hoon gelach is Tristans antwoord. „Welja, hoort dat, mannen! Onze vriend beweert nu ineens koning der Noormannen te zijn. En vyf minuten geleden wilde hij ons nog wijs maken, dat hij Artor was." „Wel, heb ik ooit," mompelt Eric en dan ineens doet hy, waar hy al zo lang zin in heeft gehad. Zijn vuist schiet uit en klappertandend valt Tristan tegen de grond. „Ik heb nooit beweerd, Artor te zijn," buldert hy de overigen toe. „Ik ben Eric de Noorman, koning van Noorwegen en ik......" Maar aan de gezichten der krijgers ziet hij, dat praten op het ogenblik geen nut heeft. Snel draait hy zich om, maar te laat. Eén geeft een teken en eve.i later wordt Eric bedolven onder de toespringende krijgers. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 17 aug. Rijkswa terstaat heeft het plan om de smalle provinciale ringweg om Amsterdam, die bekend staat als de Schipholweg, te vervangen door een brede rijksweg. De nieuwe weg zou vrijwel parallel aan de Schipholweg worden aangelegd en alleen by het passeren van het Am sterdamse Bos en Amstelveen de be staande, maar dan te verbreden Schip holweg volgen. De Schipholweg 18 vele automobilis ten reeds lang een ergernis door de opstoppingen, die er regelmatig voorko men alg gevolg van de onvoldoende breedte. Voorlopig schynt Rijkswater staat te willen volstaan met het stuk tussen de Boesinghe Liede, die gelegen is tussen Haarlem en Halfweg en de Dtrechtseweg. Dit zou o.m. de gelegen heid bieden om het veel te kleine ver- keerspleintje bij de toegang van Schip hol en de even smalle brug over de Ringvaart te vervangen. Bij een gun stige gang van zaken zal men reeds over anderhalf jaar met het werk be ginnen. Voor de verkeersvoorzieningen rond Amsterdam zal de zuidelijke ring weg van grote betekenis zijn. De weg heeft ook een belangrijke functie voor de distributie van het verkeer uit de Velsertunnel over de verschillende gro te toegangswegen van Amsterdam. In het verkeersplan van de gemeen te Amsterdam is een dergelijke ring weg aan de binnenzijde van de ring dijk geprojecteerd, die vooral is be doeld om het verkeer uit de Coentun- nel over de uitvals- en toegangswe gen te verdelen. Men vraagt zich in Amsterdam af of Rijkswaterstaat, ter- wille van zijn Coentunnel, te zijner tijd bereid zal zijn ook asm de finan ciering van deze kostbare binnenring- DEN HAAG, 17 aug. (UPI) Neder land zal het geschil met Indonesië wel licht voor de Verenigde Naties brengen, aldus welingelichte kringen in Den Haag. Naar UPI verneemt, is dit een der mogelijkheden, die thans na het verbreken van de diplomatieke betrek kingen door president Soekarno in Den Haag worden overwogen. Een andere mogelijkheid, die thans overwogen wordt, aldus deze kringen, is, dat Nederland een derde party ver zoekt voor zijn belangen in Indonesië zorg te dragen en verder een afwachten de houding aanneemt. Men neemt aan, dat Groot-Brittannië reeds benaderd is om Nederland te Djakarta tijdelijk te vertegenwoordigen. Een derde mogelijkheid, waaraan ge dacht zou worden, zou zijn om Australië te verzoeken tussen Nederland en Indo nesië te bemiddelen. Commentaar Den Haag DEN HAAG, 17 aug. De Nederland se regering acht het verbreken door In donesië van de diplomatieke betrekkin gen met Nederland „even teleurstellend als zinloos". Dit staat in een officiële mededeling van het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag. De Ne derlandse regering ziet niet In welk be lang hiermede kan worden gediend. De verbetering van de betrekkingen tussen belde landen, waartoe Nederland steeds de deur heeft opengehouden, is hierdoor van de kant van Indonesië nagenoeg on mogelijk gemaakt, aldus de officiële me dedeling. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt verder mee, dat van Indonesische zijde aan de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigmg in Djakarta alle fa ciliteiten zijn toegezegd voor een orde lijke afwikkeling van zaken. De chef van de directie kabinet en protocol van het ministerie van buiten landse zaken heeft inmiddels de Indo nesische tijdelijk zaakgelastigde ontbo den om hem mededeling te doen van de gevolgen hiervan voor de Indonesische missie hier te lande en hem overeen komstige faciliteiten aan te bieden. In middels zijn stappen genomen om te ge raken tot een waarneming van de Ne derlandse belangen in Indonesië, waar omtrent thans nog geen verdere mede delingen kunnen worden gedaan. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 17 aug. Rond het middaguur landde plotseling op het wei land van de heer K. Schotanus aan de Liergouw in Schellingwoude een klein sportvliegtuig dat boven IJmuiden en la ter boven Amsterdam-Noord onver wachts moeilijkheden kreeg. De oorzaak was, zoals later bleek, benzinegebrek. De piloot, de 38-jarige R. van Benne- kum, directeur van een havenbedrijf in Rotterdam, wist de Piper Cub vaardig neer te zetten zodat het incident zonder ongelukken verliep. In de loop van de middag werd vanuit Hilversum benzine aangevoerd en keerde het ranke toestel, eigendom van de Nationale Luchtv-.art- senool, weer terug naar ztjn basis. (Van onze Brabantse redactie) BREDA, 18 aug. B. en W. van Breda hebben de raad voorgesteld, er mee in te stemmen, dat de architect voor het nieuwe gemeentehuis zal wor den gekozen in gezamenlijk overleg met de afdeling voor openbare werken en het seniorenconvent en niet middels een prijsvraag. Volgens het college moet de arcnitectkeuze op zodanige wijze tot stand komen, dat van meet af aan de voorwaarden vervuld zijn voor een zo vruchtbaar mogelijk samenspel tussen .opdrachtgeefster en ontwerper. Deze waarborg lijkt niet aanwezig wanneer tot het houden van een prijs vraag v, jrdt overgegaan, aldus B. en W. De raad heeft al eerder ruimte voor het nieuwe stadhuis gereserveerd in het plan Binnenstad NlO. ROTTERDAM, 17 aug. Vanmorgen is in een sloot achter <Je ouderlijke woning aan de 's Gravenweg de bijna tweejarige Maria Christine Swinkels verdronken. Het meisje werd vermist, waarop de vader in de sloot is gaan dreggen. Na enige tijd" vond hij het meisje, dat bleek te zijn verdronken. weg bij te dragen. Beide wegen zullen geheel zonder gelijkvloerse kruisingen worden aangelegd. Voorlopig zal dus de nieuwe buiten ringweg van Rijkswaterstaat niet ver der reiken dan de snelweg naar Utrecht. Een probleem zal o.m. het passeren van Badhoevedorp zijn. De nieuwe weg, die enkele honderden meters ten noor den van de Schipholweg komt, zal na melijk recht door de dorpskom gaan. Overwogen wordt nog of voor het kruisen van de Ringvaart bij Schiphol een brug dan wel een tunnel gebouwd zal worden. DEN HAAG, 17 aug. 8 en 9 sep tember zullen op de centrale begraaf plaats van de oorlogsgravenstichting in Loenen op de Veluwe de stoffelijke over schotten van zestien Nederlanders die in het concentratiekamp Dachau zijn om gekomen, worden herbegraven. De stof felijke overschotten zijn door de oorlogs gravenstichting naar Nederland overge bracht. De oorlogsslachtoffers zijn ge ïdentificeerd door de gravendienst van het departement van Defensie, in sa menwerking met de Franse mission de recherche des victimes de guerre. Hun namen zijn: J. L. Kautz (Den Haag), W. Nauta (Almelo), ds. G. C. H. Plantagie (Dieren), dr. H. B. Wiardl Beekman (Overveen), Burgem. L. J. J. M. Ficq (Grave), J. C. M. Kloet-Kös- ters (Amsterdam), L. Mutsaers (Haar lem), P. J. A. Teunissen (Rotterdam), J. D. Bootsma (Amsterdam), L. J. H. Emmerij (Rotterdam), A. F. Huizinga (Den Helder), J. van Loggem (Amster dam), M. Olinga (Groningen), H. Pool (Enschede), A. Rampf (Rotterdam), W. van 't Veer (Krommenie). 8 september zal een protestantse kerk dienst worden gehouden en 9 septem ber een r.k. dienst. Op de erebegraafplaats zijn giste ren de stoffelijke res'.en van enige Ne derlanders, die in de laatste wereld oorlog het leven lieten en in massagra ven m het buitenland waren begrafen opnieuw ter aarde besteld. Onder de genen, die werden herbegraven, waren twee militairen en de herbegrafenis ge schiedde daarom met militaire eer. He', gold hier de stoffelijke resten van de militairen G. Kroon uit Apeldoorn en H. D. van der Wezen uit Rotterdam. Het trompetterskorps van de huzaren van Boreel uit Amersfoort speelde plechtige muziek. Voorts stonden 34 militairen aangetreden, waaronder een vuurpeloton van de dertiende bataljon farde-fuseliers Prinses Irene" uit chalkhaar. Terwijl de stoffelijke res ten ter aarde werden besteld, speelde het trompettercorps het Wilhelmus. De directeur van de Nederlandse Oorlogs gravenstichting. dr. P. W. den Har- togh, die de plechtigheid met enkele woorden had ingeleid, sprak tot slot namens de familie enkele dankwoorden. 99 AMSTERDAM, 17 aug. Van 30 augustus tot en met 6 september zal voor de elfde keer de internationale ten toonstelling en vakbeurs van elektro nica „Firato 1960" in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam worden gehouden. Het zal de laatste keer zyn dat deze beurs in het oude gebouw aan de Ferdinand Bolstraat wordt ondergebracht. Volgen de keer hoopt men het nieuwe R.A.I.- gebouw aan het Europaplein te kunnen betrekken. De Rjn, die door de 11e Firato loopt is die van stabilisatie en verdere perfectio nering, waarby de steeds grotere toe passing van de transistor opvalt, niet alleen voor het gebruik in radiotoestel len, maar ook in de meet- en regelap- paratuur, de telecommunicatie etc. De nodige noviteiten en verbeteringen vra- fen ook dit jaar ongetwyfeld de aan- acht. evenals enkele spectaculaire in zendingen. Er is zoveel mogeiyk ge tracht geiyke tred te houden met de ontwikkelingen in de industrie-secties der elektronica, maar wat de laatste jaren nogal heeft ontbroken was de no dige ruimte om zoveel mogeiyk op dit gebied te demonstreren of ten toon te stellen. In het nieuwe R.A.I.-gebouw zal men ruimte voldoende hebben. Dan zul len meer nog dan tot nu toe het geval was specialisten tydens deze beurs op populaire wyze en in grote ïynen de ge heimen van de Firato uiteen kunnen zetten. Ook dit jaar is gebleken dat zeer ve lé buitenlandse inzendingen graag in Amsterdam een plaatsje willen hebben. Waarom hier in Nederland? Engeland is wat dergeiyke demonstraties betreft achter. Frankrijk geeft taalmoeilykhe- den en Duitsland meent, dat het al ruim voorzien is van technische beurzen, zo dat de meest geschikte plaats Amster dam biykt te zijn. De organisatoren ho pen dan ook dat in de toekomst de Europese Firato absoluut zeker is van haar vaste standplaats, n.l. het nieuwe R.A.I.-gebouw. Vier jeugdige virtuozen op de vleugel: zittend de zevenjarige Helenitsa Monzales uit Stanleystad, Congo, en achter haar van links naar rechts: Andreas Klein uit Berlijn, elf jaar, André Grignard uit België, elf jaar, en Rudy Minnaert, eveneens uit België, dertien jaar. Zij nemen deel aan het congres van de Jewesses Musicales in Berlijn. DEN HAAG, 17 aug. Twee jaar lang heeft deze verdachte een bloeiend helersbedrüf uitgeoefend. Zoals hp nu verklaart, was hij volkomen te goeder trouw, maar iedereen zal begrijpen dat het duldeiyk was, dat de goederen van diefstal afkomstig waren", aldus zei van morgen de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. J. Zaayer, in zyn requisitoir tegen een 53-jarige Rotterdamse antiquair. „Op een schan dalige manier heeft deze verdachte de man, die hem de goederen steeds lever de, aangemoedigd met zijn diefstallen door te gaan", zo vervolgde mr.Zaaljer. „De gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van preventieve hechtenis, op gelegd door de rechtbank in Roterdam, acht ik dan ook te laag en ik vorder tegen hem een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek". De antiquair was ervan beschuldigd 2 jaar lang goederen van een 44-jarige Rotterdammer, die later bekend werd onder de naam „forensende inbreker", te hebben gekocht. Deze inbreker zou de antiquair verteld hebben, dat de goe- 99 99 99 ROTTERDAM, 17 aug. De politie werd gistermiddag gealar meerd, omdat een blond jongetje met een auto ontvoerd zou zijn door een man in een bruin jasje. Het merk van de auto werd ook opgegeven, evenals het numn.er van de kente kenplaat. Direct ging er een mededeling de ether in om alle op straat zynde radiowagens te waarschuwen, speci aal die in het noorden van de stad, omdat daar de ontvoering zou zijn gebeurd. Een der wagens, die tevergeefs jn Overschie had gespeurd, werd tenslotte naar het centrum van de stad gediri geerd, waar weer iets anders aan de hand was. Toen de auto op de Schieweg reed, een weg in het midden geschei den door een grastrook, zag men uit tegenovergestelde richiting een auto aankomen, die beantwoordde aan hel signalement. Niet alleen klopten de cyfers op de kentekenplaat, maar op de achterbank zagen de politiemannen de man in het bruine jasje zitten en door de achterruit viel hun oog op de blonde krullen van het ventje. Zonder zich een ogenblik te be denken gaf de chauffeur „vol gas", keerde de auto en reed het gazon door, de gezochte auto achterna. In Overschie werd de wagen aangehouden en kwam de ontnuchtering voor de ijverige politieman. Uit de auto kwam een vrouw te voorschijn in een bruin suède jasje, het haar opgestoken, waardoor zij er op enige afstand als een man moet hebben uitgezien. Het jongetje met de blonde krullen ont popte zich als een hond, wiens blonde gekrulde haardos via de achterruit de agenten op een dwaalspoor heb ben gebdacht. Onnodig te zeggen, dat het voorval nogal wat hilariteit ver wekte. Temeer toen bleek dat er geen sprake was van een ontvoering. Het was een vals alarm geweest. v-:' Neen, deze kelners in een groot New Yorks restaurant zijn niet doof en zij maken evenmin gebruik van een gehoorapparaat. Het apparaatje aan hun oor is een minuscule ontvanger, waardoor zij aanwijzingen van de maitre d'hötel kunnen opvangen, hetgeen tot verhoging van de service leidt. deren van inbraak afkomstig waren. Ter zitting verklaarde de antiquair, dat de man de goederen van een „rijke oom uit Rijswijk" geërfd zou hebben. De als getuige gehoorde 44-jarige Rot terdamse metaaldraaier verklaarde van augustus 1957 tot november 1959 in Den Haag ruim 120 inbraken te hebben ge pleegd. Hij opereerde uitsluitend 's avonds tussen acht en tien uur. Met de trein kwam hij naar Den Haag en nam hier een tram of bus, die zyn eindpunt m een welgestelde Haagse wijk had. Zijn buit, meestal zilveren voorwerpen, sieraden en antiek verkocht hU in Rot terdam aan de antiquair. Hij had zich boeken over juwelen en antiek aange schaft en langzamerhand was hij een ware expert op dit gebied geworden. Ter zitting verklaarde hij meermalen aan zijn afnemer gezegd te hebben, dat de goederen van diefstal afkomstig waren. Soms zou deze laatste een speciale voor keur hebben getoond, zodat de inbreker later zelfs „op bestelling" ging leveren. De procureur-generaal achtte wettig en overtuigend bewezen, dat de anti quair twee jaar lang op grote schaal goud, zilver en antiek geheeld had. Het hof zal 22 augustus vonnis wijzen. SCHIPHOL, 18 aug. De gouver neur van de Nederlandse Antillen, drs. A. B. Speekenbrink, is gisteren naar New York vertrokken, vanwaar hij morgenochtend naar Curagao zal door reizen. Gouverneur Speekenbrink is vier en een halve maand met „groot Europees verlof" geweest. In deze tijd heeft hij vele landen bezocht en in Nederland enige informatieve besprekingen ge voerd met regeringsfunctionarissen. On dermeer heeft hij gesproken over de aansluiting van de Antillen bij de EEG, hetgeen hij „voor het gehele konink rijk van het grootste belang acht". De heer Speekenbrink werd hier o.a. uitgeleide gedaan door de vice-minis- terpresident, H. A. Korthals, en de ge volmachtigd minister van de Antillen in Nederland, W. F. M. Lampe. MONROVIA, 17 aug. (Rtr.) De be woners van Liberië hebben elke keer als er weer een Afrikaanse staat onaf- hankeiyk wordt, een vrye dag. Om alle verloren uren in te halen, werkt men op de dagen dat men wel werkt, één uur extra. UTRECHT, 18 aug. De raad van beheer van de Koninklijke Nederland se Jaarbeurs heeft het gemeentebestuur van Utrecht thans materiaal verschaft dat enerzijds de richting wil aangeven het beleid dat de jaarbeurs zich voor stelt te voeren en anderzijds het ge meentebestuur gegevens verstrekt over de behoefte van de jaarbeurs in de eerstkomende twintig jaar. Een der di recteuren van de jaarbeurs, de heer W. van Royen, heeft het documentatie materiaal persoonlijk ten stadhuize af geleverd. Documentatiemateriaal dat gebaseerd is op een rapport van de Nederlandse Stichting voor de Statis tiek en een rapport van de architect- stedebouwkundige, Rein H. Fledderus. Dit materiaal heeft de raad van be heer vergezeld doen gaan van het toe' komstige beleidbeeld van de jaar beurs. Als belangrijkste punten voor het beleid ziet de jaarbeurs de opbouw van een nationaal verantwoord beurzenpro gramma in nauw overleg en samenwer king met het georganiseerde bedryfs- leven, waar nodig samenwerking met andere organisaties in het belang van deze opbouw en van de instandhouding van een gezond beurswezen en het stre ven in het kader van het beurzenpro gramma naar zo groot mogeiyke con centraties. Bpzondere wensen tot specia lisatie van deelneming en bezoek wil men voor alles beoordelen en trach ten te behandelen vanuit de gezichts hoek der concentratie. Voorts is het beleid gericht op het herstel van de continuïteit in het beur zenprogramma door stabiliteit van de beursfrequentie. De ruimteiyke ontwik keling dient zich, naar de mening van de jaarbeurs, te richten naar de groot ste concentratie in het beurzenprogram ma. De gemoderniseerde Vredenburgge- bouwen zullen hun bestemming behou den, doch het zal noodzakeiyk zyn, hun bezetting steeds te biyven zien in logische samenhang tot de correspon derende groepen op het Croeselaanter- rein in groter beursverband. Hetzelfde geldt voor de groepsgewüze heroriënte ring en verplaatsing in geval een op het Vredenburg exposerende groep bui ten de aldaar beschikbare ruimte dreigt te groeien. Zodra de vergrootte outillage dit toe laat, zullen de acquisitie en propagan- da-activiteiten worden opgevoerd. Ge streefd zal worden naar een verdere ontwikkeling van het internationale ka rakter van de beurs en met name van DEN HAAG, 17 aug. De commissie B (onderofficieren en de overige mili tairen beneden de rang van tweede lui tenant) voor georganiseerd overleg in zaken van belang voor de rechtstoe stand van de militairen heeft dezer da gen onder voorzitterschap van de heer L. C. Rietveld vergaderd ter bespreking van enige ontwerp-regelingen. Een ontwerp van een ministeriële be schikking, houdende wijziging van het bevordenngsvoorschrift landmacht 1958 verkreeg een gunstig advies van de commissie, evenals een ontwerp van een ministeriële beschikking betreffen de militaire ambtenaren van de konink- ïyke landmacht en de koninkiye lucht macht, waarop de premiespaarregeling ryksambtenaren niet van toepassing is. Het overleg inzake het ontwerp-besluit houdende regelen naar welke aan mili tairen na ontslag wachtgeld wordt toe gekend (militaire wachtgeldregeling 1960) duurt voort. Voorts gaf de com missie haar instemming aan het ont werp-besluit houdende toekenning van een uitkering ineens over het jaar 1960 aan vrywillig dienende militairen van de krijgsmacht (Uitkeringsregeling mi litairen 1960). De commissie A (officie ren) heeft in een vergadering nagenoeg dezelfde onderwerpen besproken. De ontwerp-regelingen bleken alle de in stemming van de commissie te kunnen verwerven. het exportelement, nochthans zonder daarby de complementaire betekenis van de importfunctie uit het oog te ver liezen. De Nederlandse Stichting voor de Statistiek heeft in opdracht van de jaar beurs een onderzoek ingesteld betref fende het jaar- en vakbeurswezen in Ne derland, teneinde materiaal te verza melen om tot een oordeel te komen omtrent de eventuele noodzakeiykheid, de jaarbeursterreinen uit te breiden. Uit dit onderzoek wordt afgeleid, dat zowel de jaarbeurs als de vakbeurzen in Nederland merendeels van belang worden geacht voor de binnenlandse markt. In het rapport wordt verder ge constateerd, dat voor het biyvende suc ces van een vakbeurs nodig is, dat zy ofwel een kopersbeurs is, vrüwel uit sluitend bezocht door afnemers uit de branche die op andere wyze min der doeltreffend kunnen worden bereikt, dan wel meer het karakter draagt van een tentoonstelling gericht op kykers die speciaal in de produkten van een bepaalde branche zijn geïnteresseerd. Aan deze voorwaarden, aldus het rap port, wordt slechts in een beperkt aan tal gevallen voldaan. Een spectaculaire biyvende uitbrei ding van het aantal vakbeurzen, res- pektieveiyk het overnemen van de functie van de jaarbeurs door vak beurzen, wordt dan ook onwaarschyn- ïyk geacht. Het merendeel van even tueel nieuw op te richten vakbeur zen zal een kortstondig leven hebben. Het ontwikkelingsplan van de archi- tect-stedebouwkundige Fledderus behelst zes plannen voor de ruimtelijke ontwik keling van de jaarbeurs, in het bijzon der voor de terreinen aan de Croese- Iaan. In de verschillende plannen, waar voor ook fasen worden aangegeven, wordt rekening gehouden met een ver dubbeling van de expositieruimte voor de jaarbeurs in de eerstkomende vijf tien tot twintig jaar. By de realisering van het zogenaam de plan 1 zal de jaarbeurs in de toe komst kunnen beschikken over een over dekte expositieruimte van 75.620 m2 op de begane grond, 27.424 m2 op verdie pingen en daarnaast over 66.442 m2 niet overdekte expositieruimte en 75.551 m2 parkeerruimte. De heer Fledderus heeft becüferd dat 66.000 m2 expositieruimte op een spits- dag 29.700 bezoekers oplevert, hetgeen equivalent is met 10.395 auto's. Daar voor is, naar zün mening, een parkeer terrein nodig van 25 hectare. De plan nen voorzien slechts in 7,5 hectare. De ze ruimte zal in de toekomst naar zyn mening vröwel geheel door exposanten worden ingenomen. (Van onze Brabantse redactie) BOXTEL, 18 aug. Itn mei 196® waren er in Nederland 2.950.000 var kens. Ruim 22 procent daarvan 667.000 stuks was in Brabant gecon centreerd. Het Brabantse zandbedryi steunt voor een derde op de varkens, voor een derde op het pluimvee e» voor een derde op het rundvee. Aan dit laatste is tot dusver de mees te aandacht geschonken. De t.b.c. 1 die behalve economische schade ook gevaar opleverde voor de volksgezond heid is in korte tijd bedwongen en ook de abortus bang-bestryding is een succes geworden. Aan varkens en pluimvee is echter nog weinig aan dacht geschonken. De diergeneeskun dige facculteit in Utrecht en „Wage- ningen'' hebben zich hier nog weinig op gericht, met het gevolg dat de die renartsen teveel op paarden en rundvee georiënteerd zyn. Ook de voorlichtings diensten van landbouw hebben in het verleden te weinig 005 gehad voor de kleine huisdieren. De cyfers wyzen ech ter uit, dat 25 procent van heel de pluimveestapel sterft vóór de legperio- de is aangebroken. By de varkens is ruim 25 procent doodgeboren of gestorven vóór het bereiken van de speenleeftyd, waar na nog 8 procent sterft vóór d« slachttyd. By de huidige produktie van 850.000 biggen komt dat in Bra bant neer op een jaarlyks verlies van 200.000 biggen en 50.000 varkens. Als deze gemiddeld resp. 10 en 70 gulden waard zyn een zeer voor zichtige raming is de schade al vyf en een half miljoen gulden, alleen in Brabant. Deze cyfers gaf de voorzitter van do Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Brabant, dr. ir. O. van Meel, toen hy de bijeenkomst opende tydens welke de commissaris der koningin, dr. C. Kortmann, het eerste gezondheidscertificaat voor var kens uitreikte. Er zyn, zo vertelde de directeur van de dienst, dr. D. Brus, in Brabant mo menteel ruim honderd certificaatwaar dige bedryven. Over een jaar kunnen het er ongeveer vyfhonderd zyn (pro duktie zestigduizend biggen) en over vyf jaar hoopt men zestig procent van de fokkers en tachtig procent van ds biggen certificaatwaardig te hebben. Een gezonde varkensstapel is voor Bra bant dat Nederlands eerste varkens provincie gaat worden, zoals Friesland de eerste runderprovincie is temeer van belang, omdat de afzetmogelykhe- den over de grenzen in de toekomst zul len toenemen. De actie voor de gezondmaking van de varkensstapel is vier jaar geleden begonnen met besprekingen tussen de gezondheidsdienst en „Het Noord-Bra bants Varkensstamboek", die twee jaar geleden een commissie bestryding varkensziekten geïnstalleerd hebben Inmiddels is ook de pluimveestapel In studie genomen: de dienst heeft een speciale dierenarts aangetrokken om het vraagstuk te bestuderen. SCHOONHOVEN, 18 aug. De commissaris der koningin in Zuid- Holland, mr. J. J. Klaasesz, heeft gisterenmorgen in Vlist de vernieuw de Boenderpasmolen officieel in ge bruik gesteld. In zijn openingsrede zei de commissaris, dat er sprake is van een acte, door Jacoba van Beie ren 13 mei 1430 gegeven, waarin toe stemming voor de bouw van een mo len op deze plaats werd verleend. Hij zei te betwijfelen of deze acte er ooit feweest is, maar wel in een geschie- enisboek te hebben gevonden, dat in 1449 hier de oudste molen van Ne derland zou hebben gestaan, die toen reeds vernieuwd moest worden. De commissaris richtte een hartelij ke gelukwens tot allen, die zich beijverd hadden voor de restauratie van deze watermolen. Bijgestaan door de mole naar, de heer Noorlander, en de vorige molenaar, de heer Prins, die op de molen het levenslicht zag en er 69 jaar gewoond heeft, trok de heer Klaasesz vervolgens aan het vangtouw, waardoor de wieken gingen draaien. Tevoren had de voorzitter van het polderbestuur, de heer A Stuurman uit Vlist, zijn voldoening uitgesproken over de vernieuwing van de molen. Hij verwelkomde de officiële gasten, o.a. het bestuur van de vereniging „De Hol landse molen" en de rijkscommissie voor monumentenzorg. „De wieken van de molen staan in vreugdestand", zei de heer Stuurman, „en ook bij het polderbestuur is vreug de over de restauratie, waarvan de kos ten echter aanmerkelijk meer hebben bedragen dan geraamd was". Nadat de molen op gang gekomen was bood het polderbestuur de commis saris een vette paling en een foto van de vernieuwde molen aan. Tenslotte be zichtigde het gezelschap de molen. PEPPING. BEDENK EEN MANIER OM DAT PISTOOL KW'JT TE RAKEN. WE KUNNEN T NIET IN HET VLIE&TUI& LATEN. WE MOETEN WACHTEN TOT WE ANDEN HIER, PAK AAN. •T MAAKT ME NERVED*.' O NEE, MENEER KNAP DAT ZELF MAAR OP. SWAN FEATURES SYNDICATE JE DURFT TE WEIGEREN JA, MENEER CANDHU, U HEBT ME LAN6 GENOEG GERINGELOORD. LUI4TER...A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2