WENNEKER van Ons land wagenpark Talrijke dubieuze kenteken bewijzen in omloop vuilnisvat voor buurlanden Internationale wedstrijd voor geluidsjagers CONTACT Voortreffelijk Spaans danswerk op t.v. Zon in je leven RANG is alleen RANG als er RANG op staat TE GROTE INVOER VAN DEFECTE AUTO'S Voor de eerste maal in Nederland Tweemaal geëmigreerd Philips bouwt nieuw kantoor KVP-congres in oktober a.s. Opel Record 1961: sierlijker In Amsterdam In Eindhoven 67 meter hoog gebouw over drie jaar klaar Vanavond Radiospiegel Echo I heeft een lek Egmonder redt Duits meisje uit zee WIENER BLUT MET WEENSE GASTEN Hoofdstad Operette jubileert DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1960 PAGINA 4 i fruit Opgewekt en blij en naar, AMSTERDAM, 17 aug. De A.N.W.B. is van mening, dat maatre gelen moeten worden genomen om de Import van gebruikte auto's uit de buur landen te beperken. Naar schatting zul len er dit jaar ongeveer tienduizend uft Duitsland en België worden inge- vp«d"" Ze worden hier opgeknapt maar lHk ten vee'al voor het lekenoog maei- A.N Wr constateren mankementen. De nen wórH„meent' dat de bezwaren kun- tal mlatrne^vangen door een twee riehthare n „if? tw- een duidelijk ring verstrekte kentekenbewijSnawaar- nit blijkt dat de auto gebruikt 'is inge voerd, en een drastische beperking van net aantal grensovergangen tot enkele kantoren aan de oost- en zuidgrens Hierdoor wordt bereikt dat men ge^ makkelijker een controle kan uitoefe nen op de hoedanigheid van deze voer tuigen. Deze wensen heeft de heer A. G. M. de°a-directeur „wegen en verkeer" van nlhio„ u'B- geformuleerd tijdens een Inoi u-j ouden persconferentie, ter ge- va i van ingebruikstelling iün« '1®' uitgebreide en gemoderniseer- A.N.W.B. techno-station in de hoofd- ?.e zo zel de heer Boost, acnt het voorts gewenst, dat de kente kenbewijzen van bij een verkeersonge val zwaar beschadigde motorrijtuigen door rijks- of gemeentepolitie worden ingenomen en aan de rijksdienst voor het wegverkeer worden overhandigd. Deze maatregel acht de A.N.W.B. nood zakelijk. omdat de rijksdienst alleen op deze wijze zich ervan kan overtuigen of na een eventuele herstelling het voertuig aan de wettelijke eisen vol doet en veilig aan het verkeer kan deelnemen. ,,Er is thans een aantal dubieuze kentekenbewijzen in omloop, hetgeen een gerede aanleiding tot knoeien kan vormen, aangezien deze kunnen wor den gebruikt o.m. om opgeknapte auto's zonder keuring door de rijks dienst weer in de handel te brengen", zo zei de heer Boost. Hij voegde daar aan toe, dat de conditie van vele ge- importeerde beschadigde auto's wordt aangepast aan de gegevens, die op het kentekenbewijs staan vermeld. Het kentekenbewijs van een zwaar beschadigde auto blijft thans bij het voertuig en de auto kan dus zonder voorafgaande keuring en dus onafhan kelijk van de reparatie, weer aan het verkeer deelnemen. De heer Boost achtte zulks niet bevorderlijk voor de verkeersveiligheid. Volgens de heer Boost wordt de tech nische afdeling van de A.N.W.B. door de keuring van gebruikte automobielen geconfronteerd met deze tak van de autohandel. In Nederland wisselen thans per jaar 180.000 gebruikte auto's van eigenaar. Daarentegen werden in 1959 plm. 77.000 nieuwe automobielen ver kocht. De handel in gebruikte auto's is dus belangrijk, maar de laatste ja ren neemt ook de import van gebruikte auto's uit Duitsland en Belgiè in om vang toe. Dit jaar zullen het er naar verwachting 10.000 zijn. Voor een groot deel zijn dit nogal zwaar beschadigde auto's die vooral in Duitsland door een betrekkelijk klein aantal importeurs worden opgekocht en in ons land in beschadigde staat aan een groot aantal kleine bedrijven worden doorverkocht. „Het is te betreuren, dat ons land als een soort vuilnisvat voor het wagen park van de ons omringende landen wordt gebruikt", aldus de heer Boost. Als oorzaken van dit verschijnsel noem de hjj o.m. de lage nieuwprijs in Duits land, waardoor men sneller een nieuwe auto koopt, het hoge arbeidsloon in Duitsland, waardoor herstel van een be schadigde auto nogal prijzig wordt, het moeilijk taxeren van de handelswaar de van een wrak, zodat weinig invoer, rechten behoeven te worden betaald, de hoge prijzen van gebruikte auto's in ons land en de mogelijkheid om in Nederland een ingevoerde gebruikte auto passend te maken bij het kenteken bewijs van een gesloopte auto, waar door men de keuring door de rijksdienst voor het wegverkeer ontgaat. Uit de ervaringen is volgens de heer Boost gebleken, dat ook bjj de summiere keu ring door de rijksdienst sommige ge breken niet aan het licht komen. De chef van de technische dienst van de A.N.W.B., ir. J. van Rosevelt, deel de nog mede, dat de A.N.W.B. techno- dienst in de twaalf en een half jaar van zijn bestaan 70.000 keuringen heeft verricht, waarvan 12.000 in Amsterdam. Er zijn thans negen technostations en vijf technomobielen. Het Amsterdamse station is het grootste van het land. Er kunnen thans 5000 wagens per jaar worden gekeurd, (twintig per dag). De heer Van Rosevelt legde er de nadruk op, dat aan de koop van een gebruikte auto een gedegen keuring moet voor afgaan. Te vaak doet men een miskoop en worden naderhand gebreken gecon stateerd, die een leek moeilijk kan waarnemen, maar die bij een keuring wel aan het licht komen. AMSTERDAM, 17 aug. Van 28 ok tober tot en met 1 november wordt voor de eerste maal in ons land de tiende internationale wedstrijd voor de beste amateurgeluidsopname gehouden. De organisatie is in handen van de ruim zeshonderd leden tellende Nederlandse vereniging van geluidsjagers. De wedstrijd werd aanvankelijk ge organiseerd door de radio-omroep orga nisaties van Frankrijk, Zwitserland en België, maar is door de oprichting van nationale verenigingen van geluidsja- gers in meer dan veertig landen een internationale manifestatie geworden. Het is een wedstrijd voor bandrecor der-amateurs, die onafhankelijk van de professionele radio-omroep, met eigen microfoon en recorder geluidsopnamen maken. Elk land mag in totaal vijf op namen plus een in de categorie voor scholen inzenden. Het gaat hierbij om het maken van klankbeelden, hoorspe len, imitaties, documentaires, reporta ges, muziekopnamen, geluids-snap- shots, trucopnamen, stereofonische op namen enz. Er is bovendien een spe ciale categorie voor middelbare en la gere scholen. De internationale jury is samenge steld uit programmaleiders van Euro pese radio-organisaties, journalisten en deskundigen van de nationale vereni ging. Elk land mag een delegatie van vier juryleden afvaardigen. Vrijwel alle ge selecteerde inzendingen worden door de omroeporganisaties in Frankrijk, Zwit serland, België, Duitsland, Engeland, Italië, Oostenrijk en Nederland geheel of gedeeltelijk uitgezonden, zodat ook de radioluisteraars van de prestaties der geluidsjagers kennis kunnen nemen. Nederlandse bandrecorder- amateurs hebben voor het eerst in 1955 deelgeno men en sedertdien twee maal de „grand prix" gewonnen. Opel heeft vandaag officieel de twee-deurs Record 1961 geïntroduceerd. Het model is sierlijker dan dat van de voorgaande jaren. De wagen is twee centimeter langer geworden en het raamoppervlak is vergroot. Voor en achterruit reiken hoger met als gevolg, dat ook de achteruitkijkspiegel hoger kan worden geplaatst, hetgeen het uitzicht van de bestuurder ten goede komt. Teneinde de wegligging te verbeteren, is de bandbreedte vergroot. Bij het bepalen van de prijs is met de komende reductie van invoerrechten, welke op 1 januari a.s. ingaat, reeds reke ning gehouden. Ook de Unesco heeft belangstelling voor het werk van de bandrecorder amateurs. In haar geluidsarchief be vinden zich vele ook door Nederlandse amateurs gemaakte bandopnamen. Naast Frankrijk neemt ons land de tweede plaats in wat betreft het aantal door de Unesco geaccepteerde inzendin gen. Een Nederlandse familie, de heer en mevrouw J. A. Schippers en hun kinderen Martha, 20 jaar, Joe, 14, en Dianne, 12 jaar, emigreerde in 1953 naar Australië, maar had heimwee en keerde naar Holland terug. Kort ge leden hadden ze opnieuw heimwee, nu naar Australië, en ze emigreerden voor de tweede keer, nu echter voor eigen rekening. De foto laat de fami lie Schippers zien bij aankomst in Sydney voor de tweede maal. (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 17 aug. Nabij het nieuwe Philips-rekencentrum zal aan de Boschdijk alhier een gigantisch 67 meter hoog kantoorgebouw worden op getrokken voor Philips Nederland, die tot dusver domicilie had in een „per manent noodgebouw" en in nog vijf an dere gebouwen, verspreid over de stad. Het gebouw, dat in ruim drie jaar ge reed moet zijn, is ontworpen door het Haags architectenbureau Roosenburg, Verhave, Luyt en de Jongh. Het bouwplan voorziet in een hoog bouw, waarin voornamelijk de commer ciële afdelingen worden ondergebracht en een hieronder doorschietende laag bouw voor o.a. de mechanische order behandeling. De hoogbouw bestaat uit twaalf uiterlijk gelijkvormige kantoor verdiepingen, een dak-étage en daar boven nog _en dakopbouw. Het geheel wordt door middel van staven opgehan gen aan talen jukken, die zijn beves tigd op de betonnen middenkern, zodat de buitengevel van het 77 x 30 meter beslaande gebouw niet van de grond af gesteund behoeft te worden. Als fun dering dient een betonblok, dat op de vaste gror.d wordt gestort. AMSTERDAM, 17 aug. Het tradi tionele tweejaarlijkse congres van de K.V.P. zal dit najaar in Amsterdam worden gehouden. De partijafgevaar digden komen zaterdag 22 oktober bij een in Krasnapolsky. Daarbij zal wor den besproken in welke mate de vijf hoofdpunten van het verkiezingsmani fest van de K.V.P.te weten de wereld politiek, de Europese politiek, de socia le politiek, de woningbouw en de werk gelegenheid, in de afgelopen twee jaren tot ontplooiing zijn gekomen. Advertentie Men zag dus gisteravond op het beeldscherm een verkorte opvoering van „L'Elisir d'Amore", de opera van Donnizetti, zoals werd gegeven door Bert Brugman's poppentheater. De marionetten zijn werkelijk prachtig van snit en men moet ook bewondering hebben voor de knappe wijze waarop Brugmans er (letterlijk) mee om springt. Wat allemaal niet wegneemt, dat het een vrij vermoeiende bezigheid is om bijna een vol uur naar het uiter aard ietwat „houterige" gedoe te kij ken. Tenslotte moesten wij het wel van de fraaie stemmen van Margherita Carosis en Tito Gobbi hebben Aan het slot van de avond kon men kijken naar het optreden van het for midabele Spaanse danspaar Susana y José. Dat werd bepaald een mooie ge beurtenis, vooral ook door de met veel smaak en zelfs virtuositeit gevoerde camera-regie van Ben Mettrop. Dansen doet het op het scherm meestal niet zo goed, vanwege een duidelijk gebrek aan wat men ruimtelijke werking noemt. Mettrop echter wist de ruimte fraai te suggereren. Tussen de bedrijven door kwam H. J. Neuman met een buitenlands over zicht. Het viel ons op, dat de K.R.O. in hem een uitstekend t.v.-spreker heeft gevonden. Neuman beschikt over een heldere, rustige en kernachtige betoogtrant; hij draait er niet om heen en stelt de dingen op een weldadig aan doende zakelijke manier. Hij had gis teravond bovendien een mooi actueel onderwerp gekozen: het proces Po wers. De K.R.O. zou hem bij voorko mende gelegenheid best wat meer kun nen inschakelen. H. Hn. CLEVELAND, 18 aug. (UPI) De directeur van de laboratoria van een Amerikaanse oliemaatschappij, dr. A. L. Jones, heeft meegedeeld dat uit het onregelmatig vluchtverloop van de „ra diospiegel Echo I" kan worden afgeleid dat er een lek is ontstaan in deze dertig meter hoge ballon. Bovendien kon uit de weerspiegeling, zoals die met behulp van telescopen werd opgemeten, worden afgeleid dat de vorm van de ballon veranderd is. Als het lek zich niet sluit zal de ballon plat worden maar in een satellietbaan om de aarde blijven draai en. De geluids- en lichtreflectie zal dan echter minder sterk worden dan bij een geheel gevulde ballon, aldus dr. Jones. (Van onze correspondent) EGMOND AAN ZEE, 18 aug. De 35-jarige metaalarbeider Ph. Groen heeft dinsdagavond tijdens een plot seling optredende springvloed de 20-ja- rige Ursula Nothoff uit Essen in Duits land uit zee gered. Het Duitse meisje was met twee vrien dinnen, waarmee zij hier op vakantie vertoeft, 's avonds gaan zwemmen on danks de vrij onrustige zee. Toen zij wilde terugkeren, kon ze niet tegen de stroom op. Na drie kwartier vruchte loos gepoogd te hebben het strand te bereiken werd zij, aan het einde van haar krachten, gered. Haar toestand is goed. De twee andere meisjes waar van een van dertien jaar, zagen kans zichzelf in veiligheid te brengen. De heer Groen ontving twee jaar ge leden een medaille van de Maatschap pij tot Redding van Drenkelingen toen hij twee badgasten, die tijdens het zwemmen In moeilijkheden waren ge raakt behouden op het strand bracht. AMSTERDAM, 17 aug. De Hoofd stad Operette, de voortzetting van de Fritz Hirsch Operette, viert dit seizoen haar vijftienjarig bestaan. Zij zal haar jubileumtournee maken met de typisch- Weense operette „Wiener Blut", met muziek van de walskoning, Johann Strauss, op een libretto van Victor Lé- on en Leo Stein. Op het ogenblik stu deert zij, onder regie van Otto Aurich en onder muzikale leiding van haar nieuwe dirigent, Ger. Terwiel, dit werk in. Aan het ensemble zijn enige nieuwe medewerkers verbonden. In de eerste plaats noemen wij de Weense zangeres Lilo Woilner. die speciaal voor deze operette is geëngageerd. Zij zal in Wie ner Blut de gravin spelen. Lilo Woilner behoort tot de bekendste figuren van het operettetoneel; zij is in Wenen heel vee] opgetreden in het Raimundtheater, dat de oude traditie van de Oostenrijkse operette tot in onze dagen hooghoudt. Voorts trad zij natuurlijk elders in Oostenrijk op, o.a. te Salzburg en Linz en maakte zij tournees door Duitsland. Bovendien werkte zij enige jaren in Zwitserland. Haar Nederlandse debuut maakt zij nu bij de Hoofdstad Operette. De jonge Weense zang- en dansko- miek Rudolf Vogler, die eveneens in Oostenrijk een grote naam heeft en die inmiddels in een aantal zomervoor stellingen van de operette Sissi een zeer succesvol Nederlands debuut heeft ge maakt zal de rol van de kamerdienaar Josef spelen. Hij is te Wenen al enige jaren achtereen de partner van Lizzi Schöffman geweest, cfie in Wiener Blut de rol van Pepi zal vertolken. Ook Ru- dolf Vogler is veel opgetreden in het Raimundtheater en voorts in het Stadt- theater te Wenen. Rosy Parrish, die in vorige jaren aan de Hoofdstad Operette verbonden is ge weest maar die men het laatste jaar node heeft gemist, is nu opnieuw ge- engageerd. Zij zal in Wiener Blut de rol van Franzi spelen. Voorts zullen de bekende leden van het ensemble van de Hoofdstad Operet te aan Wiener Blut medewerken. De costuums zijn ook nu ontworpen en uitgevoerd door de vermaarde Ween se costumier, Lambert Hofer, wiens creaties sinds jaren ook in ons land bekendheid hebben verworven, dank zij het werk van de Hoofdstad Operette. De decors werden ontworpen door Ka- rel Bruckman. Meijer Hamel heeft de zakelijke leiding ook van deze nieuwe operette, waarvan men de première in het begin van september te Hilversum tegemoet kan zien. In tientallen plaat sen zal zij ten tonele worden gebracht. HILVERSUM, 18 aug. Onder re gie van Walter van der Kamp, die het stuk zelf voor de televisie be werkte, zendt de AVRO-televisie van avond „De Huzaren" uit. een tragi- comedie van P. A. Bréal. De hoofd rollen worden gespeeld door Willy Ruys, Jeanne Verstraete, Wim van den Heuvel, Sonja Brill en Willem Nijholt. Tevoren kan men kijken naar de rubriek „Televizier" en naar een nieuwe afleveringen in de serie „Met Armand en Michaela Denis door door Azië". In de rubriek „Geliefde klassieken" van het NCRV-radioprogramma speelt de pianiste Lyvia Rev vanavond Va riaties over „Ah vous dirai-je, ma- man" van Mozart, waarna de sopraan Erna Berger „Die Forelle" opus 32 van Schubert zingt. Tenslotte voert de pianist Walter Gieseking het Frühlings- lied uit „Lieder ohne Worte" opus 62 no. 6 van Mendelssohn-Bartholdy uit. De AVRO zendt vanavond eigen op namen uit van de Westeuropese pre mière van Ruggero Leoncavallo's laat ste opera, de éénakter „Edipe Re", die op 10 januari j.l. door de AVRO werd uitgezonden. De uitvoerenden zijn de sopraan Marijke van der Lugt, de baritons Robert Titze en Bernard Kryu- sen, de bas Guus Hoekman, de teno ren Ettore Rabini en Willy Wolffers, het Omroepkoor en Omroeporkest, het geheel onder leiding van de Franse di rigent Albert Wolff. Susana y José, zoals zij woensdagavond in het ballet voor de televisie. „Carmen" optraden Advertentie /-S /-N Snms *t 'tmoet van - a - vond nog klaarMaar ik ben voor zo'n - vloed van brie - ven niet bang'k Zoek de zon op, die vind ik. in RANGJa. RANG en al - leen RANG is al - leen RANG als er RANG op staat, waar - om lang ge - praat, als er RANG be - staat. Dan is 't ai - leen RANG die met - een 't zon - ne - tje schij - nen laat, RANG is zon in - der - daad- Als het in m'n vacantie maar regent en. giet, steeds maar regent en giet, ach, dat hindert me niet. Want ik lach om zo'n bui, heus die maakt me niet bang. 'k Zoek de zon op, die vind ik in RANG. Refrein: Als ik thuis soms een keer op de kinderen pas, staat de melk op het gas, gaat de bal door het glas. Zelfs een stortvloed van tranen die maakt me niet bang, 'k zoek de zon op, die vind ik in RANG. Refrein: 'k Hou van boksen, al knok ik ook tegen een reus, krijg ik rang op m'n neus, en u>eer rang. op m'n neus. Maar al regent het slagen, toch word ik niet bang, 'k zoek de zon op, die vind ik in RANG. Refrein: Want in RANG proef je zonschijn en sappige vrucht, rijp en sappige vrucht, zon en zomerse lucht. Neem zoveel ah je lust, ga gerust dan je gang, wat brengt zon in je leven? 't Is RANG! Refrein:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3