De kwestie-C ongo in het parlement Belgische zonnige Pijnlijke vragen blijven het kabinet bespaard regering explicaties geeft Val I REMY MARTIN COGNAC Diepgaand onderzoek naar de ontwapeningskwestie gevraagd Kopen op afbetaling in 1959 belangrijk toegenomen LONDENSE BRIEF H I Larocks repliek onheus maar toch nog mild DAMBREUK IN SPANJE Bespreking in Y.N.-commissie Sterke stijging van kredieten voor televisietoestellen TEGENSLAGEN VOOR LABOUR Veertien slachtoffers ■£s-o.& Ontwerp voor resolutie van zes landen voor het Westen aanvaardbaar V. I Hartverscheurende restauratie Vreemd hij- geloof Fabrikanten in angst en beven DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1960 PAGINA 7 "v V.S.O.P. JACOB U S BOEL12N Van 8 tot 12 september: „KAREL DOORMAN" IN YOKOHAMA-BAAI Met koppelriem en spiegelei Volwassen verkeers brigadiers in Den Haag ontlasten politie Niet alleen schoolkinderen profiteren Debatteren in Zeist Rotterdamse leeuw thans in Ede Ontluikend talent Corso-weekeinde (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 18 aug. Onder ruime be langstelling van het publiek en van het corps diplomatique is gistermiddag in het Belgische parlement het debat over het Congolese beleid van de regering geopend. Het debat zal drie dagen in beslag nemen twee in de Kamer en «en in de Senaat waarna eerste-ml- nister Eyskens de vertrouwensstemming *al eisen over het verleden week door hem in het vooruitzicht gestelde nieu we regeringsprogramma. Naar men verwacht zal de premier heden in de Kamer de voornaamste punten van dat programma bekend maken. Drie minis ters, de minister van Afrikaanse zaken Be Schrijver, de minister van buiten landse zaken, Wigny, en de minister van defensie, Gilson, hebben gisteren vrij wel de hele spreektijd onder elkaar ver deeld. Zij hebben drie uur lang het Woord gévoerd, waarna de socialisti sche oppositieleider, Larock, de vrij al gemene indruk over deze oratorische Woordenvloed aldus samenvatte: „De regering heeft een poging gedaan om °ns te doen geloven dat haar beleid onberispelijk was. Tot ons leedwezen moeten wij echter vaststellen dat het beleid op een ramp is uitgelopen". Bat de drie ministers, die in het af gelopen jaar bij de ontwikkeling van ?e Congolese crisis het nauwst betrok- vt? waren, zouden trachten hun eigen bS&°?f|Üllh|,lil zoveel mogelijk te wacht v„d «'heen overigens wel ver voor Wie ,?Ial minister Be Schrijver, rwnneir/an» toespraak eigenlijk een zwanenzang is dluir h== voigens hard nekkige geruchten morgen zijn porte feuille zal neerleggen, £eeft Nadrukke lijk aan de chaotische Congolese erfe nis herinnerd, welke hem in oktober van verleden jaar te beurt was geval len. Op dat ogenblik was de situatie reeds zeer explosief, verklaarde De Schrijver. De door mij toen voorge stelde geleidelijke ontvoogding in Congo werd zowel door de Congolese leiders, *ts door sommige Belgische partijen van de hand gewezen, de Congolese lei- de R.T.C. eisten de onafhanke- JKneid binnen de kortst mogelijke ter mijn België moest zich bij deze eis neerleggen, omdat het tot iedere prijs een beroep op een machtspolitiek wilde vermpden. De Congolezen zelf zijn dus, aldus De Schrijver, voor de huidige si tuatie verantwoordelijk.... Oratio pro domo Alhoewel veel minder defensief dan het betoog van De Schrijver, was ook de rede van minister Wigny toch ken- nelijk een oratio pro domo. Volgens Wigny boekte de Belgische diplomatie succes over de hele lijn. Nergens ook maar één woord van afkeuring in de resoluties van de Veiligheidsraad. Evenmin is er van een onvoorwaarde lijke evacuatie van de Belgische troe pen sprake geweest. De balans is dus Volgens Wigny zeer positiefEnminis- ter Wigny besloot: Een succesrijke po litiek moet precies haar eigen grenzen en mogelijkheden kennen. Onze politiek was de enig mogelijke. Ieder andere zou de toekomst op een catastrofale wij ze hebben gehypoteceerd. Degenèn, die geloven dat een andere koers mogelijk was, vergeten twee dingen: eerst en vooral dat wij op 30 juni Congo de on afhankelijkheid hebben verleend. Ver volgens, dat de Verenigde Naties een telt zijn en dat wij het recht noch de in tentie hadden ons tegen de Verenigde Naties te verzetten. Minister Gilson tenslotte vatte de Belgische militaire interventie in drie punten samen. De interventie werd met een maximum aan middelen en een minimum van tijd doorgevoerd. Het militair ingrijpen behield een es sentieel vreedzaam karakter. En ten slotte vond de aflossing door de V.N.- troepen plaats zodra de bescherming van de mensenlevens was gewaar borgd. Er is beweerd, aldus verklaar de minister Gilson, dat de aanwezig heid van Belgische troepen de ge moederen heeft opgehitst en dat zij aanleiding heeft gegeven tot onlusten. Nu onze troepen door die van de Verenigde Naties zijn afgelost, ziet men echter, dat de toestand in vele gevallen op verre na niet is verbe terd en dat nieuwe onlusten zijn ont staan, daar, waar geen Belgische troe pen meer aanwezig zijn. Thans zijn net de V.N.-troepen die aan dezelfde verwijten zijn blootgesteld. Betrekkingen verknoeid Zoals reeds is aangestipt, heeft La- rock de enige woordvoerder van de op positie die gisteren intervenieerde, met deze vrij zonnige explicaties van de re gering geen vrede genomen. Volgens Larock kan geen ernstig mens de stem ming in de Veiligheidsraad anders dan als een veroordeling van de Belgische interventie interpreteren. Vooral treft de regering het verwijt door haar dub belzinnigheid te hebben bijgedragen tot het algemene discrediet waarin Belgie geraakt is en tot het prijsgeven van België's mogelijkheden in Congo. „Tus sen 30 juni en 8 augustus zijn de Belgisch-Congolese betrekkingen ver knoeid, en wij stonden alleen m de Vei- ligheidsraad. Was dit onvermijdelijk Larock meent van niet. MADRH*, 18 aug. (Rtr) Tengevtpl- i van het breken van een dam bij eocin, in de Noord-Spaanse provincie antander, zijn vermoedelijk veertien E ergonen verdronken, aldus bericht het Paanse persagentschap Cifra. Het wa ter van het reservoir achter de dam Werd gebruikt voor het wassen van Fteenkool. Huizen en bomen werden weggespoeld. De regering heeft volgens hem niet krachtdadig genoeg halt toegeroepen aan sommige financiële kringen, die te Brussel een politiek van geweld bepleit ten. Zij heeft de buitenwereld de indruk gegeven met tegenzin Congo te willen ontruimen. Ten aanzien van Katanga tenslotte heeft zij zich aan huichelachtig heid schuldig gemaakt. „Wij hebben de heer Tsjombe afgeraden naar Brus sel te komen, maar wij hebben zijn col lega's met luister ontvangen," aldus La rock. Alhoewel sommige leden van de meer- derheidsgroep Larock's repliek als on heus bestempelden, toonde men zich in regeringskringen kennelijk opgelucht. Hef is nu duidelijk dat de oppositie zich tot een zeer algemene kritiek beperken wil. „Elk woord dat op deze tribune zal worden uitgesproken, zal ook bui ten onze grenzen worden gehoord," had eerste-minister Eyskens bij de aanvang van het debat waarschuwend verklaard. Sommige pijnlijke vragen, welke velen op de lippen liggen, zijn de regering daardoor wellicht bespaard gebleven. Als er één man op de wereld te vinden is die de vermaning van „Wie staat, zie toe dat hij niet valle" royaal in de wind heeft ge slagen, dan is het de Ame rikaanse luchtmachtkapitein Joseph Kittinger. Maar hij is dan ook een typische hoogvlieger. Hij steeg met zijn ballon op 31 kilometer om maar goed te kunnen vallen. En dat mag men dan wel vallen met voorbedachten rade noemen. Waarom valt kapitein Joseph Kit tinger zo graag: dat is iets wat mij intrigeert. Gelukkig heeft kapitein Joseph Kittinger ons meegedeeld wat hij tijdens het vallen heeft gezien. Dit: „De ruimte boven me was vol komen leeg en levenloos en zag er gevaarlijk uit". Sommige mensen zien hetzelfde als ze gewoon blijven staan. De Belgische troepen hebben nu ook Elisabethstad in Katanga verlaten. Drie Europese vrouwen en een kind wuiven hen toe als zij het vliegveld van de stad betreden om in de wachtende vliegtui gen te stappen. Advertentie FINE CHAMPAGNE '•«■ver Rémy Martin maakt uitsluitend Fin» Champagne in «én enkele kwaliteit: V.S.O.F. Vraag daarom Rémy Martin dén kunt TT er te allen tijde verzekerd van zijn volmaakte Cognac te krijgen. IMPORT Levering elleen vie de handel NEW YORK, 18 aug. (Reuter, AFP). Indië, de Verenigde Arabische Repu bliek, Zweden, Joegoslavië, Mexico en Ecuador hebben gisteren op de tweede dag van de besprekingen der ontwape ningscommissie der Verenigde Naties, die uit 82 leden bestaat, een resolutie ingediend, waarin onder meer wordt gezegd dat het wegens het dringend ka rakter van het ontwapeningsvraagstuk noodzakelijk is de pogingen voort te zetten om te komen tot een opbouwen de oplossing van de kwestie der alge mene en volledige ontwapening onder doeltreffende internationale controle. De Algemene Vergadering wordt aan bevolen op haar vijftiende zitting een diepgaand onderzoek aan de kwestie te wijden en de ontwapeningscommis sie in stand te houden. Deze commissie dient te worden bijeengeroepen op elk tijdstip dat dit nodig wordt geacht. In de resolutie wordt betreurd dat de on derhandelingen van de vijf Westelijke en vijf Oostelijke staten te Genève geen positieve resultaten hebben opge leverd. Bevestigd wordt dat de V.N. de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor de ontwapening hebben. Men meent dat het ontwerp in het al gemeen voor het Westen aanvaardbaar is, hoewel er niet in wordt gezegd op welk niveau de ontwapeningspogingen moeten worden voortgezet. Er staat al leen een verwijzing Tn naar een diep gaand onderzoek door de Algemene Vergadering. Harold Beeley van Groot-B- .ttannië, die belang hechtte aan een oplossing van het ontwapeningsvraagstuk in etap pen zei dat „er door de tien landen te Genève wel degelijk bepaalde vor deringen waren gemaakt". Hij uitte daarom de hoop dat de besprekingen spoedig worden hervat. Hij schaarde zich achter de nieuwe Amerikaanse ont wapeningsplannen. De Roemeense ver tegenwoordiger Silviu Brucan. wiens land op de ontwapeningsbesprekingen te Genève vertegenwoordigd was, ver- 's-GRAVENHAGE, 18 aug. Het ko pen op afbetaling is het vorige jaar belangrijk toegenomen. Er werd voor een totaal bedrag van 828,9 miljo ;n aan afbetalingskredieten verstrekt te gen 257,49 miljoen in 1958 en 256,96 miljoen in 1957. Het sterkst gestegen zjjn de verkopen op afbetaling van televisietoestellen, welke 39,5 miljoen bedroegen of 12,0 pet van de totale afbetalingskredieten. In het voorafgaande jaar werd voor een bedrag van 24,98 miljoen aan te levisietoestellen op afhelling verkocht, of 9,7 pet van het totati. In 1957 kwa men de verkopen van deze apparaten op 20,36 miljoen, dus bijna de helft minder dan in 1959. Een grote toename vertonen ook de afbetalingsverkopen van auto's, auto bussen, vrachtauto's enz., welke geste gen zijn tot 155,18 miljoen (v.j. 126,39 miljoen) of 47,2 (49,3) pet. van het totaal. Een verdere stijging ondergin gen voorts ook de afbetalingsverkopen van bromfietsen. In 1958 beliepen deze 12,75 miljoen (5,1 pet. van het totaal) en in 1959 18,84 miljoen (5,7 pet. van het totaal). Voor de aankoop van meubelen en woninginrichtingen werden kredieten verstrekt tot 'n bedrag van f 21,04 mil joen tegen 16,05 miljoen in 1958. Dit maakt 6,4 (6,2) pet uit van de totale kredieten. Van betekenis bleef de afbetalingskre diet voor de verkoop van machines, welke steeg van 22,94 miljoen in 1958 tot 23,68 miljoen. Een daling onder gingen de kredieten voor de aankoop van kleding en overige textiel, en wel van 3,4 miljoen tot 2,8 miljoen. De afbetalingsverkopen van motoren en scooters, welke in 1958 een daling te zien gaf t.o.v. 1957 tot 7,8 miljoen (f 14.5 min) zijn in 1959 weer toegeno men tot 10,3 miljoen. Koelkasten op afbetaling werden gekocht voor een be drag van 5,7 miljoen, hetgeen 2,6 miljoen meer Is dan In 1959, toen voor 3,1 miljoen werd verkocht. klaarde dat de Westelijke mogendhe den de onderhandelingen slechts had den gebruikt om de mensen zand in de ogen te strooien. De Joegoslaaf Vidic sprak zich uit voor „rustige diploma tie" om tot resultaten te komen. (Van onze Londense correspondent LONDEN, 18 aug. Ofschoon de se cretaris-generaal van de Britse La- bourpartij, die op maandag door een beroerte werd getroffen, nog steeds zjjn spraakvermogen niet heeft her wonnen, zijn de hem behandelende art sen van mening dat de kansen op her stel gunstig zijn. Maar zjj menen even eens dat er maanden gemoeid zullen zjjn met het herstel, zoaat het nu vrjj- wel vaststaat dat Phillips het jaarlijk se congres van de Labourparty in ok tober niet bU zal kunnen wonen. Wat betreft zjjn louter administratie ve werkzaamheden als secretaris-gene raal van de partij, kan men gemakkelijk plaatsvervangers vinden voor de heer Phillips, maar hü werd door de beroer te getroffen op een ogenblik waarop zijn politieke taak ver uitging boven de normale administratieve plichten welke behoren tot zün functie. Hij was de man van wie de partij hoopte dat hy de ernstige meningsverschillen binnen de partfj over nationalisatie, kernbewa pening en het lidmaatschap van NAVO kon bijleggen. Hu was ook de persoon die bezig was pogingen te ondernemen om de vakverenigingen te overreden hun financiële bijdrage aan de partijkas te verhogen en om de betrekkingen te verbeteren tussen de bonden en de par lementaire fractie van Labour. Er is in de verste verte geen persoon te be kennen welke voor hem waar kan ne men in deze functies. Na alle rampen welke de partij de laatste tjjd getroffen hebben kwam gis teren een nieuwe tegenslag. Het officië le dagblad van de vakbonden en van de partü, de Daily Herald, heeft sedert geruime tyd te kampen met ernstige moeiiykheden. Het aantal abonnees loopt gestadig terug, en het Is een pu bliek geheim dat velen van de abon nees dit weinig aantrekkeiyke dagblad nog slechts lezen uit trouw tegenover de party. Gisteren werd oericht dat de hoofdredacteur van het blad ontslag had genomen en dat het ontslag on- middeliyk was ingegaan. Hü zal voorlo pig niet worden vervangen. Dit nieuws komt terwyi er onderhandelingen gaan de zyn tussen de vakbonden en de uit gevers van het blad, Odhams Press. De uitgevers wensen grotere vrijheid in het beheer van het socialistische dagblad, dat werkt met grote verliezen. TOKIO, 18 augustus (Reuter) Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er formeel zün goedkeu ring aan gehecht, dat het Nederlandse vliegkampschip „Karei Doorman" de haven van Yokohama binnenloopt voor een bezoek van 8 tot 12 september. De Indonesische regering had zich langs diplomatieke weg tegen dit be zoek verzet. (Wü meldden reeds vori ge week, dat over het bezoek aan Ja pan overeenstemming was bereikt en dat de „Karei Doorman" vermoede lijk ook een bezoek brengt aan een Zuidamerikaans land. Red.). Vijf gevaariyke oversteekplaatsen in Den Haag zün Degm aeze week met volwassen verkeers- ongadiers bemand. Het is nog maar een proef, die door de Haagse politie 11a overleg met de Vereniging tot Bescherming van Voetgangers is ge nomen. Aanvankelyk zou men pas in september starten, maar het aantai vrijwilligers was zo groot, dat half augustus al kon worden begonnen, lviaanuagmorgen toen tal van scno- len hun deuren voor de leerlingen weer upenuen, togen de eerste ver- keersbüigadiers met witte mouwen, koppelriem, liuit en „spiegelei" aan het werk. Tot degenen, die zich vrywillig heb ben aangemeld behoren een aantal nuisvrouwen, gepensionneerden en oud-politiemannen. Onder hen was ook ae heer W. J. van der Niet, die vorig jaar mei als hooid-agent bij de Haagse politie werd gepensioneerd. Nu helpt hü in de Javastraat tei hoogte van de öumatrastraat de schoolkinderen veilig oversteken. Het is eigenlijk alleen bedoeld voor schoolkinderen, maar volwassenen kunnen natuurlek tegeiük oversteken, ik kan moeiiyk tegen die mensen zeg gen „gaat u maar op eigen gelegen heid. Mei je voor, aat zy voor mün neus zouden worden aangereden." „Meneer", schreeuwen een paar kin deren aan de overkant van de straat. „Een ogenblikje jongens," zegt de heer Van der Niet. Als er even een gaatje vry komt loopt hy naar het midden van de straat blaast op zyn fluit en houdt zün spiegelei omhoog, terwyl de kinderen de straat over rennen. Het werk bevalt de heer Van der Niet uitstekend. „Zyn" kruispunt ligt vlak by zyn woning in de Borneo- straat en omdat de Javastraat dicht by het hoofdbureau van politie is ont moet hy er tal van zyn oude colle ga's, die als het even gaat een praat je met hem maken. „Ik vind het jammer", zegt verkeersbrigadier Van der Niet, „dat we en daar bedoeld hü op de eerste plaats zün collega's oud-politiemannen mee geen be voegdheid hebben gekregen om by een overtreding proces-verbaal op te maken. Als er nu iemand doorrydt kun je niets doen. Is het een automo bilist of motorryder, dan kun je hoog stens zyn nummer noteren en door geven, zoals iedere burger dan kan doen, maar by een fietser of brom fietser sta je machteloos. Maar, mynheer, we hebben een fluit e i ais de mensen die horen weten ze dat er iets aan de hand is, dus met dat niet- stoppen zal het wel meevallen hoop De witte mouwen en de koppelriem geven de verkeersbrigadiers iets „po- litieachtigs" wat ook wel te merken is aan de reacties van de voorbygan- gers. Aan de heer Van der Niet heeft men de afgelopen dagen al heel wat keren de weg gevraagd. „Als er een stel kinderen staat te wachten breng ik die natuurlijk eerst over voor ik die mensen de weg ga wyzen, dat spreekt vanzelf. Mün werk mag er niet onder lyden." Viermaal per dag iimmiiHHiiiimiliilill.iii.iiii staan de heer van der Niet en andere LC4.CJ.il UC utcJ. V V 1*- verkeersbrigadiers by hun kruispunt om kinderen veilig door het verkeer te loodsen. Zü doen het, omdat zy het werk leuk vinden en de taak van de politie, die toch al zo weinig personeel heeft, kunnen verlichten. Voor het geld hoeven zy het niet te doen. Die twee gulden per uur kan men beschouwen als een vergoeding voor het ongerief, dat de verkeers brigadiers in het najaar zeker zullen hebben. Als het experiment slaagt zullen begin volgend jaar op meer gevaar lijke oversteekplaatsen volwassen ver keersbrigadiers worden ingezet. Met een inleiding over het onder werp „Nederland en Nieuw Gui nea' waarover de discus sies vorig jaar vastliepen zal de promotor van de „sprekershoek in Zeist, de logopedist W. L. K. van Oos ten, 19 augustus een nieuwe gedach- tenwisseling uitlokken. Overigens is de heer van Oosten van mening, dat de „sprekershoek" ook zonder promotor levensvatbaar is. Van maart tot augus tus zyn er per avond, afhankelyk van de weersgesteldheid, 70 tot 500 mensen per avond geweest. De meeste debat- V&ILGCI.L. ITAJJII trO r oensdag heeft de burgemeester van Rotterdammr. G. E. van Wal- sum, in de Elias Beeckmankazerne te Ede een van de vier stenen leeuwendie de voormalige Koningsbrug te Rotterdam hebben ge sierd, overgedragen aan de inspecteur van de verbindingsdienst, brigade generaal J. W. E. Mulder. Het regiment zet de tradities voort van het tweede regiment genietroepen (verbindingstroepen), waarvan het tweede bataljon in de mei-dagen van 1940 de Duitse bezetting van de Koningsbrug heeft verdreven. ten handelden over buitenlandse poli tiek en over godsdienstige onderwer pen. Binnenlandse zaken hadden niet die levendige belangstelling, althans niet by de discussies. Of mag men stellen dat alle bezoekers van de „spre kershoek" daarover volmaakt tevre den waren? Voor de achtste maal organiseert de Stichting Stadsontspannmg op het Janskerkhof te Utrecht, dat nu sohoon geplaveid is, een Kunst markt en wel op woensdag 7 en don derdag 8 september. De gewone at tracties, als muziek, wijntent en lote rij, zullen weer aanwezig zijn. Er ge beurt thans echter meer. Toen er on langs in een warenhuis door Unesco een kindertekeningenwedstrijd werd gehouden, kwam aan het licht hoe veel ontluikend talent Utrecht her bergt. Welnu, ook Stadsontspanning wil dit talent eens naar voren halen en verbindt aan de Kunstmarkt een tekenwedstrijd voor jongens en meis jes van 10 t.m. 14 jaar. In het kiezen van het onderwerp is men geheel vrij. En nu maar tekenen, kinderen. Zorgt, dat je inzending vóór 30 augustus bij het Bnreau Voorlichting der gemeen te, Choorstraat 7 bis, binnen is. Het eerste weekeinde in september staat in Nederland al diverse jaren in het teken van het bloemencorso. Za terdag 3 september houdt Aalsmeer zijn beroemde corso. De fleurige stoet zal 's morgens om half twaalf bij het gebouw van de Centrale Aals- meerse veiling starten om via Bo venkerk en Amstelveen naar het Olympisch Stadion in Amsterdam te rijden. Daar zullen de circa vijftig praalwagens de omlijsting vormen van een bloemenspel, waaraan onge veer vijf duizend padvinders en pad- vindsters zullen meewerken. De te rugrit zal om ongeveer kwart over drie beginnen. De volgende dag 's middags om half drie zullen de negenentwintig praalwagens van het Zundertse corso bij de groente- en fruitveiling hun kleurige tocht door Zundert beginnen. Voor degenen, die de versierde cor sowagens van dichtbij willen bekijken, bestaat daartoe zowel in Aalsmeer als in Zundert gelegenheid; in Aalsmeer op de middag en avond van 2 septem ber en 's avonds na het corso in de veiling, in Zundert 's avonds na het Corso en de gehele volgende dag in de groente- en fruitveiling. ^niiiiiiiiiimimimiiimiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiniiiiiiiiiimiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiiiui^ De Britse staatsspoorwegen beroe men er zich op dat zy meer res- tauratierytuigen in dienst heb ben dan de gezameniyke spoorwegen van West-Europa. Of dit waar is weten wy niet. Maar het is waar dat er elke dag ongeveer zevenhonderd restaura tierijtuigen door Engeland zeulen. Iemand die vry veel reist op de diver se trajecten van Groot-Brittannié doet spoedig de merkwaardige ontdekking dat men vrywel slechts in de treinen welke naar het westen reizen kans maakt op een redely k goede maal tyd en redelyke bediening, ofschoon ook op deze routes de spoorbanen zo slecht zyn dat het haast onmogeiyk is koffie, thee of andere vloeibare verversingen tot zich te nemen zonder de nabye omgeving te besproeien. Voor de rest varieert het eten in de restauratiery- tuigen van iets minder dan middelma tig tot hartverscheurend slecht. Als je de lange reis naar Schotland onder neemt en het is een lange reis is er op de meeste dagen van de week slechts koud eten beschikbaar zonder keuze. En als je de zure moed hebt om tydens een reis van negen uren zowel te lunchen als te dineren, maak je een goede kans dat er voor de eer ste maaltyd koude kip beschikbaar is en voor het avondmaal warme kip. De ze vreemde toestand is des te merk waardiger omdat de Britse spoorwegen er een speciale opleidingsschool op na houden om de koks en de kelners te oefenen voor hun taak. En ofschoon er sprake is van een opvallende ver betering van het eten in de spoorweg hotels. welke tegeiük met de spoorwe gen werden genationaliseerd, wordt het eten in de restauratierijtuigen eerder slechter dan beter. Er is een ander vreemd aspect van deze nationalisatiegeschiedenis. Wie van de vele toeristen die Parys bezoe ken en die deel nemen aan do rond ritten per coach georganiseerd door Cook's, beseffen dat zü gebruik ma ken van een Britse staatsinstelling. Want Thomas Cook's is eveneens ge nationaliseerd, en de bussen die de toeristen in Parys rondleuren voor een tocht langs de Parijse cabarets, be sproeid met dure en dikwyls niet al te goede champagne, behoren toe aan de Britse staat. et cricketseizoen nadert zyn einde en deze week begint het officiële Britse voetbalseizoen. En naar schatting zullen deze week vyf miljoen Britten hun voetbalpool-coupons invul len. De Britse regering heeft zich niet willen inlaten met voorstellen tot het beperken van de omvang van de prü- zen. Zy heft een belasting op de pools ter waarde van 30 pet. van de prüs- gelden en laat het verder aan de di recties van de grote poolfirma's over om te bepalen hoe ver zy willen gaan. En indien de toestand blijft zoals hy de laatste jaren is geweest, zal de hoog ste prys, welke men kan winnen voor een heel klein bedrag, 300.000 pond sterling bedragen. Alle populaire dag en weekbladen houden er speciale profeten op na die de lezers adviseren op welke wyze zy hun coupons beho ren in te vullen om kans te maken op de grote pryzen, welke deze profeten zelf blykbaar niet kunnen winnen. En er zyn lieden die in hun levensonder houd voorzien door schrifteiyk advies te verstrekken tegen betaling. Men kan hun naam en adres vinden op raam advertenties zowel in Londen als in andere steden. Dit vreemde bügeioof in pooladvi- seurs heeft een parallel in het beroep van wedrenadviseur. Het gehele jaar door kan men in alle populaire dag bladen adviezen aantreffen van „des kundigen" omtrent de paarden en de hondenrennen. Het maandblad „Whicn" dat een onbetaalbare dienst bewyst aan zün steeds toenemend publiek door het keuren van allerlei koopwaren, van aspirines tot auto's en wasmachines, besloot onlangs na te gaan met hoe veel succes de sportadviseurs van de dagbladen winnende paarden hadden voorspeld in de loop van een periode van dertien jaren. De conclusie was, dat de verzamelde adviezen van elke paardenkenner na al die dertien jaren slechts tot verlies bleken geleid te heb ben. Degenen die hun advies trouw gevolgd zouden hebben en op elk aan geprezen paard een pond sterling ver wed zouden hebben, zouden aan het eind van de genoemde periode een ver lies hebben geleden variërend tussen vyfentwintig en tweehonderdnegentig pond sterling. n het augustusnummer van „Which" bracht de voorzitter verslag uit over het succes van deze onderne ming sedert zy werd opgericht, drie jaren geleden. Toen men voor het uit brengen van het eerste nummer ad vies zocht by een aantal prominente juristen, kreeg men te horen dat „Which" nauwelyks een enkele publi- katie zou kunnen overleven zonder een proces voor schadevergoeding van de kant van fabrikanten wier artikelen openlyk en met name zouden worden verworpen als ondeugdzaam of veel te duur. Maar het tegendeel is het geval gebleken. De fabrikanten zien de maandeiykse nummers met angst en beven verschynen. Maar geen onder hen, van wie de produkten werden af gekeurd. heeft het tot heden aange durfd „Which" een proces aan te doen. In het laatste jaar ts het aantal abon- né's van „Which" gestegen van 127.000 tot 170.000, en de styging duurt voort, mede dank zy de grote publiciteit wel ke de nationale pers geeft aan de be vindingen van het maandblad. In het laatste nummer publiceerde het blad de resultaten van een onderzoek ge- wyd aan de meest bekende Britse bier soorten, aan thermosflessen, lichtme ters voor fotografische doeleinden en passerdozen. „Which" verbiedt het ge bruik van haar publikaties voor recla medoeleinden. Alle artikelen welke worden onderzocht worden gekocht by de kleinhandel. En de fabrikanten wor den nooit van te voren in kennis ge steld met het feit dat hun produkten worden onderworpen aan een onder zoek, De gezameniyke nummers ver schenen in de laatste drie jaren vor men een kostbare en uiterst betrouw bare encyclopedie voor de Britse klant. DAAN VAN DER VAT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7