SUNIL Eerbiedwaardige monumenten der oud-Ethiopische kunst DON CARLOS in de Felsenreitschule MENEER HOBBS NEEMT VAKANTIE SUNIL WAST STRALEND WIT WITTER DAN DE WITSTE HAAN MONOLIET-KERKEN Belangrijk verlies Caribisch bedrijf SALZBURGER FESTSPIELE K.L.M. DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1960 PAGINA 9 C4* 4^66/)% <aAM Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder 1 U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was! VOORRANG OP DE ZEBRA heeft het Iand d°°r door EDWARD STREETER Anderhalf jaar geëist Gestolen Duitse wagens werden hier verkocht IfoutI VOETGANGERS: 6CBRHIK EENaZEBftA~0P DE JUISTE MANIER WILLEMSTAD. 18 aug. De heer J. C. van der Kloot, lid van de directie van de K.L.M. voor „traffic and sales", de man die voor een belangrijk deel ver antwoordelijk is voor het verkrijgen van inkomsten voor het Nederlandse lucht vaartbedrijf, heeft een inspectiebezoek gebracht aan het Caribische bedrijf der K.L.M. Dit Caribische bedrijf omvat de lijnen er diensten binnen 't Amerikaanse deel van hel koninkrijk en wat men er van K.L.M.-zijde tot nu toe ook aan gedok terd heeft, het is altijd een zeer belang rijke verliespost gebleken een ver liespost in de orde van vijf tot tien mil joen gulden per jaar. In tegenstelling tot het Europese net dat eveneens een verliespost is, kan het Caribische bedrijf van de K.L.M. deze verliezen niet goed maken door voldoende passagiers te leveren voor de intercontinentale lijnen. Het aan- bodpotentieel daar is daartoe te ge ring en dit maakt zo meent de heer Van der Kloot de positie van het Caribische bedrijf in het kader van de gehele K.L.M. delicaat. Het volgestorte kapitaal der maat schappij zal vermoedelijk spoedig 400 miljoen gulden zijn. Om toegang tot de kapitaalmarkt te hebben en bovenal te behouden, wordt er naar gestreefd de aandeelhouders jaarlijks 7 procent divi dend uit te keren. Dit betekent dat al leen voor het uitkeren van het divi dend jaarlijks rond de 30 miljoen be schikbaar moet zijn. Dan is een onder deel van het bedrijf dat verliezen boekt tussen de 5 en 10 miljoen wel commercieel gezien een zwaar blok aan het been. De K.L.M.-directie zal ge dwongen zijn op dit punt ingrijpende be slissingen te nemen, doch hoe die zullen uitvallen is thans nog niet te voorzien. Belangrijk voor alle betrokkenen noem de de heer Van der Kloot dat het toeris me naar Suriname en de Nederl. An tillen wordt bevorderd. Op dit punt heeft hij tudens zijn overleg met de autori teiten kunnen bereiken, dat Suriname, Curagaog, Aruba en de K.L.M. hun toe ristische propaganda zullen combineren. In april 1961 zullen de eerste DC-8 machines op Cura&ao landen en wel driemaal per week, deze frequentie zal enkele maanden later opgevoerd Daar binnen niet al te lange tijd is te verwachten dat alle „zebra's" al of niet voorzien van een knipperbol, aan de voetgangers voorrangsrechten zullen geven wil de ANWB nu reeds het rij- verkeer verzoeken om aan de voetgan gers die van de „zebra" gebruik maken voorrang te geven om alvast te wennen aan de op komst zijnde regeling. De voetgangers doen er op hun beurt verstandig aan om zoveel mogelijk van de zebra-paden gebruik te maken. Een geordend verkeer, zegt de ANWB is het begin van een veilig verkeer! worden tot vier maal per week. Twee van deze machines vinden in Curacao het eindpunt twee vliegen door tot Lima-Peru. In de tarieven naar Europa zal een wijziging worden gebracht. Het vliegen met de oude techniek (de machines met zuigermotoren) zal een prijsverlaging ondergaan, de toeristenklasse zal ver vangen worden door de goedkopere eco- nomy-klasse. Oostgevel van de Monoliet-kerk Bjet Mariam. Ei Van Ethiopië weet de doorsnee-le zer gewoonlijk niet veel méér dan dat het een land is ergens »n Oost-Afrika, dat indertijd door Mus solini veroverd werd en waar sindsdien oe Negus weer zijn keizerstroon be- K'ommen heeft. aan weinigen is bekend dat gedeüu ,.fen oeroud christenrijk is, dat eek«r<!! reeds in de vierde eeuw Nh;,w-nc' werd. De grote Apostel ter j." I P'®rs. de H. Frumentius, werd Alevnr5? -x°?T de H- Athanasius van pewtiH .tot bisschop van Ethiopië al e eeuwen heen trouw in zijn christe lijke geloof volhard, ondanks zware druk en vervolging van de zijde der Mohammedanen. Van het begin af aan Was de Ethiopische kerk zeer nauw met de Alexandrjjnse Kerk van Egypte verbonden en zo kwam het dat zij de ze na het concilie van Calcedon (451) ook volgde in de dwaling van het mo- bophysisme. .Helaas raakte het christelijk Ethio pië daardoor al vroeg afgescheiden van de rest der christenheid, met name Van Byzantium en Rome. Dit isole ment werd nog erger door de verove- fingen van de Islam, die Ethiopië van- ®f de zevende eeuw zo goed als geheel Van de buitenwereld afsloten. Aldus Jverd „Midden Indië" (zoals Ethiopië '1 de oudheid vaak genoemd werd) na genoeg vergeten en leefde eenzaam ver der, terwijl van zijn geschiedenis uit. die Periode ook maar weinig bekend is. Toch bouwde het Ethiopische volk Voornamelijk in dit tijdperk een reeks monumenten, die men enig op de we reld kan noemen en die het Westen Pas in de jongste tijd met verbazing Ontdekt heeft. Het zijn de zg. mono- 'ietkerken van Ethiopië, die op vaak ontoegankelijke plaatsen, in bergen en Wouden, uit de rots gehouwen werden, maar zó, dat het gehele bouwwerk en oi zijn onderdelen (als b.v. pilaren, al taar, zetels enz) uit één en dezelfde steenmassa gekapt werden en dat geen onkel vreemd element van buiten werd toegevoegd. De vakmensen der twintigste eeuw staan in stomme verbazing voor de ze machtige sculpturen, die gewoon lijk zowel van binnen als van buiten volkomen g-af zijn en blijk geven van een zeldzaam meesterschap. Men vraagt zich af hoe het oude, primitie ve volk, dat de Ethiopiërs toch wa ren en nóg zijn, tot zulke kunstwer ken in staat is geweest. Of waren het vreemdelingen, die de monoliet- kerken uithieuwen? Dit is nauwelijks te geloven. In elk geval blijft er zeer veel raadselachtigs aan deze monu menten en op menige vraag is nog geen antwoord gevonden. Irmgard Bidder, vrouw van de Duit se ambassadeur in Ethiopië, maakte enige jaren geleden een moeizame tocht naar die verschillende rotsker- «en in de Waag-Lasta-provincie, om ze Van nabij te onderzoeken en te foto graferen. Zij heeft de resultaten daar van neergelegd in een rijkgeillüstreerd, interessant boek, dat wel het belang rijkste werk over de monolietkerken is, dat we tot nu toe bezitten Eerst be schrijft zij daarin de geografische en historische situatie van het oude Ethi opië en tracht dan het uiterst merk waardig verschijnsel dier uit-één-stuk- gebeeldhouwde kerken in dit grote ver hand te onderzoeken. Verschillnede pro blemen, die daarmee samenhangen, heeft zij ook kunnen verduidelijken. Zij iaat zien dat Ethiopië in de verre oud heid een machtig rijk was, dat een gro te rol speelde en de oude handelswegen fond de Rode Zee beheerste, dat het felfs handelsrelaties onderhield met het Tweestromenland, met Indië en nog Verdere streken. De oude architectuur Van het rijk van Aksoem (Noord-Ethi- °pië) werd duidelijk beïnvloed door die van het land van Saba in Arabië, van- Waar oudtijds hele groepen bewoners haar Ethiopië, schijnen overgestoken te zjjn, die aan de oud-Ethiopische taal, het ge'ez, haar semietisch karakter ge geven hebben. Ook Phoennicische, Griekse en Romeinse inv'neden zijn 10 Ethiopië werkzaam geweest, zoals o.in. aan de monolietkerken te zien is. Op aammige punten kan men de schrjjf- echter moeilijk volgen, b.v. als zij •Ji®t v. Harff beweert dat deapostel v.hornas niet in Voor-Indië maar in t'aden-Indië oftewel Ethiopië gepreekt (hu hebben en gestorven zou zijn, w 29). bespreekt tenslotte min of meer in bijzonderheden de kerken, die zij be zocht en biedt haar lezers daarbij een uitgebreid fotomateriaal aan. Daar mee heeft zij als een der eersten die prachtige, oud-Ethiopische monumen ten onder de aandacht van een breed publieg gebracht en haar boek zal ze ker geïnteresseerde lezers vinden. Temeer daar Ethiopië thans niet meer het afgesloten en ontoegankelijke land is dan vroeger. Was het eeuwen lang voor Euro peanen en met name ook voor katho lieke priesters haast onmogelijk in Ethiopië door te dringen, sinds de vo rige eeuw is dat sterk veranderd. Wel iswaar hadden Spaanse en Portuge se Jezuïeten er in de 17e eeuw met succes kunnen werken en zelfs een ogenblik (1622-1628) de verzoening tussen de Ethiopische Kerk en Rome tot stand kunnen brengen. Maar ten gevolge van hun kortzichtige Latini- satiepogingen bleek die verzoening slechts van zeer korte duur en de Ethi opische Kerk werd weldra weer een afgescheiden Kerk, met overigens een vrij bloeiend, godsdienstig leven. Thans telt zij ongeveer 8 millioen ge lovigen, die alle monophysiet zjjn, ech ter meer in naam dan in werkelijkheid. De katholieke Kerk is in het land ver tegenwoordigd door een 50.000 gelovi gen van de Ethiopische en een 50.000 van de Latijnse ritus. De keizer zelf staat sympathiek tegenover de katho lieke Kerk: bij de monophysietische geestelijkheid en de gelovigen is de houding vaak zeer verschillend. Misschien dat het a.s. Algemene Con- cili weer enige toenadering kan bren gen tussen de eerbiedwaardige Kerk van het oude Ethiopië en de Moeder kerk van Rome. De Ethiopische Kerk zou hier natuurlijk enorm veel bij te winnen hebben. Maar ook voor Rome zou het een grote aanwinst en een ver rijking zijn. De Ethiopiërs hebben nl. onder andere een prachtige ritus, die geheel afgestemd is op dit Afrikaanse volk. Misschien zou die ritus zich ook uitstekend lenen voor andere Afrikaan se volkeren en deze een eredienst kun nen geven geheel in overeenstemming met hun aard en karakter. In elk ge val is de eventuele hereniging van de Ethiopische en de Katholieke Kerk een zaak, die ons allen aangaat en die vraagt om ons aller gebed. DOM ATH. VAN RUIJVEN. irmgard Bidder: Lalibela. Monolith- Reliëfversieringen in Bjet Mariam, de enige Monoliet-kerk, waar kirchen in Athiopien. 137 p. in 8°. Verlag M. Du Mont Schauberg. Köln. 1959. menten gekleurd zijn. deze orna. Giuseppe Verdi's Don Carlos werd in 1958 voor het eerst tijdens de Salz- burger Festspiele opgevoerd. En wel in de Felsenreitschule, het unieke the ater dat in de rotswand van de Münchs- berg is gebouwd. Caspar Neher had over zjjn decors meesterlijk gebruik femaakt van de natuurlijke entourage, lerbert von Karajan dirigeerde, Gus- taf Gründgens voerde de regie, en de in de Italiaanse taal opgevoerde opera oogstte een ongekend succes. Dit heeft de directie van de Salz- burger Festspiele dit jaar aanleiding gegeven tot een herhaling. Voor deze opera van Verdi, zoals men weet. Schil lers drama bewerkt door J. Méry en C. du Locie; de Italiaanse vertaling is van A. Ghislanzoni. Het is de enige opera, die in de Felsenreitschule op het programma staat. In de enscenering van Gustaf Gründgens, onder regie van Peter Gorski, met décors van Caspar Ne her, die ook de costuums ontwierp, ontvouwde zich voor de enthousiaste toeschouwers opnieuw het tragische lot van de infant Don Carlos, met al de intrigues en hartstochten, met al le vrees en jalouzie, die dreigend bo ven het Hof van Koning Philips van Spanje hingen. Nello Santi, de Italiaanse maestro dirigeerde de Wiener Philharmoniker en het koor van de Wiener Staatso- per. Het zou een ondankbare taak zijn hem te vergelijken met Herbert von Karajan, die door zijn dynamiek en vir tuositeit nog steeds groeit, maar toch heeft Santi de grote dramatische span ningen en hoogtepunten indrukwekkend tot klinken gebracht. Hij dirigeerde met fijn gevoel voor de eisen van de zang en heeft aan het orkest glans en kleur verleend. Voor Verdi was Schiller's volledige drama nauwelijks bruikbaar. Bij hem kwam het aan op de contrasten, op de krachten en tegenkrachten, op de te kening van de karakters: de liefde van de onstuimige Infant Don Carlos voor zijn stiefmoeder Elisabeth van Valois, die eens zijn verloofde is geweest, voor dat zij haar hoofd voor de almachti ge Hofpolitiek moest buigen; de teleur stelling en eenzaamheid van de ouder- wordende Monarch, die zich plotseling tussen machtswellust en fanatisch ge loof ingesloten vindt; het politiek ha zardspel van de ridderlijke Marquis Posa; de in misdadige jalouzie ontaar de hartstocht van Princes Eboli. Zoals twee jaar geleden was Sena Jurinac Elisabeth de Valois. Zij zong met haar prachtige bezielde stem, met een voortreffelijk genuanceerde Vertaling: J F. A. BRUI\KLAVS HOOFDSTUK XXII HET VERTREK Meneer Hobbs' wagen stond in de oprijlaan voor Grey Gables, tot het dak volgepropt met koffers, do zen en pakjes. De Carvers en de Grants waren de vorige dag al gegaan. Kate en haar vriendinnen waren op nieuwe avonturen uitgetrokken. Wat er precies van meneer Halstead geworden was, wist meneer Hobbs niet. Die was zonder meer in de algemene verwarring verdwenen. En nu, over enkele minuten, zou de voordeur van Grey Gables wor den dichtgetrokken en het oude huis zou weer ver vallen in die Duistere, broeiende stilte, waaruit het vijf weken geleden gewekt was. Meneer Hobbs was al van 's morgens vroeg op. Hij was de dag begonnen met een laatste duik in de wateren van de „Zeeroversbaai". Het was koud. Er was geen warmte in de zon, toen die als een grote rode bol boven de struiken verrees en er school iets kils in de lucht, dat eerder aan de herfst dan aan de zomer deed denken. Het had moed gevergd om .ie in het kille water te werpen, en terwijl hij huiverde van de plotselin ge overgang, voelde hij zich bedrukt door de gedachte dat dit de laatste keer was de laatste keer, dat hij op weg naar de baai zou worstelen met zijn ge zworen vijand, de pomp de laatste keer, dat hij zich met moeite in evenwicht zou houden op de glibberige rotsen om te proberen het zand van zijn voeten te wassen, voordat hij zijn gympjes weer aantrok de laatste keer dat hij de schelpen zou voelen knarsen onder zijn voeten. Het was merkwaardig, hoe de ongemakken van het leven je eerder sentimenteel maakten dan de gemakken. Niemand had zich ooit druk gemaakt over een elektrische lamp, die hij voor het laatst had uit gedaan of over de laatste keer, dat hij z'n gilette had schoongemaakt onder een warmwaterkraan, noch over een ijskast, die h\j voor het laatst had uitgeschakeld. Meneer Hobbs droogde zich langzaam af, terwijl hij dit belangrijke vraagstuk overdacht. De zeemeeuw, die hem voortdurend in het oog ge houden had, kwam tot de slotsom, dat de dagelijkse rustverstoring over en voorbij was en ging tevreden terug naar zijn rots. Om zes uur in de morgen voelde meneer Hobbs zich heel gerust omtrent het op tijd halen van de boot van tien uur. In vier uur kon je alles toch zeker tijdig klaar krijgen en hield je zelfs nog tijd over. Alles was al ingepakt. Het meeste stond al sinds de vorige avond in de wagen. Er viel niets meer te doen dan heel rustig te ontbijten, de rest van de bagage in de wagen te zetten, de vuilnisemmers leeg te maken, het overtollige papier te verbran den, de gasmeter af te sluiten en rustig naar de veerpont in Long Beach te rijden. Het was bijna half acht, toen ze gegeten en de vaat gewassen hadden. Nog twee-en-een-half uur voor de boeg en praktisch niets meer te doen! Hij ging op de bovenste tree van het verandatrapje zitten en stak een sigaret op. De mensen zouden niet zo gejaagd zijn, als ze maar met wat meer overleg te werk gingen. Hij zuchtte een voldane, tevreden zucht. Om kwart voor acht kwam mevrouw Hobbs met een eindeloze reeks ellendig kleine spullen aanzetten, die om de één of andere reden niet ingepakt waren en nu voor 'n deel los in de wagen moesten. Som mige dingen eisten verpakking en er was in huis geen touw meer te vinden. Toen moest hij bijna de hele wagen weer leegruimen om bij de picnickmand te kunnen komen, waar nog wat los touw in zat. Meneer Hobbs keek op zijn horloge. Het was twee- en-dertig minuten over acht. Een nachtmerrieachtige gedachte overviel hem en hij haalde zijn kaartjes voor de veerpont voor de dag om zekerheid te heb ben. Alle wagens voor de boot van tien uur moesten uiterlijk kwart voor tien opgesteld staan. Rondom hem in het gras verspreid lag een chaos van pak jes, elektrische melkkokers, broodroosters, slakom men en schijnbaar doelloze rommel het leek alsof iemand een keuken opgenomen had en die had leeg geschud op het gras. „Hei!" riep hij. „Hei! Weet je, hoe laat het Is?" Er kwam geen antwoord. Met overdreven kalmte liep hij om het huis heen en stak zijn hoofd om de keukendeur. „We vertrekken over precies vijf-en- vijftig minuten," zei hij. „Dat haal ik niet," zei Peggy Hobbs wanhopig, „en als je niets beters te doen hebt dan hier rond te hangen en me op te jagen, kom dan liever bin nen om me te helpen." „Ik ben bezig de wagen vol te laden," zei me neer Hobbs en ging weer vlug naar zijn grasveld terug. Hij begon het keukengerei in de ruimte tus sen de dozen te stouwen. Het was vijf-en-twintig minuten voor tien. Er was al lang geen sprake meer van, dat ze een kwartier vóór het vertrek aan het veer zouden zjjn. Ze moch ten van geluk spreken, als ze om tien uur op de ka de stonden. Meneer Hobbs had een maand van te voren een plaats voor zijn wagen gereserveerd. Als hij nu de boot miste, zou hij de hemel weet hoe lang nog op het eiland moeten blijven, want de zo mergasten, die enkele weken geleden alles op alles gezet hadden om het vasteland te verlaten, waren er nu even verwoed op uit om er naar terug te ke ren. (Wordt vervolgd) Advertentie voordracht. Boris Christoff, een bas van wereldformaat met een timbre van donkere warme kracht, een in alle lagen volkomen ronde toon, met een kleurige diepte, fascineerde als Philips van Spanje van begin tot het eind. Ettore Bastianini's baritonkantilene ging samen met mooi spel; Eugenio Fernandi was Don Carlos; de harts tocht van de Infant bracht hij met zijn beheerste tenor volledig tot uitdrukking. Regina Resnik was Prinses Eboli en zij zong haar rol met een prachtig ge- timbreerde altstem. Haar voorstelling was soms ontroerend. Rafaele Arié was met een machtige, welluidende bas de Grootinquisiteur, Nicola Zacca- ria zong als twee jaar geleden de Monnik (Keizer Karei V), met groot succes. Ook de kleine rollen, zoals die van de Marquesa van Mondekar, door Liselotte Maikl, en die van een Konink lijk heraut, door Klaus Klinke, werden perfect gezongen en gespeeld. Door het mooie weer begunstigd was de voorstelling in de Felsenreitschule een grote belevenis. ARNHEM, 18 aug. De officier van justitie bij de rechtbank eiste gisteren anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek tegen een Rotterdammer, die met zijn broer en twee Duitsers gestolen Duitse auto's verhandelde. De Duitsers stalen de wagens, die dan over de Nederlandse grens werden gebracht naar de Rotterdammer. Deze had zowel een handelaarsbewijs, als een vals bewijs van herkomst van de wagen. Dat bewijs van herkomst was niets anders dan een verklaring van een van de Dui'sers, omtrent zijn eigen wagen. Verdachte beging evenwel de fout een Duitse auto naar het douanekantoor t* brengen, voorzien van de nummerpla ten van de zogenaamde eigenaar, ter wijl de oorspronkelijke nummerplaten nog in de wagen lagen. Hij had deze vergeten op te bergen. Een scène uit „Don Carlos" van Verdi Sena Jurinac als Elisabeth van Valois.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 9