Rotterdams Dijkzigtziekenhuis in gebruik genomen KNAC: Einde van alle privileges bij parkeren Tien jaar wereldmuziek concours te Kerkrade 17 september jubileumviering De nmiiipe 'C m PAUL VLAANDEREN Het Êeheim Beddentekort in de Maasstad thans (voorlopig) opgeheven Engeland bereid tot behartiging Ned. belang en Licht- en zwaargewicht Havenkantoren in voorbereiding Levensonderhoud in juli duurder Boerderij in Jisp totaal afgebrand ERIC DE NOORMAN VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1960 PAGINA 2 In Indonesië Winkelsluiting Verplichting geldt ook voor dameskappers in Leiden N.S.-service bij railvervoer In Rotterdam en Amsterdam In Australië Steun voor bouw van immigrantenwoningen Rotterdamse oplichter in Worms aan gehouden Bloedige café-ruzie in Den Haag Werkman slaat twee vrouwen door ruit Wielrijdster botst tegen vrachtauto In Rotterdam Modern ingerichte br andblusboten in gebruik Grintscheepje gezonken A. J. Ter voort overleden Op Roosevelt raceway Hair os II bij de grote favorieten Amerikaanse zwemmers tonen hun kunnen Succes voor Orbaan Nederlandse kinderen naar Engeland Congo-debat in Brussel Communist beledigt Belgisch parlement Onlusten bij Perzische verkiezingen 49. Al vecht Eric als een duivel, het helpt niets en zo wordt hij even later door twee krijgers, geboeid en suizebollend, naar de kerker gesleept. Een oorverdovend geschreeuw en gebonk komt hem daar tegemoet. „Laat mij er uit, hier zit een vijand van Agar. Open de deur!" Eric kan zijn oren haast niét geloven, maar hij vergist zich niet: h^t is de stem van zijn oude strijdmakker Svein Langtand. In zijn eerste opwelling wil hij roepen, maar hij bedenkt zich en verbijt met moeite een glimlach, als zijn twee bewakers regelrecht op Sveins kerkerdeur toelopen. „Houd je kalm, makker!" roept de een. „Als je een vijand van Agar bent, kan je niets ge beuren. Poog je ons te bedriegen, dan wee je gebeente." De een schuift de grendel van de deur. „Vriend er uit, vijand erin" grijnst de ander. Dan ziet Eric hen allebei schrikken, als Sveins grote kop, zeker twintig centimeter hoger dan de krijgers verwachtten, te voorschijn komt. „Dag vriendje," gromt de lange Sakser. „Geef m nu een zwaard, dan zal ik AgarHij zwijgt even en staart sprakeloos naar de Noorman, die hem breed toegrijnst. Dan stoot hij een soort vreugdegebrul uit. „Bij de helm van mijn groot vader, de doodgewaande Noorman' En jou willen ze nu zogezegd daar stoppen, waar ze mij uitgehaald hebben, deze twee grap jassen?" „Tja, ik vrees voor hen, dat daar nu wel niets van terecht zal komen," grinnikt de Noorman, minzaam van de ene krijger naar de andere kijkend. De reus posteert zich onwrikbaar in de deuropening. „Dat weet ik zogezegd wel heel zeker van niet," gromt hij dreigend. ondertussen, NHBr vuegw/é.... ROTTERDAM, 19 aug. Sinds gis teren is er een einde gekomen aan het ziekenbedden-tekort in de Maasstad. In alle vroegte arriveerden de eerste pa tiënten, afkomstig uit het noodzieken huis Boezem in het nieuwe Dijkzigtzie kenhuis. Ook he Cootsingelziekenhuis. dat op 14 mei 1940 zwaar verwoest werd door het bombardement, wordt ont ruimd evenals het Westerziekenhuis. Het Coolsingelziekenhuis /al gesloopt worden, waarna de Lijnbaan wordt doorgetrokken. In het Westerziekenhuis komt de revalidatie van chronische zie ken. Op 1 december moeten de drie ziekenhuizen verhuisd zijn. Vanaf 1952 werkt men aan de schep ping van de inmiddels overleden hoofd architect van gemeentewerken, ir. A. Viergever. In de herfst van het vol- fende jaar zal heet complex van het lijkzigtziekenhuis gereed zijn. De kos ten worden geraamd op 78 miljoen gul den, het dubbele van de oorspronkelij ke schatting. Het centrale beddenhuis omvat der tien lagen, waarvan de eerste acht ver diepingen verdeeld zijn in 25 verpleeg- eenheden. Deze „Units" zijn geheel zelf standig en bieden plaats aan 28 tot 36 bedden. Het massale karakter van het gebouw, waarin negenhonderd zieken kunnen worden opgenomen, ig hierdoor rigoreus doorbroken. Negen operatieka- mes zijn ondergebracht op een der bo venste verdiepingen, gescheiden door een centrale sterilisatiekamer en een z.g. recovery. In deze laatste afdeling staan twaalf bedden voor patiënten, die na de operatie niet direct naar hun kamer vervoerd kunnen worden. De hoogste etage is het promenadedek, waar wandelende patiënten een schitte rend uitzicht hebben over stad en ha ven. Tussen de twee verst van elkaar verwijderde punten van het complex is het slechts vier minuten lopen. Dit wordt mogelijk gemaakt door de aan wezigheid van 36 liften, waarvan som mige een capiciteit heben van 32 personen. Aan de ziekenkamers is de grootste zorg en aandacht besteed. Geen enkele kamer bevat meer dan vier bedden: zalen kent men niet. De patiënten heb ben in hun nachtkastje een electronisch arsenaal waarmee zij o.a. de radio kun nen bedienen en de verpleegster kun nen waarschuwen. Alle ambulante ge neesheren en hoofdzusters zijn voorzien van een draagbaar ontvangtoestelletje. Hiermee kunnen zij overal in en om het ziekenhuis worden opgeroepen en een korte boodschap ontvangen. Men is afgestapt van de geijkte ziekenhuis- kleuren. Op alle afdelingen van het ge bouwencomplex liggen vloeren van colo- vinyltegels in diverse kleuren en patro nen. Naast het beddenhuis staat een negen lagen 'ellend zusterhuis, dat plaats biedt aan 280 verpleegsters. Zij heb ben ieder de beschikking over een eigen comfortabele kamer, die zij zelf naar eigen smaak kunnen inrichten. Er is geen grote, gezamenlijke conversatie zaal. Voor de ontspanning staat de ver pleegsters een aantal kamers ter be schikking, waar zij kunnen lezen, stu deren. musiceren of naar de televisie kijken. De leskamers van het perso neel in opleiding zijn afgestemd op de verpleegeenheden in het ziekenhuis zelf. De opzet en inrichting van dit zuster huis is uniek in ons land. Bij het complex behoort een dokters flat, die reeds door diverse geneesheren betrokken is, annex collegezaal. Het Coolsingelziekenhuis was altijd het me disch centrum van Rotterdam en de huidige geneesheer-directeur, dr. C. Blanksma, hoopt dat het Dijkzigtzieken- (Van onze Haagse redactie) De regering van Groot Brittannië heeft zich bereid verklaard om de Ne derlandse belangen in Indonesië te gaan behartigen. Zij had hiertoe een verzoek ontvangen van de Nederland se regering. Of deze regeling inderdaad zal kunnen worden uitgevoerd, hangt af van de Indonesische regering, die daarvoor haar toestemming zal moe ten verlenen. Het is nog niet bekend of Nederlanders de Britse ambassade In Djakarta zullen gaan versterken. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft op zijn dagelijkse persconferentie van daag meegedeeld dat de Britse zaak gelastigde in Djakarta, Richard Barnes, zal trachten de vereiste instemming van de Indonesische regering te verkrijgen. De Britse ambassadeur te Djakarta, sir Leslie Fry is met verlof. DEN HAAG, 18 aug. De vice-pre sident van de rechtbank in Den Haag, mr. H. Stoffels heeft vanmorgen uit spraak gedaan in een kort geding over de verplichte winkelsluiting van kap pers. Het ging om de vraag of de slui tingsverplichting voor dames- en he renkappers of voor herenkappers alleen geldt. De vice-president overwoog, evenals eiser, de kappersbond afdeling Leiden had gesteld, dat kappers, die tijdens de vakantie hun zaak gesloten hadden, benadeeld worden door collega's, die hun salons niet tijdens de verplichte ter mijn van 15 tot en met 20 augustus slo ten. Door niet te sluiten berokkende ge daagde, een dameskapper uit Leiden, schade aan de leden van eiser. De rechtbank beval gedaagde zijn ac tie tegen de verplichte sluiting van da meskappers te staken en zijn salon on middellijk te sluiten op straffe van beta ling van een dwangsom groot f 500 voor iedere dag dat hij geopend zoup blijven. Gister heeft Heskes, verdediger van gedaagde, gesteld, dat het landelijke be stuur van de Nederlandse Kappersbond, gesteund door de vakraad voor kappers, tegen de verplichte sluiting van dames- kappers zou zijn. De sluitingsplicht zou alleen van toepassing zijn op heren zaken. De herenkappers, die meestal eenmanszaken zijn, kunnen nooit con currentie ondervinden van damessalons, die openblijven, aldus mr. Heskes. Da meskappers, die over het algemeen met veel personeel werken, ondervinden grote schade van de verplichte winkel sluiting. Het personeel geeft er de voor keur aan vakantie op te nemen gelijk met bijvoorbeeld familieleden of ver loofden. De eigenaars van damessalons zouden derhalve, om hun personeel ter wille të zijn, twee maal vakantie moe ten toestaan. huis deze taak zal overnemen en voort zetten. Rotterdam is medisch gezien het centrum van een uitgestrekt ver zorgingsgebied, dat zich tot ver in de omtrek van de stad uitstrekt. Men vindt in 't ziekenhuis onder meer groot opge zette poliklinieken, waar de patiënten van tevoren een afspraak moeten ma ken. Dit bezorgt de administratie be duidend meer werk en bespaart de pa tiënten aanzienlijke wachttijden. Dit systeem werkt al een jaar tot volle tevredenheid. Daarnaast vinden we nog een gebouw voor pathologische anato mie in aanbouw en laboratoria voor biochemie en bacteriologie. Voor de verfraaiing van het interieur stelde de Rotterdamse raad indertijd een krediet beschikbaar. Verscheidene kunstenaars hebben in opdracht moza- ieken, wandschilderingen, plastieken en beeldhouwwerken vervaardigd. Uit het bezit van het Stedelijk Museum te Am sterdam kocht men ruim tweehonderd reproducties. Het beddentekort van Rotterdam is thans opgeheven, maar dr. Blanksma voorziet over twee jaar weer een te kort. ondanks de plannen voor uit breiding en nieuwbouw van Rotter damse ziekenhuizen. Dit jaar is het voor het eerst voorgekomen, dat niet- urgente operaties moesten worden uitbesteed bij ziekenhuizen in de omtrek. Zeer gunstig steekt echter de Rotterdamse situatie zich af tegen die van Amsterdam, waar al enkele ja ren tientallen operaties in de omtrek moeten worden uitbesteed. Over het aantal verpleegsters hoeft niet te worden geklaagd, al kan het ziekenhuis er nog wel een aantal ge bruiken. Normaal melden zich jaarlijks ongeveer twintig nieuwelingen aan. Dit jaar hebben zich al vijftig aspirant verpleegsters opgegeven. Dr. Blanks ma hoopt het binnenkort zover te bren gen, dat er voor de verpleegsters be tere arbeidstijden kunnen worden in gevoerd. Hij denkt hierbij aan de vijf daagse werkweek, die al in veel Neder landse bedrijven is of wordt ingevoerd. Het hele complex is met 400.000 ku bieke meter slechts veertig kubieke meter kleiner dan het Groothandelsge bouw. In het Olympisch dorp nabij Rome zit men niet helemaal stil. Er doen zich althans telkens gebeurtenissen voor die stof opleveren voor attractieve foto's. Hierboven vragen de zwaargewicht Jim Bradford en de lichtgewicht Isaac Berger aandacht voor zich zelf doordat eerstgenoemde de laatste met gemak van de grond tilt door één armbeweging. Het is duidelijk, dat men een nog attractiever foto had kunnen maken als omgekeerd de lichtgewicht de zwaargewicht had opgetild desnoods met twee armen. DEN HAAG, 18 aug. De K.N.A.C. heeft een antwoord ontvangen op een beroepschrift bij de Kroon, waarin te lezen staat dat het parkeerprivilege op de Wolvenhoek in 's Hertogenbosch on aanvaardbaar is en geen wettelijke grondslag heeft. Volgens de automo bielclub moet deze uitspraak van de Kroon het einde betekenen van alle zogenaamde parkeerprivileges. De club zal verdere stappen ondernemen om dit einde zoveel mogelijk te bespoedi gen, aldus de K.N.A.C. Het beroep is destijds ingediend naar aanleiding van een negatieve be slissing van het gemeentebestuur van ROTTERDAM, 18 aug. De Neder landse Spoorwegen zijn van plan om binnen afzienbare tijd op de haventer reinen in Rotterdam noord en in Am sterdam een havenkantoor te openen. Sinds enige tijd is een dergelijk kan toor in gebruik op de terreinen van de H.A.L. aan de Wilhelminakade. Dit ex periment is zo'n succes geworden, dat men verdere uitbreiding op de genoem de haventerreinen overweegt. De officiële naam luidt N.S.-contactbu- reau. Dit bureau verleent service aan allen, die goederen per rail wensen te vervoeren. Het verleent inlichtingen aan cliënten omtrent de afwikkeling van het spoorweggoederenverkeer op de linker-Maasoever en het coördineert het werk op de rangeerterreinen en havensporen van IJsselmonde, handels- terreinen, Fejjenoord en Waalhaven. In de tweede helft van dit jaar komen honderd nieuwe koelwagens op de rails. Van de 500 bestelde standaard-goede renwagens zullen er 100 worden inge richt als margarinewagens". Hiertoe zullen rekken in de wagons worden aangebracht, waarop dozen margarine gemakkelijk met stuwplanken kunnen worden geladen. De N.S. nemen proe ven met het vervoeren van zogenaam de snelhooiers (landbouwwerktuigen) op de dubbeldekwagens, die oorspron kelijk ontworpen waren voor het ver voer van personenauto's. SYDNEY, 18 aug (Reuter) —De regering van Nieuw Zuid-Wales heeft bekendgemaakt, dat het drie jaar lang een bedrag van tweehonderd duizend Australische ponden beschikbaar zal stellen voor de bouw van zeshonderd woningen voor gezinnen van Nederland se immigranten in Nieuw Zuid-Wales. De minister voor Woningbouw en Co- operatieve Organisaties, A. Anda, zei, dat de Nederlandse regering en Aus tralische particuliere banken een ge lijke bijdrage zouden leveren, waardoor de totale toewijzing een bedrag van Australische ponden (ruim gulden)' zou belopen. 1.800.000 vijftien miljoen ROTTERDAM, 18 aug. De Neder landse automobilist, die, zoals onlangs gemeld, de Duitse autobanen afschuim de en onder een of ander voorwendsel geld van landgenoten „leende", maar het nooit teruggaf, is in Worms door de Duitse politie gearresteerd. Het is een 31-jarige Rotterdamse vertegen woordiger. Enige tijd geleden was bij de politie een dertigtal klachten tegen zün praktijken binnengekomen. Hij ope reerde toen met een in Noord-Brabant gehuurde auto, die hij later door een ergens gestolen wagen zou hebben ver vangen. s Hertogenbosch op het verzoek van de K.N.A.C. een wachtverbod op de Wolvenhoek daar ter plaatse op te hef fen. Onder het desbetreffende verbods bord was een bord met de tekst „met uitzondering van motorrijtuigen van gemeentewerken en rijkswaterstaat" gehangen. Kort na het indienen van het beroep bij de Kroon ging het gemeentebestuur tot opheffing van het omstreden wachtverbod over. DEN HAAG, 18 aug. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonder houd van gezinnen van hand- en hoofd arbeiders, zoals dat maandelijks door het C.B.S. wordt samengesteld op basis 1951=100 liep van medio juni tot medio juli met 1 punt op. Het index cijfer inclusief A.O.W. steeg van 126 tot 127 en het indexcijfer exclusief A.O.W. van 121 tot 122. De stijging deed zich hoofdzakelijk voor in de sector .voeding", waarvoor het indexcijfer steeg van 122 naar 125. Binnen deze sector daalde het index cijfer voor aardappelen. Voor groenten en fruit steeg het indexcijfer, terwijl voorts de prijs voor eieren opliep. Buiten de voedingssector daalde - in verband met de uitverkoop in juli - he* indexcijfer voor kleding. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 augustus Een 28- jarige loswerkman heeft dinsdagavond twee vrouwen, met wie hij ruzie had gekregen, door de ruit van een café aan de Hoefkade geslagen. In het ca fé was de ruzie zo hoog opgelopen, dat het drietal naar buiten ging om de zaak uit te vechten. De loswerkman had er kennelijk genoeg van en sprong achter op de bromfiets van een vriend, die juist voorbij kwam. De vrouwen namen dat niet en trokken hem er weer van af. De man maakte zich toen zo kwaad, dat hij zijn vrouwelijke tegenstanders door de ruit van het ca fé sloeg. De oudste van het tweetal, een 33-jarige werkster werd hierbij vrij ernstig gewond. Zij moest naar het ziekenhuis aan de Zuidwal worden ver voerd. Haar vriendin, een 32-jarige werkster, kwam er met lichte ver- wondigen van af. De loswerkman is door de politie aangehouden. JISP, 19 aug. De vrijwillige brand weer alhier die gisterenavond de weke lijkse oefenavond had, stond juist geheel gereed om uit te rukken, toen de melding kwam van brand in de boerde rij van de heer Th. de Bruine. Hoewel de brandweer bijzonder snel ter plaat se was, kon niet worden voorkomen, dat de boerderij geheel uitbrandde. De inboedel kon worden gered. Men schat de schade op tachtigduizend gulden. Hoewel nog niet vaststaat wat de oorzaak is, meent de brandweer aan wijzingen te hebben, dat kortsluiting het vuur heeft ontstoken. Met behul van omwonenden kon de heer De Brui ne zijn inboedel redden. Het vee dat buiten stond, liep geen gevaar. De heer De Bruine is tegen brand verzekerd. Nadat het vuur was geblust stonden nog slechts de muren overeind. (Van onze correspondent) ARNHEM, 19 aug. Op de Raapop- seweg is gisteren de 21-jarige mej. L. B. Keune uit de dr. Bosstraat door een vrachtauto aangereden en zo erns tig gewond, dat zij nog dezelfde dag in het ziekenhuis is overleden. De toe dracht van het ongeluk is niet duidelijk aangezien mej. K. per fiets in dezelfde richting reed als de vrachtauto en zich nog geen getuigen hebben gemeld. ROTTERDAM, 18 aug. De gemeen telijke havendienst heeft sinds vandaag de beschikking over de eerste van een serie nieuwe havendienst-brandblusbo- ten. Het nieuwe schip, de Havendienst II, zal dienst gaan doen in het Botlek- gebied en de petroleumhavens. Het is onder meer ingericht voor het blussen van branden en beschikt over waterka nonnen, die vijftig meter ver of 35 meter hoog kunnen spuiten. Brandende olie op het water zal de schepen niet deren, want rondom de romp ligt een sproei- lelding die een naar beneden gericht watergordijn produceert. Uiteraard heeft het schip radar, een zoeklicht en een luidspreker- en mobilofooninstalla tie. Om ijs te kunnen breken is het vaar tuig extra stevig geconstrueerd. Voor het Europoortgebied zullen twee nog grotere havendienstschepen worden gebouwd. ROERMOND, 19 aug. Gisteren middag is in een baggergat van de firma Smals op de Ooldergrint onder de gemeente Beegden een 120 ton metend schip van de firma Bos uit Weert bjj het laden van grint gezonken. Aan boord bevond zich de zetschipper S. met vrouw en kind. Allen konden tjjdig gered worden. Het baggergat heeft ter plaatse een diepte van zestien meter. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 18 aug. ..Pa Ter voort is dood"! Dit bericht zal in bre de kringen van het Nederlandse katho lieke sportleven met een zekere ver bijstering ontvangen worden. De naam Tervoort immers zal onverbrekelijk verbonden blijven met de instelling die zijn levenswerk is geworden en die hij vooral in de na-oorlogse jaren tot grote bloei heeft gebracht: de R.K.Academie voor lichamelijke opvoeding, die hij als CILG heeft opgericht. Zijn spreekwoor delijk goed humeur en zijn grote tact om zowel met docenten als met leer lingen om te gaan hebben hem reeds vele jaren geleden de erenaam van „Pa" bezorgd. Toen hij vorig jaar we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid nam, is hem een grootse hulde bereid.Ook daarna is hij echter nog voortgegaan met zijn vele en belangrijke arbeid in de katho lieke sport-organisatie. Hij was onder meer vice-voorzitter van de N.K.S. en hoofdbestuurslid van de Nederlandse Kath. Gymnastiekbond. Ook daar werd zijn wel gefundeerd en bezonken oor deel steeds op hoge prijs gesteld. Nog in het afgelopen jaar had hij het ini tiatief genomen tot het doen uitbrengen van een inventarisatierapport met be trekking tot de sport-accomodatie in Den Bosch, welk rapport het uitgangs punt zal zijn voor het treffen van voor zieningen in dit opzicht. NEW YORK, 18 aug. Donderdag stond bjj de bookmakers die wedden schappen aannamen op de race van aanstaande zaterdag het Amerikaanse paard „Silver Song" met 2 tegen 1 als favoriet genoteerd voor de draverij over een en een kwart mijl, de „Second Roosevelt International". Het Neder landse paard Hairos II, kampioen van Europa, was met 3 tegen 1 de tweede plaats toegekend in de overwinnings verwachtingen van de bookmakers. Het Oostenrijkse paard „Iton", dat overigens onder doktershanden is we gens verlammingsverschijnselen in de achterbenen, staat 50 tegen 1, en het Italiaanse „Tomese 43 tegen 1. Willem Geersen zal (natuurlijk) Hai ros H mennen. „Het paard is in zijn beste vorm van heel zijn carrière", zei de kampioenspikeur. „Ik heb hem de baan en de omgeving laten zien, dat is alles wat hij nodig heeft", ant woordde Geersen toen men hem vroeg waarom hij zo weinig getraind heeft op de Roosevelt raceway. Er worden 50.000 toeschouwers verwacht voor de draverij, die een van de grootste eve nementen van de drafkalender in Ame rika belooft te worden. De prijs is 50.000 dollar en Hairos II start in de vierde baan. Jamin, welk paard vorig jaar de draverij heeft gewonnen en door „Hairos II" inmiddels alweer en kele malen verslagen is start dit jaar niet. ROME, 18 aug. Zwemmers van de Amerikaanse delegatie naar de Olympische spelen 1960 hebben hun kunnen getoond door een wereldrecord te verbeteren en een andere te even aren. Het wereldrecord op de 100 meter schoolslag heren, dat op 1 min. 11,5 sec. staat en drie jaar geleden geves tigd is door de Rus Minashkin, is ge ëvenaard door Paul Halt tijdens trai ning in het Olympische zwembad te Rome. Mike Troy heeft zijn eigen we reldrecord op de 200 meter vlinderslag verbeterd met een tijd van 2 min. 41,2 sec. Deze tijden kunnen echter niet offi cieel worden erkend, daar zij tijdens oefenwedstrijden zijn gemaakt. Maar niettemin hebben de Amerikaanse zwemmers zich geduchte tegenstan ders getoond voor de andere deelne mers aan de Olympische spelen. KOPENHAGEN, 18 aug. In de ne gende ronde van het Nimzowitschher- denkingstoernooi, versloeg de Rus Pe trosjan de Deen Alex Nielsen. Orbaan behaalde een zege op Hamann (Dene marken) en Barendregt kwam remise overeen met de Deen Jens Enevoldsen. De partijen tussen Pietsch (O. Did.) en Bent Larsen (Denem.), Geiler (Rus land) en Boerge Andersen (Denem.), Golz (O. Did.) en Petersen (Den.) wer den afgebroken. (Van onze Limburgse redacteur) KERKRADE, 19 aug. Met een de- filé van de twaalf muziekkorpsen ter plaatse viert Kerkrade 17 september het tienjarig bestaan van de stichting „Wereldmuziekconcours". Het is een goede gedachte van het stichtingsbe stuur om de plaatselijke muziekgezel schappen bij deze, overigens beschei den, jubileumviering te betrekken, aan gezien zij het zijn geweest, die op 8 augustus 1950 het besluit namen op ge zette tüden een internationaal muziek concours te organiseren. De directe aanleiding daartoe, was een in 1948 alhier gegeven concert, door het Engelse mijnwerkersmuziekkorps „The Frickly Collerie Band". Voor Kerkrade een gebeurtenis, getuige de 2500 bezoekers, die dit concert bijwoon den. Het eerste concours in augustus 1951 werd een groot succes: 80 muziek korpsen uit 13 landen namen er aan deel. De toenmalige staatssecretaris van O.K. en W. mr. J. Cals sloot het concours en gaf toen het advies: „Kerk radenaren u kunt het hierbij niet laten!" Kerkrade of beter gezegd de stichting Wereldmuziekconcours en speciaal haar algemeen secretaris Johan Scholtes liet het er inderdaad niet bij. Het tweede concours in 1954 werd nog grootser van opzet dan het eerste. Het aantal deel nemende korpsen en symfonieorkesten overschreed de honderd, afkomstig uit achttien landen en twee werelddelen. Voorname koren en orkesten, o.a. van de Sixtijnse kapel uit Rome, het Natio naal orkest van België, het Londens Symfonieorkest en het Nordwestdeutsch Philharmonisch orkest verzorgden de galaconcerten. Een en ander speelde DEN HAAG, 19 aug. Achttien Ne derlandse jongens en meisjes gaan een vakantie van tien dagen bij Engelse gezinnen doorbrengen. Zij zijn uitgeno digd in het kader van een „Thank you" plan. datf onder auspiciën staat van de British Glider Pilots Regimental Asso ciation. Hiermee wil men uiting geven aan de dankbaarheid voor de gastvrij heid, die aan leden van de association op hun „pelgrimstochten" naar Arn hem door Nederlanders is bewezen. De kinderen zijn geselecteerd door de Ne derlandse luchtlandingscommissie. Het ligt In de bedoeling jaarlijks enige kin deren gelegenheid te geven hun vakan tie in Engeland door te brengen. LESSEN, 18 aug. De Nederlandse wielrenner Piet van Est is als tweede geëindigd in een wegwedstrijd over 175 km. te Lessen (België) met een ach terstand van twee lengten op de win naar, de Belg Roger Baens. BOCHUM, 18 aug. De 23-jarige Westduitser Alwin Schockemoehle zal de Duitse springruiterequipe voor Ro me, waarvoor reeds waren aangewe zen Frit Thiedemann en Hans Guenther Winkler, completeren. De Oostduitser Manfred Nietzschmann is als reserve aangewezen. ROME, 18 aug. De wereldkampioen op de 440 yards horden, de Zuidafri kaan Potgieter, die door een ernstig ongeluk in Duitsland voor deelneming aan de Olympische spelen werd uit geschakeld, zal als toeschouwer de spe len bijwonen. ENSCHEDE, 18 aug. Tijdens atle tiekwedstrijden won Ine ter Laak Spijk de 400 meter in 56.4 seconde en was Wemmy-Spierenburg-Scholtmeyer met 11.7 sec. de snelste op de 80 meter horden. DEN HAAG, 18 aug. Voor de cricketwedstrijd NederlandFree Fo resters, op 27 en 28 augustus, zijn als scheidsrechters aan gewezen mr. M. A. V. Slingenberg en de heer C. L'. Poe- derbach. ZAGRED, 18 aug. Het Joegosla vische waterpoloteam heeft ook de tweede wedstrijd tegen Westduitsland gewonnen, nu met 51. zich af op een door de gemeente aan gelegd concourspark, waarin een mu- ziekhal was geplaatst voor ruim 4.000 bezoekers. Tegelijkertijd was er een handelstentoonstelling „Kirchroa Alaaf genaamd, die ruim 110.000 bezoekers trok. Bij het derde wereldmuziekconcours in 1958 bleef deze tentoonstelling achter wege hetgeen toen als een gemis werd gevoeld. Er bestaan plannen een soort gelijk evenement aan het wereldcon cours in 1962 te verbinden. In plaats van de expositie „Kirchroa Alaaf" beleef den de concoursbezoekers in 1958 even wel diverse andere evenementen als de watershow en de beeldenexpositie in het stadspark. Aan het derde concours namen maar liefst 125 muziekgezelschappen en or kesten uit 28 landen en 4 wereldde len deel. De ruim 5.000 muziekanten werden bij de bevolking geheel gra tis gehuisvest. Bij het contact met de internationale gasten ondervonden de Kerkradenaren veel gemak van een massale talencursus, die in 1957 werd georganiseerd. In een concerthal met 6.000 zitplaatsen werden galauitvoerin gen verzorgd door de Parijse Garde Républicaine. het Nationaal Jeugdor kest van Israël, en het Radio Philhar monisch orkest. De concerten ondervonden toen enige hinder van een te hard blazend bieror kest in een te dicht bij het concours terrein geplaatste muziektent. Dit euvel zal in 1962 zeker niet meer voorkomen. Plannen bestaan nog vóór het vierde wereldmuziekconcours in 1962, waarvan prins Bernhard opnieuw het bescherm heerschap heeft aanvaard, een perma nente muziekhal te bouwen. Voorts is besloten het concours in 1962 niet meer gedurende de gehele augustusmaand te organiseren, maar van 20 juli tot en met 15 augustus. De organisaties voor dit nieuwe in ternationale muziekfestijn zijn bereids gestart. BRUSSEL, 18 aug. (ANP) De Bel gische minister voor Afrikaanse zaken. De Schrijver, heeft vanochtend gewei gerd verder het debat over de Congo- politiek van de regering in het parle ment bij te wonen, nadat een commu nistische afgevaardigde het Belgische parlement ervan had beschuldigd „knechten te zijn van de Verenigde Sta ten en de Union Minière". „Dit is een belediging van het parlement zelf", riep de minister uit. Hij verliet de zaal, ge volgd door andere leden van de rege ring en vertegenwoordigers van de re geringspartijen. TEHERAN, 18 aug. (Reuter) gens het alhier verschonende blad la'At" zijn tweehonderd aanhanCer.s de oppositie, die in Miandoeab m de provincie Azerbeidjan „stembussen wil den stelen", gewond toen militairen bet vuur op hen openden. 150 der gewonden zgn in een ziekenhuis opgenomen. Zoals bekend worden thans in Perzië verkie zingen gehouden voor de Tweede Kamer (Majlis). Te dezer stede begon men gis teren met de stemming, die vandaag en zaterdag wordt voortgezet. Volgens de jongste resultaten die uit de provincies worden gemeld, heeft de Mellyoen (nationalistische) partij van premier Eghbal tot dusver 102 van de 200 parlementszetels veroverd, terwijl de Mardom (volkspartij) (oppositie) er 46 en de onafhankelijken drie hebben gekregen. Brazilië Door een ontploffing in een hoogoven te San Antonio, in de staat Minas Gerais, zijn zeventien men sen om het leven gekomen en tien ern stig gewond. (A.F.P.) GEMEEN e>MEER KRIJGT HEIFT". ~IKW\L DE HELFT V/IN DE WAARDE, ANDERG ZEG IR DE OOVANE, PAT V DIAMANTEN SMOKKELT. ZOU DE TABAKSZAK VEILIG ZUN. WAT 6TOM VAN ME, OM DIE IN DE MACHINE TE LATEN. KR'JGEN W WA/ROB! 16 MN PEUTEN HERSTELLENDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 2