Zeventig ponny s: de grazende trots van een liefhebberende bollenkweker Woelig en dartel leven rond de „Rusthof m verzameling in Huis Van Looy D A. VAN DER VELDT, 25 jaar Scheepswerf Akerboom bestaat honderd jaar DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL II OP DE GRENS VAN HEEMSTEDE EN BENNEBROEK MODERNE KUNST IN HAARLEM Aanwinsten van gemeentelijke Schade aan Ned. legatiegebouw vergoed Gezichtsvermogen van schepelingen lid van de Haarlemse raad Hartelijk en heftig man, die bij zijn iverkde mens voor ogen houdt 29 AUGUSTUS IN LISSE Weerspiegeling van actueel kunstleven Na voorval in Djakarta op 6 mei Professoren naar zee In de politiek Provinciale Staten Achter de schennen SLEUTEL WEG ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1960 PAGINA 3 HEEMSTEDE 20 augustus Bloembollen exporteren en pony's fokken deze merkwaardige combinatie heeft de bollenexpor- teur J. W. J. van Biezen tot stand gebracht, nadat hij zijn leven lang „in de bollen" had doorgebracht. Terwijl de bloembollenexport het bedrijf vormt van de 53-jarige heer Van Biezen, mag men zijn pony's zien als zijn liefhebberij. Op de sappige weiden van de boerenhofstede „Rusthof" op de grens van Heemstede en Bene broek grazen de 71 pony's Dartmoors en Shetlands waar onder zich twintig veulens bevin den, die in het voorjaar van 1960 in Heemstede het levenslicht aan schouwden. De paardjes zijn de trots van de heer Van Biezen, die zo maar voor zijn plezier met het fokken van pony's is begonnen en in de korte tijd dat hij hiermee bezig is, zich thans de eigenaar mag noemen van een der grootste ponyfokkerijen in den lande. Liefhebbers genoeg ZAADHANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN TR0UPIN voor alle natuursteen zoals grafwerken enz. Deskundigen toetsen eisen aan praktijk «/h F0RTGENS& Zn KONINGSTRAAT 14 „DE SLEUTELSPECIALIST" Adres aan regering Soepele toelating spijtoptanten bepleit IIIIKIIIIIIIIIIItlllllJ I111 III I1111II1111 i 111 De omstandigheid dat de heer Van Biezen meer met dieren heeft omge gaan, zal er niet vreemd aan zijn dat h\j met zijn pony's zo goed overweg kan. Toen in de oorlogsjaren de bollen- export lam gelegd werd, Kocht hij een boerderij in de Haarlemmermeer en het werk van de boer ging hem zo goed af, dat het scheen, alsof hij nooit anders had gedaan. Na de oorlog zei hij het boerenleven weer vaarwel. Het bollenvak ging weer „draaien" en de drukke zaak in Hillegom eiste alle aan dacht op van de heer Van Biezen, die op zijn reizen door het zuiden van Engeland dikwijls met bewondering keek naar de grazende pony's op de onafzienbare heidevlakten van Dart- lïioor. ee?6! verlangen naar het bezit van leeoS,'8en Ponystal groeide bij de Hil- zae hi?e hohenexporteur en tenslotte iangense1e m„°selÜkhei(i om zijnver- Vprhiiicrf kunnen verwezenlyken. stede werd .Hi!leg°m naar Heem hof" e'§enaar van „Rust- i5 v,' een weüand van ruim 13 hectare een ideaal oord zou vor men als een verblijfplaats voor po ny s. „De bollen begonnen me eerlijk ge legd een beetje de keel uit te hangen", vertelde de heer Van Biezen, terwijl wil een praatje met hem maakten in de salon van zijn comfortable woon ark „Ponyvista", van waaruit men een Prachtig uitzicht heeft op bos en wei land. „Ik ergerde me aan vele dingen 'h het bloembollenvak, dat voor drie kwart gedeelte bestaat uit een papie renrompslomp waar je duizelig van ¥n om mÜn aandacht ook eens ui7\,,an-ii5 zaken te kunnen besteden. J vorig jaar in Nederland tien Shetlandpony's, waaraan ik zo- veel plezier beleefde, dat ik later nog eens 45 Dartmoors per KLM-vliegtuig uit Engeland liet overkomen. Het is een liefhebberij, waar wel wat geld in gaat zitten, maar ik heb 't er graag voor over. Af en toe doet de heer Van Biezen wel eens een paardje van de hand. Er zijn liefhebbers genoeg en omdat er elk jaar weer genoeg veulens zullen bijko men, moet de „stal" enigszins op peil worden gehouden. Op stal staan de po ny's overigens nooit. Ze zijn tegen alle weersomstandigheden opgewassen en of het nu regent, vriest of sneeuwt, op de wei voelen de paardjes zich in hun element. Terwijl we in de „Ponyvista" van een kop „Engelse" thee genoten, brak door het grauwe wolkendek de zoveel ste bui augustusregen los. Op de wei- dé rond „Rusthof" lieten de pony's de striemende regen rustig over hun rug gen gaan. Alleen in noodgevallen, zei de heer Van Biezen, worden de pony's op stal gezet. Bijvoorbeeld wanneer het dagen achtereen zou blijven rege nen en het land voor de paardjes te drassig wordt. ,,Ik heb een best florerende bolien- zaak" vertrouwde de heer Van Biezen ons bij het afscheid toe. „Maar wan neer ik voor de keuze zou komen te staan, óf mijn bollenbedrijf, óf mijn po ny's aan te houden, zou ik de bloem bollen vaarwel zeggen". Advertentie SPEKSTRAAT 5 - TELEF. 16061 e zomerten toons tel ling in bet Van Looymuseum geeft een overzicht van de gedurende een jaar tijds verworven aanwinsten van de gemeen telijke verzameling van moderne kunst. Naar de manier van verwerving kan men onderscheiden: schenkingen, bruik lenen, aankopen vanwege de sociale bij standregeling en vrije aankopen. Uit het oogpunt van een bewust aankoop programma kan men onderscheid ma ken tussen enerzijds de verwerving van recente kunstwerken rechtstreeks uit het atelier van de kunstenaar en ander zijds de aankoop op veilingen, bü de kunsthandel of uit particulier bezit van- werk van oudere datum van meestal niet meer levende kunstenaars. Als voorbeeld van dit laatste vindt men ter expositie twee aquarellen van Her man Kruyder: een belangrijk geleken figuur uit de Nederlandse ontwikkeling van de hedendaagse kunst, die enige tijd in onze kunstkringen heeft verkeerd. Het zijn: een groot werk „Maskers", een klein,' meesterlijk penseeltekeningen e van een boom, dat in onze herinne ring als voorstudie verband moet houden met de Paradijs-serie, waarvan de ver zameling reeds enige stukken bevat en dat in die zin een welkome en zinrijke aanvulling zou betekenen. Plaatselijke kunstenaars Het actuele kunstleven in Haarlem vindt in de gemeentelijke collectie zijn weerspiegeling. Van de helaas uit onze stad alweer verdwenen Roger Chailloux zijn een viertal zeer kenmer kende etsen tentoongesteld: Hans Post- ma is vertegenwoordigd met twee et sen. Van andere plaatselijke kunstenaars wordt de ontwikkeling geregistreerd: naast de voortreffelijk houtskooltekening van' station Holten ziin er twee recente etsen van Damave te zien; van Ver poorten heeft men twee van zijn gees- „Violiste", een der olieverfschilderijen van Jaap Kaal op de expositie moderne kunst in Museum „Het Huis van Looy". tige kleuretsen van parkieten aange- k°Albert Loots is er met schetsbladen van vissersschepen. Van Piet van Heer- den ziet men een liggend naakt m ge bakken klei: van Chanon een sterke gou- ache en van Nagy twee gouaches cue vorig jaar op de Contour te zien waren. Hans Mulder leert men hier kennen als een tekenaar van verdroomde land schapjes die, evenals zijn houtsnede, ook topografische betekenis hebben. Voorts heeft men aangekocht van de in Haar lem geboren Willy den Ouden een van diens ruimtelijke aquarellen: van prof. Esser diens bekende honkbalcatcher. De portretbuste van zijn vrouw door Joh. Limpers en de portretkop van Bode wijk van Deyssel door Mari Andriessen zijn een uitbreiding van de afdeling plastiek. De schenkingen betreffen o.m. een aantal portrettekeningen van mevr. H. W. Teding van Berkhout-van Marken, een tweetal belangrijke schilderijtjes van Von Brucken Fock. een serie etsen van Jessurun de Mesquita, die leraar is geweest aan de Haarlemse kunstnij verheidsschool. Collectie Jaap Kaal Het pièce milieu van de tentoonstel ling is de collectie Jaap Kaal. Deze in beperkte kring bekende schilder uit Wormerveer, dit jaar __overleden, tel- de o.a. onze Wim Steijn en Cor pik onder zijn leerlingen. In een provinciale collectie is zijn werk. dat voorbijgaat aan de internationale kunsthistorie, wél gebonden is aan een bepaalde tijd maar in de eerste plaats aan een volkskarak ter, op zijn plaats en onmisbaar. In een vrij sober, monochroom palet _en klare vereenvoudiging van tekening toont zich hier een sterke persoonlijke aard die als poëtisch en verstild, gere serveerd en minzaam, eenvoudig en eenzaam uit het werk tevoorschijn treedt. Uit de 17 werken zijn drie stillevens en een typerend landschap geschonken, de overige in bruikleen afgestaan. Het in beheer nemen van dit werk Ijjkt ons reeds voldoende aanleiding om rond deze kern de overige uitbrei dingen van de verzameling in een ex positie openbaar te maken. Tot 14 september kan men van de 77 aanwinsten kennis nemen; voor ve len zal het door de rijke verscheidenheid inderdaad een vakantiegenoegen zijn. Men vergete daarbij niet Kees Verweij in de Vishal en Rouault in het Bis schoppelijk Museum (beide tot 4 sep tember). L. T. Wie voorbij de „Rusthof" op de grens van Heemstede en Benne- broek komt, heeft daar op de weide de woelige „stal" van ongeveer ze ventig ponny's, die de grazende trots zijn van bollenexporteur Van Biezen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 aug. De. schade vergoeding die de Nederlandse regering aan Djakarta had gevraagd voor de vernielingen, die 6 mei aan de gebou wen en het interieur van de Nederland se missie zijn aangericht, is door de Indonesische regering volledig betaald. Het bedrag is vorige week uitgekeerd in guldens en roepiahs. De schade aan kantoorinventaris, die uit Nederland af komstig is en niet in Indonesië kan wor den gekocht is in Nederlands geld ver goed. De schadevergoeding voor vernie lingen van gebouwen is in Djakarta uit gekeerd in roepiahs. Reeds eerder had het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken haar verontschuldigingen aangeboden voor de bestorming van de Nederlandse missie. 6 mei drongen ongeveer 500 studenten en scholieren de kanselarij en de ambts woning van de zaakgelastigde binnen en vernielden alles wat z\j maar te pakken konden krijgen. Onder meer werden de portretten van koningin Juliana en prin ses Wilhelmina vernield, de Nederland se vlag naar beneden gehaald en aan stukken gescheurd en het wapenschild van de gevel gerukt. De gebouwen van de Nederlandse missie werden met ste nen bekogeld en met verf beklad. Advertentie Anno 1898 ZIJLWEG 151 HAARLEM Tel. 02500 - 10564 - 20154 - 20750 Flagstones voor tuin en schouwen - Raamtabletten - Tafelbladen Eigen BLOKKENZAGERIJ tot 5 ton ROTTERDAM, 19 aug. Met het ms „Langkoeas" van de Koninklijke Rotterdamsche Llo.vd vertrok vanmor gen een hooggeleerd gezelschap naar zee om tijdens de kustreis van dit schip naar Bremen en Hamburg de eisen, die gesteld moeten worden ten aanzien van het gezichtsvermogen van gezag voerders, stuurlieden en scheepswerk- tuigkundigen, alsmede van matrozen en olielieden voor zover zij wacht ple gen te lopen, in de praktjjk te beoor delen. Het bestaande reglement over deze materie, zoals dit is opgenomen in een bjjlage van het schepenbesluit, moet worden herzien. Daartoe werd onlangs een commissie benoemd, die hierover advies zal uitbrengen aan de inspec teur-generaal van scheepvaart. Deze commissie, waarin onder meer zitting hebben prof. dr. J. ten Doesschate uit Utrecht, prof. dr. M. C. Colenbrander uit Leiden, prof. dr. H. J. Flieringa uit Rotterdam, prof. dr. A. A. Hage- doorn uit Amsterdam en dr. W. J. G. Nieveen, medisch-adviseur van de scheepvaart-inspectie in Den Haag, heeft intussen binnenskamers bepaalde inzichten en voorschriften geformu leerd, maar stelde er prijs op een en ander in de praktü'k te toetsen alvorens een definitief advies uit te brengen. Men zocht hiertoe contact met dr. H. B. G. Breijer, hoofd van de me dische dienst van de Rotterdamsche Lloyd, die reeds vaker zjjn interesse voor deze zaak heeft laten blijken en ook enige speciale brillen ten behoeve van de radamavigatie op zee ontwierp. Dit had tot gevolg dat de commissie in de gelegenheid werd gesteld als gasten van deze rederij de kustreis van de „Langkoeas" mee te maken. Het ge zelschap is voor deze gelegenheid ver sterkt met dr. M. A. Bouman. direc teur van het instituut voor zintuigelijke physiologie te Soesterberg. Advertentie Horloger - Juwelier HAARLEM - TEL. 10540 Als vanouds Hel Adres van Vertrouwen HAARLEM, 20 aug. Wie de K.A.B.- bestuurder Antoon van der Veldt ont moet, weet binnen tien minuten met wat voor een man hij te maken heeft. Wanneer hij zijn grote, sterke hand in de uwe legt, voelt men dat men te ma ken heeft met een hartelijk en heftig man. Hij valt als het ware over zijn ei gen woorden. Hij holt van het ene on derwerp naar het andere. Voortdurend is hij bezig met iets, maar tegelijkertijd denkt hij reeds aan een volgende bezig heid. „Ik kan niet stilzitten" bekent hij ten overvloede. Zondag werd hij 56 jaar en men kan gerust zeggen, dat hij daarvan 45 jaar vrijwel zonder onderbre king in touw is geweest. Daarvan is hij op 2 september 25 jaar raadslid en men mag aannemen, dat fle raad zich de ge legenheid niet zal laten ontgaan om hem bij die gelegenheid duidelijk te laten blijken, hoezeer men zijn persoon en zijn werk apprecieert. Antoon van der Veldt stamt uit een tuinbouwersgezin uit Overveen. Hij was elf jaar oud, toen hij zelf in de tuinderij ging. Het kon niet anders, want hij was de oudste thuis en het was voor het ge zin Van der Veldt in die tijd heel moei lijk om de eindjes aan elkaar te knopen. Dat is bepalend geweest voor wat de jonge Toon zou gaan doen. Hij wilde in zijn jeugdig enthousiasme de arbeider - en vooral de landarbeider - in de gele genheid stellen om ook nog eens aan iets anders te denken dan aan geld ver dienen. Nog vertelt hij met verontwaar diging over een voorval uit die tijd. Zijn vader was zonder werk gekomen. Hü werd ziek en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Met een rijtuig met houten banden, want die met rubber banden waren gereserveerd voor de rij ken. Maar het ziekenhuis nam de pa tiënt niet op. Eerst het verpleeggeld voor veertien dagen vooruit betalen. Natuurlijk vond hij al jong zijn weg naar de katholieke landarbeidersbond „St. Deusdedit". Zestien jaar oud was hij, toen hij in het bestuur kwam. Een paar jaar later al werd hy gekozen tot districtsbestuurder. Hij bleef dat tot hjj in 1945 werd opgenomen in het hoofdbestuur van de K.A.B. Voortaan zou zijn sociale werk zün hoofdbe- staan worden. Daarbij ging het hem niet op de eerste plaats om de finan ciële omstandigheden van de arbei der, maar om zijn sociale en culturele mogelijkheden. Hij werd geen vak bondsman, maar behartiger van de standsbelangen. De leiding van het rechtskundig adviesbureau voor het bisdom werd hem opgedragen, waar hij te maken kreeg met de uitvoering van de sociale wetten en met de LISSE, 20 aug. Willem Akerboom is 37 jaar, een ste vig gebouwde man, die in zijn eentje een scheepswerf drijft. Zoals zijn overgrootvader Hendrik Akerboom zoveel mogelijk schepen wilde bou wen en Willem Akerboom niet meer. Hij heeft zich toegelegd op onderhoud en win- terberging van scheepjes. De laat ste jaren zijn er bij hem practisch geen nieuwe vaartuigjes van de helling in het water van de Greveling te Lisse gelopen. Maandag 29 augustus is het bedrijf een eeuw oud. De heer W. Akerboom heeft zijn klanten en re laties uitgenodigd om dat gedenk waardige feit met hem mee te vieren. 's Morgens wordt er t in de parochiekerk van Sint Agatha een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opge dragen en daarna is er in café-restaurant Taveerne aan de Wagendwarsstraat een receptie. iW<M: Een van de sterkste zijden van de heer Akerboom is zijn zin voor historie. Aan de hand van officiële, zij het ver geelde papieren vertelt hij, dat zijn overgrootvader Hendrik op 29 augustus 1860 van Cornelis Dobbe een stuk land voor 2400 kocht. Daardoor kon een lang gekoesterde wens van Hendrik Aker boom in vervulling gaan: een eigen scheepswerf. Hij was toen 45 jaar oud. WAT denkt u nu van de Haar lemse begroting? Vorige week schreef ik mijn vage vermoe den neer, dat er wel weer een te kort zou zijn. Verleden jaar immers hadden wij al zo'n zes millioen in kas te weinig. Ik ging er van uit, dat Haarlem dat kapitale bedrag niet binnen één jaar zou inlopen. Er zou dus, volgens mijn berekening, nog een tekort van drie millioen moeten zijn. En dan nog zou ik nu geschre ven hebben: nou jongens, had het niet een beetje zuiniger gekund? Maar ziet, het verbijsterende is gebeurd: ons gemeenschappelijk te kort is zelfs met bijna twee millioen gulden toegenomen. Vorig jaar werd ons verteld, dat Haarlem op de rand van zijn faillis sement stond. Nog eventjes, en de stad zou onder curatele gesteld worden. Je zou zo denken: kop op, de buikriem strakker aanhalen en wat rustiger leven. Niets daarvan in Haarlem. Doorgaan op de oude voet, hebben burgemeester en wet houders gezegd. Net doen, of je neus bloedt. Curatele of geen cura- tele, uitgeven maar. Ja, zelfs de heer Bakker, een rus tig en weldenkend man, heeft er zijn fiat aan gegeven. Hij schijnt zijn A.R.-gedachte te zijn gaan verande ren van Anti-Royaal naar Altijd- Royaal. En wat mij nog meer heeft verbaasd, hij en zijn collega's wor den er om geprezen. De kranten hebben een juichtoon aangeslagen. Een mijner collega's Bij de gemeente kan dat wel. Daar kun je zeggende landsregering zal wel wat afschuiven. Laten we het al- vast maar uitgeven. De gemeente, die de meeste schulden maakt, is er het beste aan toe. Wat dat betreft, hebben de bestuurders van Haar lem zich in het verleden als sneeuw poppen gedragen. Maar ze zijn god dank ontdooid. Wel is mij duidelijk geworden, dat de zelfstandigheid van de gemeente volkomen is uitgehold. Kijk, als die sneeuwpoppen nu maar niet in eta lagepoppen veranderen. Wethouder W. C. BAKKER (Van Anti- naar Altijd-Royaal) heeft zelfs beweerd, dat burgemees ter en wethouders eindelijk ont dooid zijn. 't Schijnt altijd bij ons in Haarlem een bevroren zaakje te zijn geweest, een diepvriesfabriek, waar in men met ijzige gezichten zich zo netjes mogelijk tegenover de lands regering gedraagt. Ik heb er allemaal niet veel van begrepen en mijn denkfout schijnt geweest te zijn, dat ik de gemeente lijke huishouding vergeleken heb met die bij ons thuis. Dat is ver keerd, radicaal fout zelfs. Als je thuis met je salaris niet uitkomt, mag je de kruidenier en de slager niet wijsmaken, dat je baas binnen kort de schulden wel voldoet. 'ET begrotingstekort was nog niet genoeg. Er kan nog wel wat bij, moet een of andere gauwdief gezegd hebben. En prompt nam hij een tinnen schotel weg uit de kamer van B. en W. Op het mo ment, dat ik dat schrijf, is de dief nog niet gegrepen en is de schotel nog niet terecht. Het doet er trou wens niet zoveel toe. Bedenkelijk blijft het, dat de eer ste en zeker de beste zo maar een schotel kan meenemen. Alle grond van wat B. en W. ons plegen voor te schotelen is nu weggenomen. Ze zitten nu met lege handen. Enfin, alleen de schotel is verdwe nen. De kop zal er nog wel zijn. Als die kop van B. en W. nu maar be houden blijft. Wij hebben niet veel meer te verliezen. Hij bouwde een helling en begon kort daarna aan zijn eerste opdracht: een polderschuit. In de loop der jaren begon nen enkele zoons van Hendrik in De Kaag en Boskoop een scheepsbouwbe drijf. Zijn zoon Piet. die later het be drijf overnam, bouwde in 3909 de eerste ijzeren boot op de werf. Willem Aker boom laat het werkboekje een klein langwerpig schrift zien. Op de eerste bladzijde staat: „1909 een ijzeren boot gemaakt voor J. C. de Bok; de eerste ijzeren schuit die ik gemaakt heb. 24 november aan de boot begon nen en 28 december thuis gebracht voor de som van 8000. Voldaan 12 januari 1910." De ereste motorboot bouwde de ze Akerboom op 22 juli 1915. Hij was te koop voor 1000, maar ging op 9 mei 1916 voor 800 van de hand. De koper was een zekere Henri van Brus sel in Leiden. Niet altijd werd er op toegelegd. Een in 1914 voor 400 ge bouwde vlet ging drie jaar later voor 900 de deur uit. In 1919 stapte de vader van de huidige eigenaar, de heer Henricus Akerboom in het bedrijf, De bolientelers beleef den in die dagen gouden tijden en Hein Akerboom profiteerde daarvan uiter aard. Er was zoveel vraag naar bollen- vletten, dat hij met 15 man personeel dag en nacht moest werken om aan de vraag te kunnen voldoen. In één jaar verlieten 43 vletten de werf. Hij heeft er tussen de 300 en 400 gemaakt. Willem volgde zijn vader in 1948 op. In opdracht van de inspecteur-generaal voor de scheepvaart bouwde hij 186 roei- vletten voor Rijnaken, welke tijdens de oorlog door de Duitsers waren gevor derd om nadat de neus ervan was afgezaagd dienst te doen als landings vaartuigen. Veel van deze schepen wer den na de bevrijding teruggevonden en teruggegeven aan de vroegere eige naars. Voor deze schepen moesten de ontbre kende roeivletten worden gemaakt. Wil lem Akerboom heeft aan deze opdracht met twaalf man dag en nacht gewerkt. Van de winst bleef hem niet veel over, zodat hij besloot dit soort werk te sta ken. Hij ging het wat kalmer aan doen en schakelde over op onderhoud en win- terberging van schepen en jachten, een bezigheid, welke hij nu alleen af kan en die hem volop tevreden doet zijn. Een zware klap kreeg hij twee jaar geleden te incasseren, toen een van zijn loodsen tot de grond toe afbrandde. Er kwam een spiksplinternieuwe en moderne loods voor in de plaats. vraagstukken van belasting en huur van de leden. Daarna volgde zijn benoeming tot lid van de beheersraad voor het bedrijfs- apostolaat van het bisdom, hetgeen men het kerkbestuur van hef diocesane be- drijfsapostolaat zou kunnen noemen. Maar zijn belangstelling voor de mens reikte nog verder. De culturele ontplooi ingsmogelijkheden voor de mens. bo den hem een njeuw werkterrein. Voort durend heeft hjj geijverd voor de zelf werkzaamheid. ook op cultureel gebied. Zelf was hij een enthousiast lid van de r.-k. Rederijkerkamer „Alberdingk Thym" en het amateurtoneel - ook bij andere verenigingen - bleef ook nadien zijn belangstelling houden, evenals trou wens de amateurmuziek. „Als ik uit de politiek ga, ga ik terug naar het echte toneel", pleegt de heer Van der Veldt te zeggen. In die politiek raakte hij in 1935 ver zeild, toen hij tot raadslid werd gekozen. Tevoren was hij al een enthousiast pro pagandist geweest van de r.-k. Staats partij. Tijdens partijbijeenkomsten kon hij zijn mond niet houden en gezien zijn sociale bewogenheid, had men midden in de tijd van de grote economische cri sis behoefte aan een man als hij, in de raad. Hü viel met zün neus in de boter. In de katholieke fractie kreeg hij de be hartiging van de sociale belangen toe gewezen. Geen eenvoudige taak, temeer omdat andere, meer radicale groepen gemakkelijk vat konden krügen op de massa van crisisslachtoffers. Maar hü heeft het gered. Hü heeft de mensen we ten te overtuigen van de onmogelükheid om op dat moment meer te doen dan gedaan werd. Hij heeft de mensen ge voel voor redelükheid bügebracht. In die tüd pleitte hij jong en en thousiast - al voor een ontwikkeling van de sociale steun in de richting van een maatschappelüke zorg en niet zonder trots constateert hij nu, 25 jaar later, dat die ontwikkeling thans in volle gang is. Maar ook het subsi die voor het amateurtoneel en de ama teurmuziek heeft hü bü herhaling be pleit in de raad. Het is hem gelukt. Maar de tunnel onder de spoorweg bü de Westergracht, waarvoor hij 25 jaar geleden ook al pleitte, is er vandaag 3 ja nda dag nog niet. En alsof al dat werk nog niet voldoen de was. trad hü na de oorlog nog toe tot de Provinciale Staten van Noordhol land, waar hij eveneens de sociale en maatschappelüke zorg behartigt. Het is begrüpelük, dat er bij dat alles niet zo heel veel tijd overblijft voor thuis. En het is niet dan met diepgemeende dank baarheid dat hü spreekt over zün echt genote. die begrepen heeft dat een ge voelig man als Antoon van der Veldt niet stil kan zitten. Zij heeft begrepen, dat zün werk voor een goed deel bui- tuinshuis moest liggen en ze heeft dat aanvaard. „Ze heeft heel wat met me te stellen gehad", geeft hij grif toe. Al leen de zaterdagavonden kan men hem zeker thuis treffen, want dan geeft hü grammofoonplatenconcerten voor ie der die maar wil komen luisteren. Mu ziek is een liefde, die hem zozeer te pakken heeft, dat hü dan plotseling wel stil kan zitten. Urenlang als het moet. Hoevelen zullen niet op de een of an dere manier dank verschuldigd zün aan de heer Van der Veldt voor wat hij in de oorlog heeft gedaan. Hü bracht 'dis tributiekaarten en illegale blaadjes rond en deed veel voor de Rotterdam mers die per trein van hier vertrokken. Veel zegt hij er niet over, alleen „We hebben het secht geha toen". Dat houdt in, dat hij en de zijnen vaak hon ger hebben geleden; dat hij herhaaldelijk onder moest duiken en dat hü door de S.D. is aangehouden en uren en uren is verhoord. In dc raad hoort men hem niet vaak. Alleen tijdens de principiële debatten bü de begrotingsbehandeling van het hoofdstuk Sociale Zaken. Hij vertelt dan heftig en bewogen, hoe hij principieel de maatschappelijke zorg ziet. Voor het grootste gedeelte speelt zqn werk zich achter de schermen af. In de commis sies en tjjdens de vele besprekingen met de dienst voor Sociale Zaken, waar hü heel veel werk verzet ten nutte van zeer velen, die in nood verkeren. (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 1149S DEN HAAG, 19 aug. Het comité „Nationale Actie Steun Spütoptanten Indonesië" heeft zich na de verbreking van de diplomatieke betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland, in een adres tot de Nederlandse regering ge wend. In het adres deelt het comité mede verontrust te zün over de acute nood. waarin de spütoptanten thans zul len komen te verkeren. Het comité zegt vele blüken van on gerustheid onder grote groepen van het Nederlandse volk te hebben ontvangen. Het verzoekt de regering de toelating van spütoptanten niet verder aan stren ge beperkende bepalingen te onderwer pen en de nodige maatregelen te tref fen, zodat hun spoedige overkomst naar Nederland verzekerd is. Het co mité heeft zün diensten ter beschik king van de regering gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 3