Walter Ulbricht verkeert in grote moeilijkheden Ambitieuze economische Wt 7?j Jannen mislukt pit Kaart OOK DE SENAAT SCHENKT EYSKENS VERTROUWEN Vraagstuk Roeanda-Oeroendi dient te worden onderzocht De week in Westminster OOSTDUITSE VROUWEN VORMEN WEER QUEUES Balans va het proces-Powers Willi Stoph de reddende engel? Noodtoestand in Mali-federatie Eerste inheeme bisschop Politieke daad van Duitse generaals? Jonge ree voor De Gaulle WÊkM ten eenmansregermg - Opheffing van de de I politiek Teddy boys ter zee Leiders en Roofd ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1960 PAGINA 7 W/"alter Ulbrichts recente internationale persconferentie in Oost-Berlijn, ||||£mi waarin hij „bewijsmateriaal" op tafel legde van de „Blitzkrieg", die I de Westelijke mogendheden tegen de z.g. „Duitse Democratische Republiek" Sp®I^ en de andere landen van het communistische Oostblok voorbereiden, is een a- wj volmaakt voorbeeld van een poging om met een buitenlands „complot" hMI WÈËM de aandacht af te leiden van binnenlandse moeilijkheden. Want Walter Rlbricht en zijn communistische S.E.D.-eenheidspartij zijn in ernstige I Moeilijkheden: de „Planwirtschaft" der Oostzone is (weer eens) in het HEI15L. m «B honderd gelopen. Walter Ulbricht krijgt de rekening gepresenteerd voor "T 'Af Mjn al te ambitieuze economische „planning", die ten doel had voor I einde 1961 de Westduitse Bondsrepubliek niet alleen in te halen maar zelfs ra| te overvleugelen. Het zevenjarenplan (1959-1965) is vastgelopen. A ustralisch-Nw.-Guinea 1 stakers Vlootdagen „Avengers" en Den Helder Knappe demonstratie van „Sikorsky's" Redden van drenkelingen levert geen moeilijkheden meer op 700 jaar Vianen Waarschuwen leren Dynamisch Drente Fiets, hèt vakantie-vervoermiddel ®s Lands Kroniek De verzorgingscrisis in de Oostzope - de huisvrouwen staan er, vijftien ja- ren na de oorlog, weer in de queue °m de meest noodzakelijke levensmid delen te kunnen bemachtigen tegen be lachelijk hoge prijzen laat zich niet meer verheimelijken. Zoals bekend heeft inmiddels West-Duitsland aange boden om „de grootste nood van de bevolking te lenigen". De crisis trad aan het licht, toen de Marionetten-pre mier Otto Grotewohl die aan de lei band van partijchef Ulbricht loopt dezer dagen zijn kabinet wijzigde. De belangrijkste wijziging was de onthef fing van generaal Willi Stoph (metse laar van beroep) uit zijn functie van ..minister van nationale defensie" en zijn benoeming tot „coördinator voor en controleur op de uitvoering van de besluiten van het Centrale Comité der Partij en van de ministerraad". Veel te veel is de aandacht gevestigd op Staphs ontslag als „minister van natio nale defensie", veel te weinig op zijn nieuwe rol, die hem met één slag de tweede man in de Oostzone maakt, nl. Ulbrichts „troubleshooter". Om daaraan geen twijfel te laten beeft Stoph enkele uren na zijn ambts aanvaarding als .controle-commissa ris" over het gehele staatsapparaat d2tr£Sne de voorzitters der veertien vinciaierarlen (te vergelijken met pro- Hjn ontb(fm?verneurs) naar Oost-Be,r" binden dat a om hen °P het hart te se burèaucrn? stUl der gehele Oostduit- ren grondig moet verande- Aan een vervulling van de reeds m 1958 door Walter Ulbricht gestel de „economische hoofdopgave", d.w.z. vóór het einde van 1961 de Bondsrepubliek in per capita ver bruik van de belangrijkste consump tie-goederen en voedingsmiddelen in 1® halen en voorbij te streven, valt 81 niet meer te denken. De versnelde collectivisering van de landbouw in de Oostzone heeft de implementatie Van het zevenjaren-plan de doodsteek gegeven: zolang tenminste nog de Nu de militaire kamer van het Russische Opperste Gerechtshof zijn vonnis heeft geveld1 over de Amerikaanse piloot Francis Gary Po wers, is er een eind gekomen aan een Proces, dat een uitermate grote politie ke betekenis had. Premier Khroesj- tsjev heeft begin mei om redenen, die ons maar ten dele bekend zijn, het neerschieten van Powers' U-2 verken ningsvliegtuig boven Sverdlovsk aange grepen als voorwendsel om de topconfe rentie te doen mislukken en nieuwe spanningen te verwekken in de inter nationale betrekkingen. Uit de mis lukte vlucht van Powers had de Rus sische regeringsleider zoveel politieke Munt trachten te slaan, dat hij een openbare berechting van de Ameri kaan eenvoudig niet meer kon verma nen. Het gevaar van zo'n grootscheeps showproces is natuurlijk, dat de ver slechtering van het internationaal kli- Maat, begonnen nadat het strafbare feit was gepleegd, door een agressief Proces en een onmenselijk vonnis over gaat in een onherstelbare breuk tussen oost en west. De eerste conclusie mag 2,jn, dat, het zo ver niet is gekomen. De Wijze, waarop het proces-Powers is ge voerd, schijnt geheel in overeenstem ming te zijn met de theorieën over de ..socialistische legaliteit", die thans op geld doen in de Sovjet-Unie. Het von- his van tien jaar is bepaald niet on menselijk. Onder Stalin zou een derge lijke strafmaat ondenkbaar zijn ge weest. De Russische kolonel Rudolf Ivanowitsj Abel is drie jaar geleden door een federaal hof te Brooklyn we gens spionage tegen de Verenigde Sta ten veroordeeld tot dertig jaar gevan genisstraf. Powers maakt een goede kans dat hij na zes jaar vrijkomt. Op timisten menen, dat dat al na drie jaar bet geval zal zijn. Natuurlijk heeft het proces-Powers in dienst moeten staan van de communistische propaganda. "jWee onjuiste stellingen hebben de rechters en vooral procureur-generaal Roedenko ermee willen bewijzen. De eerste stelling is de schijnheiligste, de- re namelijk, dat spionage een monopo lie zou zijn van het kapitalistische wes ten, het „giftige wapen" van het im perialisme", zoals radio-Moskou het de- rer dagen uitdrukte. De tweede stel ling is, dat de V.S. deze vluchten met U-2-toestellen georganiseerd zouden hebben met agressieve bedoelingen. Dok dit laatste is natuurlijk niet waar. men kan twijfelen aan de opportuniteit van Powers mislukte vlucht, aan de ynoravond dus van de topconferentie, ??aar de intentie was juist defensief. vet Pearl Harbour-complex zit er bij "e Amerikanen nu eenmaal diep in geroest. Dat de Russen het spel langs bo j ÏÜben zouden spelen lag voor de o„b. Maar zij hebben de zaken niet P de spits gedreven. Dat was trou- t ens ook niet nodig. De feiten waren (ofschoon niet geheel) duide- el en Francis Gary Powers zelf bleek en betrekkelijk bereidwillige, ofschoon steeds geloofwaardige beklaagde. Hier daar heeft men zich afgevraagd, of Va„ somtijds wat wankele loyaliteit trwi!„ üwers aan de Amerikaanse zaak blf„ ar, e„n. vooral verklaarbaar is k!' oud-offipier. Maar dan vergeet fi„ a, at bp zich zelf door een al te ki„. ai te, koppig optreden in de be- tot ^denbank zou hebben veroordeeld «chan zinloos martelaar- bitteró da.n alleen nog de ietwat Voor hil die dit hele incident omdat p westen behoudt. Bitter ook, Wr verat 0p 1 mei is opgestegen de on "g Van een defensie. die helft van de landbouw door zelfstan dige boeren werd bedreven, werd er ondanks tegenwerking en politieke chicanes nog net zoveel aan brood, aardappelen, melk en vlees geprodu ceerd, dat de zeventien miljoen Oost duitsers enigszins redelijk waren verzorgd. Nu de vroeger zelfstandige boeren voor zover zij hun hofste den niet in de steek lieten en naar iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiii IIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllHIIIIIMIIl»l,l,llnl",ll",""llllln" West-Duitsland vluchtten ambte naren van Ulbrichts heilstaat zpn ge- worden, doen zy niet meer da.n strikt noodzakelijk is. Er zijn gecollectiviseerde boerderij en die per week niet meer dan zeven eieren aan de distributie-coöperaties afleveren. De S.E.D.-functionarissen praten over varkens, paarden en koei en, maar zij hebben de bevolking tegen zich. De S.E.D.-leiding weigert natuur lijk dat te erkennen: zij kan niet toe geven, dat de oorzaak van de misluk king te wijten is aan de veel te am bitieuze economische plannen en aan de onwil van de bevolking om zich te laten verleiden tot grotere prestaties. Volgens haar liggen de fouten bij de bureaucraten. Boven hen is nu de 46- jarige opper-bureaucraat Willy Stoph gesteld. Hij was van 1947 tot 1951 reeds afdelingschef voor economische aange legenheden in het centrale comité der S.E.D. Sinds 1953 is hij lid van het Politbüro". Van 1952-1955 was hij „mi nister van binnenlandse zaken". Zijn organisatorische kwaliteiten bewees hij bij de opbouw van de „Nationale Volks armee". Zjjn taak zal het thans zijn om de theorie en de praktijk van de economische politiek der communisti sche Oostduitse staat met elkaar in overeenstemming te brengen. Daartus sen gaap nl. een brede kloof. Maar ook de splinternieuwe „contro le-commissaris" Stoph zal kameraad Uibricht niet uit de brand kunnen red- PARIJS, 20 aug. (A.F.P.) De pre mier van de federatie van Mali be staande uit de vroegere Franse gebie den Senegal en Soedan Modibo Kei- ta, heeft gisteravond de noodtoestand afgekondigd en meegedeeld dat de plaatsvervangend premier van de fede ratie en premier van Senegal, Mama- dou Dia, van zijn functie van minister van defensie is ontheven. Enkele lei ders zouden „onder het voorwendsel van de presidentsverkiezingen" de ter ritoriale onschendbaarheid van de fe deratie in gevaar brengen. Deze ver kiezingen worden 27 augustus gehou den. De regering van Senegal kondigde daarop de onafhankelijkheid en ergo de ontbindingen van de federatie af en proclameerde eveneens de noodtoe stand. Mamadou Dia en de leider van de progressieve unie van Senegal Leo pold Senghor richtten zich via de radio tot de bevolking. „Gedreven door krank zinnige ambities heeft Modibo Keita een staatsgreep tegen het volk van Se negal ondernomen. De ontheffing van Mamadou Dia als minister van defen sie is onwettig omdat dit is geschied zonder toestemming van de regering van Senegal," aldus Senghor, die de leden van zijn partij opriep om een mi litie te vormen „ten einde geweld met geweld te kunnen beantwoorden". Sen- fhor is door de progressieve unie kan- idaat gesteld voor het presidentschap. Troepen van Modibo Keita bewaken de regeringsgebouwen van Senegal en de federatie in Dakar. Naar verluidt is kolonel Soumare, die onlangs werd be noemd tot stafchef van de strijdkrach ten van de federatie, gearresteerd. WALTER ULBRICHT den. De fout ligt nl. daarin, dat de communisten geloven, dat zij de eco nomische wetten beheersen en dat men de produktie van industrie-goederen en landbouwprodukten met wetenschappe lijke precisie zeven jaar vooruit kan be ramen. Een tweede fout is, dat de Oostzonai e„Planwirtschaft" voor de zone enerzijds streeft naar autarkie te genover het kapitalistische Westen en anderzijds haar bijdrage moet leveren tot de behoeften van de Sovjet-Unie als de leidende mogendheid in het „socia listische kamp". De door de voor Wederzijdse Economische H'UP een O.E.E.S. der communistische Oostbloklanden opgelegde werkver deling dwingt nl. de individuele staten tot investeringen, die zy zich in feite niet kunnen veroorloven en hun draag kracht verre te boven gaan. De Oost- zone moet een chemie-staat worden en Rostock moet een haven worden, die groter is dan Hamburg. Dat zijn blij vende toestanden, die ook „controle commissaris" Willy Stoph niet kan veranderen en het laat zich derhalve aanzien, alsof zijn taak al is mislukt nog voor hij er goed en wel .aan is be gonnen. Ik heb die sensationele maankaart van prof. Alex ander Michailov, die ons anders toch altijd zo rustige dagblad gisteren op de voor pagina heeft afgedrukt, eens goed bestudeerd. En ik moet toegeven dat ik inderdaad geschrokken ben. Ik heb nooit geweten dat er op zo'n maan nog zoveel viel te beleven. En zo op het eerste gezicht zou ik zeggen: als de A.N.W.B. er eens wat orde ging schep pen en zorgde voor een paar duide lijke richtingaanwijzers. En enige plaatselijke V.V.V.'s zouden, mijns in ziens, ook geen kwaad kunnen. Want de bezienswaardigheden zijn op die kaart nauwelijks uit elkaar te hou den. En dan wil ik meteen maar plei ten voor een kleine aanvullende bijla^ ge omtrent het nachtleven. Ik kan mp althans niet voorstellen dat ze er zich op de maan beperken tot „Frau Luna". Trouwens omtrent klederdrachten en andere folkloristische maan-gebruiken zou ik ook graag nader worden inge licht. Ik twijfel er niet aan of daar heb ben ze in de Sovjet-Unie ook een pro fessor voor, zo niet, dan zouden we wellicht even onze Sjjtje Boes en Ni- colaas Kroese naar het hemellichaam kunnen schieten; en Max Tailleur om de eerste maan-moppen te verzame len. Maar ook zonder dat blijft het een opmerkelijke kaart. Als u haar er even bij wilt nemen kan ik u misschien op enkele merkwaardigheden wijzen, die u om de een of andere reden zijn ontgaan. Welnu dan. De linkerhelft van de maan is duidelijk dichter bevolkt dan de rechter. De stedekes en dorp- jees die dadar zijn samengegroeid zijn nauwelijks meer te tellen. Daar staat tegenover dat de hoofdstad in de rechter bovenhoek schijnt te liggen. Inderdaad, ik bedoel die imposante kring die prof. Alexander Michailov daar heeft geprojecteerd. Rechts onderaan treft men, als ik het goed zie, een flink stuk veengrond aan, uitermate geschikt, dunkt mij, om er strak met het eerste ruimteschip in te verdwijnen. De duinen liggen, net als bij ons in Nederland links, als je tenminste de zaak op de juiste manier bekijken wilt en niet op je hoofd gaat staan. En ik mag er wel even op wijzen dat daar het natuurschoon ruim voor handen is. Ook het maanvogelleven bloeit er ongekend, dat zie je zo. Al lerlei onbekende soorten vliegen er on bekommerd rond. Dat open kringetje links lijkt inderdaad op de Haar lemmermeerpolder. Het is dan ook de Haarlemmermeerpolder; getranspo neerd in maanse verhoudingen. In het midden bovenaan ziet u een hele rij vuurspuwende bergen. Zij wachten echter nog even met spuwen tot de eerste maanreizigers van aard se herkomst zijn gearriveerd. Waar mee ik niemand wil ontmoedigen. Ik kan natuurlijk niet ingaan op alle vierhonderd details, die op dit topo grafische meesterwerkje in kaart zijn gebracht. Ik wil alleen nog even wij zen op het pikante feit dat de maan kennelijk even rond is als de aarde peervormig. Tenslotte hoop ik, dat u, in afwach ting van andere, nader inlichtende fol dertjes iets gehad heeft aan mijn sum miere toelichting en dat u het voor de rest, net als ik, al gezién heeft. en spraken zich tegen een dergelijke vervanging uit. BRUSSEL, 20 aug. (ANP) De Belgiscne minister-president, prof. Eyskens, heeft gisteren in de Senaat meegedeeld, dat het vraagstuk van het mandaatgebied Roeanda-Oeroendi „na der dient te worden onderzocht". De senaat had het zomerreces onderbro ken om in navolging van de kamer van Volksvertegenwoordigers het Congo-beleid van de regering te be spreken. De senatoren keurden met 105 tegen 49 stemmen (socialisten en communisten) en twee onthoudingen een motie van vertrouwen in het kabinet-Eyskens goed. De minister-president sprak een ver klaring van de socialistische senator prof. Rolin tegen, dat de regering van plan zou zijn het voogdijschap over Roeanda-Oeroendi neer te leggen zon der enige verdere voorbereiding. „Wanneer ik echter naga, wat dit gebied, dat ons nooit enig economisch voordeel heeft gebracht, kost en ik de gestadige groei van onze andere lasten overzie, dan aarzel ik niet te verkla ren, dat het vraagstuk van het man daatgebied moet worden onderzoent," aldus Eyskens. Roeanda-Oeroendi, dat het volgend jaar onafhankelijk zal worden, was eerder op de dag reeds ter sprake gekomen op de wekelijkse vergadering van het Belgische kabinet. Hierbij zou zijn gesproken over een stap bij de Verenigde Naties om finan ciële steun bij de verdere ontwikkeling van het gebied. Alhier is gisteren voorts bekend gemaakt, dat een dele gatie uit Oeroendi nog deze maand naar België zal komen om besprekin gen te voeren over de politieke toe komst. In Roeanda kwam gisteren ver deeldheid aan het licht, nadat de Bwa- mi Kigeri V van Roeanda, die sinds geruime tijd in I.eopoldstad verblijft, in een communiqué om vervanging van het Belgische bestuur door de V.N. had gevraagd. Politieke partijen in Roeanda keerden zich tegen de vorst De Japanse kroonprins heeft president De Gaulle een jonge ree ten geschenke gegeven. Het dier is ondergebracht in het park van Rambouillet. Evenals de afgelopen twee dagen in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers werd tijdens het debat in de Senaat het beleid van het kabinet- Eyskens scherp door de socialistiscne oppositie aangevallen. De socialistische woordvoerder, prof. Rolin, verweet de regering onder meer door haar houding jegens Katanga althans de schijn van een dubbelhartige politiek tegenover de V.N. op zich te hebben geladen. Deze mening werd krachtig door prof. Eyskens en de minister van buiten landse zaken, Wigny, bestreden. Prof. Rolin eiste het aftreden van de rege ring of nieuwe verkiezingen. BRISBANE, 20 augustus (UPI) George Ambo, 37 jaar oud en papoea van geboorte, is gisteren benoemd tot bisschop in Australisch Nieuw-Guinea. Mgr. Ambo zal waarschijnlijk in okto ber tot bisschop gewijd worden. Hij wordt hulpbisschop voor mgr. Phillip Strong, de bisschop van Nieuw-Guinea. Mgr. Ambo was vroeger schoolmees ter en ontving zijn opleiding op de mis sie-scholen in Nieuw-Guinea. BONN, 20 aug. (U.P.I.) In een door het Westduits ministerie van defen sie gepubliceerd pamflet „ter voorlich ting van de troepen" verklaren de be velvoerders van de Westduitse strijd krachten dat de dienstplicht, het lid maatschap van de NATO en kernwa pens alle van vitaal belang zijn voor de verdediging van West-Duitsland. De inhoud van het memorandum is de vorige maand opgesteld tijdens een vergadering van de minister van de fensie Strauss, met de generale staf en commandanten van parate eenheden. Doel van de publikatie is een tegen wicht te vormen voor mogelijke ver langen de defensiebegroting te beknot ten, aldus zegslieden van het ministerie van defensie. - De Westduitse socialistische partij heeft het memorandum betiteld als een politieke daad van de Duitse ge neraals, een daad waartoe zij geen enkel recht hebben zolang zij zich be wust zjjn van hun plaats. Het Duitse volk, aldus het memoran dum, wordt bedreigd door het militan te communisme dat in de legers van de satelietlanden en in de Sovjet-Unie beschikt over een gevaarlijk machtsmid del. De aanvoerders van de communis ten hebben altijd gesteld, dat de we reldrevolutie, desnoods door geweld ver kregen, hun einddoel is. „De Bundes- wehr is mede verantwoordelijk voor de veiligheid van de federale republiek. De Bundeswehr kan de dienstplicht, het lid maatschap van de NATO of kernwapens daarom met afzweren," aldus de Duitse generaals. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiii t-i j j een eveneens dure nachtclub in een iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiik Macmillan vertrok donderdag jl. van het King's Cross-station naar het graafschap Yorkshire om met zijn adellijke familieleden op de korhoenderjacht te gaan. En omdat de huidige Britse regering meer het karakter draagt van een éénmans- regering dan ooit het geval is geweest sedert het eind van de tweede wereld oorlog, is de politiek tijdelijk opgehe ven. Nijver zoekend naar politiek nieuws wisten de Britse dagbladen gisteren niets te vinden dat van op windender aard was dan het bericht, dat het militante socialistische Lager huislid Sidney Silverman een nieuwe auto heeft gekocht. Voor de rest con centreert zich de aandacht op de sta kingen. Daar is in de eerste plaats de staking van de zeelieden. Een Engels man, die jarenlang werkzaam is ge weest als hofmeester bij een van Engelands grote scheepvaartmaat schappijen en die wegens ziekte een tjjd heeft moeten doorbrengen aan land, vertelde ons een van de oorzaken van dit arbeidsconflict. Een aanzienlijk aantal van de stakers bestaat uit jongelieden van het Teddyboy-soort. Deze onbeminnelijke jongelieden heb ben dienst genomen op zee, omdat dit vrijstelling verschaft van de nationale dienstplicht. Het is de bedoeling van de regering deze diensplicht op te hef fen. Er zullen geen dienstplichtigen meer worden opgeroepen. Volgens onze hofmeester betekent dit, dat de Engel se passagiersschepen weldra zullen be schikken over scheepspersoneel van beter kwaliteit en beter moreel dan sedert vele jaren het geval is geweest. De oorspronkelijke berichten over de oorzaken van de staking, als zouden communistische rad draaiers verantwoordelijk zijn voor het arbeidsconflict, berichten die blijkbaar- afkomstig waren van de bestuurders van de Britse zeeliedenbond, waren onjuist. De communisten mogen al dankbaar zijn voor het ontstaan van het conflict. Onder de stakingsleiders bevindt zich, zover te zien valt, geen enkele communist. Er bestaat ernstige ontevredenheid onder de zeelieden over het bestuur van hun vakvereniging. Het scheepspersoneel voelt er niet lan ger voor zijn belangen behartigd te zien door vertegenwoordigers, dte al leen maar de zee ruiken, als ze op vakantie gaan in Brighton of Black pool. En het nieuws, dat een van hun leiders ook eigenaar is van een bijzon der dure auto en mede-eigenaar van En nu bestaat er grote kans, dat Engeland zal worden getroffen door een andere wilde en wijd verbreide staking onder de havenar beiders, die in het nabije verleden getoond hebben, dat zij om de gering ste reden bereid zijn het werk neer te leggen. Woensdag jl. aanvaardden de leiders van de bond van havenarbei ders een loonsverhoging van zes gul den per week. De havenarbeiders had den gevraagd om het dubbele. De ontevredenheid was zo groot, dat enige duizenden havenarbeiders donderdag het werk staakten in de Londense havens. En op het ogenblik zijn de raddraaiers op het oorlogspad en pro beren de staking uit te breiden tot alle havens van het land. In Manches ter hebben de havenarbeiders bij hun werkgevers aangekondigd, dat zij van plan zijn over drie weken het werk neer te leggen. En de vorige zondag namen de havenarbeiders in Liverpool eveneens het besluit over drie weken de arbeid te staken. Tenslotte bestaat er een kans dat er binnenkort opnieuw een staking uit zal breken bij de Britse Fordfabrieken, die gezamenlijk werk geven aan 50.000 ar beiders. De Fordfabrieken in Brittan- nië hebben meer te lijden van arbeids conflicten van enige andere auto-indus trie in het land. De communistische invloeden in deze fabrieken, zoals trou wens in de gehele Britse auto-industrie, is zeer groot Maar waarom Ford meer te lijden heeft dan de rest van de industrie, is een raadsel. DAAN VAN DER VAT Als onderdeel van de twee vloot dagen, die gisteren in Den Hel der zijn begonnen, demonstreer de 's middags de marineluchtvaart- dienst een staaltje formatievliegen met „Avengers" en met helikopters, waarbij vooral de bemanning van drie „Sikorsky's", die aan de demon stratie deelnamen, toonden wat met deze toestellen kan worden gedaan. Voor een zeer groot internationaal pu bliek vooral vakantiegangers uit de kuststreek waren in groten getale op gekomen trokken zeven „avengers" enige malen in strakke formatie over de marinehaven. De bemanningen van de helikop ters toonden, dat zij met gestopte mo toren (dus bij motorstoring) toch een geslaagde landing kunnen uitvoeren, dat ze plotseling vaart kunnen minde ren door een toestel achterover te la ten hellen en hoe gemakkelijk zij met deze zeer wendbare toestellen kunnen manoeuvreren. Het redden van een drenkeling, zelfs van een bewustelo ze, blijkt geen moeilijkheden meer te geven. In het laatste geval laat een man zich aan een lijn naar beneden zakken en wordt dan met de drenke ling weer in het toestel gehesen. De boot, waarin men schipbreukelingen moet achterlaten, kan door de helikop ter met schroefwind naar de wal gedirigeerd worden. Voor het opsporen van onderzeebo ten laat de helikopter sonarboeien drie minuten in het water hangen. Deze geven de aanwezigheid van on derzeeërs en de plaats waar ze zich bevinden, direct aan de bemanning door. in Wanneer Floris V als graaf van Holland 10 september zijn be zoek brengt aan het 700-jarige Vianen, zal hij spoedig zijn kleurige gewaden afleggen om als Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaassesz te voor schijn te komen, die het gerestaureer de stadhuis in gebruik stelt. Minstens 2000 van de 5000 inwoners zullen in de dagen van 2 tot 17 sep tember, wanneer de eeuwfeesten ge vierd worden, als poorters in cos- tuums uit de periode van 1260 tot 1430 door het versierde en geïllumineerde stadje wandelen en aldus uitgedost aan de verschillende vormen van ver maak deelnemen. Sommige mannen hebben ook de baard laten groeien, wat zelfs door jonge kerels uit na buurgemeenten als Lexmond en Meer kerk wordt nagevolgd, omdat het ge rucht gaat, dat baardmannen tijdens de feesten voor een dubbeltje een pot bier kunnen drinken. Deze illusie moeten we hun ontnemen. Wel wordt er een baard-show gehouden met een jury van dameskappers en een arbi trage uit het publiek. Hubrecht van Boesichem, die als de stichter van Vianen beschouwd kan worden, zal op 2 september des avonds de klok luiden ten teken, dat de vreugde beginnen kan. De volgen de dag zuilen de poorters hem onder het aanbieden van een geschenk hul digen. Er staan nog talrijke feestelijkhe den, waarbij de jeugd in rijke mate wordt betrokken, op het program, zo als openlucht-toneelvoorstellingen, con certen, cabaret en twee puzzle-ritten voor auto's, motoren en bromfietsen. Bovendien is er gedurende vier dagen een lunapark. Behalve verschillende bekende artisten als Corrie Brokken en Annie Palmen, zjjn een volksdans groep uit Edam, een boerenkapel uit 's-Hertogenbosch, het Stichts Sympho- nie-orkest en de Dutch Swing College iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiinMiiiiiiiiiMMiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii zet dan omstandig uiteen waarom naar zijn overtuiging het publiek in een ge val als dat in Zaandam, ten volste gerechtigd is de politionele taak over te nemen. Er zijn gemeenten in ons land waar de politie eigener bewe ging waarschuwt, o.a. Delft. Band uitgenodigd om de Vianezen en naar men hoopt ook vele vreemde lingen prettig bezig te houden. Aan 1000 oud-Vianezen, waarvan het feest comité de adressen kende, is een spe ciale invitatie gestuurd en zes a zeven honderd worden er zeker verwacht. Ook worden personen, wier geslachts naam Vianen is, uitgenodigd naar de Lekstad te komen. Op de slotavond geeft de Geniekapel uit 's-Hertogen- bosch een concert en taptoe. Twee Viaanse kunstenaars, de schil der Ary Baggerman en de beeldhou wer Paulus Reinhard zullen in de ten toonstellingszaal boven in het stadhuis hun werk laten zien. Het voorval, dat zich in het begin van deze maand afspeelde in Zaandam en waarbij de politie proces verbaal opmaakte tegen de heer J. G. Hazelzet, omdat deze auto mobilisten had gewaarschuwd voor een controle op de maximum-snelheid, wordt onder de loep genomen in het vandaag verschenen nummer van Auto- Visie. Het tijdschrift vindt het voorval voor alle Nederlandse automobilisten van zodanig belang, dat het de heer Hazelzet heeft geadviseerd geen schik king aan te gaan, doch de zaak te laten voorkomen. De rechtskundige hulp neemt het blad voor zijn rekening. In zijn nummer van vandaag wijdt het tijdschrift een beschouwing aan het voorval met foto's van de omgeving waar zich de gebeurtenis afspeelde. Auto-Visie stelt daarbij, dat tegenover het recht van de politie om met alle haar ten dienste staande middelen controle uit te oefenen op de naleving van de maximum sneiheidsbepaling, het volste recht van het publiek staat om automobilisten te waarschuwen, dat zij een controle naderen. Het blad 'iiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TT et Burgers Dierenpark in h~l Arnhem, heeft het grootste -*■ aantal roofdieren van Neder land, met het gevolg dat daar ook het hoogste aantal geboorten voor komt. Dit jaar zijn er ruim twintig leeuwtjes geboren. Hier ziet u afge beeld moeder Liesse met een van haar spruiten. De ter gelegenheid van het eeuw feest Nieuw-Amsterdam-Veen- oord te houden tentoonstelling „Dynamisch Drente" zal een beeld ge ven van de activiteiten in vele secto ren van het Drentse bedrijfsleven. Daarnaast zullen er vanaf maandag attracties zijn, die niet zullen nalaten vele bezoekers te trekken uit alle de len van het land. Honderden meters illuminotie, in contour verlichte brug gen, prachtige bloemperken en water partijen zullen de tweeling dorpen een feestelijke aanblik geven. In een revue onder de titel „10 x 10" maandagavond op te voeren, zijn vele historische trekjes opgenomen uit dl geschiedenis van de tweelingdorpen. Elke dag van de week is er iets leuks te beleven, een schouwspel op het wa ter of een sportprestatie op het feest terrein of elders. Woensdag b.v. is er een sprookjes-optocht. Veertien praal wagens zullen verschillende sprook jes weergeven, Zo algemeen is de me dewerking uit d gehele provincie, dat men kan spreken van een Drentse pa rade. Dag na dag zal er feestvreugde zijn, voerend naar een hoogtepunt op zaterdag, 27 augustus. Op de avond van die dag zal vuurwerk een waar dig sluitstuk vormen van de festivitei ten ter gelegenheid van dit eeuwfeest. en prijs-winnende foto voor de eerste periode aangewezen door de jury van de fotowedstrijd, uitgeschreven door de Stichtingfiets" ziet men hierboven (links). Het is de bekroonde foto van de amateur G. W. M. van Corven uit Roosendaal. Evenals H. Roelink uit Vlaardingen, die in de tweede periode de prijs won (foto rechts), heeft de heer Corven met de uitverkiezing van zijn foto een fiets gewonnen. De wedstrijd wordt voortgezet. Tot uiter lijk 31 augustus kan men inzenden bij het secretariaat van de „Stichting: fiets", de Lairessestraat 13, Amsterdam-Z., waar ook nadere inlichtingen te verkrijgen zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 7