Nederlandse deelnemers verkennen het terrein fl Weinig commentaar op loting van zwemploeg Zeil-armada op Alkmaarder meer Bouw van Wijk klasse op zich bij de Hairos II: opnieuw fantastische zege Om officieuze wereldtitel op Roosevelt raceway SCORES IN HET BETAALDE VOETBAL OLYMPISCH ALLERLEI A: B: Terwijl Olympisch dorp volstroomt: Olympische arts direct in actie COCKIE GASTELAARS-DAWPï FRASER Wild kogelslingeren Tweede Divisie MAANDAG 22 AUGUSTUS 1960 PAGINA 8 Hennie v. d. Velden en Cor Braasem patiënten ROME, 21 augustus (Bijzondere berichtgeving) Het Olympisch dorp begint vol te stromen. Nog blijken de flats van bepaalde groe pen onbezet, maar reeds vele vlaggen zijn onder groot ceremo nieel gehesen aan de grote masten op het hoofdplein, waar o.a. de Nederlandse herenploeg onderdak heeft gekregen. Maandagavond zes uur zal de reeds in Rome ge arriveerde Nederlandse delegatie moeten aantreden om onder de tonen van het Wilhelmus het rood-wit-blauw te zien hijsen. Niet allen zullen daarbij kunnen zijn, want omstreeks dezelfde tijd dat Oranje op de Piazza Delia Olympiade staat aangetreden, wordt in het gebouw van het Ita liaanse Olympisch Comité de lo ting voor het hockeytoernooi ver richt en het spreekt vanzelf, dat iedere hockeyman daarbij of al thans in de buurt wil blijven. Protest tegen erkenning Zuidafrikaanse ploeg Zware opgave voor 185 tijdwaarnemers wmm i— RBCLeeuwarden 22 EDOVolewijckersi 12 Plichtsbetrachting £H§ Een deel van de Nederlandse Olympische ploeg is zaterdagavond van Schiphol vertrokken, „thuis front". Een laatste groet aan het ROME, 21 augustus Het personeel van het vliegveld Ciampino was met stofnheid geslagen. Het had de afgelo- peÉ dagen Olympische deelnemers uit al/e windstreken van onze sportieve aardbol de balie van de douane zien ifasseren. De tweemetertien lange Rus sische basketballspelers en de gewéldi ge Turkse worstelaars hadden evenals de donkere atleten uit Ghana en de Indiase hockey-artisten met hun baar- den en kleurige tulbanden de aandacht getrokken. Maar voor een werkelijke sensatie bleek de eerste Nederlandse herenploeg bij haar aankomst zaterdag avond te zorgen. Cor Braasem, de as sistent waterpolo-coach, werd, gekleed in zijn Olympisch uniform met hoed en alj voorzichtig per rolstoel van het vliegtuig naar de ontvangstzaal ge duwd. De oud-aanvoerder van het Ne derlandse zevental, die na de spelen de centrale training van de nationale iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ROME, 21 aug. Met een sfeervolle en vooral door zijn eenvoud indrukwek kende ceremonie is het 57e congres van het Internationaal Olympisch Comité ge opend. Het I.O.C. had voor deze „ouver ture" van de spelen van Rome geen betere plaats kunnen kiezen dan het imposante Palazzo Dei Congressi; over enkele dagen al het domein van de bes te schermers ter wereld. Twee Italiaanse waterpolospelers Bardi en Spinelli, die een prachtige zwarte baard a la Fidel Castro dragen, hebben van de Italiaanse chef de mis sion opdracht gekregen zich onmiddel lijk te scheren. De twee atleten gehoor zaamden, zij het met pijn in het hart. Zij hadden tegen hun ploegmakkers ge zegd dat de aanwezigheid van twee ..Barbuti" in het team hun tegenstan ders zou hypnotiseren. Een van de estafettelopers uit Mes sina is in de straten van deze stad aangereden door een auto, enkele ogen blikken nadat hij de Olympische toorts aan de volgende loper had overgege ven. De onfortuinlijke loper Gianni Bo- nabno heeft, na verbonden te zijn in een ziekenhuis, toch het vervoer van de toorts per vleugelboot van Messina naar Reggio willen meemaken. Vele deelnemers aan de spelen heb ben de eerste avond het ontspannings paviljoen van het Olympisch dorp, dat tot 11 uur 's avonds geopend blijft, met een bezoek vereerd. Sportlieden van al le rassen en van de meest uiteenlopen de politieke richtingen waren broeder lijk verenigd. Vooral de dansvloer oefen de veel aantrekkingskracht uit en Ame rikaanse" studenten beijverden zich om de Russische atletes op muziek van een juke-box de grondbeginselen van de ,,Cha-eha-cha" en het „Cheek-to-cheek" bij te brengen. De Russische atleten dragen in het Olympische dorp een zeer origineel in signe. niet het gebruikelijke met de let ters CCCP maar een plaatje met daar op de voorstelling van een maanraket met daaronder de datum van de lan cering. De Japanners vallen op door een aantal zeer kleine voorwerpen: b.v. draagbare radio's die niet groter zijn dan een sigarettenaansteker en elektri sche lillipuischeerapparaten. Dit is al les „made in Japan", evenals de fles sen echte Whisky uit Osaka, die som mige Japanse atleten in hun valiezen meevoeren, tot grote verbazing van de Engelsen en de Schotten... „Verkoop lucifers, ga naar Rome". Zo ongeveer moet de leuze van de Zwit serse Olympische hockeyploeg in de af gelopen maanden geluid hebben. Om deelneming van een Zwitsers team aan de spelen mogelijk te maken, moest iedere club niet minder dan 5000 doos jes verkopen. De spelers gaven zelf het goede voorbeeld. Zij zetten elk 200 doos jes af. ploeg van Frans Kuyper zal overne men, had op de dag voor het vertrek naar Rome op de rijksweg by Oegst- geest een auto-ongeluk gehad. De rechtervoorband liep van het wiel af, waarna de wagen driemaal over zijn lengte-as rolde én in de berm van de weg terecht kwam. Braasem is door het raam van een der portieren naar buiten geslingerd, waarbij hij als dor een wonder voor ernstige verwondingen gespaard bleef. „Nergens is ook maar 400 meter vrye rslag, de Amerikaanse Chris von Saltza, ligt in de eerste serie naast Tineke t.agerberg en Corrie Schimmel geniet de eer in baan drie naast Ilsa Konn ids te zwemmen. Ook de schools Jagzwemsters hebben binnenbanen geloot naast grote buiten landse favorieten. Gretta Kok zwemt naast Wiltrud Uk selmann en de Euro pese kampioene .Gda den Haan heeft in de vierde serie die baan naast de jonge Amerikaanse Ann Warner geloot. Atie Voorbij zwemt in dezelfde vlinderslag serie als de 14-jarige Amerikaanse Cor- lyn Wood en Marian Heemskerk trok de baan naast d e Oostduitse Baerdel Fihrmann. Op de rugslag treffen onze zwemsters eveneens de snelste concur renten na?:t zich. Rini Dobber zwemt in de tweede serie met de kersverse creldrecordhouc'Cter Lynn Burke en Je Oostduitse Inijjrid Schmidt en Ria van Velsen start: daarna tussen de een schrammetje te ontdekken" ver telde hij ons op het vliegveld van Ro me, terwijl zijn ploeg met de zwem mers, de hockeyers en de kanovaar ders de formaliteiten vervulden. „Mijn kleren zaten onder het glas en ik dacht ik-weet-niet-wat-allemaal gebroken te hebben. Ik kon niet lopen, maar later bleek dat ik alleen maar spierblessures had opgelopen. Ik heb dus eigenlijk enorm veel geluk gehad". De masseur van de hockey-ploeg, de heer G. Ros, die al meer zijn diensten aan de zwembond had verleend, werd na het ongeval onmiddellijk gewaar schuwd en al na de eerste behandeling was Braasem zover opgeknapt, dat hij de reis naar Rome zou kunnen maken met de zekerheid binnen enkele dagen weer te kunnen lopen. Dokter Smit, de Nederlandse Olympische arts, zou hem verder behandelen. Reeds op de eerste dag van het verblijf in het Olympisch dorp had hij al twee patiënten na te lo pen. Want naast Cor Braasem was het Hennie van der Velden, de altijd zo gezellige „lachebek" van de Robben, die bij aankomst nog de meeste praat jes had, maar gedurende de nacht ziek werd. Zij moest met een keelont steking het bed houden en pas als de koorts weer is gezakt zal er aan trai ning kunnen worden gedacht. Hen nie is reserve voor de 4 x 100 meter estafette-ploeg en zij zal dus pas even tueel op 2 en- 3 september, de laatste twee zwemdagen aan de start moeten verschijnen. Er bestaat goede hoop, uat het Hilversumse meisje voor die tijd weer geheel fit is. Ook bij de zeilers in Napels was dit weekeinde een patiënt. De F.D.-zeiler Lautenschut^ had al enige dagen last van een abces in een vinger Een Zwit serse arts adviseerde operatief ingrij pen, waarbij bleek dat een splinter de oorzaak van alle kwaad was Het erg ste leed is intussen alweer geleden en chef d'équipe Simon de Wit meldde dat de stemming in zijn kamp opper best is. Zeer opvallend In de Nederlandse groep is de stem ming intussen bijzonder goed. De deel nemers zijn zeer tevreden over hun on derbrenging en over de maaltijden, die volgens het cafetariasysteem worden geregeld. Tevredenheid heerst er ook over de trainingsmogelijkheden, waarvan zo wel door de zwemploeg als door de wa terpolospelers en de hockeyspelers druk gebruik wordt gemaakt. De zwemploeg maakt furore met de hel oranje-bad jassen, waarin de tocht van het Olym pisch dorp naar het zwemstadion en terug werd gemaakt. Zo opvallend zelfs bleek deze dracht te zijn, dat er een ware verkeersopstopping ontstond toen de ploeg pa de training op de bus stond te wachten. „Waar komen in eens al die fotografen en filmmensen vandaan?" vroeg iemand in het gezel schap. De vraag bleef onbeantwoord, maar intussen was een batterij van ca mera's op de Nederlandse groep ge richt. De verkeerspolitie was blij dat de bus eindelijk vertrok... Over de serie-indeling van de zwem- nummers waren de meningen ver deeld. Met zo veel onbekende tegen standers en ook al door het systeem van de plaatsingen volgens de beste tijden was er eigenlijk weinig commen taar. Cockie Gastelaars krijgt het in haar serie al meteen tegen Dawn Fra- ser op te nemen, nadat Erica Terp stra in de eerste serie o.a. Ilsa Kon- rads als concurrente heeft gehad. De nieuwe wereldrecordhoudster op de Westduitse Helga, Schmidt en de Brit se wereldrecordhciudster op de 110 yards Nataly Stenvard. Bij de heren ka n Ronnie Kroon zijn krachten meten met de snelle Brazi liaan Dos Santos, en Wieger Mensoni- des treft o.a. de Oost-Duitser Enke en de Italiaan Lazzari. De Zweed Sten L undin heeft zondag in Sactorp (Zweden) «jen internationale mo torcross over 46 kan gewonnen. De barrevoets lopende Schotse atleet Bruce Tulloh won zaterdag in Edinburgh een race over 2 E ngelse mijl in 8 mi nuten 45.6 seconde,, een nieuw nationaal record. Op het grote plein voor het Olym pisch dorp, waar controleurs nog geen halt toeroepen aan een ieder die niet rechtstreeks met de spelen te maken heeft, ontmoeten de volkeren der we reld elkaar. Daar kan men behalve de pure Olympische amateurs ook de pu re professionals ontmoeten. Daar heb ben wij gezien hoe de oud-bokser Max Schmeling omstuwd door wel honderd jongelui handtekeningen stond uit te delen en hoe Tony Trabert, een der le den van Jack Kramers' professional ten- nis-circus „op doorreis naar Dublin" rondliep om enkele van zijn Ameri kaanse sportvrienden te ontmoeten. Zuid-Koreanen stappen er geljjk met ..rode" Chinezen in de bus om een der vele trainingsaccommodaties op te zoeken. Negerinnetjes uit Ghana ruilen er speldjes met Tsjechische kanovaar ders. De knappe Canadese meisjes gaan er gearmd met Polen op de foto. Het is een feest van jeugd, van vlag gen en van zon. In Rome vallen alle grenzen en alle verschillen in levensbeschouwelijke en poljtieke opvattingen weg. Toen de In donesiërs aan de receptie van het Olympisch dorp zich kwamen melden rezen er ernstige taalmoeilijkheden, maar het was de assistent-chef de mis sion van Nederland de heer van Lier, die de helpende hand bood en de deel nemers van het land dat zojuist de di plomatieke betrekkingen met Neder land had opgezegd, wegwijs maakte in het vervullen van' de nodige formali teiten. LOKEREN, 20 aug. Onze landge noot Michel Stalker heeft hier vandaag een wegwedstrijd voor professionals ge wonnen. Hij legde het 105 km lange parcours af in 2 uur 48 min. Stolker versloeg in de eindspurt de Belgen Mars, Pascal en Truye. Piet van den Brekel veroverde een derde plaats te Beerse, waar Karei Clerckx (Belg.) de eerste plaats bezette vóór zijn landgenoot De Ceulenaere. ROME, 21 aug. Tijdens de trai ning in het Olympisch stadion heeft de Russische kogelslingeraar Wassili Roedenko zijn kogel tot op de tribu ne gegooid. De afstand die het pro jectiel afleegde was volgens officials, die de afstand ruw hebben opgeme ten, tegen de 75 meter. Het officiële wereldrekord staat met 68,68 m. op naam van de Amerikaan Hal Conolly. Er is, bij de nog niet erkende re- kordverbeteringmisschien een meter bijgekomen De Rus slingerde zijn kogel over een hek van 3,40 meter en een aarden wal van 8 meter heen tot op de tri bune, waar een aantal belangstellen den ijlings benen maakte. De kogel kwam neer op een nog warme zit plaats en het scheelde enkele centi meters of behalve een wereldrekord waren er ook schedels gebroken. LONDEN, 21 aug. Michael Scott, directeur van het „Africa Bureau" in Londen, is naar Rome vertrokken om te protesteren tegen de officiële erken ning van de Zuidafrikaanse Olympische ploeg. Alvorens in het vliegtuig te stappen verklaarde Scott die vertegenwoor diger is van de Zuidafrikaanse sportfe deratie welke alle rassen toelaat en van het actiecomité tegen de rassendiscri minatie in de sport dat de Zuid afrikaanse ploeg niet representatief was voor Zuid-Afrika. Een werkelijk representatieve ploeg zou uit blanken, gekleurde Afrikanen en atleten van ge mengde bloede moeten bestaan, zei hij. ROME, 21 aug. 185 tijdwaarne mers zijn na twee jaar van voorbe reiding en examens uiteindelijk overge bleven uit 1500 gegadigden. Voor het eerst in de geschiedenis van de Olym pische spelen heeft n.l. het tijdwaarne- merscorps de opdracht de tijden van alle atleten op ieder nummer op te ne men. Voor de spelen van Rome zal erin iedere tak van sport een aparte groep tijdwaarnemers zijn. Atletiek en zwemmen zjjn de sporten die de mees te tijdwaarnemers vragen, resp. 34 en 32. Op 31 augustus zal hun aantal 141 bedragen terwijl op 2 en 3 september 130 mensen met de chronometer in de hand aan de finisch zullen staan. Voor iedere atleet zijn drie tijden beschik baar zodat eventuele verbeteringen van nationale records, voor erkenning in aanmerking zullen kunnen komen. CATANZARO (It.), 21 aug. De Italiaanse autocoureur Luciano Musso is ernstig gewond tijdens oefenwedstrij den voor de „zee-circuitrace". 1 r. (Van onze zeilmedewerker) AKERSLOOT, 21 aug, Alle hemel water van de laatste weken ten spijt heeft ook de waterplas tussen Aker sloot en Uitgeest op de zeilers een ster ke aantrekkingskracht uitgeoefend. Het gevolg was, dat met een totaal van ruim driehonderd deelnemers ook de Alkmaardermeerweek weer naar een nieuw record is geklommen. De Stern klasse bracht daarvan met 32 inschrij vingen het grootste aantal schepen op het water. In deze klasse, die nog elke week groter wordt, heeft zaterdag me vrouw Verkade-van der Stadt de zege weten te behalen. Zondag herstelde Van der Rest zich door aan zyn vijfde plaats van de eerste dag een onbetwiste overwinning toe te voegen. W. Franke en J. Visser bezetten elk eenmaal de tweede plaats. Among beste prestatie was een vierde plaats op zondag. Van hem mogen in de nog resterende twee dagen betere resultaten worden verwacht. Bouw van Wijk ontplooit zich steeds duidelijker als een klasse apart in de kring der byna duizend Vrijheids- zeilers, waarvan er bij Akersloot 25 aan de start verschenen. Zijn twee eer ste plaatsen maken hem uiteraard weer favoriet voor de hoofdprijs. J. A. Bak ker en J. R. Korswagen finishten elk eenmaal als tweede. In de Sharpieklasse hebben Bart Kraan en Jan van Staveren de eer van hun club uit Oude Wetering gelijkelijk hoog gehouden. Zaterdag kwam van Sta veren als eerste uit het gedrang der 25 schepen bij de startlijn vrij. Kraan lag toen op de derde plaats eveneens goed. In het tweede rak had Kraan, die in „Rakker", de oude boot van Bouw van Wijk, voer, de kop van Van Staveren overgenomen. Zijn ruime voorsprong, die hij toen al had, was ruim voldoende voor de zege. Van Staveren werd twee de. Zondag waren de rollen omgekeerd. Van Staveren zegevierde met grote voorsprong, Kraan op de tweede plaats latend. Borra, dit seizoen meer dan Het gevecht tussen de Draken op het Alkmaardermeer, waar dit weekeinde weet druk is gezeild. weer tweede, Verwey derde en Bulter» vierde. In de Valkenklasse heeft Kir- kenier zich in eigen huis de beide Kaag- zeilers Hoppe (tweemaal eerste) en Snij ders (tweemaal tweede) niet van het lijf weten te houden. Twee derde plaatsen waren zijn resultaat. Zaterdag heeft hij de leiding gehad, maar deze na het tweede rak aan de van de achtste plaats opgedrongen Hop pe moeten afstaan. In het indrukwek kende veld van tien Draken heeft Jan Bier zaterdag op fraaie wijze gewonnen. Hij had daartoe niet minder dan zeven mededingers, waaronder Warners, die in het tweede rak nog voor hem lagen, voorbij te stevenen. Warners werd twee de, Poorter derde. Zondag zegevierde Hofkes, terwijl de outsider A. Visser, die van boei vier naar twee een goede slag maakte, als tweede finishte. Dank zij een derde plaats behoudt Bier hier de beste kansen. In de klasse der Olym- piajollen valt er over de vraag der su prematie niet meer te twisten: Tournier won weer beide races. Overige uitslagen: Pampusklasse: me juffrouw G. v. d. Berg 1-3; H. de Ruy- ter 4-1; G. Biesot 3-2; F. D. Klasse; J. Stenhuis 1-1; Alb. Wulff 3-3. Streep- klasse: J. Blonk 1-5; Tasselaar 2-3-2; Finnjollen: W. Maarse 4-1; D. Wayboer 3-2; L. Gerhards 5-4. Jeugdklasse: R. v. d. Want 1-2; J. Sterk 2-3. eens als de „eeuwige tweede" gedood verfd, viel nu met e.en achtste en een vierde plaats tegen. Pieter Bulters, winnaar van de Sneek week, maakt een goede kans voor de nationale kampioenschappen in septem ber ais 12-voetsjollenzeiler te worden uitgenodigd, gezien ook zijn goede re sultaten elders. Zaterdag eindigde hij als eerste voor zyn clubgenoten Daniels en Van Beekum. Zondag was de eerste plaats voor Speckmann. Daniëls werd NEW YORK, 20 augustus De ze gereeks van Hairos II zet zich voort. Na een overwinning in de prix d'Ame- rique, verschillende victories op het continent en het behalen van het Euro pees draverskampioenschap, voegde de negenjarige zoon van Kairos uit Salambo II er vanavond op de volko men uitverkochte Roosevelt raceway in Westbury nog eens een officieus we reldkampioenschap aan toe. In een kei hard gevecht met de beste paarden ter wereld zegevierde hij met een hal ve lengte voorsprong op de Italiaanse Fcivdiia (VI.)Vit esse0 Van den Berg 1—Mijnsbergen 2—0, De Korver 30, rust, d ourjian 40, Van den Berg 50 en 60, Hijwat 7-0, De Korver 8-0. Vitesse dat zeer ^verzwakt naar Vlaar- dingen was gekomen, heeft niets in te brengen gehad tegen, een Förtuna op volle oorlogssterkte. Twee -.treffers van de vissers werden door arbiter 5-oomer nog afgekeurd. Weering 01, rust, Van Zandvliet 11, Pragt 12, v. d. Boan 22. Roosendalers waren, vrijwel gedurende de gehele wedstrijd iets sterker, maar schoten slecht. Het was eeni levendige, aardige wedstrijd met zeer v eel spanning. Pas in de allerlaatste minuurf scoorde RBC de ge lijkmaker. Plaizier 10, Schafji; 11, rust, Boogaard 12, 4000 toeschouwea's. Een aardige wedstrijd waarin Volewijckers door technisch beter spel vrijwel voort durend een veldmeenderheid had. Slechts in het laatste kwartier kwam de Amster damse voorsprong eqnstig in gevaar toen EDO een uiterst fel maar vergeefs slot- off ensief inzette. LimburgiaKFC 01 Rust 0—0, Gagen 0--1. 1000 toeechouwers. Zowel Limburgia af is KFC bleven onder de maat, vooral in de: eerste helft. Tijdens een overwicht van Limburgia in de tweede helft scoorde KFC em gaf deze winst niet meer prijs. AGOVVDFC 1—1 Hartjes 10, rust, iBrand 11. 7000 toe schouwers. Slechte wedstrijd. DFC technisch stukken beter, maar voorhoede had evenmin schut ters als aanval van cle thuisclub. Hermes DVSHelmondia 3—1 v. d. Burg 10, trust, De Groot 20, Henke 30, Spierings. 31. 3500 toeschou wers. In eerste helft, we lke geheel voor de thuisclub was, wistei de Schiedammers geen ruime voorsprong te nemen. Tijdens overwicht van de ga sten doelpuntte plots rechtsachter de Grool.. Dit leidde uiteinde lijk tot ruime zege op teleurstellend Hel mondia. StormvogelsEnscJliedese Boys 12 Moddejonge 0—1, rust Vessies 11, Ter Mos 12. 7000 toeschouwers. Voor de rust weiniH krachtsverschil. Len stra, geschaduwd doon Wooning, nam na de hervatting iets vaker deel aan de strijd dan daarvoor. In de tweede helft gaf de betere technische kwaliteit van de Enschedeërs de doorslag. HVCVolendam 00 6000 toeschouwers. In zeer matige wedstrijd wist geen- der ploegen tot doelpunten te komen. Volen dam speelde sterk verdedigend. Eindstand geeft de juiste verhouding weer. VeendamBW 42 Zijlstra (eigen doel) 01, Bouma 11, De Jong 21, Seeman 22, rust, Drommel 32, Bouma 42. 5500 toeschouwers. Uitstekende inzet van het nieuwe seizoen voor de thuisclub, zowel qua prestatie als qua vertoond spel. De voorhoede van Veen- dam met de drie nieuwe spelers Bouma, Drommel en de Duitser Wilbers, was zeer gevaarlijk. Max Rosie beheerste de geel zwarte verdediging en de Bossche aanval met Seeman als middenvoor. ExcelsiorSHS Meerman 10, Slul 3—2 (penalty) 2—0 en 3—0, rust, Valkenhof 3—1, Dahrs 3—2. 8500 toeschouwers. Reeds de eerste wedstrijd heeft aange toond dat het duo MeermanSlui uiterst gevaarlijk is. Dit heeft ook keeper Land man ondervonden. In de tweede helft was de animo bij Excelsior er uit, waardoor S.H.S. kon inlopen. 't GooiEindhoven 64 -ogmans 01, De Jongh 11. v. Rheenen 21, v. Kessel 22. Rust. De' Slongh 32 en 4—2, v. Rheenen 5—2, Slaats 5—3, Bog- mans 54, Tenninglo 64. 5000 toeschou wers. Teleurstellende wedstrijd, waarbij vooral de slechte verdedigingen debet waren aan vele doelpunten. Een lidhtpunt was de fraaie door De Jongh gescoorde hattrick. WageningenGo Ahead 13 Niehaus 01. Rust. Buddingh 11, Wüs- terfeld 12 en 13. 3500 toeschouwers. Keeper Hesseling van Go Ahead was de grote man in deze wedstrijd. Twee keer stopte hij een schot, dat zeker een doel punt had kunnen zijn en bovendien onder scheidde hij zich door gevaarlijke voor zetten in het voorterrein te onderbreken. In het veld was Wageningen iets sterker; in de achterhoede van de Bergbewoners speelde doelman Ten Klooster een zeer onzekere wedstrijd. DHCVSV 4—1 Zeegers 10, W. v. d. Gijp 20. Rust. Versluis 21, Stallen 31, Van Galen 41. 7000 toeschouwers. D.H.C. toonde zich snel en slagvaardig tegen een traag en slordig V.S.V. Helmond—SVV 0—1 Herwig 01. Rust- en eindstand. 2000 t eschouwers. Voorhoede van S.V.V. slaagde er in slechte wedstrijd niet in zwakke Helmond defensie meer dan eenmaal te passeren. EBOHSittardia 21 De Visser 1—0. Rust. Gruysen 1—1, De Visser 21. Vrij matige wedstrijd waarbij de -geluk kigste ploeg won. Fout van doelman Koer- ver leidde het winnende doelpunt in. ZFCHeracles 23 Vrielink 01, Schuman 02. Rust. Van Nee 03, T. v. d. Linden 13. Dorst 23. 4500 toeschouwers. Heracles speelde veel beter. Keeper Plekker van Z.F:C. op dreef. Back Dorst van Z.F.C. zorgde nog voor een spannend slot. Overwinning van Heracles volkomen verdiend. Blauw WitRCH 40 Rust 00. Dekker 10, Clement 20 en 3—0, V. d. Berg 4—0. Blauw Wit kon vóór rust, hoewel sterker, R.C.H.-defensie niet passeren. Na rust was R.C.H. even sterker, maar toen Blauw Wit binnen 10 minuten 3 doelpunten maakte, was de strijd beslist. Geen grootse wed strijd. Nieuwelingen voldeden bij Blauw Wit uitstekend. Be QuickHeerenveen 11 Brousek (strafschop) 10, Venema 11. Rust- en eindstand. 8000 toeschouwers. Tegenover de wat betere techniek van Be Quick stelde Heerenveen pittig en snel voetbal. Daardoor gelijkopgaande strijd. Vlak voor het verstrijken van de eerste helft volgde de ene sensatie de andere op. Eerst mocht Brousek een strafschop nemen. Brousek zond doelman De Jong naar de verkeerde hoek. In de volgende minuut 'k Heerenveen geslagen, maar de kopbal van Mensinga belandde tegen de onder kant van de lat. WilhelminaHilversum 33 Wieringen 0—1, Kastelljn 1—1, Van Beek 12, rust; Gloudemans 22 en 32, v. d. Voort 3—3 3500 toeschouwers. Wilhelmina had in deze aantrekkelijke wedstrijd een groot overwicht, maar ging, toen een voorsprong was bereikt, het accent op de verdediging leggen, waardoor Hilver sum in het offensief kon komen om kort voor het einde gelijk te maken. Baroniede Valk 62 V. d. Broek 1—0, Seurtjes 1—1, H. v. Iersel 21, Pijs 22, Bilok 32, rust; Remie 42, A. v. Iersel 52, Bilok 62. 3000 toeschou wers. Baronie behaalde verdiende maar wel wat geflatteerde overwinning. Sensatie voor de rust wanneer er in 4 minuten 3 doel punten worden gescoord. Rechtshalf Pijs van De Valk is de grote uitblinker. De GraafschapNEC 16 Van Reeken 0—1, Kick 0—2, rust; Van Reeken 03, Slijkhuis 04, Slijkhuis 05, Canword (in eigen doel) 15, Slijkhuis 16. 7000 toeschouwers. Het vernieuwe NEC heeft plezier van zijn aanwinsten. Middenvoor Slijkhuis (ex-Vites- se) was met drie doelpunten topscorer; Kick (ex-DWS) was de grote architect van de aanval. De Graafschap bovendien ge demoraliseerd door het onzeker optreden van zijn doelman Gerritsen had niets in te brengen tegen de steeds weer aanstor mende Nijmegenaren. Roda SportOldenzaal Haspers 10, rust; Klaus 20, Sport beslist niet 3—0 2000 toe schouwers. Hoewel Roda Sport beslist niet in een beste vorm stak, had de Kerkraadse club toch weinig moeite om in een rommelige wedstrijd het nog slechtere Oldenzaal te verslaan. PECTubantia 25 Perik 0—1, Rotérs 0—2 en 0—3, Spoolder 04, rust; Roters 05, Van Dalfzen 15 en 25. 2000 toeschouwers. Een uitstekende en snelle Tubantia-aan- val stond tegenover een enkele malen blun derende verdediging. Tubantia had een betere ploeg en verdiende 'de overwinning volkomen. ZeistZwolse Boys Henstra 01, Schouten 2—1 De 11, rust; Jongh 21. 2500 toeschouwers. Een vrijwel gelijk opgaande strijd, waarin Zwolse Boys een goede keeper (Foors) bleek te bezitten. Schutte van Zwolse Boys moest uitvallen in de tweede helft. Frank Mijnals (ex-Elinkwijk) was bijzonder goed. VeloxRigtersbleek 23 Geurtsen 1—0, F. Olde Riekerink 1—1, v. d. Haar 12, rust; F. Olde Riekerink 13, Geurten-s 2—3 2000 toeschouwers. Velox speelde een aardige wedstrijd, maar Rigtersbleek was in alle linies de betere ploeg. Bovendien was het schieten bij Rig tersbleek beter verzorgd. Doelman Van Kooten van Velox moest in de eerste helft uitvallen wegens een hersenschudding. Bo vendien raakte Sluyk na rust geblesseerd. ZwartemeerHaarlem 33 Doornbos 0—1, Hogenberg 1—1, Hogenberg 2—1, Roosken 3—1, Rust; Doornbos 3—2, Doornbos 3—3. 4000 toeschouwers. Nadat Haarlem al spoedig een voorsprong had genomen, kwamen de Drenten toch op 3—1. In de tweede helft wilde Zwartemeer de kostbare voorsprong met man en macht verdedigen. Het pakte verkeerd uit, want het groeiende overwicht van Haarlem had twee doelpunten van Doornbos tot gevolg. Daarmede had deze Haarlemmer een hat trick op zijn naam gebracht. UVS—Longa 2—2 Verhoeks 10, rust; Zieltjens 1—1, W. var. Kampen 2—1, Blume 2—2 5000 toeschouwers. Aantrekkelijke wedstrijd, waarin UVS aanvankelijk sterker was. Na rust domi neerde een agressiever spelend Longa. Het gelijke spel gaf de verhouding goed weer. Bij UVS werd rechtshalf De Haas vervan gen door De Zwaan. minuten en 34 en een kwart crack Crevalcore in 2 seconden voor de een myl. Daarmee was het grootste deel van de 50.000 dollar voor eigenaar Andries Voordouw uit Oegstgeest, die vanaf de eigenarentribune zijn paard zag win nen. Hairos, die de vierde plaats bij de start geloot had, heeft veel meer dan 2000 meter gelopen. De gehele race werd Anton Geersen gedwongen zijn poulain aan de buitenzijde te hou den en de bekwame pikeur uit oud-Val keveen verklaarde na afloop dan ook terecht, dat Hairos, die er nu precies een seconde boven bleef, beslist het wereldrecord voor de afstand gebro ken zou hebben, indien het paard de binnenzijde van de baan had kunnen houden. Na het défilé, waarbij de als steeds keurig verzorgde Hairos II, door zijn kracht en gratie grote indruk maakte op de ruim 50.000 toeschouwers, stel den zich zeven paarden onder de orders van de starter. Aan de railing Silver Song, de Amerikaanse Vertegenwoordi ger, die als de grote favoriet genoteerd stond, daarnaast Durban Chief uit Nieuw-Zeeland, dan Tie Silk, Canada, als vierde Hairos II, die Tornese (Ita lië) naast zich kreeg, in plaats van de geblesseerde Oostenrijker Iton, die in zijn box moest blijven, en helemaal aan de buitenkant nog twee Italianen Icare en Crevalcore. Eén paard werd gemist, de Franse draver Jamin, die kreupel in Europa had moeten achter blijven. In 1959 won Jamin, met Jean Riaud op de sulky de race. Silver Song nam de leiding langs de railing, maar Tornese ging hem in de eerste bocht reeds voorbij. Schuin daarachter volgde aan de buitenkant Hairos, die de Amerikaan naar de der de plaats verwees. Zo draafde het veld tot in de laatste rechte lijn. Hier plaatste Geersen zijn beslissende aan val. Hairos sprintte naar voren, schoot Tornese voorbij, die van lijn verander de en Silver Song blokkeerde. Maar he lemaal vanuit de achterhoede kwam Crevalcore, die een fout bij de start gekregen had in een prachtige draf op zetten. Hairos was voor de Italiaan ech ter onbereikbaar. Verder dan een hal ve lengte liet Geersen zijn tegenstander niet komen. Onbedreigd finishte da Nederlandse combinatie als eerste. Tornese, die sterk terugviel, werd nog gepasseerd, door Silver Song, die daarmee de derde plaats bereikte. Daarna finishten Icare IV, Tie Silk en Durban Chief. NEWCASTLE, 21 aug. De sport redactie van de Engelse Evening Chronicle is zaterdag gewoon aan het werk gebleven toen brand in haar kantoren uitbrak. De voetbalkrant moest anderhalf uur later op straat zij - en dus werd de rook getrotseerd totdat de brandmeester ingreep en redacteur W. Moth en zijn staf de deur wees. Verscheidene redactie leden moesten wegens inhalering van rook behandeld worden. Of de voet balkrant ook inderdaad verschenen is, vermeldt de historie niet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1960 | | pagina 10